PL216765B1 - Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego - Google Patents
Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnegoInfo
- Publication number
- PL216765B1 PL216765B1 PL388114A PL38811409A PL216765B1 PL 216765 B1 PL216765 B1 PL 216765B1 PL 388114 A PL388114 A PL 388114A PL 38811409 A PL38811409 A PL 38811409A PL 216765 B1 PL216765 B1 PL 216765B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- mold
- bar
- ingredients
- portioning
- layers
- Prior art date
Links
Landscapes
- Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego przeznaczonego do spożycia po obróbce cieplnej.
Znane są sposoby wytwarzania dań gotowych w postaci różnego typu mieszanin składników spożywczych uprzednio gotowanych, często z dodatkami spajającymi, smakowymi i wypełniającymi, poddawanych obróbce termicznej, schładzaniu i ewentualnie porcjowaniu, które nadają się do spożycia po wyjęciu z opakowania i podgrzaniu.
Z polskiego zgłoszenia wynalazku P - 382 140 znany jest sposób wytworzenia produktu spożywczego na bazie mięsa drobiowego polegający na obróbce termicznej i formowaniu mięsa w kształt łódki a następnie zalewaniu mięsa rozczynem żelatyny smakowej z dodatkiem kwasu octowego i soku z owoców i owocami, a następnie po wystygnięciu krojeniu całości produktu na wymagane odcinki wagowe i paczkowaniu.
Znane sposoby wytwarzania dań gotowych nie gwarantują uzyskania scalonej i trwałej postaci wieloskładnikowego produktu kulinarnego, przy wykorzystaniu dowolnie różnorodnych składników spożywczych wyróżnialnych wzrokowo, łatwego do dzielenia na porcje identyczne pod względem składnikowym i strukturalnym.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu wytwarzania dania gotowego, zwłaszcza obiadowego, który zapewni możliwość tworzenia nieograniczonej ilości kombinacji kulinarnych, w obrębie jednego scalonego wyrobu mającego postać batonu pełnowartościowego pod względem odżywczym, a składającego się z wyróżnialnych wzrokowo różnorodnych składników spożywczych z grupy mięs, warzyw i węglowodanów, który może być łatwo dzielony na identyczne składnikowe i strukturalnie porcje.
Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego polegający na łączeniu przy pomocy spoiwa poszczególnych składników, ich obróbce termicznej, schładzaniu i porcjowaniu według wynalazku charakteryzuje się tym, że surowe lub odrębnie ugotowane znanym sposobem składniki spożywcze umieszcza się warstwami w formie, w taki sposób, że poszczególne warstwy składników wypełniają formę na całej jej długości, po czym formę zamyka się wiekiem z dociskającymi prętami metalowymi a całość formy wraz z zawartością poddaje pasteryzacji lub sterylizacji, po czym umieszczone w formie składniki zalewa płynem żelującym z dodatkami smakowymi, a następnie całość wychładza do temperatury 6 do 8°C, wyjmuje z formy scalony wielowarstwowy baton i pakuje w folię w warunkach próżniowych w całości lub w porcjach utworzonych poprzez cięcie w poprzek warstw. Jako składniki spożywcze stosuje się dowolną ilość produktów dobranych w dowolnych proporcjach z grup obejmujących mięso wieprzowe, mięso wołowe, mięso baranie, mięso końskie, drób, ryby, ryż, kasze, makaron, warzywa, owoce. Ilość warstw składników spożywczych korzystnie wynosi trzy. Forma ma kształt otwartego od strony dłuższego boku prostopadłościanu o wymiarach 150x150x400 mm i jest wykonana ze stali nierdzewnej lub innego materiału dopuszczonego do kontaktu z artykułami żywnościowymi. Płyn żelujący stanowi wywar z gotowanego mięsa i roślin. Dodatki smakowe stanowią zioła, czosnek, cebula, pieprz. Cięcie batonu korzystnie odbywa się przy użyciu statywu lub krajalnicy. Statyw do porcjowania ma kształt prostopadłościennej rynny, której boczne ściany są nacięte w równych odstępach ułatwiających porcjowanie batonu i wykonany jest ze stali nierdzewnej lub innego materiału dopuszczonego do kontaktu z artykułami żywnościowymi. Otrzymane w wyniku cięcia porcje są identyczne składnikowo i strukturalnie. Pojedyncza porcja batonu ma wagę 300-500 g.
Sposób wytwarzania według wynalazku zapewnia uzyskanie wieloskładnikowego batonu kulinarnego w kształcie trwałej bryły prostopadłościennej o wymiarach i wadze korzystnej do transportu i przechowywania, łatwej do krojenia na porcje identyczne składnikowo i strukturalnie, do spożycia na gorąco i na zimno. Sposób zapewnia uzyskanie pełnowartościowego posiłku, zwłaszcza obiadowego, szybkiego i prostego do przygotowania, o najwyższych wartościach odżywczych, dietetycznych i smakowych poprzez zastosowanie do wytworzenia dowolnie różnorodnych składników mięsnych, roślinnych, najlepiej z użyciem naturalnych dodatków polepszających smak.
Wieloskładnikowy baton otrzymany sposobem według wynalazku może być stosowany zarówno w żywieniu indywidualnym (gospodarstwa domowe) jak i zbiorowym (wojsko, szpitale).
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania, zaś forma, z wiekiem z dociskającymi prętami metalowymi, statyw do porcjowania i taca do obróbki cieplnej do prowaPL 216 765 B1 dzenia sposobu według wynalazku są uwidocznione na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia formę, fig. 2 formę z wiekiem, fig. 3 statyw, fig. 4 tacę do obróbki cieplnej - wszystkie w widoku ogólnym.
P r z y k ł a d I
Formę do produkcji batonu o wymiarach 150x150x400 mm wykonaną ze stali nie rdzewnej wypełnia się trzema warstwami składników spożywczych: surowym schabem wieprzowym bez kości w jednym kawałku, kapustą i kluskami śląskimi w proporcji 1:1:1, układając kolejno od spodu formy schab, kapustę i kluski. Następnie na formę nakłada się wieko z dociskającymi prętami i poddaje pasteryzacji w temperaturze 100°C do czasu osiągnięcia wewnątrz batonu temperatury 69°C. Tak zapasteryzowany baton zalewa się roztworem żelatyny o temperaturze 100°C przyprawionej substancjami zapachowo-smakowymi (czosnek, pieprz). Zamkniętą formę przenosi się do chłodni gdzie ochładza się ją do temperatury wnętrza 6-8°C, a następnie na kilkanaście sekund całość formy z zawartością zanurza się we wrzącej wodzie w celu rozpuszczenia zewnętrznych powłok żelatyny, co umożliwia po odwróceniu formy wyjęcie batonu na blat roboczy. Wyjęty i wystudzony baton o wymiarach 150x150x400 mm i wadze 6 kg pakujemy w termokurczliwe opakowanie w warunkach próżni. Do spożycia nadaje się po podgrzaniu w temperaturze 100-250°C przez czas ok. 5 minut w piekarniku lub kuchni mikrofalowej.
P r z y k ł a d II
Na dnie formy jak w przykładzie I układamy w sposób luźny filety z piersi indyka ze skórą, a następnie przykrywamy je warstwą gotowanego ryżu i mieszanką warzyw (brokuły, seler, marchewka) w proporcji 2:1:1. Postępowanie dalsze jak w przykładzie I, z tym, że bezpośrednio po wyjęciu z formy baton jest dzielony na porcje za pomocą statywu o wadze ok. 300 g każda, a każda porcja jest pakowana do oddzielnego woreczka w warunkach próżni. Po wyjęciu z opakowania, 4 porcje batonu układa się na tacy do obróbki cieplnej o wymiarach 300x300 mm i podgrzewa w piekarniku.
P r z y k ł a d III
Na dnie formy jak w przykładzie I układamy filety z mintaja (15%), które pokrywamy warstwą mieszaniny świeżego koperku, marchwi i ryżu (85%). Dalej jak w przykładzie I, tylko zamiast pasteryzacji po zamknięciu formy następuje sterylizacja batonu w formie w piecu w temperaturze 240°C.
Claims (10)
1. Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego polegający na łączeniu przy pomocy spoiwa poszczególnych składników, ich obróbce termicznej, schładzaniu i porcjowaniu, znamienny tym, że surowe lub odrębnie ugotowane znanym sposobem składniki spożywcze umieszcza się warstwami w formie, w taki sposób, że poszczególne warstwy składników wypełniają formę na całej jej długości, po czym formę zamyka się wiekiem z dociskającymi prętami metalowymi a całość formy wraz z zawartością poddaje pasteryzacji lub sterylizacji, po czym umieszczone w formie składniki zalewa płynem żelującym z dodatkami smakowymi, a następnie całość wychładza do temperatury 6 do 8°C, wyjmuje z formy scalony wielowarstwowy baton i pakuje w folię w warunkach próżniowych w całości lub w porcjach utworzonych poprzez cięcie w poprzek warstw.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako składniki spożywcze stosuje się dowolną ilość produktów dobranych w dowolnych proporcjach z grup obejmujących mięso wieprzowe, mięso wołowe, mięso baranie, mięso końskie, drób, ryby, ryż, kasze, makaron, warzywa, owoce.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ilość warstw składników spożywczych korzystnie wynosi trzy.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że forma ma kształt otwartego od strony dłuższego boku prostopadłościanu o wymiarach 150x150x400 mm i jest wykonana ze stali nierdzewnej lub innego materiału dopuszczonego do kontaktu z artykułami żywnościowymi.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że płyn żelujący stanowi wywar z gotowanego mięsa i roślin.
6. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że dodatki smakowe stanowią zioła, czosnek, cebula, pieprz.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że cięcie batonu korzystnie odbywa się przy użyciu statywu lub krajalnicy.
PL 216 765
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że statyw do porcjowania ma kształt prostopadłościennej rynny, której boczne ściany są nacięte w równych odstępach ułatwiających porcjowanie batonu i wykonany jest ze stali nierdzewnej lub innego materiału dopuszczonego do kontaktu z artykułami żywnościowymi.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymane w wyniku cięcia porcje są identyczne składnikowo i strukturalnie.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że porcja batonu ma wagę 300-500 g.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL388114A PL216765B1 (pl) | 2009-05-26 | 2009-05-26 | Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL388114A PL216765B1 (pl) | 2009-05-26 | 2009-05-26 | Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL388114A1 PL388114A1 (pl) | 2010-12-06 |
PL216765B1 true PL216765B1 (pl) | 2014-05-30 |
Family
ID=43503336
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL388114A PL216765B1 (pl) | 2009-05-26 | 2009-05-26 | Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL216765B1 (pl) |
-
2009
- 2009-05-26 PL PL388114A patent/PL216765B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL388114A1 (pl) | 2010-12-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20180103665A1 (en) | Food preparation and method | |
CN103300404A (zh) | 一种开胃泡椒风味羊肉烤肠及其制作方法 | |
RU2366307C2 (ru) | Способ производства консервированного продукта быстрого приготовления "солянка мясная сборная" | |
CN111657464A (zh) | 一种自加热羊汤及其制备方法 | |
PL216765B1 (pl) | Sposób wytwarzania wieloskładnikowego batonu kulinarnego | |
KR101376681B1 (ko) | 볶음국수 제조방법 | |
RU103280U1 (ru) | Набор полуфабрикатов продуктов питания | |
JP7369534B2 (ja) | 食材ユニットと食事の提供方法 | |
DK3082458T3 (en) | Frozen meat paste eggs | |
CN102894334B (zh) | 苗家风味腌汤牛杂火锅底料的配制方法 | |
Farr et al. | Sausage Making: The Definitive Guide with Recipes | |
Osfield | Food safety and preparation | |
RU2646880C1 (ru) | Способ быстрого приготовления первого блюда из сырья животного происхождения | |
CN103609634B (zh) | 果味派的制作方法 | |
JP6782599B2 (ja) | 冷凍食品の製造方法 | |
Nutrition Service | Facts About USDA Commodities for the National School Lunch and Breakfast Programs | |
JP2005295976A (ja) | 雲丹殻の容器詰め雲丹の卵巣の冷凍総菜とその製造方法。 | |
Martin et al. | Spend Smart, Eat Smart: Protein | |
BRXNCH | IN FAMILY MEALS | |
JP2020137453A (ja) | 冷凍惣菜調理セット及びその製造方法 | |
Theodorou | Can I Freeze It? | |
KR20120131980A (ko) | 야채 쌈용 등푸른 생선의 제조 방법 및 등푸른 생선 야채 쌈 | |
JP2010041961A (ja) | 鮪のテールステーキの製法 | |
Davis | Freezing Poultry for Home Use | |
NUTRITION | A Guide^^ for Consur"^ IJ^^ |