PL211690B1 - Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy - Google Patents

Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy

Info

Publication number
PL211690B1
PL211690B1 PL383865A PL38386507A PL211690B1 PL 211690 B1 PL211690 B1 PL 211690B1 PL 383865 A PL383865 A PL 383865A PL 38386507 A PL38386507 A PL 38386507A PL 211690 B1 PL211690 B1 PL 211690B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pipette
working stroke
plunger
handle
plunger working
Prior art date
Application number
PL383865A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383865A1 (pl
Inventor
Romuald Andrzej Rylski
Wojciech Sarna
Jan Bala
Original Assignee
Pz Htl Społka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pz Htl Społka Akcyjna filed Critical Pz Htl Społka Akcyjna
Priority to PL383865A priority Critical patent/PL211690B1/pl
Priority to PL08705164T priority patent/PL2234725T3/pl
Priority to PCT/PL2008/000005 priority patent/WO2009067030A1/en
Priority to EP08705164.5A priority patent/EP2234725B1/en
Priority to US12/680,686 priority patent/US8357337B2/en
Publication of PL383865A1 publication Critical patent/PL383865A1/pl
Publication of PL211690B1 publication Critical patent/PL211690B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01LCHEMICAL OR PHYSICAL LABORATORY APPARATUS FOR GENERAL USE
    • B01L3/00Containers or dishes for laboratory use, e.g. laboratory glassware; Droppers
    • B01L3/02Burettes; Pipettes
    • B01L3/021Pipettes, i.e. with only one conduit for withdrawing and redistributing liquids
    • B01L3/0217Pipettes, i.e. with only one conduit for withdrawing and redistributing liquids of the plunger pump type
    • B01L3/0224Pipettes, i.e. with only one conduit for withdrawing and redistributing liquids of the plunger pump type having mechanical means to set stroke length, e.g. movable stops
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01LCHEMICAL OR PHYSICAL LABORATORY APPARATUS FOR GENERAL USE
    • B01L2200/00Solutions for specific problems relating to chemical or physical laboratory apparatus
    • B01L2200/14Process control and prevention of errors
    • B01L2200/148Specific details about calibrations
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01LCHEMICAL OR PHYSICAL LABORATORY APPARATUS FOR GENERAL USE
    • B01L2300/00Additional constructional details
    • B01L2300/02Identification, exchange or storage of information
    • B01L2300/025Displaying results or values with integrated means
    • B01L2300/026Drum counters

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Clinical Laboratory Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Devices For Use In Laboratory Experiments (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy.
Znane są pipety elektroniczne i mechaniczne z nastawianą objętością pobieranej cieczy zbudowane w części górnej z rękojeści i w części dolnej z trzonu zakończonego stożkiem na wymienną końcówkę oraz ze sprzężonych z nimi i współpracujących ze sobą mechanizmów realizujących różne funkcje pipety.
Mechanizm zrzutowy wymiennej końcówki pipety zawiera przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety i wyrzutnik osadzony końcem dolnym na trzonie pipety.
Mechanizm pobierająco-wydający zawiera przycisk pipetowania połączony poprzez trzpień pipetowania z zespołem tłoka, którego nurnik jest umieszczony w trzonie pipety i jest w nim przesuwany w TRYBIE PIPETOWANIA pipety od i do jego położenia górnego. Nurnik jest napędzany w kierunku wymiennej końcówki przy pomocy siły przyłożonej ręcznie przez użytkownika do przycisku pipetowania. W kierunku przeciwnym nurnik jest napędzany w TRYBIE PIPETOWANIA przy pomocy siły im sprężyny pipetowania aż do oparcia się o zderzak zamontowany w mechanizmie nastawczym skoku roboczego nurnika.
W TRYBIE NASTAWCZYM za pomocą śruby nastawczej zespołu napędowego mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika zmieniane jest położenie ogranicznika górnego skoku roboczego nurnika. Zespół napędowy mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika ma co najmniej jeden człon napędowy, który jest dostępny dla użytkownika z zewnątrz poprzez co najmniej jedno okno w ścianie rękojeści. Mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika reguluje długość ruchu nurnika wykonywanego podczas pipetowania cieczy w TRYBIE PIPETOWANIA.
Poprzez mechanizm sprzęgający, mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika jest sprzężony z licznikiem do wskazywania objętości cieczy pobieranej przez pipetę w TRYBIE PIPETOWANIA do wymiennej końcówki a nastawionej wcześniej przez użytkownika w TRYBIE NASTAWCZYM poprzez nastawę skoku roboczego nurnika.
Zatem, długość ruchu nurnika, czyli jego skok roboczy, w trzonie podczas pipetowania w TRYBIE PIPETOWANIA jest zmieniana przez użytkownika poprzez przestawienie w TRYBIE NASTAWCZYM elementów składowych mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, co jednocześnie powoduje zmianę wskazań licznika wskazującego nastawioną żądaną objętość cieczy.
Takie pipety są dalej wyposażone w mechanizm kalibracyjny umożliwiający w TRYBIE KALIBRACJI pipety zmianę współczynnika kalibracyjnego pipety determinującego zależność pomiędzy długością ruchu nurnika nastawianą za pomocą mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika a objętością cieczy wskazywaną na liczniku.
Dla zapewnienia łatwego ustawiania żądanej wartości objętości pobieranej cieczy, w czasie przestawiania w TRYBIE NASTAWCZYM elementów nastawczych mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika moment obrotowy niezbędny do zmiany nastawy powinien być jak najmniejszy, natomiast po ustawieniu żądanej wartości objętości w trakcie pracy pipetą w TRYBIE PIPETOWANIA ten moment obrotowy powinien być wystarczająco duży aby zabezpieczyć pipetę przed przypadkowym przestawieniem nastawy na inną wartość objętości. Wymaga to zastosowania w pipecie dodatkowego mechanizmu pozwalającego na zmianę momentu hamowania wywieranego na mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika bądź też rozsprzęglającego zewnętrzne elementy nastawcze mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika od elementów zmieniających położenie zderzaka, które to położenie determinuje długość skoku roboczego nurnika.
Dlatego, dla zabezpieczenia przed przypadkowym przestawieniem w czasie pracy w TRYBIE PIPETOWANIA nastawionej wcześniej w TRYBIE NASTAWCZYM żądanej wartości objętości pobieranej cieczy, pipety są wyposażone w uruchamiany ręcznie mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika.
W dotychczas znanych pipetach, częściej stosowany jest mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika stanowiący wyłączany hamulec cierny, który po jego włączeniu zapewnia duży moment hamowania wywierany na mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zabezpieczający przed przypadkowym przestawieniem w TRYBIE PIPETOWANIA nastawionej żądanej wartości objętości cieczy pobieranej przez pipetę a jednocześnie po jego wyłączeniu zapewnia mały moment hamowania wywierany na mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika niezbędny do nastawiania żądanej objętości cieczy pobieranej.
PL 211 690 B1
Z opisu patentowego US 5,650,124 znana jest pipeta, w której do nastawiania pobieranej objętości cieczy jako człon napędowy mechanizmu nastawczego skoku roboczego zastosowano pokrętło, które można przesuwać w rękojeści w kierunku poosiowym. Po przesunięciu pokrętła w dół w głąb rękojeści, wchodzi ono w gniazdo w rękojeści i na skutek działania sił tarcia moment niezbędny do jego obrócenia i tym samym przestawienia pojemności pipety jest duży. W ten sposób, ten sam element, to jest pokrętło członu napędowego mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, jest jednocześnie członem blokującym mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika. Po wyciągnięciu pokrętła z rękojeści moment hamowania wywierany na mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zmniejsza się, co umożliwia łatwe przestawienie nastawy objętości. Jednakże, w tej pipecie z hamulcem ciernym nastawy objętości, możliwym jest dokonanie niezamierzonej zmiany nastawy objętości, ponieważ pokrętło, w trakcie blokowania nastawy objętości podczas wsuwania pokrętła w dół w gniazdo w rękojeści, może jednocześnie wykonywać ruch obrotowy i ruch ślizgowy względem rękojeści, przy czym ruch obrotowy pokrętła przekłada się na zmianę nastawy objętości pobieranej cieczy. Ponadto, w tej pipecie mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika jest wyłączanym hamulcem ciernym pomiędzy członem napędowym mechanizmu nastawczego a ścianą rękojeści. Zatem, jakiekolwiek niedokładności wymiarowe rękojeści lub niekorzystne zmiany wymiarów rękojeści powstałe w wyniku autoklawowania przekładają się na niekorzystne zmiany wartości momentu hamowania wywieranego w tym hamulcu ciernym na mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika.
Znana jest także z opisu patentowego US 5,849,248 pipeta, w której zmiany nastawy objętości pobieranej w pipecie cieczy dokonuje się poprzez obrót przycisku pipetowania w dwóch kierunkach, który jest członem napędowym mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika. Natomiast, jako mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zastosowano hamulec cierny włączany i wyłączany przy pomocy dodatkowego pokrętła w części górnej rękojeści pod przyciskiem pipetowania i ruchomego pomiędzy POŁOŻENIEM ZABLOKOWANYM a POŁOŻENIEM ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika. Ten hamulec cierny działa bezpośrednio na śrubę nastawczą skoku roboczego nurnika wywołując moment hamowania pomiędzy śrubą nastawczą a ścianą rękojeści poprzez odpowiednio ukształtowane elementy mechanizmu blokującego. W tej pipecie, zmiany nastawy objętości dokonuje się tylko poprzez obrót przycisku pipetowania w dwóch kierunkach, przy czym ze względu na nastawczą funkcję przycisku pipetowania i jednoczesne bliskie wzajemne usytuowanie przycisku pipetowania stanowiącego człon napędowy mechanizmu nastawczego i pokrętła mechanizmu blokującego połączonego z jego członem blokującym, w trakcie włączania czy wyłączania hamulca ciernego poprzez obrót pokrętłem mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika pomiędzy POŁOŻENIEM ZABLOKOWANYM a POŁOŻENIEM ODBLOKOWANYM może dojść do niezamierzonej zmiany nastawy objętości pobieranej cieczy poprzez niezamierzony obrót przyciskiem pipetowania. Ponadto, usytuowanie pokrętła mechanizmu blokującego na ścianie górnej rękojeści i pod przyciskiem pipetowania również stwarza niebezpieczeństwo niezamierzonego zwolnienia hamulca ciernego z POŁOŻENIA ZABLOKOWANEGO mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika w trakcie pipetowania w TRYBIE PIPETOWANIA poprzez przypadkowy obrót pokrętła mechanizmu blokującego. Dalej, pipeta ta wymaga obsługi za pomocą dwóch rąk już ze względu na konstrukcję mechanizmu blokującego, a obsługa przycisku pipetowania, który realizuje dwie funkcje, mianowicie pokręcanie przyciskiem pipetowania gdy pełni funkcję członu napędowego mechanizmu nastawczego i wciskanie przycisku pipetowania jako elementu mechanizmu pobierająco-wydającego w rękojeść w trakcie pipetowania dla usunięcia pobranej cieczy z końcówki, za pomocą jednej ręki jest też niewygodne.
Z kolei, z opisu zgłoszenia patentowego US 2004/0035228 znana jest pipeta, w której zamiast hamulca ciernego jako mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zastosowano sprzęgło rozsprzęglające przycisk pipetowania, będący jednocześnie pokrętłem członu napędowego mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, od śruby nastawczej skoku roboczego nurnika. W efekcie, po włączeniu sprzęgła możliwym jest w TRYBIE NASTAWCZYM łatwe nastawianie żądanej wartości objętości cieczy i to zarówno za pomocą przycisku pipetowania, jak też za pomocą pokrętła wewnątrz rękojeści stanowiącego po włączeniu sprzęgła kolejny człon napędowy mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika a służącego jednocześnie do wyłączania/włączania sprzęgła pomiędzy POŁOŻENIAMI ZABLOKOWANYM a ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika. Po wyłączeniu sprzęgła, czyli po przesunięciu pokrętła wewnątrz rękojeści jako członu napędowego mechanizmu nastawczego do POŁOŻENIA ZABLOKOWANEGO
PL 211 690 B1 mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, pokręcanie przyciskiem pipetowania jak i pokrętłem wewnątrz rękojeści nie powoduje obrotu śruby nastawczej skoku roboczego nurnika a tym samym nie zmienia nastawionej objętości pobieranej cieczy. W POŁOŻENIU ZABLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, pipeta jest w TRYBIE PIPETOWANIA. W tej pipecie, ze względu na konstrukcję mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika i mechanizmu blokującego ten mechanizm nastawczy regulacja nastawy objętości pobieranej cieczy jest skokowa, a przy włączaniu czy wyłączaniu sprzęgła może dojść do niezamierzonej zmiany nastawy żądanej wartości objętości pobieranej cieczy, ponieważ pokrętło wewnątrz rękojeści jest jednocześnie członem napędowym mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika i członem blokującym mechanizmu blokującego i jako człon blokujący mechanizmu blokującego blokuje nastawę objętości pobieranej przez pipetę cieczy poprzez wysprzęglenie od śruby nastawczej skoku roboczego nurnika i od licznika.
W pipetach z powyżej przywołanych opisów patentowego US 5,650,124 i zgłoszenia patentowego US 2004/0035228, do włączania/wyłączania mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika stosowane jest to samo pokrętło, które jest również członem napędowym mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika i służy do nastawiania żądanej wartości objętości pobieranej cieczy. Może to powodować przypadkowe przestawienie nastawy objętości cieczy w momencie włączania/wyłączania mechanizmu blokującego, gdyż przy ruchu poosiowym pokrętło może jednocześnie wykonywać ruch obrotowy powodujący przestawienie wybranej już wcześniej nastawy objętości cieczy.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie pipety wyposażonej w mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika umożliwiający proste i szybkie przełączanie pipety z TRYBU NASTAWCZEGO do TRYBU PIPETOWANIA po dokonanej nastawie objętości pobieranej cieczy ale jednocześnie pipety gwarantującej pewność i niezawodność wybranej nastawy objętości zarówno w trakcie samej zmiany trybu pracy na wybrany z TRYBÓW KALIBRACJI, PIPETOWANIA czy NASTAWCZEGO, jak i w trakcie podstawowego trybu pracy pipety to jest TRYBU PIPETOWANIA.
Kolejnym celem wynalazku jest dostarczenie pipety z mechanizmem blokującym poprawnie działającym niezależnie od zmian luzów montażowych pomiędzy elementami współpracujących mechanizmów pipety a jej rękojeścią wynikających z niedokładności wymiarowych czy zmian wymiarów niektórych elementów, w tym rękojeści, pod wpływem cyklicznego autoklawowania.
Celem wynalazku jest także opracowanie pipety o konstrukcji umożliwiającej zmianę nastawy pobieranej cieczy za pomocą dwóch różnych członów napędowych mechanizmu nastawczego usytuowanych w różnych miejscach rękojeści pipety dla zwiększenia komfortu pracy z taką pipetą poprzez wygodną jednoręczną jej obsługę.
Postawione cele zostały uzyskane w niniejszym wynalazku, którego istotę przedstawiono poniżej.
Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy, według niniejszego wynalazku, jest zbudowana z rękojeści i trzonu oraz ze sprzężonych z nimi mechanizmu zrzutowego wymiennej końcówki pipety zawierającego przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety i wyrzutnik osadzony końcem dolnym na trzonie pipety, mechanizmu pobierająco-wydającego zawierającego przycisk pipetowania połączony poprzez trzpień pipetowania z zespołem tłoka, którego nurnik jest umieszczony w trzonie pipety, mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika wyposażonego w zespół napędowy śruby nastawczej skoku roboczego nurnika z co najmniej jednym członem napędowym, uruchamianego ręcznie mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika, mechanizmu sprzęgającego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika z licznikiem do wskazywania objętości cieczy pobieranej przez pipetę w zależności od nastawionego skoku roboczego nurnika, mechanizmu kalibracyjnego dla zmiany współczynnika kalibracyjnego pipety determinującego zależność pomiędzy długością ruchu nurnika nastawianą za pomocą mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika a objętością cieczy wskazywaną na liczniku, przy czym człon napędowy zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest dostępny z zewnątrz poprzez co najmniej jedno okno w ścianie rękojeści, a charakteryzuje się tym, że mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zawiera człon blokujący, który jest zamocowany nieobrotowo względem rękojeści pipety i jest osiowo przesuwny pomiędzy POŁOŻENIEM ZABLOKOWANYM a POŁOŻENIEM ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, przy czym człon napędowy zespołu napędowego śruby
PL 211 690 B1 nastawczej skoku roboczego nurnika jest zamocowany nieruchomo w kierunku osiowym i obrotowo względem rękojeści pipety.
Człon napędowy zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest poprzez trzpień pipetowania sprzężony nieruchomo w kierunku obrotowym z przyciskiem pipetowania mechanizmu pobierająco-wydającego.
Człon blokujący jest zamocowany ślizgowo w kierunku osiowym na członie napędowym zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika i nieobrotowo w rękojeści pipety.
Mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika stanowi hamulec cierny pomiędzy członem blokującym a członem napędowym, przy czym człon blokujący ma powierzchnię cierną na stożku wewnętrznym a człon napędowy ma powierzchnię cierną na stożku zewnętrznym.
Kąty stożków wewnętrznego i zewnętrznego powierzchni ciernych są jednakowe.
Człon blokujący jest tulejką hamującą.
Człon blokujący jest wyposażony w sprężysty element hamujący ruchu osiowego członu blokującego w rękojeści pipety w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika.
Człon napędowy zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest zamocowany nieruchomo w kierunku osiowym względem rękojeści pipety za pomocą blokady, która jest rozłączalna od członu napędowego dla jego przesunięcia w kierunku osiowym przy demontażu pipety.
Człon blokujący ma ułatwiającą chwytanie powierzchnię zewnętrzną.
Zaletą niniejszej pipety jest to, że zastosowano w niej mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika z dodatkowym członem blokującym, innym od członu napędowego mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika czy przycisku pipetowania mechanizmu pobierająco-wydającego, przy czym działanie członu blokującego umożliwia proste i szybkie przełączanie pipety z TRYBU NASTAWCZEGO do TRYBU PIPETOWANIA po dokonanej nastawie objętości pobieranej cieczy ale jednocześnie gwarantuje pewność i niezawodność wybranej nastawy objętości zarówno w trakcie samej zmiany trybu pracy na wybrany z TRYBÓW KALIBRACJI, PIPETOWANIA czy NASTAWCZEGO, jak i w trakcie podstawowego trybu pracy pipety to jest TRYBU PIPETOWANIA.
W niniejszej pipecie, człon blokujący mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego blokuje bezpośrednio człon napędowy mechanizmu nastawczego niezależnie od ich usytuowania względem rękojeści pipety, przy czym człon blokujący nie ma możliwości obrotu względem członu napędowego mechanizmu nastawczego i może przesuwać się jedynie osiowo względem rękojeści. Dzięki temu, nastawa objętości pobieranej cieczy jest zabezpieczona przed przypadkową zmianą zarówno w trakcie zmiany trybu pracy na wybrany z TRYBÓW KALIBRACJI, PIPETOWANIA czy NASTAWCZEGO, jak i w trakcie podstawowego trybu pracy pipety to jest TRYBU PIPETOWANIA i to niezależnie od korelacji wymiarowych współpracujących ze sobą mechanizmów pipety i jej rękojeści.
Człon blokujący mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika może przesuwać się tylko osiowo w rękojeści pipety a zatem nie może w trakcie blokowania przypadkowo przekręcić członem napędowym mechanizmu nastawczego zmieniając nastawę długości ruchu nurnika w trzonie pipety.
W TRYBIE NASTAWCZYM pipety w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, człon blokujący jest przesunięty w oknie rękojeści w dół pipety ułatwiając zmianę nastawy objętości pobieranej cieczy poprzez zwiększenie dostępu dla ręki użytkownika do członu napędowego mechanizmu nastawczego.
W TRYBIE PIPETOWANIA pipety w POŁOŻENIU ZABLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, człon blokujący jest przesunięty w oknie rękojeści w górę pipety utrudniając zmianę nastawy objętości pobieranej cieczy poprzez zmniejszenie dostępu dla ręki użytkownika do członu napędowego mechanizmu nastawczego.
Kolejną zaletą niniejszej pipety jest to, że przestawienia nastawy objętości pobieranej cieczy można dokonywać przez obrót w dwóch kierunkach albo przyciskiem pipetowania umieszczonym na końcu trzpienia pipetowania mechanizmu pobierająco-wydającego albo innym członem napędowym zespołu napędowego śruby nastawczej mechanizmu nastawczego dostępnym z zewnątrz w oknie w ścianie rękojeści pipety co znakomicie ułatwia obsługę pipety jedną ręką.
Inną zaletą niniejszego wynalazku w porównaniu ze znanymi pipetami jest to, że mechanizm blokujący z dodatkowym członem blokującym jest umieszczony wewnątrz obrysu rękojeści pipety, co dodatkowo zmniejsza niebezpieczeństwo przestawienia mechanizmu nastawczego skoku roboczego w POŁOŻENIE ODBLOKOWANIA.
PL 211 690 B1
W korzystnym przykładzie wykonania niniejszego wynalazku, w pipecie jako mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zastosowano hamulec cierny, w którym człon blokujący przenosi moment hamowania na człon napędowy mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika. Po nastawieniu w TRYBIE NASTAWCZYM żądanej objętości cieczy pobieranej w TRYBIE PIPETOWANIA, moment hamowania mechanizmu nastawczego jest wystarczająco duży dla zapobieżenia przypadkowej zmianie nastawy skoku roboczego nurnika w TRYBIE PIPETOWANIA, a tym samym wystarczająco duży dla zapobieżenia przypadkowej zmianie objętości cieczy pobieranej przez pipetę.
Pipeta według niniejszego wynalazku jest wygodnie obsługiwana przez użytkownika jedną ręką.
Przedmiot wynalazku w korzystnym przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, którego fig. 1 przedstawia pipetę z nastawianą objętością pobieranej cieczy w przekroju wzdłużnym, fig. 2 - w powiększeniu część górną pipety z włączonym hamulcem ciernym w POŁOŻENIU ZABLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika w przekroju wzdłużnym, fig. 3 - w powiększeniu część górną pipety z wyłączonym hamulcem ciernym w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika w przekroju wzdłużnym, fig. 4 - część górną pipety w widoku perspektywicznym „rozstrzelonym” elementów składowych wewnętrznych rękojeści, a fig. 5 - w powiększeniu widok perspektywiczny członu blokującego mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika w postaci tulejki hamującej według korzystnego przykładu wykonania wynalazku.
Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy według wynalazku ma trzy tryby pracy, mianowicie TRYB NASTAWCZY, TRYB PIPETOWANIA i TRYB KALIBRACJI.
Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy, według wynalazku, w korzystnym przykładzie wykonania, jest przedstawiona na fig. 1-5. W ogólności, pipeta ta jest zbudowana z rękojeści 1 i trzonu 3 oraz ze sprzężonych z nimi mechanizmu zrzutowego wymiennej końcówki 10 pipety zawierającego przycisk 7 wyrzutnika 9 osadzony w części górnej rękojeści 1 pipety i wyrzutnik 9 osadzony końcem dolnym na trzonie 3 pipety, mechanizmu pobierająco-wydającego zawierającego przycisk pipetowania 5 połączony poprzez trzpień pipetowania 6 z zespołem tłoka 11, którego nurnik 12 jest umieszczony w trzonie 3 pipety, mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika wyposażonego w zespół napędowy śruby nastawczej skoku roboczego nurnika z co najmniej jednym członem napędowym 16, uruchamianego ręcznie mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika, mechanizmu sprzęgającego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika z licznikiem 14 do wskazywania objętości cieczy pobieranej przez pipetę w zależności od nastawionego skoku roboczego nurnika 12 i z mechanizmu kalibracyjnego dla zmiany współczynnika kalibracyjnego pipety determinującego zależność pomiędzy długością ruchu nurnika nastawianą za pomocą mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika a objętością cieczy wskazywaną na liczniku.
Do części dolnej rękojeści 1 przykręcony jest przy pomocy nakrętki 2 trzon 3, na którego stożkowej części dolnej zamocowana jest wymienna końcówka 10.
Pipeta ma umieszczony wzdłużnie z jednej strony mechanizm zrzutowy wymiennej końcówki zawierający przycisk 7 wyrzutnika 9 osadzony w części górnej rękojeści 1 pipety i wyrzutnik 9 osadzony końcem dolnym na trzonie 3 pipety. Przycisk 7 wyrzutnika 9 jest zamocowany rozłącznie, korzystnie, poprzez połączenie wciskowe, na trzpieniu 8 wyrzutnika 9. Trzpień 8 wyrzutnika 9 jest prowadzony w otworze tulei rękojeści 1 i jest dociskany w kierunku górnym sprężyną. Sprężyna opiera się jednym końcem o uskok w tulei rękojeści 1, a drugim o zamocowany nieruchomo na trzpieniu 8 zespół zabezpieczający sprężyny i dociska występy trzpienia 8 do krawędzi dolnej otworu tulei rękojeści 1 utrzymując przycisk 7 wyrzutnika 9 w jego położeniu górnym. Obecność zespołu zabezpieczającego powoduje, że po zdjęciu przycisku 7 wyrzutnika 9 nie dochodzi do niezamierzonego wypadnięcia wyrzutnika 9 z rękojeści 1. Wyrzutnik 9 końcem dolnym jest osadzony na trzonie 3 pipety. Koniec dolny ramienia wyrzutnika 9 co najmniej częściowo obejmuje cylindryczny czy stożkowy koniec dolny trzonu 3 pipety. Krawędź zrzutowa końca dolnego ramienia wyrzutnika 9 jest usytuowana nad krawędzią górną wymiennej końcówki 10.
Pipeta ma umieszczony wewnątrz rękojeści 1 i trzonu 3 mechanizm pobierająco-wydający wykorzystywany w TRYBIE PIPETOWANIA i zawierający przycisk pipetowania 5 na końcu górnym pipety powyżej rękojeści 1, który jest połączony poprzez trzpień pipetowania 6 z zespołem tłoka 11, którego nurnik 12 jest umieszczony w trzonie 3 pipety. W TRYBIE NASTAWCZYM za pomocą śruby nastawczej 4 zespołu napędowego mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika zmieniane jest położenie ogranicznika górnego skoku roboczego nurnika 12, przy czym ogranicznikiem górnym skoku
PL 211 690 B1 roboczego nurnika 12 jest powierzchnia dolna 36 wkrętu kalibracyjnego 35, do której dochodzi zderzak 37 trzpienia pipetowania 6. Trzpień pipetowania 6 wystaje z obu stron śruby nastawczej 4. Koniec dolny trzpienia pipetowania 6 poprzez zespół tłoka 11 napędza nurnik 12 w kierunku dolnym wewnątrz trzonu 3 przeciwnie do siły sprężyny pipetowania 13. W TRYBIE PIPETOWANIA pipety, podczas ruchu w dół nurnik 12 wypycha powietrze z trzonu 3 na zewnątrz końcówki 10. Po wciśnięciu trzpienia pipetowania 6 do oporu, nurnik 12 zatrzymuje się w jego położeniu dolnym. Po zanurzeniu końcówki 10 w cieczy i zwolnieniu przycisku pipetowania 5 nurnik 12 pod wpływem oddziaływania sprężyny pipetowania 13 wraca do swojego położenia górnego pobierając ciecz do końcówki 10. W celu opróżnienia końcówki 10 należy ponownie wcisnąć przycisk pipetowania 5 tak, aby nurnik 12 przemieścił się do jego położenia dolnego. W celu zrzucenia opróżnionej końcówki 10 z trzonu 3 należy wcisnąć przycisk 7 wyrzutnika 9, który przez trzpień 8 wyrzutnika 9 połączony jest z wyrzutnikiem 9. Koniec dolny wyrzutnika 9 podczas przemieszczania się w dół spycha krawędzią zrzutową końcówkę 10 z trzonu 3.
Pipeta ma w części górnej rękojeści 1 umieszczony mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika wykorzystywany w TRYBIE NASTAWCZYM i wyposażony w zespół napędowy śruby nastawczej 4 skoku roboczego nurnika 12. Na końcu górnym pipety powyżej rękojeści 1 umieszczony jest przycisk pipetowania 5, który jest zamocowany na trzpieniu pipetowania 6 tak, że obrót przycisku pipetowania 5 powoduje jednoczesny obrót trzpienia pipetowania 6. Dzięki temu, przycisk pipetowania 5 jest członem napędowym mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika. Trzpień pipetowania 6 porusza się poosiowe wewnątrz śruby nastawczej 4, wewnątrz której umieszczona jest tulejka 28 śruby nastawczej 4 wyposażona w dwa wzdłużne kanałki 30. Śruba nastawczą 4 i tulejka 28 połączone są tak, że obrót jednego z tych elementów powoduje jednoczesny obrót drugiego z nich. Trzpień pipetowania 6 posiada dwa występy 26, które wchodzą w kanałki 30 tulejki 28 tak, że trzpień pipetowania 6 może poruszać się poosiowo w tulejce 28, natomiast jego obrót przenosi się poprzez występy 26 i kanałki 30 na tulejkę 28 a z niej poprzez połączenie kształtowe 29 na śrubę nastawczą 4. W części górnej śruby nastawczej 4 na powierzchni mocującej 27 zamontowane jest przy pomocy trzech wkrętów 34 pokrętło wewnętrzne 17, w które wkręcony jest, w jego części górnej, wkręt kalibracyjny 35. Powierzchnia dolna 36 wkrętu kalibracyjnego 35 stanowi nastawny ogranicznik górny dla zderzaka 37 trzpienia pipetowania 6, a jej usytuowanie względem rękojeści 1 jest zmieniane w TRYBIE NASTAWCZYM za pomocą śruby nastawczej 4 zespołu napędowego mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika. Położenie powierzchni dolnej 36 wkrętu kalibracyjnego 35 w rękojeści 1 determinuje położenie górne nurnika 12 w trzpieniu 3 wyznaczając wartość skoku roboczego nurnika 12 a tym samym wartość objętości pobieranej przez pipetę cieczy w TRYBIE PIPETOWANIA. Pokrętło wewnętrzne 17 posiada na swoim obwodzie występy 24, które wchodzą w rowki 25 członu napędowego 16 zespołu napędowego śruby nastawczej 4 umożliwiając swobodne poosiowe przemieszczanie pokrętła wewnętrznego 17 względem członu napędowego 16 i jednocześnie przeniesienie momentu obrotowego z członu napędowego 16 na pokrętło wewnętrzne 17 tak, że obrót jednego z tych elementów powoduje jednoczesny obrót drugiego z nich. Dodatkowo, w pokrętle wewnętrznym 17 umieszczony jest pierścień gumowy 41, którego średnica zewnętrzna jest nieco większa od średnicy wewnętrznej członu napędowego 16, dzięki czemu wykasowane są luzy pomiędzy pokrętłem wewnętrznym 17 a członem napędowym 16. Dzięki takiej konstrukcji, mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika ma dwa człony napędowe, mianowicie jeden stanowiący przycisk pipetowania 5 a drugi osadzony w rękojeści 1, dostępny z zewnątrz przez okno 38 w ścianie rękojeści 1 i stanowiący człon napędowy oznaczony na fig. 1 do 5 odnośnikiem liczbowym 16, dzięki czemu zmiana nastawy wartości objętości pobieranej cieczy w TRYBIE NASTAWCZYM może odbywać się poprzez obrót przycisku pipetowania 5 albo członu napędowego 16. Na swojej powierzchni zewnętrznej w części górnej człon napędowy 16 posiada molet 33, to jest odpowiednią fakturę czy nacięcia, ułatwiający pokręcanie członem napędowym 16 palcami użytkownika poprzez okna 38 w ścianie bocznej rękojeści 1 dla zmiany nastawy objętości pobieranej przez pipetę cieczy.
Dla unieruchomienia mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika i przestawienia pipety w TRYB PIPETOWANIA, pomiędzy członem napędowym 16 a rękojeścią 1 w części dolnej okna rękojeści 1 jest umieszczony człon blokujący mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika. Człon blokujący, w tym korzystnym przykładzie wykonania pipety, ma postać tulejki hamującej 15, posiadającej wystającą płetwę 21, która wchodzi w podłużny poosiowy rowek 20 wykonany w rękojeści 1 pipety. Płetwa 21 i rowek 20 uniemożliwiają obrót tulei hamującej 15 względem rękojeści 1 a jednocześnie zapewniają możliwość swobodnego jej przesuwania w górę i w dół wzdłuż
PL 211 690 B1 osi pipety. Tulejka hamująca 15 mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika może przesuwać się tylko osiowo w rękojeści 1 pipety a zatem nie może w trakcie blokowania członu napędowego 16 mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika przypadkowo przekręcić członem napędowym 16 zmieniając nastawę długości ruchu nurnika 12 w trzonie 3 pipety. Powierzchnia wewnętrzna tulejki hamującej 15 posiada stożkową powierzchnię cierną 31, zaś na powierzchni zewnętrznej członu napędowego 16 wykonana jest również stożkowa powierzchnia cierna 32 o takim samym kącie stożka jak powierzchnia cierna tulejki hamującej 15. Takie ukształtowanie powierzchni ciernych 31 i 32 umożliwia po przesunięciu tulejki hamującej 15 w górę wzdłuż osi pipety wzajemne zablokowanie tulejki hamującej 15 i członu napędowego 16 dzięki wystąpieniu sił tarcia pomiędzy stożkowymi powierzchniami ciernymi 31 i 32, odpowiednio tulejki hamującej 15 i członu napędowego 16. Siły te powodują powstanie momentu sił tarcia a zatem momentu hamowania mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika uniemożliwiającego obrót członu napędowego 16 względem tulejki hamującej 15. Dla ułatwienia użytkownikowi pipety ślizgowego przesuwania tulejki hamującej 15 w kierunku poosiowym, na jej obwodzie wykonane są obwodowe rowki 40 ułatwiające uchwycenie i przesunięcie tulejki hamującej 15 palcami. W części dolnej tulejki hamującej 15 znajduje się element hamujący 39 tulejki hamującej 15, który jest sprężyście dociskany do powierzchni wewnętrznej ściany rękojeści 1 powodując powstanie siły tarcia pomiędzy rękojeścią 1 a tulejką hamującą 15, tak że po przesunięciu osiowym członu blokującego, to jest tulejki hamującej 15, w dół okna 38 w ścianie rękojeści 1, do POŁOŻENIA ODBLOKOWANIA mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, a więc po wyłączeniu hamulca ciernego, tulejka hamująca 15 jest hamowana w rękojeści powstałą siłą tarcia i nie przemieszcza się swobodnie w oknie 38. Dla zabezpieczenia członu napędowego 16 przed wysunięciem go z rękojeści 1 w trakcie ręcznego przesuwania tulejki hamującej 15 ślizgowo w górę, w części górnej członu napędowego 16 na jego powierzchni zewnętrznej jest wykonany obwodowy kanałek 23, w który wchodzi występ 22 blokady 18 członu napędowego 16 osadzonej w części górnej rękojeści 1. Blokada 18 jest osadzona w rękojeści 1 tak, że ma możliwość ruchu w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej pipety. Sprężyna 19 blokady 18 powoduje, że blokada 18 jest dociskana w kierunku członu napędowego 16, tak że występ 22 blokady 18 wchodzi w kanałek 23 członu napędowego 16 uniemożliwiając ruch członu napędowego 16 w kierunku poosiowym ale nie blokując możliwości obrotu członu napędowego 16. Przesunięcie blokady 18 w kierunku przeciwnym do kierunku działania siły sprężyny 19 blokady 18 powoduje wysunięcie się występu 22 blokady 18 z kanałku 23 członu napędowego 16 umożliwiając łatwy demontaż pipety.
W TRYBIE PIPETOWANIA pipety, mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika musi być w POŁOŻENIU ZABLOKOWANYM a mechanizm blokujący musi być włączony, czyli hamulec cierny w opisywanym korzystnym przykładzie wykonania pipety znajduje się w położeniu włączonym tak jak pokazano na fig. 2. W tym położeniu, tulejka hamująca 15, która stanowi człon blokujący mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika, przesunięta jest do góry, tak że jej stożkowa powierzchnia cierna 31 jest dociśnięta do stożkowej powierzchni ciernej 32 członu napędowego 16 a powstała między nimi siła tarcia generuje moment hamowania obrotu członu napędowego 16 względem tulejki hamującej 15. Ponieważ płetwa 21 tulejki hamującej 15 osadzona jest w rowku 20 znajdującym się w rękojeści 1 uniemożliwiając obrót tulejki hamującej 15 względem rękojeści 1, to obrót członu napędowego 16 względem rękojeści 1 przy włączonym hamulcu ciernym, to jest przy tulejce hamującej 15 przesuniętej do góry, jest również zablokowany. Dla obrócenia członu napędowego 16, wymagane jest pokonanie momentu hamowania, który ma dużą wartość, w praktyce, uniemożliwiającą przekręcenie członu napędowego 16 palcami użytkownika. Ponieważ pokrętło wewnętrzne 17, które jest sztywno połączone ze śrubą nastawczą 4 wkrętami 34, również ma zablokowaną możliwość obrotu względem członu napędowego 16 poprzez występy 24 pokrętła wewnętrznego 17 wchodzące w rowki 25 członu napędowego 16, to obrót śruby nastawczej 4 w tym położeniu tulejki hamującej 15 jest zablokowany dużym momentem hamowania. Zabezpiecza to śrubę nastawczą 4 przed przypadkowym obrotem i tym samym zabezpiecza pipetę przed zmianą nastawy objętości pobieranej cieczy na inną niż ta nastawiona wcześniej w TRYBIE NASTAWCZYM przez użytkownika. Ponadto, przesunięta do góry tulejka hamująca 15 zasłania częściowo człon napędowy 16 mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika w bocznym oknie 38 w ścianie rękojeści 1, tak że utrudnia użytkownikowi dostęp do członu napędowego 16 i jego przypadkowe przestawienie.
Zatem, w TRYBIE PIPETOWANIA pipety w POŁOŻENIU ZABLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, tulejka hamująca 15 jest przesunięta w oknie 38 rękojeści 1
PL 211 690 B1 w górę pipety utrudniając zmianę nastawy objętości pobieranej cieczy poprzez zmniejszenie dostępu dla ręki użytkownika do członu napędowego 16 mechanizmu nastawczego.
Natomiast, w TRYBIE NASTAWCZYM pipety w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, tulejka hamująca 15 jest przesunięta w oknie 38 rękojeści 1 w dół pipety ułatwiając zmianę nastawy objętości pobieranej cieczy poprzez zwiększenie dostępu dla ręki użytkownika do członu napędowego 16 mechanizmu nastawczego.
Mechanizm blokujący z członem blokującym w postaci tulejki hamującej 15 jest umieszczony wewnątrz obrysu rękojeści 1 pipety, co dodatkowo zmniejsza niebezpieczeństwo przestawienia mechanizmu nastawczego skoku roboczego w POŁOŻENIE ODBLOKOWANIA.
W celu zmiany nastawy objętości pobieranej przez pipetę cieczy należy pipetę przestawić w TRYB NASTAWCZY czyli mechanizm nastawczy skoku roboczego w POŁOŻENIE ODBLOKOWANE, a zatem mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika trzeba wyłączyć poprzez wyłączenie hamulca ciernego, tak jak pokazano na fig. 3. W tym położeniu, człon blokujący w postaci tulejki hamującej 15 jest przesunięty do dołu, tak że stożkowa powierzchnia cierna 31 tulejki hamującej 15 i stożkowa powierzchnia cierna 32 członu napędowego 16 są rozłączone. Człon napędowy 16 może się swobodnie obracać względem tulejki hamującej 15. Przesunięta w dół tulejka hamująca 15 odsłania w bocznym oknie 38 rękojeści 1 powierzchnię zewnętrzną części górnej członu napędowego 16 z moletem 33 umożliwiając użytkownikowi wygodne obracanie członu napędowego 16 palcami. Obrót członu napędowego 16 przenoszony jest poprzez rowki 25 członu napędowego 16 na występy 24 pokrętła wewnętrznego 17, a stąd poprzez pokrętło wewnętrzne 17 i wkręty 34 na śrubę nastawczą 4. W TRYBIE NASTAWCZYM, obracając członem napędowym 16 obracamy więc jednocześnie śrubą nastawczą 4 powodując tym samym zmianę nastawy objętości pobieranej przez pipetę cieczy. Obrót śruby nastawczej 4 powoduje zmianę wskazań licznika 14, który pokazuje wartość pobieranej objętości cieczy dla aktualnego położenia śruby nastawczej 4, a co za tym idzie dla aktualnego skoku roboczego nurnika 12 zespołu tłoka 11 mechanizmu nastawczego.
Mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika jest poprzez mechanizm sprzęgający sprzężony z licznikiem 14 do wskazywania objętości cieczy pobieranej przez pipetę w zależności od nastawionego skoku roboczego nurnika 12.
Drugim możliwym sposobem zmiany nastawy pipety w TRYBIE NASTAWCZYM pipety w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, czyli po wyłączeniu hamulca ciernego w tym korzystnym przykładzie wykonania wynalazku, jest pokręcanie przyciskiem pipetowania 5 sztywno osadzonym na trzpieniu pipetowania 6. Obrót przycisku pipetowania 5 powoduje jednoczesny obrót trzpienia pipetowania 6, który poprzez występy 26 trzpienia pipetowania 6 jest przenoszony na tulejkę 28 śruby nastawczej 4, w której kanałkach 30 poruszają się występy 26. Tulejka 28 śruby nastawczej 4 posiada występy kształtowe tworzące z wybraniem śruby nastawczej 4 połączenie kształtowe 29, dzięki któremu tulejka 28 śruby nastawczej 4 obraca się ona jednocześnie ze śrubą nastawczą 4. Zatem, obracając przyciskiem pipetowania 5 powodujemy obrót śruby nastawczej 4 i tym samym zmianę nastawy objętości pobieranej przez pipetę cieczy. Zmiana nastaw pipety przy wyłączonym hamulcu ciernym w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika w TRYBIE NASTAWCZYM pipety zarówno poprzez obrót członu napędowego 16 jak i przez obrót przycisku pipetowania 5 jest łatwa i nie wymaga wysiłku ze strony użytkownika, gdyż moment hamowania mechanizmu nastawczego pipety w TRYBIE NASTAWCZYM pipety jest bardzo mały i nie powoduje zmęczenia użytkownika. Pipeta według niniejszego wynalazku jest wygodnie obsługiwana przez użytkownika jedną ręką.
Mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika jest ręcznie uruchamiany i jest w tym przykładzie wykonania wynalazku zrealizowany jako hamulec cierny pomiędzy członem blokującym w postaci tulejki hamującej 15 a członem napędowym 16 mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika.
Wkręt kalibracyjny 35 w pokrętle wewnętrznym 17 zamontowanym w śrubie nastawczej 4 skoku roboczego nurnika 12 jest elementem mechanizmu kalibracyjnego koniecznego w pipecie dla zmiany współczynnika kalibracyjnego pipety determinującego zależność pomiędzy długością ruchu nurnika 12 nastawianą za pomocą mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika a objętością cieczy wskazywaną na liczniku 14.
PL 211 690 B1
Spis elementów składowych
1. Rękojeść pipety
2. Nakrętka pipety
3. Trzon pipety
4. Śruba nastawczą
5. Przycisk pipetowania
6. Trzpień pipetowania
7. Przycisk wyrzutnika
8. Trzpień wyrzutnika
9. Wyrzutnik
10. Końcówka pipety
11. Zespół tłoka
12. Nurnik
13. Sprężyna pipetowania
14. Licznik pipety
15. Tulejka hamująca
16. Człon napędowy
17. Pokrętło wewnętrzne
18. Blokada członu napędowego
19. Sprężyna blokady
20. Rowek w rękojeści pipety
21. Płetwa tulejki hamującej
22. Występ blokady
23. Kanałek członu napędowego
24. Występ pokrętła wewnętrznego
25. Rowek poosiowy członu napędowego
26. Występ trzpienia pipetowania
27. Powierzchnia mocująca śruby nastawczej
28. Tulejka śruby nastawczej
29. Połączenie kształtowe śruby nastawczej z tulejką śruby nastawczej
30. Kanałek tulejki śruby nastawczej
31. Stożkowa powierzchnia cierna tulejki hamującej
32. Stożkowa powierzchnia członu napędowego
33. Molet członu napędowego
34. Wkręt mocujący pokrętło wewnętrzne na śrubie nastawczej
35. Wkręt kalibracyjny
36. Powierzchnia dolna wkręta kalibracyjnego
37. Zderzak trzpienia pipetowania
38. Okno w ścianie rękojeści
39. Element hamujący tulejki hamującej
40. Rowki tulejki hamującej
41. Pierścień gumowy

Claims (9)

1. Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy zbudowana z rękojeści (1) i trzonu (3) oraz ze sprzężonych z nimi mechanizmu zrzutowego wymiennej końcówki (10) pipety zawierającego przycisk (7) wyrzutnika (9) osadzony w części górnej rękojeści (1) pipety i wyrzutnik (9) osadzony końcem dolnym na trzonie (3) pipety, mechanizmu pobierająco-wydającego zawierającego przycisk pipetowania (5) połączony poprzez trzpień pipetowania (6) z zespołem tłoka (11), którego nurnik (12) jest umieszczony w trzonie (3) pipety, mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika wyposażonego w zespół napędowy śruby nastawczej skoku roboczego nurnika z co najmniej jednym członem napędowym (16),
PL 211 690 B1 uruchamianego ręcznie mechanizmu blokującego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika, mechanizmu sprzęgającego mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika z licznikiem (14) do wskazywania objętości cieczy pobieranej przez pipetę w zależności od nastawionego skoku roboczego nurnika (12), mechanizmu kalibracyjnego dla zmiany współczynnika kalibracyjnego pipety determinującego zależność pomiędzy długością ruchu nurnika nastawianą za pomocą mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika a objętością cieczy wskazywaną na liczniku, przy czym człon napędowy (16) zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest dostępny z zewnątrz poprzez co najmniej jedno okno (38) w ścianie rękojeści (1), znamienna tym, że mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika zawiera człon blokujący, który jest zamocowany nieobrotowo względem rękojeści (1) pipety i jest osiowo przesuwny pomiędzy POŁOŻENIEM ZABLOKOWANYM a POŁOŻENIEM ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika, przy czym człon napędowy (16) zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest zamocowany nieruchomo w kierunku osiowym i obrotowo względem rękojeści (1) pipety.
2. Pipeta według zastrz. 1, znamienna tym, że człon napędowy (16) zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest poprzez trzpień pipetowania (6) sprzężony nieruchomo w kierunku obrotowym z przyciskiem pipetowania (5) mechanizmu pobierająco-wydającego.
3. Pipeta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że człon blokujący jest zamocowany ślizgowo w kierunku osiowym na członie napędowym (16) zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika i nieobrotowo w rękojeści (1) pipety.
4. Pipeta według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że mechanizm blokujący mechanizm nastawczy skoku roboczego nurnika stanowi hamulec cierny pomiędzy członem blokującym a członem napędowym (16), przy czym człon blokujący ma powierzchnię cierną (31) na stożku wewnętrznym a człon napędowy (16) ma powierzchnię cierną (32) na stożku zewnętrznym.
5. Pipeta według zastrz. 4, znamienna tym, że kąty stożków wewnętrznego i zewnętrznego powierzchni ciernych (31, 32) są jednakowe.
6. Pipeta według zastrz. 4 albo 5, znamienna tym, że człon blokujący jest tulejką hamującą (15).
7. Pipeta według jednego z zastrz. 1 do 6, znamienna tym, że człon blokujący jest wyposażony w sprężysty element hamujący (39) ruchu osiowego członu blokującego w rękojeści (1) pipety w POŁOŻENIU ODBLOKOWANYM mechanizmu nastawczego skoku roboczego nurnika.
8. Pipeta według jednego z zastrz. 1 do 7, znamienna tym, że człon napędowy (16) zespołu napędowego śruby nastawczej skoku roboczego nurnika jest zamocowany nieruchomo w kierunku osiowym względem rękojeści (1) pipety za pomocą blokady (18), która jest rozłączalna od członu napędowego (16) dla jego przesunięcia w kierunku osiowym przy demontażu pipety.
9. Pipeta według jednego z zastrz. 1 do 8, znamienna tym, że człon blokujący ma ułatwiającą chwytanie powierzchnię zewnętrzną.
PL383865A 2007-11-23 2007-11-23 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy PL211690B1 (pl)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383865A PL211690B1 (pl) 2007-11-23 2007-11-23 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy
PL08705164T PL2234725T3 (pl) 2007-11-23 2008-01-11 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy
PCT/PL2008/000005 WO2009067030A1 (en) 2007-11-23 2008-01-11 Pipette with adjustable volume of aspirated liquid
EP08705164.5A EP2234725B1 (en) 2007-11-23 2008-01-11 Pipette with adjustable volume of aspirated liquid
US12/680,686 US8357337B2 (en) 2007-11-23 2008-01-11 Pipette with adjustable volume of aspirated liquid

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383865A PL211690B1 (pl) 2007-11-23 2007-11-23 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383865A1 PL383865A1 (pl) 2009-05-25
PL211690B1 true PL211690B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=39808907

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383865A PL211690B1 (pl) 2007-11-23 2007-11-23 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy
PL08705164T PL2234725T3 (pl) 2007-11-23 2008-01-11 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL08705164T PL2234725T3 (pl) 2007-11-23 2008-01-11 Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy

Country Status (4)

Country Link
US (1) US8357337B2 (pl)
EP (1) EP2234725B1 (pl)
PL (2) PL211690B1 (pl)
WO (1) WO2009067030A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL220934B1 (pl) * 2009-08-28 2016-01-29 PZ HTL Spółka Akcyjna Pipeta mechaniczna z nastawianą wartością objętości pobieranej cieczy
US20130023790A1 (en) * 2011-07-19 2013-01-24 Schaeffer Jeremy R Biopsy device
FI123652B (fi) * 2011-10-20 2013-08-30 Thermo Fisher Scientific Oy Lukittava pipetti
ES2637799T3 (es) 2011-11-15 2017-10-17 Ashwin-Ushas Corporation, Inc. Dispositivo electrocrómico con polímeros complementarios
FI125310B (fi) * 2012-03-30 2015-08-31 Sartorius Biohit Liquid Handling Oy Sähköpipetin jarrumekanismi
FI125139B (en) * 2012-08-20 2015-06-15 Thermo Fisher Scientific Oy Pipette and a method for mounting a pipette tip into a pipette
US9207515B2 (en) 2013-03-15 2015-12-08 Ashwin-Ushas Corporation, Inc. Variable-emittance electrochromic devices and methods of preparing the same
FR3040896B1 (fr) * 2015-09-15 2017-10-13 Gilson Sas Pipette de prelevement comprenant un organe de commande a double fonction d'ejection de cone et de deverrouillage du systeme de reglage de volume
CN111107938B (zh) * 2017-09-19 2022-10-11 梅特勒-托利多瑞宁有限责任公司 用于移液器的快速设定式体积调节机构
CN114222629B (zh) * 2019-08-16 2023-11-14 立洋有限公司 移液管的吸入容量校正机构、移液管及其校正方法
CN110643489A (zh) * 2019-10-20 2020-01-03 刘晓 一种移液器移卵针适配器
CN112774750A (zh) * 2021-03-11 2021-05-11 苏州华兴源创科技股份有限公司 移液模组和具有该移液模组的移液工作站

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4395921A (en) 1981-06-26 1983-08-02 Scientific Manufacturing Industries, Inc. Adjustable volume liquid dispenser
US5104624A (en) * 1989-10-20 1992-04-14 Costar Corporation Pipetter
US5650124A (en) 1995-07-24 1997-07-22 Gilson; Warren E. Adjustable pipette
FR2807343B1 (fr) * 2000-04-07 2002-12-06 Gilson Sa Pipette de prelevement munie de moyens de reglage du volume a prelever
EP1514600B2 (fr) * 2003-08-19 2012-02-22 Socorex Isba S.A. Pipette à piston mécanique
US7175813B2 (en) 2003-12-31 2007-02-13 Rainin Instrument, Llc Volume adjustable manual pipette with quick set volume adjustment

Also Published As

Publication number Publication date
EP2234725A1 (en) 2010-10-06
PL383865A1 (pl) 2009-05-25
US20100266453A1 (en) 2010-10-21
US8357337B2 (en) 2013-01-22
PL2234725T3 (pl) 2017-09-29
WO2009067030A9 (en) 2009-11-05
US20120087846A2 (en) 2012-04-12
EP2234725B1 (en) 2016-09-21
WO2009067030A1 (en) 2009-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL211690B1 (pl) Pipeta z nastawianą objętością pobieranej cieczy
US5650124A (en) Adjustable pipette
US9517849B2 (en) Handheld dosage-dispensing instrument for powderous or pasteous dosage material
JP6800230B2 (ja) 量調節システムのロック解除とコーンイジェクションの二機能を有する制御部材を備えたサンプリングピペット
US5849248A (en) Adjustable volume pipette with improved volume adjustment lock mechanism
US8088342B2 (en) Hand-held pipettor
US9630174B2 (en) Mechanical pipette with adjustable volume value of aspirated liquid
US8397593B2 (en) Quick-set pipette with damped plunger
JP2003516232A (ja) 調整可能なピペット
JP7228576B2 (ja) ピペットのクイックセットボリューム調整機構
JP2014036952A (ja) シリンジ操作用のピペット
US20220297111A1 (en) Pipetting device
US6910395B2 (en) Pipetting device
JP2023124845A (ja) ピペッティング容量が調節可能なロックシステム付きピペット
PL233693B1 (pl) Pipeta mechaniczna z nastawiana wartoscia objetosci pobieranej cieczy

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification