PL215725B1 - Dozownik nawozu - Google Patents

Dozownik nawozu

Info

Publication number
PL215725B1
PL215725B1 PL394160A PL39416011A PL215725B1 PL 215725 B1 PL215725 B1 PL 215725B1 PL 394160 A PL394160 A PL 394160A PL 39416011 A PL39416011 A PL 39416011A PL 215725 B1 PL215725 B1 PL 215725B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fertilizer
sleeve body
agricultural machine
vertical chamber
wall
Prior art date
Application number
PL394160A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394160A1 (pl
Inventor
Stanislaw Luczak
Original Assignee
Stanislaw Luczak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislaw Luczak filed Critical Stanislaw Luczak
Priority to PL394160A priority Critical patent/PL215725B1/pl
Publication of PL394160A1 publication Critical patent/PL394160A1/pl
Publication of PL215725B1 publication Critical patent/PL215725B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizing (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Dozownik nawozu, zawierający zamocowany w stojaku zbiornik, zainstalowany korzystnie na współpracującej z nim maszynie rolniczej, połączonej rozłącznie z ciągnikiem rolniczym, wyposażonej w ramę osadzoną na kołach, ma wysiewacz nawozu z pionową komorą (2) z rusztem (3), który kontroluje dźwignia, z połączonymi z nią sworzniami (4), rozdrabniającymi zbrylony nawóz. Naprzeciw znajduje się ukośna przegroda (5), zamocowana do pionowej komory (2) i tulejowego korpusu (6), połączonego z pionową komorą (2). Tulejowy korpus (6) ma wzdłużny wlotowy otwór (7) nawozu, łączący puste wewnętrzne przestrzenie tulejowego korpusu (6) i pionowej komory (2), zakryte od dołu serwisową pokrywką (8), połączoną rozłącznie śrubą (9) ze ścianą pionowej komory (2). Poziomy tulejowy korpus (6) jest z dwóch stron zamknięty ślizgowymi panewkami, w których ułożyskowany jest obrotowy wałek (11), połączony z kołem maszyny rolniczej paskową przekładnią, a na obrotowym wałku (11) osadzona jest kształtowa turbinka (12). Po przeciwnej stronie wlotowego otworu (7) nawozu znajduje się pionowa ścianka (17) z otworami wylotowymi nawozu, a powyżej pionowa ścianka (15) z regulacyjnymi śrubami (16), którymi połączona jest ścianka (17) z otworami, szeroka szczelinowa zasłona (18) i wąska szczelinowa zasłona (19). Do tulejowego korpusu 161 zamocowany jest śrubą (24) kolektor (20), rozdzielający nawóz, który jest połączony elastycznymi rurowymi przewodami (21) z nawozowymi redlicami maszyny rolniczej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest dozownik nawozu do wysiewu rzędowego, korzystnie pielnika roślin z funkcją bezpośredniego zasilania uprawy granulatem nawozowym bądź środkiem ochrony roślin.
Znane dozowniki nawozu do wysiewu rzędowego są instalowane wymiennie lub zamocowane na stałe w maszynach rolniczych, takich jak na przykład pielniki roślin, sadzarki warzyw, sadzarki ziemniaków, siewniki nasion, agregaty uprawowe i w innych maszynach.
Znana z polskiego opisu wzoru użytkowego Ru 53760 sadzarka do ziemniaków jest wyposażona w dozownik granulatu, zamocowany do przedniej belki ramy nośnej, połączony poprzez przekładnię z kół zębatych i przekładnię paskową z osią napędową kół jezdnych sadzarki. Środkowa komora dozownika zawiera wałek z trzpieniami, który poprzez przekładnię z kół zębatych połączony jest z wałkiem dolnej komory, dozującym tarczkami granulat, zasypując go do rur spustowych. Rury spustowe granulatu mają rozgałęzienia, końce dłuższych ramion rur spustowych są usytuowane wewnątrz redlić, a końce krótszych ramion rur spustowych znajdują się bezpośrednio obok redlić.
Znany z polskiego zgłoszenia patentowego P-370237 dozownik zbudowany jest z belki mocującej, służącej do połączenia z wozem asenizacyjnym, do której od dołu przymocowane są wsporniki w gniazdach, w których umieszczony jest obrotowo wał, mający mimośrodowe ramiona, połączone z cylindrami hydraulicznymi. Wał utworzony jest z części środkowej i dwóch części zewnętrznych, złączonych na swych końcach z częścią środkową. Do wału przymocowane są redlice, za pomocą poprzecznie położonych sworzni, osadzonych w uchach, wystających z nasady redlić. Każda redlica zawiera monolityczne ramię z trójkątnym ostrzem w części pionowej. Rozdzielacz zamocowany jest do trójnika wyprowadzonego ze zbiornika wozu asenizacyjnego i stanowi wielokanałowy kolektor.
Znane z opisu patentowego PL 167418 urządzenie do upraw międzyrzędowych roślin umożliwia dowolne kierowanie strugi mieszaniny powietrza i nawozu. Urządzenie ma siewnik wyposażony w układ trójpunktowego zawieszenia, belkę łączną do podłączenia pielnika bądź obsypnika, zespół tarczowego rozsiewania nawozu mineralnego, do którego podłączone są rozłącznie obudowa tarczy lub osłona tarczy. Obudowa tarczy jest połączona rozłącznie z przystawką do rzędowego wgłębnego wsiewania, bądź z przystawką rozdziału strugi do rzędowego powierzchniowego wsiewania, bądź z przystawką do bocznego wsiewania. Osłona tarczy ma kierownice regulacji szerokości rozsiewu. Przystawka do rzędowego wgłębnego wsiewania ma jedną lub kilka przesłon rozdziału strugi, połączonych z dźwignią, zaś przystawka do bocznego wsiewania zakończona jest kierownicą do regulacji odległości bocznego wysiewu.
Celem wynalazku było zmniejszenie gabarytowo komory dozującej dozownika nawozu oraz umożliwienie dokładnego wysiewu nawozów lub środków ochrony roślin, przy użyciu takich maszyn rolniczych jak pielnik, sadzarka do ziemniaków albo inne maszyny rolnicze. Zadaniem technicznym postawionym do rozwiązania była konstrukcja dozownika nawozów, nadającego się do zastosowania na różnych maszynach rolniczych, zajmującego mniej miejsca w wyposażeniu maszyny, dla pozostawienia więcej miejsca na inne elementy maszyn i lepszy dostęp do tych elementów.
Dozownik nawozu, zawierający zamocowany w stojaku nawozowy zbiornik, z nałożoną pokrywą, w dolnej części zwężający się w postaci leja, połączony z układem do rozdziału i transportu nawozu, pod którym znajdują się elastyczne rurowe przewody, doprowadzające nawóz do gleby, zainstalowany korzystnie na współpracującej z nim maszynie rolniczej, połączonej rozłącznie z ciągnikiem rolniczym, wyposażonej w ramę, osadzoną na kołach, odznacza się tym, że wysiewacz nawozu ma pionową komorę z usytuowanym w górnej części rusztem, który kontroluje kształtowa dwuramienna dźwignia, ułożyskowana w zewnętrznej pionowej ścianie pionowej komory, z połączonymi z nią sworzniami, rozdrabniającymi zbrylony nawóz. Naprzeciw nich znajduje się ukośna przegroda, zamocowana nierozłącznie do pionowej komory i poziomego tulejowego korpusu, połączonego nierozłącznie z pionową komorą. Tulejowy korpus ma wzdłużny wlotowy otwór nawozu, łączący puste wewnętrzne przestrzenie tulejowego korpusu i pionowej komory, zakryte od dołu serwisową pokrywką, połączoną rozłącznie śrubą ze ścianą pionowej komory. Poziomy tulejowy korpus jest z dwóch stron zamknięty ślizgowymi panewkami, w których ułożyskowany jest obrotowy wałek, połączony z kołem maszyny rolniczej paskową przekładnią, albo z innym obrotowym wałkiem maszyny rolniczej, a na obrotowym wałku osadzona jest kształtowa turbinka Po przeciwnej stronie wzdłużnego wlotowego otworu nawozu znajduje się pionowa ścianka z otworami wylotowymi nawozu, a powyżej pionowa ścianka z regulacyjnymi śrubami, którymi połączona jest ścianka z otworami, szeroka szczelinowa zasłona i wąska szczelinowa zasłona. Do dolnej części poziomego tulejowego korpusu zamocowany
PL 215 725 B1 jest rozłącznie śrubą kolektor rozdzielający nawóz, który jest połączony elastycznymi rurowymi przewodami z nawozowymi redlicami maszyny rolniczej.
Korzystnie jeżeli wewnątrz poziomego tulejowego korpusu obrotowy wałek ma kwadratowy przekrój, a osadzona na nim turbinka ma osiowy kwadratowy otwór, przy czym turbinka składa się z czterech wspólnie połączonych nierozłącznie prostokątnych płaskowników, usytuowanych wzajemnie prostopadle.
Korzystnie jeżeli kolektor rozdzielający nawóz składa się z kilku segmentów, a każdy z nich ma w dolnej części parzyste leje.
Korzystnie jeżeli nawozowa redlica maszyny rolniczej w górnej części jest wygięta w kształcie odwróconej litery „U”, jest połączona z kształtowym kwadratowym profilem maszyny rolniczej tylko jedną wewnętrzną częścią i ma do śruby grota doprowadzony rurowy elastyczny przewód.
Korzystnie jeżeli nawozowy zbiornik wraz z mocującą obudową, wysiewaczem nawozu oraz kolektorem rozdzielającym nawóz ma osadzone rozłącznie w taki sposób, że jest możliwy ich obrót wokół osi symetrii, dla kontroli wysiewaj nawozu przez kierowcę ciągnika lub nadzorującego operatora.
Przedmiot wynalazku umożliwia dokładny rozdział i wysiew nawozów albo środków ochrony roślin do gleby we właściwych miejscach i w potrzebnych ilościach. Odpowiednia łatwo rozbieralna konstrukcja tulejowego korpusu, prosta budowa dozownika i możliwość jego obrotu wokół osi symetrii, umożliwiają łatwe czyszczenie turbinki i regulacji trzech do sześciu rozgałęzień dozujących nawóz oraz dogodny nadzór nad prawidłowością nawożenia.
Przedmiot wynalazku jest dokładnie objaśniony na przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dozownik nawozu w przekroju w widoku z boku, fig. 2 - dozownik nawozu w półprzekroju i półwidoku od strony wylotu nawozu, fig. 3 - dozownik nawozu w półwidoku i półprzekroju w widoku z góry, a fig. 4 - dozownik nawozu zainstalowany na maszynie rolniczej w widoku z boku.
Dozownik nawozu, w przykładowym wykonaniu według wynalazku, przeznaczony jest do wysiewu rzędowego i może być instalowany wymiennie, lub zamocowany na stałe, w maszynach rolniczych, takich jak pielniki roślin, sadzarki warzyw, sadzarki ziemniaków, siewniki nasion, agregaty uprawowe i inne, połączonych rozłącznie z ciągnikami rolniczymi, mającymi ramę, osadzoną na kołach. Z ramą maszyny rolniczej jest połączony nierozłącznie stojak, w którym jest umieszczony zbiornik 1 nawozowy, mający w górnej części pokrywę, w dolnej części zwężający się w postaci leja. Do nawozowego zbiornika 1 przymocowany jest wysiewacz nawozu, zawierający pionową komorę 2, mającą w górnej części ruszt 3, z którym współpracuje kształtowa dwuramienna dźwignia, ułożyskowana w ścianie pionowej komory 2, wyposażona w sworznie 4, rozdrabniające zbrylony nawóz. Naprzeciw nich znajduje się ukośna przegroda 5, odchodząca od ściany pionowej komory 2 i połączona z poziomym tulejowym korpusem 6, połączonym na stałe od dołu z pionową komorą 2. Tulejowy korpus 6 ma wzdłużny wlotowy otwór 7 nawozu, łączący puste wewnętrzne przestrzenie tulejowego korpusu 6 i pionowej komory 2, zakryte od dołu serwisową pokrywką 8, połączoną rozłącznie śrubą 9 ze ścianą pionowej komory 2. Tulejowy korpus 6 dozownika nawozu jest zamknięty z obu stron nieruchomymi okrągłymi ślizgowymi panewkami 10. Okrągłe ślizgowe panewki 10 są osadzone rozłącznie, tak że w razie potrzeby jest łatwy dostęp do wnętrza tulejowego korpusu 6 dozownika i do kształtowej turbinki 12. Wewnątrz tulejowego korpusu 6 porusza się obrotowy wałek 11, ułożyskowany w ślizgowych panewkach 10, napędzany od jezdnego koła maszyny rolniczej, za pośrednictwem przekładni 25 z klinowym paskiem. Napęd obrotowego wałka 11 może odbywać się od innego obrotowego wałka maszyny rolniczej. Wewnątrz tulejowego korpusu 6 dozownika nawozu napędowy wałek 11 ma kwadratowy przekrój, a na nim nałożona kształtowa turbinka 12, obracająca się wraz z wałkiem 11 transportująca nawóz dostarczany z pionowej komory 2, ma kwadratowy osiowy przelotowy otwór. Kształtowa turbinka 12 składa się z czterech wspólnie połączonych nierozłącznie prostokątnych płaskowników, usytuowanych wzajemnie prostopadle. Po przeciwnej stronie wzdłużnego wlotowego otworu 7 nawozu znajduje się pionowa ścianka 17 z wylotowymi otworami 14 nawozu, a powyżej pionowa ścianka 15 z regulacyjnymi śrubami 16, którymi połączona jest ścianka 17 z otworami 14, szeroka szczelinowa zasłona 18 i wąska szczelinowa zasłona 19. Szeroka szczelinowa zasłona 18 ma taki kształt, że umożliwia zasłanianie równoczesne dwóch zewnętrznych otworów J4, a wąska szczelinowa zasłona 19 umożliwia zasłanianie środkowego otworu 14 ścianki 17 z wylotowymi otworami 14. Do dolnej części poziomego tulejowego korpusu 6 zamocowany jest rozłącznie śrubą 24 kolektor 20, rozdzielający nawóz, do którego jest on wypychany przez turbinkę 12 otworami 14 w zewnętrznej ściance 17. Kolektor 20 jest połączony elastycznymi rurowymi przewodami 21 z nawozowymi
PL 215 725 B1 sprężynowymi redlicami 22 maszyny rolniczej. Kolektor 20 rozdzielający nawóz składa się z kilku segmentów, a każdy z nich ma w dolnej części parzyste leje 23. Nawozowa redlica 22 maszyny rolniczej w górnej części jest wygięta w kształcie odwróconej litery „U”, jest połączona z kształtowym k wadratowym profilem maszyny rolniczej tylko jedną wewnętrzną częścią, w wyniku czego podczas pracy sprężynuje. Nawóz rozprowadzany przez kolektor 20 jest dostarczany do gleby trzema do sześciu elastycznymi rurowymi przewodami 21, połączonymi z kolektorem 20 i ze sprężystymi nawozowymi redlicami 22. Elastyczne rurowe przewody 21 są doprowadzone do śrub grotów nawozowych redlić 22. Dozownik nawozu, nawozowy zbiornik 1 wraz ze stojakiem, wysiewaczem nawozu oraz kolektorem (20) rozdzielającym nawóz, ma osadzone rozłącznie, w taki sposób, że jest możliwy ich obrót wokół osi symetrii, dla kontroli wysiewaj nawozu przez kierowcę ciągnika lub nadzorującego operatora.
Wykaz oznaczeń części konstrukcyjnych
- nawozowy zbiornik
- pionowa komora wysiewacza nawozu
- ruszt
- rozdrabniający sworzeń kształtowej dźwigni
- ukośna przegroda
- poziomy tulejowy korpus
- wzdłużny otwór tulejowego korpusu
- serwisowa przykrywka
- śruba
- ślizgowa panewka
- obrotowy wałek
- turbinka
- przekładnia paskowa
- otwór wylotowy nawozu
- pionowa ścianka
- śruba
- ścianka z wylotowymi otworami nawozu
- szeroka szczelinowa zasłona
- wąska szczelinowa zasłona
- kolektor rozdzielający nawóz 21- elastyczny rurowy przewód
- redlica nawozowa
- parzysty lej
- śruba
- paskowa przekładnia

Claims (5)

1. Dozownik nawozu, zawierający zamocowany w stojaku nawozowy zbiornik, z nałożoną pokrywą, w dolnej części zwężający się w postaci leja, połączony z układem, do rozdziału i transportu nawozu, pod którym znajdują się elastyczne rurowe przewody, doprowadzające nawóz do gleby, zainstalowany korzystnie na współpracującej z nim maszynie rolniczej, połączonej rozłącznie z ciągnikiem rolniczym, wyposażonej w ramę, osadzoną na kołach, znamienny tym, że wysiewacz nawozu ma pionową komorę (2) z usytuowanym w górnej części rusztem (3), który kontroluje kształtowa dwuramienna dźwignia, ułożyskowana w zewnętrznej pionowej ścianie pionowej komory (2), z połączonymi z nią sworzniami (4), rozdrabniającymi zbrylony nawóz, a naprzeciw nich znajduje się ukośna przegroda (5), zamocowana nierozłącznie do pionowej komory (2) i poziomego tulejowego korpusu (6), połączonego nierozłącznie z pionową komorą (2), przy czym tulejowy korpus (6) ma wzdłużny wlotowy otwór (7) nawozu, łączący puste wewnętrzne przestrzenie tulejowego korpusu (6) i pionowej komory (2), zakryte od dołu serwisową pokrywką (8), połączoną rozłącznie śrubą (9) ze ścianą pionowej komory (2), natomiast poziomy tulejowy korpus (6) jest z dwóch stron zamknięty ślizgowymi pane wkami (10), w których ułożyskowany jest obrotowy wałek (11), połączony z kołem maszyny rolniczej paskową przekładnią (25), albo z innym obrotowym wałkiem maszyny rolniczej, a na obrotowym wałku (11) osadzona jest kształtowa turbinka (12), przy czym po przeciwnej stronie wzdłużnego wloPL 215 725 B1 towego otworu (7) nawozu znajduje się pionowa ścianka (17) z otworami (14) wylotowymi nawozu, a powyżej pionowa ścianka (15) z regulacyjnymi śrubami (16), którymi połączona jest ścianka (17) z otworami (14), szeroka szczelinowa zasłona (18) i wąska szczelinowa zasłona (19), natomiast do dolnej części poziomego tulejowego korpusu (6) zamocowany jest rozłącznie śrubą (24) kolektor (20) rozdzielający nawóz, który jest połączony elastycznymi rurowymi przewodami (21) z nawozowymi redlicami (22) maszyny rolniczej.
2. Dozownik nawozu, według zastrz. 1, znamienny tym, że wewnątrz poziomego tulejowego korpusu (6) obrotowy wałek (11) ma kwadratowy przekrój, a osadzona na nim turbinka (12) ma osiowy kwadratowy otwór, przy czym turbinka (12) składa się z czterech wspólnie połączonych nierozłącznie prostokątnych płaskowników, usytuowanych wzajemnie prostopadle.
3. Dozownik nawozu, według zastrz. 1, znamienny tym, że kolektor (20) rozdzielający nawóz składa się z kilku segmentów, a każdy z nich ma w dolnej części parzyste leje (23).
4. Dozownik nawozu, według zastrz. 1, znamienny tym, że nawozowa redlica (22) maszyny rolniczej w górnej części jest wygięta w kształcie odwróconej litery „U”, jest połączona z kształtowym kwadratowym profilem maszyny rolniczej tylko jedną wewnętrzną częścią i ma do śruby grota doprowadzony rurowy elastyczny przewód (21).
5. Dozownik nawozu, według zastrz. 1, znamienny tym, że nawozowy zbiornik (1) wraz ze stojakiem, wysiewaczem nawozu oraz kolektorem (20) rozdzielającym nawóz ma osadzone rozłącznie w taki sposób, że jest możliwy ich obrót wokół osi symetrii, dla kontroli wysiewu nawozu przez kierowcę ciągnika lub nadzorującego operatora.
PL394160A 2011-03-09 2011-03-09 Dozownik nawozu PL215725B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394160A PL215725B1 (pl) 2011-03-09 2011-03-09 Dozownik nawozu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394160A PL215725B1 (pl) 2011-03-09 2011-03-09 Dozownik nawozu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394160A1 PL394160A1 (pl) 2012-09-10
PL215725B1 true PL215725B1 (pl) 2014-01-31

Family

ID=46800540

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394160A PL215725B1 (pl) 2011-03-09 2011-03-09 Dozownik nawozu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215725B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394160A1 (pl) 2012-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2758141C2 (ru) Сельскохозяйственная машина для внесения выдаваемого материала и дозирующий орган для нее
RU2683374C1 (ru) Сеялка зернотуковая
BR102017015421B1 (pt) Sistema de medição, indutor e conjunto de indutor para um sistema agrícola
CN107027394A (zh) 一种与微耕机配套的免耕播种机
KR101514780B1 (ko) 이앙기용 시비겸용점파기
KR102003266B1 (ko) 비료를 균형살포할 수 있는 줄뿌림 비료살포기
CN108718620B (zh) 一种农业用气动式撒种施肥一体设备
RU193943U1 (ru) Широкозахватный комбинированный агрегат для посева сельскохозяйственных культур
RU2362288C2 (ru) Способ обработки почвы с внесением удобрений и посевом, почвообрабатывающий посевной агрегат
ES2562577B1 (es) Implemento agrícola para incorporar en forma subterránea abono orgánico o composta en terrenos de cultivo
JP2012191907A (ja) 畝立施肥装置
KR20160118446A (ko) 관리기 부착형 파종장치
CN114145087B (zh) 一种用于田间管理的旋耕播种机
CN109196986A (zh) 一种胡萝卜旋耕起垄精播一体机
CN202524744U (zh) 可调均分多功能播种机
PL215725B1 (pl) Dozownik nawozu
US2547867A (en) Planting machine
JPH08140441A (ja) 撒布装置、及び供給装置、並びに稲作栽培における肥料の撒布方法、及び直蒔き稲作栽培における種籾の撒布方法
CN209072856U (zh) 一种胡萝卜旋耕起垄精播一体机
BR102021017195B1 (pt) Plantadeira de grãos por meio de rolos dispensadores
CN209120620U (zh) 一种可组装调节的模块化玉米播种机
JP5866928B2 (ja) 施用部材
DE3906971A1 (de) Pneumatische maschine zum ausbringen von saatgut und/oder duenger
CN106211873A (zh) 一种耧腿疏堵器及装有该疏堵器的宽距播种机
RU122235U1 (ru) Зерновая сеялка