PL204755B1 - Szyba antenowa - Google Patents

Szyba antenowa

Info

Publication number
PL204755B1
PL204755B1 PL366804A PL36680402A PL204755B1 PL 204755 B1 PL204755 B1 PL 204755B1 PL 366804 A PL366804 A PL 366804A PL 36680402 A PL36680402 A PL 36680402A PL 204755 B1 PL204755 B1 PL 204755B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
high frequency
pane
conductive structure
coupling
antenna
Prior art date
Application number
PL366804A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366804A1 (pl
Inventor
Helmut Maeuser
Bernhard Reul
Original Assignee
Saint Gobain
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint Gobain filed Critical Saint Gobain
Publication of PL366804A1 publication Critical patent/PL366804A1/pl
Publication of PL204755B1 publication Critical patent/PL204755B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01QANTENNAS, i.e. RADIO AERIALS
    • H01Q1/00Details of, or arrangements associated with, antennas
    • H01Q1/27Adaptation for use in or on movable bodies
    • H01Q1/32Adaptation for use in or on road or rail vehicles
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01QANTENNAS, i.e. RADIO AERIALS
    • H01Q1/00Details of, or arrangements associated with, antennas
    • H01Q1/12Supports; Mounting means
    • H01Q1/1271Supports; Mounting means for mounting on windscreens

Landscapes

  • Details Of Aerials (AREA)
  • Support Of Aerials (AREA)
  • Aerials With Secondary Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest szyba antenowa.
Znana jest szyba antenowa zawierająca: element elektryczny wielkiej częstotliwości ułożonym trwale na jednej z jej powierzchni, przy czym ten element elektryczny wielkiej częstotliwości zawiera sprzęt elektroniczny wielkiej częstotliwości i płytkę nośną sprzętu elektronicznego wielkiej częstotliwości i strukturę przewodzącą, elektrycznie połączoną z elementem i przewodzącą sygnały antenowe wielkiej częstotliwości, przy czym element wielkiej częstotliwości i struktura przewodząca są usytuowane z tej samej strony szyby i element elektryczny wielkiej częstotliwości jest usytuowany na wierzchu struktury przewodzącej.
DE-A1-198 23 202 opisuje urządzenie antenowe dla pojazdu, w którym połączenia stopek wszystkich anten ułożonych na przezroczystej szybie (szklanej) połączonych w punktach stykowych pola stykowego są otoczone przez podstawę z tworzywa sztucznego ułożoną na powierzchni szyby, w którym element wielkiej czę stotliwoś ci, na przykł ad wzmacniacz, jest zamocowany w sposób odłączalny. Dla połączenia elektrycznego pomiędzy elementem wielkiej częstotliwości i punktami styku, wykorzystuje się styki sprężynowe. Są one łatwe do montażu i demontażu, ale są one jednocześnie stosunkowo wrażliwe na korozję i wibracje mechaniczne, które tam powstają.
DE-A1-198 56 663 ujawnia urządzenie dla połączenia anteny ułożonej na szybie okiennej z obudową wzmacniacza zamocowanego na szybie okiennej. Obszar połączenia jest otoczony warstwą klejącą, podczas gdy styki elektryczne są wykonane korzystnie przez lutowanie. USA-6.087.996 przedstawia analogiczne urządzenie ze stykami sprężynowymi, w której obudowa wzmacniacza jest zamocowana w sposób odłączalny na powierzchni szyby za pomocą montażu velcro.
Z DE-A1-197 35 395, jest znane połączenie płaskiej warstwy przewodzącej służącej jako antena na szybie (szklanej) przezroczystej w sposób pojemnościowy z przewodem łączącym, z której sygnał antenowy jest kierowany do odbiornika radiowego. W tym przypadku, sprzężenie pojemnościowe jest realizowane w taki sposób, że elektroda w postaci taśmy jest drukowana na powierzchni szyby wielowarstwowej zwróconej w stronę kabiny, podczas gdy warstwa przewodząca jest ułożona na powierzchni znajdującej się wewnątrz kompozytu. Długość elektrody w postaci taśmy powinna być większa od 5 cm, a jej szerokość od 5 do 10 mm.
Dokument DE-A1-198 58 299 przedstawia system antenowy dla urządzenia do przesyłania danych w pojeździe: dwie strony dielektrycznej powierzchni montażowej takiej jak szyba, mogą być połączone ze sobą przez sprzężenie pojemnościowe elementów systemu antenowego ułożonych na płaskich elektrodach sprzęgających.
Dokumenty US-4,931,805 i US-4,931,806 opisują antenę telefoniczną, umieszczoną na szybie pojazdu. Moduł zewnętrzny podtrzymuje antenę, podczas gdy moduł wewnętrzny jest połączony z anteną przez pojemnościową transmisję sygnału. Szyba jest stosowana jako dielektryk. Dwa moduły są mocowane do powierzchni szyby dwustronnymi taśmami klejącymi.
Dokument DE 1 9627052A1 opisuje połączenie pojemnościowe według stanu techniki.
Dokument US 6164984 opisuje element elektroniczny z połączeniem galwanicznym przy wykorzystaniu kleju.
Celem wynalazku jest zaproponowanie, dla szyby i znanego elementu wielkiej częstotliwości innej odmiany połączenia elementu wielkiej częstotliwości ułożonego na powierzchni szyby.
Szyba antenowa zawierająca:
element elektryczny wielkiej częstotliwości ułożony trwale na jednej z jej powierzchni, przy czym ten element elektryczny wielkiej częstotliwości zawiera sprzęt elektroniczny wielkiej częstotliwości i pł ytkę noś n ą sprzę tu elektronicznego wielkiej czę stotliwoś ci i strukturę przewodzącą, elektrycznie połączoną z elementem i przewodzącą sygnały antenowe wielkiej częstotliwości, przy czym element wielkiej częstotliwości i struktura przewodząca są usytuowane z tej samej strony szyby i element elektryczny wielkiej częstotliwości jest usytuowany na wierzchu struktury przewodzącej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wspomniane połączenie elektryczne jest utworzone przez sprzężenie pojemnościowe, bez styku galwanicznego, przy czym płaska struktura przewodząca, tworząca pierwszą elektrodę tego sprzężenia pojemnościowego, jest utrzymywana w okreś lonej odległo ści od drugiej pł askiej elektrody tego sprzężenia, za pomocą poś redniej warstwy dielektrycznej, utworzonej przez dwustronną taśmę klejącą o określonej grubości, zaś druga elektroda sprzężenia jest wystarczająco cienka, by odwzorowywać zakrzywienie powierzchni szyby, a ponadto
PL 204 755 B1 element wielkiej częstotliwości zawiera płytkę nośną utrzymującą na jednej ze swoich powierzchni drugą elektrodę sprzężenia, zaś na drugiej powierzchni płytki nośnej jest zamocowana płytka nośna.
Element wielkiej częstotliwości przymocowany na szybie jest zalany, hermetycznie dla powietrza i pary wodnej za pomocą utwardzalnej masy przylegającej do powierzchni szyby.
Płaska struktura przewodząca składa się z wypalanej pasty przewodzącej elektrycznie, która jest drukowana i wypalana na powierzchni szyby.
Szyba zawiera elementy antenowe składające się z wypalanej pasty przewodzącej elektrycznie, która jest drukowana i wypalana.
Płaska struktura przewodząca jest połączona, w sposób elektryczny albo pojemnościowy, z elementami antenowymi, które są uł o ż one na drugiej powierzchni szyby, zwł aszcza wewną trz szyby wielowarstwowej.
Płaska struktura przewodząca jest podzielona na wiele części przewodzących sygnały, oddalonych i elektrycznie oddzielonych od siebie nawzajem, z którymi jest połączona odpowiednia liczba elektrod sprzęgających elementu wielkiej częstotliwości, tworząc w ten sposób liczne punkty sprzężenia.
Struktura przewodząca na powierzchni szyby, która jest wykorzystywana jako punkt sprzężenia, jest utworzona z powierzchnią większą od powierzchni drugiej płaskiej elektrody sprzężenia połączonej z elementem wielkiej częstotliwości.
Wiele sygnałów antenowych może być transmitowanych drogą pojemnościową w elemencie wielkiej częstotliwości, z pomijalnymi stratami tłumienia, nawet bez wyraźnych punktów styku, za pomocą elektrody płaskiej. W tym celu, należy najpierw przewidzieć na szybie strukturę przewodzącą płaską przewodzącą sygnały antenowe. Mogą to w tym przypadku być sygnały różne antenowe dla odbioru radia i TV. Mogą to być także sygnały bardziej złożone radio/TV i radiotelefonii, GPS i analogiczne. Te sygnały mogą być filtrowane i wykorzystywane oddzielnie w elemencie wielkiej częstotliwości za pomocą odpowiednich elementów, zwłaszcza wzmacniane i następnie odtwarzane.
Naturalnie, dwie elektrody sprzężenia powinny się całkowicie pokrywać, ponieważ pojemność jest proporcjonalna do powierzchni elektrod. Niepełne pokrycie prowadzi do umniejszenia pojemności sprzężenia a w ten sposób do zwiększenia tłumienia przy niskich częstotliwościach. Można zapewnić takie pokrycie ogólnie w taki sposób, że struktura przewodząca wykorzystywana jako punkt sprzężenia jest realizowana w sposób rozłożony na powierzchni szyby w postaci elektrody sprzężenia, odpowiednio do związanej powierzchni, w taki sposób, że małe rozsunięcie położenia jest nieszkodliwe.
Wielką zaletą tego urządzenia jest to, że element wielkiej częstotliwości może być wykonany w postaci prostej płyty, bez galwanicznego styku z szybą.
Pośrednią warstwą dielektryczną może być warstwa powietrza o określonej grubości, jeżeli jest możliwe trwałe zachowanie jej stałej wielkości, po mocowaniu elementu wielkiej częstotliwości na szybie antenowej. To może być wykonane na przykład za pomocą odpowiednich urządzeń montażowych z elementami przekładkowymi. Ogólnie, przykleja się element wielkiej częstotliwości na powierzchni szyby. Gdy ma on swoją własną obudowę, tylko połączenia elektryczne zewnętrzne powinny być wykonane po klejeniu. Gdy element wielkiej częstotliwości nie ma własnej obudowy, może on być, naturalnie po dokładnym sprawdzeniu działania, trwale zalany odpowiednią masą. Odcina się go w sposób praktycznie hermetyczny od wp ł ywów otoczenia, chociaż element wielkiej czę stotliwo ś ci nie musi mieć własnej obudowy. To przyczynia się do zmniejszenia jego odstawania ponad powierzchnię szyby. W przypadku zastosowania szyby antenowej w pojeździe, pewna ochrona przed wilgocią i parą wodną jest niezbędna.
Szerokość obszaru przenoszenia pojemnościowego może, w korzystnej odmianie, być wykonane za pomocą taśmy klejącej (dwustronnej) o określonej grubości, która tworzy z jednej strony bezpośrednio pośrednią warstwę dielektryczną pomiędzy strukturą przewodzącą od strony szyby i elektrodą sprzężenia elementu wielkiej częstotliwości. Z drugiej strony, mocowanie elementu wielkiej częstotliwości jest w ten sposób bardzo uproszczone. Materiał taśmy klejącej zapewnia trwałe zachowania pożądanej szerokości, niezależnie od odległości elektrod od obszaru przenoszenia pojemnościowego.
Inną zaletą tego urządzenia jest krótka droga sygnału od anteny do elementu wielkiej częstotliwości, zwłaszcza gdy zawiera on wzmacniacz, ponieważ także straty jak i zakłócenia pozostają w ten sposób bardzo małe. Element wielkiej częstotliwości może także zawierać na przykład jeden lub wiele tunerów i elementów analogicznych, ponadto jeden lub wiele wzmacniaczy.
Również ewentualna zamiana elementu uszkodzonego nie jest szczególnie trudna. Można ewentualnie zdjąć masę zalewową, gdy element okazuje się nieprzydatny i wyjąć przyklejony zespół, żadna szczególna operacja nie jest potrzebna dla rozłączenia styków, tak jak przy stykach sprężynowych.
PL 204 755 B1
Jest zrozumiałe, że opisane tu urządzenie z elementem wielkiej częstotliwości na szybie antenowej może być zastosowane zarówno na szybach szklanych jak i na szybach z tworzywa sztucznego, naturalnie także na szybach monolitycznych jak i na szybach wielowarstwowych.
Połączenie pomiędzy strukturą przewodzącą i elementami antenowym jak również rodzaj i sposób wytwarzania tych ostatnich nie będą tu omawiane, ponieważ liczne wykonania i połączenia są opisane w stanie techniki.
Należy jednak stwierdzić, że przenoszenie sygnałów ze struktury przewodzącej do elektrody sprzężenia pod elementem wielkiej częstotliwości nie jest ograniczona do jednego obszaru albo pojemności przewodzącej. Jest również możliwe podzielenie struktury przewodzącej (drukowanej albo klejonej) na wiele części elektrycznie rozdzielonych, z których każda jest połączona z polem antenowym albo analogicznym obszarem. Inaczej mówiąc, wiele punktów sprzężenia może być umiejscowionych blisko siebie na powierzchni szyby. Sygnały przewodzone przez nie są sprzęgane równolegle z elementem wielkiej czę stotliwo ś ci przykrywają cym wiele pojemnoś ci przenoszą cych za pomocą odpowiedniej liczby elektrod sprzęgających połączonych indywidualnie w układzie przestrzennym i funkcjonalnym.
Można w ten sposób łączyć lokalnie, na przykład w jednym punkcie na powierzchnia szyby, sygnały ze struktur antenowych, które są rozłożone na kilku szybach (na przykład szybach bocznych i tylnej samochodu), jak to może być przewidziane zwłaszcza w antenowych systemach zbiorczych, należy jednak spodziewać się, że w tych rozwiązaniach wielokrotnych, zbyt małe odległości styków (części struktury przewodzącej jedne w stosunku do drugich) mogą prowadzić do przesłuchu sygnałów. Dla zmniejszenia albo uniknięcia tego objawu, odległość pomiędzy dwoma powierzchniami styku powinna być większa niż długości krawędzi styków oddalonych od siebie o tą odległość.
Inne szczegóły i zalety wynalazku zostaną ujawnione w poniższym szczegółowym opisie powiązanym z załączonym rysunkiem przykładu wykonania wynalazku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, którego jedna figura przedstawia, w sposób uproszczony (bez zachowania skali), przekrój przez obszar krawędzi szyby antenowej, na której element wielkiej częstotliwości jest zamocowany trwale za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.
Szklana, monolityczna, przezroczysta, szyba 1 niesie przy krawędzi jednej ze swoich powierzchni, zarówno nieprzezroczyste pokrycie 2 jak i strukturę elektrycznie przewodzącą 3 ułożoną na tym ostatnim. Nieprzezroczyste pokrycie i struktura przewodząca są korzystnie wykonane w sposób znany metodą sitodruku za pomocą odpowiednich past, które mogą być następnie wypalane (na szybie szklanej). Nieprzezroczyste pokrycie 2 nie powinno być przewodnikiem elektrycznym. Struktura przewodząca 3 jest natomiast korzystnie wykonana w sposób znany z pasty do sitodruku o dużej zawartości srebra, jak to jest znane dla szyn zbiorczych prądu dla przewodów grzewczych drukowanych i wypalanych albo także dla warstw grzejnych na szybach samochodowych. W sposób idealny, struktura przewodząca 3 może także w przypadku tego zastosowania, być szyną zbiorczą tego typu. W sposób znany, struktury antenowe mogą także być wykorzystywane jako elementy grzewcze, gdy łączy się je z napięciem zasilania sieci pokładowej.
Na strukturze przewodzącej 3 jest przymocowany, za pomocą cienkiej, dwustronnej taśmy klejącej 4, element wielkiej częstotliwości HF, do którego jeszcze wrócimy w dalszej części opisu.
Pomiędzy strukturą przewodzącą 3 i taśmą klejącą może się znajdować, według życzenia finalnego klienta, nieprzezroczysta warstwa maskująca, która nie jest elektrycznie przewodząca.
W stanie zamontowanym szyby antenowej 1 w karoserii pojazdu (niepokazanej), to urządzenie jest na ogół umieszczone na powierzchni zwróconej w stronę przestrzeni zewnętrznej pojazdu i jest maskowane od wewnątrz przez pokrycie wewnętrzne. Nieprzezroczyste pokrycie 2 maskuje strukturę przewodząca 3 i element wielkiej częstotliwości HF od zewnątrz.
Cienka elektroda płaska 5 z metalu dobrze przewodzącego, na przykład z miedzi, jest połączona bezpośrednio z taśmą klejącą 4.
Taśma klejącą 4 tworzy dielektryczną warstwę rozdzielającą o określonej grubości pomiędzy strukturą przewodząca 3 i elektrodą płaską 5. Jej grubość określa odległość między dwoma elektrodami, która nie powinna przekraczać około 0,5 mm i bierze w ten sposób decydujący dział w określeniu parametrów przenoszenia pojemnościowego rządzenia.
Nie powinno być styku galwanicznego pomiędzy strukturą przewodząca 3 i elementem wielkiej częstotliwości HP. Przeciwnie, struktura przewodząca 3 służy jako pierwsza elektroda sprzężenia pojemnościowego sygnałów w elemencie wielkiej częstotliwości HF z elektrodą płaską 5. Grubość
PL 204 755 B1 elektrody może być zawarta pomiędzy 10 i 100 μm, a powierzchnia wynosi około 900 mm2. W tym przykładzie, ta ostatnia ma długość około 100 mm, szerokość 10 mm i grubość 35 μm. Struktura przewodząca ma w tym miejscu szerokość ponad 10 mm i grubość od 4 do 15 μm z zawartością srebra > 70% i rezystancją właściwą 2,85 do 5,45 * 10-6 [Ω*αη]. Uzyskuje się w ten sposób zadowalające parametry przenoszenia w zakresach częstotliwości większych od 40 MHz, więc sygnały VHF, FM, UHF, itd., są przenoszone w sposób pewny i z dobrą jakością. Tłumienie jest małe, zmierzone tłumienie wynosiło tylko 0,69 dB pomiędzy 76 MHz i 860 MHz (są to częstotliwości sygnałów FM i UHF).
Wymiary geometryczne elementów sprzętu mogą być utrzymane stałe w wąskim zakresie tolerancji. Jest ważne, aby warstwa klejąca nie umożliwiała wnikania wilgoci. Wykorzystuje się korzystnie klej akrylowy w postaci folii albo pianki, o przenikalności zawartej pomiędzy 2 i 4.
Tworzy się w ten sposób w całości pojemność odpowiednią dla przenoszenia sygnałów wielkiej częstotliwości ze struktury przewodzącej 3 do elektrody płaskiej 5 i odpowiednio dalszych elementów wielkiej częstotliwości HF.
Elektroda płaska 5 jest z drugiej strony połączona ze stosunkowo grubą warstwą elastyczną 6, korzystnie dodatkowo klejoną, która może i powinna kompensować lekkie zakrzywienia powierzchni szyby 1. Sama elektroda płaska 5 jest wystarczająco cienka aby odwzorowywać każde zakrzywienie powierzchni istotne w praktyce. Te zakrzywienia mają tylko nieistotny wpływ na szerokość szczeliny odpowiadający grubości taśmy klejącej 4. Płytka nośna 7, tworzy tylny osprzęt mechaniczny elementu wielkiej częstotliwości HF. W zależności od warunków montażu, ta płytka nośna może być sztywna albo elastyczna. Na niej jest zamocowana płytka nośna 8 ze sprzętem elektronicznym, który nie będzie dalej omawiany. Może ona również, jak płytka nośna, być sztywna albo elastyczna w zależności od narzuconych wymagań, jeżeli warunki montażu tego wymagają (na przykład bardzo małe promienie krzywizny powierzchni szyby w miejscu montażu) albo jeżeli element wielkiej częstotliwości ma stosunkowo duże wymiary powierzchniowe.
Na koniec, kabel sygnałowy 9 jest połączony elektrycznie z płytą nośną, odpowiednio do torów przewodzących utworzonych na niej. Sygnały są przenoszone przez ten kabel sygnałowy 9 (ekranowany) o grubości większej od 5 μm do aparatury umieszczonej dalej, niepokazanej (odbiorniki radiowe albo TV, aparaty telefoniczne, itp.); ponadto, służy dla zasilania elementu wielkiej częstotliwości HF w prąd elektryczny i ewentualnie da połączenia z masą.
Całe urządzenie jest otoczone masą zalewową 10, która ściśle przylega do powierzchni szyby antenowej 1, zwłaszcza osłony nieprzezroczystej 2 i chroni hermetycznie element wielkiej częstotliwości HF przed wilgocią i zabrudzeniem.
Połączenie pomiędzy elementem wielkiej częstotliwości i struktura przewodzącą zostało opisane powyżej jako pojemnościowe. W odmianie, może ono być typu indukcyjnego i zawierać dwie cewki.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szyba antenowa (1) zawierająca: element elektryczny wielkiej częstotliwości (HF) ułożony trwale na jednej z jej powierzchni, przy czym ten element elektryczny wielkiej częstotliwości (HF) zawiera sprzęt elektroniczny wielkiej częstotliwości i płytkę nośną (8) sprzętu elektronicznego wielkiej częstotliwości i strukturę przewodzącą (3), elektrycznie połączoną z elementem (HF) i przewodzącą sygnały antenowe wielkiej częstotliwości, przy czym element wielkiej częstotliwości (HF) i struktura przewodząca (3) są usytuowane z tej samej strony szyby i element elektryczny wielkiej częstotliwości (HF) jest usytuowany na wierzchu struktury przewodzącej (3), znamienna tym, że wspomniane połączenie elektryczne jest utworzone przez sprzężenie pojemnościowe, bez styku galwanicznego, przy czym płaska struktura przewodząca (3), tworząca pierwszą elektrodę tego sprzężenia pojemnościowego, jest utrzymywana w określonej odległości od drugiej płaskiej elektrody (5) tego sprzężenia, za pomocą pośredniej warstwy dielektrycznej (4), utworzonej przez dwustronną taśmę klejącą (4) o określonej grubości, zaś druga elektroda (5) sprzężenia jest wystarczająco cienka, by odwzorowywać zakrzywienie powierzchni szyby, a ponadto element wielkiej częstotliwości (HF) zawiera płytkę nośną (7) utrzymującą na jednej ze swoich powierzchni drugą elektrodę (5) sprzężenia, zaś na drugiej powierzchni płytki nośnej (7) jest zamocowana płytka nośna (8).
  2. 2. Szyba według zastrz. 1, znamienna tym, że element wielkiej częstotliwości (HF) przymocowany na szybie (1) jest zalany, hermetycznie dla powietrza i pary wodnej za pomocą utwardzalnej masy (10) przylegającej do powierzchni szyby (1).
    PL 204 755 B1
  3. 3. Szyba według zastrz. 1, znamienna tym, że płaska struktura przewodząca (3) składa się z wypalanej pasty przewodzącej elektrycznie, która jest drukowana i wypalana na powierzchni szyby (1).
  4. 4. Szyba według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera elementy antenowe składające się z wypalanej pasty przewodzącej elektrycznie, która jest drukowana i wypalana.
  5. 5. Szyba według zastrz. 1, znamienna tym, że płaska struktura przewodząca (3) jest połączona, w sposób elektryczny albo pojemnościowy, z elementami antenowymi, które są ułożone na drugiej powierzchni szyby, zwłaszcza wewnątrz szyby wielowarstwowej.
  6. 6. Szyba według zastrz. 1, znamienna tym, że płaska struktura przewodząca (3) jest podzielona na wiele części przewodzących sygnały, oddalonych i elektrycznie oddzielonych od siebie nawzajem, z którymi jest połączona odpowiednia liczba elektrod sprzęgających elementu wielkiej częstotliwości (HF), tworząc w ten sposób liczne punkty sprzężenia.
  7. 7. Szyba według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że struktura przewodząca (3) na powierzchni szyby (1), która jest wykorzystywana jako punkt sprzężenia, jest utworzona z powierzchnią większą od powierzchni drugiej płaskiej elektrody sprzężenia połączonej z elementem wielkiej częstotliwości (HF).
PL366804A 2001-06-20 2002-06-19 Szyba antenowa PL204755B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10129664A DE10129664C2 (de) 2001-06-20 2001-06-20 Antennenscheibe mit einem Hochfrequenzbauteil

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366804A1 PL366804A1 (pl) 2005-02-07
PL204755B1 true PL204755B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=7688780

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366804A PL204755B1 (pl) 2001-06-20 2002-06-19 Szyba antenowa

Country Status (13)

Country Link
US (1) US7123202B2 (pl)
EP (1) EP1399986B1 (pl)
JP (1) JP4312597B2 (pl)
KR (1) KR100952625B1 (pl)
CN (1) CN100508279C (pl)
AT (1) ATE428194T1 (pl)
BR (1) BR0210399A8 (pl)
CZ (1) CZ302426B6 (pl)
DE (2) DE10129664C2 (pl)
ES (1) ES2325314T3 (pl)
MX (1) MXPA03011547A (pl)
PL (1) PL204755B1 (pl)
WO (1) WO2003009415A1 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7126539B2 (en) * 2004-11-10 2006-10-24 Agc Automotive Americas R&D, Inc. Non-uniform dielectric beam steering antenna
JP4315938B2 (ja) 2004-11-30 2009-08-19 本田技研工業株式会社 車両用アンテナ装置の給電構造および車両用アンテナ装置
JP4502799B2 (ja) * 2004-12-24 2010-07-14 日本板硝子株式会社 車両用アンテナ装置の給電構造および車両用アンテナ装置
DE102005001486B3 (de) * 2005-01-12 2006-10-19 Siemens Ag Spiegelantennenvorrichtung
US7781493B2 (en) * 2005-06-20 2010-08-24 Dow Global Technologies Inc. Protective coating for window glass
DE102005040812A1 (de) * 2005-08-27 2007-03-15 Few Fahrzeugelektrikwerk Gmbh & Co. Kg Elektrischer Anschluss sowie Verfahren zu dessen Verbindung mit der Scheibe eines Kraftfahrzeugs
CN101553351B (zh) * 2006-12-19 2012-09-05 陶氏环球技术公司 包封的嵌板组件及其制造方法
WO2008077045A2 (en) 2006-12-19 2008-06-26 Dow Global Technologies, Inc. Adhesion promotion additives and methods for improving coating compositions
EP2122638B1 (en) 2006-12-19 2012-11-07 Dow Global Technologies LLC Improved composites and methods for conductive transparent substrates
US9487441B2 (en) 2011-10-28 2016-11-08 Corning Incorporated Glass articles with infrared reflectivity and methods for making the same
JP6507713B2 (ja) * 2014-03-26 2019-05-08 セントラル硝子株式会社 自動車用ガラスアンテナ
CN106465486B (zh) 2014-12-16 2019-12-03 法国圣戈班玻璃厂 可电加热的天线片材以及对此的制造方法
WO2016162252A1 (de) 2015-04-08 2016-10-13 Saint-Gobain Glass France Antennenscheibe
PL3281247T3 (pl) 2015-04-08 2021-05-17 Saint-Gobain Glass France Szyba anteny samochodowej
WO2016176096A1 (en) 2015-04-30 2016-11-03 Corning Incorporated Electrically conductive articles with discrete metallic silver layers and methods for making same
CA2992395C (en) * 2015-08-14 2020-02-11 Saint-Gobain Glass France Assembly having a window support for a vehicle window
JP6565521B2 (ja) 2015-09-15 2019-08-28 Agc株式会社 車両用アンテナ装置
DE102018124277A1 (de) * 2018-10-02 2020-04-02 Dr. Ing. H.C. F. Porsche Aktiengesellschaft Antennenanordnung
CN111989821A (zh) 2019-03-21 2020-11-24 法国圣戈班玻璃厂 运载工具玻璃板
US11444367B2 (en) * 2020-08-11 2022-09-13 GM Global Technology Operations LLC Glass-mounted antenna package for a motor vehicle
JP2022160800A (ja) * 2021-04-07 2022-10-20 Agc株式会社 車両窓用樹脂枠体付きガラス

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4931805A (en) * 1988-05-16 1990-06-05 The Antenna Company Adhesive system and method for mounting a cellular telephone antenna
DE3907493A1 (de) * 1989-03-08 1990-09-20 Lindenmeier Heinz Scheibenantenne mit antennenverstaerker
DE3911178A1 (de) * 1989-04-06 1990-10-11 Lindenmeier Heinz Scheibenantennensystem mit antennenverstaerker
US5307076A (en) * 1991-11-05 1994-04-26 Nippon Sheet Glass Co., Ltd. Window glass antenna device
JP2807169B2 (ja) * 1994-04-12 1998-10-08 第一電波工業株式会社 同軸ケーブルの結合装置及びアンテナ装置
DE19532431C2 (de) * 1995-09-02 1998-07-02 Flachglas Automotive Gmbh Antennenscheibe in zumindest einer Fensteröffnung einer metallischen Karosserie eines Kraftfahrzeugs, insbesondere Personenkraftfahrzeugs
DE19605999C2 (de) * 1996-02-17 1999-10-14 Daimler Chrysler Ag Kontaktierung einer flächigen Antennenleiterstruktur
DE19612958A1 (de) * 1996-04-01 1997-10-02 Fuba Automotive Gmbh Antennenverstärker auf einer Fensterscheibe
DE19627052C2 (de) 1996-07-05 2000-08-10 Pilkington Automotive D Gmbh Antennenanschluß für Kfz-Antennenscheiben
DE19735395A1 (de) * 1996-08-16 1998-02-19 Lindenmeier Heinz Fensterscheibenantenne mit einer transparenten leitfähigen Schicht
CA2197828C (en) * 1997-02-18 2004-05-04 Normand Dery Thin-film antenna device for use with remote vehicle starting systems
DE19823202C2 (de) * 1998-05-25 2003-05-28 Hirschmann Electronics Gmbh Fahrzeug-Antenneneinrichtung
US6020855A (en) * 1998-05-26 2000-02-01 General Motors Corporation Transparent vehicle window antenna with capacitive connection apparatus
DE19856663C2 (de) * 1998-12-09 2003-04-03 Saint Gobain Sekurit D Gmbh Kontaktvorrichtung für ein an einer Fensterscheibe angeordnetes elektrisches Funktionselement
DE19858299A1 (de) * 1998-12-17 2000-06-29 Daimler Chrysler Ag Antennensystem für eine Datenkommunikationseinrichtung in einem Fahrzeug
US6164984A (en) * 1999-04-01 2000-12-26 Schreiner Etiketten Und Selbstkelbetechnik Gmbh & Co. Electrical connecting element
DE10010226A1 (de) * 1999-08-31 2001-03-01 Lindenmeier Heinz Antenne auf dem Fenster eines Kraftfahrzeugs
DE10002777C1 (de) * 2000-01-22 2001-08-09 Saint Gobain Sekurit D Gmbh Kontaktierung einer Scheibe mit elektrischen Funktionen
US7940765B2 (en) * 2004-11-14 2011-05-10 Cisco Technology, Inc. Limiting unauthorized sources in a multicast distribution tree

Also Published As

Publication number Publication date
BR0210399A8 (pt) 2018-03-06
DE60231876D1 (de) 2009-05-20
US20040178961A1 (en) 2004-09-16
BR0210399A (pt) 2004-08-10
EP1399986B1 (fr) 2009-04-08
MXPA03011547A (es) 2004-03-19
JP4312597B2 (ja) 2009-08-12
CN100508279C (zh) 2009-07-01
EP1399986A1 (fr) 2004-03-24
DE10129664A1 (de) 2003-01-16
US7123202B2 (en) 2006-10-17
WO2003009415A1 (fr) 2003-01-30
ATE428194T1 (de) 2009-04-15
JP2004535737A (ja) 2004-11-25
KR100952625B1 (ko) 2010-04-15
CZ302426B6 (cs) 2011-05-11
ES2325314T3 (es) 2009-09-01
BRPI0210399B1 (pt) 2016-07-12
CZ20033419A3 (cs) 2004-04-14
PL366804A1 (pl) 2005-02-07
CN1518782A (zh) 2004-08-04
KR20040007575A (ko) 2004-01-24
DE10129664C2 (de) 2003-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204755B1 (pl) Szyba antenowa
KR101213616B1 (ko) 안테나 장치와, 상기 안테나 장치가 설치된 창문
US6534720B2 (en) Device for connecting a window with electrical functions
JP5805299B2 (ja) アンテナ構造体用のフラット導体接続部品
CN103262339B (zh) 具有透明层和用于天线元件的外区的窗户组件
KR20060009848A (ko) 안테나 장치
CA2197828C (en) Thin-film antenna device for use with remote vehicle starting systems
JPH1056317A (ja) 平坦なアンテナ導体構造部の接触方法
JP2018514149A (ja) アンテナ板材
JP2017210071A (ja) 車両用窓ガラス
US6407706B2 (en) Planar antenna device
US20120218154A1 (en) Slot antenna in a solar-reflective glazing
EP1727237B1 (en) Planar antenna device
CA2148328C (en) Antenna element mounting in a radio
KR102663936B1 (ko) 차량 판유리
CN115459017A (zh) 玻璃安装的电子组件
AU783548B2 (en) Planar antenna device
WO2023085254A1 (ja) 車両用アンテナ装置
JP2007158462A (ja) アンテナの給電回路及び給電回路を用いたアンテナの設置方法
JP2010074656A (ja) 組アンテナ及び組アンテナの取付方法

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification