PL204447B1 - Siedzisko ergonomiczne - Google Patents

Siedzisko ergonomiczne

Info

Publication number
PL204447B1
PL204447B1 PL382904A PL38290407A PL204447B1 PL 204447 B1 PL204447 B1 PL 204447B1 PL 382904 A PL382904 A PL 382904A PL 38290407 A PL38290407 A PL 38290407A PL 204447 B1 PL204447 B1 PL 204447B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seat
chair
backrest
ergonomic
contact line
Prior art date
Application number
PL382904A
Other languages
English (en)
Other versions
PL382904A1 (pl
Inventor
Wacław Niedzielski
Katarzyna Czernicka
Original Assignee
Linia Zdrowie Niedzielski Czer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Linia Zdrowie Niedzielski Czer filed Critical Linia Zdrowie Niedzielski Czer
Priority to PL382904A priority Critical patent/PL204447B1/pl
Priority to DK08753860.9T priority patent/DK2170125T3/da
Priority to PL08753860T priority patent/PL2170125T3/pl
Priority to PCT/PL2008/000034 priority patent/WO2009008752A1/en
Priority to ES08753860.9T priority patent/ES2539653T3/es
Priority to EP20080753860 priority patent/EP2170125B1/en
Publication of PL382904A1 publication Critical patent/PL382904A1/pl
Publication of PL204447B1 publication Critical patent/PL204447B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C7/00Parts, details, or accessories of chairs or stools
    • A47C7/02Seat parts
    • A47C7/029Seat parts of non-adjustable shape adapted to a user contour or ergonomic seating positions

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest siedzisko ergonomiczne, ułatwiające prawidłowe ustawienie kręgosłupa osoby na nim siedzącej i zapewniające równocześnie wygodę i ergonomiczną pozycję podczas siedzenia.
Wynalazek odnosi się do dziedziny profilaktyki schorzeń kręgosłupa.
Naturalną postawą człowieka jest postawa wyprostna. Pozycja siedząca jest dla nas nienaturalną i może tworzyć sytuacje traumatyzujące nasz organizm. Dlatego też współczesny człowiek, spędzając wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej, naraża się na problemy z układem ruchu, a szczególnie kręgosłupa. Uważa się, że to właśnie pozycja siedząca jest odpowiedzialna za pandemiczny wymiar chorób kręgosłupa. Przy powszechnym zachowaniu nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, doprowadzającej do patologii, dolegliwości kręgosłupa są coraz częstszą chorobą.
Z badań statystycznych wynika, ż e najwięcej dyskopatii odcinka l ę d ź wiowego powstaje na poziomie L5-S1, L4-L5, a więc tuż nad nieprawidłowo ustawioną miednicą. Tymczasem w większości rozwiązań zwraca się uwagę na podparcie odcinka lędźwiowego, pozostawiając miednicę bez zabezpieczenia przed nieprawidłową rotacją do tyłu.
Znane są rozwiązania siedzisk mających na względzie funkcje ergonomiczne, posiadających na swojej powierzchni siedzącej wgłębienia oraz oparcie dla dolnej części pleców.
W polskim zgłoszeniu patentowym P-354570 opisano siedzisko przeznaczone do stosowania w obiektach sportowych, kinach, pomieszczeniach publicznych i obiektach na otwartym powietrzu. We wskazanym rozwiązaniu, siedzisko zawiera oparcie dla pleców i część siedzeniową, która jest zakończona z przodu zwróconą ku dołowi wypukłą zakrzywioną klapą.
Innym znanym ze stanu techniki rozwiązaniem jest siedzisko przedstawione w opisie wzoru użytkowego U-110909, posiadające korpus siedziska stanowiący jednolitą płytową konstrukcję, składającą się z wgłębieniowej części siedzeniowej i promieniowej części oparciowej, pomiędzy którymi znajduje się pośrednia część łukowa ukształtowana na płaszczyźnie oparciowej.
W stanie techniki przedstawione są również ergonomiczne rozwiązania uwzględniające budowę kostną użytkownika.
Rozwiązanie posiadające wgłębienia pod guzy kulszowe zostało ujawnione we francuskim opisie patentowym FR 2739008. Przedstawiono w nim siedzisko, które jest przeznaczone do przyjmowania guzów kulszowych użytkownika, posiadające na powierzchni siedzeniowej dwa poprzecznie rozmieszczone rowki.
Ponadto, znane jest z amerykańskiego opisu zgłoszeniowego US 2004/005591 ergonomiczne siedzisko posiadające część tylną opadającą w kierunku części przedniej podpierającej uda siedzącego. Siedzisko takie nie rozwiązuje jednak problemu prawidłowego, a równocześnie stabilnego ustawienia kręgosłupa w pozycji siedzącej, zapewniającego ponadto wygodę.
Ponieważ pozycja siedząca zmniejsza kąt pomiędzy osią długą kręgosłupa a osią długą kończyn dolnych, gdy siedzimy, opieramy niemal cały ciężar ciała na miednicy, ściśle połączonej z kręgosłupem poprzez mało ruchome stawy krzyżowo-biodrowe. Obciążamy przy tym szczególnie guzy kulszowe. Jednocześnie, zgięcie kończyn dolnych prowadzi do zwiększenia napięcia tkanek miękkich wokół stawów biodrowych i miednicy, co sprzyja nieprawidłowej rotacji miednicy w kierunku kontrnutacji - do tyłu.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego rozwiązania konstrukcyjnego siedziska tak, aby zminimalizować, a nawet wyeliminować, szkodliwe skutki pozycji siedzącej, poprzez stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa w korzystnej pozycji i odciążenie bolesnych guzów kulszowych.
Siedzisko ergonomiczne składające się z wyprofilowanego oparcia i wyprofilowanej części siedzeniowej, charakteryzuje się tym, że oparcie posiada wypukłe podparcie odcinka lędźwiowego, stykające się w części dolnej z częścią siedzeniową tworząc linię styku, natomiast na tylnym fragmencie powierzchnia górna części siedzeniowej posiada owalne wgłębienie rozpościerające się od linii styku. Poza owalnym wgłębieniem powierzchnia górna części siedzeniowej tworzy kąt z powierzchnią zawierającą linię styku i równoległą do powierzchni spodniej części siedzeniowej. Kat ten mieści się w zakresie od 2 do 15 stopni, korzystnie 7 stopni. Owalne wgłębienie rozpościera się na 1/3 do 2/3 całkowitej długości części siedzeniowej wyznaczonej między linią styku i brzegiem części siedzeniowej przeciwległym do oparcia i korzystnie posiada usytuowane centralnie, zgodne z osią owalu, wzdłużne zagłębienie odciążające guzy kulszowe.
PL 204 447 B1
Powierzchnia górna części siedzeniowej i/lub dolna część wyprofilowanego oparcia w odmianie siedziska wyłożone są materiałem elastycznym, korzystnie silikonem.
Wynalazek obejmuje także zastosowanie siedziska ergonomicznego opisanego powyżej we wszelkich konstrukcjach do siedzenia.
I tak wynalazek obejmuje zastosowanie siedziska w ł awce szkolnej.
Zastosowanie według wynalazku obejmuje także konstrukcję do siedzenia, taką jak krzesło sportowe, krzesło stadionowe lub siedzisko kajakowe.
Konstrukcją do siedzenia, w której siedzisko znajduje zastosowanie jest również krzesło, korzystnie krzesło biurowe, a także fotel, korzystnie fotel biurowy, fotel samochodowy, fotel samolotowy, fotel konferencyjny, fotel kinowo-teatralny oraz fotel stomatologiczny.
Siedzisko może być ponadto zastosowane jako nakładka na konstrukcję do siedzenia.
Siedzisko ergonomiczne, poprzez skośne ustawienie powierzchni, zachowuje kąt rozwarty pomiędzy osią długą kręgosłupa, a osią długą kończyn dolnych. Siedzisko to, dzięki specjalnym zagłębieniom i elastyczności materiału, amortyzuje siły nacisku na miednicę, a w szczególności odciąża guzy kulszowe. Szczególnym przejawem innowacyjności rozwiązania siedziska jest profil połączenia podparcia miednicy i kości krzyżowej z wgłębieniem w części siedzeniowej, co uniemożliwia ruch kontrnutacji i zachowuje prawidłowe ustawienie miednicy, a więc i kręgosłupa. Taki sposób łączenia siedziska z podparciem miednicy i odcinka lędźwiowego decyduje o ergonomice pozycji siedzącej.
Siedzisko ergonomiczne pozwala zachować prawidłowe ustawienie miednicy i kości krzyżowej, a więc i krzywizny kręgosł upa podczas siedzenia, jednocześnie zapewniając komfort siedzenia poprzez specjalną strefę zagłębienia odciążającego w szczególności guzy kulszowe. Podłużny kształt tego zagłębienia zapewnia możliwość wygodnego korzystania z siedziska osób z różnym rozstawieniem guzów kulszowych, uzależnionym od wielkości miednicy.
Przedmiot wynalazku w korzystnym przykładzie wykonania przedstawiony został na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny siedziska ergonomicznego w widoku z boku, fig 2 część siedzeniową siedziska ergonomicznego w widoku z góry.
Siedzisko ergonomiczne posiada wyprofilowane oparcie stykające się z wyprofilowaną częścią siedzeniową. Oparcie 1 posiada wypukłe podparcie 2 odcinka lędźwiowego, stykające się w części dolnej z częścią siedzeniową tworząc linię styku 3, natomiast na tylnym fragmencie powierzchnia górna 4 części siedzeniowej posiada owalne wgłębienie 5 rozpościerające się od linii styku 3, zaś poza owalnym wgłębieniem 5 powierzchnia górna 4 części siedzeniowej tworzy kąt α z powierzchnią zawierającą linię styku 3 i równoległą do powierzchni spodniej 6 części siedzeniowej. Kąt α wynosi około 7°. Owalne wgłębienie 5 rozpościera się na około 2/5 całkowitej długości części siedzeniowej, wyznaczonej między linią styku 3 i brzegiem części siedzeniowej przeciwległym do oparcia 1 oraz ma centralnie usytuowane wzdłużne zagłębienie dla odciążenia guzów kulszowych.
W jednym z korzystnych przykładów wykonania oparcie ogranicza się do wypukłego podparcia 2 odcinka lędźwiowego, o wskazanym profilu.
Siedzisko ergonomiczne znajduje zastosowanie we wszelkich typach konstrukcji do siedzenia, a więc przykładowo w ławce szkolnej, w krzesłach, takich jak krzesło biurowe, krzesło sportowe, krzesło stadionowe, w siedzisku kajakowym, lub w fotelu, takim jak fotel biurowy, fotel samochodowy, fotel samolotowy, fotel konferencyjny, fotel kinowo-teatralny czy fotel stomatologiczny.
Siedzisko może być także stosowane jako nakładka na konstrukcję do siedzenia.

Claims (11)

1. Siedzisko ergonomiczne składające się z wyprofilowanego oparcia i wyprofilowanej części siedzeniowej, znamienne tym, że oparcie (1) posiada wypukłe podparcie (2) odcinka lędźwiowego, stykające się w części dolnej z częścią siedzeniową tworząc linię styku (3), natomiast na tylnym fragmencie powierzchnia górna (4) części siedzeniowej posiada owalne wgłębienie (5) rozpościerające się od linii styku (3), zaś poza owalnym wgłębieniem (5) powierzchnia górna (4) części siedzeniowej tworzy kąt (α) z powierzchnią zawierającą linię styku (3) i równoległą do powierzchni spodniej (6) części siedzeniowej.
2. Siedzisko według zastrz. 1, znamienne tym, że owalne wgłębienie (5) rozpościera się na 1/3 do 2/3 całkowitej długości części siedzeniowej, wyznaczonej między linią styku (3) i brzegiem części siedzeniowej przeciwległym do oparcia (1).
PL 204 447 B1
3. Siedzisko według zastrz. 1, znamienne tym, że tylne owalne wgłębienie (5) posiada usytuowane centralnie, zgodne z osią owalu, wzdłużne zagłębienie odciążające guzy kulszowe.
4. Siedzisko według zastrz. 1, znamienne tym, że kąt nachylenia α wynosi od 2 do 15 stopni, korzystnie 7 stopni.
5. Siedzisko według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia górna części siedzeniowej (4) i/lub dolna część wyprofilowanego oparcia (1) wyłożone są materiałem elastycznym, korzystnie silikonem.
6. Zastosowanie siedziska ergonomicznego z zastrz. 1 w konstrukcjach do siedzenia.
7. Zastosowanie według zastrz. 7, znamienne tym, że konstrukcją do siedzenia jest ławka szkolna.
8. Zastosowanie według zastrz. 7, znamienne tym, że konstrukcją do siedzenia jest krzesło sportowe, krzesło stadionowe lub siedzisko kajakowe.
9. Zastosowanie według zastrz. 7, znamienne tym, że konstrukcją do siedzenia jest krzesło, korzystnie krzesło biurowe.
10. Zastosowanie według zastrz. 7, znamienne tym, że konstrukcją do siedzenia jest fotel, korzystnie fotel biurowy, fotel samochodowy, fotel samolotowy, fotel konferencyjny, fotel kinowo-teatralny oraz fotel stomatologiczny.
11. Zastosowanie siedziska ergonomicznego z zastrz. 1 jako nakładki na konstrukcję do siedzenia.
PL382904A 2007-07-11 2007-07-11 Siedzisko ergonomiczne PL204447B1 (pl)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382904A PL204447B1 (pl) 2007-07-11 2007-07-11 Siedzisko ergonomiczne
DK08753860.9T DK2170125T3 (da) 2007-07-11 2008-05-06 Ergonomisk sæde
PL08753860T PL2170125T3 (pl) 2007-07-11 2008-05-06 Siedzisko ergonomiczne
PCT/PL2008/000034 WO2009008752A1 (en) 2007-07-11 2008-05-06 Ergonomic seat
ES08753860.9T ES2539653T3 (es) 2007-07-11 2008-05-06 Asiento ergonómico
EP20080753860 EP2170125B1 (en) 2007-07-11 2008-05-06 Ergonomic seat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382904A PL204447B1 (pl) 2007-07-11 2007-07-11 Siedzisko ergonomiczne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL382904A1 PL382904A1 (pl) 2009-01-19
PL204447B1 true PL204447B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=39689439

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL382904A PL204447B1 (pl) 2007-07-11 2007-07-11 Siedzisko ergonomiczne
PL08753860T PL2170125T3 (pl) 2007-07-11 2008-05-06 Siedzisko ergonomiczne

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL08753860T PL2170125T3 (pl) 2007-07-11 2008-05-06 Siedzisko ergonomiczne

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP2170125B1 (pl)
DK (1) DK2170125T3 (pl)
ES (1) ES2539653T3 (pl)
PL (2) PL204447B1 (pl)
WO (1) WO2009008752A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424836A1 (pl) * 2018-03-09 2019-09-23 Linia Zdrowie Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Siedzisko profilaktyczne pooperacyjne

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2015000149A1 (zh) * 2013-07-03 2015-01-08 北京优时代科技有限公司 一体化人体工学电脑座椅
US11744375B2 (en) 2021-07-14 2023-09-05 Anthro Form, Llc Seat configuration

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4529247A (en) * 1982-04-15 1985-07-16 Herman Miller, Inc. One-piece shell chair
DE4033544A1 (de) * 1990-10-22 1992-04-30 Simon Desanta Stuhl, insbesondere buerostuhl
EP0957719B1 (en) 1995-08-16 2003-02-26 Alan J. Powell Supporting seat
FR2739008B1 (fr) 1995-09-27 1997-12-12 Garant Serge Plateau de siege ergonomique
US6551828B1 (en) 2000-06-28 2003-04-22 Protemation, Inc. Compositions and methods for generating expression vectors through site-specific recombination
DE10121472A1 (de) 2001-05-02 2002-11-07 Heinrich Iglseder Autoadaptiver Sitz und Verfahren zu seiner Herstellung
ITMI20010333U1 (it) 2001-06-19 2002-12-19 Venelli S R L Sedile modulare perfezionato,particolarmente studiato per essere utilizzato in campi sportivi,in locali cinematografici e teatrali ed in loc
WO2006034523A1 (en) * 2004-09-29 2006-04-06 Gregory Industries Limited A chair

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424836A1 (pl) * 2018-03-09 2019-09-23 Linia Zdrowie Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Siedzisko profilaktyczne pooperacyjne

Also Published As

Publication number Publication date
ES2539653T3 (es) 2015-07-02
PL382904A1 (pl) 2009-01-19
EP2170125A1 (en) 2010-04-07
PL2170125T3 (pl) 2015-09-30
DK2170125T3 (da) 2015-06-22
WO2009008752A1 (en) 2009-01-15
EP2170125B1 (en) 2015-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6523202B2 (en) Ergonomic seating cushion
RU2199258C1 (ru) Устройство для сидения
EP2559358B1 (en) Lumbar support seat
EP2802241B1 (en) A comfortable orthopedic chair for prevention of spinal diseases
JP2020168583A (ja) 姿勢保持具
US20100078979A1 (en) Auxiliary chair for improving posture for use with a chair
US20020175553A1 (en) Set of office chairs
KR102256839B1 (ko) 개별 체형에 따라 조절이 가능한 기능성 의자
CN105935213A (zh) 用于任务取向型座位的座位组件
US20070063563A1 (en) Tiltable chair accommodating male and female user seating position preferences
US20050225140A1 (en) Seating arrangement
AU2015200734A1 (en) A sitting device for prevention of spinal diseases
JP2009160195A (ja) 椅子
PL204447B1 (pl) Siedzisko ergonomiczne
KR101690054B1 (ko) 유동좌판식 요추의자
KR20210040530A (ko) 고정 지지구조가 개선된 등받이 틸팅 의자
JP4800633B2 (ja) 椅子
KR20060109602A (ko) 자세교정방석
CN210077162U (zh) 一种半站立式坐垫
JP3197066U (ja) 脊椎・脊髄疾患を予防するための矯正椅子
JPH11239526A (ja) 角度調節できる椅子用クッション
CN215126350U (zh) 一种正姿座椅的椅背结构及支撑部结构
CN220024583U (zh) 用于座椅的骶骨支撑件及座椅
WO2013045481A1 (en) Ergonomic therapeutic seat structure
US20230414000A1 (en) Seat