PL202939B1 - Urządzenie do manipulowania kontenerem oraz pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem - Google Patents

Urządzenie do manipulowania kontenerem oraz pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem

Info

Publication number
PL202939B1
PL202939B1 PL340950A PL34095000A PL202939B1 PL 202939 B1 PL202939 B1 PL 202939B1 PL 340950 A PL340950 A PL 340950A PL 34095000 A PL34095000 A PL 34095000A PL 202939 B1 PL202939 B1 PL 202939B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
vehicle
container
shaped arm
tipper
Prior art date
Application number
PL340950A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340950A1 (en
Inventor
Kock Hugo De
Original Assignee
Victoria Administration Limited
Victoria Administration Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8241467&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL202939(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Victoria Administration Limited, Victoria Administration Ltd filed Critical Victoria Administration Limited
Publication of PL340950A1 publication Critical patent/PL340950A1/xx
Publication of PL202939B1 publication Critical patent/PL202939B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D53/00Tractor-trailer combinations; Road trains
    • B62D53/04Tractor-trailer combinations; Road trains comprising a vehicle carrying an essential part of the other vehicle's load by having supporting means for the front or rear part of the other vehicle
    • B62D53/08Fifth wheel traction couplings
    • B62D53/0857Auxiliary semi-trailer handling or loading equipment, e.g. ramps, rigs, coupling supports
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60PVEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
    • B60P1/00Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading
    • B60P1/64Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading the load supporting or containing element being readily removable
    • B60P1/6418Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading the load supporting or containing element being readily removable the load-transporting element being a container or similar
    • B60P1/6463Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading the load supporting or containing element being readily removable the load-transporting element being a container or similar fitted with articulated beams for longitudinal displacement of the container

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do manipulowania kontenerem, zwłaszcza urządzenie z ramieniem w kształcie litery „L” do holowania i manipulowania kontenerem, umożliwiające dowolne transformacje ciągnika naczepy oraz pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem.
Przemysł transportowy musi spełniać wymogi bezustannie wzrastających wymagań intensywnego użytkowania sprzętu. Posługiwanie się kontenerami jest w tym względzie bardzo istotne, ponieważ dzięki kontenerom nie trzeba unieruchamiać całego pojazdu podczas załadunku, jak to ma miejsce w przypadku ciężarówki wywrotki lub ciężarówki z plandeką. Urządzenia z ramieniem (patrz przykładowo europejski opis patentowy nr EP 358 541 oraz brytyjski opis patentowy nr GB 1 371 812) umożliwiają holowanie, ładowanie lub nawet łatwe przechylanie kontenerów i chwytaków wywrotkowych, umieszczonych na pojazdach transportowych.
Skądinąd, istnieją pojazdy przeznaczone do holowania naczep, o takiej samej mocy i gabarytach. Pojazdy te są wyposażone z tyłu w siodło, umożliwiające przegubowe połączenie z naczepą.
Niestety, ze względu na zajmowane miejsce i wytrzymałość mechaniczną, wyposażenie pojazdu w siodło wyklucza jego wyposażenie w inne urządzenia.
Podejmowane były jednakże rozmaite starania, mające na celu wielofunkcyjne wykorzystanie pojazdów: system szybkiego demontowania wyposażenia, ramy nośne wyposażeń, przedstawione w szczególnoś ci w europejskim opisie patentowym nr EP 0 513 623.
Francuski opis patentowy nr FR 1 528 767 opisuje ciężarówkę wyposażoną w dźwig podnoszący i w platformę odchylną pokrywającą siodło do holowania, będącą wtedy pojazdem hybrydowym do manewrowania, niezmiernie jednak ciężkim i zabierającym dużo miejsca oraz bardzo źle - albo nawet wcale - niedostosowanym do ruchu drogowego.
Publikacja WO 94/15813 opisuje rozwiązanie z ramieniem i wywrotnicą, w którym siodło jest zamontowane na wywrotnicy, co ogranicza wymiary siodła i ładowność, zarówno odnośnie holowania, jak i transportowanego ciężaru.
Celem wynalazku jest zapewnienie odpornego urządzenia do manipulowania kontenerem, które można dostosować do ram pojazdów standardowych, posiadającego charakterystykę mechaniczną zwiększającą możliwość ładowania oraz holowania i które nie wpływa na sprawność drogową pojazdu wyposażonego w to urządzenie.
Innym celem wynalazku jest zapewnienie łatwości manipulowania, umożliwiającej przyspieszenie przeładunku, a dodatkowo jeszcze innym celem jest uniknięcie znacznego zwiększenia masy własnej pojazdu.
Urządzenie do manipulowania kontenerem dla pojazdu samochodowego, składające się z ramienia w kształcie litery „L” do holowania, obracającego się na osi i zakończonego hakiem, wywrotnicy obracającej się wokół pierwszej osi poziomej i środków uruchamiających tę wywrotnicę oraz rolek prowadzących kontener, obejmujące dodatkowo: ramę zawierającą część przednią oraz część tylną, podtrzymującą drugą oś skrętu, przy czym ta druga oś skrętu umieszczona jest - po zmontowaniu, przed punktem podparcia ramy pojazdu na jego zespole zawieszenia tylnego, a część tylna podpiera pierwszą oś poziomą oraz łącznik zamontowany obrotowo na drugiej osi skrętu, podpierający obrotowo ramię w kształcie litery „L”, a pomiędzy tym łącznikiem oraz podstawą ramienia w kształcie litery „L” umieszczone są dodatkowo drugie środki uruchamiające, przy czym trzon ramienia w kształcie „L” jest ruchomy w stosunku do podstawy ramienia w kształcie litery „L”, według wynalazku cechuje się tym, że pierwsza oś pozioma jest - po zmontowaniu, przesunięta w dół w stosunku do górnej powierzchni ramy pojazdu.
Urządzenie według wynalazku cechuje się tym, że w jego skład wchodzi siodło nadające się do zamocowania na ramie pojazdu, przy czym oś siodła usytuowana jest - po zmontowaniu, przed punktem podparcia ramy pojazdu na jego zawieszeniu tylnym.
W urządzeniu według wynalazku podstawa ramienia w kształcie litery „L” jest teleskopowa.
Korzystnie, podstawa ramienia w kształcie litery „L” ma przekrój trapezowy.
W urządzeniu według wynalazku, korzystnie, podstawa ramienia w kształcie litery „L” jest połączona przegubowo z jego trzonem zakończonym hakiem.
Zgodnie z wynalazkiem część przednia oraz tylna ramy urządzenia do manipulowania kontenerem są połączone obniżoną podłużnicą, nie przekraczającą - po zmontowaniu, górnej powierzchni ramy pojazdu.
PL 202 939 B1
Korzystnie, części przednia i tylna ramy tego urządzenia nadają się do zamocowania niezależnie jedna od drugiej bezpośrednio na ramie pojazdu.
W urządzeniu według wynalazku, środki blokujące kontener są umieszczone na zespole utworzonym z wywrotnicy oraz łącznika.
Jednocześnie, rolki prowadzące są chowane do dołu.
Korzystnie, siodło jest wyposażone w samoczynne urządzenie blokowania kołka ustalającego.
Zgodnie z wynalazkiem, po zmontowaniu urządzenia do manipulowania kontenerem, w położeniu spoczynkowym, wywrotnica oraz jej ramiona znajdują się na zewnątrz podłużnic tworzących ramę pojazdu.
Wynalazek dotyczy także pojazdu samochodowego wyposażonego w urządzenie do manipulowania kontenerem, a także w kabinę przednią, ramę oraz zespół zawieszenia tylnego, które to urządzenie składa się z ramienia w kształcie litery „L” do holowania, obracającego się na osi i zakończonego hakiem, wywrotnicy obracającej się wokół pierwszej osi poziomej i środków uruchamiających tę wywrotnicę oraz rolek prowadzących kontener i obejmuje dodatkowo: ramę zawierającą część przednią oraz część tylną, podtrzymującą drugą oś skrętu, przy czym ta druga oś skrętu umieszczona jest - po zmontowaniu, przed punktem podparcia ramy pojazdu na jego zespole zawieszenia tylnego, a część tylna podpiera pierwszą oś poziomą oraz łącznik zamontowany obrotowo na drugiej osi skrętu, podpierający obrotowo ramię w kształcie litery „L”, przy czym pomiędzy tym łącznikiem, a podstawą ramienia w kształcie litery „L” umieszczone są dodatkowo drugie środki uruchamiające, przy czym trzon ramienia w kształcie „L” jest ruchomy w stosunku do podstawy ramienia w kształcie litery „L”, cechującego się tym, że w urządzeniu do manipulowania kontenerem pierwsza oś pozioma jest - po zmontowaniu, przesunięta w dół w stosunku do górnej powierzchni ramy pojazdu.
W urzą dzeniu wedł ug wynalazku odpowiednie proporcje ramienia drugorzę dnego, trzonu oraz podstawy ramienia w kształcie litery „L” są tak zaprojektowane, że hak może z łatwością złapać kontener i holować go na ramie pojazdu.
Jak wspomniano, w skład urządzenia według wynalazku wchodzi siodło zamocowane - ewentualnie fabrycznie, na ramie pojazdu, przy czym oś siodła jest umieszczona przed punktem podparcia ramy pojazdu na jego zawieszeniu tylnym.
Może to być siodło 3 1/2, co znacznie zwiększa możliwości ładowania i holowania w porównaniu do siodła 2. Dzięki temu, tradycyjny ciężar 55 ton może być zwiększony do 110 ton.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku podstawa ramienia w kształcie litery „L” jest teleskopowa. Oprócz zmniejszenia wagi w porównaniu z wykonaniem opisanym wyżej, ma to tę dodatkową zaletę, że umożliwia przy pomocy tylko jednego podstawowego urządzenia manipulowanie kontenerami o rozmaitych długościach oraz montowanie urządzenia według wynalazku na rozmaitych typach ciężarówek (możliwość dostosowania w granicach od 4,80 m do 5,30 m).
Poza tym, ponieważ trwałość urządzenia według wynalazku przekracza trwałość pojazdu, na którym jest ono zamontowane, urządzenie to może być z łatwością zamontowane na innych kolejnych pojazdach własnego parku samochodowego, powodując zwiększenie opłacalności.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku podstawa ramienia w kształcie litery „L” ma przekrój trapezowy - odmiennie niż w rozwiązaniu tradycyjnym, dzięki czemu zwiększa się jego sztywność.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku podstawa ramienia w kształcie litery „L” jest połączona przegubowo z jego trzonem zakończonym hakiem, co ułatwia manipulowanie wywrotką.
Korzystnie w urządzeniu według wynalazku część przednia oraz tylna jego ramy są połączone obniżoną podłużnicą, nie przekraczającą górnej powierzchni ramy pojazdu.
W korzystnym przykładzie realizacji urządzenia według wynalazku części przednia i tylna jego ramy są zamocowane niezależnie jedna od drugiej bezpośrednio na ramie pojazdu, co znacznie zmniejsza wagę samego mechanizmu i umożliwia zwiększenie w takim samym stopniu ładowności pojazdu.
W urzą dzeniu wedł ug wynalazku, korzystnie ś rodki blokują ce kontener są umieszczone na zespole utworzonym z wywrotnicy oraz łącznika.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku rolki mogą być chowane do dołu. Są one przykładowo montowane na osi obracającej się równolegle do pierwszej osi skrętu.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku siodło jest wyposażone w samoczynne urządzenie blokowania (pneumatyczne lub hydrauliczne) kołka ustalającego. Wyposażenie siodła w takie urządzenie umożliwia kierowcy jego zdalne uruchamianie.
PL 202 939 B1
Wywrotnica jest specjalnie korzystnie ukształtowana z blachy co umożliwia zmniejszenie wagi w porównaniu do tradycyjnej struktury w kształ cie kratownicy oraz lepsze zabezpieczenie elementów pod spodem.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku w położeniu spoczynkowym, wywrotnica oraz jej ramiona znajdują się na zewnątrz podłużnic tworzących ramę pojazdu. W ten sposób uzyskuje się optymalne obniżenie, a jednocześnie urządzenie według wynalazku nie zachodzi na przestrzeń zawieszenia tylnego.
Zaletą wynalazku jest to, że urządzenie może być bezpośrednio montowane na pojazdach już wyposażonych w siodła tradycyjne, różnych typów.
Inną zaletą jest to, że siodło pozostaje - bez konieczności zmian, na wysokości standardowej (1,35 m) od powierzchni ziemi, co ułatwia kierowcom manewrowanie.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku, zamontowane na ciężarówce, w pozycji przechylonej w widoku perspektywicznym, fig. 2 przedstawia w uproszczeniu urządzenie według wynalazku zamontowane na pojeździe używanym jako ciągnik siodłowy do naczepy - w widoku z boku, fig. 3 przedstawia urządzenie według wynalazku zamontowane na pojeździe, podczas transportu kontenera - w widoku z boku, fig. 4 przedstawia urządzenie według wynalazku w pozycji przechylonej - w widoku perspektywicznym, a fig. 5 do 7 przedstawiają to urządzenie w poszczególnych fazach manewru wyładowania kontenera - w widoku z boku.
Na załączonym rysunku fig. 1 do 3 przedstawiają różne możliwości zastosowania pojazdu wyposażonego w urządzenie 1 według wynalazku: albo jako pojazd do transportu i manipulowania kontenerem 2 (fig. 1 i 3), z możliwością ładowania i przechylania (fig. 1), bądź też jako pojazd do holowania naczepy 4. Jako podjazd podstawowy może być użyty każdy rodzaj pojazdu z przednią kabiną wagonową 6 oraz ramą tylną 8. Pojazd ten może być fabrycznie wyposażony w siodło 10 do holowania, ale siodło 10 może być także dodane przy montowaniu urządzenia 1 lub później.
Aby ułatwić lepsze zrozumienie wynalazku, urządzenie 1 jest opisane z odniesieniem do rysunku fig. 4, na którym jest ono przedstawione osobno, w pozycji przechylonej, tak jak na rysunku fig. 1. Jest oczywiste, że różne przedstawione na rysunku elementy są normalnie zamocowane do podłużnic 12 ramy tylnej 8 pojazdu.
Urządzenie 1 składa się z części wystającej, a mianowicie z ramienia do holowania 14, zakończonego hakiem 16. Hak 16 umożliwia chwytanie i manewrowanie kontenerem 2, kiedy ramię 14 jest sprowadzone z powrotem do tyłu, tak jak jest to przedstawione na rysunku fig. 5 do 7.
Przechylenie załadowanego kontenera 2 jest możliwe dzięki tradycyjnej wywrotnicy 18, obracającej się wokół pierwszej osi skrętu 20.
Przechylenie powodowane jest przez bardzo silne środki przechylające (uruchamiające) - siłowniki 22.
Siłowniki 22 są zamontowane swoimi zakończeniami do części przedniej 24 ramy przynależnej do urządzenia i są połączone przegubowo z łącznikiem 26, zamontowanym na drugiej osi, która jest podtrzymywana przez ramiona 30, będące przedłużeniem wywrotnicy 18.
Kiedy urządzenie znajduje się w spoczynku, jak to pokazano na rysunku fig. 3, ramiona 30 są umieszczone równolegle na zewnątrz podłużnic 12 i nie zachodzą na przestrzeń normalnie zajmowaną przez siodło 10. Ich profil jest skądinąd tak zaprojektowany, aby nie wystawały do góry, tak aby nie przeszkadzały w manewrowaniu, szczególnie gdy pojazd jest wyposażony w siodło 10 do holowania.
Wyposażenie w siodło 10, którego oś - zgodnie z przepisami, musi znajdować się przed punktem podparcia tylnego zawieszenia pojazdu, w wypadku urządzenia tradycyjnego spowodowałoby niemożliwy do rozwiązania problem kinematyczny. Problem ten jest wyeliminowany w urządzeniu według wynalazku.
Ramię do holowania 14, na którym jest hak 16 ma kształt litery „L”. Podstawa 32 ramienia „L” jest zamontowana obrotowo do wolnego końca łącznika 26. Drugi zestaw siłowników 34 (składający się w tym przypadku z jednego siłownika 34) umożliwia zmianę położenia względnego tych dwóch elementów 26, 32. Poza tym podstawa 32 ramienia „L” ma część teleskopową 36, co umożliwia zmianę długości i w ten sposób przemieszczenie trzonu 38 ramienia „L” zakończonego hakiem 16.
Działanie poszczególnych elementów ilustruje rysunek fig. 3, 5, 6 i 7, przedstawiający kolejne fazy rozładunku kontenera 2.
PL 202 939 B1
Tył kontenera 2 opiera się na rolkach prowadzących 40. Zasuwy 42 zamontowane na zespole składającym się z wywrotnicy 18 i łącznika 26 zabezpieczają przed jakimkolwiek ruchem kontenera 2 podczas transportu.
Po odblokowaniu zasuw 42, operator (to znaczy, zazwyczaj kierowca pojazdu) uruchamia siłownik 34, powodując obrót ramienia 14, co z kolei powoduje rozpoczęcie podnoszenia przodu kontenera 2.
Kiedy pierwszy zestaw siłowników 22 zaczyna działać, łącznik 26 przechyla się, co powiększa przemieszczanie się kontenera 2.
Kontener przemieszcza się do tyłu pojazdu, podtrzymywany i prowadzony przez rolki 40 (rysunek fig. 5).
Część teleskopowa 36 ramienia „L” rozciąga się (fig. 6): tył kontenera 2 dotyka ziemi. Styczność z rolkami 40 jest przerwana. W żadnym wypadku nie można dopuścić w tym momencie do zahaczenia przez przód kontenera 2 tyłu pojazdu, wówczas bowiem uchwyt 44 mógłby wymknąć się hakowi 16. Aby uniknąć takiego ryzyka, oś skrętu 20 wywrotnicy 18 jest w tym urządzeniu znacznie obniżona w stosunku do górnej powierzchni oryginalnej ramy 8 pojazdu. W tym celu, podczas montowania, tylne zakończenie podłużnic 12 jest nadcięte - jest to niewielka interwencja, aby zamocować wsparcie 45 osi 20. Dzięki temu ruch może być zakończony bez zderzenia, tak jak to przedstawia rysunek fig. 7. Załadowanie kontenera 2 wykonuje się mutatis mutandis, w kolejności odwrotnej do kolejności powyżej opisanych operacji.
Przesunięcie osi skrętu 20 do dołu jest korzystne, ponieważ przy używaniu pojazdu jako ciągnika, zwiększa się przemieszczenie w stosunku do naczepy (rysunek fig. 2). Korzyści wynikające z tej konstrukcji są jeszcze większe dzięki temu, że rolki 40 są zamontowane tak, aby mogły być schowane do dołu (jest to szczególnie ważne, kiedy sprzęg przemieszcza się po nierównym terenie). W tym przypadku operator może kierować za pomocą drugorzędnego siłownika przemieszczanie się osi noszącej te rolki 40, tak że umieszcza się ona pod pierwszą osią skrętu (rysunek fig. 2). Operacja ta, jak zresztą całość czynności wyładowania kontenera i zaczepiania naczepy, może być kierowana przez kierowcę pojazdu bez opuszczania kabiny.
Mechanizm blokowania na osi 46, składający się z innego siłownika drugorzędnego, o osi poziomej - jest zamontowany na wysokości zawieszenia tylnego. Powoduje to unieruchomienie położeń względnych ramy 8 oraz zawieszenia kół 48, w taki sposób, że trzon siłownika sterowania nie jest poddany bezpośredniemu działaniu siły, co stanowi istotną korzyść w porównaniu do tradycyjnych urządze ń o osi pionowej.
Rysunek fig. 4 przedstawia również specjalną zaletę urządzenia według wynalazku: wywrotnica 18 nie jest wykonana z belek krzyżujących się (technika stosowana dotychczas) ale z blachy sztywnej. Oprócz zmniejszenia wagi, taka wywrotnica 18 zapewnia skuteczne zabezpieczenie w wypadku błędu w manewrowaniu: naczepa 4 ewentualnie nieprawidłowo wprowadzona, nie znajdzie żadnego punktu zaczepienia. Manewr zaczepienia może być sprostowany i kontynuowany bez szkody ani dla mechanizmu, ani dla pojazdu. Poza tym, delikatne elementy (układ sterowania siłowników 42 i rolek chowanych 40) są skutecznie zabezpieczone przed uderzeniami i zakłóceniami.
Zgodnie z powyższym, w pierwszym rzędzie należy zadbać o to, aby urządzenie 1 nie zwiększało w zbyt dużym stopniu masy własnej pojazdu. Z tego właśnie względu lepiej stosować ramę lżejszą, w której podłużnice 12 ramy 8 pojazdu muszą same uporać się z obciążeniami - zredukowanymi - pomiędzy częścią 24 oraz osią skrętu 20. Zgodnie z przedstawionym wyżej opisem, tylne zakończenie tych podłużnic 8 jest przerobione w granicach dozwolonych przez konstruktorów, w celu osiągnięcia przeniesienia do tyłu osi 20.
Jest rzeczą oczywistą, że w zależności od życzenia, urządzenie 1 może doskonale być wyposażone w ramę jednoczęściową.
Skądinąd, wyposażenie w łącznik 26 i jego przegubowe połączenie z ramieniem w kształcie litery „L” powoduje znaczne, chociaż na pierwszy rzut oka nieewidentne, zmniejszenie wagi: ze względu na wysunięte do przodu położenie łącznika 26, siłowniki 22 połączone z tym łącznikiem 26 rozwijają znacznie skuteczniejszy moment obrotowy, tak że można zredukować ich średnicę (a zatem i wagę) oraz ich zużycie płynu hydraulicznego. Przy przekroju trapezowym dla podstawy 32 ramienia 14, stosując znacznie cieńszą blachę, otrzymujemy taką samą sztywność, a więc uzyskujemy zmniejszenie wagi.

Claims (12)

1. Urzą dzenie do manipulowania kontenerem dla pojazdu samochodowego, skł adają ce się z ramienia w kształcie litery „L” do holowania, obracają cego się na osi i zakoń czonego hakiem, wywrotnicy obracającej się wokół pierwszej osi poziomej i środków uruchamiających tę wywrotnicę oraz rolek prowadzących kontener, obejmujące dodatkowo: ramę zawierającą część przednią oraz część tylną, podtrzymującą drugą oś skrętu, przy czym ta druga oś skrętu umieszczona jest - po zmontowaniu, przed punktem podparcia ramy pojazdu na jego zespole zawieszenia tylnego, a część tylna podpiera pierwszą oś poziomą oraz łącznik zamontowany obrotowo na drugiej osi skrętu, podpierający obrotowo ramię w kształcie litery „L”, a pomiędzy tym łącznikiem oraz podstawą ramienia w kształcie litery „L” umieszczone są dodatkowo drugie środki uruchamiające, przy czym zakończony hakiem trzon ramienia w kształcie „L” jest ruchomy w stosunku do podstawy ramienia w kształcie litery „L”, znamienne tym, że pierwsza oś pozioma (20) jest - po zmontowaniu, przesunięta w dół w stosunku do górnej powierzchni ramy (8) pojazdu.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w jego skład wchodzi siodło (10) nadające się do zamocowania na ramie (8) pojazdu, przy czym oś siodła (10) usytuowana jest - po zmontowaniu, przed punktem podparcia ramy (8) pojazdu na jego zawieszeniu tylnym.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że podstawa (32) ramienia w kształcie litery „L” (14) jest teleskopowa.
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że podstawa (32) ramienia w kształcie litery „L” (14) ma przekrój trapezowy.
5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że podstawa (32) ramienia w kształcie litery „L” (14) jest połączona przegubowo z jego trzonem (38) zakończonym hakiem.
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że część przednia (24) oraz tylna jego ramy są połączone obniżoną podłużnicą, nie przekraczającą - po zmontowaniu, górnej powierzchni ramy (8) pojazdu.
7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że części przednia (24) i tylna jego ramy nadają się do zamocowania niezależnie jedna od drugiej bezpośrednio na ramie (8) pojazdu.
8. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że środki blokujące (42) kontener (2) są umieszczone na zespole utworzonym z wywrotnicy (18) oraz łącznika (26).
9. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rolki prowadzące (40) są chowane do dołu.
10. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że siodło (10) jest wyposażone w samoczynne urządzenie blokowania kołka ustalającego.
11. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że po jego zmontowaniu, w położeniu spoczynkowym, wywrotnica (18) oraz jej ramiona (30) znajdują się na zewnątrz podłużnic (12) tworzących ramę (8) pojazdu.
12. Pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem, a także w kabinę przednią, ramę oraz zespół zawieszenia tylnego, które to urządzenie składa się z ramienia w kształcie litery „L” do holowania, obracającego się na osi i zakończonego hakiem, wywrotnicy obracającej się wokół pierwszej osi poziomej i środków uruchamiających tę wywrotnicę oraz rolek prowadzących kontener i obejmuje dodatkowo: ramę zawierającą część przednią oraz część tylną, podtrzymującą drugą oś skrętu, przy czym ta druga oś skrętu umieszczona jest - po zmontowaniu, przed punktem podparcia ramy pojazdu na jego zespole zawieszenia tylnego, a część tylna podpiera pierwszą oś poziomą oraz łącznik zamontowany obrotowo na drugiej osi skrętu, podpierający obrotowo ramię w kształcie litery „L”, przy czym pomiędzy tym łącznikiem, a podstawą ramienia w kształcie litery „L” umieszczone są dodatkowo drugie środki uruchamiające, przy czym trzon ramienia w kształcie „L” jest ruchomy w stosunku do podstawy ramienia w kształcie litery „L”, znamienny tym, że w urządzeniu (1) do manipulowania kontenerem pierwsza oś pozioma (20) jest - po zmontowaniu, przesunięta w dół w stosunku do górnej powierzchni ramy (8) pojazdu.
PL340950A 1999-06-21 2000-06-21 Urządzenie do manipulowania kontenerem oraz pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem PL202939B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99304847A EP1063122B1 (fr) 1999-06-21 1999-06-21 Dispositif de manutention de conteneur pour le transport routier

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340950A1 PL340950A1 (en) 2001-01-02
PL202939B1 true PL202939B1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=8241467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340950A PL202939B1 (pl) 1999-06-21 2000-06-21 Urządzenie do manipulowania kontenerem oraz pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6669433B1 (pl)
EP (1) EP1063122B1 (pl)
AT (1) ATE318732T1 (pl)
CA (1) CA2312091C (pl)
DE (1) DE69930062T2 (pl)
ES (1) ES2260890T3 (pl)
PL (1) PL202939B1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2822421B1 (fr) * 2001-03-21 2004-01-30 Marrel Sa Appareil de manutention d'une charge et vehicule le comportant
AU2005318865B2 (en) * 2004-12-23 2012-03-08 Container Transhandler Pty. Ltd Container loading apparatus
US7278816B2 (en) * 2004-12-23 2007-10-09 Automated Waste Equipment Co., Inc. Locking mechanism for a double articulating hook lift apparatus usable mounted on a vehicle
US20060285952A1 (en) * 2005-06-14 2006-12-21 Donald Galbreath Vehicle-mounted hoist with stabilizer assembly
US20070092364A1 (en) * 2005-10-11 2007-04-26 Geise William S Low profile hook hoist
US20070138817A1 (en) * 2005-12-16 2007-06-21 Oshkosh Truck Corporation Offset hook
US8215892B2 (en) * 2007-03-30 2012-07-10 Oshkosh Corporation Arrangement for moving a cargo-carrying apparatus on a vehicle
NL2005382C2 (nl) * 2010-09-21 2012-03-22 Vdl Containersystemen B V Inrichting voor het verplaatsen van een met de inrichting koppelbare container.
US20130243555A1 (en) * 2010-11-22 2013-09-19 Groupe Environnemental Labrie Inc. Box Lifting Assembly for Dump Trucks or Similar Vehicles
US9227546B2 (en) 2012-05-01 2016-01-05 Omaha Standard, Llc Hook lift jib apparatus
CN103395588B (zh) * 2013-08-21 2015-04-08 重庆万虎机电有限责任公司 具有自卸功能的小型环卫车
US10980183B2 (en) * 2017-08-11 2021-04-20 Vermeer Manufacturing Company Self-propelled vehicles with extendable devices
GB2568056B (en) * 2017-11-02 2022-09-21 Hook Up Solutions Ltd Transporter
US11042745B2 (en) 2018-04-23 2021-06-22 Oshkosh Corporation Refuse vehicle control system
CA3042327A1 (en) * 2019-05-06 2020-11-06 Paradox Access Solutions Inc. Load hauler
US11691658B2 (en) * 2019-09-05 2023-07-04 John Bradford King Vehicle systems and methods
FR3113627B1 (fr) * 2020-09-02 2023-11-24 Guima Palfinger Bras de levage comprenant un dispositif de positionnement du crochet

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1054978A (pl) * 1900-01-01
GB1137941A (en) * 1965-09-02 1968-12-27 Wilson F G Improvements in or relating to load lifting and carrying apparatus
FR1528767A (fr) 1967-04-20 1968-06-14 Bennes Marrel Camion pour la manipulation et le transport de caissons très lourds et encombrants
US3567056A (en) * 1969-01-21 1971-03-02 Marvin S Mason Material handling apparatus
GB1371812A (en) 1971-10-01 1974-10-30 Sheppard Equipment Ltd Container
IL39780A (en) * 1972-06-28 1975-02-10 Klein H Fifth wheel coupling
FR2278531A1 (fr) * 1973-12-20 1976-02-13 Lemaire Pierre Dispositif de manutention d'une benne sur un vehicule
US3892323A (en) * 1974-04-24 1975-07-01 Bennes Marrel Container-handling device for a self-loading vehicle
FR2442213A1 (fr) * 1978-11-21 1980-06-20 Guima Dispositif destine a equiper le chassis d'un vehicule pour la manutention d'un conteneur
FR2460802A1 (fr) * 1979-07-13 1981-01-30 Dalby Yves Dispositif de manoeuvre d'une benne de camion
FR2473965A1 (fr) * 1980-01-23 1981-07-24 Guima Dispositif de guidage pour le chargement et le dechargement d'un conteneur sur le chassis d'un vehicule
DE3010852A1 (de) * 1980-03-21 1981-10-01 6600 Saarbrücken Fa. Gerd Dort Sattelschlepper
US4327533A (en) * 1980-08-13 1982-05-04 Kidde, Inc. Crane boom extending, retracting and cooperative latching arrangement
FI62981C (fi) * 1981-02-12 1983-04-11 Partek Ab Laosanordning foer lastningsanordning
GB2146974B (en) * 1983-09-24 1986-06-04 Boughton T T Sons Ltd Improvements in or relating to load-carrying vehicles
FR2636280B1 (fr) 1988-09-09 1994-12-09 Gruelles Maurice Dispositif de levage et de verrouillage d'une charge ou d'une benne sur un vehicule
DE4115984A1 (de) 1991-05-16 1992-11-19 Josef Bergmeister Gmbh & Co Ba Absetzbarer auflieger
BE1006673A5 (fr) 1993-01-13 1994-11-16 Deltomme Marc Dispositif pour vehicule de transport routier ou de manoeuvre et vehicule equipe d'un tel dispositif.
FR2704189B1 (fr) * 1993-04-20 1995-07-13 Marrel Sa Appareil pour permettre a un vehicule de prendre ou de poser au sol une charge telle qu'une benne, et eventuellement de la vider.
US5362184A (en) * 1993-06-15 1994-11-08 Hull Harold L Lock device for garbage truck container
US5839745A (en) * 1996-07-31 1998-11-24 Cattau; Lyle L. Lock mechanism for fifth wheel hitch

Also Published As

Publication number Publication date
CA2312091C (en) 2009-02-17
DE69930062T2 (de) 2006-10-19
EP1063122A1 (fr) 2000-12-27
ATE318732T1 (de) 2006-03-15
US6669433B1 (en) 2003-12-30
CA2312091A1 (en) 2000-12-21
ES2260890T3 (es) 2006-11-01
DE69930062D1 (de) 2006-04-27
PL340950A1 (en) 2001-01-02
EP1063122B1 (fr) 2006-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL202939B1 (pl) Urządzenie do manipulowania kontenerem oraz pojazd samochodowy wyposażony w urządzenie do manipulowania kontenerem
US6520736B2 (en) Carrier with articulable bed
US7584980B2 (en) Fold up/fold down tow dolly for use with a load bearing vehicle hitch
US5803699A (en) Apparatus and method for loading and unloading containers
WO1996008389A1 (en) Transporting apparatus and method
US5069507A (en) Dumping trailer
CN206384597U (zh) 运车架
US5028198A (en) Collapsible full reach truck bed hoist
WO1996031430B1 (en) A mechanism for loading and unloading containers onto vehicles
SK90599A3 (en) Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting
US5007792A (en) Vehicle-mounted load hoisting device
EP0925999A2 (en) Container rear-end guidance and locking apparatus for a vehicle having a load handling system
CN107743465B (zh) 包括停置器件的拖车、控制拖车的可逆停置和联接的车辆、以及由这种拖车与这种车辆的联接形成的组装体
PL196056B1 (pl) Pojazd transportowy do przewozu przedmiotów o dużych rozmiarach, zwłaszcza niskopodłogowy i zespół złożony z takich pojazdów
US4589671A (en) Load carrying road vehicles
CA2127176C (en) Self-loading piggyback-type trailer unit
WO2020174265A1 (en) A container handling device for a wheeled means of transport and wheeled means of transport provided with such handling device
EP0780264B1 (en) A vehicle with two superposed decks for transporting motor vehicles
EP0981462A1 (en) Methods and a combination of a lorry and a transport unit for transporting goods
GB2223999A (en) Road transport unit with demountable body
EP1439113A1 (en) Towing mechanism for industrial vehicles applicable to the fifth wheel of a tractor truck
CA2493125A1 (en) Retractable transportation system
EP0629160B1 (fr) Dispositif pour vehicule de transport routier ou de manoeuvre et vehicule equipe d'un tel dispositif
US20240109470A1 (en) Platform Loading Device
CS13291A2 (en) Transport wagon, especially hauling wagon and mode of its loading and unloading

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140621