PL209441B1 - Przekładnia łańcuchowa - Google Patents
Przekładnia łańcuchowaInfo
- Publication number
- PL209441B1 PL209441B1 PL369279A PL36927904A PL209441B1 PL 209441 B1 PL209441 B1 PL 209441B1 PL 369279 A PL369279 A PL 369279A PL 36927904 A PL36927904 A PL 36927904A PL 209441 B1 PL209441 B1 PL 209441B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- chain
- pins
- wheel
- links
- distance
- Prior art date
Links
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 claims description 11
- 230000013011 mating Effects 0.000 claims description 4
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16H—GEARING
- F16H7/00—Gearings for conveying rotary motion by endless flexible members
- F16H7/06—Gearings for conveying rotary motion by endless flexible members with chains
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16G—BELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
- F16G13/00—Chains
- F16G13/02—Driving-chains
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16G—BELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
- F16G13/00—Chains
- F16G13/02—Driving-chains
- F16G13/06—Driving-chains with links connected by parallel driving-pins with or without rollers so called open links
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
- Gears, Cams (AREA)
- Inorganic Insulating Materials (AREA)
- Optical Integrated Circuits (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest łańcuch o zmiennym module, przeznaczony do obracania kołami o różnych modułach zębów, przy utrzymaniu równej prędkości kątowej między kołami połączonymi tym łańcuchem, oraz wytwarzania zwiększonego momentu obrotowego Łańcuch składa się z trójkątnych elementów (1), połączonych podstawami (2) tak aby utworzyły łańcuch szczebelkowy (3), za który zazębia się koło zębate (4) i napędza cały łańcuch, zawieszony na rolce (5) i kole napędzanym (4). Trójkątne elementy (1) połączone ze sobą, tworzą zębopodobne układy (6),których podziałka (t) zmienia się na krzywiźnie rolki (5) na podziałkę większą.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przekładnia łańcuchowa stosowana w napędach maszyn.
W książce: Dudziak M. Przekładnie cięgnowe. WN PWN, Warszawa 1997, str. 246-253 opisana jest przekładnia łańcuchowa złożona z co najmniej dwóch uzębionych kół częściowo opasanych łańcuchem. Łańcuch składa się z szeregu ogniw połączonych przegubowo. Dla prawidłowego układania się łańcucha na kołach wymagany jest niewielki jego zwis regulowany okresowo lub ciągle dzięki zastosowaniu rolki napinającej. Rolka ta umożliwia prawidłową pracę przekładni przy wydłużaniu się z upływem czasu łańcucha, głównie wskutek zuż ycia ś ciernego jego elementów. Powszechnie stosowane w przekładniach łańcuchowych są łańcuchy drabinkowe rolkowe składające się z ułożonych na przemian ogniw wewnętrznych i zewnętrznych złożonych z płytek zewnętrznych, sworzni, płytek wewnętrznych, tulejek i rolek. Po zastosowaniu odpowiednio wydłużonych sworzni i naprzemiennym nałożeniu na nie płytek zewnętrznych i wewnętrznych zbudować można łańcuch drabinkowy wielokrotny.
Innym spotykanym rodzajem łańcucha jest łańcuch zębaty sworzniowy złożony z odpowiednio ukształtowanych płytek, z których każda ma na jednym z dłuższych brzegów dwa występy stanowiące zęby odpowiadające kształtem zębom kół zębatych tworzących z łańcuchem przekładnię łańcuchową, zaś drugi z dłuższych brzegów płytki jest gładki. Płytki mają po dwa otwory, w których usytuowane są sworznie łączące sąsiednie ogniwa łańcucha.
Z opisu patentowego GB 230839 znana jest łańcuchowa kołowa przekładnia zębata, w której łańcuch ma każde ogniwo wyposażone po jednej stronie w dwa zęby a po drugiej w gładką powierzchnię. Końce każdego ogniwa łańcucha ukształtowane są jak boki zębów współpracujących z nimi kół zę batych.
Z opisu patentowego US 6440022 znany jest obustronnie uzę biony ł a ń cuch zę baty zawierają cy w kierunku podł u ż nym oraz w kierunku poprzecznym przemiennie uł o ż one pierwsze i drugie ogniwa. Każde pierwsze ogniwo łańcucha składa się z nieparzystej liczby ułożonych w kierunku poprzecznym łańcucha łączników ogniw, a każde drugie ogniwo łańcucha składa się z parzystej liczby ułożonych w kierunku poprzecznym łączników oraz sworzni, z których każdy przystosowany jest do łączenia dwóch naprzeciw leżących ogniw łańcucha. Łączniki pierwszego ogniwa łańcucha i łączniki drugiego ogniwa łańcucha mają jednakowy boczny profil, tak że na jednej stronie usytuowane są dwa zęby a druga strona ma gładką powierzchnię. Na każdym pierwszym i drugim ogniwie łańcucha zęby łączników skrajnych skierowane są na zewnątrz łańcucha a zęby wewnętrznych łączników skierowane są przeciwnie.
Ze zgłoszenia patentowego US 2003/0017896 znane jest koło zębate z przenoszącym napęd łańcuchem złożonym z ogniw. Koło ma zęby promieniowo wystające i rozstawione na odległość odpowiadającą długości ogniw łańcucha. Łańcuch ma dwa szeregi sworzniowo połączonych, naprzemiennie ułożonych ogniw napędowych i prowadzących. Oba szeregi ogniw przeplecione są wzdłuż łańcucha tak, że rzędy ogniw drugiego szeregu są umieszczone pomiędzy ogniwami przylegających rzędów pierwszego szeregu, a rzędy ogniw pierwszego szeregu są umieszczone pomiędzy ogniwami przylegających rzędów drugiego szeregu.
Z opisu patentowego WO95/04889 znany jest samonapinający się łańcuch napędowy, w którym długość przemieszczającego się łańcucha oraz jego naprężenie są stałe pomimo zmieniającej się odległości pomiędzy kołami napędzającym i napędzanym. Naprężenie to uzyskiwane jest przez odpowiednie ustawienie mimośrodowego wolnego koła. Mimośrodowe wolne koło stanowi oś dla dwóch, rozstawionych na kształt litery „V, ramion podtrzymujących napęd łańcuchowy i oddzielających liniowo koło napędzające i napędzane osadzone na końcach tych ramion, tym samym umożliwiając ich odpowiednie rozstawienie. Mimośrodowe wolne koło jest opasane łańcuchem przynajmniej w części wolnego koła zębatego zarówno od strony koła napędzającego jak i napędzanego.
Opisane rozwiązania nie umożliwiają uzyskiwania tej samej prędkości obrotowej kół zębatych napędzającego i napędzanego o różnych średnicach przy przenoszeniu napędu jednym łańcuchem.
Wolna od opisanej niedogodności jest przekładnia łańcuchowa zawierająca dwa koła zębate, łańcuch i koło napinające, w której według wynalazku, środek okręgu podziałowego napędzanego koła zębatego leży na zewnątrz okręgu wpisanego w część łańcucha współpracującą z tym kołem. Łańcuch złożony jest z połączonych sworzniami ogniw, z których każde zawiera płytki połączone trzema sworzniami, przy czym oś jednego ze sworzni leży poza płaszczyzną wyznaczoną przez osie pozostałych sworzni ogniwa.
PL 209 441 B1
Przekładnia łańcuchowa według wynalazku umożliwia uzyskanie tej samej prędkości obrotowej kół zębatych o różnych średnicach przy przenoszeniu napędu jednym łańcuchem.
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie budowę przekładni łańcuchowej, fig. 2 przedstawia w rzucie aksonometrycznym ogniwo łańcucha, natomiast fig. 3 przedstawia widok fragmentu łańcucha.
Przekładnia łańcuchowa składa się z usytuowanych w jednej płaszczyźnie: zębatego koła napędzającego koła 1, zębatego napędzanego koła 2, napinającego koła 3 oraz łańcucha 4. Zębate koła 1 i 2 współpracują ze sobą za pośrednictwem opasującego napędzające koło 1 łańcucha 4 napiętego i dociskanego do napędzanego koła 2 przez napinające koło 3, przy czym napędzane koło 2 nie jest opasane przez łańcuch 4. Łańcuch 4 złożony jest z zewnętrznych ogniw 5 i wewnętrznych ogniw 6 ułożonych na przemian wzdłuż długości łańcucha 4. Każde z ogniw 5 i 6 łańcucha 4 stanowi para równolegle względem siebie ustawionych i zbliżonych kształtem do trójkątów płytek 7 połączonych ze sobą przy podstawach dwoma sworzniami 8, a przy wierzchołku sworzniem 9. Pomiędzy płytkami 7 według znanych rozwiązań na sworznie 8 i 9 nałożone są rolki 10. Sworznie 8 przy podstawach płytek 7 łączą jednocześnie dwa sąsiednie ogniwa 5, 6 tworząc połączenie przegubowe umożliwiające opasanie zębatego koła 1 oraz napinającego koła 3.
Środek S okręgu podziałowego napędzanego zębatego koła 2 leży na zewnątrz okręgu wpisanego we współpracującą z tym kołem 2 część łańcucha 4. Średnica tego wpisanego okręgu jest równa średnicy napinającego koła 3. Oba zębate koła: napędzające 1 i napędzane 2 mają różne moduły przy jednakowej liczbie zębów i podczas pracy mają tą samą prędkość obrotową.
Claims (3)
1. Przekładnia łańcuchowa zawierająca dwa koła zębate, łańcuch i koło napinające, w której środek napędzanego koła zębatego leży na zewnątrz okręgu wpisanego w część łańcucha współpracującą z tym kołem, znamienna tym, że odległość między rolkami (10) na sworzniach (8) łańcucha (4), po stronie łańcucha (4) współpracującej z kołem napędzającym (1), odpowiada odległości między zębami koła napędzającego (1), i jest mniejsza niż odległość między rolkami (10) na sworzniach (9) łańcucha (4), po stronie łańcucha (4) współpracującej z kołem napędzanym (2), w obszarze zazębienia łańcucha (4) z kołem napędzanym (2).
2. Przekładnia łańcuchowa według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość między rolkami (10) na sworzniach (8) łańcucha (4) jest taka sama na całym obwodzie łańcucha (4) i odpowiada odległości między zębami koła napędzającego (1), natomiast odległość między rolkami (10) na sworzniach (9) łańcucha (4) jest zmienna i w obszarze zazębienia z kołem napędzanym (2) odpowiada średnicy koła napędzanego (2).
3. Przekładnia łańcuchowa według zastrz. 1, znamienna tym, że łańcuch (4) złożony jest z zewnętrznych ogniw (5) i wewnętrznych ogniw (5) ułożonych na przemian i każde z ogniw (5, 6) łańcucha (4) zawiera parę równolegle ustawionych względem siebie płytek (7) zbliżonych kształtem do trójkąta, połączonych ze sobą sworzniami (8, 9), przy czym oś geometryczna sworznia (9) leży poza płaszczyzną wyznaczoną przez osie pozostałych sworzni (8) ogniwa (5, 6).
Priority Applications (6)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369279A PL209441B1 (pl) | 2004-07-26 | 2004-07-26 | Przekładnia łańcuchowa |
PCT/PL2005/000034 WO2006011820A1 (en) | 2004-07-26 | 2005-05-27 | Chain transmission |
EP05744026.5A EP1781964B1 (en) | 2004-07-26 | 2005-05-27 | Chain transmission |
US11/572,706 US7780559B2 (en) | 2004-07-26 | 2005-05-27 | Chain transmission |
CN2005800253324A CN101023283B (zh) | 2004-07-26 | 2005-05-27 | 链条传动装置 |
ES05744026T ES2428125T3 (es) | 2004-07-26 | 2005-05-27 | Transmisión por cadena |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369279A PL209441B1 (pl) | 2004-07-26 | 2004-07-26 | Przekładnia łańcuchowa |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL369279A1 PL369279A1 (pl) | 2006-02-06 |
PL209441B1 true PL209441B1 (pl) | 2011-09-30 |
Family
ID=34969330
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL369279A PL209441B1 (pl) | 2004-07-26 | 2004-07-26 | Przekładnia łańcuchowa |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US7780559B2 (pl) |
EP (1) | EP1781964B1 (pl) |
CN (1) | CN101023283B (pl) |
ES (1) | ES2428125T3 (pl) |
PL (1) | PL209441B1 (pl) |
WO (1) | WO2006011820A1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US12066078B2 (en) | 2020-08-25 | 2024-08-20 | Jmj Synergia Sp. Z O.O. | Mechanical system with double-sided chain |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP5360813B2 (ja) * | 2009-03-02 | 2013-12-04 | 大同工業株式会社 | 両面駆動用サイレントチェーン並びにそれを用いた両面駆動用サイレントチェーン伝動装置 |
DE102011113935A1 (de) * | 2011-09-08 | 2013-03-14 | Robert Bosch Gmbh | Beidseits verzahnte Zahnkette sowie Anordnung aus einer solchen Zahnkette und einer Außenverzahnung einer Zahnketteneingriffseinrichtung |
CN103883688A (zh) * | 2014-03-09 | 2014-06-25 | 李慧杰 | 外啮轮轨链条传动装置 |
PL231048B1 (pl) * | 2015-12-04 | 2019-01-31 | Jerzy Erber | Przekładnia łańcuchowa |
CN106824627B (zh) * | 2017-03-27 | 2022-11-18 | 浙江易锋机械有限公司 | 错位喷涂输送装置 |
CN112550550A (zh) * | 2020-12-30 | 2021-03-26 | 三峡大学 | 齿轮链条啮合的鳍板升降装置及使用方法 |
Family Cites Families (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE86046C (pl) | ||||
US550541A (en) * | 1895-11-26 | simpson | ||
BE438048A (pl) | ||||
DE54663C (de) | A. R. KADZIDtOWSKI in Zawiercie, Rufsland | Zerlegbare Kette mit gezahnten Gliedern | ||
US628939A (en) * | 1896-05-27 | 1899-07-18 | Thomas Holt | Drive-chain. |
US1140319A (en) * | 1913-06-07 | 1915-05-18 | Frank H Van Houten | Driving mechanism. |
GB230839A (pl) | 1924-03-13 | 1925-08-27 | Autok Aktiengesellschaft Fabrik Fuer Triebketten | |
US3079807A (en) | 1960-02-23 | 1963-03-05 | Hornsteiner Maximilian | Transmission apparatus |
JPH0454350A (ja) * | 1990-06-25 | 1992-02-21 | Borg Warner Automot Kk | 低騒音チェーン及びチェーン伝動装置 |
US5222920A (en) * | 1992-06-05 | 1993-06-29 | Rexnord Corporation | Chain including roller sealing arrangement |
US5362279A (en) | 1993-08-05 | 1994-11-08 | Cms Gilbreth Packaging Systems | Self-tensioning chain drive |
CH688986A5 (de) | 1995-06-07 | 1998-07-15 | Maxi Fun S A | Glied mit mindestens einem Zahn und Spielzeugzahnrad mit einem Rad und einem Zahnkranz aus einem oder mehreren Gliedern. |
DE69812864T2 (de) | 1997-12-25 | 2004-01-29 | Tsubakimoto Chain Co | Beidseitig eingreifende Zahnkette und mit der Kette über seiner Umfang eingreifendes Zahnrad |
US7059985B2 (en) | 2001-07-17 | 2006-06-13 | Borgwarner Inc. | Alternating guide power transmission chain |
JP4409899B2 (ja) * | 2003-09-26 | 2010-02-03 | ボルグワーナー・モールステック・ジャパン株式会社 | サイレントチェーン |
-
2004
- 2004-07-26 PL PL369279A patent/PL209441B1/pl unknown
-
2005
- 2005-05-27 US US11/572,706 patent/US7780559B2/en active Active
- 2005-05-27 EP EP05744026.5A patent/EP1781964B1/en active Active
- 2005-05-27 WO PCT/PL2005/000034 patent/WO2006011820A1/en active Application Filing
- 2005-05-27 CN CN2005800253324A patent/CN101023283B/zh not_active Expired - Fee Related
- 2005-05-27 ES ES05744026T patent/ES2428125T3/es active Active
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US12066078B2 (en) | 2020-08-25 | 2024-08-20 | Jmj Synergia Sp. Z O.O. | Mechanical system with double-sided chain |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2006011820A1 (en) | 2006-02-02 |
ES2428125T3 (es) | 2013-11-06 |
US7780559B2 (en) | 2010-08-24 |
EP1781964A1 (en) | 2007-05-09 |
CN101023283A (zh) | 2007-08-22 |
US20070213156A1 (en) | 2007-09-13 |
EP1781964B1 (en) | 2013-06-26 |
WO2006011820A8 (en) | 2006-07-13 |
CN101023283B (zh) | 2012-05-02 |
PL369279A1 (pl) | 2006-02-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN1828087B (zh) | 双面驱动的无声链和使用该无声链的无声链传动设备 | |
US7464810B2 (en) | Plate-link chain | |
CN101680522B (zh) | 调频啮合的反齿链链轮 | |
US5226856A (en) | Roller chain constructed with nylon rollers | |
EP1277987A2 (en) | Alternating guide power transmission chain | |
EP1781964B1 (en) | Chain transmission | |
RU2010138573A (ru) | Передача с синхронным плоским ремнем | |
US5176587A (en) | Single pin rocker joint bushing chain | |
EP3176466B1 (en) | Chain drive | |
JPH1172144A (ja) | チェーン組立体およびチェーン・スプロケット組立体 | |
US2651211A (en) | Transmission chain for v-type pulleys | |
US20230313862A1 (en) | Mechanical system with double-sided chain | |
US10767729B2 (en) | Chain composed of different pitch links with repeated sequence | |
GB2597593A (en) | Transmission system | |
US7048666B2 (en) | Silent chain power transmitting apparatus | |
US11732782B2 (en) | Transmission system | |
US11603906B2 (en) | Drive sprocket | |
RU2091635C1 (ru) | Передача с гибкой связью | |
US355453A (en) | Julius kindee | |
PL155273B1 (pl) | Łańcuch napędowy wielowarstwowy | |
RU15336U1 (ru) | Эскалатор | |
RU123872U1 (ru) | Цепная волновая передача | |
PL240626B1 (pl) | Przekładnia łańcuchowa albo pasowa | |
UA4274U (uk) | Ланцюгово-прутковий транспортер | |
JPH09317854A (ja) | スパイラルベルト駆動用スプロケット及びこれを使用したコンベア装置 |