PL210670B1 - Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych - Google Patents

Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych

Info

Publication number
PL210670B1
PL210670B1 PL381586A PL38158607A PL210670B1 PL 210670 B1 PL210670 B1 PL 210670B1 PL 381586 A PL381586 A PL 381586A PL 38158607 A PL38158607 A PL 38158607A PL 210670 B1 PL210670 B1 PL 210670B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
axle
linear drive
wheels
wheelchairs
toothed
Prior art date
Application number
PL381586A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381586A1 (pl
Inventor
Antoni Bagiński
Antoni Gronowicz
Jarosław Szrek
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL381586A priority Critical patent/PL210670B1/pl
Publication of PL381586A1 publication Critical patent/PL381586A1/pl
Publication of PL210670B1 publication Critical patent/PL210670B1/pl

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych, będących w powszechnym użytku przez niepełnosprawnych.
Z polskiego opisu patentowego nr 190 248 znany jest wózek inwalidzki ze sk ł adanym podwoziem, zwiększający znacznie zakres samodzielności inwalidy z niesprawnymi kończynami dolnymi, szczególnie zwiększający możliwości korzystania z samochodu osobowego. Wózek inwalidzki zbudowany jest z fotela, składającego się z oparcia pleców, siedzenia i podnóżka z kółkiem oraz z podwozia z kołami. Koła osadzone są w łoż yskach umieszczonych w ramach, połączonych z fotelem za pomocą przegubów. Przednie części ram zamocowane są do siedzenia fotela w jego przedniej części w taki sposób, że każda z ram zamocowana jest po przeciwnej stronie siedzenia w stosunku do przenoszonych kół, natomiast tylne części ram zamocowane są do oparcia pleców fotela powyżej połączenia pleców z siedzeniem fotela, po tej samej stronie, co przenoszone koła, przy czym przeguby pozwalają na obrót ram wokół osi, łączącej przeguby jednej ramy. Po zablokowaniu położenia wózka, na przykład poprzez wprowadzenie wysięgnika teleskopowego do jarzma i lekkim uniesieniu wózka, odpina się mocujące zapinki i kolejno najpierw jedną potem drugą ramę obraca się wokół osi, łączącej przeguby ram tak, żeby koła znalazły się na odwrotnej stronie oparcia pleców fotela. Po zamocowaniu zapinek ram wózek ma złożone podwozie.
Z opisu patentowego niemieckiego nr DE 4323937 znany jest wózek inwalidzki z napędem elektrycznym przeznaczony dla inwalidów mających pokonać przeszkodę. Wózek ten zawiera przynajmniej jeden zestaw baterii, silnik elektryczny napędzający wózek oraz układ sterujący silnikiem elektrycznym. Wózek inwalidzki jest wyposażony w urządzenie osadzone na kołach wózka w postaci dźwigni pozwalające na pokonywanie przeszkody w postaci progów i schodów.
Istota urządzenia przystawnego dla wózków inwalidzkich, polega na tym, że w ramie wózka z przodu, ma osadzone obrotowo dwie osie, przy czym oś górna przednia połączona jest poprzez napęd liniowy przedni z osią ruchomą przednią wyposażoną w kółka pomocnicze i jednocześnie w ramie wózka z tył u, ma osadzone obrotowo dwie osie, przy czym oś górna tylna połączona jest poprzez napęd liniowy tylny z osią ruchomą tylną wyposażoną w kółka pomocnicze. Pomiędzy osią dolną przednią i osią ruchomą przednią jest osadzona dźwignia obrotowa przednia, a pomiędzy osią dolną tylną i osią ruchomą tylną jest osadzona dźwignia obrotowa tylna.
Korzystnie, górna i dolna oś przednia oraz górna i dolna oś tylna osadzone są w ramie wózka za pomocą zatrzasków.
Korzystnym jest również to, że napęd liniowy przedni i napęd liniowy tylny są napędami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora podwieszonego pod siedziskiem wózka inwalidzkiego.
Korzystnie napęd liniowy przedni i napęd liniowy tylny są identyczne i są zamocowane w ramie wózka symetrycznie w odbiciu lustrzanym.
Korzystnym jest gdy, napęd liniowy tylny połączony z dźwignią obrotową tylną jest wyposażony w układ kółek zębatych połączonych paskami zębatymi, przy czym kółko zębate sprzężone z kołem głównym jest połączone paskiem zębatym górnym z kółkiem zdwojonym osadzonym na tylnej dolnej osi, natomiast kółko zdwojone jest połączone paskiem zębatym dolnym poprzez kółka przewijające z kół kiem zę batym dolnym sprzężonym z kół kami pomocniczymi jezdnymi osadzonymi na ruchomej tylnej osi.
Napęd liniowy przedni i napęd liniowy tylny są połączone z układem sterowania wyposażonym w panel sterowania.
Zaletą nowego zdwojonego urządzenia przystawnego dla wózków inwalidzkich, jest możliwość pokonywania nierówności i przeszkód bez udziału osób trzecich, a jego instalacja z wykorzystaniem zatrzasków, pozwala na łatwy montaż i demontaż urządzenia oraz złożenie wózka do dalszego transportu bez użycia narzędzi. Jednoczesne wykorzystanie obu napędów liniowych, przedniego identycznego z napędem liniowym tylnym i o takich samych gabarytach zmniejsza ryzyko zbytniego przechyłu jadącego w kierunku jazdy. Zastosowanie w tylnym układzie większych kółek pomocniczych niż kółka pomocnicze w układzie przednim zapewnia łatwiejsze przeniesienie momentu napędowego z głównego koła wózka, a co za tym idzie łatwiejszy przejazd wózka z podniesionymi przednimi i tylnymi kołami do góry.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest odtworzony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich zamontowane w standardowym wózku składanym pozbawionym kontaktu z podłożem, przy czym tylne kółka pomocnicze spełniają rolę kółek
PL 210 670 B1 napędowych w widoku z boku, a fig. 2 - schemat kinematyczny urządzenia przystawnego dla wózków inwalidzkich w widoku perspektywicznym, a fig. 3 - panel sterowania zdwojonego urządzenia z funkcjami przycisków.
Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych z kołami tylnymi wózka 1 przednimi wózka 2 osadzonymi w ramie wózka 3, w której osadzone jest również siedzisko 4. W ramie wózka 3 z przodu, jest osadzona obrotowo oś górna połączona poprzez napęd liniowy przedni 7 z osią ruchomą przednią 8 wyposażoną w kółka pomocnicze i jednocześnie w ramie wózka 3 z tyłu, ma osadzoną obrotowo oś górną tylną połączoną poprzez napęd liniowy tylny 9 z osią ruchomą tylną 11 wyposażoną w kółka pomocnicze, przy czym średnica kółek pomocniczych osadzonych na osi ruchomej tylnej 11 jest większa od średnicy kółek pomocniczych osadzonych na osi ruchomej przedniej 8. Osie górne i dolne montowane są bez narzędzi za pomocą zatrzasków, usprawniające demontaż do celów transportowych oraz do składania wózka. Pomiędzy osią dolną przednią i osią ruchomą przednią 8 jest osadzona dźwignia obrotowa przednia 6, a pomiędzy osią dolną tylną i osią ruchomą tylną 11 jest osadzona dźwignia obrotowa tylna 10. Górne i dolne osie przednie i tylne osadzone są w ramie wózka 3 za pomocą zatrzasków. Napędy liniowe przedni 7 i tylny 9 są identyczne i są osadzone w ramie wózka 3 symetrycznie w odbiciu lustrzanym oraz są napędami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora 14 podwieszonego pod siedziskiem 4 wózka inwalidzkiego. Ponadto napędy liniowe przedni 7 i tylny 9 są połączone z układem sterowania wyposażonym w panel sterowania.
Dźwignia obrotowa przednia 6, napęd liniowy przedni 7 i oś ruchoma przednia 8 są tak zamontowane, aby w stanie złożonym nie kolidowały z podnóżkami 5, oraz z samonastawnymi kółkami przednimi wózka 2. Dźwignie obrotowe przednia 6 i tylna 10 wykonane z rurek ultralekkich zostały wyprofilowane tak ażeby w czasie wykonywania manewru nie uderzały o próg 15, w położeniu dolnym osi ruchomej przedniej 8] i w położeniu dolnym osi ruchomej tylnej 11', a kółka przednie wózka 2 miały możliwość pełnego obrotu wokół osi pionowej. Dźwignia obrotowa tylna 10 i napęd liniowy tylny 9 zainstalowane z tyłu wózka wyposażone są dodatkowo w układ kółek zębatych 17, 18, 19 i 20 z dwoma paskami zębatymi, dolnym 12 i górnym 13 umożliwiającymi przeniesienie napędu z koła głównego wózka 1 poprzez kółko zębate sprzężone z kołem głównym 18, paskiem zębatym górnym 13 na kółka zdwojone 17, osadzone obrotowo na osi dolnej tylnej. Z kółek zdwojonych U_ moment obrotowy przenoszony jest paskiem zębatym dolnym 12 przez kółka przewijające 20 na kółko zębate dolne 19, które to sprzężono na stałe z kółkami pomocniczymi osadzonymi na osi ruchomej tylnej 11. Napęd taki zapewnia płynny ruch wózka w czasie pokonywania progu 15, gdy całość oparta jest tylko na kółkach pomocniczych osi ruchomej przedniej kółek 81 i osi ruchomej tylnej 11' w położeniu dolnym. Nowe urządzenie jest uruchamiane napędami liniowymi elektrycznymi, zasilanymi wspólnym akumulatorem 14 i jest wyposażone w panel sterowania. Po przejechaniu progu 15 w kierunku jazdy kółka pomocnicze osadzone na osi ruchomej tylnej z położenia 11' zostają podniesione do góry na wysokość progu 15, dalszy ruch wózka doprowadzi do sytuacji, gdy przednie kółka są oparte o płaszczyznę jazdy 16 a tylne są oparte o próg 15. W sytuacji, gdy koła główne wózka 1 znajdują się poza progiem 15 następuje opuszczanie całego wózka poprzez jednoczesne skracanie się obu napędów liniowych przedniego 7 i tylnego 9. Analogicznie, lecz w odwrotnej kolejności manewry powtarzają się przy jeździe w przeciwnym kierunku. Korzystający z wózka posiada do dyspozycji panel sterowania z sześcioma przyciskami zgrupowane po dwa, z których pierwszy służy do podnoszenia wózka lub jego wyposażenia w górę, a drugi do opuszczania w dół, przy czym pierwsza para to przyciski 21 sterujące napędem liniowym przednim, druga para to przyciski 22 sterujące napędem liniowym tylnym, a trzecia to przyciski 23 sterujące obydwoma napędami liniowymi jednocześnie. Przyciski sterujące obydwoma napędami liniowymi jednocześnie 23 zapewniają równoległe podnoszenie lub opuszczanie wózka do płaszczyzny jazdy.

Claims (6)

1. Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych, znamienne tym, że w ramie wózka (3) z przodu, ma osadzone obrotowo dwie osie, przy czym oś górna przednia połączona jest poprzez napęd liniowy przedni (7) z osią ruchomą przednią (8) wyposażoną w kółka pomocnicze i jednocześnie w ramie wózka (3) z tyłu, ma osadzone obrotowo dwie osie, przy czym oś górna tylna połączona jest poprzez napęd liniowy tylny (9) z osią ruchomą tylną (11) wyposażoną w kółka pomocnicze, zaś pomiędzy osią dolną przednią i osią ruchomą przed4
PL 210 670 B1 nią (8) jest osadzona dźwignia obrotowa przednia (6), a pomiędzy osią dolną tylną i osią ruchomą tylną (11) jest osadzona dźwignia obrotowa tylna (10).
2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że osie górne i dolne przednie i tylne osadzone są w ramie wózka (3) za pomocą zatrzasków.
3. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd liniowy przedni (7) i napęd liniowy tylny (9) są napędami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora (14) podwieszonego pod siedziskiem (4) wózka inwalidzkiego.
4. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd liniowy przedni (7) i napęd liniowy tylny (9) są identyczne i są zamocowane w ramie wózka (3) symetrycznie w odbiciu lustrzanym.
5. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd liniowy tylny (9) połączony z dźwignią obrotową tylną (10) jest wyposażony w układ kółek zębatych (17, 18, 19) połączonych paskami zębatymi (12, 13), przy czym kółko zębate sprzężone z kołem głównym (18) jest połączone paskiem zębatym górnym (13) z kółkiem zdwojonym (17) osadzonym obrotowo na osi dolnej tylnej, natomiast kółko zdwojone (17) jest połączone paskiem zębatym dolnym (12) poprzez kółka przewijające (20) z kółkiem zębatym (19) sprzężonym z kółkami pomocniczymi jezdnym osadzonymi na osi ruchomej tylnej (11).
6. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd liniowy przedni (7) i napęd liniowy tylny (9) są połączone z układem sterowania wyposażonym w panel sterowania.
PL381586A 2007-01-23 2007-01-23 Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych PL210670B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381586A PL210670B1 (pl) 2007-01-23 2007-01-23 Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381586A PL210670B1 (pl) 2007-01-23 2007-01-23 Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381586A1 PL381586A1 (pl) 2008-08-04
PL210670B1 true PL210670B1 (pl) 2012-02-29

Family

ID=43035854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381586A PL210670B1 (pl) 2007-01-23 2007-01-23 Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210670B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL381586A1 (pl) 2008-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2008291611B2 (en) A Wheelchair
US4483653A (en) Wheelchairs
KR102331444B1 (ko) 휠체어
US4570739A (en) Personal mobility vehicle
US6902178B2 (en) Transport chair for a patient
US9278036B2 (en) Electric wheelchair
US3807520A (en) Motorized wheelchair
KR101215285B1 (ko) 턱이 있는 보도에서도 주행이 가능한 전동 휠체어
US20030168832A1 (en) Variable wheelbase personal mobility vehicle
MX2012009016A (es) Dispositivo que permite a una silla de ruedas electrica cruzar obstaculos.
WO2009069144A2 (en) Methods and systems for ascending and descending stairs
GB2069969A (en) Wheelchairs
JP5116767B2 (ja) 改良した昇降運搬装置
US4542917A (en) Wheelchairs
CN210843878U (zh) 一种多功能电动轮椅
US6325168B1 (en) Lift transit vehicle
PL210670B1 (pl) Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych
GB2136742A (en) Wheelchairs
US10973715B2 (en) Powered pedestrian apparatus
CN113081520A (zh) 一种转移辅助轮椅
CN210433633U (zh) 带有升降功能的行走转移装置
KR102627287B1 (ko) 신체 약자용 이송 로봇
JP2002186648A (ja) 車椅子
GB2500950A (en) Electric Wheelchair
PL210669B1 (pl) Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych