PL204801B1 - Szynowy nośnik dla pojazdu szynowego - Google Patents

Szynowy nośnik dla pojazdu szynowego

Info

Publication number
PL204801B1
PL204801B1 PL376055A PL37605503A PL204801B1 PL 204801 B1 PL204801 B1 PL 204801B1 PL 376055 A PL376055 A PL 376055A PL 37605503 A PL37605503 A PL 37605503A PL 204801 B1 PL204801 B1 PL 204801B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rail
rail vehicle
carrier
transported
support according
Prior art date
Application number
PL376055A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376055A1 (pl
Inventor
Georg Hillbrand
Original Assignee
Florianer Bahn Forschungs & Errichtungsgesellschaft Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Florianer Bahn Forschungs & Errichtungsgesellschaft Mbh filed Critical Florianer Bahn Forschungs & Errichtungsgesellschaft Mbh
Publication of PL376055A1 publication Critical patent/PL376055A1/pl
Publication of PL204801B1 publication Critical patent/PL204801B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61JSHIFTING OR SHUNTING OF RAIL VEHICLES
    • B61J1/00Turntables; Traversers; Transporting rail vehicles on other rail vehicles or dollies
    • B61J1/12Rollers or devices for shifting or transporting rail vehicles on rails
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • B61D3/182Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers
    • B61D3/185Railway vehicles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T30/00Transportation of goods or passengers via railways, e.g. energy recovery or reducing air resistance

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest szynowy nośnik dla pojazdu szynowego.
Szynowe nośniki dla pojazdu szynowego są od dawna znane i wykorzystywane jako pojazdy ciągnione, których graniczne wymiary odpowiadają wymiarom wagonów kolejowych, na przykład dla kolei normalnotorowej. Z reguły były one przeznaczone do transportu wąskotorowych pojazdów szynowych na szlakach kolejowych o torach znormalizowanych, albo odwrotnie, przykładowo do przeprowadzania wagonów towarowych do miejsca docelowego, albo do miejsca na szlaku kolejowym o szerokości toru odpowiadającej transportowanemu pojazdowi.
Szynowe nośniki dla pojazdu szynowego posiadają nisko umieszczoną ramę podwozia, osadzoną na zestawach kołowych, których koła są hamowane przez układ hamulcowy. Rama podwozia posiada ściany boczne, których krawędź górna leży w obszarze górnego obwodu kół zestawów kołowych lub powyżej, oraz dwie drogi jezdne dla kół transportowanego pojazdu szynowego. Co najmniej jedna powierzchnia czołowa nośnika jest zakończona bramą czołową, umieszczoną wychylnie na zewnątrz na jednej ścianie bocznej. Brama czołowa jest blokowana w położeniu zamknięcia i posiada występ zderzakowy oraz różne złącza do przyłączenia transportowanego pojazdu szynowego. Niektóre nośniki dla pojazdu szynowego były również wyposażone w napędowy silnik trakcyjny, układ hamulcowy, urządzenie do sterowania jazdą, jak i inne urządzenia zabezpieczające.
Obecnie istnieje duża ilość sieci tramwajowych, względnie kolejowych o szlakach wąskotorowych, które bez ich rozbudowy lub przebudowy nie mogą być dostosowane do sieci o szlakach normalnotorowych jakie są obecnie budowane. Takie kosztowne modernizacje dokonuje się poprzez przebudowę sieci na szlaki normalnotorowe lub też poprzez zmianę rozstawu kół w istniejącym taborze komunikacyjnym, względnie poprzez budowę przesiadkowych węzłów komunikacyjnych, łączących w sobie szlaki wąskotorowe i normalnotorowe. Powstające przesiadkowe węzły komunikacyjne posiadały skomplikowaną budowę z nadmierną ilością miejsc przesiadkowych, a tym samym dla użytkowników sieci nie powodowały rzeczywistego uproszczenia ruchu pasażerskiego i/lub towarowego.
Oprócz wysokich kosztów, zmiany w pojazdach związane z zamianą np. normalnego rozstawu kół na wąski rozstaw kół powodowały długi okres utrudnień w komunikacji, a także niedogodności w samej eksploatacji pojazdów, zwłaszcza problemy podczas jazdy po łukach przebudowanych torów na rozstaw normalnotorowy, ale mających pozostawione z różnych powodów promienie łuku, dostosowane do uprzedniego, wąskiego rozstawu kół. Łuki te mogły być o wiele łatwiej przezwyciężane przy wąskim rozstawie kół i to z mniejszym nakładem siły, mniejszym zużyciem oraz przy niższym poziomie hałasu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie szynowego nośnika dla transportu pojazdu szynowego, dzięki któremu umożliwiona byłaby jazda po szlaku torowym nie tylko za pomocą silnika lub silników trakcyjnych, zasilanych z własnego agregatu napędowego, ale także z istniejącej sieci trakcyjnej za pomocą odbieraka prądu transportowanego pojazdu szynowego. Wymiary nośnika powinny być dostosowane do norm obowiązujących na danym transportowym szlaku torowym, a sam wjazd transportowanego pojazdu szynowego na nośnik i jego wyjazd powinien odbywać się bez zbędnej zwłoki czasowej.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że nośnik, którego co najmniej jeden silnik trakcyjny jest napędzany elektrycznie przez co najmniej jedno urządzenie zasilające, jest wyposażony w tor z szynami, stanowiącymi drogę jezdną dla transportowanego pojazdu szynowego, a ponadto w urządzenie do sterowania jazdą, urządzenia oświetleniowe, czujnikowe, oraz inne układy i zespoły zasilające, elektroniczne i hamulcowe, a jego urządzenie do sterowania jazdą jest połączone sterująco z urządzeniem do sterowania jazdą w transportowanym pojeździe szynowym.
Korzystnie, nośnik na powierzchniach czołowych jest wyposażony w urządzenie dokujące, utworzone przez co najmniej jeden zderzak, i sterowane, mechaniczne złącze blokujące do przyłączenia do rampy dokującej, a do powierzchni czołowej nośnika jest przyporządkowana brama czołowa, która od strony wewnętrznej jest zaopatrzona w mechaniczne przyłącze sprzęgowe, do sprzęgania z mechanicznym sprzęgiem, korzystnie sterowanym, transportowanego pojazdu szynowego, i w przyłącze wtykowe dla wtyku w transportowanym pojeździe szynowym, zawierającego stosowne przewody z jego urządzeń, zespołów i układów.
Zgodnie z wynalazkiem brama czołowa dodatkowo do przyłącza sprzęgowego i przyłącza wtykowego jest wyposażona w złącze wtykowe do elektroenergetycznego zasilania z zadokowanego pojazdu szynowego.
PL 204 801 B1
Korzystnie, brama czołowa jest przyporządkowana do każdej powierzchni czołowej nośnika, przy czym brama czołowa jest utworzona z jednego, względnie z dwóch skrzydeł, zwłaszcza o jednakowej szerokości, które są ułożyskowane na obu ścianach bocznych i są blokowane ze sobą, a zwłaszcza z ramą podwozia.
W obu przypadkach brama czoł owa jest umieszczona nad poziomem szyn toru dla transportowanego pojazdu szynowego, przy czym w co najmniej jednej bramie czołowej jest umieszczone urządzenie zasilające w postaci agregatu napędowego, do napędu co najmniej jednego silnika trakcyjnego.
Korzystnie, ściany boczne są wyposażone w nadstawki, umieszczone w obszarach, w których transportowany, zadokowany pojazd szynowy nie posiada drzwi, z tym, że w nadstawkach znajdują się miejsca magazynowe lub miejsca zabudowy niezbędnych środków dla urządzeń do jazdy, hamowania i/lub urządzeń zasilających, jak agregaty, przetwornice prądu, elektrochemiczne wytwornice prądu, wszelkiego rodzaju zasobniki energii, jak układy akumulatorowe, ładowarki do nich, urządzenia oświetleniowe i/lub kontrolne oraz zbiorniki i urządzenia dla wymaganych czynników roboczych i/lub materiałów roboczych lub tym podobnych materiałów, a także i dla innych, niezbędnych zespołów.
Zgodnie z wynalazkiem ściany boczne przynajmniej na szerokości drzwi transportowanego zadokowanego pojazdu szynowego są zaopatrzone w stopnice, umieszczone na wysokości podwozia transportowanego, pojazdu szynowego, korzystnie na wysokości krawędzi peronu.
W innym wykonaniu stopnice są wykonane w postaci stopni pośrednich, umieszczonych w obszarze między wysokością podwozia transportowanego pojazdu szynowego a krawędzią peronu, zwłaszcza stopni sterowanych automatycznie wraz z ruchem otwierania drzwi transportowanego pojazdu szynowego, względnie jako mostkujące odstęp od krawędzi peronu przesuwne wzdłużnie stopnice, umieszczone na wysokości podwozia transportowanego pojazdu szynowego, zwłaszcza stopnice sterowane automatycznie wraz z ruchem otwierania drzwi transportowanego pojazdu szynowego.
W jednym wykonaniu nośnika urządzenie zasilające stanowi połączony z siecią trakcyjną odbierak prądu transportowanego, zadokowanego pojazdu szynowego, ewentualnie połączony za pośrednictwem przemiennika napięcia,
W drugim wykonaniu agregat nap ę dowy stanowi silnik spalinowy, zwł aszcza wysokoprężny, turbina gazowa, silnik Sterlinga, z generatorem elektrycznym przemiennik napięcia/prąd, zasobnik energii i tym podobne.
Korzystnie, nośnik posiada długość konstrukcyjną, odpowiadającą odstępowi pomiędzy przyłączami sprzęgowymi na bramach czołowych, która jest większa od długości konstrukcyjnej transportowanego pojazdu szynowego, odpowiadającej odstępowi pomiędzy sprzęgami, przy czym transportowany pojazd szynowy jest przyłączony do przyłącza sprzęgowego w bramie czołowej, usytuowanej na nośniku w kierunku jazdy, względnie nośnik posiada długość konstrukcyjną, odpowiadająca odstępowi pomiędzy przyłączami sprzęgowymi, równą długości konstrukcyjnej transportowanego pojazdu szynowego, odpowiadającej odstępowi pomiędzy sprzęgami, przy czym transportowany pojazd szynowy jest korzystnie przyłączony do przyłączy sprzęgowych w obu bramach czołowych.
Nośnik może być także utworzony z dwóch członów połączonych złączem przegubowym, którego pionowa oś w zasadzie pokrywa się z osią przegubu transportowanego dwuczłonowego pojazdu szynowego.
W korzystnym wykonaniu człony no ś nika posiadają szyny toru wzdł u ż nie przesuwne, wzglę dnie człony nośnika posiadają szyny toru umieszczone na stałe, przy czym w obszarze złącza przegubowego szyny są podzielone, a powstały odstęp w położeniu otwarcia bramy czołowej jest zmostkowany za pomocą pośredniego, ruchomego elementu toru, a w stanie zamknięcia obu bram czołowych pośredni ruchomy element toru jest z tego obszaru odstępu, korzystnie automatycznie usunięty.
Wzdłużnie przesuwne szyny toru w obszarze złącza przegubowego członów nośnika są utworzone przez wzdłużnie podzielone główki szyny, przy czym lewa część szyny na jednym członie jest uzupełniona prawą częścią szyny z drugiego członu i odwrotnie tak, że w stanie jazdy nośnika na wprost jest utworzona cała główka szyny, z tym, że długość tego podzielenia odpowiada największemu kątowi skrętu złącza przegubowego.
Korzystnie, w obszarze obok co najmniej jednej bramy czołowej umieszczone jest pomocnicze stanowisko sterujące dla obsługi.
Dzięki wyposażeniu szynowego nośnika w co najmniej jeden silnik trakcyjny, który jest zasilany napędowo przez co najmniej jedno urządzenie zasilające, w postaci agregatu napędowego, odbieraka prądu zadokowanego pojazdu szynowego zasilanego z sieci trakcyjnej albo co najmniej jednego zasobnika energii, oraz we własne urządzenie sterujące jazdą, ewentualnie sterowane z zadokowanego
PL 204 801 B1 pojazdu szynowego, możliwy jest transport pojazdu szynowego z jego własnego szlaku na szlak o innym rozstawie szyn, bez powodowania powstania przy tym szczególnie duż ych nakł adów o charakterze technicznym w konstrukcjach pojazdów szynowych lub nakładów związanych z budową niezbędnej do tego celu infrastruktury, a tym samym i nakładów o charakterze finansowym. Przy tym dla pasażerów pojazdów szynowych nie powstają żadne istotne opóźnienia w ruchu komunikacyjnym, wynikające ze zamiany szlaku torowego transportowanego pojazdu szynowego.
Dzięki zastosowaniu sterowanego, mechanicznego urządzenia sprzęgającego uzyskuje się szybkie połączenie i odłączenie transportowanego pojazdu szynowego od nośnika, a dzięki elektrycznemu złączu wtykowemu lub przyłączy wtykowych polepszone zostaje sterowanie i wymiana danych pomiędzy pojazdem szynowym a nośnikiem, co znacznie ułatwia jego obsługę.
Z powodu niewielkiego odstępu bram czołowych nośnika od przyporządkowanych przyłączy sprzęgowych i wtykowych na powierzchni czołowej transportowanego pojazdu szynowego, bramy czołowe mogą być ukształtowane o znacznie większej grubości i wysokości, niż ma to miejsce w przypadku znanych bram czołowych, dzięki czemu jest możliwe umieszczenie w nich agregatu napędowego lub innych urządzeń zasilających o odpowiednio dużych wymiarach. Mogą to być zarówno silniki spalinowe z generatorem elektrycznym lub hydraulicznym, ale również i turbiny gazowe, silniki Sterlinga, albo transformatory i/lub silnikowe przetwornice energii, albo zasobniki energii o dużej mocy, jak akumulatory, elektrochemiczne wytwornice prądu lub mechaniczne bezwładnościowe urządzenia zasobnikowe, jak i inne znane urządzenia lub zespoły i zestawy.
W przypadku gdy konstrukcja nośnika dla pojazdu szynowego jest wykonana jako wagon niskopodłogowy, a więc z bardzo nisko położoną ramą podwozia, to dla zabudowy wspomnianych urządzeń i zespołów pozostaje niewielka przestrzeń, dlatego też do ich zabudowy wykorzystuje się nadstawki umieszczone na ścianach bocznych nośnika.
Aby uniknąć komplikacji podczas jazdy nośnika z transportowanym, zadokowanym pojazdem szynowym po szlaku torowym, na którym istniejące perony mają często krawędzie peronu na wysokości nie odpowiadającej wysokości podwozia transportowanego pojazdu, nośnik jest wyposażony w ruchome stopnice, korzystnie sterowane w chwili otwierania drzwi transportowanego pojazdu szynowego, które dostosowują wysokość albo mostkują odstęp w kierunku poziomym od krawędzi peronu. W przypadku gdy na transportowym szlaku powyższe różnice nie występują, to nośnik jest wyposażony w stałe stopnice.
Jeżeli zasilanie silnika trakcyjnego nośnika na szlaku będzie odbywać się poprzez odbierak prądu zadokowanego pojazdu szynowego, połączony z istniejącą na szlaku, po którym porusza się nośnik, siecią trakcyjną, to do tego celu, jak już wspomniano, stosuje się złącza elektroenergetyczne, korzystnie sprzęgane w sposób sterowany, a jeśli występują różnice w wielkości napięcia, to zasilanie jest prowadzone poprzez przemiennik napięcia, który musi być już umieszczony na transportowanym pojeździe szynowym, korzystnie na jego dachu.
Do transportu nowoczesnych członowych pojazdów szynowych, których długość konstrukcyjna przekracza długość konstrukcyjną nie przegubowego pojazdu szynowego dopuszczalną na szlakach normalnotorowych, jak również na szlakach kolei lokalnych, stosuje się nośnik zestawiony korzystnie z dwóch członów. W tym przypadku pionowa oś ich przegubu w zasadzie pokrywa się z osią przegubu transportowanego dwuczłonowego pojazdu szynowego, dlatego też szyny na nośniku, w obszarze przegubu, powinny być wyposażone w specjalne wyrównanie dla jazdy po łuku, dzięki czemu transportowany pojazd szynowy nie wykonuje zauważalnego ruchu wzdłużnego.
Innym skutecznym sposobem wyrównania długości szyn toru nośnika podczas jego jazdy po łuku, ale nie polecanym, jest umożliwienie nieznacznego przesuwania się po torze nie zahamowanego transportowanego pojazdu szynowego.
Zaletą wynalazku jest również to, że do ogrzewania transportowanego pojazdu szynowego można wykorzystać nadmiarowy prąd trakcyjny i/lub prąd hamowania nośnika, co pozwala na oszczędność energii.
Eksploatacja nośnika jest również możliwa bez transportowanego pojazdu szynowego, przykładowo w celu dojazdu do danego szlaku lub do rampy dokującej, ponieważ jest on wyposażony w co najmniej jedno pomocnicze stanowisko maszynisty.
Nośnik na przykład może być także wykorzystany podczas prac remontowych na szlaku do przeprowadzania pojazdów szynowych z jednego szlaku, przykładowo o torach znormalizowanych, względnie wąskotorowych, na drugi szlak, co także pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności.
PL 204 801 B1
Reasumując, dzięki nośnikowi dla pojazdu szynowego według wynalazku można łatwo rozwiązać problemy komunikacyjne, które od dziesięcioleci nabierały coraz większego znaczenia, ale z różnych powodów nie były kompleksowo rozwiązywane.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na schematycznym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia samojezdny szynowy nośnik, usytuowany przy rampie dokującej, w chwili wjazdu pojazdu szynowego, w widoku z boku, fig. 2 - nośnik według fig. 1, w widoku z góry, fig. 3 - nośnik według fig. 1, z załadowanym pojazdem szynowym, którego odbierak prądu jest opuszczony, w widoku z boku, fig. 4 - noś nik wedł ug fig. 3 w widoku z góry, fig. 5 - noś nik z fig. 3 podczas jazdy po łuku, w widoku z góry, fig. 6 - nośnik od strony rampy dokującej z otwartą bramą czołową, fig. 7 - nośnik z transportowanym pojazdem szynowym przy krawędzi peronu, znajdującego się na szlaku bez sieci trakcyjnej, w widoku od czoła, fig. 8 - nośnik z fig. 7, zasilany z sieci trakcyjnej poprzez odbierak prądu transportowanego, zadokowanego pojazdu szynowego, usytuowany przy krawędzi peronu, w widoku od czoła, a fig. 9 - nośnik z otwartą bramą czołową, usytuowany przy krawędzi peronu rampy dokującej, z pojazdem szynowym przygotowanym do wyjazdu, w widoku od czoła.
Na fig. 1 i 2 przedstawiony jest szynowy, napędzany własnym urządzeniem zasilającym w postaci agregatu napędowego, a więc samojezdny nośnik 1, przeznaczony do transportu pojazdu szynowego 2. Nośnik 1, poruszając się po torze, przykładowo torze znormalizowanym, dojechał i zatrzymał się przy peronie 23 z rampą dokującą 20. Rampa dokująca 20 posiada szyny 30 toru 27 (widoczne na fig. 4) dla pojazdu szynowego 2, przykładowo poruszającego się po tramwajowej sieci wąskotorowej. Szyny 30 toru 27 dochodzą aż do krawędzi rampy dokującej 20 i przechodzą w szyny 17 toru 16, usytuowane na ramie podwozia 5 nośnika 1.
Nośnik 1 jest ukształtowany jako pojazd niskopodłogowy, którego rama podwozia 5 jest usytuowana między jego zestawami kołowymi 4, w obszarze górnego obwodu kół 3 (widocznych na fig.7).
Po obu stronach ramy podwozia 5 nośnik 1 posiada ściany boczne 6,6', które są usytuowane powyżej wysokości szyn 17 dla transportowanego pojazdu szynowego 2. W ścianach bocznych 6,6' są umieszczone nadstawki 15, z tym jednak, że w obszarach ścian bocznych 6,6', w których w stanie transportu zadokowanego pojazdu szynowego 2 przypadają drzwi 21 nadstawki 15 nie występują. W nadstawkach 15 są umieszczone różnego rodzaju urządzenia i zespoły, przeznaczone do jazdy i hamowania, bezpieczeństwa, oświetlenia, różne układy czujnikowe i do przenoszenia danych oraz zasobniki dla środków roboczych, na przykład paliwa, środków smarnych, a także środki wspomagające hamowanie, przykładowo piasek, i w razie potrzeby również i inne agregaty, przemienniki napięcia i/lub prądu, przetwornice elektryczne, zasobniki prądu, przykładowo akumulatory, prądnice elektrochemiczne i tym podobne urządzenia i zespoły lub zestawy stosowane w pojazdach komunikacji publicznej.
Powierzchnia czołowa 14 nośnika 1 od strony wyjazdowej jest zamknięta bramą czołową 7, natomiast od strony wjazdowej brama czołowa 7 jest otwarta. Brama czołowa 7 jest ukształtowana jako otwierana brama jednoskrzydłowa lub dwuskrzydłowa, zwłaszcza o jednakowej szerokości skrzydeł. Brama czołowa 7 jest zamocowana wokół pionowej osi na ścianach bocznych 6,6 i blokowana do niej, względnie jej skrzydła są zamocowane do ścian bocznych 6,6' i blokowane ze sobą i do ramy podwozia 5. W każdym przypadku brama czołowa 7 jest umieszczona ponad poziomem szyn 17 toru 16.
Z fig. 1 i 2 jest widoczne, że znajdujący się na rampie dokującej 20 pojazd szynowy 2, zasilany prądowo z urządzenia zasilającego w postaci odbieraka prądu, stykającego się z siecią trakcyjną 8, wyjeżdża z niej na szynowy nośnik 1.
W przypadku nowoczesnych, przegubowych pojazdów szynowych 2, których długość przekracza wymiar nieprzegubowego pojazdu szynowego, dopuszczalny na szlakach normalnotorowych, lub na szlakach kolei lokalnych, ich transport może być przeprowadzany za pomocą nośnika 1 w postaci pojazdu członowego, który jest zestawiony z dwóch członów które są połączone ze sobą złączem przegubowym 26.
W jednym wykonaniu nośnik 1 posiada długość konstrukcyjną pomiędzy przyłączami sprzęgowymi 10 na bramach czołowych 7, która jest większa od długości konstrukcyjnej zadokowanego pojazdu szynowego 2, odpowiadającej odstępowi pomiędzy jego sprzęgami 9. W tym przypadku transportowany pojazd szynowy 2 jest przyłączony do przyłącza sprzęgowego 10 na bramie czołowej 7, usytuowanej w kierunku jazdy 25.
W drugim wykonaniu nośnik 1 posiada długość konstrukcyjną pomiędzy przyłączami sprzęgowymi 10 na bramach czołowych 7 równą długości konstrukcyjnej zadokowanego pojazdu szyno6
PL 204 801 B1 wego 2, odpowiadającej odstępowi pomiędzy jego sprzęgami 9. W tym przypadku transportowany pojazd szynowy 2 jest przyłączony do przyłączy sprzęgowych 10 na obu bramach czołowych 7.
Na fig. 3 i 4 jest przedstawiony pojazd szynowy 2, który już całkowicie wjechał na nośnik 1, a jego odbierak prądu został odłączony od sieci trakcyjnej 8. Pojazd szynowy 2 został swoim sterowanym, mechanicznym sprzęgiem 9 przyłączony do przyłącza sprzęgowego 10 na wyjazdowej bramie czołowej 7 nośnika 1, natomiast wjazdowa brama czołowa 7, zwrócona do rampy dokującej 20, jest jeszcze otwarta. Nośnik 1 wraz z pojazdem szynowym 2 znajduje się w położeniu przy krawędzi peronu 23, przynależącego do rampy dokującej 20 i usytuowanego przy torze 29.
Na fig. 5 przedstawiony jest nośnik 1 z pojazdem szynowym 2 znajdujący się w położeniu na łuku toru 29, utworzonego z szyn 30, przy czym jest widoczne, że wieloczłonowy pojazd szynowy 2 jest usytuowany symetrycznie względem złącza przegubowego 26 między członami 1', 1 nośnika 1, który porusza się w kierunku strzałki 25.
Aby członowy nośnik 1 z pojazdem szynowym 2 mógł bez problemu poruszać się po łuku toru 30, jego człony 1', 1'' w obszarze złącza przegubowego 26 posiadają szyny 17 toru 16 ukształtowane w dwojaki sposób.
W przypadku gdy szyny 17 w członach 1', 1 są osadzone na stałe, to w obszarze złącza przegubowego 26 nie są umieszczone. To znaczy pomiędzy nimi jest pozostawiony określony odstęp, który w położeniu wjazdu lub wyjazdu pojazdu szynowego 2, a więc gdy jedna z bram czołowych 7 jest otwarta, jest mostkowany za pomocą nie przedstawionego pośredniego, ruchomego w poziomie albo przechylanego elementu toru, który w stanie zamknięcia bramy czołowej 7 jest korzystnie automatycznie usuwany z obszaru złącza przegubowego 26.
W innym wykonaniu, umieszczone na stałe na całej długości członów 1',1 nośnika 1 szyny 17 toru 16 w obszarze złącza przegubowego 26 posiadają wzdłużnie podzielone główki, przy czym odpowiednio lewa część szyny 17 na jednym członie 1' jest uzupełniona prawą częścią szyny 17 z drugiego członu 1'' i odwrotnie tak, że jest utworzona cała główka szyny 17. Długość podzielenia jest dobrana dla największego kąta skrętu złącza przegubowego 26 podczas jazdy nośnika 1 po łuku.
Korzystne jest, gdy pionowa oś złącza przegubowego 26 pokrywa się z osią przegubu zadokowanego pojazdu szynowego 2, ponieważ wtedy transportowany pojazd szynowy 2 nie wykonuje zauważalnego ruchu wzdłużnego, a więc ruchu przenoszonego na jego koła.
Również skuteczną możliwością wyrównania długości szyn 17 toru 16 podczas jazdy nośnika 1 po łuku jest umożliwienie nieznacznego swobodnego przetaczania się, a więc przy nie zahamowanych kołach transportowanego pojazdu 2 po torze 16, co jednak nie jest wskazane.
Na fig. 6 jest przedstawiony widok czołowy samego nośnika 1, znajdującego się przy rampie dokującej 20 i przy krawędzi przystanku 23. Jest widoczne jego urządzenie dokujące, utworzone z co najmniej jednego zderzaka 18 i sterowanego, mechanicznego przyłącza blokującego 19, współpracujące z nie przedstawionym przyłączem na rampie dokującej 20. Wyjazdowa brama czołowa 7 jest zamknięta, a wjazdowa brama czołowa 7 jest otwarta w stronę przeciwną do krawędzi peronu 23.
Jest również widoczne, że na wewnętrznej powierzchni 11 bram czołowych 7 jest umieszczone mechaniczne przyłącze sprzęgowe 10 i przyłącze wtykowe 13.
Wjazdowa brama czołowa 7 jest wyposażona w agregat napędowy 28 do zasilania silnika lub silników trakcyjnych i w stosowny przewód spalinowy.
Na fig. 7 przedstawiony jest nośnik 1, który zatrzymał się przy przystanku 23 na szlaku bez sieci trakcyjnej, którego koła 3 obtaczają się po szynach 30 toru 29. Dla lepszego zrozumienia brama czołowa 7 została pominięta, tak że uwidoczniony jest transportowany, zadokowany pojazd szynowy 2, którego podwozie 24 znajduje się powyżej krawędzi peronu 23, przy czym ściany boczne 6, 6' nośnika 1 w obszarach, w których zadokowany pojazd szynowy 2 posiada drzwi 21, są wyposażone w stopnice 22, tworzące stopień dla podróżnych. Widoczne są również nadstawki 15, usytuowane na ścianach bocznych 6,6' pomiędzy drzwiami 21 pojazdu szynowego 2. Pomiędzy krawędzią peronu 23 a stopnicami 22 występuje dopuszczalna różnica w wysokości.
Podobny widok do fig. 7 przedstawia fig. 8. Jest widoczne, że wysokość krawędzi peronu 23 odpowiada wysokości podwozia 24 transportowanego pojazdu szynowego 2. Transportowany, zadokowany pojazd szynowy 2 jest połączony z urządzeniem zasilającym w postaci odbieraka prądu połączonego z siecią trakcyjną 8 szlaku, po którym porusza się nośnik 1, tak że silnik lub silniki trakcyjne nośnika 1 są, poprzez zadokowany pojazd szynowy 2, zasilane napędowo prądem.
Na fig. 9 jest przedstawiony nośnik 1, który dojechał do peronu 23 celowo nie przedstawionej rampy dokującej. Wyjazdowa brama czołowa 7 jest otwarta, w celu pokazania w transportowanym
PL 204 801 B1 pojeździe szynowym 2 sprzęgu 9, wtyku 12 oraz pokazania w bramie czołowej 7 przyporządkowanego przyłącza sprzęgowego 10 i przyłącza wtykowego 13. Przyłączenie, nie przedstawionego, elektroenergetycznego wtyku w zadokowanym pojeździe szynowym 2 do złącza wtykowego w bramie czołowej 7 umożliwia zasilanie elektroenergetyczne nośnika 1, to znaczy napęd jego silnika trakcyjnego (lub silników trakcyjnych), ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie, i tym podobne, bezpośrednio z sieci trakcyjnej 8, z którą styka się odbierak prądu zadokowanego pojazdu szynowego 2.
Aby uniknąć komplikacji podczas jazdy nośnika 1 z transportowanym pojazdem szynowym 2 po szlaku torowym, na którym istniejące perony 23 mogą posiadać krawędzie na wysokości nie odpowiadającej wysokości podwozia 24 transportowanego pojazdu szynowego 2, nośnik 1 jest wyposażony w ruchome stopnice 22, korzystnie sterowane w chwili otwierania drzwi 21 transportowanego pojazdu szynowego 2, które dostosowują wysokość albo mostkują poziomy odstęp od krawędzi peronu 23. Stopnice 22 również mogą być wykonane w postaci stopni pośrednich, umieszczonych w obszarze wspomnianej wysokości.
W przypadku konieczności połączenia sieci szynowych, przykładowo sieci normalnotorowej, sieci kolei lokalnej, sieci metra z miejską siecią tramwajową albo podmiejską siecią tramwajową o takim samym lub innym rozstawie szyn w miejscach przejścia, czyli łączenia się siecią wspomniane rampy dokujące 20 muszą być usytuowane w linii prostej do danego odcinka sieci i posiadać wysokość umożliwiającą bezpośredni wjazd pojazdu szynowego 2 na nośnik 1.
Po przejechaniu przez nośnik 1 odcinka przejściowego, pomiędzy jednym szlakiem torowym a drugim i dojechaniu do peronu 23 z rampą dokującą przeprowadza się stosowne procesy odsprzęgania przewiezionego pojazdu szynowego 2, po czym kieruje się go do ruchu po danym szlaku torowym. Oznacza to wyraźne uproszczenie komunikacji, umożliwiające prawie dowolne prowadzenie ruchu pasażerskiego lub i towarowego po istniejących szlakach komunikacyjnych o zróżnicowanym rozstawie szyn, to znaczy po szlakach szeroko-normalno- i wąskotorowych, które to uproszczenie, w porównaniu do szlaków budowanych na nowo lub powodujących zmianę rozstawu kół pojazdów szynowych, wymaga jedynie niewielkich nakładów na budowę ramp dokujących i ewentualnych, przynależnych peronów oraz na dodatkowe pojazdy w postaci nośnika według wynalazku. Samo korzystanie z nośnika lub nośników według wynalazku nie powoduje godnego uwagi opóźnienia w samym ruchu pociągów lub tramwajów.
W celu umożliwienia prowadzenia jazdy nośnika 1 z lub bez transportowanego pojazdu szynowego jest on wyposażony w co najmniej jedno, nie przedstawione, stanowisko maszynisty, korzystnie usytuowane w obszarze obok bramy czołowej, a także w odpowiednie urządzenia sterujące, oświetleniowe, hamulcowe i tym podobne.
Korzystne jest również, gdy nośnik 1 jest wyposażony w urządzenie wykorzystujące nadmiarowy prąd trakcyjny i/lub prąd hamowania do ogrzewania transportowanego pojazdu szynowego 2.

Claims (22)

1. Szynowy nośnik dla pojazdu szynowego, z szeregiem zestawów kołowych, na których jest osadzona rama podwozia ze ścianami bocznymi, których górna krawędź jest umieszczona w obszarze górnego obwodu kół zestawów kołowych lub powyżej, i z dwiema drogami jezdnymi dla kół transportowanego pojazdu szynowego oraz z co najmniej jedną otwieralną bramą czołową, umieszczoną na powierzchni czołowej, która jest ułożyskowana wychylnie na zewnątrz na ścianie bocznej ramy podwozia, przy czym brama czołowa jest blokowana w położeniu zamknięcia, a na bramie czołowej umieszczony jest występ zderzakowy, przyłącza, urządzenia oświetleniowe, przy czym nośnik jest wyposażony w co najmniej jeden silnik trakcyjny, napędzany przez co najmniej jedno urządzenie zasilające, układ hamulcowy, urządzenie do sterowania jazdą i urządzenia zabezpieczające, oraz w urządzenia przyłączeniowe do rampy dokującej, znamienny tym, że nośnik (1), którego silnik trakcyjny jest napędzany elektrycznie przez co najmniej jedno urządzenie zasilające, jest wyposażony w tor (16) z szynami (17), stanowiącymi drogę jezdną dla transportowanego pojazdu szynowego (2), a ponadto w urządzenie do sterowania jazdą, urządzenia oświetleniowe, czujnikowe, oraz inne układy i zespoły zasilające, elektroniczne i hamulcowe, a jego urządzenie do sterowania jazdą jest połączone sterująco z urządzeniem do sterowania jazdą w transportowanym pojeździe szynowym (2).
2. Szynowy nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że nośnik (1) na powierzchniach czołowych (14) jest wyposażony w urządzenie dokujące, utworzone przez co najmniej jeden zderzak (18),
PL 204 801 B1 i sterowane, mechaniczne złącze blokujące (19) do przyłączenia do rampy dokującej (20), a do powierzchni czołowej (14) jest przyporządkowana brama czołowa (7), która od strony wewnętrznej (11) jest zaopatrzona w mechaniczne przyłącze sprzęgowe (10), do sprzęgania z mechanicznym sprzęgiem (9), korzystnie sterowanym, transportowanego pojazdu szynowego (2) i w przyłącze wtykowe (13) dla wtyku (12) transportowanego pojazdu szynowego (2), zawierającego stosowne przewody z jego urządzeń, zespołów i układów.
3. Szynowy nośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że brama czołowa (7) dodatkowo do przyłącza sprzęgowego (10) i przyłącza wtykowego (13) jest wyposażona w złącze wtykowe do przyłączenia elektroenergetycznego zasilania z zadokowanego pojazdu szynowego (2).
4. Szynowy nośnik według zastrz. 3, znamienny tym, że brama czołowa (7) jest przyporządkowana do każdej powierzchni czołowej (14) nośnika (1).
5. Szynowy nośnik według zastrz. 4, znamienny tym, że brama czołowa (7) jest utworzona z jednego, względnie z dwóch skrzydeł, zwłaszcza o jednakowej szerokości, które są ułożyskowane na obu ścianach bocznych (6,6') i są blokowane ze sobą, a zwłaszcza z ramą podwozia (5).
6. Szynowy nośnik według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że brama czołowa jest umieszczona nad poziomem szyn (17) toru (16) dla pojazdu szynowego (2).
7. Szynowy nośnik według zastrz. 6, znamienny tym, że w co najmniej jednej bramie czołowej (7) umieszczone jest urządzenie zasilające w postaci agregatu napędowego (28).
8. Szynowy nośnik według zastrz.5, znamienny tym, że ściany boczne (6,6') wyposażone w nadstawki (15) umieszczone w obszarach, w których transportowany, zadokowany pojazd szynowy (2) nie posiada drzwi (21).
9. Szynowy nośnik według zastrz. 8, znamienny tym, że nadstawki (15) stanowią miejsca magazynowe lub miejsca zabudowy niezbędnych środków dla urządzeń do jazdy, hamowania i/lub urządzeń zasilających, jak agregaty, przetwornice prądu, elektrochemiczne wytwornice prądu, wszelkiego rodzaju zasobniki energii, jak układy akumulatorowe, ładowarki do nich, urządzenia oświetleniowe i/lub kontrolne oraz zbiorniki i urządzenia dla czynników roboczych i/lub materiałów roboczych lub tym podobnych materiałów, a także i dla innych, niezbędnych zespołów.
10. Szynowy nośnik według zastrz. 8, znamienny tym, że ściany boczne (6,6) przynajmniej na szerokości drzwi (21) transportowanego, zadokowanego pojazdu szynowego (2) są zaopatrzone w stopnice (22), umieszczone na wysokości podwozia (24) transportowanego pojazdu szynowego (2).
11. Szynowy nośnik według zastrz. 10, znamienny tym, że stopnice (22) są umieszczone w przybliżeniu na wysokości krawędzi peronu (23).
12. Szynowy nośnik według zastrz. 10, znamienny tym, że stopnica (22) jest wykonana w postaci stopni pośrednich, umieszczonych w obszarze między wysokością podwozia (24) transportowanego pojazdu szynowego (2) a krawędzią peronu (23), zwłaszcza stopni sterowanych automatycznie wraz z ruchem otwierania drzwi (21) transportowanego pojazdu szynowego (2).
13. Szynowy nośnik według zastrz.10, znamienny tym, że stopnice (22) są umieszczone przesuwnie wzdłużnie na wysokości podwozia (24) transportowanego pojazdu szynowego (2), zwłaszcza jako stopnice sterowane automatycznie wraz z ruchem otwierania drzwi (21) pojazdu szynowego (2), mostkujące odstęp od krawędzi peronu (23).
14. Szynowy nośnik według zastrz. 3, znamienny tym, że urządzenie zasilające stanowi połączony z siecią trakcyjną (8) odbierak prądu transportowanego, zadokowanego pojazdu szynowego (2), ewentualnie za pośrednictwem przemiennika napięcia.
15. Szynowy nośnik według zastrz. 7, znamienny tym, że agregat napędowy (28) stanowi silnik spalinowy, zwłaszcza wysokoprężny, turbina gazowa, silnik Sterlinga, z generatorem elektrycznym, przemiennik napięcie/prąd, zasobnik energii i tym podobne.
16. Szynowy nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że nośnik (1) posiada długość konstrukcyjną pomiędzy przyłączami sprzęgowymi (10) na bramach czołowych (7), która jest większa od długości konstrukcyjnej zadokowanego pojazdu szynowego (2), odpowiadającej odstępowi pomiędzy jego sprzęgami (9), przy czym pojazd szynowy (2) jest przyłączony do przyłącza sprzęgowego (10) bramy czołowej (7), usytuowanej w kierunku jazdy (25).
17. Szynowy nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że nośnik (1) posiada długość konstrukcyjną pomiędzy przyłączami sprzęgowymi (10) na bramach czołowych (7) równą długości konstrukcyjnej zadokowanego pojazdu szynowego (2) odpowiadającej odstępowi pomiędzy jego sprzęgami (9), przy czym transportowany pojazd szynowy (2) jest korzystnie przyłączony do przyłączy sprzęgowych (10) obu bram czołowych (7).
PL 204 801 B1
18. Szynowy nośnik według zastrz. 16 albo 17, znamienny tym, że nośnik (1) jest zestawiony z dwóch członów (1', 1) połączonych złączem przegubowym (26), którego pionowa oś w zasadzie pokrywa się z osią przegubu transportowanego dwuczłonowego pojazdu szynowego (2).
19. Szynowy nośnik według zastrz. 18, znamienny tym, że człony (1', 1) nośnika (1) są wyposażone w przesuwne wzdłużnie szyny (17) toru (16).
20. Szynowy nośnik według zastrz. 18, znamienny tym, że człony (1', 1) nośnika (1) są wyposażone w umieszczone na stałe szyny (17) toru (16), przy czym w obszarze złącza przegubowego (26) szyny (17) są podzielone, a powstały odstęp w położeniu otwarcia bramy czołowej (7) jest zmostkowany za pomocą pośredniego, ruchomego elementu toru, a w stanie zamknięcia obu bram czołowych (7) jest z tego obszaru odstępu korzystnie automatycznie usunięty.
21. Szynowy nośnik według zastrz. 19, znamienny tym, że szyny (17) toru (16) w obszarze złącza przegubowego (26) członów (1', 1) nośnika (1) posiadają wzdłużnie podzielone główki szyny, przy czym lewa część szyny na jednym członie (1') jest uzupełniona prawą częścią szyny z drugiego członu (1) i odwrotnie tak, że w stanie jazdy na wprost nośnika (1) jest utworzona cała główka szyny, z tym, że długość tego podzielenia odpowiada największemu kątowi skrętu złącza przegubowego (26).
22. Szynowy nośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że w obszarze obok co najmniej jednej bramy czołowej (7) umieszczone jest pomocnicze stanowisko sterujące dla obsługi.
PL376055A 2002-09-25 2003-09-25 Szynowy nośnik dla pojazdu szynowego PL204801B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0063602U AT6477U1 (de) 2002-09-25 2002-09-25 Selbstfahrender schienengebundener schienenfahrzeugträger

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376055A1 PL376055A1 (pl) 2005-12-12
PL204801B1 true PL204801B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=28679325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376055A PL204801B1 (pl) 2002-09-25 2003-09-25 Szynowy nośnik dla pojazdu szynowego

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1581419B1 (pl)
JP (1) JP2006500281A (pl)
AT (2) AT6477U1 (pl)
AU (1) AU2003282023A1 (pl)
CA (1) CA2500314C (pl)
DE (2) DE20380257U1 (pl)
ES (1) ES2307991T3 (pl)
PL (1) PL204801B1 (pl)
WO (1) WO2004031014A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5033491B2 (ja) * 2007-06-12 2012-09-26 北海道旅客鉄道株式会社 渡りレール装置
JP5033492B2 (ja) * 2007-06-12 2012-09-26 北海道旅客鉄道株式会社 渡りレール装置
JP5411554B2 (ja) * 2009-03-31 2014-02-12 北海道旅客鉄道株式会社 貨物列車
JP5263535B2 (ja) * 2009-06-25 2013-08-14 近畿車輌株式会社 低床車両の連結器設置構造
JP5778599B2 (ja) * 2012-02-22 2015-09-16 北海道旅客鉄道株式会社 鉄道貨車の空気ばね圧力均一化方法、装置、並びにそれを備えた鉄道貨車
US20160023668A1 (en) * 2013-03-12 2016-01-28 Shishir Shetty Speed enhancing system using a moving base
CN113417693B (zh) * 2021-07-13 2023-06-13 晋能控股煤业集团同忻煤矿山西有限公司 一种矿用综采设备列车下陡坡安全迁移方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE362371A (pl) *
CH16928A (fr) * 1898-05-28 1899-02-28 Gustave Orens Transporteur électrique
CH17790A (fr) * 1898-10-01 1899-08-15 Julien Dulait Truck transporteur sur bogies
JPS569961U (pl) * 1979-07-04 1981-01-28
JPS577753A (en) * 1980-06-12 1982-01-14 Fuji Heavy Ind Ltd Railway rolling stock loading automobile
JPS5753726Y2 (pl) * 1980-08-25 1982-11-20
JP2745204B2 (ja) * 1994-11-25 1998-04-28 奥信濃創業株式会社 輸送方法及び輸送設備
DE19549277C2 (de) * 1995-12-22 2000-11-30 Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh Kopfstück für Güterwagen mit tiefliegender Ladefläche

Also Published As

Publication number Publication date
CA2500314C (en) 2011-12-13
WO2004031014A1 (de) 2004-04-15
EP1581419B1 (de) 2008-06-11
JP2006500281A (ja) 2006-01-05
EP1581419A1 (de) 2005-10-05
ATE398059T1 (de) 2008-07-15
CA2500314A1 (en) 2004-04-15
ES2307991T3 (es) 2008-12-01
AU2003282023A1 (en) 2004-04-23
DE50309986D1 (de) 2008-07-24
DE20380257U1 (de) 2005-03-24
AT6477U1 (de) 2003-11-25
PL376055A1 (pl) 2005-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20040250724A1 (en) Multipurpose vehicle for various types of travel ways
US20110220445A1 (en) Fully automatic traffic system
CN100406282C (zh) 汽车铁路
CN113085912A (zh) 一种超高速轮轨列车组换电铁路系统
RU2477694C2 (ru) Вагонотолкатель для перемещения железнодорожных вагонов (варианты) и платформа вагонотолкателя для перемещения железнодорожных вагонов
PL204801B1 (pl) Szynowy nośnik dla pojazdu szynowego
CN111321638A (zh) 悬挂式单轨移车台
CA2181393A1 (en) Road and rail vehicle using rail wheel drive and apparatus
JP2007331461A (ja) 低床鉄道車両用誘導輪付き1軸ボギー台車
CN219728171U (zh) 一种矿山散料运输的驱动分布式轨道列车系统
RU2220063C2 (ru) Автоматическое транспортное средство карфидова и путь для него (транскар)
CN111733637A (zh) 超导型磁浮嵌入式轨道交通线路及列车系统
KR20040011511A (ko) 여러 종류의 주행로를 이용할 수 있는 콤비 차량
CN211969455U (zh) 一种多功能apm工程车辆
RU2180295C1 (ru) Монорельсовая транспортная система с подвижным составом с линейным приводом
CN220615814U (zh) 新能源运轨平板车
Ruvio et al. An Overview on Urban Rail Transport Technologies
CN213676654U (zh) 一种轨道车辆及运输系统
DE4447437A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Verkehrsführung von Hochgeschwindigkeitsbahnen
PL198243B1 (pl) Urządzenie w transporcie z użyciem pojazdów
CN200992213Y (zh) 关节式八轴铁道货车
RU2693423C1 (ru) Аэродинамический ж/д вагон
CN111409662A (zh) 一种多功能apm工程车辆
CA3228143A1 (en) Rail based mobility systems and methods of installation and use
Sinclair Historic Electric Locomotives: Run Again

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130925