PL209617B1 - Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu - Google Patents

Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu

Info

Publication number
PL209617B1
PL209617B1 PL383341A PL38334199A PL209617B1 PL 209617 B1 PL209617 B1 PL 209617B1 PL 383341 A PL383341 A PL 383341A PL 38334199 A PL38334199 A PL 38334199A PL 209617 B1 PL209617 B1 PL 209617B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
citalopram
mol
fluorophenyl
compound
formula
Prior art date
Application number
PL383341A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Harold Rock
Hans Petersen
Peter Ellegard
Original Assignee
Lundbeck & Co As H
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lundbeck & Co As H filed Critical Lundbeck & Co As H
Priority to PL383341A priority Critical patent/PL209617B1/pl
Publication of PL209617B1 publication Critical patent/PL209617B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy nowego związku o wzorze IV i jego zastosowania do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu.
Citalopram jest dobrze znanym lekiem przeciwdepresyjnym, obecnym od kilku lat na rynku, i ma następującą strukturę:
Jest to selektywny, działający ośrodkowo inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (5-hydroksytryptaminy, 5-HT), posiadający działanie przeciwdepresyjne. Aktywność przeciwdepresyjną citalopramu opisano w szeregu publikacji, na przykład J. Hyttel, Prog. Neuro-Psychopharmacol. & Biol. Psychiat., 1982, 6, 277-295 i A. Gravem, Acta Psychiatr. Scand., 1987, 75, 478-486. Ponadto w zgłoszeniu europejskim EP-A-474580 ujawniono, że citalopram wykazuje skuteczność w leczeniu demencji i zaburzeń naczyń mózgowych.
Citalopram po raz pierwszy ujawniono w niemieckim opisie patentowym DE 2,657,271 odpowiadającym patentowi Stanów Zjednoczonych nr 4,136,193. W publikacji tego patentu opisano sposób wytwarzania citalopramu jedną metodą i wskazano kolejny sposób, który może być zastosowany do wytwarzania citalopramu.
Zgodnie z opisanym sposobem, odpowiadający 1-(4-fluorofenylo)-1,3-dihydro-5-izobenzofuranokarbonitryl poddaje się reakcji z chlorkiem 3-(N,N-dimetyloamino)propylu w obecności metylosulfinylometydu jako czynnika kondensującego. Związek wyjściowy otrzymuje się z odpowiadającej pochodnej 5-bromowej w wyniku reakcji z cyjankiem miedziawym.
Zgodnie z drugą metodą, przedstawioną jedynie w ogólnym zarysie, citalopram można otrzymać ze związku:
PL 209 617 B1 poprzez zamknięcie pierścienia w obecności czynnika odwadniającego, a następnie wymianę grupy
5-bromowej na cyjanową za pomocą cyjanku miedziawego. Związek wyjściowy o wzorze II otrzymuje się z 5-bromoftalidu w wyniku dwu kolejnych reakcji Grignarda, odpowiednio z chlorkiem 4-fluorofenylomagnezowym i chlorkiem N,N-dimetyloaminopropylomagnezowym.
Nowy i zaskakujący sposób oraz związek pośredni do wytwarzania citalopramu opisano w patencie Stanów Zjednoczonych nr 4,650,884, zgodnie z którym związek pośredni o wzorze
poddaje się reakcji zamknięcia pierścienia poprzez odwodnienie za pomocą mocnego kwasu siarkowego, uzyskując citalopram. Związek pośredni o wzorze III otrzymuje się z 5-cyjanoftalidu w wyniku dwóch kolejnych reakcji Grignarda, odpowiednio z halogenkiem 4-fluorofenylomagnezowym i halogenkiem N,N-dimetyloaminopropylomagnezowym.
Kolejne sposoby ujawniono w międzynarodowych zgłoszeniach patentowych nr WO98/019511, WO98/019512 i WO98/019513. Zgłoszenia WO98/019512 i WO98/019513 dotyczą sposobów, w których 5-amino-, 5-karboksy- lub 5-(II-rz. aminokarbonylo)ftalid poddaje się dwóm następującym kolejno reakcjom Grignarda, zamknięciu pierścienia i przekształceniu otrzymanej pochodnej 1,3-dihydroizobenzofuranu w odpowiednią pochodną 5-cyjanową, czyli citalopram. Międzynarodowe zgłoszenie patentowe WO98/019511 ujawnia sposób wytwarzania citalopramu, w którym (4-podstawiony-2-hydroksymetylofenylo-(4-fluorofenylo)metanol poddaje się zamknięciu pierścienia, a otrzymany 5-podstawiony 1-(4-fluorofenylo)-1,3-dihydroizobenzofuran przekształca się w odpowiadającą pochodną 5-cyjanową i alkiluje halogenkiem (3-dimetyloamino)propylu w celu uzyskania citalopramu.
Wreszcie, sposoby wytwarzania pojedynczych enancjomerów citalopramu ujawniono w patencie Stanów Zjednoczonych nr 4,943,590, z którego wynika ponadto, że zamknięcia pierścienia w związku pośrednim o wzorze III można dokonać poprzez nietrwały ester za pomocą zasady.
Obecnie nieoczekiwanie stwierdzono, że można otrzymać citalopram korzystnym i bezpiecznym sposobem, stosując nowy związek według wynalazku o wzorze IV.
Przedmiot wynalazku stanowi nowy związek o wzorze IV
w którym R oznacza grupę acylową, korzystnie acetylową, 2,2-dimetylopropionylową lub ewentualnie podstawioną benzoilową.
W następnym aspekcie przedmiot wynalazku stanowi zastosowanie nowego związku o wzorze IV do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu.
Citalopram wytwarza się w jednoetapowej reakcji Grignarda ze związków o wzorze IV, w którym
R oznacza grupę acylową, korzystnie acetylową, 2,2-dimetylopropionylową lub ewentualnie podstawioną benzoilową.
PL 209 617 B1
Nieoczekiwanie, w produkcie reakcji Grignarda następuje spontaniczne zamknięcie pierścienia bezpośrednio do citalopramu, zgodnie z czym reakcja związku o wzorze IV z reagentem Grignarda prowadzi do citalopramu w jednym etapie.
Ponadto, związki o wzorze IV można wytwarzać trzema różnymi sposobami.
Pierwszy z tych sposobów polega na zabezpieczeniu hydroksymetylowej grupy alkoholowej z (4-cyjano-2-hydroksymetylofenylo)(4-fluorofenylo)metanolu o wzorze VI:
a nastę pnie utlenienie z wytworzeniem zwią zku o wzorze IV, w którym R oznacza acylową grupę zabezpieczającą.
Utlenianie związków o wzorze V można przeprowadzić dowolnym dogodnym środkiem utleniającym, korzystnie Na2WO4.
Wyjściowy związek o wzorze VI można wytworzyć w sposób opisany w międzynarodowym zgłoszeniu patentowym PCT/DK97/00511.
Drugi sposób wytwarzania związków o wzorze IV polega na reakcji 5-cyjanoftalidu z halogenkiem 4-fluorofenylomagnezowym, korzystnie bromkiem 4-fluorofenylomagnezowym, następnie reakcji z R-X, w którym R ma znaczenie określone powyżej, a X oznacza grupę odchodzącą, korzystnie R-X oznacza chlorek 2,2-dimetylopropionylu lub chlorek 3,5-dimetoksybenzoilu.
Reakcja jest zilustrowana poniżej.
Związek wyjściowy, 5-cyjanoftalid, można wytworzyć w sposób opisany przez Tirouflet, J., Bull. Soc. Sci. Bretagne 26, 1959, 35.
PL 209 617 B1
Zgodnie z trzecim sposobem wytwarzania związku o wzorze IV, jeden z enancjomerów związku o wzorze III, to jest enancjomer R, poddaje się zabezpieczeniu i odwodnieniu z wytworzeniem związku o wzorze VII, który utlenia się z wytworzeniem ketonu o wzorze IV.
W ten sposób enancjomer R związku o wzorze III można zastosować do wytwarzania racemicznego citalopramu.
Korzystnie utleniające rozszczepienie związku o wzorze VII przeprowadza się przez utlenianie, korzystnie MnO4- (nadmanganiany) lub ozonem, RuCl3, OsO4.
Citalopram występuje na rynku jako lek antydepresyjny w formie racematu. Jednakże, w najbliższej przyszłości na rynek ma być wprowadzony enancjomer S citalopramu.
Czynny enancjomer S citalopramu można wytworzyć ze związku o wzorze III przez rozdział enancjomerów R i S, a następnie zamknięcie pierścienia enancjomeru, jak opisano w opisie patentowym USA nr US 4943590. Poprzednio po separacji enancjomeru R związku o wzorze III nie wykorzystywano.
Następnie, po konwersji enancjomeru R o wzorze III do nieczynnego optycznie związku o wzorze IV, racemiczny związek o wzorze III można wytworzyć w sposób zilustrowany poniżej:
Racemiczny związek o wzorze III można rozdzielić na enancjomery optycznie czynne sposobem opisanym w opisie patentowym USA nr 4943590, otrzymując w ten sposób enancjomer S związku o wzorze III, który stosuje się do wytwarzania S-citalopramu. Enancjomer R związku o wzorze III można zawracać ponownie do cyklu procesu opisanego powyżej.
W ten sposób enancjomer R związku o wzorze III moż na przekształcić w S-citalopram.
Pozostałe warunki reakcji, rozpuszczalniki, etc., dla reakcji opisanych powyżej są typowymi warunkami takich reakcji i mogą być łatwo ustalone przez znawcę.
Związek o wzorze I można stosować w postaci wolnej zasady lub w postaci jej farmaceutycznie dopuszczalnej soli addycyjnej z kwasem. Jako sole addycyjne można stosować sole utworzone z kwasami organicznymi lub nieorganicznymi. Przykłady odpowiednich soli organicznych stanowią sole kwasu maleinowego, fumarowego, benzoesowego, askorbinowego, bursztynowego, szczawiowego, bis-metylenosalicylowego, metanosulfonowego, etanodisulfonowego, octowego, propionowego, winowego, salicylowego, cytrynowego, glukonowego, mlekowego, malonowego, migdałowego, cynamonowego, cytrakonowego, asparaginowego, stearynowego, palmitynowego, itakonowego, glikolowego, p-aminobenzoesowego, glutaminowego, benzenosulfonowego i teofilinooctowego, jak również 8-halogenoteofilinowego, na przykład 8-bromoteofilinowego. Przykłady odpowiednich soli kwasów nieorganicznych stanowią sole utworzone z kwasem chlorowodorowym, bromowodorowym, siarkowym, sulfaminowym, fosforowym i azotowym.
Sole addycyjne związków można otrzymać metodami znanymi z techniki. Zasadę poddaje się reakcji z obliczoną ilością kwasu w rozpuszczalniku mieszającym się z wodą, takim jak aceton lub
PL 209 617 B1 etanol, a następnie wyodrębnia się sól przez zatężanie i oziębianie, albo też poddaje się reakcji z nadmiarem kwasu w rozpuszczalniku nie mieszają cym się z wodą , takim jak eter etylowy, octan etylu lub dichlorometan, otrzymując samorzutnie wytrącającą się sól.
Wynalazek ilustrują następujące przykłady.
P r z y k ł a d 1
Ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksymetylo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego
Do mieszanego roztworu (4-cyjano-2-hydroksymetylofenylo)(4-fluorofenylo)metanolu (9,2 g, 0,037 moli) i trietyloaminy (4,0 g, 0,04 moli) dodano chlorek 2,2-dimetylopropionylu (4,2 g, 0,39 moli). Mieszano przez 60 minut, po czym wylano mieszaninę reakcyjną do lodu, ekstrahowano eterem dietylowym (2 x 75 ml), wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując bezbarwny olej (12,0 g). Związek oczyszczono przez chromatografię (eluent heksan/octan etylu 1:9), otrzymując związek tytułowy (8,2 g, 70%).
1H-NMR (DMSO-D6) δ: 1,1 (s, 9H), 5,15 (m, 2H), 6 (bs, 1H), 6,25 (d, J=6Hz, 1H), 7,1-7,2 (m, 2H), 7,3-7,4 (m, 2H), 7,7-7,9 (m, 3H).
P r z y k ł a d 2
Ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego
Do mieszanego roztworu estru 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksymetylo]benzylowego kwasu 2,2-dimetylopropionowego (8,0 g, 0,025 moli) w octanie etylu (20 ml) dodano 30% wag. roztwór nadtlenku wodoru (10 g, 0,079 moli), Na2WO4.2H2O (0,15 g, 0,0005 moli) i (n-oktyl)3NCH3.HSO4 (0,23 g, 0,0005 moli). Mieszaninę następnie ogrzewano we wrzeniu przez 4 godziny, pozostawiono do ochłodzenia do temperatury pokojowej i wylano do rozcieńczonego HCl, ekstrahowano eterem dietylowym (2 x 50 ml), wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując tytułowy związek ketonowy (7,8 g, 97,5%).
P r z y k ł a d 3
Ester 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowy kwasu octowego i jego szczawian
Metoda 3A. Do mieszanego roztworu 4-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (72 g, 0,21 moli) w acetonitrylu (438 g) w temperaturze 20°C wkroplono bezwodnik octowy (103 g, 1 mol). Po zakończeniu dodawania wkroplono chlorek trimetylosililu (5,5 g, 0,05 moli) (co spowodowało wzrost temperatury wywołany reakcją egzotermiczną z 20 do 28°C) i mieszano do następnego dnia. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodano stężony H2SO4 (14,5 g, 0,14 moli) i mieszaninę reakcyjną ogrzewano w temperaturze 50°C przez 30 minut (HPLC wskazała zakończenie reakcji). Po ochłodzeniu mieszaninę reakcyjną zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem i zobojętniono wodnym roztworem amoniaku (23%) i ekstrahowano toluenem (2 razy). Fazę organiczną wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując związek tytułowy jako jasno pomarańczowy olej (69,5 g, 85%).
Scharakteryzowano jako sól szczawianową. Do mieszanego roztworu tytułowego związku alkenowego (6,63 g, 0,0173 moli) w metanolu (50 ml) dodano ciepły roztwór kwasu szczawiowego (1 g, 0,0177 moli) w metanolu (50 ml). Po ochłodzeniu wyodrębniono kryształy przez filtrację (7,4 g) i przemyto zimnym metanolem (10 ml). T.t. 168°C.
1H-NMR (DMSO-D6) δ: 1,9 (s, 3H), 2,2 (m, 2H), 2,62 (s, 6H), 3,1 (t, J=6,2Hz, 2H), 4,8 (s, 2H), 6,35 (t, J=7Hz, 1H), 7,1-7,25 (m, 4H), 7,42 (d, J=7Hz, 1H), 7,9-8 (m, 2H).
13C-NMR (DMSO-D6) δ: 20,35, 24,98, 42,16, 55,54, 62,51, 111,17, 115,25, 115,59, 118,51, 124,85, 128,0, 128,18, 131,32, 132,43, 132,73, 135,65, 135,99, 138,68, 142,9, 164,72, 169,96.
Analiza. Obliczono dla C24H25N2O6F: C, 63,14; H, 5,53; N, 6,14.
Znaleziono: C, 63,1; H, 5,58; N, 6,12.
Ester 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowy kwasu octowego
Metoda 3B. Do mieszanego roztworu 4-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (1000 g, 2,9 moli) w acetonitrylu (1000 g) w temperaturze 20°C wkroplono bezwodnik octowy (1112 g, 10,8 moli) (co spowodowało wzrost temperatury wywołany reakcją egzotermiczną z 20 do 50°C) i mieszano przez 2 godziny. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodano stężony H2SO4 (300 g, 3 mole) i mieszaninę reakcyjną ogrzewano w temperaturze 50°C przez 3 godziny (HPLC wskazał a zakończenie reakcji). Po ochł odzeniu mieszaninę reakcyjną zoboję tniono wodnym roztworem amoniaku (25%) i ekstrahowano toluenem (2 razy). Fazę organiczną wysuszono
PL 209 617 B1 (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując związek tytułowy jako jasno pomarańczowy olej (1023 g, 92%).
P r z y k ł a d 4
Ester 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego i jego szczawian
Metoda 4A. Do mieszanego roztworu 4-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (72 g, 0,21 moli) i trietyloaminy (25,0 g, 0,247 moli) w acetonitrylu (438 g) w temperaturze 20°C dodano roztwór chlorku 2,2-dimetylopropionylu (26,0 g, 0,215 moli). Po 60 minutach wkroplono stężony H2SO4 (40 ml) i ogrzewano mieszaninę reakcyjną w temperaturze 70°C przez 180 minut. Pozostawiono mieszaninę reakcyjną do ochłodzenia do temperatury pokojowej, zobojętniono wodnym roztworem amoniaku (25%) i ekstrahowano eterem dietylowym. Fazę organiczną wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując związek tytułowy w postaci ż ó ł tego oleju (82 g, 96%).
Scharakteryzowano jak sól szczawianową (aceton). T.t. 188°C.
1H-NMR (DMSO-D6) δ: 1,07 (s, 9H), 2,2 (m, 2H), 2,6 (s, 6H), 3,05 (t, J=6,2Hz, 2H), 4,725 (d, J=12Hz, 1H), 4,85 (d, J=12Hz, 1H), 6,3 (t, J=6,3Hz, 1H), 7,1-7,3 (m, 4H), 7,42 (d, J=7Hz, 1H), 7,98 (m, 2H).
13C-NMR (DMSO-D6) δ: 25,1, 26,71, 42,3, 55,67, 62,55, 111,21, 115,3, 115,64, 128,17, 131,33, 132,28, 136,13, 138,58, 142,76, 164,4.
Analiza. Obliczono dla C27H31N2O6F: C, 65,04; H, 6,28; N, 5,62.
Znaleziono: C, 64,86; H, 6,63; N, 5,6.
Ester 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego i jego chlorowodorek
Metoda 4B. Do mieszanego roztworu 4-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (85,5 g, 0,21 moli) w acetonitrylu (290 ml) w temperaturze 0°C dodano roztwór chlorku 2,2-dimetylopropionylu (30,1 g, 0,25 moli). Mieszaninę reakcyjną mieszano przez dalsze 60 minut, po czym wkroplono stężony H2SO4 (32,5 g, 0,33 moli) i ogrzewano w temperaturze 70°C przez 180 minut. Pozostawiono mieszaninę reakcyjną do ochłodzenia do temperatury pokojowej, usunięto acetonitryl (220 ml) pod zmniejszonym ciśnieniem, po czym zobojętniono wodnym roztworem amoniaku (23%) i ekstrahowano eterem dietylowym. Fazę organiczną wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując związek tytułowy w postaci różowego oleju (102,1 g).
Roztwór tytułowego związku alkenowego II (50,0 g, 0,11 moli) w metanolu dodano do mieszanego roztworu bezwodnego HCl w metanolu (200 ml). Mieszano w temperaturze pokojowej przez 30 minut, po czym usunięto rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem, dodano eter dietylowy i uzyskany biały osad odfiltrowano i przemyto eterem dietylowym, otrzymując sól HCl (48,1 g). T.t. = 165°C.
Ester 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego i jego kwaśny siarczan
Metoda 4C. Do mieszanego roztworu 4-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (85,5 g, 0,21 moli) w acetonitrylu (290 ml) w temperaturze 0°C wkroplono chlorek 2,2-dimetylopropionylu (29 g, 0,24 moli). Mieszaninę reakcyjną mieszano przez dalsze 60 minut, po czym wkroplono stężony H2SO4 (32,5 g, 0,33 moli). Po zakończeniu dodawania ogrzewano mieszaninę reakcyjną w temperaturze 70°C przez 180 minut. Pozostawiono mieszaninę reakcyjną do ochłodzenia do temperatury pokojowej, usunięto acetonitryl pod zmniejszonym ciśnieniem, dodano toluen (200 ml) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując związek tytułowy w postaci jasnoróżowego oleju (112,4 g)
Ester 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego i jego chlorowodorek
Metoda 4D. Do mieszanego roztworu 4-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (21,35 g, 0,052 moli) w acetonitrylu (21,35 g) w temperaturze pokojowej wkroplono chlorek 2,2-dimetylopropionylu (7,6 g, 0,63 moli). Po zakończeniu dodawania dodano roztwór chlorku metanosulfonylu (6,1 g, 0,053 moli) w CH2CI2 (50 ml), następnie trietyloaminę (10,6 g, 0,105 moli). Mieszaninę reakcyjną mieszano przez dalsze 30 minut, wylano do wody, ekstrahowano CH2Cl2, fazę organiczną wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem. Uzyskany olej rozpuszczono w mieszaninie bezwodny etanol/HCl, zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem i zadano eterem dietylowym, po czym odfiltrowano, otrzymując sól HCl alkenu (22,6 g, 98%).
PL 209 617 B1
P r z y k ł a d 5
Ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego
Metoda 5A. Do mieszanego roztworu soli HCl alkenu estru 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowego kwasu 2,2-dimetylopropionowego (165 g, 0,337 moli) w H2O (1100 ml) dodano roztworu NaMnO4 w H2O (40% v/v) (3,7 moli) z taką szybkością, aby temperatura reakcji utrzymywała się w zakresie 45-50°C. Po zakończeniu dodawania mieszaninę reakcyjną pozostawiono do ochłodzenia do temperatury pokojowej i odsączono. Stały filtrat przemyto zimną wodą (3 x 150 ml), i stałą pozostałość mieszano w acetonie (2000 ml) i odsączono, następnie odparowano, otrzymując surowy keton, który oczyszczono przez filtrację przez silikażel (eluent: heksan/octan etylu 8:2), otrzymując tytułowy keton jako czysty związek (82 g, 75%). T.t. = 81°C.
1H-NMR (DMSO-D6) δ: 0,9 (s, 9H), 5,1 (s, 2H), 7,35-7,5 (m, 3H), 7,65 (d, J=7Hz, 1H), 7,8-7,9 (m, 2H), 8,0 (m, 1H), 8,1 (s, 1H).
13C-NMR (DMSO-D6) δ: 26,5, 63,01, 113,183, 116,0, 116,36, 118,02, 129,35, 132,19, 132,58, 133,03, 133,18, 133,34, 135,98, 141,7, 163,62, 167,65, 176,87, 193,94.
Analiza. Obliczono dla C20H18NO3F: C, 70,79; H, 5,35; N, 4,13.
Znaleziono: C, 70,49; H, 5,30; N, 4,07.
Ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego
Metoda 5B. Przez mieszany roztwór alkenu estru 5-cyjano-2-[4-dimeryloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowego kwasu 2,2-dimetylopropionowego (38,0 g, 0,093 moli) w H2O (1300 ml) i stężonym HCl (70 ml) przepuszczano gazowy ozon w O2, obserwując przebieg reakcji metodą HPLC. Podczas reakcji wytrącił się biały osad, a na końcu reakcji odsączono biały osad, przemyto go wodą i wysuszono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując zabezpieczony tytułowy keton jako czysty związek (22,5 g, 72%).
Ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego
Metoda 5C. Do zawiesiny alkenu estru 5-cyjano-2-[4-dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)but-1-enylo]benzylowego kwasu 2,2-dimetylopropionowego, H2SO4 (11,0 g, 0,022 mole) w wodzie (250 ml) i octanie etylu (100 ml) dodano NaIO4 (30 g, 0,14 moli) i wodzian RuCl3 (0,35 g). Zawiesinę mieszano energicznie przez 16 godzin w temperaturze pokojowej. Uzyskaną zawiesinę przefiltrowano przez silikażel. Fazę organiczną oddzielono i przemyto wodą (50 ml). Po odparowaniu rozpuszczalnika pod próżnią otrzymano związek tytułowy w postaci oleju, który krystalizował podczas stania. Wydajność: 7,4 g (99%).
P r z y k ł a d 6
Ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego
Do zawiesiny 5-cyjanoftalidu (15,9 g, 0,1 moli) w suchym THF (150 ml) wkroplono roztwór bromku 4-fluorofenylomagnezowego, wytworzony z 4-fluorobromobenzenu (19,2 g, 0,11 moli) i wiórków magnezowych (3,2 g, 0,13 moli) w suchym THF (100 ml). Utrzymywano temperaturę poniżej 5°C. Po zakończeniu dodawania mieszaninę reakcyjną mieszano do następnego dnia w temperaturze pokojowej.
Do mieszaniny reakcyjnej dodano chlorek 2,2-dimetylopropionylu (13,3 g, 0,11 moli) i podniesiono temperaturę do 60°C na okres 2 godzin. Uzyskany roztwór dodano do nasyconego roztworu NH4CI (100 ml, aq) i lodu (50 g). Dodano eter dietylowy (100 ml) i rozdzielono fazy. Fazę organiczną przemyto 0,1N NaOH (2 x 100 ml) i wodą (100 ml) i wysuszono fazę organiczną MgSO4 (20 g). Po odparowaniu rozpuszczalników otrzymano surowy związek tytułowy (29,8 g, 88%) jako olej, który uznano za dostatecznie czysty do dalszej reakcji.
Czystą próbkę otrzymano przez krystalizację z mieszaniny EtOAc/n-heptan (1:9). Tytułowy związek otrzymano w postaci białych kryształów.
P r z y k ł a d 7
1-(3-Dimetyloaminopropylo)-1-(4-fluorofenylo)-1,3-dihydro-izobenzofuranokarbonitryl i jego szczawian
Do roztworu estru 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowego kwasu 2,2-dimetylopropionowego (28,5 g, 0,084 moli) w bezwodnym THF (150 ml) w temperaturze 0°C dodano roztwór chlorku 3-(N,N-dimetyloamino)propylomagnezowego (2,2 równoważnika) i obserwowano przebieg reakcji metodą HPLC. Po 1 godzinie w temperaturze 0°C dodano nasycony chlorek amonu i ekstrahowano mieszaninę octanem etylu, wysuszono (Na2SO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując tytułowy związek w postaci oleju (28,0 g, czystość 87% na podstawie HPLC). Szczawian otrzymano przez krystalizację z acetonu.
PL 209 617 B1
P r z y k ł a d 8
4-[1-(4-Fluorofenylo)metanoilo]-3-hydroksymetylobenzonitryl
Keton ester 5-cyjano-2-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]benzylowy kwasu 2,2-dimetylopropionowego (20 g, 0,061 moli) dodano do świeżo sporządzonego metanolanu sodu (sód 0,25 g, w 100 ml metanolu) i mieszano w temperaturze pokojowej (HPLC wskazała całkowite odbezpieczenie). Następnie metanol usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem, pozostałość rozpuszczono w MTBE, przemyto nasyconym chlorkiem amonu i wysuszono (MgSO4) oraz zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując odbezpieczony keton związku tytułowego (14,6 g).
P r z y k ł a d 9
4-[4-Dimetyloamino-1-(4-fluorofenylo)-1-hydroksybutylo]-3-hydroksymetylobenzonitryl Do roztworu ketonu 4-[1-(4-fluorofenylo)metanoilo]-3-hydroksymetylobenzonitrylu (15,0 g, 0,046 moli) w bezwodnym THF w temperaturze 0°C dodano roztwór chlorku 3-(N,N-dimetyloamino)propylomagnezowego (2,2 równoważnika) i obserwowano przebieg reakcji metodą HPLC. Po 1 godzinie w temperaturze 0°C dodano nasycony chlorek amonu i ekstrahowano mieszaninę MTBE, wysuszono (MgSO4) i zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem, otrzymując związek tytułowy w postaci oleju (16,7 g, czystość 85%).

Claims (2)

1. Nowy związek o wzorze IV:
w którym R oznacza grupę acylową, korzystnie acetylową, 2,2-dimetylopropionylową lub ewentualnie podstawioną benzoilową.
2. Zastosowanie związku o wzorze IV określonego jak w zastrz. 1 do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu.
PL383341A 1999-10-25 1999-10-25 Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu PL209617B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383341A PL209617B1 (pl) 1999-10-25 1999-10-25 Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383341A PL209617B1 (pl) 1999-10-25 1999-10-25 Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL209617B1 true PL209617B1 (pl) 2011-09-30

Family

ID=44675266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383341A PL209617B1 (pl) 1999-10-25 1999-10-25 Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209617B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU742554B2 (en) Method for the preparation of citalopram
KR100491368B1 (ko) 시탈로프람의 제조방법
EP1173431B2 (en) Method for the preparation of citalopram
KR100454008B1 (ko) 5-시아노프탈리드의 제조방법
SK283309B6 (sk) Spôsob výroby citalopramu a medziprodukty
KR20010080236A (ko) 시탈로프람의 제조방법
UA70987C2 (uk) Спосіб одержання 5-ціанофталіду
JP4315637B2 (ja) シタロプラムの製造方法
KR20040073463A (ko) 에시탈로프람의 제조 방법
JP2003012663A6 (ja) シタロプラムの製造方法
EP1296970B1 (en) Method for the preparation of citalopram
PL201056B1 (pl) Sposób wytwarzania citalopramu
PL209617B1 (pl) Nowy związek i jego zastosowanie do wytwarzania citalopramu lub S-citalopramu
JP3365764B2 (ja) シタロプラムの製造方法
KR100821912B1 (ko) 시탈로프람의 제조 방법
CZ20012246A3 (cs) Způsob výroby citalopramu
BG65425B1 (bg) Метод за получаване на циталопрам
BG65271B1 (bg) Метод за получаване на циталопрам
AU2006201612A1 (en) Method for the preparation of 5-cyanophthalide

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121025