PL209280B1 - Pasza biokompozytowa - Google Patents

Pasza biokompozytowa

Info

Publication number
PL209280B1
PL209280B1 PL375855A PL37585505A PL209280B1 PL 209280 B1 PL209280 B1 PL 209280B1 PL 375855 A PL375855 A PL 375855A PL 37585505 A PL37585505 A PL 37585505A PL 209280 B1 PL209280 B1 PL 209280B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
amount
feed
biocomposite
molasses
Prior art date
Application number
PL375855A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375855A1 (pl
Inventor
Adam Czesław Chorowski
Original Assignee
Adam Czesław Chorowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adam Czesław Chorowski filed Critical Adam Czesław Chorowski
Priority to PL375855A priority Critical patent/PL209280B1/pl
Publication of PL375855A1 publication Critical patent/PL375855A1/pl
Publication of PL209280B1 publication Critical patent/PL209280B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P60/00Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
    • Y02P60/80Food processing, e.g. use of renewable energies or variable speed drives in handling, conveying or stacking
    • Y02P60/87Re-use of by-products of food processing for fodder production

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Pasza biokompozytowa, zawierająca białko surowe z roślin zbożowych i okopowych w postaci płynnej i melasę płynną, charakteryzuje się tym, że zawiera komponenty przetwarzanego białka surowego z odpadów roślinnych i okopowych, zwłaszcza wywarów zbożowych gorzelnianych poprodukcyjnych w ilości 5 % - 25 % wagowych, wywaru gorzelnianego poprodukcyjnego ziemniaczanego w ilości 3 - 30 % wagowych, wywaru gorzelnianego pomelasowego w ilości 5 - 40 % wagowych i melasy w ilości 60 - 97 % wagowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest pasza biokompozytowa, zwłaszcza do żywienia krów mlecznych, łatwo przyswajalna i poprawiająca jakość mleka.
W dzisiejszych czasach białko mleczne jest najważniejszym składnikiem mleka, znaczenie tłuszczu mlecznego zmalało.
Znana jest kompozycja paszowa z opisu patentu PL nr 130 646, zwłaszcza w postaci paszy lub dodatku paszowego, zawierająca znane dodatki uzupełniające, takie jak witaminy, hormony, antybiotyki oraz substancję czynną. Do zwykłej paszy lub do dodatku do paszy dodaje się rozpuszczalny w wodzie trwały kompleks tytanu, który sprzyja w zasadzie tylko przyrostowi wagowemu zwierząt.
Znana jest także mieszanka paszowa, z opisu patentu PL nr 186 397, zawierająca surowe białko w ilości 9-14% wagowych i zawartość histydyny w surowym białku 2,8-4,0% wagowych, aby ukierunkować możliwie efektywnie wytwarzanie białka mlecznego, a nie tłuszczu mlecznego.
Celem wynalazku jest opracowanie paszy, zwłaszcza do żywienia krów mlecznych, która powodowałaby zwiększenie ilości białka mlecznego w stosunku do tłuszczu mlecznego zawartego w mleku oraz zwiększałaby przyrost wagowy zwierzęcia.
Cel ten został osiągnięty przez opracowanie paszy biokompozytowej do żywienia krów mlecznych, zawierającej białko surowe z roślin zbożowych i okopowych w postaci płynnej, zmieszanej z masą płynną, charakteryzującej się tym, że zawiera komponenty przetwarzanego białka surowego z odpadów roślinnych i okopowych, zwłaszcza wywarów zbożowych gorzelnianych poprodukcyjnych w ilości od 5% wagowych do 25% wagowych, wywaru gorzelnianego poprodukcyjnego ziemniaczanego w iloś ci 3-30% wagowych, wywaru gorzelnianego pomelasowego w iloś ci 5-40% wagowych i melasy w iloś ci 60-97% wagowych.
Pasza biokompozytowa, charakteryzuje się także, tym, że zawiera mieszankę wywaru gorzelnianego ziemniaczanego w ilości 10% wagowych i melasę w ilości 90% wagowych.
Pasza biokompozytowa, charakteryzuje się również tym, że zawiera mieszankę wywaru gorzelnianego z kukurydzy w ilości 15% wagowych i melasy w ilości 85% wagowych.
Pasza biokompozytowa, charakteryzuje się też tym, że zawiera mieszankę wywaru gorzelnianego z żyta w ilości 8% wagowych i melasy 92% wagowych.
Pasza biokompozytowa, charakteryzuje się tym, że zawiera mieszankę wywaru gorzelnianego pomelasowego w ilości 5-40% wagowych i melasy 60-97% wagowych.
Zaletami wynikającymi ze stosowania płynnej paszy biokompozytowej jest:
- Zwiększenie produkcji mleka, wzrost oraz przyrost masy mięśniowej zwierzą t.
- Powoduje zwiększenie iloś ci alternatywnego i tań szego białka surowego, dostarczanego w paszy zwierzętom.
- Pozwala na lepsze wykorzystanie potencjał u genetycznego byd ł a.
- W odpowiednich proporcjach i skł adzie pasza biokompozytowa jest zawsze pł ynna, a trzymana nawet przez tydzień w temperaturze -20°C nie pogarsza swej płynności.
- Płynna konsystencja paszy ułatwia dozowanie paszy dla poszczególnych zwierząt.
- Pł ynność paszy uł atwia jej stosowanie przy zakiszaniu surowców paszowych, traw, kukurydzy, sianokiszonek, itp.
- Zastosowanie wywarów pofermentacyjnych (gorzelnianych, drożdżowych) dodaje im wartość paszową poprzez ich zmieszanie z melasą.
- Dostarczenie ł atwostrawnej energii z cukru, co jest szczególnie waż ne przy ż ywieniu bydł a paszami o niskiej energii w stosunku do ich potrzeb.
- Poprawa smaku, co:
- Zwiększa pobranie paszy przez zwierzęta.
- Pozwala na zastosowanie mniej smakowitych ale tańszych surowców.
- Zwiększa pobranie i poprawia trawienie paszy, co oznacza większą produkcję mleka i większy zysk producenta mleka.
- Obniżenie kosztów żywienia poprzez możliwość zastosowania tańszych surowców.
- W niektórych przypadkach na obniż enie kosztów ż ywienia poprzez zmniejszenie zastosowania pasz pełnoporcjowych.
- Stosowanie paszy biokompozytowej pomaga zabezpieczyć przed powstaniem kwasicy i ketozy.
PL 209 280 B1
Pasza biokompozytowa zawiera korzystnie:
Przykład 1 % wagowy
Wywar gorzelniany ziemniaczany 3
Melasy 97
Przykład 2 % wagowy
Wywar gorzelniany z kukurydzy 15
Melasy 85
Przykład 3 % wagowy
Wywar gorzelniany z żyta 8
Melasy 92
Przykład 4 % wagowy
Wywar gorzelniany pomelasowy 30
Melasa 70
Przykłady zestawów mieszanek paszy biokompozytowej przedstawiają wysokoenergetyczną
paszę opartą na melasie w mieszance składającej się z komponentów powstałych w procesach pofermentacyjnych między innymi zbóż, roślin cukrowych i ich pochodnych.
Pasza biokompozytowa jest jedną z najbardziej efektywnych, pod względem kosztów, źródeł energii z dostępnych pasz dla bydła mlecznego.
Pasza biokompozytowa według wynalazku, stanowi wspaniałe uzupełnienie przy żywieniu opartym na składnikach skrobiowych i surowcach z wysoką zawartością włókna, w takich jak sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy czy zboże.
Poprzez znaczącą stymulację fermentacji w żwaczu zwierzęcia, poprawia się wykorzystanie paszy, a jej dodatek do dawki podnosi pobranie pasz objętościowych.
Pasza biokompozytowa znakomicie poprawia smak dawki żywieniowej, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza przy żywieniu bydła tańszymi, ale mało smacznymi surowcami, takimi jak śruta rzepakowa, czy słoma.
Stosowanie paszy biokompozytowej pomaga znacznie kontrolować poziom zapylenia w oborze i zauważ alnie zmniejszać straty wynikające z ubytku frakcji pylistej z dawki pokarmowej (premiksy mineralne witaminowe, jak i powstawanie niewyjadów).
Pasza biokompozytowa zawiera typowo więcej białka w 100% masy suchej - do 18% - niż zwykła melasa i w ponad 95% jest ono trawione w żwaczu.
Typowa analiza płynnej paszy biokompozytowej wykazała, że:
Produkt Sucha masa %* Pasza (MJ/kg SM)* (%SM)* Białko ogólne (%SM)* Cukry łącznie
Pasza biokompozytowa 60 12,2 14 60
* Są to wielkości szacunkowe i mogą nieznacznie się zmieniać .
Pasza biokompozytowa według wynalazku może być używana w całym zakresie pasz dla przeżuwaczy, przy czym dla bydła mlecznego można stosować 1-4 kg/sztukę na dzień (zwierzęta rosnące 0,5-1,5 kg), a dla opasów 0,5-2,5 kg/sztukę na dzień.

Claims (5)

1. Pasza biokompozytowa zawierająca białko surowe z roślin zbożowych i okopowych w postaci płynnej i melasę płynną, znamienna tym, że zawiera komponenty przetwarzanego białka surowego z odpadów roś linnych i okopowych, zwłaszcza wywarów zboż owych gorzelnianych poprodukcyjnych w iloś ci od 5%-25% wagowych, wywaru gorzelnianego poprodukcyjnego ziemniaczanego w iloś ci 3-30% wagowych, wywaru gorzelnianego pomelasowego w ilości 5-40% wagowych i melasy w ilości 60-97% wagowych.
2. Pasza biokompozytowa według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera wywar gorzelniany poprodukcyjny ziemniaczany w ilości 10% wagowych i melasę w ilości 90% wagowych.
3. Pasza biokompozytowa według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera wywar gorzelniany poprodukcyjny z kukurydzy w ilości 15% wagowych i melasę w ilości 85% wagowych.
PL 209 280 B1
4. Pasza biokompozytowa według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera wywar gorzelniany poprodukcyjny z żyta w ilości 8% wagowych i melasę 92% wagowych.
5. Pasza biokompozytowa według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera wywar gorzelniany pomelasowy w ilości 5-40% wagowych i melasę 60-97% wagowych.
PL375855A 2005-06-23 2005-06-23 Pasza biokompozytowa PL209280B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL375855A PL209280B1 (pl) 2005-06-23 2005-06-23 Pasza biokompozytowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL375855A PL209280B1 (pl) 2005-06-23 2005-06-23 Pasza biokompozytowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375855A1 PL375855A1 (pl) 2006-12-27
PL209280B1 true PL209280B1 (pl) 2011-08-31

Family

ID=40561541

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375855A PL209280B1 (pl) 2005-06-23 2005-06-23 Pasza biokompozytowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209280B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL375855A1 (pl) 2006-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3875304A (en) Livestock feed composition and method of preparing the same
Ahmed et al. Performance of growing sheep on Azolla based diets
GB2490530A (en) Total mixed ration pellets for cattle, sheep, goats and camels
CN108567071B (zh) 一种改善肉羊生长性能的饲料及其制备方法
CN105995201A (zh) 一种鱼饲料及其制备方法
Volanis et al. Utilization of an ensiled citrus pulp mixture in the feeding of lactating dairy ewes
Tauqir et al. Nutritive value of jumbo grass (Sorghum bicolour Sorghum sudanefe) silage in lactating Nili-Ravi buffaloes.
US20200404949A1 (en) Enhanced milk production effienciency in dairy cows
CN107372343A (zh) 舍饲山羊的育肥方法
Kung The role of fiber in ruminant ration formulation
Sutton et al. Attempts to improve the utilization of urea-treated whole-crop wheat by lactating dairy cows
CN1557181B (zh) 秸秆饲料及制备方法
MX2012010685A (es) Modificacion de los patrones del consumo de alimento en raciones para el ganado bovino.
Chopade et al. Growth performance and economics of urea treated soybean straw based pelleted complete ration in kids
CN105076684A (zh) 一种玉米秸秆混合饲料
Srour et al. Performance of Lactating Buffaloes as Affected by Partial Substation of Berseem by Maize and Maize Teosinte Hybrid Silage During Winter Season in Egypt.
AU2020364700B2 (en) Method for producing cattle feed, and cattle feed
PL209280B1 (pl) Pasza biokompozytowa
Gjorgjievski et al. Feeding of lambs with improved pelleted feed
KR101911028B1 (ko) 가축, 특히 소 사육을 위한 조사료
JPH0698688A (ja) 飼 料
Kudrna Effect of Feeding Frequency Employing Total Mixed Ration (TMR) on Dry Matter Intake and Milk Yield in Dairy Cows During the Winter
Comino et al. Substitution of soybean meal and cotton seed with whole crop soybean silage in dairy cow diets to increase feed self-sufficiency of dairy farms in Italy.
Okunade et al. Intake, growth performance and economics of production of Yankasa rams fed ammoniated ensiled threshed sorghum top supplemented with varying concentrate regimes
CN106962607A (zh) 一种羔羊育肥全混合日粮