PL214861B1 - Sposób monitorowania jednej albo wiekszej liczby uprawianych roslin i uklad monitorujacy do stosowania w tym sposobie - Google Patents

Sposób monitorowania jednej albo wiekszej liczby uprawianych roslin i uklad monitorujacy do stosowania w tym sposobie

Info

Publication number
PL214861B1
PL214861B1 PL367763A PL36776302A PL214861B1 PL 214861 B1 PL214861 B1 PL 214861B1 PL 367763 A PL367763 A PL 367763A PL 36776302 A PL36776302 A PL 36776302A PL 214861 B1 PL214861 B1 PL 214861B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
actual
growth
content
oxygen
Prior art date
Application number
PL367763A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367763A1 (pl
Inventor
Daan Kuiper
Anton Blaakmeer
Original Assignee
Rockwool Int
Rockwool International A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rockwool Int, Rockwool International A/S filed Critical Rockwool Int
Publication of PL367763A1 publication Critical patent/PL367763A1/pl
Publication of PL214861B1 publication Critical patent/PL214861B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G31/00Soilless cultivation, e.g. hydroponics

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Hydroponics (AREA)
  • Cultivation Of Seaweed (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób monitorowania jednej albo większej liczby uprawianych roślin i układ monitorujący do stosowania w tym sposobie.
Powszechnie znane jest uprawianie roślin w naturalnym albo sztucznym podłożu wzrostowym, w szczególności w podłożu wzrostowym z wełny mineralnej, takim jak wełna żużlowa albo wełna szklana. Wodę, a jeżeli to konieczne nawóz, dostarcza się do podłoża z wełny mineralnej, zwykle poprzez wywoływanie przepływu wody, ewentualnie zawierającej nawóz, przez podłoże.
W układach tego typu ważne jest, aby korzenie roślin otrzymywały właściwe ilości tlenu. Zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie wokół korzeni rośliny (zawartość tlenu w wodzie) jest ważna, ponieważ determinuje to ilość tlenu dostępną dla rośliny.
Urządzenie wykrywające tlen znane jest w przemyśle spożywczym. Urządzenie takie opisano w publikacji „A Novel Optical Method to Determine Oxygen in Beer Bottles, Draaijer i inn., 27-my Kongres Europejskiej Konwencji Browarniczej 1999, do określania zawartości tlenu w pojemnikach na artykuły spożywcze, takich jak butelki do piwa. Sposób ten omówiono także w publikacji „An Optical oxygen sensor, Draaijer i inn., 2-ga Międzyregionalna Konferencja Środowisko-Woda, 1-3 września 1999. W tej ostatniej publikacji zasugerowano zastosowanie do monitorowania zawartości tlenu w wodzie gruntowej i podłożach wzrostowych z wełny mineralnej. Do tego powyższego zastosowania zaleca się użycie wersji światłowodowej. Międzynarodowy opis patentowy nr 01/63264, opublikowany 30 sierpnia 2001 r., ujawnia czujnik optyczny do mierzenia zawartości tlenu, głównie do pomiaru takich zawartości w produktach konsumpcyjnych przechowywanych w szkle.
Tym niemniej jednak, wymagania odnośnie zawartości tlenu w wodzie są złożone i określenie w prosty sposób zawartości tlenu w wodzie zwykle nie wystarcza do poinformowania hodowcy, czy warunki są optymalne, czy też nie. Przykładowo, dana zawartość tlenu może być do przyjęcia w odniesieniu do jednego typu rośliny, lecz nie do innego, bądź też może być do przyjęcia dla rośliny na jednym etapie jej wzrostu, lecz nie na innym, bądź też niska zawartość tlenu w wodzie w układzie mającym szybkie tempo wymiany wody może nie stwarzać problemów, podczas gdy zawartość tlenu w wodzie mogłaby stwarzać problemy w układzie mającym powolne tempo wymiany wody. Tak więc, istnieje złożone wzajemne oddziaływanie pomiędzy różnymi warunkami wzrostu, które determinuje czy dana zawartość tlenu jest do przyjęcia, czy też nie.
W przeszłości hodowcy nie monitorowali warunków wzrostu roślin w prawdziwie systematyczny sposób. Na ogół wzrokową obserwację warunków wzrostu roślin i w niektórych przypadkach pomiar zawartości wody w podłożach, w których rosną rośliny, wykorzystuje się do oceny, czy warunki wymagają zmiany. Jeżeli ten raczej nieprecyzyjny sposób obserwacji sugeruje, że warunki nie są optymalne, można np. zmienić zawartość wody w podłożu albo tempo doprowadzania wody. W przeszłości, mimo iż hodowcy mieli na ogół świadomość, że zawartość tlenu w wodzie jest potencjalnym czynnikiem w odpowiedniości warunków wzrostu, nie koncentrowali się szczególnie na zawartości tlenu w wodzie i jego pomiarach, jako na źródle oceny, czy warunki wzrostu są optymalne.
Wynalazek opiera się co najmniej częściowo na zrozumieniu, że zawartości tlenu w wodzie (tzn. zawartość tlenu w wodzie) stanowią wartościowe narzędzie do określania, czy warunki są optymalne. Tym samym hodowcy dążyliby do uzyskania możliwości szybkiego i dokładnego poznania, czy zawartości tlenu w wodzie są sub-optymalne tak, aby mogli w razie potrzeby zmodyfikować warunki dla zapewnienia tego, że układ dąży do optymalnych zawartości tlenu w wodzie.
Zgodny z wynalazkiem sposób monitorowania jednej albo większej liczby uprawianych roślin, zgodnie z którym dostarcza się co najmniej jedną roślinę w podłożu wzrostowym zawierającym wodę, charakteryzuje się tym, że dostarcza się układ monitorujący obejmujący pierwszą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane o optymalnych zawartościach tlenu w wodzie dla co najmniej jednego, korzystnie dla co najmniej dwóch zestawów warunków wzrostu korzystnie wybranych z grupy obejmującej typ podłoża, typ rośliny, wiek rośliny, fazę rozwoju rośliny, porę dnia, porę roku, poziom oświetlenia, zawartość wody w podłożu, temperaturę otoczenia i wilgotność otoczenia, oraz pierwszą jednostkę liczącą do porównywania wejściowych rzeczywistych warunków wzrostu i rzeczywistych zawartości tlenu w wodzie z zapamiętanymi danymi i generowania pierwszego wyniku wyjściowego, oraz jednostkę wejściową do dostarczania do układu monitorującego rzeczywistych warunków wzrostu i rzeczywistych zawartości tlenu w wodzie, przy czym dokonuje się pomiarów rzeczywistej zawartości tlenu w wodzie w obszarze wokół korzeni tej co najmniej jednej rośliny; dostarcza się rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie do pierwszej jednostki liczącej; określa się co najmniej jeden
PL 214 861 B1 warunek wzrostu i dostarcza się warunek wzrostu do pierwszej jednostki liczącej, przy czym pierwsza jednostka licząca porównuje rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie i ten co najmniej jeden warunek wzrostu z zapamiętanymi danymi i dostarcza pierwszy wynik wyjściowy.
Tak więc, w wynalazku wykorzystuje się zapamiętane dane, zwykle przechowywane w komputerowej bazie danych, do których można kierować zapytania z pierwszej jednostki liczącej, zwykle programu komputerowego, a dane można porównywać z rzeczywistymi warunkami wzrostu i rzeczywistą zawartością tlenu w wodzie. Zastosowanie tego układu pozwala hodowcy na szybką i łatwą ocenę, czy zawartości tlenu w wodzie w układzie są właściwe dla tego konkretnego układu. W korzystnej postaci, wyniki są wyświetlane w taki sposób, że hodowca jest informowany o tym, jakie zmiany należy wprowadzić do układu w celu osiągnięcia optymalnej zawartości tlenu w wodzie.
Korzystnie stosuje się zapamiętane dane dotyczące optymalnych zawartości tlenu w wodzie odnoszące się do warunków wzrostu obejmujących co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy warunki wzrostu wybranych z grupy obejmującej typ podłoża, typ rośliny, wiek rośliny, fazę rozwoju rośliny, porę dnia, porę roku, poziom oświetlenia, zawartość wody w podłożu, temperaturę otoczenia i wilgotność otoczenia, przy czym określa się co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy spośród tych warunków wzrostu i wprowadza jako rzeczywiste warunki wzrostu.
Korzystnie na podstawie wyniku wyjściowego zwiększa się albo zmniejsza zawartość tlenu w wodzie do zawartości optymalnej.
Korzystnie stosuje się układ monitorujący obejmujący ponadto drugą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane modyfikujące dotyczące sposobów zwiększania i zmniejszania zawartości tlenu w wodzie, oraz obejmujący drugą jednostkę liczącą do porównywania pierwszego wyniku wyjściowego z zapamiętanymi danymi modyfikującymi z uzyskaniem drugiego wyniku wyjściowego, na podstawie którego modyfikuje się warunki wzrostu do uzyskania optymalnej zawartości tlenu w wodzie.
Korzystnie stosuje się zapamiętane dane modyfikujące zawierające dane o zmianach ciśnienia ssania wody w podłożu wzrostowym.
Korzystnie stosuje się układ monitorujący obejmujący ponadto wyświetlacz, przy czym w trakcie pracy dostarcza się pierwszy wynik wyjściowy i/lub drugi wynik wyjściowy do wyświetlacza, na którym wyświetla się je.
Korzystnie, dodatkowo stosuje się automatyczny układ sterowania, do którego dostarcza się drugi wynik wyjściowy, w wyniku czego automatyczny układ sterowania modyfikuje automatycznie warunki wzrostu.
Korzystnie za pomocą automatycznego układu sterowania modyfikuje się ciśnienie ssania wody w podłożu wzrostowym.
Korzystnie stosuje się zapamiętane dane dotyczące optymalnych zawartości tlenu w wodzie odnoszące się do warunków wzrostu, obejmujących co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy warunki wzrostu wybrane z grupy obejmującej typ rośliny, wiek rośliny, porę dnia i zawartość wody w podłożu, przy czym co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy spośród tych warunków wzrostu określa się i wprowadza jako rzeczywiste warunki wzrostu.
Korzystnie stosuje się zapamiętane dane obejmujące co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy spośród następujących danych:
(a) ogórki w wieku 50 - 100 dni mają krytyczne ciśnienie tlenu 4 - 7 mg/l (COP) przy zerowym natężeniu przepływu wody, rano;
(b) ogórki w wieku 50 - 100 dni mają COP 4 - 6 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w środku dnia;
(c) ogórki w wieku 50 - 100 dni mają COP 2 - 5 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w nocy;
(d) ogórki w wieku 140 - 180 mają COP 3 - 5 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, rano;
(e) ogórki w wieku 140 - 180 dni mają COP 1 - 3 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w środku dnia;
(f) ogórki w wieku 140 - 180 dni mają COP 1 - 3 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w nocy;
(g) pomidory w wieku 160 - 200 dni mają COP 3 - 6 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody.
PL 214 861 B1
Korzystnie wprowadza się rzeczywiste warunki wzrostu obejmujące typ rośliny, wiek rośliny, porę dnia i natężenie przepływu wody.
Korzystnie stosuje się podłoże wzrostowe z wełny mineralnej.
Zgodny z wynalazkiem układ monitorujący do stosowania w sposobie monitorowania uprawy roślin, charakteryzuje się tym, że obejmuje pierwszą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane o optymalnych zawartościach tlenu w wodzie dla co najmniej dwóch zestawów warunków wzrostu, pierwszą jednostkę liczącą porównującą rzeczywiste warunki wzrostu i rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie z zapamiętanymi danymi, oraz jednostkę wejściową dostarczającą do układu monitorującego rzeczywiste warunki wzrostu i rzeczywiste zawartości tlenu w wodzie, ewentualnie drugą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane modyfikujące dotyczące sposobów zwiększania i zmniejszania zawartości tlenu w wodzie, oraz drugą jednostkę liczącą porównującą pierwszy wynik wyjściowy z zapamiętanymi danymi modyfikującymi i wyprowadzającą drugi wynik wyjściowy określający konieczne modyfikacje warunków wzrostu do uzyskania optymalnego zawartości tlenu w wodzie, i wyświetlacz odbierający pierwszy wynik wyjściowy i/lub drugi wynik wyjściowy i wyświetlający je.
Korzystnie układ monitorujący obejmuje ponadto czujnik do mierzenia zawartości tlenu w wodzie w obszarze wokół korzeni rośliny uprawianej w podłożu wzrostowym.
Korzystnie czujnik stanowi czujnik przekazujący pomiar zawartości tlenu w wodzie automatycznie do jednostki wejściowej.
Korzystnie podłoże wzrostowe stanowi podłoże z wełny mineralnej.
Rośliny są na ogół handlowymi uprawami typu uprawianego w cieplarniach. Mogą one mieć postać rozsady, ale często są większe. Uprawą może być np. uprawa handlowa, jak np. sałata, pomidor, ogórek albo słodka papryka.
Użyć można dowolnego naturalnego albo sztucznego podłoża, np. ziemi, torfu, perlitu albo sztucznych włókien szklistych (MMVF). Korzystnie, podłoże wzrostowe tworzy się z wełny mineralnej, takiej jak wełna szklana albo korzystnie wełna żużlowa.
Podłoże wzrostowe z wełny mineralnej może być wykonane w znany sposób, poprzez dostarczanie roztopionego materiału mineralnego i wytwarzanie z niego włókien. Podczas produkcji włókien albo, mniej korzystnie, po wyprodukowaniu włókien, na włókna można nałożyć spoiwo. Zwykle spoiwo utwardza się potem w piecu do utwardzania.
Podłoże wzrostowe zawiera korzystnie środek zwilżający. Może on być stosowany oprócz spoiwa.
Alternatywnie można zastosować jeden materiał, który działa jako spoiwo i środek zwilżający.
Podłoże wzrostowe może zawierać inne dodatki znane w tej dziedzinie, służące do modyfikowania i polepszania właściwości, takie jak glinka albo lignit.
Układ monitorujący obejmuje jednostkę przechowywania danych, zwykle komputerową bazę danych, która przechowuje informacje o zależności pomiędzy optymalną zawartością tlenu w wodzie i różnymi warunkami wzrostu. Tak więc przykładowo, może ona przechowywać informacje o optymalnej zawartości tlenu w wodzie dla różnych gatunków roślin i/lub informacje o wpływie optymalnej zawartości tlenu w wodzie na zawartość wody w różnych podłożach wzrostowych. Dalsze informacje dotyczące warunków wzrostu podano niżej.
Jednostka przechowywania danych może być usytuowana na miejscu, tzn. w pobliżu układu do uprawy, np. w komputerze będącym w posiadaniu hodowcy, bądź też na serwerze w gospodarstwie hodowcy. W jednej postaci, jednostką wejściową jest urządzenie z czujnikiem tlenu, które także zawiera pierwszą jednostkę przechowywania danych i pierwszą jednostkę liczącą. Jeżeli używa się takiej postaci, czujnik tlenu może także obejmować drugą jednostkę przechowywania danych i drugą jednostkę liczącą, jeżeli występują (patrz niżej). Alternatywnie, baza danych może być oddalona od miejsca uprawy i może być połączona z resztą układu np. za pomocą łącza internetowego.
W jednej postaci, układ monitorujący obejmuje także drugą jednostkę przechowywania danych, która przechowuje dane dotyczące sposobów modyfikacji zawartości tlenu w wodzie, w zależności od powiązania tej zawartości z optimum i czynnikami powodującymi, że zawartość tlenu w wodzie staje się sub-optymalna. Przykładowo, dane mogą dotyczyć sposobów zwiększania natężenia przepływu wody przez podłoże wzrostowe, gdy zawartość tlenu w wodzie jest zbyt niska w odniesieniu do rzeczywistego natężenia przepływu wody, np. mogą one zawierać informacje dotyczące optymalnych kombinacji natężeń przepływu wody i zawartości tlenu w wodzie.
Układ monitorujący obejmuje pierwszą jednostkę liczącą. Na ogół ma ona postać komputera wyposażonego w kod programu. Pobiera ona wejściowe rzeczywiste warunki wzrostu i rzeczywistą
PL 214 861 B1 zawartość tlenu w wodzie i kieruje zapytania do zapamiętanych danych tak, aby ocenić czy rzeczywista zawartość tlenu w wodzie jest optymalna dla rzeczywistych warunków wzrostu. Program komputerowy będzie obejmować algorytmy, które wiążą ze sobą dane wejściowe, dane zapamiętane i dane wyjściowe.
Korzystnie, pierwsza jednostka licząca wykorzystuje zapamiętane dane w celu oszacowania, jakie byłyby optymalne zawartości tlenu w wodzie w świetle wprowadzonych wejściowych rzeczywistych warunków wzrostu i porównuje je ze zmierzonymi rzeczywistymi zawartościami tlenu w wodzie.
W zależności od stopnia złożoności programu komputerowego, pierwszy wynik wyjściowy może być prostym wskazaniem czy zawartości tlenu w wodzie są optymalne, czy też nie. Wynik ten może dodatkowo sygnalizować, czy zawartość tlenu w wodzie jest wyższa, czy też niższa od optymalnej. Może on sygnalizować porównania pomiędzy zawartością tlenu w wodzie i zawartością tlenu w wodzie, która byłaby optymalna.
W korzystnej postaci, układ monitorujący obejmuje także drugą jednostkę liczącą. Pobiera ona jako dane wejściowe pierwszy wynik wyjściowy z pierwszej jednostki liczącej. Pierwsza i druga jednostka licząca mogą być implementowane przez jeden program komputerowy.
Druga jednostka licząca ocenia, przyjmując jako dane rzeczywiste warunki wzrostu, rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie i obliczoną optymalną zawartość tlenu w wodzie, jakie zmiany należy wprowadzić do warunków wzrostu tak, aby doprowadzić zawartość tlenu w wodzie bliżej optimum, a korzystnie do zakresu optymalnego.
Tak czyniąc, druga jednostka licząca kieruje zapytania do drugiej jednostki przechowywania danych, omówionej wyżej, zawierającej w sobie dane dotyczące warunków wzrostu, które można najłatwiej modyfikować i wpływ modyfikacji na zawartość tlenu w wodzie.
Korzystnie, układ monitorujący obejmuje także wyświetlacz. Może on wyświetlać pierwszy wynik wyjściowy oraz, jeżeli takowy istnieje, drugi wynik wyjściowy. Tak więc na przykład, w najprostszym przypadku, wyświetlacz może wyświetlać sygnał, taki jak światło albo światło o określonych różnych barwach w zależności od tego, czy rzeczywista zawartość tlenu w wodzie jest do przyjęcia. Może to być ekran wyświetlacza, który przekazuje informacje o tym, czy rzeczywista zawartość tlenu w wodzie jest zbyt wysoka czy też zbyt niska. Może on także wyświetlać, dla wygody hodowcy, rzeczywistą zawartość tlenu i rzeczywiste warunki wzrostu, które wprowadzono do układu.
Zapamiętane dane dotyczące optymalnych zawartości tlenu w wodzie mogą dotyczyć różnych warunków wzrostu.
Przykładowo, można zapamiętać informacje o tym, jak zmienia się optymalna zawartość tlenu w zależności od typu rośliny, wieku rośliny, fazy rozwoju rośliny (faza owocowania, faza wegetatywna).
Mogą one wskazywać, jak zmienia się optymalna zawartość tlenu w wodzie w zależności od obecności i typów mikroorganizmów w podłożu wzrostowym.
Mogą one wskazywać, jak zmienia się optymalna zawartość tlenu w wodzie w zależności od typu podłoża, w szczególności od wymiarów, typu spoiwa, zawartości spoiwa, średnic włókien i typu środka zwilżającego w przypadku podłoża wzrostowego z wełny mineralnej. Mogą one zawierać informacje o wpływie dodatków na optymalną zawartość tlenu w wodzie.
Informacje mogą dotyczyć pory dnia, pory roku albo warunków otoczenia, takich jak temperatura, wilgotność i poziom oświetlenia.
Dane mogą także dotyczyć wpływu zawartości wody w podłożu, stosowanego sposobu nawadniania oraz natężeń przepływu wody przez podłoże na optymalną zawartość tlenu w wodzie. W tym szczególnym przypadku, na samą zawartość wody w podłożu często wpływa sposób nawadniania, a tym samym często konieczne jest wprowadzenie tylko jednego z tych warunków wzrostu.
Układ obejmuje także jednostki wprowadzania szczegółowych informacji dotyczących rzeczywistych warunków wzrostu, które mogą być jednymi spośród warunków omówionych wyżej. Taką jednostką może być np. mysz albo klawiatura.
Korzystnie, zapamiętane dane dotyczą co najmniej dwóch, korzystnie co najmniej trzech, korzystniej co najmniej czterech różnych warunków wzrostu. Korzystnie co najmniej dwa, korzystniej co najmniej trzy, a w szczególności co najmniej cztery warunki wzrostu są określane i wprowadzane do układu monitorującego.
Warunki wzrostu można określić w drodze obserwacji (np. w przypadku typu rośliny) albo w drodze pomiaru (np. w przypadku zawartości wody w podłożu albo temperatury otoczenia).
Jako przykład zależności pomiędzy zawartością tlenu w wodzie i pewnymi warunkami wzrostu, baza danych może zawierać informacje o krytycznym ciśnieniu tlenu dla konkretnych typów roślin
PL 214 861 B1 w określonym wieku i/lub o różnych porach dnia. Krytyczne ciśnienie tlenu (COP) jest sposobem na ustalenie minimalnej zawartości tlenu w wodzie wymaganej w przypadku konkretnego zestawu warunków, tzn. optymalnej zawartości tlenu w wodzie. Krytyczne ciśnienie tlenu zdefiniowane zostało przez Berry'ego L.J. i Norrisa W.E. w publikacji Biochem. Biophys. Acta. 3: 593-606 (1949). Krytyczne ciśnienie tlenu można wyrazić jako procent, w którym to przypadku jest to procent tlenu w wodzie w oparciu o możliwe maksimum (21%). Korzystnie jednak, wyraża się je jako stężenie tlenu w wodzie w mgO2/litr wody (mg/l), a w opisie podajemy wartości w mg/l.
W szczególności stwierdzamy, że pomidory i ogórki w różnym wieku mają następujące wartości COP w podłożu mającym zerowe natężenie przepływu wody i 100% zawartości wody:
pomidor, 150 - 200 dni, korzystnie 175 - 190 dni (wszystkie pory dnia i nocy): 3 - 6 mg/l, korzystnie 4 - 5 mg/l;
ogórek, 50 - 100 dni, korzystnie 60 - 80 dni, rano: 5 - 7 mg/l, korzystnie około 6 mg/l; ogórek, 50 - 100 dni, korzystnie 60 - 80 dni, środek dnia: 4 - 6 mg/l, korzystnie około 5 mg/l; ogórek, 50 - 100 dni, korzystnie 60 - 80 dni, noc: 2 - 5 mg/l, korzystnie 3 - 4 mg/l;
ogórek, 140 - 90 dni, korzystnie 150 - 170 dni, rano: 3 - 5 mg/l, korzystnie około 4 mg/l;
ogórek, 140 - 180 dni, korzystnie 160 - 170 dni, środek dnia: 1 - 3 mg/l, korzystnie około 2 mg/l;
ogórek, 140 - 180 dni, korzystnie 150 - 170 dni, noc: 1 - 3 mg/l, korzystnie około 2 mg/l.
Wynalazek jest więc szczególnie wartościowy gdy zapamiętane dane zawierają optymalne zawartości tlenu w wodzie dla warunków wzrostu wybranych spośród grupy typu rośliny, wieku rośliny, pory dnia i natężenia przepływu wody. W szczególności korzystnie, warunki wzrostu obejmują co najmniej jeden spośród typu rośliny, wieku rośliny i pory dnia, korzystniej wszystkie trzy.
Jeden sposób określania wartości COP jest następujący. Blok podłoża wzrostowego z wełny mineralnej zawierający roślinę przepłukuje się szereg razy wodą bogatą w tlen. Po przepłukaniu, blok umieszcza się w otwartym pudełku o objętości 650 ml. Na pudełku układa się dwuczęściową pokrywkę i wszystkie połączenia uszczelnia się glinką. Czujnik tlenu, np. taki jak ujawniony w międzynarodowym opisie patentowym nr 01/63264, umieszcza się w pudełku osadzając go w podłożu wzrostowym, oraz mierzy się zawartość tlenu przez ustalony okres. Sposób ten jest szczególnie odpowiedni w przypadku małych roślin.
W przypadku większych roślin stosuje się inny układ, który nie wymaga szczelnego zamykania rośliny w pudełku. Zamiast tego, wykonuje się przepłukiwanie bloku podłoża wzrostowego z wełny mineralnej w celu wytworzenia 100% zawartości wody w podłożu, a tym samym szybkości dyfuzji tlenu do podłoża wzrostowego zasadniczo równej zeru. W tym sposobie przepłukiwany blok umieszcza się w otwartym pudełku, którego nie zamyka się. Czujnik tlenu jest osadzony w podłożu wzrostowym, a zawartość tlenu mierzy się przez ustalony okres.
Na podstawie zmiany wartości zawartości tlenu w czasie można wykreślić tempo zużycia tlenu. Przy stężeniach tlenu powyżej COP zużycie tlenu jest stałe. Przy stężeniach tlenu poniżej COP zużycie tlenu szybko maleje wraz z upływem czasu. Tym samym można wykonać wykres zawartości tlenu w czasie, który obejmuje pierwszą część, zwykle o dużym gradiencie, która jest zasadniczo liniowa, oraz kolejną część o małym, bliskim zeru gradiencie. Stężeniem tlenu, przy którym wykres po raz pierwszy odchyla się od liniowego, jest COP. Przykład takiego wykresu, na którym COP wynosi około 4%, przedstawiono na fig. 1.
Stwierdzono, że natężenie przepływu wody przez podłoże wzrostowe może mieć znaczący wpływ na wymagane zawartości tlenu w wodzie. W szczególności, optymalna zawartość tlenu w wodzie może być niższa, gdy natężenie przepływu wody jest większe, ponieważ pociąga to nieuchronnie za sobą większą szybkość wymiany. Ponadto, duże natężenia przepływu wody mogą prowadzić do turbulencji i zwiększają przekazywanie tlenu do korzeni z wody otaczającej korzenie. W konsekwencji optymalna zawartość tlenu w wodzie nie musi być tak wysoka. Korzystnym środkiem modyfikowania natężenia przepływu wody jest stosowanie odsysania powietrza z podłoża albo doprowadzania do niego powietrza pod ciśnieniem. W korzystnym układzie stosuje się odsysanie powietrza. Odpowiednie układy opisano we wcześniejszych publikacjach patentowych zgłaszającego EP-A-300536 i EP-A409348. Dalszy odpowiedni układ opisano w międzynarodowej publikacji nr WO 02/05808.
Stwierdzono również, że optymalna zawartość tlenu w wodzie może zmieniać się w zależności od zawartości wody w podłożu wzrostowym. Dzieje się tak dlatego, że szybkość dyfuzji tlenu w wodzie jest znacząco (10000 razy) niższa niż szybkość dyfuzji tlenu w powietrzu. Podłoża mające mniejszą zawartość wody, a skutkiem tego większą zawartość powietrza, będą wykazywać większy stopień dyfuzji tlenu do podłoża i przez podłoże, a tym samym w dowolnym momencie optymalna zawartość
PL 214 861 B1 tlenu w wodzie nie musi być tak wysoka jak w przypadkach, gdy szybkość dyfuzji jest mniejsza. Model dyfuzji tlenu omówiony niżej jest jednym sposobem określania współczynnika dyfuzji dla dowolnego danego układu.
Współczynnik dyfuzji D dla dowolnego danego układu można określić korzystając z następującej zależności:
dc/dt = d (Dxx<l>ćc/ćx)/ćx+ć (DyyĄK:c/dx)/dx+ć (Dz^3c)/3z)/3z w której c oznacza stężenie, t oznacza czas, zaś x, y i z oznaczają odległości wewnątrz bloku od czujnika w każdym z kierunków x, y i z. Dxx, Dyy i Dzz są współczynnikami dyfuzji, odpowiednio w kierunkach x, y i z. Na ogół przyjmuje się, że są one takie same. Φ jest porowatością podłoża (mierzoną w sposób typowy poprzez określanie czasu wymaganego do przepływu pewnej ilości cieczy przez podłoże).
Tym samym możliwe jest, aby zapamiętane dane zawierały szczegółowe informacje o współczynnikach dyfuzji dla konkretnych zestawów warunków, w szczególności zawartości wody w podłożu.
Przykładowo, podłoże wzrostowe z wełny żużlowej mające zawartość wody około 31% może mieć o o 099 współczynnik dyfuzji 1 x 10-8 -1 x 10-6, korzystnie 1,5 x 10-8 - 9 x 10-2 m2/s. Układy mające zawartość -9 -7 2 wody około 52% mogą mieć współczynniki dyfuzji od około 5 x 10-9 do około 3 x 10-7 m2/s. Podłoże wzrostowe mające zawartość wody około 93% może wykazywać współczynnik dyfuzji w zakresie około 4 x 10-10 - 7 x 10-9 m2/s.
Okaże się, że wynalazek dostarcza układ, w którym potencjalnie wszystkie te czynniki mogą być uwzględniane. Tak więc, przykładowo, jedna postać obejmuje wzrost roślin takich jak pomidory i ogórki, w której zapamiętane dane zawierają informację o COP tych roślin na różnych etapach wzrostu i o różnych porach dnia, wraz z danymi dotyczącymi wpływu zawartości wody i natężenia przepływu wody na optymalną zawartość tlenu w wodzie (lub COP).
Wprowadzenie rzeczywistej zawartości tlenu w wodzie oraz szczegółowych informacji o typie rośliny, wieku, porze dnia, natężeniu przepływu wody, jeżeli jest to istotne, oraz zawartości wody, pozwala na dokładne ustalenie optymalnej zawartości tlenu w wodzie dla istotnego zestawu warunków.
W sposobie do mierzenia rzeczywistej zawartości tlenu w wodzie stosuje się czujnik tlenu. Korzystnie, czujnik ten jest jednym spośród opisanych przez Draaijera i inn. w publikacjach „A Novel Optical Method to Determine Oxygen in Beer Bottles, 27-my Kongres EBC w 1999 r. i „An Optical Oxygen Sensor 1999 r. (obydwie omówione wyżej) albo w międzynarodowym opisie patentowym nr 01/63264.
Alternatywne układy ujawniają Bambot S.B. i inn., „Phase fluorimetric sterilisable optical oxygen sensor, Biotechnology and Bioengineering, vol. 43, strony 1139-1145, 1994; Cox M. E. i inn. „Detection of oxygen by fluorescence quenching, Applied Optics, vol. 24, numer 14, strony 2114-2120,
1985; Meier B. i inn., „Novel oxygen sensor material based on a ruthenium bipyridyl complex encapsulated in zeolite Y, Sensor and Actuators B29 (1995) 240-245.
Tak więc, korzystnie, czujnik tlenu opiera się na wygaszaniu fluorescencji przez tlen. Można także stosować elektrochemiczne czujniki tlenu typu Clarka, lecz są one mniej korzystne.
Rzeczywista zawartość tlenu w wodzie może być dostarczana do układu monitorującego w sposób automatyczny bezpośrednio z czujnika tlenu, bądź też może być mierzona a następnie wprowadzana ręcznie.
Urządzenie czujnikowe, oprócz mierzenia zawartości tlenu w wodzie, może być także skonfigurowane w postaci jednego urządzenia, które mierzy inne parametry środowiska wzrostowego. Przykładowo, oprócz mierzenia zawartości tlenu w wodzie, czujnik może mierzyć inne parametry, takie jak zawartość wody w podłożu i temperaturę, korzystnie obydwa te parametry.
W sposobie czujnik można umiejscowić w dowolny sposób, który pozwala na określenie rzeczywistej zawartości tlenu w wodzie. Stwierdzono jednak, że w niektórych postaciach czujnik wstawiony w podłoże wzrostowe daje najbardziej spójne wyniki pomiarów gdy jest ustawiony w odległości 0,5 - 4 cm, korzystnie 0,5 - 2 cm od podstawy podłoża.
W sposobie podłoże wzrostowe jest nawadniane. Może to odbywać się okresowo, lecz na ogół przebiega w sposób ciągły. Można je realizować dowolnym znanym sposobem, np. poprzez nawadnianie kroplowe. Podłoże wzrostowe jest zasilane wodą i ewentualnie nawozami, a nadmiar wody jest usuwany z układu.
Na wzrost roślin mogą wpływać inne gazy i dodatki albo składniki odżywcze, gdy są rozpuszczone w wodzie w obszarze korzeni. Obejmują one ditlenek węgla, etylen i metanol, a w szczególności etylen. Okaże się, że wynalazek można zastosować także w odniesieniu do takich gazów, wyko8
PL 214 861 B1 rzystując wówczas dane dotyczące optymalnych zawartości tych gazów w wodzie i mierząc zawartości tych gazów.
Inne składniki wody w obszarze korzeni rośliny mogą w pewnych okolicznościach osiągać zawartość, która zależy od zawartości tlenu. Tym samym w wynalazku możliwe jest, aby pomiar rzeczywistej zawartości tlenu w wodzie odbywał się poprzez detekcję poziomu innego składnika oraz wykorzystanie znanej zależności pomiędzy tym składnikiem i zawartością tlenu w wodzie, aby określić rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie. Przykładowo, zawartość ditlenku węgla w wodzie zależy od zawartości tlenu w wodzie i dlatego też można zastosować czujnik ditlenku węgla, który wykrywa rzeczywistą zawartość ditlenku węgla w wodzie, oraz wykorzystać znaną zależność pomiędzy zawartością ditlenku węgla i zawartością tlenu, aby określić rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie.

Claims (16)

1. Sposób monitorowania jednej albo większej liczby uprawianych roślin, zgodnie z którym dostarcza się co najmniej jedną roślinę w podłożu wzrostowym zawierającym wodę, znamienny tym, że dostarcza się układ monitorujący obejmujący pierwszą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane o optymalnych zawartościach tlenu w wodzie dla co najmniej jednego, korzystnie dla co najmniej dwóch zestawów warunków wzrostu korzystnie wybranych z grupy obejmującej typ podłoża, typ rośliny, wiek rośliny, fazę rozwoju rośliny, porę dnia, porę roku, poziom oświetlenia, zawartość wody w podłożu, temperaturę otoczenia i wilgotność otoczenia, oraz pierwszą jednostkę liczącą do porównywania wejściowych rzeczywistych warunków wzrostu i rzeczywistych zawartości tlenu w wodzie z zapamiętanymi danymi i generowania pierwszego wyniku wyjściowego, oraz jednostkę wejściową do dostarczania do układu monitorującego rzeczywistych warunków wzrostu i rzeczywistych zawartości tlenu w wodzie, przy czym dokonuje się pomiarów rzeczywistej zawartości tlenu w wodzie w obszarze wokół korzeni tej co najmniej jednej rośliny; dostarcza się rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie do pierwszej jednostki liczącej; określa się co najmniej jeden warunek wzrostu i dostarcza się warunek wzrostu do pierwszej jednostki liczącej, przy czym pierwsza jednostka licząca porównuje rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie i ten co najmniej jeden warunek wzrostu z zapamiętanymi danymi i dostarcza pierwszy wynik wyjściowy.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się zapamiętane dane dotyczące optymalnych zawartości tlenu w wodzie odnoszące się do warunków wzrostu obejmujących co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy warunki wzrostu wybranych z grupy obejmującej typ podłoża, typ rośliny, wiek rośliny, fazę rozwoju rośliny, porę dnia, porę roku, poziom oświetlenia, zawartość wody w podłożu, temperaturę otoczenia i wilgotność otoczenia, przy czym określa się co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy spośród tych warunków wzrostu i wprowadza jako rzeczywiste warunki wzrostu.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na podstawie wyniku wyjściowego zwiększa się albo zmniejsza zawartość tlenu w wodzie do zawartości optymalnej.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że stosuje się układ monitorujący obejmujący ponadto drugą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane modyfikujące dotyczące sposobów zwiększania i zmniejszania zawartości tlenu w wodzie, oraz obejmujący drugą jednostkę liczącą do porównywania pierwszego wyniku wyjściowego z zapamiętanymi danymi modyfikującymi z uzyskaniem drugiego wyniku wyjściowego, na podstawie którego modyfikuje się warunki wzrostu do uzyskania optymalnej zawartości tlenu w wodzie.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się zapamiętane dane modyfikujące zawierające dane o zmianach ciśnienia ssania wody w podłożu wzrostowym.
6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że stosuje się układ monitorujący obejmujący ponadto wyświetlacz, przy czym w trakcie pracy dostarcza się pierwszy wynik wyjściowy i/lub drugi wynik wyjściowy do wyświetlacza, na którym wyświetla się je.
7. Sposób według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że dodatkowo stosuje się automatyczny układ sterowania, do którego dostarcza się drugi wynik wyjściowy, w wyniku czego automatyczny układ sterowania modyfikuje automatycznie warunki wzrostu.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że za pomocą automatycznego układu sterowania modyfikuje się ciśnienie ssania wody w podłożu wzrostowym.
PL 214 861 B1
9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że stosuje się zapamiętane dane dotyczące optymalnych zawartości tlenu w wodzie odnoszące się do warunków wzrostu, obejmujących co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy warunki wzrostu wybrane z grupy obejmującej typ rośliny, wiek rośliny, porę dnia i zawartość wody w podłożu, przy czym co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy spośród tych warunków wzrostu określa się i wprowadza jako rzeczywiste warunki wzrostu.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się zapamiętane dane obejmujące co najmniej dwa, korzystnie co najmniej trzy spośród następujących danych:
(a) ogórki w wieku 50 - 100 dni mają krytyczne ciśnienie tlenu 4 - 7 mg/l (COP) przy zerowym natężeniu przepływu wody, rano;
(b) ogórki w wieku 50 - 100 dni mają COP 4 - 6 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w środku dnia;
(c) ogórki w wieku 50 - 100 dni mają COP 2 - 5 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w nocy;
(d) ogórki w wieku 140 - 180 mają COP 3 - 5 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, rano;
(e) ogórki w wieku 140 - 180 dni mają COP 1 - 3 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w środku dnia;
(f) ogórki w wieku 140 - 180 dni mają COP 1 - 3 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody, w nocy;
(g) pomidory w wieku 160 - 200 dni mają COP 3 - 6 mg/l przy zerowym natężeniu przepływu wody i 100% zawartości wody.
11. Sposób według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że wprowadza się rzeczywiste warunki wzrostu obejmujące typ rośliny, wiek rośliny, porę dnia i natężenie przepływu wody.
12. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, znamienny tym, że stosuje się podłoże wzrostowe z wełny mineralnej.
13. Układ monitorujący do stosowania w sposobie monitorowania uprawy roślin, znamienny tym, że obejmuje pierwszą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane o optymalnych zawartościach tlenu w wodzie dla co najmniej dwóch zestawów warunków wzrostu, pierwszą jednostkę liczącą porównującą rzeczywiste warunki wzrostu i rzeczywistą zawartość tlenu w wodzie z zapamiętanymi danymi, oraz jednostkę wejściową dostarczającą do układu monitorującego rzeczywiste warunki wzrostu i rzeczywiste zawartości tlenu w wodzie, ewentualnie drugą jednostkę przechowywania danych zawierającą zapamiętane dane modyfikujące dotyczące sposobów zwiększania zmniejszania zawartości tlenu w wodzie, oraz drugą jednostkę liczącą porównującą pierwszy wynik wyjściowy z zapamiętanymi danymi modyfikującymi i wyprowadzającą drugi wynik wyjściowy określający konieczne modyfikacje warunków wzrostu do uzyskania optymalnego zawartości tlenu w wodzie, i wyświetlacz odbierający pierwszy wynik wyjściowy i/lub drugi wynik wyjściowy i wyświetlający je.
14. Układ monitorujący według zastrz. 13, znamienny tym, że obejmuje ponadto czujnik do mierzenia zawartości tlenu w wodzie w obszarze wokół korzeni rośliny uprawianej w podłożu wzrostowym.
15. Układ według zastrz. 14, znamienny tym, że czujnik stanowi czujnik przekazujący pomiar zawartości tlenu w wodzie automatycznie do jednostki wejściowej.
16. Układ według zastrz. 14 albo 15, znamienny tym, że podłoże wzrostowe stanowi podłoże z wełny mineralnej.
PL367763A 2001-07-13 2002-07-11 Sposób monitorowania jednej albo wiekszej liczby uprawianych roslin i uklad monitorujacy do stosowania w tym sposobie PL214861B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0117182.6A GB0117182D0 (en) 2001-07-13 2001-07-13 Method and system for growing plants
PCT/EP2002/007881 WO2003005807A1 (en) 2001-07-13 2002-07-11 Method and system for growing plants

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367763A1 PL367763A1 (pl) 2005-03-07
PL214861B1 true PL214861B1 (pl) 2013-09-30

Family

ID=9918487

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367763A PL214861B1 (pl) 2001-07-13 2002-07-11 Sposób monitorowania jednej albo wiekszej liczby uprawianych roslin i uklad monitorujacy do stosowania w tym sposobie

Country Status (16)

Country Link
US (1) US7069692B2 (pl)
EP (1) EP1406481B1 (pl)
KR (1) KR20040032853A (pl)
AT (1) ATE309697T1 (pl)
AU (1) AU2002321221B2 (pl)
CA (1) CA2453129C (pl)
DE (1) DE60207414T2 (pl)
DK (1) DK1406481T3 (pl)
EA (1) EA005544B1 (pl)
ES (1) ES2252495T3 (pl)
GB (1) GB0117182D0 (pl)
MX (1) MXPA04000316A (pl)
NO (1) NO323166B1 (pl)
NZ (1) NZ530476A (pl)
PL (1) PL214861B1 (pl)
WO (1) WO2003005807A1 (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1700520A1 (en) * 2005-03-09 2006-09-13 Nederlandse Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk Onderzoek TNO Multifold oxygen measurement device
KR100742704B1 (ko) * 2006-02-01 2007-07-25 한상준 화분
US7571075B2 (en) * 2006-03-02 2009-08-04 Plant Sense, Inc. Computerized plant selection system
US20070208512A1 (en) * 2006-03-02 2007-09-06 Glenn Matthew K Real-time plant health monitoring system
US7400975B2 (en) * 2006-03-02 2008-07-15 Plantsense, Llc Probe for plant selection and health maintenance system
US7587297B2 (en) * 2006-03-02 2009-09-08 Plant Sense, Inc. Computerized system for targeted horticultural advertising
US20070208511A1 (en) * 2006-03-02 2007-09-06 Glenn Matthew K Computerized plant health diagnostics system
DE102007010879B4 (de) * 2007-03-06 2009-04-23 Institut für Gemüse & Zierpflanzenbau e.V. Sensor und Verfahren zur Bestimmung der Sauerstoffversorgung in der Wurzel
KR100765808B1 (ko) * 2007-05-22 2007-10-10 조봉식 양방향 식물커뮤니케이션 시스템
WO2008149361A2 (en) * 2007-06-04 2008-12-11 Autoagronom Israel Ltd. Water and fertilizer management system
US8028470B2 (en) 2009-04-21 2011-10-04 Deere & Company Robotic watering unit
US8437879B2 (en) 2009-04-21 2013-05-07 Deere & Company System and method for providing prescribed resources to plants
US8321365B2 (en) * 2009-04-21 2012-11-27 Deere & Company Horticultural knowledge base for managing yards and gardens
US8150554B2 (en) * 2009-04-21 2012-04-03 Deere & Company Resource use management in yards and gardens
US9538714B2 (en) * 2009-04-21 2017-01-10 Deere & Company Managing resource prescriptions of botanical plants
US8111076B1 (en) * 2010-01-19 2012-02-07 Gensler William G Method and apparatus for determination of plant canopy rehydration rate and magnitude of plant canopy water storage
PL2568798T3 (pl) * 2010-05-11 2016-04-29 Autoagronom Israel Ltd System nawadniający oparty na dostępności tlenu
US8321061B2 (en) 2010-06-17 2012-11-27 Deere & Company System and method for irrigation using atmospheric water
US9076105B2 (en) 2010-08-20 2015-07-07 Deere & Company Automated plant problem resolution
US8504234B2 (en) 2010-08-20 2013-08-06 Deere & Company Robotic pesticide application
US9357759B2 (en) 2010-08-20 2016-06-07 Deere & Company Networked chemical dispersion system
IL215501A0 (en) * 2011-10-03 2011-11-30 Gil Shani Irrigating plants with salty water
EA027366B1 (ru) 2011-12-22 2017-07-31 Роквул Интернэшнл А/С Система для выращивания растений
CN105120654B (zh) 2013-02-08 2019-04-09 罗克伍尔国际公司 植物生长系统
HUE044119T2 (hu) * 2013-03-14 2019-10-28 Crop One Holdings Inc LED-es világítás idõzítése magas növesztési szintû és nagy sûrûségû zárt környezeti rendszerben
JP6546585B2 (ja) 2013-07-05 2019-07-17 ロックウール インターナショナル アー/エス 植物生育システム
US10791037B2 (en) 2016-09-21 2020-09-29 Iunu, Inc. Reliable transfer of numerous geographically distributed large files to a centralized store
US11244398B2 (en) 2016-09-21 2022-02-08 Iunu, Inc. Plant provenance and data products from computer object recognition driven tracking
US11538099B2 (en) 2016-09-21 2022-12-27 Iunu, Inc. Online data market for automated plant growth input curve scripts
US10635274B2 (en) 2016-09-21 2020-04-28 Iunu, Inc. Horticultural care tracking, validation and verification
US11062516B2 (en) 2018-02-07 2021-07-13 Iunu, Inc. Augmented reality based horticultural care tracking
US11483981B1 (en) 2018-05-14 2022-11-01 Crop One Holdings, Inc. Systems and methods for providing a low energy use farm
US11720980B2 (en) 2020-03-25 2023-08-08 Iunu, Inc. Crowdsourced informatics for horticultural workflow and exchange

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4203389A (en) * 1978-10-13 1980-05-20 Rodale Resources, Inc. Dissolved oxygen regulator
DE3331818A1 (de) * 1983-09-01 1985-03-21 Rolf 7552 Durmersheim Lobigkeit Verfahren und anlage zur geregelten bewaesserung von pflanzenkulturen
NL8701589A (nl) 1987-07-06 1989-02-01 Rockwool Lapinus Bv Werkwijze en inrichting voor de minerale-wol-teelt van planten met zuigspanningsregeling.
NL8901881A (nl) * 1989-07-20 1991-02-18 Rockwool Grodan Bv Drainagekoppelelement.
JP2592969B2 (ja) * 1989-12-12 1997-03-19 株式会社東芝 養液制御装置

Also Published As

Publication number Publication date
ATE309697T1 (de) 2005-12-15
NO20040120L (no) 2004-03-11
NZ530476A (en) 2006-05-26
NO323166B1 (no) 2007-01-08
GB0117182D0 (en) 2001-09-05
EA200400178A1 (ru) 2004-06-24
EP1406481B1 (en) 2005-11-16
EA005544B1 (ru) 2005-04-28
KR20040032853A (ko) 2004-04-17
US20040231240A1 (en) 2004-11-25
DK1406481T3 (da) 2006-03-27
CA2453129C (en) 2010-01-19
MXPA04000316A (es) 2005-03-07
DE60207414D1 (de) 2005-12-22
CA2453129A1 (en) 2003-01-23
PL367763A1 (pl) 2005-03-07
AU2002321221B2 (en) 2006-03-16
ES2252495T3 (es) 2006-05-16
WO2003005807A1 (en) 2003-01-23
EP1406481A1 (en) 2004-04-14
US7069692B2 (en) 2006-07-04
DE60207414T2 (de) 2006-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL214861B1 (pl) Sposób monitorowania jednej albo wiekszej liczby uprawianych roslin i uklad monitorujacy do stosowania w tym sposobie
AU2002321221A1 (en) Method and system for growing plants
Shin et al. Estimating the actual transpiration rate with compensated levels of accumulated radiation for the efficient irrigation of soilless cultures of paprika plants
Marenco et al. Hydraulically based stomatal oscillations and stomatal patchiness in Gossypium hirsutum
Davis et al. Growth, gas exchange, foliar nitrogen content, and water use of subirrigated and overhead-irrigated Populus tremuloides Michx. seedlings
CN2904632Y (zh) 嵌入式植物培育装置
JP6751626B2 (ja) 山林樹木の挿し木育成方法
McLaughlin et al. Growth Responses of 53 Open‐Pollinated Loblolly Pine Families to Ozone and Acid Rain
Perumal et al. Outplanting performance of the Bornean tropical indigenous species Shorea macrophylla (de Vriese) PS Ashton in relation to seedling age
Muroyiwa et al. Evaluation of FAO AquaCrop model for ability to simulate attainable yields and water use for field tomatoes grown under deficit irrigation in Harare, Zimbabwe
Dorais et al. Equipment performance for determining water needs of tomato plants grown in sawdust based substrates and rockwool
JPH05260863A (ja) 養液管理栽培方法及び装置
Farina et al. Automation of irrigation in hydroponics by FDR sensors-Experimental results from field trials
Sheriff et al. Wood density and above-ground growth in high and low wood density clones of Pinus radiata D. Don
JP7306209B2 (ja) 測定装置、測定方法及び施設内水耕栽培装置
Green et al. Crop IR log-an irrigation calculator for tree and vine crops
White Technology: Rural
Druzyanova et al. Regulation of the Microclimate in Greenhouses Using a Mini-computer
Jingga et al. Effect of UV LED Intensity on The Growth of Red Lettuce in Indoor Hydroponics
CN101095398A (zh) 一种嵌入式数据控制栽培方法及栽培装置
Hama-Aziz et al. Water productivity of drip irrigated melon in semi-arid climate.
Zain et al. Artificial Climate Prototype for IoT-Based Vines
Tantau et al. On-Line Measurement of Plant Growth in the Greenhouse
Cregg et al. MSU Research Update: Water and Nutrient Management for Container Tree Production
Cliffe Root systems in cuttings-raised Eucalyptus species are influenced by cutting size and stock plant treatment

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification