PL204409B1 - Sposób i urządzenie do indukcyjnego gięcia rur - Google Patents

Sposób i urządzenie do indukcyjnego gięcia rur

Info

Publication number
PL204409B1
PL204409B1 PL361869A PL36186903A PL204409B1 PL 204409 B1 PL204409 B1 PL 204409B1 PL 361869 A PL361869 A PL 361869A PL 36186903 A PL36186903 A PL 36186903A PL 204409 B1 PL204409 B1 PL 204409B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bending
pressure rollers
plane
pressure
circumference
Prior art date
Application number
PL361869A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361869A1 (pl
Inventor
Uwe Arenz
Norbert Leppmann
Johannes Gross-Weege
Original Assignee
Mannesmann Roehren Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mannesmann Roehren Werke Ag filed Critical Mannesmann Roehren Werke Ag
Publication of PL361869A1 publication Critical patent/PL361869A1/pl
Publication of PL204409B1 publication Critical patent/PL204409B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D7/00Bending rods, profiles, or tubes
    • B21D7/02Bending rods, profiles, or tubes over a stationary forming member; by use of a swinging forming member or abutment
    • B21D7/024Bending rods, profiles, or tubes over a stationary forming member; by use of a swinging forming member or abutment by a swinging forming member
    • B21D7/025Bending rods, profiles, or tubes over a stationary forming member; by use of a swinging forming member or abutment by a swinging forming member and pulling or pushing the ends of the work
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D9/00Bending tubes using mandrels or the like
    • B21D9/16Auxiliary equipment, e.g. machines for filling tubes with sand
    • B21D9/18Auxiliary equipment, e.g. machines for filling tubes with sand for heating or cooling of bends

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • General Induction Heating (AREA)

Description

Wynalazek dotyczy sposobu indukcyjnego gięcia rur według części nieznamiennej zastrzeżenia 1.
Z opisu DE-OS 211019 jest znany sposób indukcyjnego gięcia rur. Przy tym sposobie za pomocą cewki indukcyjnej część odcinka rury ogrzewa się na całym obwodzie rury i wygina za pomocą ramienia gnącego. Niedogodnością przy tym sposobie jest to, że ze względu na działające siły łuk rury posiada na całym obszarze łuku owal, który wymaga dodatkowej obróbki obszaru łuku, aby osiągnąć ustaloną średnicę.
W celu rozwiązania tego problemu, było już proponowane (opis DE 315 0381 A1), że podczas procesu gięcia bezpośrednio przed lub za, względnie przed i za strefą ogrzewania w co najmniej dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach wywołuje się docisk, działający z obu stron na rurę, w razie potrzeby odwrotnie do przebiegu łuku. Ten docisk powinien wywoływać uwzględniające wstępny owal odwrotne sprężynowanie nie tylko w poziomej płaszczyźnie gięcia, ale także w prostopadłym do niej elastoplastycznym obszarze materiału.
Ten proponowany sposób jest wykonywany przez urządzenie, w którym przed lub za, względnie przed i za cewką na pomoście są umieszczone w co najmniej dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach co najmniej cztery krążki dociskowe, nastawialne bezstopniowo w swoim odstępie od siebie za pomocą znanych hydraulicznych siłowników.
Proponowany sposób nie prowadzi do pożądanego celu, ponieważ wymagany wstępny owal, względnie oczekiwane sprężynowanie jest osiągane niedokładnie. On może być za silny lub za słaby tak, że po sprężynowaniu pozostaje nie tolerowalna owalność. Nastawianie wstępne jest problematyczne, ponieważ jest zależne jednocześnie od wielu parametrów. On zależy od stosunku S/D, stosunku R/D i materiału. Także sposób wytwarzania rury wyjściowej wpływa na stopień sprężystości.
W opisie JP 560 6625 A jest ujawnione urzą dzenie do indukcyjnego gię cia rur. Przed cewką jest umieszczona prowadnica, składająca się z otaczającego rurę uchwytu z wieloma krążkami dociskowymi, umieszczonymi rozdzielnie na obwodzie. Odstęp dwóch leżących naprzeciwko krążków dociskowych odpowiada rzeczywistej średnicy zewnętrznej wprowadzanej rury. Krążki dociskowe, nastawialne na ustalony odstęp powinny zmniejszyć owalizację giętej rury. Korzystnie w zestawie krążków są umieszczone dwa krążki dociskowe, umieszczone w osiowym odstępie od siebie.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu indukcyjnego gięcia rur, za pomocą którego unika się odtwarzania niedopuszczalnej owalności w obszarze łuku.
Zadanie to, wychodząc z części nieznamiennej zostało rozwiązane cechami zastrzeżenia 1.
Korzystne ulepszenia oraz urządzenie do przeprowadzenia sposobu są przedmiotem zastrzeżeń zależnych.
Zgodnie z istotą wynalazku, opuszczający strefę ogrzewania odcinek łuku prowadzi się przymusowo w płaszczyźnie, wybranej z największej szerokości owalu, w co najmniej dwóch miejscach obwodu na nominalnej średnicy zewnętrznej łuku rury, przy czym na tylnym przedłużeniu płaszczyzna ta przecina punkt obrotu ramienia gnącego.
Z powodu niejednakowych stosunków sił w strefie rozciągania w porównaniu do strefy dociskania, kształt owalu wobec układu współrzędnych nie leży symetrycznie. Aby to uwzględnić w dalszym ukształtowaniu jest zaproponowane, że trzeci krążek dociskowy jest przewidziany w obszarze strefy dociskania.
W odróż nieniu od znanych sposobów nie jest wytwarzany ż aden wstępny owal, lecz odcinek ł uku opuszczający stopniowo strefę ogrzewania jest przymusowo prowadzony.
Ten sposób zakłada, że po rozpoczęciu procesu gięcia najpierw musi być wytworzona część łuku, aby na tym pierwszym odcinku łuku, a nie na rurze wyjściowej, móc wywołać przymusowe prowadzenie za pomocą nastawialnych krążków.
Aby móc uniemożliwić występującą zazwyczaj w postępującym procesie gięcia i silnie ujawniającą się owalizację, nastawia się korzystnie oba leżące naprzeciwko krążki, a w razie potrzeby także trzeci.
Nastawialne optymalne położenie i odstępy krążków określa się przez wcześniejsze obliczenia, na przykład za pomocą metody elementów skończonych. Dzięki temu celowo może być prowadzony obszar obwodu, w którym występuje większa owalność. Docisk nastawionych krążków musi być tak wysoki, żeby wzajemnie nastawione odstępy, pomimo wzrastających, działających przeciwnie sił, pozostały niezmienione.
PL 204 409 B1
W ten sposób odcinki ł uku, opuszczają ce strefę ogrzewania są prowadzone przymusowo, a kształtowanie niedopuszczalnej owalnoś ci jest powstrzymane.
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczne porównanie wygiętego profilu poprzecznego rury o idealnym przekroju poprzecznym, fig. 2 - podział grubości ścianki w wygiętym przekroju poprzecznym rury, fig. 3 - schematyczne urządzenie do indukcyjnego gięcia, a fig. 4 - widok w kierunku X na fig. 3.
Na figurze 1 jest przedstawiony indukcyjnie wygięty odcinek rury o przekroju poprzecznym 2 mającej idealny przekrój poprzeczny 1. Dobrze jest widoczne, że pierwotny, w przybliżeniu kołowy przekrój poprzeczny 1 jest przez siły, działające przy indukcyjnym gięciu, ściskany owalnie. X jest oznaczona pozioma płaszczyzna gięcia, a oś Y przekroju poprzecznego 2 jest przesunięta na zewnątrz i leży poza idealnym przekrojem poprzecznym 1 i odwrotnie w osi X wygięty przekrój poprzeczny 2 przesuwa się do wewnątrz i co najmniej po jednej stronie leży całkowicie wewnątrz idealnego przekroju poprzecznego 1.
Figura 2 pokazuje jednakowy przekrój poprzeczny 2 jak na fig. 1, jednakże z przesadną grubością ścianek rury. W znany sposób rura wyjściowa przez siły działające przy indukcyjnym gięciu nie jest ściskana tylko owalnie, ale jednocześnie grubość ścianki 3 w strefie rozciągania zmniejsza się, a grubość ścianki 4 w strefie docisku zwiększa się.
Na figurze 3 jest schematycznie przedstawione urządzenie 5 do indukcyjnego gięcia, które składa się z chłodzonej wodą cewki 5 i elementu zaciskowego 7 z ramieniem gnącym 8. Linie symetrii cewki 6 i ramienia gnącego 8 przecinają się w punkcie obrotu 9.
Proces gięcia przebiega w ten sposób, że rura wyjściowa 10 jest za pomocą cewki 6 ogrzewana na obwodzie w wąskim pasie. Element zaciskany 7 jest połączony z ramieniem gnącym 8, które wychyla się powoli, odpowiednio do posuwu. Przez wychylenie siły działają na ogrzany wąski pas rury wyjściowej 10 i zmuszają ja do toru krzywizny, ustalonego przez promień gięcia R.
Za cewką 6 jest umieszczony pomost 11, który jest wyposażony w trzy korzystnie hydraulicznie nastawialne, krążki dociskowe 14, 14', 14 (fig. 4). Korzystnie krążki dociskowe 14, 14', 14 mają w przekroju poprzecznym kształt rolek diabolo. Krążki dociskowe 14, 141, 14 są uruchamiane agregatami hydraulicznymi 12, 13, 13', które w tym przykładzie wykonania są tak umieszczone, że w osi Y leżą naprzeciwko siebie dwa agregaty hydrauliczne 13, 13], a w osi X w obszarze strefy docisku znajduje się agregat hydrauliczny 12. Pokazane strzałki obwodowe przedstawiają możliwości zmiennego nastawiania położenia.

Claims (11)

1. Sposób indukcyjnego gięcia rur, zwłaszcza dużych rur, w którym podczas procesu gięcia bezpośrednio za strefą ogrzewania wywołuje się docisk, działający na rurę, znamienny tym, że opuszczający strefę ogrzewania odcinek łuku prowadzi się przymusowo w płaszczyźnie, wybranej z największej szerokości owalu, w co najmniej dwóch miejscach obwodu na nominalnej średnicy zewnętrznej łuku rury, przy czym na tylnym przedłużeniu płaszczyzna ta przecina punkt obrotu ramienia gnącego.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsze przymusowe prowadzenie wywołuje się, gdy pierwszy odcinek łuku ma osiągnąć odcinek łuku wymagany dla przyłożenia środka prowadzącego.
3. Sposób według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że w dwóch leżących naprzeciwko miejscach obwodu wywołuje się przymusowe prowadzenie.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że płaszczyzna prowadzenia przymusowego prawie zbiega się z prostopadłą płaszczyzną gięcia.
5. Sposób według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że w trzech miejscach, umieszczonych rozdzielnie na obwodzie, wywołuje się przymusowe prowadzenie.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że trzecie miejsce przymusowego prowadzenia leży w poziomej płaszczyźnie gięcia, w obszarze strefy docisku.
7. Sposób według jednego z zastrz. 1 do 6, znamienny tym, że ustala się ilość, położenie i odstępy miejsc przymusowego prowadzenia.
8. Urządzenie do przeprowadzenia sposobu według zastrz. 1, zawierające chłodzoną wodą cewkę, ramię gnące i umieszczony za cewką pomost, w którym są zamocowane bezstopniowo pro4
PL 204 409 B1 mieniowo nastawialne krążki dociskowe, znamienne tym, że co najmniej dwa krążki dociskowe są umieszczone przesuwnie w kierunku obwodu, które podczas procesu gięcia są nastawiane na stałe w ustalonym odstę pie.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że są przewidziane dwa krążki dociskowe, które leżą naprzeciwko siebie.
10. Urządzenie według zastrz. 8 i 9, znamienne tym, że urządzenie nastawcze dla krążków dociskowych jest zaopatrzone w zderzak.
11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że przesuw dwóch leżących naprzeciwko siebie krążków dociskowych jest wzajemnie sprzężony.
PL361869A 2002-08-27 2003-08-27 Sposób i urządzenie do indukcyjnego gięcia rur PL204409B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10240341A DE10240341A1 (de) 2002-08-27 2002-08-27 Verfahren und Vorrichtung zum Induktivbiegen von Rohren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361869A1 PL361869A1 (pl) 2004-03-08
PL204409B1 true PL204409B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=31197559

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361869A PL204409B1 (pl) 2002-08-27 2003-08-27 Sposób i urządzenie do indukcyjnego gięcia rur

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP1393832B1 (pl)
AT (1) ATE291504T1 (pl)
DE (2) DE10240341A1 (pl)
ES (1) ES2236664T3 (pl)
PL (1) PL204409B1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102348517B (zh) * 2009-01-14 2014-01-08 新日铁住金株式会社 中空构件的制造装置及制造方法
CN103170810B (zh) * 2013-04-17 2015-03-25 二重集团(德阳)重型装备股份有限公司 90°弯管的内壁堆焊方法
CN103447360A (zh) * 2013-08-26 2013-12-18 河南省驰源石油化工机械有限公司 一种弧形钢管生产装置
CN104097017B (zh) * 2014-07-26 2016-08-24 唐山开元特种焊接设备有限公司 一种弯管堆焊机
CN104690117B (zh) * 2015-03-27 2017-03-01 华电重工股份有限公司 大口径厚壁钢管的特大半径弯管及其成型方法
DE102015106571A1 (de) * 2015-04-28 2016-11-03 AWS Schäfer Technologie GmbH Verfahren zum Induktionsbiegeumformen eines druckfesten Rohrs mit großer Wandstärke und großem Durchmesser und Induktions-Rohrbiegevorrichtung
CN109047379B (zh) * 2018-10-11 2024-03-08 浙江工业大学之江学院 一种空间弯管截面椭圆度快速检测机构
CN112372318B (zh) * 2020-11-05 2021-10-15 湖南翰坤实业有限公司 一种矩形框用折弯成型装置

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3902344A (en) * 1974-04-01 1975-09-02 Rollmet Inc Tube bending method
GB1487520A (en) * 1975-07-23 1977-10-05 Daiichi Koshuha Kogyo Kk Method and apparatus for bending metal pipes bars or rods
JPS5626625A (en) * 1979-08-13 1981-03-14 Dai Ichi High Frequency Co Ltd Method and apparatus for preventing flattening at hot bending work for pipe
DE3150381A1 (de) * 1981-12-16 1983-06-23 Mannesmann AG, 4000 Düsseldorf Verfahren und anlage zur vermeidung der ovalitaet beim biegen von rohren
JPS59185527A (ja) * 1983-04-07 1984-10-22 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 高周波ベンダによる管曲げ方法及びその装置

Also Published As

Publication number Publication date
DE10240341A1 (de) 2004-03-18
EP1393832B1 (de) 2005-03-23
ES2236664T3 (es) 2005-07-16
PL361869A1 (pl) 2004-03-08
EP1393832A1 (de) 2004-03-03
DE50300381D1 (de) 2005-04-28
ATE291504T1 (de) 2005-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204409B1 (pl) Sposób i urządzenie do indukcyjnego gięcia rur
EP0518929B1 (en) Stabilizer bar and method and apparatus for manufacturing the same
AU2009254199B2 (en) Method for producing a large steel tube
KR20090119725A (ko) 금속 스트립을 레벨링하기 위한 방법 및 장치
US4596128A (en) Method and apparatus for bending elongate workpieces, particularly pipes
EP1265718B1 (en) Blank guided forming
FR2366071A1 (fr) Procede et laminoir pour le laminage continu des tubes metalliques
EP3993919B1 (en) Apparatus for treating metal wire
US4590781A (en) Method for forming an electric resistance welded steel pipe
CA2979430A1 (en) Method for induction bend forming a compression-resistant pipe having a large wall thickness and a large diameter, and induction pipe bending device
KR101689578B1 (ko) 가변 롤 포밍 방법
CA2243702C (en) Process and device for producing pipes as per the uoe-process
RU2001115710A (ru) Способ непрерывной разливки металлических заготовок и установка для его осуществления
JP3990761B2 (ja) 真円度の優れた溶接管の製造方法
KR20010072342A (ko) 광 도파관의 길이가 연장된 광 케이블 제조 방법
EP0983453B1 (en) Helical products
EP0589104A1 (en) Method of producing tubing
JP2002301515A (ja) 縦方向に溶接された管を製造するための方法
SU856603A1 (ru) Способ изготовлени труб
EP0133245B1 (en) A method for forming an electric resistance welded steel pipe
JP2000140947A (ja) ベンディングロールによるパイプ成形方法及びパイプ
US20020125302A1 (en) Process for producing longitudinally welded tubes
SU837438A1 (ru) Способ изготовлени сварных пр -МОшОВНыХ ТРуб
GB2296475A (en) Hollow side impact door beam with a longitudinal slot.
JPS5927660B2 (ja) チユ−ブ成形方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110827