PL214806B1 - Sposób obróbki gazów spalinowych zawierajacych rtec - Google Patents

Sposób obróbki gazów spalinowych zawierajacych rtec

Info

Publication number
PL214806B1
PL214806B1 PL388481A PL38848107A PL214806B1 PL 214806 B1 PL214806 B1 PL 214806B1 PL 388481 A PL388481 A PL 388481A PL 38848107 A PL38848107 A PL 38848107A PL 214806 B1 PL214806 B1 PL 214806B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coal
carbon
halogen
particles
basic
Prior art date
Application number
PL388481A
Other languages
English (en)
Other versions
PL388481A1 (pl
Inventor
Brian S. Higgins
Klaus Oehr
Eric Fischer
Original Assignee
Mobotec Usa Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mobotec Usa Inc filed Critical Mobotec Usa Inc
Publication of PL388481A1 publication Critical patent/PL388481A1/pl
Publication of PL214806B1 publication Critical patent/PL214806B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/64Heavy metals or compounds thereof, e.g. mercury
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D2257/00Components to be removed
    • B01D2257/60Heavy metals or heavy metal compounds
    • B01D2257/602Mercury or mercury compounds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu obróbki gazów spalinowych zawierających rtęć, w szczególności sposobu zmniejszenia poziomu emisji rtęci w wyniku spalania różnych rodzajów węgla w elektrowniach węglowych.
Ze względu na szkodliwość rtęci oraz uregulowania prawne podejmowano już liczne próby wychwycenia rtęci przed jej uwolnieniem z elektrowni węglowych. Na przykład w amerykańskim opisie patentowym nr 6,808,692 (autor Oehr), opisano wykorzystanie cząsteczkowych fluorowców takich jak chlor gazowy (CI2) do przekształcania rtęci elementarnej (Hg0) w chlorek rtęci (MgCl2). Takie przekształcenie jest korzystne, ponieważ chlorek rtęci może być adsorbowany przez stałe substancje zasadowe, w szczególności stałe substancje zawierające tlenek wapnia (CaO) lub wodorotlenek wapnia (Ca(OH)2). Taki sposób wytrącania rtęci jest zwykle przeprowadzany przed urządzeniami do gromadzenia cząstek stałych takich jak stacje filtrów workowych lub filtry elektrostatyczne. Przedstawiony w opisie tym sposób nie jest jednak równie skuteczny w przypadku wszystkich rodzajów węgla.
Sposób ten nie umożliwia na przykład w pełni skutecznego usuwania rtęci w przypadku wtryskiwania 12 do 25 ppmv cząsteczkowego chloru do gazu spalinowego uzyskiwanego w wyniku spalania węgla podbitumicznego i lignitowego. Takie rodzaje węgla powodują podczas częściowego lub całkowitego spalania powstawanie zasadowych popiołów lotnych, co potwierdza ich zdolność do po dniesienia wskaźnika pH mieszanin wody i popiołów lotnych do wartości przekraczających 7. Zgłaszający wziął pod uwagę wykorzystanie jako węgla w niniejszym wynalazku różnych postaci węgla podbitumicznego i lignitowego. Węgiel podbitumiczny i lignitowy stanowi niemal połowę węgla spalanego w elektrowniach węglowych znajdujących się na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych. Inne techniki zmniejszania poziomu emisji rtęci w gazach wytwarzanych podczas spalania węgla lignitowego są podobnie nieskuteczne lub posiadają ograniczenia.
Na przykład w amerykańskim opisie patentowym nr 6,521,021, autorstwa Pennline'a i innych, opisano proces z wykorzystaniem zgłębnika obejmujący wykorzystanie częściowo spalonych cząstek węgla do usuwania rtęci z gazów spalinowych przed ich wprowadzeniem do urządzeń do gromadzenia cząstek stałych takich jak stacje filtrów workowych lub filtry elektrostatyczne. Zgłaszający zbadał technikę opracowaną przez Pennline'a i innych i stwierdził, że w przypadku wykorzystywania częściowo spalonych cząstek węgla podbitumicznego lub lignitowego ta technika usuwania rtęci posiada pewne mankamenty. Ponieważ węgiel podbitumiczny i lignitowy stanowi tak znaczące źródło energii, zgłaszający opracował sposób zmniejszania ilości rtęci uwalnianej do środowiska podczas spalania węgla podbitumicznego lub lignitowego, w urządzeniu do tego celu przeznaczonym.
W amerykańskim opisie patentowym nr 6,953,494, autorstwa Nelsona, opisano wykorzystanie bromowanego podłoża „węglowego do regulacji zawartości węgla w gazach spalinowych. Wynalazek ten posiada następującą cechę: węgiel, a w szczególności kosztowny sproszkowany węgiel aktywowany stanowi główny składnik materiału „węglowego, na przykład „korzystnie sproszkowany węgiel aktywowany'' (strona 6, wersy 10-11). Zobacz również strona 7, wersy 13-14 „Istotną właściwością sorbentowego materiału podłożowego jest to, że w znaczącym stopniu składa się on z węgla.
Nadmierne wykorzystywanie węgla jest niepożądane ze względu na to, że zanieczyszczenie powstającego popiołu lotnego stosowanego jako domieszka do cementu, szczególnie w przypadku stosowania go na zewnątrz pomieszczeń w niskich temperaturach, powoduje mięknięcie mieszanego cementu w ujemnych temperaturach, jak również pożądane zmiany barwy.
Przedmiotem wynalazku jest sposób obróbki gazów spalinowych zawierających rtęć, w którym gaz spalinowy powstaje ze spalania węgla lignitowego i/lub podbitumicznego, przy czym sposób ten obejmuje wtryskiwanie do gazów spalinowych fluorowca oraz wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego, polegający na tym, że stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego są częściowo spalone i zawierają mniej niż 50% wagowych węgla, korzystnie mniej niż 40%, i więcej niż 50% wagowych zasadowego popiołu, korzystnie więcej niż 60%, a stałe cząstki wprowadza się do gazów spalinowych, których temperatura jest niższa niż 204°C.
Korzystnie fluorowiec stanowi chlor, brom, jod, ich halogenki, sole tlenowe tych fluorowców na +1 stopniu utlenienia lub ich mieszaniny.
Korzystnie fluorowiec stanowi chlor cząsteczkowy, brom cząsteczkowy lub ich mieszaniny.
Stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego korzystnie pochodzą z połączenia popiołu węglowego z zasadą, topnikiem zasadowym lub ich mieszaniną.
PL 214 806 B1
Stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego korzystnie poddaje się filtrowaniu, zwłaszcza w filtrze elektrostatycznym lub filtrze workowym lub filtrze tkaninowym.
Gaz spalinowy korzystnie poddaje się odsiarczaniu, korzystnie w systemie odsiarczania gazów spalinowych FGD.
Wtryskiwanie korzystnie obejmuje poddawanie częściowo spalonych, wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego działaniu fluorowca w atmosferze zawierającej fluorowiec; oraz wtryskiwania stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego wzbogaconych w węgiel, poddanych działaniu fluorowca w atmosferze zawierającej fluorowiec, do gazów spalinowych.
W sposobie według wynalazku korzystnie oznacza się zawartość chloru w wzbogaconych w węgiel stałych cząstkach zasadowego popiołu węglowego i przeprowadza się wtryskiwanie gdy zawartość chloru wynosi poniżej 12 ppmv.
W sposobie według wynalazku korzystnie oznacza się zasadowość wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego i przeprowadza się wtryskiwanie gdy cząstki popiołu są zasadowe lub kwasowe zawierające domieszkę cząstek zasadowych.
W sposobie według wynalazku korzystnie wtryskiwanie wzbogaconych w węgiel stałych cząstkach zasadowego popiołu węglowego obejmuje:
wtryskiwanie sproszkowanego węgla do komory spalania, usuwanie strumienia cząstek częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu; rozdzielanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazów na strumień gazu obiegowego i strumień cząsteczek aktywowanego termicznie sorbentu, wtryskiwanie cząsteczek termicznie aktywowanego sorbentu do gazów spalinowych.
W sposobie według wynalazku korzystnie usuwanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu przeprowadza się przed wprowadzeniem do spalania.
Usuwanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu przeprowadza się korzystnie kiedy temperatura w strefie spalania mieści się w zakresie od 538°C do 1649°C.
W sposobie według wynalazku korzystnie cząsteczki aktywowanego termicznie sorbentu kontaktuje się z fluorowcem przed wtryskiwaniem cząsteczek aktywowanego termicznie sorbentu do gazu spalinowego.
Korzystnie cząsteczki aktywowanego termicznie sorbentu kontaktuje się z fluorowcem w gazie spalinowym.
Korzystnie strumień cząsteczek aktywowanego termicznie sorbentu schładza się po rozdzieleniu.
Korzystnie w sposobie według wynalazku cząsteczki aktywowanego termicznie sorbentu po kontaktowaniu ich z fluorowcem gromadzi się w urządzeniu do gromadzenia cząstek stałych.
Korzystnie w sposobie rozdzielanie obejmuje skierowanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazów do separatora gazu/cząstek stałych.
W sposobie według wynalazku korzystnie wtryskuje się do gazów spalinowych fluorowiec w ilości zależnej od oznaczonej zasadowości węgla wtryskuje się wzbogacone węglem stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego do gazów spalinowych łącznie z węglem pobranym za pomocą zgłębnika.
Korzystnie w sposobie według wynalazku, reguluje się za pomocą zasady, zasadowego topnika lub ich mieszaniną zasadowość cząstek węgla, pobranego zgłębnikiem, przed ich wtryskiwaniem.
Węgiel pobrany za pomocą zgłębnika korzystnie obejmuje cząstki zasadowego popiołu węglowego.
Korzystnie wtryskuje się fluorowiec w ilości zależnej od oznaczonej jego zawartości w węglu.
Używane w niniejszym opisie określenie „wzbogacone węglem zasadowe cząstki popiołu węglowego odnosi się do cząstek o zawartości węgla mniejszej niż 50% wagowych, korzystniej cząstek o zawartości węgla mniejszej niż 40% wagowych, oraz zasadowego popiołu o zawartości większej niż 50% wagowych, korzystniej większej niż 60% wagowych. Korzystne przykłady wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego posiadają zawartość węgla od 20 do 40% wagowych oraz zawartość zasadowego popiołu od 55 do 80% wagowych. Jeszcze korzystniejsze przykłady wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego posiadają zawartość węgla od 30 do 40% wagowych oraz zawartość zasadowego popiołu od 60 do 80% wagowych.
Etapy wtryskiwania mogą być przeprowadzane kolejno, równocześnie, przy czym jeżeli są one przeprowadzane kolejno, któryś etap może następować po innym. Wzbogacone węglem zasadowe cząstki popiołu węglowego pochodzące z częściowego spalania węgla są w korzystnym rozwiązaniu uzyskiwane z wykorzystaniem metod obejmujących wykorzystanie zgłębnika, lecz możliwe jest również zastosowanie niniejszego wynalazku z wykorzystaniem częściowo spalonego węgla, na przykład węgla częściowo spalonego w złożu fluidalnym.
PL 214 806 B1
Sposób według wynalazku polega na poddaniu wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego pochodzących z częściowego spalania węgla działaniu atmosfery zawierającej fluorowiec. Sposób ten realizuje się przez wtryskiwanie wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego poddanych obróbce w atmosferze zawierającej fluorowiec do gazów spalinowych przed ich wprowadzeniem do urządzenia do gromadzenia cząstek stałych, dzięki czemu następuje adsorpcja przynajmniej części rtęci.
Niniejszy wynalazek stanie się zrozumiały dla specjalistów w tej dziedzinie po zapoznaniu się z poniższym opisem korzystnych wykonań wynalazku, dodatkowo zilustrowanych na załączonych rysunkach.
Krótki opis rysunków
Fig. 1 przedstawia schematycznie urządzenie, w którym może być realizowany sposób według niniejszego wynalazku;
Fig. 2 przedstawia schemat blokowy korzystnego wariantu sposobu według nin iejszego wynalazku.
W przedstawionym poniżej opisie odpowiednie numery odnośników na rysunkach oznaczają podobne lub odpowiadające sobie elementy. Określenia takie jak „do przodu”, „do tyłu', „w lewo”, „w prawo, „w górę, „w dół” i tym podobne są kwestią przyjętej konwencji i nie należy ich traktować jako ograniczenie wynalazku.
Na fig. 1 przedstawiono jedno z wykonań elektrowni węglowej 10, w której realizowany jest sposób według niniejszego wynalazku. Elektrownia 10 posiada komorę spalania 12. Komora spalania 12 połączona jest z kominem 14 za pośrednictwem kanału 16. Gazy spalinowa utworzone podczas spalania węgla przemieszczają się kanałem 16 i są uwalniane przez komin 14.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem węgiel podbitumiczny lub lignitowy 20 wtryskiwany jest do komory spalania 12. Wysokie temperatury panujące w komorze 12 powodują aktywację węgla i wywołują przemianę węgla, jednak aktywowany węgiel posiada na tym etapie niewielkie powinowactwo z rtęcią, co spowodowane jest wysoką temperaturą w komorze. Przed pełnym spaleniem część aktywowanego węgla jest usuwana z komory spalania 12 z wykorzystaniem zgłębnika 22. Rozmiar pobranych cząstek węgla może być podobny do rozmiarów cząstek węgla wtryskiwanych do komory spalania 12. Rozmiar ten może również ulec zmianie na skutek obróbki przeprowadzanej w komorze spalania 12.
Zgłębnik 22 może mieć postać wprowadzanej do strefy komory spalania 12 wydrążonej lancy, w której wytwarzane jest podciśnienie przez ssanie. Podciśnienie może być tworzone z wykorzystaniem pompy gazowej (tu nie pokazanej) lub systemu próżniowego, strumieniowej pompy parowej, itp. Zgłębnik 22 może być wykonany z wielu różnych materiałów, włącznie ze stalą nierdzewną. W zgłębniku 22 umieszczanym w komorze spalania 12 może być wykorzystywane urządzenie chłodzące, co ma na celu ograniczenie dalszego utleniania się cząstek stałych. Zgłębnik 22 może na przykład posiadać komorę chłodzoną wodą, powietrzem lub parą, która otoczona jest osłoną wykonaną z warstwy odpornego na wysoką temperaturę materiału odblaskowego, dzięki czemu ograniczony jest transfer ciepła.
Podczas działania zgłębnika 22 następuje pobieranie z komory spalania 12 mieszaniny gazu oraz częściowo spalonych wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego powstałych w wyniku częściowego spalania węgla, przy czym dokonywane jest to z wykorzystaniem separatora 24 gazu i cząstek stałych takiego jak odpylacz cyklonowy (część gazowa może być ponownie wprowadzana do systemu w dowolnym pożądanym miejscu lub usuwana na zewnątrz systemu).
Wzbogacony węglem zasadowy popiół węglowy, powstały w wyniku częściowego spalania węgla, wtryskiwany jest do kanału 16 elektrowni 10. Wtryskiwanie za pomocą wtryskiwacza 32 może być przeprowadzane w dowolnym miejscu znajdującym się pomiędzy komorą spalania 12 i urządzeniem do gromadzenia cząstek stałych 30, w którym temperatura wynosi mniej niż 204°C. Wtryskiwacz 32 może mieć na przykład postać śruby podającej lub strumieniowej pompy parowej, w której gazem napędzającym jest powietrze. Termicznie aktywowane wzbogacone węglem zasadowe cząstki popiołu węglowego, uzyskane w wyniku częściowego spalania węgla, mogą być przed wtryskiwaniem ochładzane, co ma na celu zachowanie ich reaktywności i zapobieżenie dalszemu utlenianiu.
Wzbogacone węglem zasadowe cząstki popiołu węglowego, uzyskane w wyniku częściowego spalania węgla, pochodzą ze spalania węgla podbitumicznego i/lub lignitowego. W korzystnych wyk onaniach wynalazku wzbogacone węglem zasadowe cząstki popiołu węglowego uzyskiwane są w w yniku częściowego spalania węgla oraz w wyniku połączenia niezasadowego popiołu węglowego (na
PL 214 806 B1 przykład pochodzącego z bitumicznego węgla kamiennego) z zasadą lub zasadowym topnikiem (zobacz na przykład amerykański opis patentowy nr 6,250,235 autorstwa Oehra i innych, w którym opisano pokrywanie niezasadowego popiołu węglowego alkalicznym topnikiem). Zasadowe cząstki popiołu węglowego są uzyskiwane w wyniku częściowego spalania węgla podbitumicznego i lignitowego, który może być częściowo spalony na przykład w kąpieli zawiesinowej.
Wtryskiwanie fluorowca do kanału 16 może być realizowane za pośrednictwem wtryskiwacza 34. Używane w niniejszym opisie określenie „fluorowiec” może odnosić się do fluorowca cząsteczkowego lub atomowego albo cząsteczkowego prekursora fluorowca. Cząsteczkowy fluorowiec lub atomowy albo cząsteczkowy prekursor fluorowca korzystnie ma postać chloru, bromu, jodu, fluoru lub ich mieszaniny, a w korzystniejszym rozwiązaniu chloru, bromu lub ich mieszaniny. Atomowy albo cząstec zkowy prekursor fluorowca może również zawierać halogenek lub sole tlenowe fluorowców na +1 stopniu utlenienia. Sól tlenowa fluorowca może stanowić sól chloru, bromu, jodu i ich mieszaniny.
W sposobie według wynalazku, poddawanie wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego pochodzących z częściowego spalania węgla działaniu atmosfery zawierającej fluorowiec, może być przeprowadzane przed lub we wtryskiwaczu 32. Po takiej obróbce przeprowadzane jest wtryskiwanie wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego, poddanych obróbce w atmosferze zawierającej fluorowiec, do gazów spalinowych przed ich wprowadzeniem do urządzenia do gromadzenia cząstek stałych, dzięki czemu następuje adsorpcja przynajmniej części rtęci.
Po przeprowadzeniu wtryskiwania, gazy spalinowe wprowadzane są do urządzenia 30 do gromadzenia cząstek stałych stanowiącego miejsce, w którym cząstki zawierające rtęć usuwane są przed uwolnieniem gazów spalinowych przez komin 14. Urządzenie 30 może mieć postać filtra elektrostatycznego, lecz w innych wykonaniach wynalazku mogą to być filtry workowe lub filtry tkaninowe. Można również zastosować urządzenia do gromadzenia cząstek stałych w postaci systemu odsiarczania gazów spalinowych FGD. W zakresie niniejszego wynalazku mieści się wykorzystanie dowolnej kombinacji powyższych systemów.
Na fig. 2 przedstawiono schemat blokowy przedstawiający etapy przeprowadzania obróbki gazów spalinowych zawierających rtęć, pochodzących ze spalania węgla, według korzystnego wykonania niniejszego wynalazku. Blok 100 reprezentuje etap szacowania poziomu zawartości fluorowców w przeznaczonym do spalania węglu, co w korzystnym rozwiązaniu obejmuje oszacowanie poziomów zawartości chloru, na przykład według standardowej metody badania zawartości chloru w węglu D2361-02. Blok 102 reprezentuje etap szacowania jakości węgla pobieranego zgłębnikiem, co w k orzystnym rozwiązaniu obejmuje oszacowanie zasadowości, na przykład wyrażonej współczynnikiem pH, oraz zawartości zasadowego popiołu. Jakość węgla może obejmować również inne parametry, na przykład wyniki pomiarów węgla, wyniki pomiarów powierzchni BET itp. Bloki 100 i 102 mogą być przeprowadzane przed pobieraniem próbek za pomocą zgłębnika, na przykład w oparciu o skład węgla przed umieszczeniem go w komorze spalania, lub po pobraniu próbek za pomocą zgłębnika i przeprowadzeniu aktywacji termicznej. Blok 104 reprezentuje proces wtryskiwania fluorowca i wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego uzyskanych w wyniku częściowego spalania węgla do gazów spalinowych przed wprowadzeniem ich do urządzenia do gromadzenia cząstek stałych. Etap ten przeprowadzany jest, jeżeli stwierdzono, że ilości fluorowca są mniejsze niż z góry określony poziom, tj. poziom umożliwiający skuteczne usuwanie rtęci, oraz stwierdzono, że popiół węglowy posiada odpowiednią jakość, na przykład jest on zasadowy lub kwasowy, przy czym kwas owy może zawierać pewną ilość zasadowego popiołu. Korzystnie ilość wtryskiwanego fluorowca jest skorelowana z naturalną zawartością fluorowców w węglu. Jeżeli na przykład w węglu obecne są fluorowce, na przykład brom, dzięki czemu stężenie fluorowców w gazach spalinowych wynosi około 0,5 ppmv, pożądane może być wtryskiwanie bromu w ilości wystarczającej do uzyskania całkowitego stężenia fluorowców równego około 4 ppmv lub więcej. Podobnie, w zależności od naturalnej zawartości chloru w węglu możliwe jest wtryskiwanie ilości chloru wystarczającej do uzyskania całkowitego stężenia fluorowców w gazach spalinowych wynoszącego do około 25 ppmv, do około 20 ppmv, do około 15 ppmv lub do około 12 ppmv. W innych wykonaniach niniejszego wynalazku korzystne może być również wtryskiwanie mieszaniny fluorowców, przy czym takie wykonania również mieszczą się w zakresie niniejszego wynalazku.
Sposób usuwania rtęci z gazów spalinowych pochodzących ze spalania węgla podbitumicznego lub lignitowego w elektrowniach węglowych według wynalazku może być realizowany przez wtryskiwanie do komory spalania mieszaniny sproszkowanego węgla i powietrza. Po przeprowadzeniu wtry6
PL 214 806 B1 skiwania, strumień częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu jest usuwany przed dotarciem częściowo spalonego węgla do palnika. Usuwanie może być przeprowadzane przez wprowadzenie do strefy spalania wydrążonej lancy, do której doprowadzane jest podciśnienie. Ponieważ regulacja temperatury w strefie spalania może być trudna, możliwe jest uzyskiwanie dobrych rezultatów w przypa dku wykorzystywania wykonań niniejszego wynalazku obejmujących usuwanie w różnych temperaturach. Stwierdzono, że korzystne jest przeprowadzanie usuwania z obszarów strefy spalania, w których temperatura mieści się w zakresie od 538°C do 1649°C, korzystniej mieści się w zakresie od 538°C do 1093°C, jeszcze korzystniej mieści się w zakresie od 538°C do 815°C. Węgiel i gaz wchodzące w skład strumienia rozdzielane są na strumień gazu obiegowego i strumień aktywowanego termicznie sorbentu. Rozdzielanie może być przeprowadzane na przykład przez skierowanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazów do separatora gazu/cząstek stałych. Strumień sorbentu jest ochładzany w celu uzyskania pożądanej temperatury. Fluorowiec jest wstrzykiwany do gazów spalinowych. Termicznie aktywowany sorbent i fluorowiec są kontaktowane z gazami spalinowymi za komorą spalania. Wprowadzanie może być przeprowadzane z wykorzystaniem urządzenia podającego, aby uzyskać wtryskiwanie sorbentu i fluorowca do kanału zawierającego gazy spalinowe. Wprowadzanie może być przeprowadzane w różnych temperaturach, na przykład gdy temperatura gazów spalinowych nie przekracza około 204°C. W korzystniejszym rozwiązaniu temperatura ta nie przekracza około 177°C, a jeszcze korzystniej nie przekracza około 149°C. Ponieważ jednak regulacja temperatur w danej elektrowni węglowej może być trudna na tym etapie procesu, możliwe jest wykorz ystywanie niniejszego wynalazku przy wyższych temperaturach, przy czym mieści się to w zakresie niniejszego wynalazku. Następnie stosowane jest urządzenie do gromadzenia cząstek stałych, dzięki któremu możliwe jest gromadzenie mieszaniny termicznie aktywowanego sorbentu i fluorowca zawierającej pewną ilość rtęci usuniętej z gazów spalinowych.
Aby zademonstrować skuteczność i użyteczność niniejszego wynalazku przeprowadzono poniższe doświadczenia.
Doświadczenie 1
Okazało się, że wykorzystanie wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego, takich jak popiół pochodzący z częściowo spalonego kanadyjskiego węgla lignitowego uzyskany w wyniku wykorzystania techniki Pennline'a i innych (24 gramy/godz.), w połączeniu z atmosferą zawierającą fluorowiec, na przykład 12-25 ppmv gazowego chloru cząsteczkowego, umożliwia usuwanie do 60% rtęci z gazów spalinowych w stacji filtrów workowych wykonywanych z włókna szklanego, przy szybkości spalania kanadyjskiego węgla lignitowego wynoszącej około 11,6 kg/godz. Wtryskiwanie przeprowadzano przed urządzeniem do gromadzenia cząstek stałych z filtrami workowymi w temper aturze 149°C.
Doświadczenie 2
Okazało się, że wykorzystanie bromowanych wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego takich jak popiół pochodzący z częściowo spalonego kanadyjskiego węgla lignitowego („węgiel pobrany za pomocą zgłębnika”) uzyskany w wyniku wykorzystania techniki Pennline'a przy 3 zastosowaniu dawki około 0,454 kg bromowanego i niebromowanego węgla na około 28 tysięcy m (milion stóp sześciennych) zawierających rtęć gazów spalinowych pochodzących ze spalania węgla lignitowego zapewnia usuwanie odpowiednio 74% i 65% rtęci z gazów spalinowych w stacji filtrów workowych wykonanych z włókna szklanego, przy średniej temperaturze w stacji filtrów workowych wynoszącej 138°C. Bromowane wzbogacone węglem zasadowe cząstki zawierały 4% wagowych bromu. Próbka bromowanych wzbogaconych węglem zasadowych cząstek przygotowana została przez umieszczenie pobranego za pomocą zgłębnika węgla pochodzącego z kanadyjskiego węgla lignitowego oraz ciekłego bromu w oddzielnych naczyniach szklanych w zamkniętym pojemniku, mieszanie pobranego za pomocą zgłębnika węgla z wykorzystaniem mieszadła indukcyjnego i poddanie go działaniu par bromu pochodzących z ciekłego bromu. Zawartość węgla w pobranym za pomocą zgłębnika węglu wynosiła około 39% wagowych (w oparciu o węgiel niebromowany), co oznacza że zawartość zasadowego popiołu była równa około 61% wagowych, czyli stanowił on większość masy. Skuteczność usuwania rtęci na stacji filtrów workowych bez wykorzystania węgla pobranego za pomocą zgłębnika wynosiła około 30%. Współczynnik pH niebromowanych zasadowych cząstek stałych zawierających węgiel wynosił około 11, co świadczy o ich zasadowości (5 gramów węgla pobranego za pomocą zgłębnika w 20 ml wody demineralizowanej). Doświadczenie to dowodzi, że bromowanie wzbogaconych węglem zasadowych cząstek popiołu węglowego uzyskanych w wyniku częściowego spalania węgla zwiększa ich zdolność do wychwytywania rtęci w gazach spalinowych, nawet w przyPL 214 806 B1 3 padku niewielkiej ilości wtryskiwanego węgla, wynoszącej 0,168 kg na 28 tysięcy m (milion stóp sześciennych). Stanowi to znaczącą zaletę w przypadku wykorzystywania lotnego popiołu w mieszanych cementach i betonie.
Doświadczenie 3
Stwierdzono, że zastosowanie 3 ppmv gazowego bromu w gazach spalinowych pochodzących ze spalania kanadyjskiego węgla lignitowego zawierających niefluorowcowane bogate w węgiel zasadowe cząstki popiołu węglowego, takie jak popiół pochodzący z częściowo spalonego kanadyjskiego węgla lignitowego („węgiel pobrany za pomocą zgłębnika”) uzyskany w wyniku wykorzystania techniki Pennline'a, umożliwia usuwanie odpowiednio 70% i 58% rtęci z gazów spalinowych w stacji filtrów workowych wykonanych z włókna szklanego, przy średniej temperaturze w stacji filtrów workowych wynoszącej 133-134°C, przy czym odpowiednio przeprowadzano lub nie przeprowadzano wtryskiwania bromu przy takiej samej dawce pobranego za pomocą zgłębnika węgla wprowadzanego do gazów spalinowych.
Niniejszy wynalazek umożliwia skuteczniejsze usuwanie rtęci z gazów spalinowych na drodze adsorpcji rtęci przez bogate w węgiel cząstki popiołu węglowego takie jak częściowo spalone wzbogacone węglem zasadowe cząstki popiołu węglowego poddane działaniu atmosfery zawierającej fluorowiec taki jak gaz zawierający cząsteczkowy chlor lub brom, gdzie usuwanie przeprowadzane jest przed wprowadzeniem gazów spalinowych do urządzenia do gromadzenia cząstek stałych takiego jak stacja filtrów workowych. Zwiększenie zasadowości węgla przez dokładne zetknięcie go z zasadowym popiołem (podbitumicznym lub lignitowym) powoduje zwiększenie koncentracji miejsc zawierających zasady Lewisa, co zapewnia zwiększoną absorpcję w obecności fluorowca w fazie gazowej lub fluorowcowanego węgla zasadowego. Oznacza to postęp w stosunku do istniejącej technologii. Fluorowcowanie węgla zasadowego może być ponadto rozszerzone również do węgla niezasadowego. Fluorowce cząsteczkowe (na przykład brom) są elektrofilowe (wyłapują elektrony). Zasadowe podłoża węglowe (na przykład fenolany dzięki jonizacji struktur fenolowych), hydroliza laktonów itp. fenolanów i karboksylanów są bardziej nukleofilowe (oddają elektrony), a zatem bardziej reaktywne względem elektrofilowych fluorowców.
Pomimo, że liczbowe zakresy określające szeroki zakres wynalazku stanowią jedynie przybliżenia, wartości liczbowe podane w konkretnych przykładach są tak dokładne, jak to jest możliwe. Każda z wartości liczbowych obejmuje jednak pewien naturalny błąd będący wynikiem standardowego odchylenia pomiarów. Wszystkie ujawnione tu zakresy należy rozumieć jako obejmujące wszelkie możl iwe podzakresy i wszystkie liczby znajdujące się pomiędzy wartościami krańcowymi. Na przykład w przypadku określenia zakresu jako „od 1 do 10” należy traktować ten zakres jako obejmujący wszelkie możliwe podzakresy znajdujące się pomiędzy (włącznie z wartościami krańcowymi) wartością minimalną równą 1 i wartością maksymalną równą 10, czyli wszelkie podzakresy rozpoczynające się od wartości 1 lub większej, na przykład od 1 do 6,1, i kończące się na wartości 10 lub mniejszej, na przykład od 5,5 do 10, jak również obejmujący wszystkie możliwe podzakresy rozpoczynające się i kończące pomiędzy wartościami krańcowymi, na przykład od 2 do 9, od 3 do 8, od 3 do 9, od 4 do 7, i obejmujący wreszcie każdą z liczb 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 zawartą w zakresie. Dodatkowo każde określenie „włączony do niniejszego opisu” należy rozumieć jako włączony do niniejszego opisu w całości. Należy ponadto zauważyć, że stosowane w niniejszym opisie formy liczby pojedynczej n ależy rozumieć jako obejmujące również liczbę mnogą, chyba że wyraźnie i jedno znacznie zaznaczono inaczej.

Claims (21)

1. Sposób obróbki gazów spalinowych zawierających rtęć, w którym gaz spalinowy powstaje ze spalania węgla lignitowego i/lub podbitumicznego, przy czym sposób ten obejmuje wtryskiwanie do gazów spalinowych fluorowca oraz wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego, znamienny tym, że stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego są częściowo spalone i zawierają mniej niż 50% wagowych węgla, korzystnie mniej niż 40%, oraz zasadowego popiołu więcej niż 50% wagowych, korzystnie więcej niż 60%, a stałe cząstki wprowadza się do gazów spalinowych, których temperatura jest niższa niż 204°C.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że fluorowiec stanowi chlor, brom, jod, ich halogenki, sole tlenowe tych fluorowców na +1 stopniu utlenienia lub ich mieszaniny.
PL 214 806 B1
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że fluorowiec stanowi chlor cząsteczkowy, brom cząsteczkowy lub ich mieszaniny.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego pochodzą z połączenia popiołu węglowego z zasadą, topnikiem zasadowym lub ich mieszaniną.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego poddaje się filtrowaniu, korzystnie w filtrze elektrostatycznym lub filtrze workowym lub filtrze tkaninowym.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz spalinowy poddaje się odsiarczaniu, korzystnie w systemie odsiarczania gazów spalinowych FGD.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wtryskiwanie obejmuje poddawanie częściowo spalonych, wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego działaniu fluorowca w atmosferze zawierającej fluorowiec; oraz wtryskiwania stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego wzbogaconych w węgiel, poddanych działaniu fluorowca w atmosferze zawierającej fluorowiec. do gazów spalinowych.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że oznacza się zawartość chloru w wzbogaconych w węgiel stałych cząstkach zasadowego popiołu węglowego i przeprowadza się wtryskiwanie gdy zawartość chloru wynosi poniżej 12 ppmv.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że oznacza się zasadowość wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego i przeprowadza się wtryskiwanie gdy cząstki popiołu są zasadowe lub kwasowe zawierające domieszkę cząstek zasadowych.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wtryskiwanie wzbogaconych w węgiel stałych cząstek zasadowego popiołu węglowego obejmuje:
wtryskiwanie sproszkowanego węgla do komory spalania, usuwanie strumienia cząstek częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu; rozdzielanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazów na strumień gazu obiegowego i strumień cząsteczek aktywowanego termicznie sorbentu, wtryskiwanie cząsteczek termicznie aktywowanego sorbentu do gazów spalinowych.
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że usuwanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu przeprowadza się przed wprowadzeniem do spalania.
12. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że usuwanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazu przeprowadza się kiedy temperatura w strefie spalania mieści się w zakresie od 538°C do 1649°C.
13. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że cząsteczki aktywowanego termicznie sorbentu kontaktuje się z fluorowcem przed wtryskiwaniem cząsteczek aktywowanego termicznie sorbentu do gazu spalinowego.
14. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że cząsteczki aktywowanego termicznie sorbentu kontaktuje się z fluorowcem w gazie spalinowym.
15. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że strumień cząsteczek aktywowanego termicznie sorbentu schładza się po rozdzieleniu.
16. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że cząsteczki aktywowanego termicznie sorbentu po kontaktowaniu ich z fluorowcem gromadzi się w urządzeniu do gromadzenia cząstek stałych.
17. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że rozdzielanie obejmuje skierowanie strumienia częściowo spalonego sproszkowanego węgla i gazów do separatora gazu/cząstek stałych.
18. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wtryskuje się do gazów spalinowych fluorowiec w ilości zależnej od oznaczonej zasadowości węgla i wtryskuje się wzbogacone węglem stałe cząstki zasadowego popiołu węglowego do gazów spalinowych łącznie z węglem pobranym za pom ocą zgłębnika.
19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że za pomocą zasady, zasadowego topnika lub ich mieszaniną reguluje się zasadowość cząstek węgla, pobranego zgłębnikiem, przed ich wtryskiwaniem.
20. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że węgiel pobrany za pomocą zgłębnika obejmuje cząstki zasadowego popiołu węglowego.
21. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że wtryskuje się fluorowiec w ilości zależnej od oznaczonej jego zawartości w węglu.
PL388481A 2006-06-19 2007-06-19 Sposób obróbki gazów spalinowych zawierajacych rtec PL214806B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US81481006P 2006-06-19 2006-06-19

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL388481A1 PL388481A1 (pl) 2010-01-18
PL214806B1 true PL214806B1 (pl) 2013-09-30

Family

ID=38833769

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388481A PL214806B1 (pl) 2006-06-19 2007-06-19 Sposób obróbki gazów spalinowych zawierajacych rtec
PL400913A PL217842B1 (pl) 2006-06-19 2007-06-19 Sposób usuwania rtęci z gazów spalinowych powstających podczas spalania węgla podbitumicznego lub lignitowego

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400913A PL217842B1 (pl) 2006-06-19 2007-06-19 Sposób usuwania rtęci z gazów spalinowych powstających podczas spalania węgla podbitumicznego lub lignitowego

Country Status (6)

Country Link
US (1) US8142548B2 (pl)
EP (1) EP2043759A4 (pl)
CN (2) CN101489647B (pl)
CA (1) CA2656153C (pl)
PL (2) PL214806B1 (pl)
WO (1) WO2007149867A1 (pl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11179673B2 (en) 2003-04-23 2021-11-23 Midwwest Energy Emission Corp. Sorbents for the oxidation and removal of mercury
US9328003B2 (en) 2006-09-07 2016-05-03 Nalco Company Method of heavy metal removal from water streams
US7767007B2 (en) * 2006-12-08 2010-08-03 Praxair Technology, Inc. Mercury adsorbents compatible as cement additives
US8312822B2 (en) 2007-07-02 2012-11-20 Energy & Environmental Research Center Foundation Mercury control using moderate-temperature dissociation of halogen compounds
US8753599B2 (en) 2007-12-07 2014-06-17 Nalco Company Corrosion control in and selenium removal from flue gas wet scrubber systems
US8617493B2 (en) 2007-12-07 2013-12-31 Nalco Company Corrosion control in and selenium removal from flue gas wet scrubber systems
US8609050B2 (en) 2007-12-07 2013-12-17 Nalco Company Corrosion control in and selenium removal from flue gas wet scrubber systems
US8632742B2 (en) 2007-12-07 2014-01-21 Nalco Company Methods of controlling mercury emission
CA2721458A1 (en) * 2008-04-15 2009-10-22 Albemarle Corporation Methods and sorbents for utilizing a hot-side electrostatic precipitator for removal of mercury from combustion gases
CA2658469C (en) * 2008-10-03 2012-08-14 Rajender P. Gupta Bromination process
DE102009057432A1 (de) * 2009-12-09 2011-06-16 Rheinbraun Brennstoff Gmbh Verfahren zur Abscheidung von Quecksilber aus Rauchgasen von Hochtemperaturanlagen
US11298657B2 (en) 2010-10-25 2022-04-12 ADA-ES, Inc. Hot-side method and system
US8496894B2 (en) 2010-02-04 2013-07-30 ADA-ES, Inc. Method and system for controlling mercury emissions from coal-fired thermal processes
EP2531276A4 (en) * 2010-02-04 2014-07-02 Ada Es Inc METHOD AND SYSTEM FOR CONTROLLING MERCURY EMISSIONS OF COAL HEATING PROCESSES
US8747789B2 (en) 2010-04-06 2014-06-10 Nalco Company Metal scavenging polymers
US8927637B2 (en) 2010-04-06 2015-01-06 Nalco Company Metal scavenging polymers and uses thereof
JP2013532577A (ja) * 2010-07-16 2013-08-19 アルベマール・コーポレーシヨン ガス流内の微粒子状物質の低減
CN102078757B (zh) * 2010-12-16 2012-11-07 浙江天蓝环保技术股份有限公司 一种用于烟气脱汞的卤素喷加装置及其喷加方法
US8845986B2 (en) 2011-05-13 2014-09-30 ADA-ES, Inc. Process to reduce emissions of nitrogen oxides and mercury from coal-fired boilers
DE102011103829A1 (de) * 2011-06-01 2012-12-06 Rheinbraun Brennstoff Gmbh Verfahren zur Abscheidung von Quecksilber aus Rauchgasen von Hochtemperaturanlagen
US8883099B2 (en) 2012-04-11 2014-11-11 ADA-ES, Inc. Control of wet scrubber oxidation inhibitor and byproduct recovery
US9957454B2 (en) 2012-08-10 2018-05-01 ADA-ES, Inc. Method and additive for controlling nitrogen oxide emissions
CN105170075B (zh) * 2014-06-11 2018-12-11 华北电力大学 一种化学气相沉积制备改性飞灰的方法
CR20180165A (es) 2015-08-21 2018-06-14 Ecolab Usa Inc Complejación y eliminación del mercurio de sistema de desulfuración de gas de combustión
BR112018003122B1 (pt) 2015-08-21 2022-09-13 Ecolab Usa Inc Método e uso de hipobromito para reduzir emissões de mercúrio
BR112018003029B1 (pt) 2015-08-21 2022-11-16 Ecolab Usa Inc Método para reduzir emissões de mercúrio
CN106732331A (zh) * 2016-12-09 2017-05-31 华北电力大学 飞灰吸附剂碘改性方法及碘改性飞灰吸附剂和燃煤烟气脱汞的方法
CN110997111B (zh) 2017-07-06 2022-09-27 埃科莱布美国股份有限公司 增强的汞氧化剂注入
CN115430272B (zh) * 2022-10-24 2023-07-25 北京北科环境工程有限公司 一种钙基sds脱硫工艺原料的制备方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4451351A (en) * 1980-11-17 1984-05-29 Pentanyl Technologies, Inc. Method of liquefaction of carbonaceous materials
US6521021B1 (en) 2002-01-09 2003-02-18 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Thief process for the removal of mercury from flue gas
US6808692B2 (en) * 2002-02-14 2004-10-26 Oehr Klaus H Enhanced mercury control in coal-fired power plants
US6960329B2 (en) * 2002-03-12 2005-11-01 Foster Wheeler Energy Corporation Method and apparatus for removing mercury species from hot flue gas
WO2003092861A1 (en) 2002-05-06 2003-11-13 Nelson Sidney G Jr Methods and compositions to sequester combustion-gas mercury in fly ash and concrete
US8069797B2 (en) * 2003-06-03 2011-12-06 Alstom Technology Ltd. Control of mercury emissions from solid fuel combustion
US7381387B2 (en) * 2003-08-14 2008-06-03 General Electric Company Mercury reduction system and method in combustion flue gas using coal blending
US7514052B2 (en) * 2004-01-06 2009-04-07 General Electric Company Method for removal of mercury emissions from coal combustion
US7270063B2 (en) * 2004-11-16 2007-09-18 Afton Chemical Corporation Methods and apparatuses for removing mercury-containing material from emissions of combustion devices, and flue gas and flyash resulting therefrom
US7776780B1 (en) * 2005-07-14 2010-08-17 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Catalysts for oxidation of mercury in flue gas
US7713503B2 (en) * 2006-09-12 2010-05-11 General Electric Company Sorbents and sorbent composition for mercury removal

Also Published As

Publication number Publication date
US20100031818A1 (en) 2010-02-11
CA2656153C (en) 2015-04-28
CN103349882B (zh) 2016-01-13
CA2656153A1 (en) 2007-12-27
CN101489647A (zh) 2009-07-22
PL400913A1 (pl) 2013-02-04
WO2007149867A1 (en) 2007-12-27
US8142548B2 (en) 2012-03-27
PL388481A1 (pl) 2010-01-18
PL217842B1 (pl) 2014-08-29
EP2043759A4 (en) 2010-06-23
EP2043759A1 (en) 2009-04-08
CN103349882A (zh) 2013-10-16
CN101489647B (zh) 2013-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL214806B1 (pl) Sposób obróbki gazów spalinowych zawierajacych rtec
KR100991761B1 (ko) 흡착제 및 연소기체로부터 수은을 제거하는 방법
Ghorishi et al. Low concentration mercury sorption mechanisms and control by calcium-based sorbents: application in coal-fired processes
US6521021B1 (en) Thief process for the removal of mercury from flue gas
JP4022403B2 (ja) 高温高湿ガス流から水銀を除去するための吸着粉末
KR20130096151A (ko) 연도 가스로부터 수은 제거 방법
JP2007530256A (ja) 煙道ガスからの水銀除去を向上させるための臭素添加
EP0613397A1 (en) METHOD FOR IMPROVING HG REMOVAL CAPACITY IN AN EXHAUST GAS PURIFICATION PROCESS.
CN109908720A (zh) 一种钠盐法脱除低温烟气中重金属汞的方法
JP2009202106A (ja) キルン排ガスの処理方法
TWI633922B (zh) 用於螫合來自煙道氣之汞及/或含汞組分之方法
CN107787245A (zh) 用于从燃烧设施的烟气中去除汞的方法
KR100760236B1 (ko) 할로겐화 화합물 첨착 활성탄을 이용한 연소 설비 배출가스 중 수은의 저감 방법
TWM628976U (zh) 低溫式空氣污染防制系統
KR102651952B1 (ko) Cds 연도 가스 처리법으로 연도 가스를 처리하는 프로세스
JP2009035449A (ja) セメントキルン抽気ガスの処理システム及び処理方法
JP2022054458A (ja) 飛灰処理装置及び飛灰処理方法
Hwang et al. Reduction of hydrogen chloride in the furnace of vertical type incinerator
Pennline et al. Thief process for the removal of mercury from flue gas
JP2022053874A (ja) 飛灰処理装置及び飛灰処理方法
Han et al. The effects of solid sorbents on heavy metal emission under various combustion
CZ294601B6 (cs) Způsob odstraňování kyselých znečišťujících látek jako je oxid siřičitý SO2, chlor Cl´, fluor F´, polykondenzovaných aromatických uhlovodíků, polychlorovaných dibenzodioxinů a dibenzofuranů , a dalších organických látek a těkavých toxických kovů z kouřových plynů
Wu et al. Removal of Mercury from Simulated Coal Combustion Flue Gas by Iron Sulfide-AC Adsorbent
Nlnomiya et al. Simultaneous Reduction of SO x and Fine Ash Particles During Combustion of Coals Added with Additives
JP2001252526A (ja) 廃ガスの浄化方法および廃ガスの浄化装置