PL207721B1 - Sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego na obecność ciał obcych - Google Patents
Sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego na obecność ciał obcychInfo
- Publication number
- PL207721B1 PL207721B1 PL351579A PL35157902A PL207721B1 PL 207721 B1 PL207721 B1 PL 207721B1 PL 351579 A PL351579 A PL 351579A PL 35157902 A PL35157902 A PL 35157902A PL 207721 B1 PL207721 B1 PL 207721B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- values
- microwave field
- tobacco
- area
- generated
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N22/00—Investigating or analysing materials by the use of microwaves or radio waves, i.e. electromagnetic waves with a wavelength of one millimetre or more
- G01N22/04—Investigating moisture content
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S131/00—Tobacco
- Y10S131/905—Radiation source for sensing condition or characteristic
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Immunology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Pathology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Electromagnetism (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
- Sampling And Sample Adjustment (AREA)
- Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
- Testing Or Measuring Of Semiconductors Or The Like (AREA)
- Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)
- Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
- Constitution Of High-Frequency Heating (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego na obecność ciał obcych.
W przemyś le tytoniowym przetwarza się automatycznie duże ilości tytoniu. Poddaje się go przy tym z reguły kilku, następującym po sobie etapom sposobu i w tym celu transportuje, na przykład na przenośnikach taśmowych, pomiędzy różnymi urządzeniami. Czasami obserwuje się, że w końcowych produktach przemysłu tytoniowego, na przykład papierosach, znajdują się elementy z obcych materiałów, które w niekorzystnym przypadku mogą negatywnie oddziaływać na własności produktu, jak jego wygląd, smak i parametry palenia. Dlatego też przemysł tytoniowy stale poszukuje metod wyeliminowania obecności takich ciał obcych w swych produktach. W stanie techniki stosuje się głównie metody optyczne, w których tytoń rozprowadza się najpierw wzdłuż odcinka transportowego w postaci jednowarstwowej powłoki, a następnie, przy użyciu kamer i urządzeń do obróbki obrazu, wykrywa się i oddziela ciała obce. Odpowiednie przyrządy są skomplikowane i znajdują zastosowanie jedynie w dziedzinie przetwórstwa tytoniu. Nie ma przy tym możliwości wykrywania ciał obcych, które przedostają się do tytoniu bezpośrednio przed lub w trakcie wytwarzania papierosów. W trakcie wytwarzania papierosów do oddzielania zbyt ciężkich cząstek tytoniu (łodyg) stosuje się klasyfikatory powietrzne, które pozwalają oddzielić niektóre ciała obce, oraz przyrządy do wykrywania metali, za pomocą których identyfikuje się cząstki metali w już zamkniętym paśmie papierosowym. Jednak duża część wszystkich możliwych ciał obcych pozostaje niewykrywalna.
Ze stanu techniki znanych jest wiele sposobów pomiaru gęstości i wilgotności tytoniu, zawartego w paśmie papierosowym, za pomocą mikrofal. Sposoby te są po części bardzo dokładne i polegają na tym, że tytoń jest dobrym dielektrykiem, zaś jako substancja silnie higroskopijna ma stosunkowo dużą zawartość wody, wynoszącą od 10 do 20% wagowych. Sama woda jest również dobrym dielektrykiem i wykazuje dodatkowo, wskutek znacznej ruchliwości dipoli molekularnych, wysoki współczynnik strat przy częstotliwościach mikrofalowych. Wymienione własności prowadzą do tego, że pole mikrofalowe podlega silnym oddziaływaniom wskutek obecności tytoniu, zaś oddziaływania można łatwo rozróżnić na podstawie suchego składnika tytoniowego i składnika wodnego. W amerykańskim opisie patentowym nr US 4,707,652 ujawniony jest sposób, w którym celem wykrywania ciał obcych bada się anomalie przestrzennego rozpraszania pola mikrofalowego na próbce tytoniu. Ta metoda laboratoryjna jest jednak powolna, w związku z czym nie nadaje się do zastosowania, zwłaszcza na szybkich, maszynach do wyrobu papierosów.
Z WO 00/09983 znany jest sposób wykrywania materiał ów obcych w tytoniu, w którym najpierw wyznacza się osłabienie przesunięcia fazowego mikrofal przy przechodzeniu przez tytoń, po czym z tych wartości pomiarowych wyznacza się gęstość i wilgotność tytoniu, a na zakończenie przy użyciu uczonej sieci neuronowej wykrywa się na podstawie ciągu wartości pomiarowych gęstości lub wilgotności obecność materiałów obcych.
Niepublikowany opis WO 01/20311 A1 dotyczy sposobu wykrywania ciał obcych w materiałach, na przykład produktach spożywczych, w którym to sposobie poddawany pomiarom produkt prześwietla się mikrofalami o kilku częstotliwościach, przy każdej częstotliwości mierzy się amplitudę i fazę odbieranych mikrofal i porównuje z dopuszczalnymi wartościami granicznymi.
Sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego, zwłaszcza tytoniu lub kabla filtrowego, na obecność ciał obcych, w którym to sposobie wytwarza się pole mikrofalowe, umieszcza się daną ilość materiału w obszarze działania pola mikrofalowego i analizuje się wpływ pola mikrofalowego, mierząc jednocześnie rzeczywiste wartości pierwszej i drugiej charakterystycznej wielkości pola mikrofalowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zadaje się dopuszczalny przedział dla tych wartości rzeczywistych, następnie sprawdza się, czy wartości rzeczywiste leżą w dopuszczalnym przedziale wartości i wytwarza się sygnał, gdy wartości rzeczywiste nie leżą w dopuszczalnym przedziale wartości.
Dopuszczalny przedział wartości zawiera korzystnie wartości obu wielkości, które występują przy oddziaływaniu na pole mikrofalowe danej ilości materiału, zawierającej wyłącznie materiał produkcyjny.
Wytwarzany sygnał wykazuje korzystnie obecność materiału obcego w danej ilości materiału.
Daną ilość materiału tworzy się korzystnie ze strumienia materiału, przemieszczanego przez obszar działania.
Strumień materiału otacza się korzystnie materiałem osłonkowym.
PL 207 721 B1
Strumień materiału dzieli się korzystnie przed lub po przejściu przez obszar działania na odcinki, zaś odcinki, przy przejściu których wytwarzany jest sygnał, oddziela się następnie ze strumienia materiału.
Materiał produkcyjny przed przejściem przez obszar działania formuje się korzystnie w pasmo bez końca, które owija się pasem osłonkowym, po czym owinięte pasmo przed lub po przejściu przez obszar działania dzieli się na podłużne odcinki, które przetwarza się dalej w papierosy, przy czym odcinki, przy których przejściu przez obszar działania wytwarzany jest sygnał, oddziela się przed dalszą obróbką.
Dopuszczalny przedział wartości wyznacza się korzystnie, przemieszczając ilość porównawczą, zawierającą wyłącznie materiał produkcyjny, przez obszar działania, przy czym wartości rzeczywiste, które mierzy się podczas przejścia ilości porównawczej, tworzą dopuszczalny przedział wartości.
Ilość porównawczą owija się korzystnie materiałem osłonkowym.
Niezależnie od równoczesnego przeprowadzania sposobu wyznacza się korzystnie z rzeczywistych wartości tych samych charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego co najmniej jedną własność materiału produkcyjnego.
Jako materiał produkcyjny stosuje się korzystnie tytoń, zaś jako własność wyznacza się gęstość i/lub wilgotność tytoniu.
Jako wielkości pola mikrofalowego w sensie wynalazku stosuje się tutaj zarówno realne wielkości wytwarzanego pola mikrofalowego, na przykład amplitudę i fazę, jak też parametry elementu wytwarzającego pole mikrofalowe, na przykład częstotliwość rezonansową i szerokość pasma rezonatora, w którym rozprzestrzenia się pole mikrofalowe.
Ilość materiału można szczególnie łatwo przepuszczać przez obszar działania w postaci strumienia materiału. Korzystne jest przy tym, jeżeli strumień materiału jest owinięty materiałem osłonkowym.
Sposób nadaje się zwłaszcza do zastosowania dla materiałów produkcyjnych przemysłu tytoniowego, zwłaszcza tytoniu lub kabli filtrowych.
Korzystnie strumień materiału dzieli się przed lub po przejściu przez obszar działania na odcinki, zaś odcinki, przy których przejściu wytwarzany jest sygnał, oddziela się następnie ze strumienia materiału.
W szczególnie korzystnej postaci wykonania sposobu materiał produkcyjny przed przejś ciem przez obszar działania formuje się w pasmo bez końca, po czym pasmo to owija się pasem osłonkowym. Przed lub po przejściu przez obszar działania owinięte pasmo dzieli się na podłużne odcinki, które przetwarza się dalej w papierosy. Te odcinki, przy których przejściu przez obszar działania wytwarzany jest sygnał, oddziela się przed dalszą obróbką z ciągu pozostałych odcinków.
Dopuszczalny obszar wartości wyznacza się szczególnie korzystnie tak, że przemieszcza się ilość porównawczą, która nie zawiera materiałów obcych, przez obszar działania pola mikrofalowego, zaś wartości rzeczywiste, które mierzy się podczas przejścia ilości porównawczej, tworzą dopuszczalny obszar wartości. Ilość porównawcza jest przy tym korzystnie owinięta materiałem osłonkowym.
Sposób według wynalazku można szczególnie łatwo realizować w kombinacji ze sposobem, w którym równolegle i niezależnie od niego, z rzeczywistych wartoś ci tych samych charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego wyznacza się co najmniej jedną własność materiału produkcyjnego. Własność tę stanowi zwłaszcza gęstość i/lub wilgotność tytoniu, użytego jako materiał produkcyjny.
Sposób według wynalazku polega na tym, że podane wyżej własności dielektryczne tytoniu różnią się wyraźnie od własności wielu innych materiałów. W sensie wynalazku w grę wchodzą w zasadzie takie materiały, które stosuje się na skalę przemysłową, ponieważ właśnie one mają okazję przedostawać się podczas procesu przetwórczego do tytoniu. Są to zwłaszcza metale i tworzywa sztuczne.
Metale mają zasadniczo inny wpływ na mikrofale niż substancje dielektryczne, ponieważ wysoka przewodność metali powoduje zwarcie elektrycznych elementów składowych pól elektromagnetycznych. To z kolei prowadzi do silnych odbić i rozpraszania mikrofal.
Tworzywa sztuczne o zastosowaniach technicznych są z reguły optymalizowane w ten sposób, aby nie pochłaniać wody, ponieważ powodowałoby to niepożądaną zależność mechanicznych i elektrycznych własności tych substancji od warunków klimatycznych. Dlatego też tworzywa sztuczne wykazują wyraźnie inne stałe dielektryczne i współczynniki strat niż tytoń, który zawiera dużą ilość wody.
PL 207 721 B1
Sposób według wynalazku pozwala na bardzo szybkie i niezawodne wykrywanie materiałów obcych w materiale produkcyjnym, które nadaje się do zastosowania w szybko pracujących maszynach produkcyjnych przemysłu tytoniowego, zwłaszcza maszynach do wytwarzania papierosów. W szczególności według wynalazku opracowano zatem sposób, za pomocą którego w obszarze wytwarzania papierosów w pewnej ilości materiału produkcyjnego, zwłaszcza tytoniu w zamkniętym paśmie papierosowym, można szybko wykrywać, a zatem również oddzielać, elementy składające się z jak największej liczby różnych materiałów obcych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do realizacji sposobu według wynalazku, fig. 2 - krzywe rezonansowe rezonatora, stosowanego do pomiaru gęstości i wilgotności tytoniu, na przykład zaopatrzonego w osł onkę pasma papierosowego, fig. 3, 4 i 5 - korzystny sposób pomiaru krzywych rezonansowych, przedstawionych na fig. 2, fig. 6 - inną metodę wyznaczania dwóch charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego, na które oddziałuje badany produkt, oraz fig. 7 - teoretyczną płaszczyznę, wyznaczoną przez wartości dwóch charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego, z zaznaczoną linią graniczną dla wykrywania ciał obcych.
Urządzenie przedstawione na fig. 1 służy do wyznaczania gęstości i wilgotności tytoniu w paśmie papierosowym i jest zasadniczo znane z niemieckiego opisu patentowego nr DE 197 05 260 A1.
Urządzenie to składa się z generatora mikrofalowego 3 z układem sterowania częstotliwością 24, który odpowiada za to, by generator 3 wytwarzał mikrofale o częstotliwości, zmieniającej się cyklicznie w szybkim tempie pomiędzy dwiema wartościami f1 i f2. Mikrofale doprowadza się przez człon odsprzężeniowy 18 do układu rezonatorowego 1, do którego wprowadza się je za pomocą anteny 4. Człon odsprzężeniowy 18 zapobiega uszkodzeniu generatora 3 przez mikrofale odbite od układu rezonatorowego 1. Z układu rezonatorowego 1 mikrofale wyprowadza się za pomocą następnej anteny 6 i poprzez kolejny człon odsprzężeniowy 19 doprowadza się je do diody prostownikowej 22. Dioda prostownikowa 22 emituje sygnał wyjściowy, który jest w zasadzie proporcjonalny do mocy doprowadzanych do niej mikrofal. Ten sygnał wyjściowy doprowadza się do układu demodulatorowego 23, wspólnie z sygnałami sterującymi 25 z układu sterowania częstotliwością 24. Układ demodulatorowy 23 oddziela poprzez sygnały sterujące 25 sygnał wyjściowy diody prostownikowej 22, który powstaje, gdy generator mikrofalowy 3 wytwarza mikrofale o częstotliwości f1, od sygnału wyjściowego diody prostownikowej 22, który powstaje, gdy generator mikrofalowy 3 wytwarza mikrofale o częstotliwości f2, po czym kieruje oba sygnały wyjściowe oddzielnie do układu przetwarzającego 11 wartości pomiarowe. Na fig. 3 do 5 przedstawiony jest szczegółowo opisany powyżej sposób. W układzie przetwarzającym 11 wartości pomiarowe wyznacza się, jako wartości charakterystyczne dla wytwarzanego w układzie rezonatorowym 1 pola mikrofalowego, wartość średnią i różnicę obu sygnałów wyjściowych, po czym daną wartość rzeczywistą 26 wartości średniej i wartość rzeczywistą 27 różnicy przenosi się na pierwszy stopień obliczeniowy 28 i drugi stopień obliczeniowy. W pierwszym stopniu obliczeniowym 28 z wartości rzeczywistych 26, 27 obu wielkości oblicza się wilgotność 29 i gęstość 30 tytoniu 12b, zawartego w paśmie papierosowym 12, po czym przekazuje się je do nie przedstawionego układu sterowania, który steruje procesem wytwarzania pasma papierosowego 12. W drugim stopniu obliczeniowym 31 sprawdza się, czy wartości rzeczywiste 26, 27 obu wielkości leżą w dopuszczalnym przedziale, przechowywanym w pamięci 33. Jeżeli wartości rzeczywiste 26, 27 nie leżą w tym dopuszczalnym przedziale wartości, wówczas wytwarza się sygnał 32, wskazujący na obecność ciała obcego 34 wewnątrz pasma papierosowego. Sygnał 32 przekazuje się do nie przedstawionej jednostki odrzucającej, która po, również nie przedstawionym, podziale pasma papierosowego 12 na pojedyncze odcinki oddziela przed dalszą ich obróbką odcinek, w którym znajduje się ciało obce 34. Odpowiednia jednostka odrzucająca jest przedstawiona na przykład w niemieckim opisie patentowym Zgłaszającego, opatrzonym numerem DE 198 06 125 A1.
Wykrywanie ciał obcych 34 odbywa się równolegle do wyznaczania gęstości 30 i wilgotności 29 tytoniu, można je przeprowadzać również bez pomiaru gęstości 30 i wilgotności 29 tytoniu.
Układ rezonatorowy 1 składa się z metalowej obudowy 2 z otworem wlotowym 7 i otworem wylotowym 9. W wymienionych otworach 7 i 9 znajduje się rurka prowadząca 13, przez którą prowadzi się zamknięte pasmo papierosowe 12, złożone z osłonki 12a i wypełniacza 12b, na przykład tytoniu ciętego. Obudowa rozciąga się w postaci nasadek 14a i 14b w kierunku ruchu pasma i kierunku do niego przeciwnym, aby zapobiec wydostawaniu się mikrofal z układu rezonatorowego 1. Wokół rurki prowadzącej 13 znajduje się właściwy rezonator 21 z płytką dostrojczą 21a, przy czym oba te elementy są wykonane na przykład z ceramiki lub tworzywa sztucznego o wysokiej stałej dielektrycznej. RePL 207 721 B1 zonator 21 ma centralny otwór 20 do umieszczenia rurki prowadzącej 13. Zamiast dielektrycznego rezonatora 21 również sama obudowa 2 może pełnić funkcję rezonatora wnękowego. Optymalna do tego celu konstrukcja jest znana z niemieckiego opisu patentowego Zgłaszającego, opatrzonego numerem DE 198 54 550 A1, do którego treści odwołuje się wyraźnie niniejszy opis.
Podczas pracy opisanego urządzenia w układzie rezonatorowym 1 powstaje, wskutek wzbudzenia za pomocą anteny 4, stojące pole mikrofalowe o częstotliwości wzbudzenia. Przy użyciu dielektrycznego rezonatora 21 pole to koncentruje się głównie w jego wnętrzu. Przy użyciu rezonatora wnękowego, na przykład według wspomnianego już DE 198 54 550 A1, stojące pole mikrofalowe wypełnia całe wnętrze rezonatora. W obu przypadkach część pola mikrofalowego sięga przez rurkę prowadzącą 13 do pasma papierosowego 12. Wytwarzające się wewnątrz układu rezonatorowego 1, stojące pole mikrofalowe wzbudza w antenie 6 drgania mikrofalowe, które poprzez człon odsprzężeniowy 19 kierowane jest do diody prostownikowej 22. Amplituda powstającego w układzie rezonatorowym 1, stojącego pola mikrofalowego, a zatem również amplituda drgań mikrofalowych, odprowadzanych przez antenę 6, jest zależna od położenia częstotliwości pola mikrofalowego względem częstotliwości rezonansowej układu rezonatorowego 1 i od szerokości pasma układu rezonatorowego 1. Wielkości te są opisane bliżej w odniesieniu do fig. 2. Obie wielkości pozostają pod wpływem wzajemnego oddziaływania pomiędzy pasmem papierosowym 12 i polem mikrofalowym. Dlatego też amplitudy powstających w układzie rezonatorowym 1, stojących pól mikrofalowych są różne dla doprowadzanych kolejno częstotliwości f1 i f2, a także podlegają różnym wpływom ze strony pasma papierosowego 12, w związku z czym obie amplitudy względnie ich wartość średnia 26 i różnica 27, wyznaczone przez układ przetwarzający 11 wartości pomiarowe, zawierają informacje zarówno o obecności ciał obcych 34 w paśmie papierosowym 12, jak też o gęstości 30 i wilgotności 29 tytoniu 12b, zawartego w paśmie papierosowym 12.
Krzywe rezonansowe 51 do 54, przedstawione na fig. 2, powstają wówczas, gdy do opisanego powyżej układu rezonatorowego doprowadzane są mikrofale o różnych częstotliwościach f i jednakowej mocy, zaś wyprowadzana z rezonatora moc transmisji U jest nanoszona na częstotliwość. Przy pustym rezonatorze powstaje krzywa rezonansowa 51, wyznaczona wyłącznie przez własności rezonatora. Przy różnego typu wypełnieniach rezonatora, na przykład tytoniem o różnej gęstości i wilgotności, powstają odmienne krzywe 52, 53 lub 54, które poza własnościami rezonatora są wyznaczone również przez własności materiału wypełniającego rezonator. Krzywe rezonansowe 51 do 54 można jednoznacznie opisać przy użyciu dwóch parametrów, mianowicie częstotliwości rezonansowej, na krzywej 52 zaznaczonej jako punkt 55, w którym mierzy się maksymalną moc transmisji U, oraz szerokości pasma, to znaczy odstępu częstotliwości z obu stron maksimum, przy którym moc transmisji U wykazuje spadek do 0,7 maksimum, co dla krzywej 52 zaznaczono jako punkt 56. Aby zmierzyć obie te wielkości charakterystyczne, do układu rezonatorowego doprowadza się kolejno mikrofale o stałej mocy, na przykład o stu różnych częstotliwościach f, następnie wyznacza się moc transmisji U przy tych częstotliwościach i z tych danych oblicza się metodą matematyczną obie wielkości. Z rzeczywistych wartości obu wielkości lub zmian obu wielkości w porównaniu do pustego układu rezonatorowego oblicza się następnie w stanie techniki gęstość i wilgotność materiału. W sposobie według wynalazku wykorzystuje się rzeczywiste wartości obu wielkości do stwierdzania obecności lub nieobecności obcych materiałów w materiale.
Szybszy sposób wyznaczania charakterystycznych wielkości krzywych rezonansowych z fig. 2, jaki realizuje się na przykład za pomocą urządzenia z fig. 1, ukazany jest na fig. 3, 4 i 5. Do układu rezonatorowego doprowadza się naprzemiennie ze stałą mocą, jak widać na fig. 3, następujące szybko po sobie mikrofale o częstotliwościach f1 i f2, symetrycznych względem częstotliwości średniej fm i różniących się pomiędzy sobą odstępem Δί. Na fig. 4 przedstawione są dwie krzywe rezonansowe U1 i U2 dla pustego względnie napełnionego mierzonym produktem układu rezonatorowego, które różnią się pomiędzy sobą częstotliwością rezonansową i szerokością pasma. Krzywe rezonansowe U1 i U2 są zaznaczone jedynie celem ułatwienia zrozumienia i nie są w pełni wyznaczane w opisanym sposobie. Na wyjściu układu rezonatorowego mierzy się teraz, jak widać na fig. 5, moc transmisji przy zmieniających się w szybkim tempie częstotliwościach i f2, mianowicie dla krzywej rezonansowej U1 wartości U1(f1) i U1(f2), zaś dla krzywej rezonansowej U2 wartości U2(f1) i U2 (f2). W porównaniu do szerokości pasma krzywych rezonansowych U1 i U2 odstęp Δ częstotliwości f1 i f2 jest bardzo mały, zaś proporcje użyte na rysunku służą jedynie jego przejrzystości. Dlatego też wartość średnia zmierzonych transmisji odpowiada wysokości zboczy krzywych rezonansowych przy średniej częstotliwości fm, podczas gdy różnica transmisji odpowiada nachyleniu zboczy krzywych rezonansowych
PL 207 721 B1 przy średniej częstotliwości fm. Wysokość i nachylenie zboczy krzywych rezonansowych stanowią dwie charakterystyczne wielkości. Wartości rzeczywiste tych wielkości stosuje się w stanie techniki jako wartości wyjściowe do wyznaczania gęstości i wilgotności badanego materiału, zaś w sposobie według wynalazku na podstawie rzeczywistych wartości tych wielkości stwierdza się obecność lub brak materiału obcego w materiale produkcyjnym, na przykład ciętym tytoniu.
Zamiast przedstawionego na fig. 3 i 5, cyfrowego przełączania wyjściowych częstotliwości f1 i f2 można również zastosować na przykład sinusoidalną modulację częstotliwości, bez konieczności dokonywania istotnych zmian w sposobie.
W metodzie wyznaczania dwóch charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego, przedstawionej na fig. 6, stosuje się dwa układy rezonatorowe, na które kolejno oddziałuje badany produkt. Odpowiedni sposób znany jest na przykład ze zgłoszenia Zgłaszającego, opatrzonego numerem DE 196 25 944 A1. Układy rezonatorowe bez wypełnienia mają krzywe rezonansu U1 względnie U1', których częstotliwości rezonansowe fo względnie fo' są przesunięte względem siebie. Do obu układów rezonatorowych doprowadza się mikrofale o jednakowej mocy i częstotliwości fm, która leży w środku częstotliwości fo i fo'. Wskutek w zasadzie symetrycznego przebiegu krzywych rezonansowych w odniesieniu do ich częstotliwości fo względnie fo' moce transmisji U1(fm) i U1'(fm), zmierzone za niewypełnionymi układami rezonatorowymi, są sobie równe. Przy oddziaływaniu badanego produktu na układy rezonatorowe powstają krzywe rezonansowe U2 względnie U2', które w stosunku do krzywych U1 względnie U1' są wytłumione o współczynniki D względnie D', zaś ich częstotliwości są przesunięte o wartości Afo względnie Afo'. Wyznaczone w stanie wypełnionym transmisje U2(fm) i U2'(fm) nie są już sobie równe i są mniejsze niż transmisje U1(fm) i U1'(fm). Średnia wartość transmisji i różnica pomiędzy nimi stanowią znowu dwie charakterystyczne wielkości pola mikrofalowego, których wartości rzeczywiste stosuje się w stanie techniki do wyznaczania gęstości i/lub wilgotności badanego materiału. W sposobie według wynalazku rzeczywiste wartości tych wielkości stosuje się, aby stwierdzić obecność lub brak materiału obcego w materiale produkcyjnym, na przykład tytoniu. Opisaną metodę pomiaru można łatwo zmodyfikować o tyle, że odstęp częstotliwości rezonansowych fo, fo' obu układów rezonatorowych jest znacznie większy niż tutaj, zaś zamiast częstotliwości pomiarowej fm dla każdego rezonatora stosuje się inną częstotliwość, leżącą w pobliżu częstotliwości rezonansowej fo, fo' odpowiedniego układu rezonatorowego. W powyższym opisie nie uwzględnia się faktu, że badany produkt oddziałuje z czasowym przesunięciem na oba układy rezonatorowe, ukazana jest bowiem sytuacja, która ma miejsce, gdy oba układy rezonatorowe podlegają oddziaływaniu identycznego odcinka badanego produktu, co odpowiada rzeczywistemu zastosowaniu sposobu. W urządzeniu do realizacji sposobu osiąga się to w ten sposób, że opóźnia się elektronicznie sygnały pomiarowe z układu rezonatorowego, który najpierw wchodzi we wzajemne oddziaływania z badanym produktem.
Na fig. 7 przedstawiona jest teoretyczna płaszczyzna, wyznaczona przez możliwe wartości A i B charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego. Każda para wartości (A; B), wyznaczana na przykład jednym z opisanych powyżej sposobów, tworzy jeden punkt w tej płaszczyźnie. Przy uruchamianiu urządzenia do realizacji sposobu według wynalazku rozpoczyna się najpierw tak zwany proces uczenia, w którym przez urządzenie prowadzi się porównawczą ilość materiału, wolną od materiałów obcych. Przy użyciu sposobu w maszynie do wytwarzania materiałów, na przykład maszyna typu PROTOS 90, produkowana przez Zgłaszającego, pasmo papierosowe transportuje się przykładowo w ciągu jednej minuty przez urządzenie, przy prędkości pasma wynoszącej około 10 m/s. Ponieważ w opisanym powyżej sposobie pobiera się z reguły jedną parę wartości wielkości charakterystycznych na jeden milimetr posuwu pasma, w trakcie procesu uczenia nanosi się około 600000 par wartości, z których na fig. 7 dla zachowania przejrzystości rysunku zaznaczono jedynie przykładowe punkty P1 do P5, odpowiadające parom wartości (A1; B1) do (A5; B5). Następnie oblicza się odpowiednie wartości średnie obu wielkości, oznaczone odnośnikami Ao względnie Bo, odpowiadający parze wartości (Ao; Bo) punkt Po stanowi środek przedziału T wartości, w którym leżą pary wartości, pobrane w opisanym procesie uczenia. Przedstawiona płaszczyzna jest ograniczona możliwymi maksymalnymi wartościami_Amax, Bmax obu wielkości.
Wyznaczone podczas procesu uczenia pary wartości obu wielkości definiują dopuszczalny przedział T wartości. Wokół tego przedziału pociągnięta jest zamknięta linia graniczna G, zawierająca w zasadzie wszystkie wyznaczone pary wartości. Ta linia graniczna może w najprostszym przypadku stanowić okrąg wokół środka Po przedziału T, którego promień jest tak dobrany, że wszystkie punkty leżą wewnątrz niego.
PL 207 721 B1
Ustalenie lepiej dopasowanej krzywej granicznej G można przeprowadzić na przykład za pomocą opisanej poniżej metody matematycznej.
Za pomocą funkcji matematycznej S(A,B) każdej parze wartości (A;B) przyporządkowuje się liczbę S. Odpowiednią funkcją jest przykładowo
S = S(A,B) =Σ ai,j(A - A0)1· (B - B0)j i,j przy czym ai,j stanowią parametry, za pomocą których funkcję można dopasować do zarysu przedziału T. Aby przeprowadzić to dopasowanie, tworzy się najpierw sumę QS podniesionych do kwadratu wartości S2 funkcji dla wszystkich par wartości (A;B).
QS = Σ S2(A,B) i optymalizuje się ją przez zmianę parametrów ai,j tak, że suma QS osiąga minimum· W następnym etapie definiuje się wartość graniczną SG dla funkcji S, którą dobiera się tak, że funkcja S(A,B) dla wszystkich par wartości (A;B), wyznaczonych w procesie uczenia, daje wartość mniejszą niż SG· Krzywa graniczna G stanowi wówczas zbiór wszystkich punktów PG, dla których odpowiednich par wartości (AG;BG) zachodzi:
S(AG,BG) = SG
Przedstawiona na fig. 7 krzywa graniczna G powstaje na przykład przy wartości granicznej SG = 5 i parametrach ai,j=
0 0,5
0,3 0,2 0,5 0,2 0,04
Aby na przykład dla punktu P3, wyznaczonego dla wartości A3 i B3, sprawdzić, czy leży on wewnątrz dopuszczalnego przedziału T wartości, można postąpić w sposób następujący.
Najpierw wyznacza się najmniejszą wartość AS1 i największą wartość AS2 wewnątrz przedziału T wartości i wykorzystuje się je jako wartości graniczne dla wartości A3. Jeżeli badana wartość A3, jak przedstawiono, leży pomiędzy tymi obiema wartościami granicznymi, wówczas punkt P3 może leżeć wewnątrz przedziału T wartości. W przeciwnym razie można by go było wykluczyć i powstałby sygnał. Następnie wyznacza się najmniejszą wartość BU3 i największą wartość BO3, które leżą na wysokości wartości A3 wewnątrz przedziału T, i wykorzystuje się je jako wartości graniczne dla wartości B3. Jeżeli badana wartość B3, jak przedstawiono, leży pomiędzy tymi wartościami granicznymi, wówczas również punkt P3 leży wewnątrz przedziału T, w przeciwnym razie powstałby sygnał.
Przedstawiony dodatkowo punkt P6 leży wyraźnie poza przedziałem T.
Występowanie odpowiednich wartości obu wielkości prowadzi zatem do wytworzenia sygnału.
Zamieszczone powyżej rozważania służą jedynie objaśnieniu wynalazku. Sposób według wynalazku można również stosować w połączeniu z innymi metodami pomiaru, w których wyznacza się własności materiału za pomocą mikrofal. Wyznaczane charakterystyczne wielkości pola mikrofalowego może stanowić przykładowo również obrót fazowy pola mikrofalowego przy przechodzeniu przez układ rezonatorowy lub przy prześwietlaniu badanego produktu kierunkowym polem promieniowania, można również wyznaczać fazy i amplitudy mikrofal, odbijanych na układach rezonatorowych lub prześwietlanym badanym produkcie.
Claims (11)
1. Sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego, zwłaszcza tytoniu lub kabla filtrowego, na obecność ciał obcych, w którym to sposobie wytwarza się pole mikrofalowe, umieszcza się daną ilość materiału w obszarze działania pola mikrofalowego i analizuje się wpływ pola mikrofalowego, mierząc jednocześnie rzeczywiste wartości pierwszej i drugiej charakterystycznej wielkości pola mikrofalowego, znamienny tym, że zadaje się dopuszczalny przedział dla tych wartości rzeczywistych (26, 27), następnie sprawdza się, czy wartości rzeczywiste (26, 27) leżą
PL 207 721 B1 w dopuszczalnym przedziale (T) wartości i wytwarza się sygnał (32), gdy wartości rzeczywiste (26, 27) nie leżą w dopuszczalnym przedziale (T) wartości.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dopuszczalny przedział (T) wartości zawiera wartości obu wielkości, które występują przy oddziaływaniu na pole mikrofalowe danej ilości materiału, zawierającej wyłącznie materiał produkcyjny.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wytwarzany sygnał (32) wykazuje obecność materiału obcego (34) w danej ilości materiału.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że daną ilość materiału tworzy się ze strumienia materiału, przemieszczanego przez obszar działania.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że strumień materiału otacza się materiałem osłonkowym (12a).
6. Sposób według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że strumień materiału dzieli się przed lub po przejściu przez obszar działania na odcinki, zaś odcinki, przy przejściu których wytwarzany jest sygnał (32), oddziela się następnie ze strumienia materiału.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że materiał produkcyjny przed przejściem przez obszar działania formuje się w pasmo (12) bez końca, które owija się pasem osłonkowym (12a), po czym owinięte pasmo przed lub po przejściu przez obszar działania dzieli się na podłużne odcinki, które przetwarza się dalej w papierosy, przy czym odcinki, przy których przejściu przez obszar działania wytwarzany jest sygnał (32), oddziela się przed dalszą obróbką.
8. Sposób według zastrz. 4 albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że dopuszczalny przedział (T) wartości wyznacza się, przemieszczając ilość porównawczą, zawierającą wyłącznie materiał produkcyjny (12b), przez obszar działania, przy czym wartości rzeczywiste (26, 27), które mierzy się podczas przejścia ilości porównawczej, tworzą dopuszczalny przedział (T) wartości.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że ilość porównawczą owija się materiałem osłonkowym (12a).
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że niezależnie od równoczesnego przeprowadzania sposobu wyznacza się z rzeczywistych wartości (26, 27) tych samych charakterystycznych wielkości pola mikrofalowego co najmniej jedną własność materiału produkcyjnego (12b).
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że jako materiał produkcyjny (12b) stosuje się tytoń, zaś jako własność wyznacza się gęstość (30) i/lub wilgotność (29) tytoniu.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10100664A DE10100664A1 (de) | 2001-01-09 | 2001-01-09 | Verfahren zum Prüfen eines Produktionsmaterials |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL351579A1 PL351579A1 (en) | 2002-07-15 |
PL207721B1 true PL207721B1 (pl) | 2011-01-31 |
Family
ID=7670033
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL351579A PL207721B1 (pl) | 2001-01-09 | 2002-01-07 | Sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego na obecność ciał obcych |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6768317B2 (pl) |
EP (1) | EP1221608B1 (pl) |
JP (1) | JP4477281B2 (pl) |
CN (1) | CN1368634A (pl) |
AT (1) | ATE485506T1 (pl) |
DE (2) | DE10100664A1 (pl) |
PL (1) | PL207721B1 (pl) |
Families Citing this family (36)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10112499B4 (de) * | 2001-03-15 | 2010-08-19 | Hauni Maschinenbau Ag | Resonatoreinrichtung, insbesondere Mikrowellenresonatoreinrichtung |
ES2211831T3 (es) * | 2002-01-11 | 2004-07-16 | Tews Elektronik Dipl.-Ing. Manfred Tews | Procedimiento y dispositivo para la deteccion de cuerpos extraños en caudales masicos con ayuda de un resonador de microondas. |
AU2003281416A1 (en) * | 2002-07-08 | 2004-01-23 | Saab Marine Electronics Ab | Level gauging system |
GB0525593D0 (en) | 2005-12-16 | 2006-01-25 | Cxr Ltd | X-ray tomography inspection systems |
US8451974B2 (en) | 2003-04-25 | 2013-05-28 | Rapiscan Systems, Inc. | X-ray tomographic inspection system for the identification of specific target items |
US7949101B2 (en) | 2005-12-16 | 2011-05-24 | Rapiscan Systems, Inc. | X-ray scanners and X-ray sources therefor |
US8243876B2 (en) | 2003-04-25 | 2012-08-14 | Rapiscan Systems, Inc. | X-ray scanners |
US9113839B2 (en) | 2003-04-25 | 2015-08-25 | Rapiscon Systems, Inc. | X-ray inspection system and method |
US8223919B2 (en) | 2003-04-25 | 2012-07-17 | Rapiscan Systems, Inc. | X-ray tomographic inspection systems for the identification of specific target items |
US8837669B2 (en) | 2003-04-25 | 2014-09-16 | Rapiscan Systems, Inc. | X-ray scanning system |
US20050058242A1 (en) * | 2003-09-15 | 2005-03-17 | Peschmann Kristian R. | Methods and systems for the rapid detection of concealed objects |
CA2499853C (en) * | 2004-03-15 | 2012-11-13 | Universal Leaf Tobacco Company, Inc. | Apparatus and method for scanning and sorting tobacco leaves |
DE102004015463B4 (de) * | 2004-03-26 | 2006-07-06 | Hauni Primary Gmbh | Verfahren und Vorrichtung zur Fremdkörperabscheidung |
DE102004017597B4 (de) * | 2004-04-07 | 2006-06-22 | Hauni Maschinenbau Ag | Resonatorgehäuse für Mikrowellen |
DE102004063229B4 (de) | 2004-12-22 | 2007-06-14 | Hauni Maschinenbau Ag | Meßvorrichtung und -verfahren zur Erkennung von Fremdkörpern in einem Produkt, insbesondere in Tabak, Baumwolle oder einem anderen Faserprodukt |
DE102004063228B4 (de) | 2004-12-22 | 2007-06-28 | Hauni Maschinenbau Ag | Meßvorrichtung und -verfahren zur Bestimmung einer dielektrischen Eigenschaft, insbesondere der Feuchte und/oder Dichte, eines Produkts |
EP2008085B1 (de) * | 2006-04-07 | 2011-10-19 | Uster Technologies AG | Verfahren und vorrichtung zur untersuchung von bewegtem, festem, länglichem prüfgut |
ITBO20060586A1 (it) * | 2006-08-03 | 2006-11-02 | El En Spa | Dispositivo per il taglio laser di un nastro continuo. |
AT504527B1 (de) * | 2007-02-23 | 2008-06-15 | Evk Di Kerschhaggl Gmbh | Verfahren und vorrichtung zum unterscheiden von ein elektromagnetisches wechselfeld beeinflussenden objekten, insbesondere metallobjekten |
JP2010535325A (ja) * | 2007-08-02 | 2010-11-18 | ジー.デー ソチエタ ペル アツィオニ | 繊維性材料の特性を検出するための装置 |
CN101257531B (zh) * | 2008-03-30 | 2013-01-09 | 青岛海信移动通信技术股份有限公司 | 手机结构件中非导电真空电镀件的导电性检测方法及设备 |
US9310323B2 (en) | 2009-05-16 | 2016-04-12 | Rapiscan Systems, Inc. | Systems and methods for high-Z threat alarm resolution |
US8281931B2 (en) * | 2009-09-18 | 2012-10-09 | Key Technology, Inc. | Apparatus and method for post-threshing inspection and sorting of tobacco lamina |
CN102207469B (zh) * | 2010-03-30 | 2013-03-27 | 上海恒博自动化设备有限公司 | 微波离线物料湿度和密度测量方法 |
DE102010041572B3 (de) * | 2010-09-28 | 2012-03-01 | Hauni Maschinenbau Ag | Vorrichtung und Verfahren zur Verarbeitung und Messung von Eigenschaften eines bewegten Materialstrangs |
DE102011100244A1 (de) * | 2011-05-02 | 2012-11-08 | Mso Messtechnik Und Ortung Gmbh | Verfahren zur Messung eines leitungsgeführten Gutstroms mittels Microwellen, Sensoranordnung und Vorrichtung mit einer Sensoranordnung |
CN102323276B (zh) * | 2011-08-04 | 2013-04-17 | 中国电子科技集团公司第四十一研究所 | 一种消除金属外饰影响烟支水分密度测量的方法 |
JP6017126B2 (ja) * | 2011-09-27 | 2016-10-26 | 旭化成エンジニアリング株式会社 | 異物検出方法及び異物検出装置 |
DE102012105121A1 (de) * | 2012-06-13 | 2013-12-19 | Hauni Maschinenbau Ag | Messmodul und Messanordnung zum Messen von in Strangmaschinen der Tabak verarbeitenden Industrie hergestellten Strängen und/oder Strangabschnitten sowie Strangmaschine mit solchen Messmodulen bzw. einer solchen Messanordnung |
CN102621161B (zh) * | 2012-03-31 | 2013-10-16 | 中国科学院长春应用化学研究所 | 一种材料性能参数获取方法 |
WO2014107675A2 (en) | 2013-01-07 | 2014-07-10 | Rapiscan Systems, Inc. | X-ray scanner with partial energy discriminating detector array |
DE102013201512A1 (de) * | 2013-01-30 | 2014-08-14 | Hauni Maschinenbau Ag | Messvorrichtung, Maschine und Verfahren der Tabak verarbeitenden Industrie |
DE102013223535A1 (de) | 2013-11-19 | 2015-05-21 | Hauni Maschinenbau Ag | Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung von Stranginhomogenitäten eines Materialstrangs der Tabak verarbeitenden Industrie |
US9557427B2 (en) | 2014-01-08 | 2017-01-31 | Rapiscan Systems, Inc. | Thin gap chamber neutron detectors |
US10345479B2 (en) | 2015-09-16 | 2019-07-09 | Rapiscan Systems, Inc. | Portable X-ray scanner |
DE102020113167A1 (de) | 2020-05-14 | 2021-11-18 | Thomas Fritsch | Verfahren zur Erfassung von Fremdkörpern und/oder Materialinhomogenitäten innerhalb eines Materialflusses eines landwirtschaftlichen Verbrauchsgutes |
Family Cites Families (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4281670A (en) | 1977-06-13 | 1981-08-04 | Hauni-Werke Korber & Co. Kg | Apparatus for increasing the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers products |
GB2074052A (en) | 1980-04-17 | 1981-10-28 | Hauni Werke Koerber & Co Kg | Apparatus for applying atomized plasticizer to a running web of filamentary filter |
US4514680A (en) * | 1983-01-28 | 1985-04-30 | A.Ahlstrom Osakeyhtio | Flaw detection system using microwaves |
US4707652A (en) | 1983-11-30 | 1987-11-17 | Philip Morris Incorporated | Impurity detector measuring parallel polarized scattered electromagnetic radiation |
JPS6345547A (ja) * | 1986-08-13 | 1988-02-26 | Nippon Koshuha Kk | 共振器内を通過する誘電体の内部に存在する導電性異物のマイクロ波による検出方法 |
US5016653A (en) * | 1986-08-25 | 1991-05-21 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Method and apparatus for manufacturing cigarette rods free of metal |
US4890053A (en) * | 1988-04-15 | 1989-12-26 | Philip Morris Incorporated | Method and apparatus for detecting a missing object in a set of objects |
US4942363A (en) * | 1989-04-25 | 1990-07-17 | Philip Morris Incorporated | Apparatus and method for measuring two properties of an object using scattered electromagnetic radiation |
US5476108A (en) * | 1990-04-05 | 1995-12-19 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Method and apparatus for detecting foreign matter within a layer of tabacco |
JPH041437U (pl) * | 1990-04-17 | 1992-01-08 | ||
US5736864A (en) | 1995-07-14 | 1998-04-07 | Hauni Maschinenbau Ag | Apparatus for ascertaining the complex dielectric constant of tobacco |
US6107809A (en) * | 1995-07-18 | 2000-08-22 | Malcam Ltd. | Device and method for determining the moisture content of tobacco |
EP0791823A3 (de) * | 1996-02-20 | 1997-12-10 | Hauni Maschinenbau Aktiengesellschaft | Verfahren und Anordnung zum Erfassen mindestens einer Eigenschaft eines Stoffes |
US6163158A (en) * | 1996-02-20 | 2000-12-19 | Hauni Maschinenbau Ag | Method of and apparatus for ascertaining at least one characteristic of a substance |
EP0902277A1 (de) * | 1997-08-13 | 1999-03-17 | Hauni Maschinenbau Aktiengesellschaft | Verfahren und Anordnung zum Erfassen mindestens einer Eigenschaft eines Stoffes |
DE19806125A1 (de) | 1998-02-14 | 1999-08-19 | Hauni Maschinenbau Ag | Vorrichtung zum Entfernen von stabförmigen Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie aus Aufnahmen eines umlaufenden Förderers |
DE19854550C5 (de) | 1998-11-26 | 2011-03-17 | Hauni Maschinenbau Ag | Resonatorgehäuse für Mikrowellen |
EP1214581A1 (en) * | 1999-09-17 | 2002-06-19 | Sik - Institut För Livsmedel Och Bioteknik AB | Apparatus and method for detection of foreign bodies in products |
SE517315C2 (sv) * | 1999-09-17 | 2002-05-21 | Sik Inst Foer Livsmedel Och Bi | Apparat och metod för detektering av främmande kroppar i produkter |
-
2001
- 2001-01-09 DE DE10100664A patent/DE10100664A1/de not_active Withdrawn
- 2001-12-15 AT AT01129895T patent/ATE485506T1/de not_active IP Right Cessation
- 2001-12-15 EP EP01129895A patent/EP1221608B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-12-15 DE DE50115667T patent/DE50115667D1/de not_active Expired - Lifetime
-
2002
- 2002-01-03 US US10/034,258 patent/US6768317B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2002-01-07 PL PL351579A patent/PL207721B1/pl unknown
- 2002-01-07 JP JP2002000704A patent/JP4477281B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 2002-01-09 CN CN02101535.XA patent/CN1368634A/zh active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ATE485506T1 (de) | 2010-11-15 |
JP2002233350A (ja) | 2002-08-20 |
DE10100664A1 (de) | 2002-07-11 |
EP1221608A1 (de) | 2002-07-10 |
EP1221608B1 (de) | 2010-10-20 |
DE50115667D1 (de) | 2010-12-02 |
PL351579A1 (en) | 2002-07-15 |
JP4477281B2 (ja) | 2010-06-09 |
US6768317B2 (en) | 2004-07-27 |
US20020121906A1 (en) | 2002-09-05 |
CN1368634A (zh) | 2002-09-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL207721B1 (pl) | Sposób mikrofalowego badania materiału produkcyjnego przemysłu tytoniowego na obecność ciał obcych | |
PL205877B1 (pl) | Urządzenie rezonatorowe, zwłaszcza mikrofalowe urządzenie rezonatorowe, urządzenie pomiarowe, zwłaszcza mikrofalowe urządzenie pomiarowe, do badania ilości materiału, układ pomiarowy, zwłaszcza mikrofalowy układ pomiarowy, do badania strumienia materiału i sposób badania ilości materiału | |
RU2270591C2 (ru) | Способ и устройство для обнаружения и сортировки от посторонних примесей в сигаретах | |
US5086279A (en) | Method of and apparatus for measuring the moisture content of fibrous materials | |
AU758159B2 (en) | Device and method for non-invasively measuring and determining moisture content and density of loose and packaged tobacco | |
EP0950177B1 (en) | Device for determining the moisture content of material | |
JP4829452B2 (ja) | 製品内の異物を検出する装置および方法 | |
CN1052150C (zh) | 用于测量烟草的综合介电常数的设备 | |
FI83267C (fi) | Saett att maeta fuktkvot i organiska material, jaemte anordning. | |
CN106455678B (zh) | 微波测量装置、用于检验烟草加工业的棒形制品或材料条的组件和方法及烟草加工业的机器 | |
EP0395308A2 (en) | Apparatus and method for measuring properties of an object using scattered electromagnetic radiation | |
JP2010017182A (ja) | 材料量により煙草加工産業のストランドの荷重を測定する方法と装置 | |
FI65673C (fi) | Foerfarande och anordning foer detektering av kvistar eller dyikt i saogat virke | |
US6897659B2 (en) | Device for testing the quality of rope-like materials | |
CN110446919B (zh) | 非破坏性检测方法和非破坏性检测装置 | |
AU770854B2 (en) | Apparatus and method for detection of foreign bodies in products | |
WO2023228039A1 (en) | Electromagnetic detector for detecting properties of products of the tobacco industry |