PL208336B1 - Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych - Google Patents

Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych

Info

Publication number
PL208336B1
PL208336B1 PL379415A PL37941506A PL208336B1 PL 208336 B1 PL208336 B1 PL 208336B1 PL 379415 A PL379415 A PL 379415A PL 37941506 A PL37941506 A PL 37941506A PL 208336 B1 PL208336 B1 PL 208336B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wood
nitrate
hydrophobic
protection
ionic liquids
Prior art date
Application number
PL379415A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379415A1 (pl
Inventor
Juliusz Pernak
Jadwiga Zabielska-Matejuk
Andrzej Fojutowski
Andrzej Noskowiak
Original Assignee
Inst Tech Drewna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tech Drewna filed Critical Inst Tech Drewna
Priority to PL379415A priority Critical patent/PL208336B1/pl
Publication of PL379415A1 publication Critical patent/PL379415A1/pl
Publication of PL208336B1 publication Critical patent/PL208336B1/pl

Links

Landscapes

  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób i środek do powierzchniowego i wgłębnego zabezpieczania drewna na bazie hydrofobowych azotanowych(V) cieczy jonowych, zwłaszcza do ochrony drewna przed grzybami. Środek, korzystnie zawierający substancje dodatkowe, jak pigmenty, środki zapachowe i wypełniacze, charakteryzuje się tym, że zawiera od 90% do 99% wagowych substancji aktywnych w postaci azotanów(V) dialkilodimetyloamoniowych o ogólnym wzorze 1 i/lub azotanów(V) alkilobenzylodimetyloamoniowych o ogólnym wzorze 2, w których R oznacza grupę alkilową prostołańcuchową zawierającą 6 lub 8 lub 10 lub 12 lub 14 lub 16 lub 18 atomów węgla lub mieszaninę grup alkilowych zawierającą od 8 do 18 atomów węgla, przy czym korzystnie w mieszaninie środek zawiera wymienione składniki aktywne w proporcji wzajemnej od 0 do 100% wagowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych(V) cieczy jonowych.
W ochronie drewna przed niszczą cym dział aniem zespoł u czynników ś rodowiskowych m. in. przez stosowanie odpowiednich środków ochronnych, istotny jest dobór związków chemicznych.
Związki te muszą być bezpieczne dla człowieka, powinny głęboko wnikać w drewno, najlepiej, aby zakotwiczały się w nim i nie ulegały wymywaniu. Obecnie nie jest znany idealny konserwant drewna.
Znane są od ponad stu lat czwartorzędowe halogenki amoniowe, najłatwiej otrzymywane w wyniku reakcji Menschutkina, czyli reakcji substytucji nukleofilowej halogenku alkilowego z trzeciorzędową aminą.
Rozpuszczalne w wodzie czwartorzędowe halogenki amoniowe były intensywnie badane w XX wieku i znalazły wiele praktycznych zastosowań.
Ze względu na ich silne działanie wobec drobnoustrojów okazały się skutecznymi związkami w ochronie drewna przed niszczącym działaniem grzybów zarówno rozkładu brunatnego, szarego i białego.
Do dziś jako skuteczne i bezpieczne wobec człowieka fungicydy w ochronie drewna stosuje się chlorek didecylodimetyloamoniowy, chlorek benzalkoniowy (nazwa systematyczna chlorek alkilobenzylodimetyloamoniowy, w którym grupa alkilowa zawiera od 8 do 18 atomów węgla) jak i bromek benzalkoniowy (nazwa systematyczna bromek alkilobenzylodimetyloamoniowy, w którym grupa alkilowa zawiera od 8 do 18 atomów węgla).
Wymienione halogenki są dobrze rozpuszczalne w wodzie, dlatego popularne stało się używanie ich wodnych roztworów.
Znane są i stosowane w ochronie drewna od ponad trzydziestu lat, hydrofilowe czwartorzędowe sole amoniowe, których anionem poza halogenem są: propionian, octan czy mrówczan.
Sole te charakteryzują się bardzo dobrą skutecznością działania bakterio- i grzybobójczego. Mankamentem jednak hydrofilowych czwartorzędowych soli amoniowych, stosowanych do zabezpieczania drewna metodami powierzchniowymi (np. smarowania, natrysku), jest niezbyt głęboka penetracja tych soli w drewnie (do 1,5 mm). Podczas pękania drewna w czasie zmiennych warunków higrotermicznych może dojść do infekcji mikrobiologicznej wewnętrznych warstw zabezpieczonego drewna. Brak właściwości penetracyjnych czwartorzędowych halogenów amoniowych jest spowodowany szybką adsorpcją ich na powierzchni drewna. W procesie tym istotną rolę odgrywa aktywność powierzchniowa czwartorzędowych halogenów amoniowych.
Istota sposobu według sposobu wynalazku polega na tym, że azotany(V) dialkilodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 1
CH,
I +
R—N—R
CH3 n°3‘ i/lub azotany(V) alkilobenzylodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 2
gdzie R oznacza grupę alkilową prostołańcuchową zawierającą 6 lub 8 lub 10 lub 12 lub 14 lub 16 lub 18 atomów węgla, lub mieszaninę grup alkilowych zawierającą od 8 do 18 atomów węgla, w ilości nie mniejszej niż 4 kg na 1 m3 drewna, w postaci 100% koncentratów lub ich roztworów alkoholowych lub chloroformowych lub estrowych, nanosi się metodami bezciśnieniowymi na powierzchnię drewna o wilgotności do punktu nasycenia włókien, korzystnie powietrzno-suchego (13-22%) w temperaturze od 0 do 150°C, w ilości nie mniejszej niż 4,0 kg na 1 m3 drewna, przy czym wymienione składniki aktywne w mieszaninie stosuje się w proporcji wzajemnej od 0 do 100% wagowych.
PL 208 336 B1
Kolejna istota sposobu według wynalazku polega na tym, że azotany(V) dialkilodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 1
CHo I +3
R—N—R
CH3 n°3' i/lub azotany(V) alkilobenzylodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 2
gdzie R oznacza grupę alkilową prostołańcuchową zawierającą 6 lub 8 lub 10 lub 12 lub 14 lub 16 lub 18 atomów węgla, lub mieszaninę grup alkilowych zawierającą od 8 do 18 atomów węgla, w ilości nie mniejszej niż 4 kg na 1 m3 drewna, w postaci 100% koncentratów lub ich roztworów alkoholowych lub chloroformowych lub estrowych, wprowadza się ciśnieniowo do drewna o wilgotności do punktu nasycenia włókien, korzystnie powietrzno-suchego (13-22%), w ilości nie mniejszej niż 4,0 kg na 1 m3 drewna, przy czym wymienione składniki aktywne w mieszaninie stosuje się w proporcji wzajemnej od 0 do 100% wagowych.
Stosowany do zabezpieczania drewna środek na bazie hydrofobowych azotanowych(V) cieczy jonowych zawiera także substancje dodatkowe jak pigmenty, środki zapachowe i wypełniacze.
W jednym z kierunków badań nad czwartorzędowymi halogenkami amoniowymi dokonywano wymiany halogenku na inny anion zarówno o charakterze nieorganicznym jak i organicznym, co doprowadziło do otrzymania hydrofobowych czwartorzędowych soli amoniowych.
Tę nową grupę czwartorzędowych soli amoniowych stanowią sole organiczne o temperaturze topnienia poniżej 100°C, składające się z kationu i anionu. Są to ciecze jonowe.
Należące do tej grupy nowe związki w postaci azotanów(V) didecylodimetyloamoniowych i azotanów(V) benzalkoniowych oraz sposób ich otrzymywania, zostały przedstawione w polskim zgłoszeniu patentowym nr P-377 099.
Nieoczekiwanie okazało się, że nowe czwartorzędowe azotany(V) dialkilodimetyloamoniowe i alkilobenzylodimetyloamoniowe są prawie nierozpuszczalne w wodzie i wykazują wysoką aktywność wobec bakterii i grzybów w ochronie drewna.
Te czwartorzędowe sole amoniowe mają następujące formuły: azotany(V) dialkilodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 1
I +
R—N—R
CH3 n°3' wzór 1 i azotany(V) alkilobenzylodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 2
PL 208 336 B1
Azotany(V) dialkilodimetyloamoniowe i alkilobenzylodimetyloamoniowe rozpuszczają się w wodzie nieznacznie. Ich stężenie w wodzie o temperaturze 20°C nie przekracza 0,5 g/dm3, a w wodzie o temperaturze 10° C jest bliskie 0,2 g/dm3.
Są to więc hydrofobowe ciecze jonowe o temperaturze rozkładu powyżej 210°C.
Zastosowanie tych mających postać cieczy azotanów(V) dialkilodimetyloamoniowych i alkilobenzylodimetyloamoniowych w zabezpieczaniu i ochronie drewna przed działaniem grzybów włącznie z hydrofobizacją jest nowym rozwiązaniem zdecydowanie efektywniejszym niż dotychczasowe stosowanie chlorków didecylodimetyloamoniowych, czy halogenków benzalkoniowych.
Wymienione azotany(V) są bardzo hydrofobowe, dlatego nie tylko lepiej wnikają w głąb drewna, ale są także wyjątkowo trudno wymywalne. Zabezpieczone i zaimpregnowane sposobem według wynalazku drewno może być z powodzeniem stosowane w kontakcie z ziemią.
Okazało się, że o silnym działaniu wobec różnego rodzaju grzybów decyduje wielkość kationu, a azotanowy(V) anion nie tylko zmienia charakter zwią zku z hydrofilowego na hydrofobowy, ale skutecznie zwiększa jego właściwości penetracyjne.
Korzystnymi rezultatami impregnowania drewna azotanami(V) dialkilodimetyloamoniowym i alkilobenzylodimetyloamoniowym o ogólnym wzorze 1 i/lub 2, jest ponadto odprowadzanie ładunków elektrycznych z drewna, zmniejszenie nasiąkliwości drewna utrudniające stwarzanie w drewnie warunków koniecznych dla rozwoju grzybów, zachowanie właściwości mechanicznych drewna na wysokim poziomie czy na koniec zmniejszenie zapalności drewna.
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony na przykładach realizacji sposobu według wynalazku i przykładach wykonania środka, przedstawionych poniżej.
P r z y k ł a d y
P r z y k ł a d 1
Środek jako substancję aktywną zawiera azotan(V) didecylodimetyloamoniowy
Azotan(V) didecylodimetyloamoniowy, charakteryzujący się tym, że topi się przy temperaturze 19°C, a rozkłada przy Tonset = 235°C, a jego właściwości przeciwgrzybowe wykazują działanie wobec grzybów:
Sclerophoma pityophila ED50 <10 ppm, ED100 = 1000-2500 ppm i LD > 5000 ppm; Trametes versicolor ED50 10-25 ppm, ED100 = 2500-5000 ppm i LD = 2500-5000 ppm; i Coniophora puteana ED50 < 10 ppm, ED100 > 5000 ppm i LD > 5000 ppm, gdzie: (ED50 = effective dosis = stężenie efektywnie hamujące wzrost grzybni w 50%,
ED100 effective dosis = stężenie efektywnie hamujące wzrost grzybni w 100%,
LD = letal dosis = stężenie powodujące uśmiercenie grzyba), naniesiono na powierzchnię drewna sosny Pinus sylvestris L., o wilgotności 12±1%, w temperaturze 20±1°C metodą smarowania w ilości 200 g azotanu(V) didecylodimetyloamoniowego na 1 m2 drewna.
Głębokość wnikania, wyznaczona wg PN- 75/C-04901, wynosiła 3,8 mm.
Drewno sosny, nasycone azotanem(V) didecylodimetyloamoniowym w roztworze alkoholowym, metodą ciśnieniową, w temperaturze 20±1°C, w ilości 6,35 kg na 1 m3 drewna, poddano 8-dniowemu cyklowi wytrząsania (przy 150 rpm) z wodą dejonizowaną.
Stopień wymycia tej cieczy jonowej w warunkach doświadczenia wyniósł poniżej 1%. Potwierdza to bardzo dobre utrwalenie się azotanu(V) didecylodimetyloamoniowego w drewnie sosny.
Dla porównania chlorek didecylodimetyloamoniowy o hydrofilowym charakterze anionu wprowadzony do drewna w ilości 8,51 kg na 1 m3 drewna, ulegał w tych samych warunkach wymyciu z nasyconego drewna w 7,8%.
Drewno sosny nasycone azotanem(V) didecylodimetyloamoniowym metodą smarowania w ilości 200 g na 1 m2 powierzchni okazało się odporne na działanie testowych grzybów pleśniowych:
Aspergillus niger, Penicillium funiculosum, Trichoderma viride, Alternaria alternata, Paecilomyces varioti, Chaetomium globosum (badania wykonano zgodnie z metodą badawczą 5G Akredytowanego Laboratorium Badawczego Instytutu Technologii Drewna).
P r z y k ł a d 2
Środek jako substancję aktywną zawiera azotan(V) alkilobenzylodimetyloamoniowy
Azotan(V) alkilobenzylodimetyloamoniowy, charakteryzujący się tym, że topi się przy temperaturze 36°C, a rozkłada przy Tonset = 215°C, a jego właściwości przeciwgrzybowe wykazują działanie wobec grzybów:
PL 208 336 B1
Sclerophoma pityophila ED50 = 10-25 ppm, ED100 = 100-250 ppm i LD = 1000-2500 ppm; Trametes versicolor ED50 = 10-25 ppm, ED100 = 750-1000 ppm i LD = 1000-2500 ppm; i Coniophora puteana ED50 = 250-500 ppm, ED100 = 2500-5000 ppm i LD = 2500-5000 ppm, naniesiono na powierzchnię drewna sosny Pinus sylvestris L. o wilgotności 12±1% w temperaturze 20±1°C metodą smarowania w ilości 200 g azotanu(V) alkilobenzylodimetyloamoniowego na 1 m2.
Głębokość wnikania, wyznaczona wg PN-75/C-04901 wyniosła 3,5 mm.
Drewno sosny Pinus sylvestris L. o wilgotności 0% w temperaturze 20±1°C nasycono metodą ciśnieniową, stosując roztwór alkoholowy, azotanem(V) alkilobenzylodimetyloamoniowym w ilości 6,17 kg na 1 m3 drewna, a następnie, po 3-tygodniowym sezonowaniu, poddano 8-dniowemu cyklowi wytrząsania nasyconego drewna (6,17 kg na 1 m3 drewna) z wodą dejonizowaną.
Stopień wymycia azotanu(V) alkilobenzylodimetyloamoniowego wyniósł 1,1%. Dla porównania chlorek benzalkoniowy wprowadzony ciśnieniowo do drewna sosny w ilości 8,37 kg na 1 m3 drewna ulega w tych warunkach 9,7% wymyciu.
2
Naniesienie na drewno azotanu(V) alkilobenzylodimetyloamoniowego w ilości 200 g na 1 m2 powierzchni spowodowało całkowite zahamowanie wzrostu testowych grzybów pleśniowych:
Aspergillus niger, Penicillium funiculosum, Trichoderma viride, Alternaria alternata, Paecilomyces varioti i Chaetomium globosum na jego powierzchni (badania wykonano zgodnie z metodą badawczą 5G Akredytowanego Laboratorium Badawczego Instytutu Technologii Drewna).
P r z y k ł a d 3
Środek jako substancję aktywną zawiera mieszaninę azotanu(V) didecylodimetyloamoniowego z azotanem(V) alldlobenzylodimetyloamoniowym
Mieszaniny azotanu(V) didecylodimetyloamoniowego z azotanem(V) alkilobenzylodimetyloamoniowym w stosunku wagowym 3:2 z uzupełnieniem w ilości 5%, substancjami dodatkowymi jak pigmenty, środki zapachowe, wypełniacze, zastosowano do nasycania drewna sosny Pinus sylvestris L., o wilgotności 12±1%, metodą smarowania w temperaturze 20±1°C, w ilości 200 g na m2 powierzchni drewna. Głębokość wnikania wyniosła 6,0 mm.
Aktywność biologiczna środka określona poprzez wartości ED50, ED100 i LD wyżej określonej mieszaniny azotanu(V) didecylodimetyloamoniowego z azotanem(V) alkilobenzylodimetyloamoniowym (w stosunku wagowym 3:2 i z, w ilości 5%, substancjami dodatkowymi jak pigmenty, środki zapachowe, wypełniacze), wobec grzybów: Sclerophoma pityophila, Trametes versicolor i Coniophora puteana mieści się w granicach wskazanych w przykładach 1 i 2 aktywności biologicznej każdego z tych azotanów z osobna.
Naniesienie na drewno mieszanin azotanu(V) didecylodimetyloamoniowego z azotanem(V) alkilobenzylodimetyloamoniowym w stosunku wagowym 3:2 i z uzupełnieniem, w ilości 5%, substancjami dodatkowymi jak pigmenty, środki zapachowe, wypełniacze, w ilości 200 g na 1 m2 powierzchni spowodowało całkowite zahamowanie wzrostu testowych grzybów pleśniowych: Aspergillus niger, Penicillium funiculosum, Trichoderma viride, Alternaria alternata, Paecilomyces varioti i Chaetomium globosum na jego powierzchni (badania wykonano zgodnie z metodą badawczą 5G Akredytowanego Laboratorium Badawczego Instytutu Technologii Drewna).
Opisane rozwiązania zapewniają bardzo korzystny sposób i środek do zabezpieczania drewna opisanymi hydrofobowymi azotanami(V) dialkilodimetyloamoniowymi i azotanów(V) alkilobenzylodimetyloamoniowymi jako tanimi cieczami jonowymi.
Oprócz wskazanego sposobu wprowadzania środka, według wynalazku, metodą ciśnieniową i metodami bezciś nieniowymi, moż liwe jest stosowanie również metody próż niowo-ciś nieniowej, a takż e metody ką pieli.

Claims (1)

1. Sposób powierzchniowego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony drewna przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych(V) cieczy jonowych, korzystnie zawierających substancje dodatkowe jak pigmenty, środki zapachowe i wypełniacze, znamienny tym, że azotany(V) dialkilodimetyloamoniowe o ogólnym wzorze 1
PL379415A 2006-04-07 2006-04-07 Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych PL208336B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379415A PL208336B1 (pl) 2006-04-07 2006-04-07 Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379415A PL208336B1 (pl) 2006-04-07 2006-04-07 Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379415A1 PL379415A1 (pl) 2007-10-15
PL208336B1 true PL208336B1 (pl) 2011-04-29

Family

ID=43016737

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379415A PL208336B1 (pl) 2006-04-07 2006-04-07 Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208336B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL226089B1 (pl) * 2012-07-01 2017-06-30 Inst Tech Drewna Srodki do ochrony przed grzybami i algami oraz sposoby ochrony drewna przed grzybami i algami przy uzyciu tych srodkow
PL226368B1 (pl) * 2012-07-23 2017-07-31 Inst Tech Drewna Sposób zabezpieczenia sklejki przed działaniem grzybów
PL227762B1 (pl) * 2012-07-24 2018-01-31 Instytut Tech Drewna Sposób zabezpieczania płyt wiórowych przed działaniem grzybów oraz środek do ochrony płyt wiórowych przed działaniem grzybów

Also Published As

Publication number Publication date
PL379415A1 (pl) 2007-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI121917B (fi) Koostumus ja menetelmä puupohjaisen materiaalin käsittelemiseksi ja koostumuksella käsitelty puupohjainen materiaali
CA2854445C (en) Additives for use in wood preservation
NZ210572A (en) Wood treatment composition
WO2009030433A2 (en) Use of biocide compositions for wood preservation
KR20130088751A (ko) 구리-내성이 있는 균류를 처리하는데 유용한 목재 보존 제형
JPS582041B2 (ja) モクザイボウフヨウサツキンザイ
USRE40589E1 (en) Wood preservative composition
US20080131666A1 (en) Penetration improvement of copper amine solutions into dried wood by addition of carbon dioxide
PL208336B1 (pl) Sposób powierzchniowego i/lub wgłębnego zabezpieczania drewna, w szczególności dla ochrony przed grzybami, z wykorzystaniem hydrofobowych azotanowych (V) cieczy jonowych
PL393431A1 (pl) Sposób ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z kationem pochodzenia naturalnego i anionem azotanowym (V) oraz środki do ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z kationem pochodzenia naturalnego i anionem azotanowym (V)
EP2700310B1 (en) Preservatives for protection against fungi and algae and methods of wood protection against fungi and algae using those preservatives
FI79967C (fi) Fungicidiskt medel foer skyddande av faerskskuret trae mot blaoroeta och moegelsvamp.
FI128496B (fi) Menetelmä puukappaleen käsittelemiseksi
RU2147510C1 (ru) Средство для защиты древесины
PL395817A1 (pl) Sposób ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z anionem azotanowym (III) oraz srodki ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z anionem azotanowym (III)
ZABIELSKA-MATEJUK et al. The influence of terpene substituents of heteroaromatic ionic liquids on antifungal and physicochemical properties
RU2048288C1 (ru) Состав для защиты сырой древесины от биопоражения
PL208335B1 (pl) Sposób powierzchniowegoi/lub wgłębnego zabezpieczania drewna oraz środek do zabezpieczania drewna
PL214490B1 (pl) Środek do zabezpieczania drewna oraz sposób powierzchniowego i wgłębnego zabezpieczania drewna z jego użyciem
PL158853B1 (pl) Srodek ochrony drewna przed biokorozja PL PL PL
ZA200701120B (en) Wood preservative composition