PL203844B1 - Elektryczny styk dociskowy - Google Patents

Elektryczny styk dociskowy

Info

Publication number
PL203844B1
PL203844B1 PL355831A PL35583102A PL203844B1 PL 203844 B1 PL203844 B1 PL 203844B1 PL 355831 A PL355831 A PL 355831A PL 35583102 A PL35583102 A PL 35583102A PL 203844 B1 PL203844 B1 PL 203844B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
contact
finger
point
housing sleeve
sleeve
Prior art date
Application number
PL355831A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355831A1 (en
Inventor
Monika Bauer
Frank Moskob
Robert Dost
Bernd Schumann
Andreas Kainz
Jürgen Veit
Original Assignee
Era Contact Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Era Contact Gmbh filed Critical Era Contact Gmbh
Publication of PL355831A1 publication Critical patent/PL355831A1/xx
Publication of PL203844B1 publication Critical patent/PL203844B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R13/00Details of coupling devices of the kinds covered by groups H01R12/70 or H01R24/00 - H01R33/00
    • H01R13/02Contact members
    • H01R13/22Contacts for co-operating by abutting
    • H01R13/24Contacts for co-operating by abutting resilient; resiliently-mounted
    • H01R13/2407Contacts for co-operating by abutting resilient; resiliently-mounted characterized by the resilient means
    • H01R13/2421Contacts for co-operating by abutting resilient; resiliently-mounted characterized by the resilient means using coil springs

Landscapes

  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Connections Effected By Soldering, Adhesion, Or Permanent Deformation (AREA)
  • Contacts (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest elektryczny styk dociskowy zawierający tuleję obudowy z końcem zwróconym ku miejscu styku i końcem odwróconym od miejsca styku, palec stykowy osiowo przesuwny w tulei obudowy, który wystaje ze zwróconego ku miejscu styku końca tulei obudowy, jest wsuwany w tuleję obudowy przeciwnie do siły naprężenia wstępnego, usytuowanego w tulei obudowy elementu naprężającego wstępnie i za pomocą jego przewodzącego korpusu wytwarzany jest styk elektryczny, element przyłączeniowy, do mocowania doprowadzenia elektrycznego do odwróconego od miejsca styku końca tulei obudowy i usytuowany w tulei obudowy, osiowo elastyczny przewód elektryczny pomiędzy elementem przyłączeniowym i palcem stykowym.
Elektryczne styki dociskowe tego rodzaju służą, przykładowo do przekazywania prądu pomiędzy ruchomymi względem siebie elementami. Przy tym palec stykowy ma podwójną funkcję: po pierwsze wytwarzać styk sprężynujący mechaniczny pomiędzy ruchomym względem tulei obudowy przeciwstykiem. Po drugie, poprzez jego przewodzący prąd korpus wytwarzany jest styk elektryczny. Elektryczne styki dociskowe tego rodzaju są stosowane w szerokim zakresie, przykładowo w sprzęgach kolejowych.
W dotychczasowych elektrycznych stykach dociskowych opisanego na wstę pie rodzaju elastyczny przewód elektryczny zbudowany jest ze skrętek, które są przylutowane na stałe do trzpienia stykowego i do elementu przyłączeniowego. Przy tym, zwykle, kilka skrętek jest sfałdowanych i w ten sposób wstępnie skręconych, że mogą się one poddać wsuwaniu trzpienia stykowego w tuleję obudowy, bez wyginania skrętek, aby uniknąć ich uszkodzenia. Jednak, przy dotychczasowych elektrycznych stykach dociskowych, na skutek dużej liczby podnoszeń styków, dochodzi niekorzystnie często do uszkodzeń, zwłaszcza zerwań skrętek. Oprócz tego produkcja takich elektrycznych styków dociskowych wymaga stosunkowo dużych nakładów i jest droga.
Opis patentu europejskiego EP-0-435 408 B1 przedstawia elektryczny styk dociskowy, który ma ominąć te problemy. W tym styku dociskowym nie zastosowano skrętek. Zamiast tego palec stykowy jest częściowo ukształtowany jako wydrążony cylinder, którego ścianka jest zaopatrzona w kilka podłużnych szczelin, przez co powstały sektory ścianki, które ukształtowane zostały jako sprężynujące przewodzące języczki stykowe. Te języczki stykowe przylegają ślizgowo do wewnętrznej strony przenoszącej prąd tulei obudowy, tak, że prąd przez języczki stykowe i tuleję obudowy może przepływać do elementu przyłączeniowego. Wykonanie takiego styku dociskowego bez skrętki jest jednak porównywalnie drogie.
Opis zgłoszeniowy DE-4-317 255 C2 przedstawia elektryczny styk dociskowy dla w pełni zautomatyzowanych lub półautomatycznych sprzęgów pojazdów szynowych z tuleją obudowy z tworzywa sztucznego i tulejką ślizgową ułożyskowaną w niej przesuwnie, która przechodzi w wydrążony palec stykowy. W ten wydrążony palec stykowy wprowadzona jest od zewnątrz metalowa tulejka stykowa, która na swojej stronie zwróconej ku miejscu styku ma płytkę stykową a na swojej stronie odwróconej od miejsca styku jest obciśnięta końcem kabla. W takim styku dociskowym palec stykowy stanowi tylko mechaniczny styk, podczas gdy styk elektryczny musi być wytworzony przez przewód ułożony wewnątrz palca stykowego. Tego rodzaju konstrukcja wymaga więc dużej ilości elementów konstrukcyjnych i większych nakładów na montaż, co podraża koszty produkcji.
Zadaniem wynalazku jest zaoferowanie styku dociskowego opisanego na wstępie rodzaju, który jest łatwy w konstrukcji, wykonywany korzystnie pod względem kosztów i ma dużą trwałość tj. zwłaszcza wytrzymuje bez uszkodzeń dużą ilość rozwarć styków.
Zgodnie z wynalazkiem, zadanie to zostało rozwiązane w elektrycznym styku dociskowym opisanego na wstępie rodzaju przez to, że elastyczny przewód elektryczny swoim końcem zwróconym ku miejscu styku jest zaciśnięty w otworze osiowym znajdującym się na odwróconym od miejsca styku końcu palca stykowego a swoim końcem odwróconym od miejsca styku zaciśnięty jest w otworze osiowym na zwróconym ku miejscu styku końcu elementu przyłączeniowego.
W tym celu, odpowiednie odcinki palca stykowego i elementu przyłączeniowego są promieniowo do wewnątrz ściśnięte ze sfałdowanymi w otworach końcami przewodu, a mianowicie z dociskiem, który jest tak zwymiarowany, że przewód, z jednej strony, wystarczająco mocno jest zaciśnięty, tak, że nie może się odłączyć i zapewnia dobry styk elektryczny, z drugiej strony nie jest uszkodzony przez nacisk. Ten rodzaj mocowania nazywany jest obciskaniem.
Dzięki bezpośredniemu obciskaniu przewodu z palcem stykowym i elementem przyłączeniowym, konstrukcja zgodnego z wynalazkiem elektrycznego styku dociskowego jest prosta a jego wyPL 203 844 B1 twarzanie tanie. Jego wytwarzanie wymaga zwłaszcza znacznie mniej nakładów niż przy połączeniu lutowanym.
W przeciwieństwie do styku dociskowego z połączeniem lutowanym, zgodny z wynalazkiem elektryczny styk dociskowy ma dodatkowo wysoką trwałość. Ponieważ, z jednej strony przy przegrzewaniu lutowanego styku dociskowego istnieje niebezpieczeństwo, że lut stanie się plastyczny i skrętka „sama się odlutuje”, tj. połączenie zostanie rozłączone. Po drugie, przy skrętce przylutowanej, niebezpieczeństwo złamania jest większe niż przy obciskanej. Polega to między innymi na tym, że przy lutowaniu, lut może dostać się poza miejsce lutowania, do skrętki, i ją usztywnić, co ma ten skutek, że skrętka przy osiowym ruchu palca stykowego łatwiej się łamie.
W preferowanej postaci wykonania urządzeniem naprężającym wstępnie jest sprężyna śrubowa.
Elastycznym przewodem elektrycznym jest skrętka w postaci węża. Skrętka w postaci węża może się pod osiowym obciążeniem złożyć jak wachlarz i poddać się mu, nie powodując zginania włókien skrętki i przez to ich łamania. Ponieważ skrętka w postaci węża jest spęczana w kierunku osiowym, może się ułożyć łatwo wzdłuż osi tulei obudowy. Stanowi to duże ułatwienie względem zwykle stosowanych w stykach dociskowych skrętek, które, przykładowo, są umieszczane z pewnym skręceniem wstępnym pomiędzy palcem stykowym i elementem przyłączeniowym, po to, aby przy obciążeniu osiowym złożyły się w pętle. Aby wykonać takie wstępne skręcenie, palec stykowy zawsze musi być skręcony w pewien sposób względem elementu przyłączeniowego. To wymaga środków, które utrzymują palec stykowy w tej skręconej pozycji. W zgodnym z wynalazkiem elektrycznym styku dociskowym ze skrętką wężową takie środki nie są konieczne, co działa na korzyść prostej konstrukcji styku dociskowego.
W korzystnym udoskonaleniu, elastycznym przewodem elektrycznym jest pleciona skrę tka w postaci węża i wykonana z miedzi.
Pleciona skrętka może się poddać osiowemu spęczeniu szczególnie dobrze, nie uszkadzając się przy tym. Przy wystarczającej elastyczności spleciona skrętka może dlatego być stosunkowo duża, tj. zawierać dużą ilość włókien skrętki, dzięki czemu obniżona zostaje oporność elektryczna styku dociskowego.
W dalszej korzystnej postaci wykonania, elastycznym przewodem elektrycznym jest sprężyna śrubowa.
Może ona być, w podobny sposób jak opisana skrętka, obciśnięta z palcem stykowym i elementem przyłączeniowym. Prowadzi to do jeszcze prostszej konstrukcji styku dociskowego i do jeszcze niższych kosztów produkcji. Oprócz tego taki styk dociskowy ma szczególnie dużą trwałość, ponieważ niebezpieczeństwo złamania elastycznego przewodu przez rozwarcie styku jest praktycznie wykluczone.
Jeśli sprężyna śrubowa nie służy do przewodzenia prądu, w preferowanej postaci wykonania, element przyłączeniowy ma, skierowany ku miejscu styku, pierwszy cylindryczny odcinek, usytuowany współosiowo z tuleją obudowy i wprowadzony w odwrócony od miejsca styku koniec sprężyny śrubowej.
Dzięki temu sprężyna śrubowa jest na swoim odwróconym od miejsca styku końcu w prosty sposób utrzymywana w położeniu.
Palec stykowy, na swojej powierzchni obwodowej ma, korzystnie, obwodowy, prostopadły do osi palca rowek, w którym umieszczony jest pierścień ustalający, który na swojej stronie skierowanej ku miejscu styku tworzy zderzak dla wystającego do wewnątrz odsadzenia znajdującego się na końcu tulei skierowanym ku miejscu styku a na swojej stronie odwróconej od miejsca styku tworzy zderzak dla sprężyny.
Jeśli sprężyna nie jest obciśnięta z palcem stykowym w celu przewodzenia prądu, osadzona jest ona na stronie odwróconej od miejsca styku pierścienia ustalającego i dociska palec stykowy w kierunku styku. Ruchomość palca stykowego w kierunku styku jest ograniczona przez to, że zwrócona ku miejscu styku strona pierścienia ustalającego natrafia na skierowane do wewnątrz odsadzenie tulei obudowy. Konstrukcja z pierścieniem ustalającym i rowkiem jest wyjątkowo prosta i tania w produkcji. Zwłaszcza palec stykowy, może mieć, z wyjątkiem rowka, prostą powierzchnię cylindryczną, co jest dogodne dla produkcji.
Korzystnie, element przyłączeniowy ma drugi cylindryczny odcinek, którego średnica odpowiada średnicy wewnętrznej tulei obudowy i ma powierzchnię obciskania, poprzez którą tuleja obudowy jest obciśnięta. Tego rodzaju połączenie obciskające pomiędzy elementem przyłączeniowym i tuleją obudowy jest mocne i w produkcji korzystne pod względem kosztów.
PL 203 844 B1
W korzystnym dalszym ukształtowaniu, powierzchnia obciskania ma karb obiegający drugi cylindryczny odcinek. W tym karbie jest zaciśnięta tuleja obudowy i przez to połączona na stałe z elementem przyłączeniowym.
Korzystnie, element przyłączeniowy ma na odwróconej od miejsca styku stronie drugiego cylindrycznego odcinka, osiowo usytuowany trzpień gwintowany do przyłączenia przewodu elektrycznego.
Korzystnie, palec stykowy ma zwróconą ku miejscu styku zaokrągloną powierzchnię stykową.
Zaokrąglenie powierzchni stykowej powoduje, że palec stykowy może tworzyć styk z współpracującą powierzchnią stykową również wtedy, kiedy nie styka się z nią dokładnie prostopadle.
W korzystnym wykonaniu, zaokrąglona powierzchnia stykowa jest pozłacana, dla uniknięcia korozji, która mogłaby pogorszyć styk elektryczny.
W dalszej korzystnej postaci wykonania, w zwróconym ku miejscu styku końcu palca stykowego osadzony jest srebrny nit stykowy. Za pomocą tego nitu jest wytwarzany bardzo dobrze przewodzący, odporny na korozje styk. W korzystnym rozwinięciu, nit stykowy ma pozłacaną powierzchnię stykową.
W korzystnej postaci wykonania, tuleja obudowy, palec stykowy i element przyłączeniowy są z mosiądzu z małym udziałem ołowiu, zwłaszcza z CuZn38Pb2.
Tego rodzaju materiał jest wystarczająco przewodzący, tani, skrawalny i po odpowiedniej obróbce cieplnej daje się obciskać. Umożliwia on więc proste, szybkie i dobre wykonanie styku dociskowego. Tuleja obudowy z tego materiału, przy takiej samej grubości ścianki, jest wyraźnie stabilniejsza niż tuleja z tworzywa sztucznego. Taki elektryczny styk dociskowy ma więc jako taki, tj. bez wpuszczania w płytki z tworzywa sztucznego lub podobne elementy, wysoką stabilność i ma przez to uniwersalne zastosowanie.
Wynalazek w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na fig. 1 przedstawia przekrój podłużny przez zgodny z wynalazkiem elektryczny styk dociskowy z plecioną skrętką wężową i pozłacaną powierzchnią stykową, fig. 2 - przekrój podłużny przez zgodny z wynalazkiem elektryczny styk dociskowy z plecioną skrętką wężową i nitem stykowym ze srebra, fig. 3 - przekrój podłużny przez zgodny z wynalazkiem elektryczny styk dociskowy, w którym elastyczny przewód elektryczny pomiędzy palcem stykowym i elementem przyłączeniowym utworzony jest przez sprężynę śrubową napinającą wstępnie palec stykowy.
Fig. 1 i 3 pokazują różne postaci wykonania zgodnego z wynalazkiem elektrycznego styku dociskowego z tuleją obudowy 1, która ma koniec skierowany ku miejscu styku (na fig. 1 do 3 u góry) i koniec odwrócony od miejsca styku (na fig. 1 do 3 u dołu). Oś tulei obudowy oznaczona jest odnośnikiem 10.
W tulei obudowy 1 umocowany jest osiowo przesuwnie palec stykowy 2. Jest on przy tym wstępnie naprężony w kierunku styku przez sprężynę śrubową 4.
Palec stykowy ma na swojej powierzchni obwodowej rowek obwodowy 11, usytuowany prostopadle do osi 10. W tym rowku osadzony jest pierścień ustalający 6, który swoją stroną zwróconą ku miejscu styku (stroną górną na fig. 1 do 3) może stykać się z promieniowo do wewnątrz wystającym odsadzeniem 12 tulei obudowy. Za pomocą pierścienia ustalającego 6 i odsadzenia tulei obudowy 12 ograniczona jest ruchomość palca stykowego w kierunku miejsca styku.
Do odwróconej od miejsca styku stronie pierścienia ustalającego 6 przylega na fig. 1 i 2 sprężyna śrubowa 4. Na końcu odwróconym od miejsca styku tuleja obudowy 1 jest zamknięta elementem przyłączeniowym 3. Do tego elementu przyłączeniowego 3 na fig. 1 i 2 przylega swoim końcem odwróconym od miejsca styku sprężyna śrubowa 4. Element przyłączeniowy 3 ma skierowany ku miejscu styku pierwszy cylindryczny odcinek 13, którego średnica jest nieco mniejsza od średnicy wewnętrznej sprężyny śrubowej 4. Na fig. 1 i 2 ten pierwszy cylindryczny odcinek 13 wprowadzony jest w sprężynę i utrzymuje ją w położeniu.
Element przyłączeniowy 3 ma drugi cylindryczny odcinek 14, którego średnica odpowiada średnicy wewnętrznej tulei obudowy 1. Na jego cylindrycznej powierzchni obwodowej znajduje się obwodowy karb 15. Powierzchnia obwodowa cylindrycznego odcinka 14 z obwodowym karbem 15 stanowi powierzchnię obciskania, poprzez którą jest obciśnięta tuleja obudowy 1. Do strony odwróconej od miejsca styku, odcinka cylindrycznego 14 przylega osiowo usytuowany trzpień gwintowany 16, do którego może być zamocowane, w znany jako taki sposób, doprowadzenie elektryczne.
Palec stykowy 2 wstępnie naprężony w opisany sposób, może więc wytwarzać sprężynujący dociskowy styk elektryczny z przeciwstykiem. W przedstawionych przykładach zgodnego z wynalazkiem styku dociskowego palec stykowy i element przyłączeniowy są wykonane z CuZn38Pb2. Ten materiał jest wystarczająco przewodzący, aby wytworzyć styk elektryczny za pomocą palca stykowego 2
PL 203 844 B1 i elementu przyłączeniowego 3. Palec stykowy 2 i element przyłączeniowy 3 połączone są poprzez osiowo elastyczny przewód elektryczny.
Na fig. 1 i 2 elastyczny przewód elektryczny utworzony jest przez pleciony wąż skrętkowy z miedzi. Ten wąż skrętkowy wprowadzony jest jednym końcem w otwór 20 w palcu stykowym 2 a drugim końcem w otwór 21 1 elemencie przyłączeniowym 3 i tam zaciśnięty. W tym celu odpowiednie odcinki palca stykowego 2 i elementu przyłączeniowego 3 są promieniowo do wewnątrz dociśnięte ze sfałdowanym wężem skrętkowym, a mianowicie z dociskiem, który jest tak zwymiarowany, że skrętka z jednej strony zaciśnięta jest wystarczająco mocno, aby nie mogła się odłączyć i zapewnia dobry styk, a z drugiej strony nie jest przez ten docisk uszkadzana. Ten rodzaj mocowania nazywany jest obciskaniem.
Bezpośrednim obciskaniem skrętki z palcem stykowym i elementem przyłączeniowym różni się zgodny z wynalazkiem styk dociskowy od dotychczasowych styków dociskowych, w których kabel lub skrętka jest przylutowana na stałe do palca stykowego i elementu przyłączeniowego. Obciskanie skrętki ma względem lutowania tę zaletę, że wymaga mniejszych nakładów w produkcji, i podwyższa trwałość styku dociskowego. Ponieważ przy przylutowanej skrętce istnieje niebezpieczeństwo, że się ona odlutuje przy przegrzaniu styku dociskowego. Oprócz tego, skrętka może zostać usztywniona przez lut i przez to łatwiej się łamać.
W eksploatacji styku dociskowego, palec stykowy 2 jest wsunięty w tuleję obudowy, a wąż skrętkowy przy tym osiowo spęczony. Skrętka wężowa może się optymalnie poddać takiemu osiowemu spęczeniu, przez to, że się ona osiowo składa wachlarzowo. Unika się przy tym tego, że oddzielne włókna skrętki zaginają się i łamią, dzięki czemu podwyższa się trwałość zgodnego z wynalazkiem elektrycznego styku dociskowego.
W dotychczasowych stykach dociskowych zwykle sfałdowanych było kilka skrętek i umieszczanych przez pewne wstępne skręcenie w tulei obudowy 1, aby układały się one przy osiowym spęczaniu w wężach bez zaginania. W tym celu należy zagwarantować, aby palec stykowy 2 był utrzymywany z pewnym skręceniem względem obudowy 1. Zwykle używane do tego zabezpieczenie przed skręceniem nie jest, w przeciwieństwie do tego, wymagane przy splecionej, tworzącej wąż, skrętce zgodnego z wynalazkiem elektrycznego styku dociskowego, co czyni konstrukcje prostszą i utrzymuje na niższym poziomie koszty. Ponieważ pleciona tworząca wąż skrętka może się szczególnie dobrze poddawać spęczaniu, może być większa jako całość, tj. może zawierać dużą ilość włókien skrętki, bez tego, że stałaby się ona zbyt sztywna i przez to podatna na złamania. Stąd zgodny z wynalazkiem elektryczny styk dociskowy ze skrętką wężową może być skonstruowany zwłaszcza do przekazywania większych prądów.
W dalszej postaci wykonania zgodnego z wynalazkiem styku dociskowego, elastyczny przewód elektryczny pomiędzy palcem stykowym 2 i elementem przyłączeniowym 3 utworzony jest tylko przez sprężynę śrubową 4, która jednocześnie napina wstępnie palec stykowy 2. Tego rodzaju elektryczny styk dociskowy przedstawiony został na fig. 3. Palec stykowy 2 ma na swojej stronie odwróconej od miejsca styku osiowy otwór 22 a element przyłączeniowy 3 ma na swojej stronie zwróconej ku miejscu styku osiowy otwór 23. W te otwory wprowadzone są końce sprężyny śrubowej 4 i obciśnięte z palcem stykowym lub elementem przyłączeniowym. Tego rodzaju konstrukcja jest prosta i ma dużą trwałość, ponieważ sprężyna 4 jest nieczuła na spęczanie.
Na fig. 1 palec stykowy 2 ma zaokrągloną pozłacaną powierzchnię stykową 24. Dzięki zaokrągleniu, za pomocą tej powierzchni może zostać utworzony dobry styk elektryczny ze współpracującą powierzchnią stykową, również wtedy, kiedy palec stykowy 2 nie trafia na nią zupełnie prostopadle. Alternatywnie, palec stykowy 2 może być zaopatrzony w srebrny nit 7, przedstawiony na fig. 2 i 3. Srebrny nit 7 ma podłużny odcinek 25, którym osadzony jest w otworze osiowym 26 w palcu stykowym 2. Poza tym ma on główkę 27, ze zwróconą ku miejscu styku wstępnie wyobloną powierzchnią stykową, która również może być pozłacana.
We wszystkich opisanych postaciach wykonania, zgodny z wynalazkiem elektryczny styk dociskowy odznacza się prostą konstrukcją złożoną z niewielu, prostych w produkcji i szybkich i tanich w montażu elementów. Przykładowo, palec stykowy 2 na fig. 1 i 2 ma w zasadzie cylindryczny kształt, który na rysunku tylko na skutek obciśnięcia skrętką jest nieco osznurowany. Zwłaszcza nie wymaga on dwuczęściowej konstrukcji z odcinkami o różnej średnicy, aby stanowić zderzak dla odsadzenia 12. Element przyłączeniowy 3 umożliwia jednocześnie zamocowanie skrętki 5 i/lub sprężyny 4, zamknięcie tulei obudowy 1 przez, zaopatrzoną w karb 15, cylindryczną, powierzchnię obciskania i przyłączenie doprowadzenia za pomocą trzpienia gwintowanego 16. Pokazane na rysunku połączenie obciska6
PL 203 844 B1 ne pomiędzy drugim cylindrycznym odcinkiem 14 elementu przyłączeniowego 3 i tuleja obudowy 1 można wykonać szybko i korzystnie pod względem kosztów a przy tym jako bardzo odporne.
W przedstawionych przykładach tuleja obudowy 1 jest również wykonana z CuZn38Pb2, który jest korzystny cenowo, dobrze skrawalny, dobrze przewodzący prąd i nadaje się do obciskania i przez to pozwala na proste i tanie wykonanie zgodnego z wynalazkiem elektrycznego styku dociskowego.

Claims (16)

1. Elektryczny styk dociskowy zawierający tuleję obudowy z końcem zwróconym ku miejscu styku i końcem odwróconym od miejsca styku, palec stykowy, osiowo przesuwny w tulei obudowy, który wystaje ze zwróconego ku miejscu styku końca tulei obudowy, jest wsuwany w tuleję obudowy przeciwnie do siły naprężenia wstępnego, usytuowanego w tulei obudowy elementu naprężającego wstępnie i za pomocą jego przewodzącego korpusu wytwarzany jest styk elektryczny, element przyłączeniowy, do mocowania doprowadzenia elektrycznego do odwróconego od miejsca styku końca tulei obudowy i usytuowany w tulei obudowy, osiowo elastyczny przewód elektryczny pomiędzy elementem przyłączeniowym i palcem stykowym, znamienny tym, że elastyczny przewód elektryczny, swoim końcem zwróconym ku miejscu styku, jest zaciśnięty w otworze osiowym (20, 22) znajdującym się na odwróconym od miejsca styku końcu osiowo przesuwnego w tulei obudowy (1) palca stykowego (2), a swoim końcem odwróconym od miejsca styku zaciśnięty jest w otworze osiowym (21, 23) na zwróconym ku miejscu styku końcu elementu przyłączeniowego (3).
2. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzeniem naprężającym wstępnie jest sprężyna śrubowa (4).
3. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że elastycznym przewodem elektrycznym jest skrętka (5) w postaci węża.
4. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 3, znamienny tym, że skrętka (5) w postaci węża jest pleciona i wykonana z miedzi.
5. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 2, znamienny tym, że elastycznym przewodem elektrycznym jest sprężyna śrubowa (4).
6. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 3, znamienny tym, że element przyłączeniowy (3) ma skierowany ku miejscu styku pierwszy cylindryczny odcinek (13), usytuowany współosiowo z tuleją obudowy (1) i wprowadzony w sprężynę śrubową (4).
7. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 3, znamienny tym, że palec stykowy (2) na swojej powierzchni obwodowej ma obwodowy, prostopadły do osi palca rowek (11), w którym umieszczony jest pierścień ustalający (6), który na swojej stronie skierowanej ku miejscu styku tworzy zderzak dla wystającego do wewnątrz odsadzenia (12) znajdującego się na końcu tulei zwróconym ku miejscu styku a na swojej stronie odwróconej od miejsca styku tworzy zderzak dla sprężyny (4).
8. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 5, znamienny tym, że palec stykowy (2) na swojej powierzchni obwodowej ma obwodowy, prostopadły do osi palca rowek (11), w którym umieszczony jest pierścień ustalający (6), który na swojej stronie skierowanej ku miejscu styku tworzy zderzak dla wystającego do wewnątrz odsadzenia (12) znajdującego się na końcu tulei (1) zwróconym ku miejscu styku.
9. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 1, znamienny tym, że element przyłączeniowy (3) ma drugi cylindryczny odcinek (14), którego średnica odpowiada średnicy wewnętrznej tulei obudowy (1) i ma powierzchnię obciskania, poprzez którą tuleja obudowy (1) jest obciśnięta.
10. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 9, znamienny tym, że powierzchnia obciskania ma karb (15) obiegający drugi cylindryczny odcinek (14).
11. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że element przyłączeniowy (3) ma na odwróconej od miejsca styku stronie drugiego cylindrycznego odcinka (14), osiowo usytuowany trzpień gwintowany (16) do przyłączenia przewodu elektrycznego.
12. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 1, znamienny tym, że palec stykowy (2) ma zwróconą ku miejscu styku zaokrągloną powierzchnię stykową (24).
13. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 12, znamienny tym, że powierzchnia stykowa (24) jest pozłacana.
14. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 12, znamienny tym, że w zwróconym ku miejscu styku końcu palca stykowego (2) osadzony jest srebrny nit stykowy (7).
PL 203 844 B1
15. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 14, znamienny tym, że nit stykowy (7) ma pozłacaną powierzchnię stykową.
16. Elektryczny styk dociskowy według zastrz. 1, znamienny tym, że tuleja obudowy (1), palec stykowy (2) i element przyłączeniowy (3) są z mosiądzu z małym udziałem ołowiu, zwłaszcza z CuZn38Pb2.
PL355831A 2001-09-04 2002-09-02 Elektryczny styk dociskowy PL203844B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10143200A DE10143200A1 (de) 2001-09-04 2001-09-04 Elektrischer Druckkontakt

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355831A1 PL355831A1 (en) 2003-03-10
PL203844B1 true PL203844B1 (pl) 2009-11-30

Family

ID=7697600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355831A PL203844B1 (pl) 2001-09-04 2002-09-02 Elektryczny styk dociskowy

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6773312B2 (pl)
EP (1) EP1289072A3 (pl)
CN (1) CN1258787C (pl)
BR (1) BR0203625A (pl)
DE (1) DE10143200A1 (pl)
PL (1) PL203844B1 (pl)

Families Citing this family (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7040902B2 (en) * 2003-03-24 2006-05-09 Che-Yu Li & Company, Llc Electrical contact
CN2682639Y (zh) * 2003-11-20 2005-03-02 上海莫仕连接器有限公司 压接式导电端子
CN2682641Y (zh) * 2003-11-20 2005-03-02 上海莫仕连接器有限公司 压接式导电端子
DE102004033864A1 (de) * 2004-07-13 2006-02-16 Era-Contact Gmbh Elektrischer Druckkontakt
US20060183373A1 (en) 2005-02-17 2006-08-17 Finke Michael D Connector including isolated conductive paths
US7154286B1 (en) * 2005-06-30 2006-12-26 Interconnect Devices, Inc. Dual tapered spring probe
US20070018666A1 (en) * 2005-07-22 2007-01-25 Nasser Barabi Spring contact pin for an IC chip tester
DE102005037789A1 (de) * 2005-08-10 2007-02-15 Era-Contact Gmbh Steckverbinderanordnung zum Herstellen und Trennen mindestens einer elektrischen Verbindung mit einer weiteren komplementären Steckverbinderanordnung
US7311526B2 (en) 2005-09-26 2007-12-25 Apple Inc. Magnetic connector for electronic device
US7351066B2 (en) 2005-09-26 2008-04-01 Apple Computer, Inc. Electromagnetic connector for electronic device
US7429188B2 (en) * 2006-07-03 2008-09-30 Hon Hai Precision Ind. Co., Ltd. Cable connector assembly with status indicator means
US7217142B1 (en) 2006-07-03 2007-05-15 Hon Hai Precision Ind. Co., Ltd. Cable connector assembly with improved contacts
US7377822B1 (en) * 2006-12-14 2008-05-27 Lotes Co., Ltd. Electrical connector
US7479794B2 (en) * 2007-02-28 2009-01-20 Sv Probe Pte Ltd Spring loaded probe pin assembly
US7736156B2 (en) * 2007-05-10 2010-06-15 Apple Inc. Connector assembly with improved solder tails
WO2009105784A2 (en) 2008-02-21 2009-08-27 Melni Mark L Electrical connectors and methods of manufacturing and using same
US8066525B2 (en) 2008-02-21 2011-11-29 Melni Mark L Electrical connectors and methods of manufacturing and using same
US9791634B2 (en) 2008-09-30 2017-10-17 Apple Inc. Magnetic connector with optical signal path
US7841776B2 (en) 2008-09-30 2010-11-30 Apple Inc. Magnetic connector with optical signal path
US8493085B2 (en) * 2009-03-27 2013-07-23 Essai, Inc. Spring contact pin for an ic test socket and the like
US9046568B2 (en) * 2009-03-27 2015-06-02 Essai, Inc. Universal spring contact pin and IC test socket therefor
US8052427B2 (en) * 2009-04-01 2011-11-08 GM Global Technology Operations LLC Connector assembly for coupling an electric motor to a power source
EP2497158A4 (en) 2009-11-03 2014-07-23 Melni Llc ELECTRICAL PLUG CONNECTORS AND METHOD FOR THEIR PRODUCTION AND USE
US8888500B2 (en) 2011-06-30 2014-11-18 Apple Inc. Robust magnetic connector
US9065205B2 (en) 2011-08-11 2015-06-23 Apple Inc. Connector insert having a cable crimp portion with protrusions and a receptacle having label in the front
US8523576B2 (en) 2011-10-24 2013-09-03 GM Global Technology Operations LLC Connector for coupling an electric motor to a power source
US9570828B2 (en) * 2012-10-03 2017-02-14 Corad Technology Inc. Compressible pin assembly having frictionlessly connected contact elements
US9831589B2 (en) 2012-10-03 2017-11-28 Corad Technology Inc. Compressible pin assembly having frictionlessly connected contact elements
US8956193B2 (en) * 2012-12-12 2015-02-17 Intel Corporation Helicoil spring backing socket
US20220258103A1 (en) 2013-07-18 2022-08-18 DynaEnergetics Europe GmbH Detonator positioning device
US9702680B2 (en) 2013-07-18 2017-07-11 Dynaenergetics Gmbh & Co. Kg Perforation gun components and system
CA2941648C (en) 2014-03-07 2022-08-16 Dynaenergetics Gmbh & Co. Kg Device and method for positioning a detonator within a perforating gun assembly
JP6489749B2 (ja) * 2014-03-17 2019-03-27 コラド・テクノロジー・インコーポレーテッド 摩擦なく接続された接触要素を有する圧縮性ピンアセンブリ
US11293736B2 (en) 2015-03-18 2022-04-05 DynaEnergetics Europe GmbH Electrical connector
DE102015207958A1 (de) * 2015-04-29 2016-11-03 Te Connectivity Germany Gmbh Kontaktanordnung und Hülse für eine Kontaktanordnung
WO2017073290A1 (ja) * 2015-10-28 2017-05-04 株式会社オートネットワーク技術研究所 端子
CN106099486B (zh) * 2016-08-22 2019-11-26 深圳市华惠连接器有限公司 电连接器可伸缩接触件
CN106653418A (zh) * 2017-03-20 2017-05-10 江西顾特乐精藏科技有限公司 触控式自动耦合装置
CN107240799B (zh) * 2017-07-28 2023-07-21 中车青岛四方车辆研究所有限公司 电压力接触器
CN110416771B (zh) * 2018-04-27 2021-04-06 株洲中车时代半导体有限公司 一种能够调节行程的软连接结构
WO2021116338A1 (en) 2019-12-10 2021-06-17 DynaEnergetics Europe GmbH Oriented perforating system
US11808093B2 (en) 2018-07-17 2023-11-07 DynaEnergetics Europe GmbH Oriented perforating system
US11339614B2 (en) 2020-03-31 2022-05-24 DynaEnergetics Europe GmbH Alignment sub and orienting sub adapter
US11480038B2 (en) 2019-12-17 2022-10-25 DynaEnergetics Europe GmbH Modular perforating gun system
US11988049B2 (en) 2020-03-31 2024-05-21 DynaEnergetics Europe GmbH Alignment sub and perforating gun assembly with alignment sub
CN111551763B (zh) * 2020-05-20 2022-05-03 贵州电网有限责任公司 一种电能表表箱插接座及其插接机构
CN111551764B (zh) * 2020-05-20 2022-04-29 贵州电网有限责任公司 一种新型电能表接线端子
US11424573B2 (en) 2020-09-24 2022-08-23 Apple Inc. Magnetic connectors with self-centering floating contacts
CN112832672B (zh) * 2020-11-17 2023-05-02 中石化江钻石油机械有限公司 一种具有监测丝扣松动的井下动力钻具
US11713625B2 (en) 2021-03-03 2023-08-01 DynaEnergetics Europe GmbH Bulkhead

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2724096A (en) * 1952-12-04 1955-11-15 American Phenolic Corp Spring loaded butt contact with internal contacting sleeve
FR2063662A5 (pl) 1969-10-24 1971-07-09 Alsthom
US3813772A (en) * 1970-06-30 1974-06-04 Reynolds Metals Co Method of forming steel supported aluminum overhead conductors
DE2723731A1 (de) 1977-05-26 1978-11-30 Bbc Brown Boveri & Cie Federdruckkontakt
FR2545993B3 (fr) 1983-05-11 1986-08-22 Marechal Sepm Contacts electriques elastiques a pression axiale
US4743201A (en) * 1987-05-08 1988-05-10 General Signal Corporation Moveable electrical contact plunger
DE3938706C1 (pl) 1989-11-17 1990-10-04 Fabeg Gmbh, 7518 Bretten, De
DE4317255C2 (de) 1993-05-24 1996-01-18 Dunkel Otto Gmbh Elektrischer Druckkontakt für voll- oder halbautomatische Schienenfahrzeug-Kupplungen
US5641315A (en) * 1995-11-16 1997-06-24 Everett Charles Technologies, Inc. Telescoping spring probe

Also Published As

Publication number Publication date
CN1407570A (zh) 2003-04-02
EP1289072A2 (de) 2003-03-05
US6773312B2 (en) 2004-08-10
DE10143200A1 (de) 2003-04-03
EP1289072A3 (de) 2003-12-03
PL355831A1 (en) 2003-03-10
BR0203625A (pt) 2003-06-03
US20030049974A1 (en) 2003-03-13
CN1258787C (zh) 2006-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL203844B1 (pl) Elektryczny styk dociskowy
EP2487758B1 (en) Electrical connector for high-temperature environments
US6264508B1 (en) Female type contact piece enabling electrical contact with a male element
US7850495B2 (en) Electrical contacts
US4120556A (en) Electrical contact assembly
US4210381A (en) Electrical connector contacts
US9281648B2 (en) Brush block for a slipring
EP2141775A2 (en) Electrical connectors
US4556265A (en) RF Coaxial-strip line connector
KR20100129739A (ko) 후프 부재, 내부 전도체 터미널 및 동축 커넥터 제조 방법
JP2010531530A (ja) 電気的な差し込みコネクタ
US4659164A (en) Diode connector
US10644459B2 (en) Electrical connector
JPH04280084A (ja) はんだなしプラグ・ケーブル接続装置
WO2015000749A1 (en) Connector for high frequency coaxial cable
WO2008125922A1 (en) Electrical male terminal
KR102513547B1 (ko) 코일단말의 접속구조
JP2009021148A (ja) 電線接続構造
CN111837202B (zh) 线束
CN111869012B (zh) 连接端子及端子连接体
US6123549A (en) High integrity electrical connector
US6767240B2 (en) Electrical connector with cable insulation strain relief feature
KR20100118437A (ko) 터미널
CN110301070B (zh) 导体连接装置,连接件和用于制造导体连接装置的方法
JP4235303B2 (ja) 温度ヒューズ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140902