PL212673B1 - Naczepa - Google Patents

Naczepa

Info

Publication number
PL212673B1
PL212673B1 PL374660A PL37466003A PL212673B1 PL 212673 B1 PL212673 B1 PL 212673B1 PL 374660 A PL374660 A PL 374660A PL 37466003 A PL37466003 A PL 37466003A PL 212673 B1 PL212673 B1 PL 212673B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
trailer
semi
rail wheel
track
rail
Prior art date
Application number
PL374660A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374660A1 (pl
Inventor
Jan-Erik Sjölander
Original Assignee
Ab Sjoelanders Smides Och Mekaniska Verkstad
Sjoelanders Smides Och Mek Verkst Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ab Sjoelanders Smides Och Mekaniska Verkstad, Sjoelanders Smides Och Mek Verkst Ab filed Critical Ab Sjoelanders Smides Och Mekaniska Verkstad
Publication of PL374660A1 publication Critical patent/PL374660A1/pl
Publication of PL212673B1 publication Critical patent/PL212673B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60FVEHICLES FOR USE BOTH ON RAIL AND ON ROAD; AMPHIBIOUS OR LIKE VEHICLES; CONVERTIBLE VEHICLES
    • B60F1/00Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor
    • B60F1/04Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor with rail and road wheels on different axles
    • B60F1/046Semi-trailer or trailer type vehicles without own propelling units
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60FVEHICLES FOR USE BOTH ON RAIL AND ON ROAD; AMPHIBIOUS OR LIKE VEHICLES; CONVERTIBLE VEHICLES
    • B60F1/00Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor
    • B60F1/04Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor with rail and road wheels on different axles
    • B60F1/043Vehicles comprising own propelling units
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60FVEHICLES FOR USE BOTH ON RAIL AND ON ROAD; AMPHIBIOUS OR LIKE VEHICLES; CONVERTIBLE VEHICLES
    • B60F2301/00Retractable wheels
    • B60F2301/04Retractable wheels pivotally
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60FVEHICLES FOR USE BOTH ON RAIL AND ON ROAD; AMPHIBIOUS OR LIKE VEHICLES; CONVERTIBLE VEHICLES
    • B60F2301/00Retractable wheels
    • B60F2301/10Methods of getting on or off the rails

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Control Of Transmission Device (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Control Of Driving Devices And Active Controlling Of Vehicle (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest naczepa.
Z publikacji SE,B,7506711-6 (Publikacja nr 402 343) (Storm) i jej amerykańskiego odpowiednika US-A 4,048,925, znany jest pojazd, który może być prowadzony po drogach i po torach kolejowych.
Lżejszy pojazd transportowy typu furgon lub temu podobny pojazd, który może być prowadzony zarówno po powierzchni drogi jak i torze kolejowym, został opisany w SE,C,9401479-2 (Publikacja Nr 502 692) (SRS i inni).
Dotychczas nie rozważano możliwości wyposażenia rzeczywiście dużych i ciężkich pojazdów typu naczepy do prowadzenia zarówno po powierzchni dróg, jak i linii kolejowych.
Naczepa jest normalnie połączona z ciągnikiem poprzez urządzenie, które zawiera pionowy wał zwrotnicy typu „obrotnica”/”sworzeń zwrotnicy”. Różne typy bardziej lub mniej standaryzowanych ciągników są używane pod warunkiem, że używany ciągnik, a także tak zwany sworzeń zwrotnicy czy wał zwrotnicy, jest w stanie utrzymać ładunek przenoszony przez naczepę.
Te trudności są związane, między innymi, z przekonaniem, że znaczna długość pojazdu i naprężenie obciążeniowe sworznia zwrotnicy pomiędzy ciągnikiem i naczepą, mogą uniemożliwić konwersję pojazdu pomiędzy różnymi trybami prowadzenia, szczególnie na tryb, w którym pojazd może być prowadzony po torach kolejowych. Dodatkowo, konstrukcja ciągnika przewidująca podwójne koła powoduje specyficzne problemy. Jednakże, obecny wynalazek proponuje prosty sposób przezwyciężenia tych trudności.
Głównym celem wynalazku jest zapewnienie bardzo długiego i ciężkiego pojazdu drogowego typu naczepy z elementami koniecznymi do umożliwienia temu pojazdowi konwersję na tryb prowadzenia po torze kolejowym. Innym celem wynalazku jest ułatwienie prowadzenia naczepy po torze kolejowym.
Naczepa, według wynalazku, zawierająca platformę ładunkową i mająca co najmniej jedną oś podtrzymującą koło jezdne, oraz część przednią, która zawiera część łączącą do przegubowego połączenia z ciągnikiem wokół osi pionowej, charakteryzuje się tym, że zawiera ruchomy w pionie tylny zespół koła szynowego, wahliwie ruchomy wokół wału pionowego i mający co najmniej jedną oś, która podtrzymuje koło szynowe, zaś w części przedniej, za częścią łączącą naczepy, usytuowany jest ruchomy w pionie przedni zespół koła szynowego zawierający co najmniej jedną oś podtrzymującą koła szynowe.
Co najmniej jeden z zespołów koła szynowego stanowi wózek zwrotny, który ma dwie osie koła szynowego.
Co najmniej jeden zespół koła szynowego, który zawiera pojedynczą oś, jest wyposażony w obrotowy na zewnątrz element podtrzymujący, który zawiera wał osiowy i koło szynowe sprzężone z szynami toru kolejowego podczas prowadzenia naczepy po torze.
Jeden z dwóch zespołów koła szynowego zawiera silnik napędowy napędzający co najmniej jedną oś koła szynowego.
Przedni zespół koła szynowego jest zamocowany w jego położeniu równoległym do toru kolejowego.
Tylny zespół koła szynowego jest zamocowany w jego położeniu równoległym do toru kolejowego.
W wynalazku przyj ę to, ż e przenoszą cy naprężenia pochodzące od sił pionowych sworzeń zwrotnicy czy wał osiowy, za pomocą którego część pojazdu z naczepą jest połączona z ciągnikiem, może być użyty do prowadzenia pojazdu po torze kolejowym w przypadku konwersji pojazdu na jego tryb prowadzenia po torze kolejowym. W ten sposób, naczepa może być odłączona od pojazdu ciągnącego oraz prowadzona po torze kolejowym, w połączeniu z przesunięciem zespołu przedniego ruchomego pionowo koła szynowego naczepy podczas czynności odłączenia.
Ciągnik nie musi być obecny podczas czynności przestawienia na tor, ale może być użyty do innych celów kiedy naczepa jest używana do transportowania towarów po torze kolejowym.
Jest zwykle wymagane, aby poziom skrzyżowania był w przybliżeniu na poziomie górnej krawędzi toru, w połączeniu z prowadzeniem naczepy po i poza torem kolejowym.
Wynalazek w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok boczny naczepy, według niniejszego wynalazku, dostosowanej do prowadzenia po drodze, fig. 2 przedstawia widok boczny naczepy pokazanej na fig. 1, przeznaczonej do prowadzenia po torze, z ciągnikiem odłączonym, a fig. 3 przedstawia rzuty z góry ukazujące przestawienie z trybu
PL 212 673 B1 prowadzenia po drodze na tryb prowadzenia po torze w połączeniu z prowadzeniem naczepy po torze kolejowym.
Fig. 1 przedstawia naczepę 1 i ciągnik 2 przeznaczone do prowadzenia po powierzchni drogi A. Fig. 2 przedstawia naczepę 1 odłączoną od ciągnika i dostosowaną do prowadzenia po torze kolejowym B.
Naczepa 1 ma platformę ładunkową 1a i część przednią 1b wyposażoną w płytę 11 zwrotnicy, która stanowi część urządzenia łączącego 10 przenoszącego naprężenia pochodzące od sił na osi przegubu, które to urządzenie łączy naczepę 1 z ciągnikiem 2.
W przedstawianym korzystnym przykładzie wykonania, urządzeniem łączącym na ciągniku jest tak zwany sworzeń 12 zwrotnicy. Urządzenie łączące 10 ze swej natury jest zdolne do unoszenia ładunku na naczepie podczas realizacji różnych zadań.
Tylna część naczepy 1 jest wyposażona w koła jezdne 5 zawieszone na osiach 5a koła. Naczepa zawiera również zespoły 7, 8 koła szynowego przedni i tylny, z których, w przedstawionym przykładzie wykonania, każdy ma postać wózka zwrotnego i zawiera dwie osie 15a koła unoszące koła szynowe 15. Tylny zespół 8 koła szynowego jest usytuowany za kołami jezdnymi 5, podczas gdy przedni zespół 7 koła szynowego jest usytuowany w obszarze 1c pomiędzy przenoszącą ładunek platformą ładunkową 1a i częścią przednią 1b naczepy, to jest za płytą 11 zwrotnicy naczepy stanowiącą część łączącą.
Co najmniej tylny zespół 8 koła szynowego 15 może wahać się wokół wału pionowego 14, który ma również zastosowanie w przednim zespole 7 koła szynowego. Jednakże, przedni zespół 7 koła szynowego jest zwykle zamocowany w położeniu równoległym ze wzdłużną osią naczepy i toru kolejowego B, odpowiednio. Oba zespoły 7, 8 koła szynowego mogą być ruchome pionowo w celu umieszczenia kół szynowych na szynach podczas unoszenia naczepy tak, że tylne koła jezdne 5 będą podniesione nad krawędzią górną toru kolejowego i również tak, że płyta 11 zwrotnicy zostanie uwolniona z połączenia z częścią łączącą ciągnika, przy czym część łącząca stanowi sworzeń zwrotnicy w przedstawianym przykładzie wykonania.
Podnoszenie zespołu 7, 8 koła szynowego z toru i umieszczanie tego zespołu na torze odbywa się przy wykorzystaniu urządzenia 20, którego większą część stanowi umocowane ramię poziome lub wysięgnik 21, belka obrotowa 22, obrotowy element łącznikowy 23 usytuowany pomiędzy ramieniem i belką, oraz obrotowo zamontowany taran hydrauliczny 24, który obejmuje część środkową tego elementu łącznikowego i który jest zamontowany na przeciwległym końcu przyczepy.
Porównanie dokonane pomiędzy Fig. 1 i 2 ukazuje ruchy realizowane przez różne elementy pomiędzy podnoszeniem zespołów 7, 8 kół szynowych i umieszczaniem tych zespołów na torze kolejowym B.
Zarówno jeden z zespołów 7, 8 kół szynowych jak i oba zespoły 7, 8, obejmują, alternatywnie, zespoły wyposażone w pojedynczy wał i dogodnie zawierające obrotowy na zewnątrz i wyposażony w szynę element podtrzymujący, który może być przymocowany w jego położeniu roboczym.
Fig. 3 przedstawia fazy prowadzenia naczepy po torze kolejowym, podczas konwersji naczepy z jej trybu ruchu drogowego na jej tryb ruchu po torze kolejowym.
Fragment a) na fig. 3 przedstawia kompletny pojazd, innymi słowy przedstawia ciągnik 2 i naczepę 1 sprzężone ze sobą i wprowadzane na i nad „poziomem skrzyżowania” czy odpowiednim użytym węzłem kolejowym.
Kiedy zasadniczo cały pojazd przesuwa się nad torem, albo jest obracany na tor, pojazd jest tak ustawiony, że naczepa 1 będzie wyznaczać kąt z torem w kierunku prowadzenia, przy czym ten kąt jest większy niż 90°, a ponadto zespół 8 koła szynowego, to jest wózek zwrotny pokazany w korzystnym przykładzie wykonania, jest usytuowany nad torem, zespół 8 koła szynowego jest następnie opuszczany na tor.
Ruch do dołu jest kontynuowany dopóki koła jezdne 5 naczepy nie zostaną podniesione z podłoża do wysokości, na której będą one usytuowane powyżej górnej krawędzi szyny.
Fragment b) na fig. 3 przedstawia fazę, w której ciągnik 2 jest obrócony w stronę toru pod kątem względem naczepy 1 tak, że wózek zwrotny porusza się wzdłuż toru w kierunku prowadzenia.
Fragment c) na fig. 3 przedstawia fazę, w której ciągnik ma naczepę „popchniętą lub posuniętą” do położenia, w którym jest ustawiona równolegle z torem. W tym położeniu, przedni zespół 7 koła szynowego jest dociśnięty do toru. Ruch do dołu jest kontynuowany do wysokości, przy której naczepa 1 jest uwalniana z ciągnika 2 w obszarze urządzenia łączącego 10.
PL 212 673 B1
Jeśli naczepa 1 ma koła szynowe 15, które nie są wyposażone w hamulce, to naczepa 1, kiedy znajduje się w tym położeniu, winna zostać połączona z pojazdem (nie pokazanym) obecnym na torze kolejowym albo zabezpieczona za pomocą podstawek klinowych (nie pokazanych) przed odłączeniem ciągnika, czyli podniesieniem tak, aby płyta 11 związana z naczepą i tworząca część urządzenia łączącego 10 została uwolniona.
Ciągnik 2 jest następnie odprowadzony, a naczepa 1, w zgodnie z odpowiednim fragmentem d) na fig. 3 oraz fig. 2, jest dostosowana do jej trybu jazdy po torze i, na przykład, zostaje połączona z silnikiem kolejowym albo, alternatywnie, jest prowadzona za pomocą środków napędowych dostarczonych w jednym z zespołów 7, 8 koła szynowego.
Środki napędowe dla obu klocków hamulcowych i dla napędzania pojazdu są albo umieszczone na naczepie albo na innych pojazdach ruchu kolejowego.
Dwie albo więcej naczep mogą być usytuowane jedna za drugą na torze i połączone razem dla utworzenia „pociągu”.
Naczepa jest usuwana z toru kolejowego poprzez przeprowadzenie etapów pokazanych na fragmentach a)-d) na fig. 3 w odwróconym porządku.

Claims (6)

1. Naczepa zawierająca platformę ładunkową i mająca co najmniej jedną oś podtrzymującą koło jezdne, oraz część przednią, która zawiera część łączącą do przegubowego połączenia z ciągnikiem wokół osi pionowej, znamienna tym, że zawiera ruchomy w pionie tylny zespół (8) koła szynowego, wahliwie ruchomy wokół wału pionowego (14) i mający co najmniej jedną oś (15a), która podtrzymuje koło szynowe (15), zaś w części przedniej (1b), za częścią łączącą (11) naczepy, usytuowany jest ruchomy w pionie przedni zespół (7) koła szynowego zawierający co najmniej jedną oś (15a) podtrzymującą koła szynowe (15).
2. Naczepa według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jeden z zespołów (7, 8) koła szynowego stanowi wózek zwrotny, który ma dwie osie (15a) koła szynowego (15).
3. Naczepa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że co najmniej jeden zespół (7, 8) koła szynowego, który zawiera pojedynczą oś (15a), jest wyposażony w obrotowy na zewnątrz element podtrzymujący, który zawiera wał osiowy i koło szynowe sprzężone z szynami toru kolejowego podczas prowadzenia naczepy po torze.
4. Naczepa według zastrz. 3, znamienna tym, że jeden z dwóch zespołów (7, 8) koła szynowego zawiera silnik napędowy napędzający co najmniej jedną oś (15a) koła szynowego (15).
5. Naczepa według zastrz. 1 albo 2 albo 4, znamienna tym, że przedni zespół (7) koła szynowego jest zamocowany w jego położeniu równoległym do toru kolejowego.
6. Naczepa według zastrz. 1 albo 2 albo 4, znamienna tym, że tylny zespół (8) koła szynowego jest zamocowany w jego położeniu równoległym do toru kolejowego.
PL374660A 2002-09-19 2003-09-17 Naczepa PL212673B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0202776A SE520733C2 (sv) 2002-09-19 2002-09-19 Fordon för olika typer av körning samt sätt att köra sådant fordon

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374660A1 PL374660A1 (pl) 2005-10-31
PL212673B1 true PL212673B1 (pl) 2012-11-30

Family

ID=20289036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374660A PL212673B1 (pl) 2002-09-19 2003-09-17 Naczepa

Country Status (12)

Country Link
US (1) US20060055149A1 (pl)
EP (1) EP1539513B1 (pl)
JP (1) JP2006500269A (pl)
CN (1) CN1681674A (pl)
AT (1) ATE355192T1 (pl)
AU (1) AU2003263703A1 (pl)
CA (1) CA2499611A1 (pl)
DE (1) DE60312177T2 (pl)
NO (1) NO20051845L (pl)
PL (1) PL212673B1 (pl)
SE (1) SE520733C2 (pl)
WO (1) WO2004026600A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4601483B2 (ja) * 2005-04-26 2010-12-22 十三 松井 軌道作業用車両および脱線復旧方法
FR2909628B1 (fr) * 2006-12-12 2009-01-30 Guimbretiere Pierre Louis Mari Materiel roulant pour transport combine de fret
CN101706088B (zh) * 2009-05-21 2012-06-27 海洋王照明科技股份有限公司 双轨行走轮车架及铁路照明灯具
EP2357108A1 (de) * 2010-02-17 2011-08-17 F.W. Grundt Logistik + Spedition GmbH & Co. KG Transportsystem zum Transportieren schwerer Lasten
ES2367735B1 (es) * 2011-06-03 2012-09-27 Universidad De Castilla-La Mancha Dispositivo de adaptación de remolques de transporte por carretera a vías de ferrocarril.
CN103318811B (zh) * 2013-06-09 2015-12-02 济南轨道交通装备有限责任公司 路面及轨道地沟两用液压升降车
US9682600B2 (en) * 2013-06-28 2017-06-20 Mass. Electric Construction Co. Rotatable rail device and method for placing a truck onto a set of tracks
CN104564141B (zh) * 2013-10-29 2016-08-17 太原理工大学 一种自行式移动排水设备
CN103921633B (zh) * 2014-04-30 2015-11-04 四川森田消防装备制造有限公司 路轨快速转换系统
US10173875B2 (en) 2015-10-13 2019-01-08 Mass Electric Construction Co. Platform truck for catenary wire installation and method of use
ITUA20161791A1 (it) * 2016-03-17 2017-09-17 Co El Da Software Srl Mezzo di trasporto in grado di circolare ambivalentemente sulla rete stradale o sulla rete ferroviaria
CN108032691A (zh) * 2017-11-15 2018-05-15 中车四方车辆有限公司 公路铁路两用车
CN114572098A (zh) * 2022-03-15 2022-06-03 菏泽市公路规划设计院 一种桥梁运输车

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2188096A (en) * 1938-06-08 1940-01-23 John R Hughes Convertible car for railway and highway use
SE402243B (sv) * 1975-06-11 1978-06-26 Storm Anders Georg Fordon for korning pa savel veg- som jernvegsspar
AT353305B (de) * 1976-09-10 1979-11-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Strassen- und gleisfahrbare stopfmaschine
US4202277A (en) * 1977-06-27 1980-05-13 Bi-Modal Corporation Convertible rail-highway semi-trailer
US4841872A (en) * 1985-06-03 1989-06-27 Railmaster System, Inc. Railway train of highway vehicles, and components therefor
US5622115A (en) * 1995-09-27 1997-04-22 Wabash National Corporation Modular articulated railcar
TW577948B (en) * 2000-12-23 2004-03-01 Wilfried Scherf A dual-functional railroad vehicle for carrying out works on track superstructure

Also Published As

Publication number Publication date
CA2499611A1 (en) 2004-04-01
WO2004026600A1 (en) 2004-04-01
DE60312177T2 (de) 2007-11-22
AU2003263703A1 (en) 2004-04-08
NO20051845L (no) 2005-04-15
SE0202776L (sv) 2003-08-19
EP1539513B1 (en) 2007-02-28
US20060055149A1 (en) 2006-03-16
JP2006500269A (ja) 2006-01-05
SE520733C2 (sv) 2003-08-19
PL374660A1 (pl) 2005-10-31
DE60312177D1 (de) 2007-04-12
ATE355192T1 (de) 2006-03-15
CN1681674A (zh) 2005-10-12
SE0202776D0 (sv) 2002-09-19
EP1539513A1 (en) 2005-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2007336931B2 (en) Bimodal container chassis
KR100797200B1 (ko) 레일/도로 조합 수송용 철도 스테이션에서 레일카의 수송 및 비스듬한 하역을 위한 시스템과 이를 이용한 하역 방법
EP1507671B1 (en) A vehicle that can be driven on both roads and railroad tracks
US4129079A (en) Railroad car for highway trailers
PL212673B1 (pl) Naczepa
US5375532A (en) Convertible railway-roadway vehicle and method of use
US4938151A (en) Twin axle rail bogie for convertible rail-highway vehicles
US4311244A (en) Automatic coupler to connect convertible rail-highway vehicles end to end
US2010969A (en) Semitrailer
PL180255B1 (pl) Platforma kolejowa PL PL PL
US4746257A (en) Road-rail trailer and container transfer system
US5009169A (en) Twin axle rail bogie for convertible rail-highway vehicles
US3399633A (en) Convertible rail-highway tractor
US1994815A (en) Railroad and land vehicle trailer truck and transfer system
US3063386A (en) Railway cars for transporting road semi-trailers
EP0784555B1 (en) A method and device for loading and unloading a goods train
US4383698A (en) Steerable trailer
RU2136525C1 (ru) Бимодальная транспортная система
EP2489569A1 (en) Transshipment system including a lift unit for moving a well car floor of a railway well car
US6450743B1 (en) Railroad car roadway transport system
SK120298A3 (en) Articulated wagon for combined transport, especially of road vehicles
WO2009000707A1 (en) Openable railroad car for transporting load units
RU2110427C1 (ru) Дорожно-рельсовая транспортная система
CZ20004305A3 (cs) Železniční nosný vůz pro kombinovaný nákladní provoz, zejména s motorovými vozidly
JPH0610083U (ja) トラクタのカプラリフト装置