PL212646B1 - Panel klimatyzatora - Google Patents

Panel klimatyzatora

Info

Publication number
PL212646B1
PL212646B1 PL374596A PL37459605A PL212646B1 PL 212646 B1 PL212646 B1 PL 212646B1 PL 374596 A PL374596 A PL 374596A PL 37459605 A PL37459605 A PL 37459605A PL 212646 B1 PL212646 B1 PL 212646B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
heat exchanger
chamber
panel
flow
Prior art date
Application number
PL374596A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374596A1 (pl
Inventor
Reijo Villikka
Heimo Ulmanen
Mika Ruponen
Original Assignee
Halton Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Halton Oy filed Critical Halton Oy
Publication of PL374596A1 publication Critical patent/PL374596A1/pl
Publication of PL212646B1 publication Critical patent/PL212646B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F1/00Room units for air-conditioning, e.g. separate or self-contained units or units receiving primary air from a central station
    • F24F1/01Room units for air-conditioning, e.g. separate or self-contained units or units receiving primary air from a central station in which secondary air is induced by injector action of the primary air
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F11/00Control or safety arrangements
    • F24F11/70Control systems characterised by their outputs; Constructional details thereof
    • F24F11/80Control systems characterised by their outputs; Constructional details thereof for controlling the temperature of the supplied air
    • F24F11/81Control systems characterised by their outputs; Constructional details thereof for controlling the temperature of the supplied air by controlling the air supply to heat-exchangers or bypass channels
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F13/00Details common to, or for air-conditioning, air-humidification, ventilation or use of air currents for screening
    • F24F13/26Arrangements for air-circulation by means of induction, e.g. by fluid coupling or thermal effect
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F2221/00Details or features not otherwise provided for
    • F24F2221/17Details or features not otherwise provided for mounted in a wall

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Duct Arrangements (AREA)
  • Central Air Conditioning (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest panel klimatyzatora.
Ze stanu techniki znane są rozwiązania klimatyzatorów, które mogą być używane zarówno jako chłodnice, jak i ogrzewacze cyrkulacyjnego przepływu powietrza w pomieszczeniu, w których dopływ powietrza z zewnątrz jest tak wymuszany, aby powietrze cyrkulowało przez wymiennik ciepła. Znane są tak zwane modele zamknięte, zawierające urządzenie o konstrukcji zamkniętej po bokach i od góry, otwarte od spodu. Znane są również tak zwane modele otwarte, w których urządzenie jest otwarte od spodu i od góry. Ze stanu techniki znane są również regulatory zasysania, wspomniane regulatory zasysania umożliwiają kontrolowanie stopnia zasysania pomiędzy powietrzem cyrkulacyjnym, a powietrzem doprowadzanym z zewnątrz. Regulacja określa ilość powietrza cyrkulacyjnego w całkowitym przepływie oraz to w jakim stopniu całkowity przepływ zawiera dopływ świeżego powietrza.
Panel klimatyzatora, przez który doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz poprzez komorę dopływową, które to powietrze jest wykorzystywane do krążenia w przepływie cyrkulacyjnym przez wymiennik ciepła, przy czym dopływ powietrza z dysz komory dopływowej wywołuje cyrkulacyjny przepływ powietrza docierający do powierzchni wymiennika ciepła i przepływający przez wymiennik ciepła, który to wymiennik ciepła jest dostosowany równo do chłodzenia, jak i ogrzewania cyrkulacyjnego przepływu powietrza, a przez który to wymiennik ciepła przepływ powietrza dociera do komory mieszania, usytuowanej pomiędzy wymiennikiem ciepła, a komorą dopływową dopływu powietrza z zewnątrz, gdzie dopływ powietrza przebiega przez dysze w górę, od komory mieszania, a cyrkulacyjny przepływ powietrza i dopływ powietrza z komory dopływowej są zmieszane w komorze mieszania, a następnie łączny przepływ powietrza przebiega w górę, do kanału wylotowego i poprzez otwór wylotowy poza panel, który to panel zawiera płytę dolną, która zamyka panel od spodu, na której to płycie dolnej jest umieszczony wymiennik ciepła, według wynalazku wyróżnia się tym, że kanał wylotowy i otwór wylotowy są tak rozmieszczone w panelu, aby za komorą mieszania łączny przepływ powietrza przebiegał do kanału wylotowego, na zewnątrz i następnie ukośnie ku górze pod ostrym kątem względem kierunku poziomego i poza panel klimatyzatora.
W korzystnym rozwiązaniu panel klimatyzatora jest zaopatrzony w przepustnicę o konstrukcji płytowej, która to przepustnica jest zdolna do obrotu wokół punktu obrotu za pomocą siłownika, typu silnika, przy czym ruch przepustnicy umożliwia zamykanie i otwieranie trasy przepływu.
W innym, korzystnym rozwiązaniu panel klimatyzatora jest zaopatrzony w przepustnice o konstrukcji płytowej, która to przepustnica jest zaopatrzona w silnik, dostosowany do liniowego poruszania przepustnica, przy czym ruch przepustnicy umożliwia zamykanie i otwieranie trasy przepływu.
Kanał wylotowy jest korzystnie połączony pod kątem skośnym z komorą mieszania, której oś środkowa znajduje się w płaszczyźnie pionowej pod kątem prostym do płaszczyzny płyty dolnej.
Płaszczyzna powierzchni wymiennika ciepła, do której dochodzi przepływ powietrza cyrkulacyjnego, docierający do wymiennika ciepła, jest korzystnie prostopadła względem płaszczyzny poziomej płyty dolnej, tak że płaszczyzna powierzchni znajduje się w płaszczyźnie pionowej.
Kanał wylotowy korzystnie zawiera otwór wylotowy, znajdujący się w bocznej powierzchni panelu klimatyzatora.
W innym, korzystnym rozwiązaniu otwór wylotowy kanału wylotowego znajduje się w górnej powierzchni panelu klimatyzatora.
Wzdłuż długości komory dopływowej powietrza są korzystnie zmieszczone dysze, przez które dopływ powietrza jest skierowany ku górze w panelu klimatyzatora i w komorze mieszania, korzystnie dopływ powietrza jest skierowany z dysz ku górze, w kierunku pionowej osi środkowej komory mieszania.
Płyta dolna korzystnie stanowi powierzchnię montażową dla zamocowania opraw oświetleniowych typu świetlówek rurowych.
W korzystnym rozwiązaniu panel klimatyzatora stanowi konstrukcję dzielącą dopływ powietrza na dwie strony, która to konstrukcja zawiera komorę dopływową powietrza pośrodku oraz dysze po obu stronach komory dopływowe] powietrza, a rozwiązanie urządzenia jest symetryczne w taki sposób, że zawiera wymienniki ciepła po jego obu stronach i odpowiednio komory mieszania po obu stronach komory dopływowej powietrza, przy czym według rozwiązania urządzenia powietrze z komory dopływowe] powietrza przepływa do kanału wylotowego, a następnie z obu kanałów wylotowych do dwóch stron panelu, zarówno poprzez powierzchnię boczną, jak i przez powierzchnię górną panelu.
Komora dopływowa powietrza korzystnie stanowi strukturę rurową o przekroju kołowym.
PL 212 646 B1
W innym, korzystnym rozwiązaniu komora dopływowa powietrza stanowi strukturę o przekroju prostokątnym.
Panel klimatyzatora jest korzystnie zaopatrzony w regulator stopnia zasysania, regulujący stosunek stopy przepływu cyrkulacyjnego i dopływu powietrza bezstopniowo od zera do wartości maksymalnej, która leży w zakresie od 2 do 6.
W korzystnym rozwiązaniu regulator stopnia zasysania znajduje się w kanale wylotowym, za komorą mieszania.
Niniejszy wynalazek przedstawia rozwiązanie urządzenia, które zawiera płytę dolną, zamykającą urządzenie od spodu. Powietrze cyrkulacyjne w pomieszczeniu dostaje się do wymiennika ciepła z boku. Powietrze może być chłodzone lub ogrzewane w wymienniku ciepła. Dopływ świeżego powietrza z komory dopływowej powietrza oraz z dysz zasysa cyrkulacyjne powietrze, kierując je do wymiennika. Łączny przepływ powietrza L- + L2 jest kierowany do kanału wylotowego powietrza i ukośnie ku górze w kierunku od urządzenia. Uzyskano następujące zalety: praca urządzenia jest niezależna od sufitu, wymiennik ciepła jest umieszczony w taki sposób, aby całkowita powierzchnia wymiany wymiennika była wykorzystywana podczas pracy, ponieważ wymiennik ciecia jest zamknięty od spodu, powietrze w pomieszczeniu przepływa bezpośrednio przez wymiennik i nie jest potrzebna żadna siła ssania, do przezwyciężenia naturalnej konwekcji, która powodowałaby straty, tak jak ma to miejsce w urządzeniach zasysających powietrze od dołu.
Panel klimatyzatora zajmuje jedynie niewielką przestrzeń.
Powietrze cyrkulacyjne i powietrze dopływające z zewnątrz mieszają się w sposób efektywny. Łączny przepływ powietrza przez panel odbywa się ukośnie do góry z kanału wylotowego. Zaletą jest to, że strumień chłodzący ma więcej miejsca w kierunku wysokości, a po zakręceniu w dół osiąga granicę strefy zajętej. Panel może być umieszczony w dowolnym miejscu, w zakresie położenia wysokościowego i używany do zapewnienia właściwych warunków w pomieszczeniu.
W jednym z przykładów wykonania panel zawiera regulator stopnia zasysania, za pomocą którego jest regulowany stopień zasysania, to znaczy ilość powietrza cyrkulacyjnego z pomieszczenia w powietrzu tłoczonym i wielkość dopływu świeżego powietrza.
W celu uzyskania optymalnej regulacji stopnia zasysania i umożliwienia jak najlepszego wymieszania przepływów, przedmiotowy wynalazek zapewnia takie rozwiązanie panelu, w którym panel zawiera najpierw komorę mieszania, a potem kanał wylotowy zawierający regulator stopnia zasysania. W ten sposób odcinek przepływu łącznego jest wystarczająco długi i zawiera regulator stopnia zasysania oraz korzystnie jest odcięty od otworu wylotowego z kanału wylotowego.
Przedmiotem wynalazku jest panel klimatyzatora o konstrukcji zamkniętej od dołu. Podczas pracy urządzenia płyta dolna zapobiega przed dostawaniem się powietrza od spodu, a powietrze wpada do wymiennika ciepła od strony boków. W wymienniku ciepła powietrze cyrkulacyjne może być schłodzone lub ogrzane. Wymiennik ciepła znajduje się na płycie dolnej. W przedmiocie wynalazku powierzchnia wymiennika ciepła znajduje się pod kątem prostym do płyty dolnej. Odpowiednio powierzchnia po stronie wylotowej również jest umieszczona pod kątem prostym do płyty dolnej. Dotyczy to wszystkich przykładów wykonania przedstawionych na rysunku. Komora mieszania znajduje się po jednej stronie wymiennika ciepła, dopływ świeżego powietrza doprowadzany z komory doprowadzającej powietrze indukuje przepływ powietrza cyrkulacyjnego przez wymiennik. Następnie, po zmieszaniu powietrza cyrkulacyjnego z powietrzem napływającym, przepływ jest kierowany do kanału wylotowego, a potem skośnie ku górze w urządzeniu. Przepływ powietrza może być wyprowadzony przez otwór wylotowy w powierzchni górnej urządzenia w kierunku skośnie ku górze. Według wynalazku rozwiązanie może stanowić urządzenie jednostronne, zawierające jedynie wymiennik ciepła po jednej stronie komory doprowadzającej powietrze, ale możliwe też jest urządzenie, w którym przepływ powietrza jest kierowany z komory dopływowej powietrza na dwie strony, a urządzenie jest symetryczne względem pionowej osi środkowej komory dopływowej powietrza. Ponieważ droga przepływu powietrza jest wystarczająco długa, stopień zasysania jest regulowany w najlepszy możliwy sposób, zaś regulacja stopnia zasysania pomiędzy przepływami może być bezstopniową regulacją od zera do wartości maksymalnej, w zakresie od 2 do 6. Stopień zasysania oznacza stosunek przepływu Q (l/min) powietrza cyrkulacyjnego L2 do dopływu Qi (l/min) świeżego powietrza L z komory dopływowej powietrza i jej dysz do komory mieszania, to znaczy stosunek pomiędzy przepływem Q2 (l/min) powietrza cyrkulacyjnego L2, a dopływem Q- (l/min) świeżego powietrza L-, lub też Q2/_Q1.
Załączony rysunek przedstawia przykłady wykonania przedmiotu wynalazku, w których komora dopływowa świeżego powietrza ma konstrukcję o przekroju okrągłym, na przykład konstrukcję rurową
PL 212 646 B1 zawierającą dysze. Jednak przedmiot wynalazku nie ogranicza się do przykładu wykonania, lecz możliwe jest również takie rozwiązanie w zakresie przedmiotu wynalazku, w którym komora dopływowa świeżego powietrza ma przekrój prostokątny lub kwadratowy i w którym dysze znajdują się po stronie powierzchni prostokątnego przekroju, wzdłuż długości komory. W ukazanym rozwiązaniu łączny przepływ powietrza cyrkulacyjnego L2 pochodzącego z pomieszczenia i powietrza zewnętrznego L z komory dopływowej jest kierowany ukośnie ku górze pod ostrym kątem α do płaszczyzny poziomej i kierunku poziomego. Przepływ powietrza L2 jest cyrkulacyjnym przepływem powietrza z pomieszczenia H, a przepływ Li jest przepływem powietrza z komory dopływowej powietrza, które jest korzystnie pobierane z zewnątrz w taki sposób, aby przez wentylator, niepokazany, było kierowane najpierw do komory dopływowej powietrza, a stamtąd poprzez dysze do komory mieszania. Dolna płyta zamyka urządzenie od spodu. Dolna płyta może służyć jako powierzchnia montażowa dla różnego typu elementów. Płaszczyzna płyty dolnej przebiega zawsze w kierunku poziomym.
Przedmiot wynalazku, w korzystnych przykładach wykonania, do których nie ogranicza się przedmiot wynalazku, został pokazany na załączonym rysunku, na którym fig.. iA przedstawia urządzenie według wynalazku w widoku perspektywicznym, fig. iB - przekrój I-I z fig. iA; fig. iC - w widoku perspektywicznym urządzenia z fig. iA i iB z częściowym wyrwaniem, ukazującym wewnętrzną konstrukcję panelu klimatyzatora, fig. 2A - drugi przykład wykonania przedmiotu wynalazku, w którym łączny przepływ L2 + Li jest wyprowadzany z panelu przez jego górną powierzchnię; fig.. 2B - urządzenie z fig. 2A w przekroju II-II z fig. 2A, fig.. 2C - urządzenie z fig. 2A i 2B w częściowym widoku perspektywicznym z wyrwaniem, fig. 3A, 3B, 3C - trzeci przykład wykonania przedmiotu wynalazku, który jest podobny do przykładu wykonania z fig. iA, iB i 1C, lecz w którym to urządzeniu znajdują się dwa wymienniki ciepła, po każdej stronie pionowej osi symetrii panelu i w którym przepływ powietrza jest kierowany na dwie strony panelu klimatyzatora, fig.. 3B - przekrój III-III z fig. 3A. Fig. 3C - urządzenia z fig. 3A i 3B w widoku częściowym z wyrwaniem, fig.. 4A - czwarty przykład wykonania urządzenia w widoku perspektywicznym, fig. 4B - przekrój IV-IV z fig. 4A, fig.. 4C - rozwiązanie urządzenia według wynalazku z fig. 4A i 4B w widoku perspektywicznym, w częściowym przekroju; fig.. 5 - przykład wykonania odpowiadający przykładowi wykonania z fig.. iA, iB i 1C, lecz w którym przepływ powietrza L2 jest wprowadzany bezpośrednio z pomieszczenia H na powierzchnię wymiennika ciepła, fig. 6 - przykład wykonania przedmiotu wynalazku, odpowiadający w innych aspektach przykładowi wykonania z fig. 2A, 2B i 2C, lecz w którym przepływ powietrza L2 jest wprowadzany bezpośrednio z pomieszczenia H na powierzchnię wymiennika ciepła 17, fig. 7 - konstrukcję podobną do przykładu wykonania z fig. 3A, 3B i 3C, lecz z rozwiązaniem, w którym przepływ powietrza L2 jest wprowadzany bezpośrednio na powierzchnię wymiennika ciepła, fig.. 8 - rozwiązanie urządzenia podobne do przykładu wykonania z fig. 4A, 4B i 4C lecz w przykładzie wykonania z fig.. 8 cyrkulacyjny przepływ powietrza L2 z pomieszczenia H jest doprowadzany bezpośrednio na powierzchnię wymiennika ciepła w panelu klimatyzatora powietrza nawiewnego w kierunku poziomym, natomiast fig. 9 przedstawia komorę dopływową powietrza o przekroju prostokątnym.
W przykładach wykonania ukazanych na rysunku, kierunek pionowy oznaczono literą Y, a kierunek poziomy literą X. Urządzenia mogą być zamontowane na ścianie pomieszczenia, w środkowym obszarze pomieszczenia, na suficie pomieszczenia i tak dalej. Na rysunku ukazano urządzenia w położeniu pracy. Kierunek ciągu grawitacyjnego oznaczono literą g. Perforacje powierzchni 100 urządzenia zaznaczono jedynie w części odległości, w rzeczywistości zajmują one całą długość urządzenia. W ukazanych przykładach wykonania łączny przepływ powietrza Li + L2 jest kierowany od urządzenia ponad wymiennikiem ciepła 17 po tej samej stronie panelu klimatyzatora 10, po której powietrze cyrkulacyjne L2 dopływa do wymiennika ciepła 17.
Panel 10, stanowiący przedmiot wynalazku, ukazany przez fig.. 1A, 1B i 1C, zawiera korpus 11 panelu klimatyzatora. Korpus 11 zawiera górne płyty korpusu 12 ponad komorą dopływową powietrza 13. W ukazanym przykładzie wykonania komora dopływu powietrza 13 ma kształt rurowy, wydłużony w przekroju poprzecznym. Komora dopływowa powietrza 13 zawiera dysze 14a-, 14a··...·, wystające z niej w różnych miejscach jej długości, po stronie komory dopływowej powietrza 13. Dysze 14au 14a2-..sa przystosowane do kierowania przepływu powietrza ku górze. Panel 10 zawiera ponadto dolną płytę 15, zamykającą urządzenie od spodu. W dolnej powierzchni płyty dolnej 15 znajdują się korzystnie oprawy oświetleniowe 16, które mogą zawierać kilka świetlówek rurowych 16au 16a2. Płyta dolna 15 może spełniać funkcję powierzchni montażowej dla różnego typu elementów. Wymiennik ciepła 17 jest mocowany do górnej powierzchni płyty dolnej 15. Wymiennik ciepła 17 jest wykorzystywany do chłodzenia lub ogrzewania przepływu cyrkulacyjnego powietrza L2 z pomieszczenia H. Powietrze cyrkulacyjne L2
PL 212 646 B1 z pomieszczenia H jest doprowadzane do wymiennika ciepła 11 z boku w kierunku poziomym, a następnie przechodzi przez wymiennik ciepła 11 do komory mieszania 18, która znajduje się pomiędzy wymiennikiem ciepła 17, a komorą dopływową powietrza 13. Dopływ powietrza z zewnątrz L., skierowany ku górze przez dysze 14a., 14a2... działa z efektem zasysania powodując, że cyrkulacyjne powietrze L2 przepływa przez wymiennik ciepła 17 i dalej ku górze trasą przepływu 20 dla powietrza L. + L2. W komorze mieszania 18 przepływy L. i L2 mieszają się ze sobą, to znaczy łączą się.
W rozwiązaniu według wynalazku znajduje się również regulator stopnia zasysania 21, połączony z kanałem wylotowym 19. Za jego pomocą możliwa jest regulacja stopnia zasysania pomiędzy przepływami L. i L2, to znaczy wpływ na to, w jakim stopniu przepływ L2 zostaje zmieszany z przepływem L., czyli jaki jest stosunek L. i L2 (l/min) w stosunku do całkowitego przepływu L. + L2 u wylotu z klimatyzatora powietrza nawiewnego. Stosunek zasysania L2/ Li = Q?/ Qi i w swoim maksimum zazwyczaj znajduje się w zakresie od 2 do 6 w klimatyzatorze powietrza nawiewnego, stanowiącym przedmiot wynalazku, co oznacza, że stosunek pomiędzy przepływem powietrza cyrkulacyjnego L2 (Q2/min), a dopływem świeżego powietrza L. (Q./min) leży w zakresie od 2 do 6, najwięcej. Regulator stopnia zasysania 21 znajduje się za komorą mieszania 18 w kanale wylotowym 19. W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 1A, 1B i 1C regulator stopnia zasysania 21 ma kształt płytowy, korzystnie jako przepustnica 22, która jest ruchoma poprzez obrót, na przykład, za pomocą silnika Μχ· Przepustnica 22 może być również sterowana ręcznie. Poprzez ruch przepustnicy 22 w kanale 19 jest regulowany stopień zasysania (LlLi), to znaczy stosunek w jakim, w całkowitym przepływie powietrza wylotowego Li + L2, jest zawarty przepływ L. i przepływ L2, odpowiednio.
W urządzeniu ukazanym przez fig. 1A, 1B i 1C, w kanale wylotowym 19, stanowiącym część trasy przepływu 20, za komorą mieszania 18 znajduje się regulator stopnia zasysania 1. W ukazanym przykładzie wykonania regulator stopnia zasysania 21 stanowi obrotowa przepustnica, korzystnie przepustnica regulacyjna 22, która może obracać się w punkcie obrotu C1. Obrót przepustnicy 22 może być dokonywany ręcznie lub korzystnie za pomocą siłownika, na przykład silnika M1. Dodatkowo stopień zasysania L2/.L1 może być regulowany bezstopniowo, korzystnie tak, aby stosunek pomiędzy przepływem Q2 powietrza L2, a przepływem Q1 powietrza L. leżał w zakresie od 2 do najwyżej 6. Dlatego też przepływ Q^ powietrza cyrkulacyjnego jest wielokrotnością dopływu Q1 świeżego powietrza L. w całkowitym przepływie + L..
W przykładzie wykonania ukazanym na rysunku kanał wylotowy 19, w którym znajduje się regulator stopnia zasysania 21, kończy się z boku urządzenia, a przepływ wylotowy przebiega pod katem ostrym α, w stosunku do płaszczyzny poziomej.
Panele 10 ukazane przez fig. 1A, 1B i 1C mogą być montowane na ścianie lub suficie, bądź też w środkowym obszarze pomieszczenia. Otwór wylotowy kanału wylotowego 19 oznaczono numerem 50. W przykładzie wykonania z fig. 1A i 1B otwór wylotowy 50 znajduje się w bocznej powierzchni panelu 10.
W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 1A, 1B i 1C, przepływ cyrkulacyjnego powietrza L2 jest doprowadzany do wymiennika ciepła 17 poprzez płytę boczną 100, zawierającą otwory przelotowe 01, a2.... Poprzez otwory wylotowe a., 02.... przepływ L2 dociera do komory dopływowej powietrza 90, która znajduje się z boku wymiennika ciepła 17, w sposób odpowiadający płycie bocznej, zawierającej otwory przelotowe a., a..... W zakresie wynalazku możliwy jest również taki przykład wykonania, w którym nie ma komory dopływowej powietrza 90, lecz przepływ L2 dociera do wymiennika ciepła 11 bezpośrednio z pomieszczenia H. Szczegóły takiej konstrukcji ukazuje fig. 6.
Fig. 1C ukazuje widok perspektywiczny konstrukcji z fig. 1A i 1B.
Fig. 2A, 2B i 2C ukazują przykład wykonania wynalazku podobny do przykładu ukazanego na fig. 1A, 1B i 1C, lecz z regulatorem stopnia zasysania 21 w postaci przepustnicy 22, która porusza się ruchem liniowym i w którym otwór wylotowy 50 znajduje się w górnej powierzchni panelu 10. W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 2A, 2B i 2C cyrkulacyjny przepływ powietrza L2 jest doprowadzany do wymiennika ciepła 11 w kierunku poziomym, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła 17 do komory mieszania 18, znajdującej się z boku wymiennika ciepła 17. W wymienniku ciepła 17 powietrze cyrkulacyjne może być zarówno schłodzone lub ogrzane. Płyta dolna 15 zamyka urządzenie od spodu, a na swojej dolnej powierzchni posiada oprawy oświetleniowe 16, które mogą zawierać kilka świetlówek rurowych 16a. 16a2, ustawionych jedna obok drugiej. Panel 10 zawiera ponad komorą dopływową powietrza 13 górną część korpusu 12, pod którą znajduje się komora dopływowa powietrza 13, która w tym przykładzie wykonania ma przekrój okrągły, na przykład jest rurowa. Poprzez dysze 14a., 14a2..., znajdujące się w komorze dopływowej powietrza 13 jest doprowadzany dopływ świeżego powietrza L. w taki sposób, aby był kierowany ku górze w komorze mieszania 18, gdzie jest
PL 212 646 B1 zasysany przez przepływ powietrza cyrku lacyjnego L2 z wymiennika ciepła 11. Przepływy powietrza L. i L2 mieszają sie ze sobą w komorze mieszania 18. Komora mieszania 18 łączy się na trasie przepływu 20 z kanałem wylotowym 19, do którego przepływy L. + L2 docierają z komory mieszania 18 i w którym znajduje się regulator stopnia zasysania 21, za pomocą którego może być regulowany stosunek pomiędzy przepływami L. i L2, to znaczy udział przepływów L. i L2 w łącznym przepływie L. + L2. Również i w tym przykładzie wykonania stopień zasysania (L2/-L1) stanowi stosunek pomiędzy przepływem Q2 (I/min) powietrza L2, a przepływem Q (I/min) powietrza L., z maksimum leżącym w zakresie od 2 do 6. Przy użyciu regulatora stopnia zasysania 21 możliwa jest regulacja stopnia zasysania L2/-L1 w sposób bezstopniowy od zera do wspomnianych wartości maksymalnych w zakresie od 2 do 6. Górna część korpusu wymiennika ciepła 17 jako regulator stopnia zasysania 21 zawiera przepustnicę 22, która może być przesuwana w sposób liniowy, poruszana za pomocą siłownika, na przykład silnika M1 lub ręcznie, w różne położenia regulacji. W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 2A, 2B i 2C trasa przepływu 20 połączonego przepływu L. + L2 jest tworzona przez komorę mieszania 18 i połączony z nią kanał wylotowy 19, którego otwór wylotowy 50 w tym przykładzie wykonania znajduje się wierzchniej stronie panelu 10. Przepływ L. + L2 z kanału wylotowego 50 przebiega pod kątem ostrym α, w stosunku do kierunku poziomego. W tym przykładzie wykonania przepustnica 22 może również być obrotową przepustnicą regulacyjną.
W ukazanym przykładzie wykonania przepływ powietrza cyrkulacyjnego L2, docierającego z pomieszczenia H przechodzi przez wspomniane otwory przelotowe 01, 02.... płyty 100 do komory powietrznej 90, a następnie z boku do wymiennika ciepła 17 i dalej przez komorę mieszania 18, znajdującą się pod drugiej stronie wymiennika ciepła 11, do której przepływ L2 jest zasysany przez dopływ świeżego powietrza L., prowadzony ku górze od komory dopływowej 13 i jej dysz 14a., Ha?... W ten sposób przepływ L. zasysa przepływ L2 do komory mieszania 18, w której przepływy L. i L2 mieszają się ze sobą, a połączony przepływ L. i L2 przebiega do kanału wylotowego 19 i dalej ukośnie ku górze przez otwór wylotowy pod kątem α ponad urządzenie.
Fig. 3A, 3B i 3C ukazują przykład wykonania wynalazku podobny do przykładu ukazanego przez fig. 1A, 1b i 1C, z tym wyjątkiem, że w tym rozwiązaniu powietrze z komory dopływowej 13 jest kierowane na dmie strony panelu klimatyzatora 10. W ten sposób panel klimatyzatora (10) jest symetryczny względem pionowej osi środkowej i osi symetrii Y.. W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 3A, 3B i 3C zewnętrzny dopływ świeżego powietrza L. jest wprowadzany, podobnie jak w przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 1A, 1B i 1C, do komory mieszania 18, pomiędzy wymiennikiem ciepła 17, a komora dopływową powietrza 13. W wymienniku ciepła 17 powietrze cyrkulacyjne może być zarówno schłodzone lub ogrzane. Płyta dolna 15 zamyka urządzenie od spodu, a na swojej dolnej powierzchni posiada oprawy oświetleniowe 16, które mogą zawierać kilka świetlówek rurowych 16a., 16a2·.., ustawionych jedna obok drugiej. Komora mieszania 18 znajduje się z boku wymiennika ciepła 17, patrząc w kierunku poziomym. Do wymiennika ciepła 17 przepływ powietrza cyrkulacyjnego L2 przechodzi przez otwory przelotowe ο., 02.... w powierzchni bocznej 100. W ten sposób przepływ powietrza cyrkulacyjnego L2 wpada do komory powietrznej 90, a następnie do wymiennika ciepła 17 i dalej do komory mieszania 18. Dopływ świeżego powietrza L. jest wprawiany w ruch przez powietrze zewnętrzne Li i przepływa przez dysze 14a., 14a2.komory dopływowej .3, to zna czy jest zasysany ku górze do komory mieszania 18, a następnie po zmieszaniu się ze sobą przepływów L. i L2. połączony przepływ L. + L2 przebiega do kanału wylotowego 19 i dalej, w przykładzie wykonania ukazanym na rysunku, ukośnie ku górze przez otwór wylotowy 50 kanału wylotowego .9, przez boczną powierzchnię panelu 10. Otwór wylotowy jest wydłużoną szczeliną wzdłuż długości panelu 10, a w tym przykładzie wykonania znajduje się w bocznej powierzchni urządzenia.
Również i w tym przykładzie wykonania znajduje się regulator stopnia zasysania 21, w postaci przepustnicy regulacyjnej 22, która może obracać się wokół punktu obrotu C. i która może być napędzana przez siłownik, na przykład silnik elektryczny M. lub też ręcznie. Przepustnica regulacyjna w tym przykładzie wy konania może również poruszać się liniowo. Ruch liniowy może być wywoływany ręcznie lub za pomocą siłownika, na przykład silnika elektrycznego. Przepływy powietrza L. i L2 opuszczają panel 10 z boku, skośnie ku górze po obu stronach pionowej osi środkowej Y. panelu 10. Odpowiednio przepływ L2 dopływa do wymiennika ciepła 17 w kierunku poziomym z boku panelu 10. W ukazanym przykładzie wykonania znajdują się dwa wymienniki 17, po obu stronach pionowej osi środkowej i osi symetrii Y. panelu .0. Cyrkulacyjny przepływ powietrza L2 może być zarówno schładzany, jak i ogrzewany w wymienniku ciepła 17. Panel 10 ukazany przez fig. 3A, 3B i 3C może być korzystnie zamontowany na suficie pomieszczenia H, jak i w środkowym jego obszarze. W ukazanym przykładzie
PL 212 646 B1 wykonania regulator stopnia zasysania 21 jest podobnego typu, jak w przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 1A, 1B i 1C. Regulator może być płytą poruszaną w sposób liniowy i napędzaną ręcznie bądź silnikiem. Stopień zasysania (L2/_L1) = (Q?/Qi) pomiędzy przepływami L2 i Lj. może być regulowany w zależności od potrzeb, w sposób bezstopniowy od zera w górę, aż do swojego maksimum, w zakresie od 2 do 6.
Fig. 4A, 4B i 4C ukazują przykład wykonania przedmiotu wynalazku podobny do przykładu ukazanego przez fig. 2A, 2b i 2C, z tym wyjątkiem, że w tym rozwiązaniu powietrze z komory dopływowej 13 jest kierowane na dwie strony komory dopływowej 13 oraz, że zastosowano dwa wymienniki ciepła 17. Urządzenie jest symetryczne względem pionowej osi środkowej i osi symetrii Yj komory dopływowej 13. Przepływ Lj + La jest doprowadzany do obu stron urządzenia. W innych aspektach rozwiązanie odpowiada przykładowi wykonania ukazanemu przez fig. 2A, 2B i 2C. Z komory dopływowej powietrza 13 zewnętrzny dopływ świeżego powietrza L1 jest prowadzony przez dysze powietrzne 14a1 14a2...do komory mieszania 18, a stamtąd w kierunku pionowym ku górze. Do komory mieszania 18 przepływ powietrza cyrkulacyjnego L2 jest doprowadzany z wymiennika ciepła 11. Komora mieszania 18 znajduje się pomiędzy wymiennikiem ciepła 11, a komorą dopływową powietrza 13. Dopływ świeżego powietrza L1 z dysz 14a1, 14a?.komory dopływowej 13 zasysa przepływ powietrza cyrkulacyjnego L2 i kieruje go przez wymiennik ciepła 11 do komory mieszania 18, w której przepływy L1 i L2 się mieszają. Komora mieszania 18 kończy się na trasie przepływu 20 kanałem wylotowym 19, do którego doprowadzane są połączone przepływy L1 i L?. Trasa przepływu 20 jest zatem tworzona przez komorę mieszania 18 i kanał wylotowy 19. Kanał wylotowy 19 zawiera regulator stopnia zasysania 21, który jest wykorzystywany do regulowania stopnia zasysania pomiędzy przepływami L1 i L^, to znaczy wpływu na to jakim stopniu łączny przepływ Lj + L2 zawiera przepływ L^, a w jakim przepływ Lą Maksymalny stopień zasysania leży w zakresie od 2 do 6, w takim zakresie stopień przepływu Q2/Q1, pomiędzy przepływami L2 i L jest maksymalny. Za pomocą regulatora stopnia zasysania 21 możliwa jest bezstopniowa regulacja stopnia zasysania od zera do maksimum. W tym przykładzie wykonania regulator stopnia zasysania 21 stanowi płyta lub blacha stalowa, która może być ruchoma w sposób liniowy w poprzek kanału 19. Może on być napędzany silnikiem M lub ręcznie. Można zastosować również płytę obrotową 22. W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 4A, 4B i 4C Panel 10 jest zamknięty płytą dolną 15, na której zamocowany jest wymiennik ciepła 17. Dlatego też przepływ L2 do wymiennika ciepła 17 przebiega w kierunku poziomym z boku panelu klimatyzatora (10) powietrza nawiewnego. Płyta dolna 15 zamyka urządzenie od spodu, a na swojej dolnej powierzchni posiada oprawy oświetleniowe 16, które mogą zawierać kilka świetlówek rurowych 14a1, 16a2, ustawionych jedna obok drugiej. W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 4A, 4B i 4C łączny przepływ powietrza L + L2 przepływa z regulatora stopnia zasysania 21 do otworu wylotowego 50, a następnie jak ukazuje rysunek skośnie ku górze pod kątem ostrym α do kierunku poziomego X, w ukazanym przykładzie wykonania otwór wylotowy 50 znajduje się w górnej powierzchni panelu klimatyzatora 10.
W przykładzie wykonania ukazanym przez fig. 4A, 4B i 4C regulator stopnia zasysania 21 stanowi przepustnica 22, która jest poruszana w sposób liniowy za pomocą siłownika lub ręcznie. Silnik elektryczny Mi może służyć jako siłownik. W ukazanym przykładzie wykonania otwór wylotowy 50 kanału wylotowego 19 znajduje się w górnej powierzchni urządzenia. Przepływ powietrza L. + L2 wychodzi pod kątem a to jest pod katem ostrym, w stosunku do kierunku poziomego i poziomej płaszczyzny X.
Fig. 5, 6, 7 i 8 ukazują przykłady wykonania, podobne do opisanych powyżej, za wyjątkiem tego, że dopływ powietrza dochodzi do wymiennika ciepła 17 w kierunku poziomym bezpośrednio z pomieszczenia H. W ten sposób w ścianie bocznej komory powietrznej 90 nie ma otworów przelotowych βχ, a2.... Urządzenie jest zamknięte od dołu tak jak opisywano to w przypadku poprzednich przykładów wykonania. W innych aspektach rozwiązanie 5 urządzenia odpowiada rozwiązaniom ukazanym przez fig. 1A, 1B i 1C. W innych aspektach rozwiązanie 6 urządzenia odpowiada rozwiązaniom ukazanym przez fig. 2A, 2B i 2C. W innych aspektach rozwiązanie 7 urządzenia odpowiada rozwiązaniom ukazanym przez fig. 3A, 3B i 3C. W innych aspektach rozwiązanie 8 urządzenia odpowiada rozwiązaniom ukazanym przez fig. 4A, 4B i 4C. Nie ma zatem żadnej różnicy poza tym, że zrezygnowano z komory powietrznej 90 po boku wymiennika ciepła 11 i z płyty bocznej zawierającej otwory przelotowe 01, a^.... Regulator zasysania 21 w kanale wylotowym 19 może być ruchoma płytą 22 lub blachą stalową. Może być obracany lub przesuwany w sposób liniowy.
We wszystkich poprzednich przykładach wykonania płaszczyzna powierzchni T1 wymiennika ciepła 11 znajduje się w płaszczyźnie pionowej pod kątem prostym do płaszczyzny T2 płyty dolnej 15,
PL 212 646 B1 zamykającej urządzenie od dołu. Odpowiednio płaszczyzna T2 po stronie wylotowej wymiennika ciepła 10. jest umieszczona pod kątem prostym w stosunku do płaszczyzny T3 dolnej płyty 15 urządzenia. Podobnie jak we wszystkich poprzednich przykładach wykonania komora mieszania zawiera pionową oś Y2. Komora mieszania w tym przykładzie wykonania ma w przekroju kształt prostokątny, a pionowa oś Y2 jest usytuowana pod kątem prostym do płaszczyzny T2 płyty dolnej 15. We wszystkich powyższych przykładach wykonania regulator stopnia zasysania 21 i przepustnica regulacyjna 22 mogą być tworzone zarówno przez konstrukcję, która porusza się ruchem liniowym i zamyka kanał wylotowy 19 lub też przez obrotową przepustnicę regulacyjną 22, która obraca się w punkcie obrotu Cj. We wszystkich opisywanych powyżej przykładach wykonania płyta regulacyjna lub przepustnica 22 może zarówno poruszać się w sposób liniowy, jak i być obrotowa. Obracanie może być wykonywane ręcznie lub przy użyciu silnika. We wszystkich opisywanych przykładach wykonania przepustnica 22 jest konstrukcją wydłużoną, przebiegająca przez długość urządzenia. Fig. 9 ukazuje, że komora dopływowa powietrza 13 może również mieć, na przykład, przekrój prostokątny.

Claims (15)

1. Panel klimatyzatora (10), przez który doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz poprzez komorę dopływową (13), które to powietrze jest wykorzystywane do krążenia w przepływie cyrkulacyjnym przez wymiennik ciepła (17), przy czym dopływ powietrza (L1) z dysz (14aj 14a^_) komory dopływowej (13) wywołuje cyrkulacyjny przepływ powietrza (L2) docierający do powierzchni (T) wymiennika ciepła (17) i przepływający przez wymiennik ciepła (17), który to wymiennik ciepła (17) jest dostosowany zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania cyrkulacyjnego przepływu powietrza (L2), a przez który to wymiennik ciepła (17) przepływ powietrza dociera do komory mieszania (18), usytuowanej pomiędzy wymiennikiem ciepła (17), a komorą dopływową (13) dopływu powietrza z zewnątrz (L1), gdzie dopływ powietrza (L) przebiega przez dysze (14a1, 14a2...) w górę, od komory mieszania (18), a cyrkulacyjny przepływ powietrza (L2) i dopływ powietrza (L1) z komory dopływowej (13) są zmieszane w komorze mieszania (18), a następnie łączny przepływ powietrza (L + L2) przebiega w górę, do kanału wylotowego (19) i poprzez otwór wylotowy (50) poza panel, który to panel zawiera płytę dolną (15), która zamyka panel od spodu, na której to płycie dolnej (15) jest umieszczony wymiennik ciepła (17), znamienny tym, że kanał wylotowy (19) i otwór wylotowy (50) są tak rozmieszczone w panelu, aby za komorą mieszania (18) łączny przepływ powietrza (L + L) przebiegał do kanału wylotowego (19), na zewnątrz i następnie ukośnie ku górze pod ostrym kątem (α) względem kierunku poziomego (X) i poza panel klimatyzatora (10).
2. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że jest zaopatrzony w przepustnicę (22) o konstrukcji płytowej, która to przepustnica (22) jest zdolna do obrotu wokół punktu obrotu (Cj) za pomocą siłownika, typu silnika (M1), przy czym ruch przepustnicy (22) umożliwia zamykanie i otwieranie trasy przepływu (20).
3. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że jest zaopatrzony w przepustnicę (22) o konstrukcji płytowej, która to przepustnica (22) jest zaopatrzona w silnik (M1), dostosowany do liniowego poruszania przepustnicą (22), przy czym ruch przepustnicy (22) umożliwia zamykanie i otwieranie trasy przepływu (20).
4. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że kanał wylotowy (19) jest połączony pod kątem skośnym z komorą mieszania (18), której oś środkowa (YJ znajduje się w płaszczyźnie pionowej pod kątem prostym do płaszczyzny (T3) płyty dolnej (15).
5. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że płaszczyzna powierzchni (T1) wymiennika ciepła (17), do której dochodzi przepływ powietrza cyrkulacyjnego (L), docieramy do wymiennika ciepła (17), jest prostopadła względem płaszczyzny poziomej (T3) płyty dolnej (15), tak że płaszczyzna powierzchni (Tj) znajduje się w płaszczyźnie pionowej.
6. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że kanał wylotowy (19) zawiera otwór wylotowy (50), znajdujący się w bocznej powierzchni panelu klimatyzatora (10).
7. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, ze otwór wylotowy (50) kanału wylotowego (19) znajduje się w górnej powierzchni panelu klimatyzatora (10).
8. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że wzdłuż długości komory dopływowej powietrza (13) rozmieszczone są dysze (14a2, 14a_2...), przez które dopływ powietrza (L) jest skierowany ku górze w panelu klimatyzatora (10) i w komorze mieszania (18).
PL 212 646 B1
9. Panel klimatyzatora według zastrz. 8, znamienny tym, że dopływ powietrza (L1) jest skierowany z dysz(14a1, 14a2...) ku górze, w kierunku pionowej osi środkowej (YJ komory mieszania (18).
10. Panel klimatyzatora według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta dolna (15) stanowi powierzchnię montażową dla zamocowania opraw oświetleniowych (16) typu świetlówek rurowych (16a1,16a?).
11. Panel klimatyzatora według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że stanowi konstrukcję dzielącą dopływ powietrza (L + L2) na dwie strony, która to konstrukcja zawiera komorę dopływową powietrza (13) pośrodku oraz dysze (14aj 14a2·..) po obu stronach komory dopływowej powietrza (13), a rozwiązanie urządzenia jest symetryczne w taki sposób, że zawiera wymienniki ciepła (17) po jego obu stronach i odpowiednio komory mieszania (18) po obu stronach komory dopływowej powietrza (13), przy czym według rozwiązania urządzenia powietrze z komory dopływowej powietrza (13) przepływa do kanału wylotowego (19), a następnie z obu kanałów wylotowych (19) do dwóch stron panelu, zarówno poprzez powierzchnię boczną, jak i przez powierzchnię górną panelu (10).
12. Panel klimatyzatora według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że komora dopływowa powietrza (13) stanowi strukturę rurową o przekroju kołowym.
13. Panel klimatyzatora według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że komora dopływowa powietrza (13) stanowi strukturę o przekroju prostokątnym.
14. Panel klimatyzatora według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że jest zaopatrzony w regulator stopnia zasysania (21), regulujący stosunek (L2/--L1 = Q2/Q1) stopy (Q l/min i Q2 l/min) przepływu cyrkulacyjnego i dopływu powietrza (L2 i L) bezstopniowo od zera do wartości maksymalnej, która leży w zakresie od 2 do 6.
15. Panel klimatyzatora według zastrz. 14, znamienny tym, że regulator stopnia zasysania (21) znajduje się w kanale wylotowym (19), za komorą mieszania (18).
PL374596A 2004-04-23 2005-04-22 Panel klimatyzatora PL212646B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20040569A FI120245B (fi) 2004-04-23 2004-04-23 Tuloilmalaite

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374596A1 PL374596A1 (pl) 2005-10-31
PL212646B1 true PL212646B1 (pl) 2012-11-30

Family

ID=32104208

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374596A PL212646B1 (pl) 2004-04-23 2005-04-22 Panel klimatyzatora

Country Status (5)

Country Link
FI (1) FI120245B (pl)
FR (1) FR2869400B1 (pl)
GB (1) GB2413378B (pl)
PL (1) PL212646B1 (pl)
SE (1) SE0500886L (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI122286B (fi) 2006-01-16 2011-11-15 Halton Oy Tuloilmalaite ja menetelmä ilmavirtausmäärän säädössä
FI122295B (fi) 2007-02-16 2011-11-15 Halton Oy Tuloilmalaite
DE102011117091A1 (de) * 2011-10-21 2013-04-25 Ltg Aktiengesellschaft Lufttechnisches Induktionsgerät sowie Verfahren zur Belüftung und/oder Klimatisierung eines Raumes mit dem Induktionsgerät
FI127646B (en) * 2015-12-09 2018-11-15 Sandbox Oy Supply Unit
FI127579B (en) * 2016-03-15 2018-09-14 Sandbox Oy incoming air
ITUA20163237A1 (it) * 2016-04-18 2017-10-18 Omar Abbondanza Sistema per il riscaldamento e/o raffreddamento di un ambiente e per il ricambio di aria in tale ambiente

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB877507A (en) * 1958-11-04 1961-09-13 Vulcan Radiator Co Improvements in heating, cooling and ventilating system
US3323584A (en) * 1964-07-14 1967-06-06 Serratto Angelo Induction type four-pipe air conditioning system
FR2137945B3 (pl) * 1971-05-18 1973-07-13 Delchi Spa
DE2201307A1 (de) * 1972-01-12 1973-08-23 Ltg Lufttechnische Gmbh Verfahren und luftauslasseinrichtung zum alternativen ausblasen von gekuehlter oder erwaermter luft
IT949757B (it) * 1972-03-01 1973-06-11 Serratto A Apparecchio condizionatore locale ad induzione in cui la temperatura viene regolata impiegando come agente motore l aria primaria di alimentazione
DE2820115A1 (de) * 1978-05-09 1979-11-15 Ltg Lufttechnische Gmbh Verfahren und anlage zur beeinflussung der raumlufttemperatur
FI118236B (fi) * 2000-11-24 2007-08-31 Halton Oy Tuloilmalaite
FI117682B (fi) * 2000-11-24 2007-01-15 Halton Oy Tuloilmalaite
FI119127B (fi) * 2002-06-28 2008-07-31 Halton Oy Tuloilmalaite

Also Published As

Publication number Publication date
FR2869400A1 (fr) 2005-10-28
SE0500886L (sv) 2005-10-24
FR2869400B1 (fr) 2017-09-15
PL374596A1 (pl) 2005-10-31
FI20040569A (fi) 2005-10-24
FI20040569A0 (fi) 2004-04-23
FI120245B (fi) 2009-08-14
GB0508176D0 (en) 2005-06-01
GB2413378B (en) 2009-07-08
GB2413378A (en) 2005-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6213867B1 (en) Venturi type air distribution system
PL212646B1 (pl) Panel klimatyzatora
KR101213655B1 (ko) 스탠드형 공기 조화기
JP5198620B2 (ja) ワンスパン空調システム
FI113798B (fi) Tuloilmalaite
FI94800C (fi) Ilmastointilaite ja ilmastointimenetelmä
US20230028921A1 (en) Window air conditioner
CN212511502U (zh) 窗式空调器
KR20030057926A (ko) 공기조화기의 풍향조절장치
KR20070060501A (ko) 공기조화기
GB2378502A (en) Apparatus for heating or cooling a room
KR101715135B1 (ko) 디퓨져형 와류 댐퍼를 구비한 공기조화기 시스템
KR20210108248A (ko) 환기장치
CN207622138U (zh) 室内机及空调器
KR200458718Y1 (ko) 공조장치용 고소형 가변 선회 취출구
KR102282432B1 (ko) 천장형 공기 조화기
KR102285819B1 (ko) 천장형 공기조화기
JP6862504B2 (ja) セパレート設置空調システム
KR200453512Y1 (ko) 토출방향 조절 바닥선회취출구
JP2002039606A (ja) 給気ファンユニット
KR20130059550A (ko) 리버스 리턴형 환기장치
JP2001330271A (ja) 床下吹出形直近空調ユニット
FI104388B (fi) Ilmastointijärjestely
JPH07243666A (ja) 空調装置
JP2006170471A (ja) タスク空調システム