PL206372B1 - Zastosowanie blistra z emanatorem - Google Patents

Zastosowanie blistra z emanatorem

Info

Publication number
PL206372B1
PL206372B1 PL378034A PL37803404A PL206372B1 PL 206372 B1 PL206372 B1 PL 206372B1 PL 378034 A PL378034 A PL 378034A PL 37803404 A PL37803404 A PL 37803404A PL 206372 B1 PL206372 B1 PL 206372B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
membrane
use according
surfactant
emanator
blister
Prior art date
Application number
PL378034A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378034A1 (pl
Inventor
Karl-Ludwig Gibis
Chris Efstathios Housmekerides
Judith Preuschen
Ralf Wiedemann
Original Assignee
Reckitt Benckiser Nvreckitt Benckiser Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=32852402&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL206372(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GB0302406A external-priority patent/GB0302406D0/en
Priority claimed from GB0305198A external-priority patent/GB2400608A/en
Application filed by Reckitt Benckiser Nvreckitt Benckiser Nv filed Critical Reckitt Benckiser Nvreckitt Benckiser Nv
Publication of PL378034A1 publication Critical patent/PL378034A1/pl
Publication of PL206372B1 publication Critical patent/PL206372B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L15/00Washing or rinsing machines for crockery or tableware
    • A47L15/42Details
    • A47L15/44Devices for adding cleaning agents; Devices for dispensing cleaning agents, rinsing aids or deodorants
    • A47L15/4472Blister packaging or refill cartridges
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/04Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties combined with or containing other objects
    • C11D17/041Compositions releasably affixed on a substrate or incorporated into a dispensing means
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/04Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties combined with or containing other objects
    • C11D17/041Compositions releasably affixed on a substrate or incorporated into a dispensing means
    • C11D17/046Insoluble free body dispenser
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F39/00Details of washing machines not specific to a single type of machines covered by groups D06F9/00 - D06F27/00 
    • D06F39/02Devices for adding soap or other washing agents
    • D06F39/024Devices for adding soap or other washing agents mounted on the agitator or the rotating drum; Free body dispensers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie blistra z emanatorem, obejmującego nie rozpuszczalną w wodzie ciągłą membranę, do uwalniania aktywnego środka detergentowego. Blister taki ma zastosowanie do uwalniania składników detergentowych w automatycznych zmywarkach do naczyń.
Powszechnie stosowane środki do dozowania detergentów i innych składników niezbędnych podczas procesu zmywania naczyń obejmują urządzenie z odrębnym dozownikiem. Za pomocą takich środków dozuje się detergenty w postaci proszków, tabletek i cieczy. Przy każdym uruchomieniu maszyny, trzeba załadowywać odrębne dozowniki, co nie jest wygodne dla użytkownika.
Niektóre składniki aktywne do zmywarek, takie jak środek do płukania, można dozować z dozowników obejmujących wiele dawek, które na ogół uwalniają środek do płukania przez więcej niż 10 cykli zmywania. Dozowniki tego typu są również niewygodne, ponieważ najczęściej wskaźnik kontrolny, który sygnalizuje konieczność ponownego napełnienia dozownika, nie jest na czas dostrzegany przez użytkownika. Ponadto, części dozujące należy stale napełniać, co jest niewygodne i często kłopotliwe.
Emanatory do zmywarek są dobrze znane. Gdy składnik jest cieczą (taką jak substancja aromatyzująca), emanator może stanowić blister; mianowicie zbiornik zawierający ciecz, która ma być uwalniana. Uwalnianie z blistra może nastąpić po przekłuciu albo po przejściu przez przepuszczalny składnik blistra.
W przypadku przepuszczalnych blistrów, na ogół przepuszczalny składnik obejmuje błonę/membranę, która może być przezroczysta, aby użytkownik mógł obserwować zawartość blistra i okreś lić czy wymaga on wymiany. Dla uł atwienia tego procesu, zawartość blistra możne być zabarwiona.
Na ogół błona/membrana zawiera nierozpuszczalny w wodzie składnik, który zapobiega szkodliwemu działaniu podczas stosowania w zmywarkach. Przykłady substancji stosowanych w takich błonach obejmują polimery nienasyconych węglowodorów (takich jak etylen i propylen), które również mogą być funkcjonalizowane (np. halogenem, takim jak chlor). Błona/membrana może być także wielowarstwowa i obejmuje wówczas warstwę rozpuszczalną w wodzie, która jest usuwana podczas użytkowania, a przed użyciem pełni funkcję bariery ochronnej.
Przykładowo, w opisie DE-A-4205975 opisano sposób wytwarzania membrany i kompozycji membranowej. Membrana składa się z mieszaniny polietylenu (PE) i 4 do 10% wagowych poliakrylanu etylu (PEEA). Membrana ma grubość w zakresie 80-140 μm i jest pokryta rozpuszczalną w wodzie warstwą z polialkoholu winylowego (PVA). Obydwie warstwy są ze sobą sklejone hydrofobowym wysokotopliwym klejem, takim jak PE. Takie emanatory membranowe są stosowane w układach uwalniania substancji zapachowych, np. do stosowania w automatycznych zmywarkach do naczyń.
W opisie GB-A-2 066 665 opisano inne materiały użyteczne do tworzenia membrany, takie jak kopolimery etylenu i octanu winylu.
Wada blistrów obejmujących takie błony/membrany polega na tym, że blistry przeznaczone do stosowania przez wiele cykli na ogół wykazują nieliniowe uwalnianie zawartego w nich składnika. Skutkiem tego, podczas pierwszych kilku cykli zmywania uwalnia się stosunkowo duża ilość substancji, zaś w czasie następnych uwalnia się ich mniejsza ilość. Jest oczywistym, że efekt taki jest niepożądany.
Efekt ten jest szczególnie widoczny, gdy blister z emanatorem stosuje się do uwalniania substancji zapachowych: podczas pierwszych kilku cykli zmywania ilość uwalnianej substancji zapachowej (taka, aby pod koniec cyklu mycia wyeliminować jakikolwiek przykry zapach towarzyszący zmywaniu) jest nadmiernie duża. W przeciwieństwie do tego, ilość substancji zapachowej uwalnianej po kilku cyklach mycia w skrajnych przypadkach może osiągnąć nieistotny/niezauważalny poziom.
Celem obecnego wynalazku jest usunięcie/złagodzenie opisanych powyżej problemów.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest zastosowanie blistra z emanatorem, obejmującego nierozpuszczalną w wodzie ciągłą membranę, do uwalniania ciekłego aktywnego środka detergentowego przez wiele cykli w automatycznej zmywarce do naczyń, przy czym membrana zawiera poliamid, a ciekłym aktywnym detergentem jest środek powierzchniowo czynny.
Środek powierzchniowo czynny może dodatkowo zawierać wypełniacz, kwas, enzym, inhibitor korozji lub ich mieszaninę.
Blister z emanatorem jest przeznaczony do stosowania w automatycznych zmywarkach do naczyń. Alternatywnie tego typu blistry mogą ewentualnie znaleźć zastosowanie w pralkach.
PL 206 372 B1
Stwierdziliśmy, że blistry z emanatorem według wynalazku wykazują wyjątkowo efektywne liniowe uwalnianie zawartości blistra. Jest to widoczne zwłaszcza wówczas, gdy stosuje się emanator z wieloma dawkami do dostarczania ś rodka powierzchniowo czynnego, na przykł ad do zmywarki do naczyń. Zaobserwowano, że przy takim zastosowaniu ilość uwalnianej z emanatora zawartości środka powierzchniowo czynnego na cykl zmywarki jest zasadniczo stała. Mianowicie, jak się wydaje, stopień uwalniania jest niezależny od zawartości w blistrze. Odróżnia to zastrzegane niniejszym rozwiązanie od znanych wcześniej systemów emanatora, które wykazują szybkość uwalniania typową dla wykładniczej krzywej uwalniania. Tak więc, w korzystnej postaci wykonania wynalazku, szybkość uwalniania ciekłego aktywnego środka detergentowego jest stała.
Emanator stosuje się do dozowania środka powierzchniowo czynnego dla przeprowadzenia operacji mycia w zmywarce do naczyń.
Stwierdzono, że stosowanie emanatora według wynalazku zapewnia doskonałe własności uwalniania. Jak opisano powyżej i stwierdzono, że emanator charakteryzuje się liniowym wypływem zawartości, przy czym w każdym cyklu mycia uwalnia się równomierna ilość zawartości wielocyklowego emanatora. Stwierdzono ponadto, że emanator wykazuje takie własności uwalniania dla środków powierzchniowo czynnych. A zatem, emanator umożliwia wytworzenie takiego systemu, z którego można dozować do zmywarki do naczyń (z liniowym uwalnianiem) środek powierzchniowo czynny do zmywania w obiegu wielocyklowym. To gwarantuje oczywiste korzyści dla użytkownika, obejmujące wyeliminowanie konieczności dozowania środka powierzchniowo czynnego przy każdorazowym korzystaniu ze zmywarki, jak również ciągłe uwalnianie środka powierzchniowo czynnego w czasie całego obiegu (obejmującego cykl zmywania wstępnego, cykl zmywania zasadniczego i cykl płukania), co zwiększa/poprawia skuteczność całego procesu czyszczenia.
Korzystnie stosowany zgodnie z wynalazkiem środek powierzchniowo czynny jest niejonowy. Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym może być surfaktant amidowy. Odpowiednimi do stosowania amidami kwasów polihydroksytłuszczowych są amidy o strukturalnym wzorze RCONRZ, w którym: R1 oznacza H, C1-C4 hydrokarbyl, 2-hydroksyetyl, 2-hydroksypropyl lub ich mieszaninę , korzystnie C1-C4 alkil, bardziej korzystnie C1 lub C2 alkil, a najkorzystniej C1 alkil (tj. metyl); R2 oznacza C5-C31 hydrokarbyl, korzystnie prostołańcuchowy C5-C19 alkil lub alkenyl, bardziej korzystnie prostołańcuchowy C9-C17 alkil lub alkenyl, a najkorzystniej prostołańcuchowy C11-C17 alkil lub alkenyl, albo ich mieszaninę; a Z oznacza polihydroksyhydrokarbyl obejmujący liniowy łańcuch hydrokarbylowy zawierający co najmniej 3 grupy hydroksylowe przyłączone bezpośrednio do łańcucha, lub jego alkoksylowaną (korzystnie etoksylowaną lub propoksylowaną) pochodną. Z korzystnie może pochodzić od redukującego cukru z reakcji redukcyjnego aminowania; bardziej korzystnie Z oznacza glicytyl.
Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym może być także kondensat alkilofenolu. Odpowiednie do stosowania są kondensaty politlenku etylenu, politlenku propylenu i politlenku butylenu z alkilofenolami. Zazwyczaj korzystne są kondensaty politlenku etylenu. Zwią zki te stanowią produkty kondensacji alkilofenoli, obejmujących grupę alkilową zawierającą od około 6 do około 18 atomów węgla w łańcuchu o konfiguracji prostej lub rozgałęzionej, z tlenkiem alkilenu.
Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym może być również środek powierzchniowo czynny oparty na alkoksylowanym alkoholu. Odpowiednie do stosowania są alkoksylany alkilowe, które są produktami kondensacji alifatycznych alkoholi z od około 1 do około 25 molami tlenku alkilenu. Łańcuch alkilowy alifatycznego alkoholu może być prosty lub rozgałęziony, pierwszorzędowy lub drugorzędowy i na ogół zawiera od 6 do 22 atomów węgla. Szczególnie korzystne są produkty kondensacji alkoholi obejmujących grupę alkilową zawierającą od 8 do 20 atomów węgla z od około 2 do około 20 molami tlenku alkilenu na mol alkoholu. Korzystne są zwłaszcza produkty kondensacji alkoholi obejmujących grupę alkilową zawierającą od 8 do 11 atomów węgla z od około 4 do około 6 molami tlenku alkilenu (korzystnie tlenku etylenu) na mol alkoholu. Przykłady tych szczególnie korzystnych środków powierzchniowo czynnych obejmują Berol 840, dostępny z firmy AKZO (który zawiera łańcuch węglowy o 8 atomach węgla oraz 4 jednostki tlenku etylenu) oraz Berol 266 z firmy AKZO (który zawiera łańcuch węglowy o 9 do 11 atomach węgla oraz 5,5 jednostek tlenku etylenu). Stwierdzono, że obydwa te środki mają doskonałe własności uwalniania i są słabo pieniące.
Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym może być też surfaktant oparty na etoksylowanym/propoksylowanym alkoholu tłuszczowym. Wysoce korzystne do stosowania są etoksylowane C6-C18 alkohole tłuszczowe oraz mieszane etoksylowane/propoksylowane C6-C18 alkohole tłuszczowe, a zwłaszcza rozpuszczalne w wodzie. Korzystnymi etoksylowanymi alkoholami tłuszczowymi są etoksylowane C10-C18 alkohole tłuszczowe o stopniu etoksylowania od 3 do 50, a najkorzystniejsze są
PL 206 372 B1 etoksylowane C12-C18 alkohole tłuszczowe o stopniu etoksylowana od 3 do 40. Korzystne mieszane etoksylowane/propoksylowane alkohole tłuszczowe zawierają łańcuch alkilowy o długości od 10 do 18 atomów węgla, stopniu etoksylowania od 3 do 30 i stopniu propoksylowania od 1 do 10.
Niejonowymi środkami powierzchniowo czynnymi mogą być kondensaty EO/PO z glikolem propylenowym. Odpowiednie do stosowania są produkty kondensacji tlenku etylenu z hydrofobową zasadą utworzoną przez kondensację tlenku propylenu z glikolem propylenowym. Hydrofobowa część tych związków korzystnie ma ciężar cząsteczkowy od około 1500 do około 18000 i jest nierozpuszczalna w wodzie. Przykłady tego typu związków obejmują pewne dostępne na rynku ś rodki powierzchniowo czynne Pluronic TM, sprzedawane przez firmę BASF.
Niejonowym środkami powierzchniowo czynnymi mogą być produkty kondensacji EO z adduktami tlenek propylenu/etylenodiamina. Odpowiednie do stosowania są produkty kondensacji tlenku etylenu z produktami wytworzonymi przez reakcję tlenku propylenu i etylenodiaminy. Hydrofobowa część tych produktów obejmuje produkt reakcji etylenodiaminy i nadmiaru tlenku propylenu i na ogół ma ciężar cząsteczkowy od około 2500 do około 3000. Przykłady tego typu niejonowych środków powierzchniowo czynnych obejmują pewne dostępne na rynku związki Tetronic TM, sprzedawane przez firmę BASF.
Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym może być surfaktant oparty na alkilopolisacharydzie. Odpowiednie do stosowania alkilopolisacharydy obejmują grupę hydrofobową zawierającą od około 6 do około 30 atomów węgla, a korzystnie od około 10 do około 16 atomów węgla, oraz polisacharyd, np. poliglikozyd, grupę hydrofiłową zawierającą od około 1,3 do około 10, korzystnie od około 1,3 do około 3, a najkorzystniej od około 1,3 do około 2,7 jednostek sacharydowych. Można stosować dowolny redukujący sacharyd, zawierający 5 lub 6 atomów węgla, np. reszty glukozylowe mogą być zastąpione resztami glukozowymi, galaktozowymi i galaktozylowymi (grupa hydrofobowa ewentualnie jest przyłączona w pozycjach 2-, 3-, 4-, tworzą w ten sposób glukozę lub galaktozę, w odróżnieniu od glukozydu lub galaktozydu). Wiązania międzysacharydowe mogą być obecne, na przykład, między jednym położeniem dodatkowych jednostek sacharydowych i pozycjami 2-, 3-, 4- i/lub 6- poprzedzających jednostek sacharydowych.
W szczególnoś ci ś rodkiem powierzchniowo czynnym moż e być amid kwasu tł uszczowego. Odpowiednie do stosowania są oparte na amidach kwasów tłuszczowych środki powierzchniowo czynne o wzorze, w którym R oznacza grupę alkilową zawierając ą od 7 do 21, a korzystnie od 9 do 17 atomów węgla i każdy R jest wybrany z grupy obejmującej wodór, C1-C4 alkil, C1-C4 hydroksyalkil oraz -(C2H4O)xH, w którym x oznacza liczbę w zakresie od 1 do 3.
Szczególnie użytecznym środkiem powierzchniowo czynnym może być środek słabo pieniący.
W korzystnej postaci wykonania środkiem powierzchniowo czynnym jest alkoksylowany alkoholC9-C18. Takie środki powierzchniowo czynne są dostępne na rynku pod nazwami handlowymi Plurafac LF 305 (z firmy BASF) i Synperonic RA 30 (z i firmy Uniquema).
Korzystnie, środek powierzchniowo czynny jest w kombinacji z dodatkowym składnikiem. Tak więc, emanator można stosować do dozowania mieszaniny obejmującej środek powierzchniowo czynny i inny dodatkowy składnik. Mianowicie, emanator można stosować do dozowania substancji typu „2-w-1”. Korzystnym przykładem wieloskładnikowej mieszaniny jest mieszanina zawierająca środek powierzchniowo czynny i substancję zapachową, zwłaszcza substancję, która jest przeznaczona do uwalniania pomiędzy cyklami mycia i której rolą jest wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu wytwarzanego przez wilgotną atmosferę w zmywarce.
Zastosowanie emanatora umożliwia dozowanie obydwu składników w tym samym czasie podczas całego cyklu mycia. Ponadto, gdy zmywarka nie jest użytkowana, substancja zapachowa może nadal uwalniać się w sposób ciągły i tym samym może w sposób ciągły odwadniać zmywarkę. Najkorzystniej, środek powierzchniowo czynny jest w kombinacji z substancją zapachową w stosunku od 99:1 do 1:99. Membrana jest chemicznie stabilna w szczególności w obecności powszechnie stosowanych substancji zapachowych.
Należy zauważyć, że grubość membrany w emanatorze ma wpływ na szybkość uwalniania zawartości emanatora.
Korzystnie, membrana w emanatorze ma grubość poniżej 500 μm, bardziej korzystnie poniżej 250 μm, a jeszcze korzystniej i poniżej 120 μm. Najkorzystniej, membrana ma grubość w zakresie do 100 μm.
PL 206 372 B1
W praktycznej realizacji membrana jest ciągłą, co oznacza, że obejmuje jedynie ograniczoną ilość trwałych porów/otworów. Bez wiązania się z jakąkolwiek teorią, sugeruje się, że ciekły aktywny detergent przemieszcza się przez membranę za pomocą mechanizmu aktywnego transportu.
Membranę można wytworzyć dowolnym odpowiednim sposobem. W szczególności przykłady wytwarzania membrany obejmują odlewanie i formowanie z rozdmuchiwaniem.
Membranę można stabilizować stosując stabilizator UV lub przeciwutleniacz. W korzystnej postaci wykonania według wynalazku membrana jest stabilizowana stabilizatorem UV lub przeciwutleniaczem.
W korzystnej postaci wykonania wedł ug wynalazku membrana obejmuje dodatkowo wypeł niacze i/lub substancje wzmacniające.
Membrana jest na ogół stabilna w roztworach wodnych przy pH 2 do 13, zwłaszcza 3 do 13, a w szczególnoś ci 7 do 12.
Korzystnie, blister obejmuje część zbiornikową o płaskiej podstawie utworzonej przez membranę, przy czym korzystnym jest by membrana miała rozpuszczalną w wodzie warstwę polimerową na zewnętrznej powierzchni.
W szczególnoś ci, emanator obejmuje część zbiornikową o zasadniczo pł askiej podstawie ze zbiornikiem wystającym z jej powierzchni. Membrana może tworzyć podstawę blistra z emanatorem, a pozostała cześć zbiornika może być zamknięta w nieprzepuszczalnej osłonie. Osłona jest zazwyczaj przezroczysta, aby użytkownik mógł obserwować zawartość zbiornika i określić, czy wymaga on wymiany. W takiej postaci emanator można zamontować w strukturze utrzymującej klatkę.
Zgodnie z kolejnym korzystnym aspektem niniejszego wynalazku stosuje się blister, który obejmuje kieszeń utworzoną na powierzchni membrany, przy czym korzystnym jest by membrana miała rozpuszczalną w wodzie warstwę polimerową na zewnętrznej powierzchni.
Emanator może jednakże zawierać kieszeń utworzoną na całej powierzchni membrany.
Należy rozumieć, że określenie „blister” obejmuje obydwa rozważane tu rozwiązania strukturalne.
Blister z częścią zbiornikową i/lub z kieszenią membrany w każdym przypadku korzystnie może zawierać na zewnętrznej powierzchni membrany warstwę z rozpuszczalnego w wodzie polimeru, która zapobiega utracie zawartości blistra podczas jego przechowywania.
Korzystnie stosuje się blister obejmujący membranę, która zawiera polieteroestroamid o uporządkowanym rozmieszczeniu estrowych i amidowych grup funkcyjnych i w którym składnik alkoholowy obejmuje monomeryczny lub oligomeryczny diol.
Polieteroestroamid można wytworzyć z laktamu.
W szczególnoś ci, zawartość oligomerycznego diolu w stosunku do zawartoś ci cał ego skł adnika alkoholowego mieści się w zakresie od 15 do 70% molowych, a zwłaszcza od 30 do 60% molowych.
Polieteroestroamid może obejmować monomer wybrany z grupy obejmującej oligomeryczne poliole, takie jak glikole polietylenowe, glikole polipropylenowe, poliglikole w postaci kopolimerów blokowych lub przemiennych uzyskanych z mieszanin tlenku etylenu i/lub tlenku propylenu; politetrahydrofurany o ciężarze cząsteczkowym w zakresie 100 do 10000; oraz monomeryczne diole, takie jak C2-C12 alkilodiole, a zwłaszcza C2-C6 alkilodiole (takie jak glikol etylenowy, 1,4-butanodiol, 1,3-propanodiol, 1,6-heksanodiol).
Polieteroestroamid może obejmować monomer wybrany z grupy obejmującej: kwasy dikarboksylowe, takie jak kwasy C2-C12 alkilodikarboksylowe, zwłaszcza kwasy C2-C6 alkilodikarboksylowe (na przykład kwas szczawiowy, kwas bursztynowy, kwas adypinowy), jak również estry tych kwasów (ester metylowy, etylowy, itd.); C2-C12 alkilohydroksykwasy; C5-C12, a bardziej korzystnie C6-C11 laktony, a zwłaszcza cykliczne laktony, takie jak kaprolaktam i laurynolaktam; C2-C12 aminoalkohole, takie jak etanoloamina, propanoloamina oraz kwasy C6-C12 omega-aminokarboksylowe, takie jak leucyna.
Jako składnik estrowy można stosować poliestry zakończone resztą hydroksylową lub resztą kwasową, o ciężarze cząsteczkowym w zakresie 300-10000.
Polieteroestroamid może obejmować czynnik rozgałęziający. Gdy polieteroestroamid zawiera czynnik rozgałęziający, jest on obecny w ilości od 0,05 do 5% wagowych, a korzystnie 0,1 do 2% wagowych.
Czynnik rozgałęziający korzystnie obejmuje trifunkcyjny alkohol, taki jak trimetylolopropan lub gliceryna; tetrafunkcyjny alkohol, taki jak pentaerytrytol; trifunkcyjny kwas karboksylowy, taki jak kwas cytrynowy; trichloroetylen lub tetrafunkcyjny hydroksykwas.
Czynnik rozgałęziający można stosować do zwiększania lepkości polieteroestroamidu i wówczas polieteroestroamid można poddawać wytłaczaniu z rozdmuchiwaniem.
PL 206 372 B1
Część, która w polimerze obejmuje części eterowe i estrowe, na ogół stanowi 5 do 85% wagowych, a zwłaszcza od 20 do 60% wagowych, w odniesieniu do ciężaru całego polimeru.
Polieteroestroamid może mieć ciężar cząsteczkowy (oznaczony metodą chromatografii żelowej w krezolu w stosunku do polistyrenu jako wzorca) w zakresie od 10000 do 300000, w szczególnoś ci od 15000 do 150000, a zwłaszcza od 15000 do 100000.
Polieteroestroamid można stabilizować stosując stabilizator UV lub przeciwutleniacz.
Przykłady przeciwutleniaczy obejmują związki zawierające fenol z zawadą przestrzenną, grupę fosforynową, grupę estru fosfonianowego lub grupę siarkową.
Przykłady stabilizatorów UV obejmują aminy z zawadą przestrzenną, benzofenon, benzotriazol, benzyliden, malonian, oksanilid, benzooksazynon lub triazynę. Szczególnie odpowiednie są kombinację amin i fenoli z zawadami przestrzennymi.
Polieteroestroamid można zsyntetyzować przez stechiometryczne zmieszanie składników polieteroestroamidu (w razie potrzeby z dodawaniem wody, którą następnie usuwa się z mieszaniny reakcyjnej).
Alternatywnie, syntezę można prowadzić przez dodanie nadmiaru diolu, co prowadzi do estryfikacji kwasowych grup funkcyjnych, a następnie przez transestryfikację i/lub amidowanie tych estrów. W tym drugim przypadku oprócz wody usuwa się również nadmiar glikolu.
Reakcję prowadzi się zazwyczaj przy niskim ciśnieniu, korzystnie < 5 mbarów, a zwłaszcza < 1 mbara. Reakcja przebiega w temperaturze w zakresie od 180 do 280°C.
Do katalizy reakcji estryfikacji i/lub amidowania można stosować katalizator (taki jak tytan i/lub fosfor).
Membrana polieteroestroamidowa może zawierać wypełniacze i/lub środki wzmacniające.
Wypełniacze i środki wzmacniające można dodawać w ilości do 80% wagowych w odniesieniu do polieteroestroamidowej membrany. Jako wypełniacze i środki wzmacniające na ogół stosuje się substancje nieorganiczne.
Korzystnymi środkami wzmacniającymi są materiały włókniste, takie jak włókna szklane i włókna węglowe. Można również stosować wypełniacze mineralne, takie jak sproszkowany talk, mika, kreda, kaolin, włókna wełniane, gips, kwarc, dolomit, krzemiany, sadza, celuloza i ditlenek tytanu.
Wypełniacze/środki wzmacniające można poddawać obróbce powierzchniowej. Gdy stosuje się włókna, zazwyczaj średnica włókna mieści się w zakresie od 8 do 14 μm.
Wynalazek opisano w odniesieniu do następujących, nie ograniczających przykładów.
Przykłady
Wytwarzanie blistra z emanatorem
Wytworzono torebkę zawierającą membranę. Torebka obejmowała dwa arkusze membrany 5 cm x 5 cm: pole powierzchni torebki wynosiło 50 cm2, a objętość wewnętrzna 15 cm3.
Torebkę napełniono 4 ml (4 g) kompozycji do uwalniania w zmywarce i zamknięto przez zgrzewanie obwodu torebki.
Sposób oceny uwalniania z blistra g kompozycji do uwalniania umieszczono w torebce, jak opisano powyżej. Następnie torebkę umieszczono w zmywarce (Miele® G686SC) na górnym stelażu w obszarze płytki i przytwierdzono zaciskiem.
Zmywarkę włączono (po napełnieniu dostępnym na rynku detergentem i środkiem do płukania, takim jak środek Calgonit Powerball and Rinse) do pracy w wielu cyklach, obejmujących cykl mycia wstępnego i zasadniczego. Po zakończeniu każdego cyklu torebkę usuwano ze zmywarki i ważono w celu oznaczenia straty na ciężarze, a tym samym oznaczenia ilości uwalnianej w danym cyklu zawartości torebki.
P r z y k ł a d 1
Wytworzono torebkę z emanatorem, obejmującą membranę (polieteroestroamid, o grubości 100 μm) i wypełniono ją 4 g środka powierzchniowo czynnego (niejonowy etoksylowany alkoholowy środek powierzchniowo czynny, taki jak Plurafac LF 305 z firmy BASF). Torebkę umieszczono w zmywarce, jak opisano powyżej, którą włączono do pracy w wielu cyklach. Po zakończeniu każdego cyklu torebkę ważono.
W tablicy 1 przedstawiono ciężar torebki po każdym zakończonym cyklu mycia. Podano również różnice pomiędzy ciężarami w poszczególnych cyklach.
PL 206 372 B1
T a b l i c a 1
Liczba cykli Ciężar emanatora (g) Strata na ciężarze (g)
0 3,933 -
1 3,905 0,028
2 3,847 0,058
3 3,814 0,033
4 3,714 0,100
5 3,656 0,058
6 3,590 0,066
7 3,501 0,089
8 3,449 0,052
9 3,379 0,070
10 3,293 0,087
11 3,237 0,056
12 3,160 0,077
13 3,080 0,080
14 3,015 0,065
15 2,942 0,073
16 2,873 0,071
Torebka z emanatorem wykazuje liniową szybkość uwalniania środka powierzchniowo czynnego, niezależnie od rosnącej liczby cykli zmywania.
Średnia szybkość uwalniania wynosi 0,065 g na zmywanie.
Blister opróżnia się całkowicie po 60 myciach.
Nieoczekiwany jest fakt, że blister z emanatorem jest zdolny do uwalniania środka powierzchniowo czynnego. Jak dotychczas blistry stosowano jedynie do uwalniania substancji i zapachowych.
Liniowe uwalnianie środka powierzchniowo czynnego stanowi wysoce nieoczekiwaną zaletę emanatora według wynalazku.
Uzyskane wyniki są ponadto nieoczekiwane, gdy porówna się je z blistrami z emanatorem substancji zapachowych, które na ogół uwalniają zawarte w nich substancje zapachowe w sposób wykładniczy.
P r z y k ł a d 2
Torebkę z emanatorem wytworzono, jak opisano w przykładzie 1 i badano w zmywarce, jak opisano powyżej.
W przykładzie tym torebkę napełniono 4 g środka powierzchniowo czynnego (niejonowy środek powierzchniowo czynny, taki jak Synperonic RA 30 z firmy Uniquema).
Torebkę umieszczono z zmywarce, jak opisano powyżej, którą nastawiono na wiele cykli.
Po zakończeniu każdego cyklu, torebkę ważono.
W tablicy 2 podano ciężar torebki po zakończeniu każdego cyklu zmywania.
Podano również różnice ciężarów w poszczególnych cyklach.
W tym przypadku stratę na ciężarze wyrażono w procentach w odniesieniu do ciężaru emanatora na początku badania.
PL 206 372 B1
T a b l i c a 2
Liczba cykli Ciężar emanatora (g) Strata na ciężarze (%)
0 100 -
1 103,25 (-3,25)
2 105,32 (-2,07)
3 100,31 5,01
4 98,93 1,38
5 97,66 1,27
6 95,17 2,49
7 94,31 0,86
8 92,81 1,50
9 91,46 1,35
10 90,95 0,51
11 89,15 1,80
12 88,49 0,66
13 85,20 3,29
14 83,70 2,5
15 82,53 1,17
16 81,58 0,95
17 81,25 0,33
18 79,48 1,77
19 76,73 2,75
20 75,55 1,18
21 74,16 1,39
Z wyją tkiem bardzo wczesnego etapu badania torebka z emanatorem wykazał a liniową szybkość uwalniania środka powierzchniowo czynnego, niezależnie od wzrostu liczby cykli zmywania. Średnia szybkość uwalniania wynosiła 1,25% (co odpowiada 50 mg) na cykl. Blister był całkowicie opróżniony po 80 cyklach zmywania.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zastosowanie blistra z emanatorem, obejmującego nierozpuszczalną w wodzie ciągłą membranę, do uwalniania ciekłego aktywnego środka detergentowego przez wiele cykli w automatycznej zmywarce do naczyń, przy czym membrana zawiera poliamid, a ciekłym aktywnym detergentem jest środek powierzchniowo czynny.
  2. 2. Zastosowanie według zastrz. 1, w którym szybkość uwalniania ciekłego aktywnego środka detergentowego jest stała.
  3. 3. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w którym środek powierzchniowo czynny jest niejonowy.
  4. 4. Zastosowanie według zastrz. 3, w którym środkiem powierzchniowo czynnym jest alkoksylowany alkohol-C9-C18.
  5. 5. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w którym środek powierzchniowo czynny jest w kombinacji z dodatkowym składnikiem.
    PL 206 372 B1
  6. 6. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń , w którym środek powierzchniowo czynny jest w kombinacji z substancją zapachową.
  7. 7. Zastosowanie według zastrz. 6, w którym środek powierzchniowo czynny jest w kombinacji z substancją zapachową w stosunku od 99:1 do 1:99.
  8. 8. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeż eń, w którym membrana ma grubość poniżej 500 μm, bardziej korzystnie poniżej 250 μm, a jeszcze korzystniej poniżej 120 μm.
  9. 9. Zastosowanie według dowolnego z zastrzeżeń 1 do 7, w którym membrana ma grubość w zakresie od 15 do 100 μm.
  10. 10. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w którym membrana jest stabilizowana stabilizatorem UV lub przeciwutleniaczem.
  11. 11. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w którym membrana obejmuje dodatkowo wypełniacze i/lub substancje wzmacniające.
  12. 12. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w którym blister obejmuje część zbiornikową o płaskiej podstawie utworzonej przez membranę.
  13. 13. Zastosowanie według dowolnego z zastrzeżeń 1-11, w którym blister obejmuje kieszeń utworzoną na powierzchni membrany.
  14. 14. Zastosowanie według któregokolwiek z zastrz. 12 albo 13, w którym membrana ma rozpuszczalną w wodzie warstwę polimerową na zewnętrznej powierzchni.
  15. 15. Zastosowanie według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w którym blister obejmuje membranę, która zawiera polieteroestroamid o uporządkowanym rozmieszczeniu estrowych i amidowych grup funkcyjnych i w którym składnik alkoholowy i obejmuje monomeryczny lub oligomeryczny diol.
PL378034A 2003-02-03 2004-02-03 Zastosowanie blistra z emanatorem PL206372B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB0302406A GB0302406D0 (en) 2003-02-03 2003-02-03 Emanator blister
GB0305198A GB2400608A (en) 2003-03-07 2003-03-07 Emanator blister for the release of a detergent

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378034A1 PL378034A1 (pl) 2006-02-20
PL206372B1 true PL206372B1 (pl) 2010-07-30

Family

ID=32852402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378034A PL206372B1 (pl) 2003-02-03 2004-02-03 Zastosowanie blistra z emanatorem

Country Status (10)

Country Link
US (1) US8273696B2 (pl)
EP (2) EP1597347B2 (pl)
JP (1) JP2006520407A (pl)
AT (1) ATE445005T1 (pl)
AU (1) AU2004209334B2 (pl)
CA (1) CA2514996A1 (pl)
DE (1) DE602004023485D1 (pl)
ES (1) ES2334568T5 (pl)
PL (1) PL206372B1 (pl)
WO (1) WO2004069982A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0507404D0 (en) * 2005-04-13 2005-05-18 Reckitt Benckiser Nv Emanator blister
GB201103251D0 (en) 2011-02-25 2011-04-13 Reckitt Benckiser Nv Emanator device
CN106318687A (zh) * 2016-08-19 2017-01-11 南京巨鲨显示科技有限公司 一种医用多酶清洗包
DE102019200702A1 (de) * 2019-01-21 2020-07-23 Henkel Ag & Co. Kgaa Mehrkomponentiges Reinigungssystem

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2663461A (en) * 1949-06-30 1953-12-22 Frederick M Turnbull Container for pharmaceuticals and the like
US4286067A (en) * 1978-10-23 1981-08-25 Alza Corporation Article of manufacture comprising semipermeable polymer and dextran derivative
CH639282A5 (fr) 1979-06-26 1983-11-15 Firmenich & Cie Dispositif destine au parfumage d'air ambiant.
CA1142307A (en) * 1980-05-16 1983-03-08 John B. Tune Fabric treatment products
FR2585248B1 (fr) 1985-07-25 1987-10-09 Rhodic Sa Sachet de parfum perfectionne utilisable dans les lave-vaisselle
US4818422A (en) * 1987-09-17 1989-04-04 Colgate-Palmolive Co. Fabric softening detersive article
GB8605734D0 (en) 1986-03-07 1986-04-16 Unilever Plc Dispensing treatment agents
DE8812795U1 (pl) * 1988-02-15 1989-06-15 Henkel Kgaa, 4000 Duesseldorf, De
GB9114471D0 (en) * 1991-07-04 1991-08-21 Unilever Plc Dispensing device for liquid detergent
DE4205975C5 (de) * 1992-02-27 2007-08-02 Karg, Jörn E. Verfahren zur Herstellung einer Kammer
US5652326A (en) * 1993-03-03 1997-07-29 Sanyo Chemical Industries, Ltd. Polyetheresteramide and antistatic resin composition
KR100342848B1 (ko) * 1993-12-30 2002-11-23 이코랍 인코퍼레이티드 안정한 흡습성 세제 용품
US5492947A (en) * 1994-06-23 1996-02-20 Aspen Research Corporation Barrier material comprising a thermoplastic and a compatible cyclodextrin derivative
JPH0971800A (ja) * 1995-06-27 1997-03-18 Johnson Kk 自動食器洗浄機用の洗浄剤
US5704723A (en) * 1996-08-29 1998-01-06 Salisian; Harold W. Soap dispensing device
US5986041A (en) 1997-06-13 1999-11-16 Industrial Technology Research Institute Polyetheresteramide and method of preparing the same
JP3459366B2 (ja) 1998-11-02 2003-10-20 ティーポールディバーシー株式会社 処理液供給方法およびそれに用いる処理液供給装置
ES2246254T3 (es) * 1999-11-19 2006-02-16 Redmond, Sanford Envase distribuidor que se puede cerrar de nuevo, estructura de formacion de la salida que se puede cerrar de nuevo y metodo y aparato para la fabricacion de los mismos.
US6602466B2 (en) * 2000-02-18 2003-08-05 Selective Micro Technologies, Llc Apparatus and method for controlled delivery of a gas
AU2001241846A1 (en) * 2000-02-29 2001-09-12 Sanford Redmond Inc. Dispenser package and outlet forming structure
WO2002079369A1 (en) 2001-04-02 2002-10-10 Unilever N.V. Fabric cleaning
US6540081B2 (en) * 2001-09-06 2003-04-01 Ecolab Inc. Unit dose blister pack product dispenser

Also Published As

Publication number Publication date
ES2334568T5 (es) 2013-02-20
EP1597347B2 (en) 2012-10-24
JP2006520407A (ja) 2006-09-07
AU2004209334B2 (en) 2008-05-29
DE602004023485D1 (de) 2009-11-19
ATE445005T1 (de) 2009-10-15
PL378034A1 (pl) 2006-02-20
EP1757678A3 (en) 2007-04-25
EP1757678A2 (en) 2007-02-28
EP1597347B1 (en) 2009-10-07
EP1597347A1 (en) 2005-11-23
US20060194710A1 (en) 2006-08-31
WO2004069982A1 (en) 2004-08-19
US8273696B2 (en) 2012-09-25
AU2004209334A1 (en) 2004-08-19
ES2334568T3 (es) 2010-03-12
CA2514996A1 (en) 2004-08-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10563151B2 (en) Detergent composition
ES2308606T3 (es) Composicion limpiadora para maquinas lavavajillas o lavadoras.
ES2643146T3 (es) Composición detergente
US20140315776A1 (en) Container for use in a washing process
PL206372B1 (pl) Zastosowanie blistra z emanatorem
GB2400608A (en) Emanator blister for the release of a detergent
US20100197547A1 (en) Emanator Blister
ZA200506243B (en) Emanator blister
AU2017202544A1 (en) Detergent composition
EP3497197B1 (en) Composition for use in a machine dishwasher
AU2015249075A1 (en) Water soluble or water dispersible detergent pouch