PL202410B1 - Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany - Google Patents

Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany

Info

Publication number
PL202410B1
PL202410B1 PL352607A PL35260702A PL202410B1 PL 202410 B1 PL202410 B1 PL 202410B1 PL 352607 A PL352607 A PL 352607A PL 35260702 A PL35260702 A PL 35260702A PL 202410 B1 PL202410 B1 PL 202410B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fitted
recesses
recess
projections
parts
Prior art date
Application number
PL352607A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352607A1 (pl
Inventor
Karl Fries
Original Assignee
Erowa Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erowa Ag filed Critical Erowa Ag
Priority to PL352607A priority Critical patent/PL202410B1/pl
Publication of PL352607A1 publication Critical patent/PL352607A1/pl
Publication of PL202410B1 publication Critical patent/PL202410B1/pl

Links

Landscapes

  • Clamps And Clips (AREA)

Abstract

Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany, zawierające część mocującą i uchwyt, przy czym obie mocowane ze sobą części w położeniu użytkowym posiadają leżące obok siebie, pasowane powierzchnie i są wzajemnie naprę­ żane za pomocą środków mocujących, umieszczonych poprzecznie lub prostopadle do powierzchni styku pasowanych powierzchni, przy czym w miejscu zamocowania, dodatkowo do pasowanych powierzchni, ustalających wzajemne położenie osiowe, są wykonane pasowane występy, które uniemożliwiają przesunięcie połączonych ze sobą części, poprzecznie wobec środków mocujących, lub wewnątrz płaszczyzny styku pasowanych powierzchni, i osiują obie części, z dokładnym pasowaniem, poprzecznie do płaszczyzny styku przynajmniej w kierunku X i Y, znamienne tym, że występy pasowane (9) są umieszczone na jednej z części między powierzchniami styku, a łączona z nią, druga część jest wyposażona w odpowiednich miejscach w pasowane wybrania (10), które podczas wzajemnego mocowania tworzą dokładnie pasowane zamknięcie kształtowe, przy czym występy pasowane (9) są umieszczone w elastycznie odchylanym w kierunku osiowym wobec siły odkształcania lub sprężystym obszarze (11) zawierającej je części.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie mocujące przedmiot obrabiany, zwłaszcza do regulacji z dokładnym pasowaniem uchwytu elektrody, albo elektrody na uchwycie zaciskowym.
Z opisu EP 0 111 092 B2 jest znane tego rodzaju urzą dzenie mocują ce, w którym do osiowania w kierunku X i Y służy blacha z wybraniami, umieszczona między obiema mocowanymi ze sobą częściami, przy czym krawędzie wybrań blachy są sprężyste wobec występów osiujących jednej części, aż do uzyskania położenia, w którym obie części stykają się na pasowanych powierzchniach, w celu ułożenia i regulacji wzdłuż osi Z, a więc wzdłuż podłużnej osi środkowej całego układu. Do tego, w celu uzyskania dokł adnie pasowanego styku, regulacji i uł o ż enia w trzech wymienionych kierunkach, konieczna jest wspomniana pośrednia, przy czym jednocześnie blacha pośrednia zwiększa nakłady na produkcję i montaż, a także wysokość konstrukcyjną całego układu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia mocującego w rodzaju wymienionym na wstępie, za pomocą którego możliwe jest precyzyjne osiowanie i regulacja zarówno w kierunku X, jak i w kierunku Y, przy jednoczesnym wzajemnym przyleganiu z dokł adnym pasowaniem w kierunku Z, bez konieczności umieszczenia z dokładnym pasowaniem dodatkowej blachy pośredniej. Należy również wyeliminować jakikolwiek dodatkowy element pomocniczy, służący do uzyskania dokładnego styku, przy jednoczesnym osiowaniu albo regulacji. Ponadto w położeniu użytkowym pasowane powierzchnie powinny przylegać trwale i bez niebezpieczeństwa przechylenia obu mocowanych do siebie części, a jednocześnie powinny być osiowane i regulowane w kierunku X i Y, to znaczy, występy pasowane powinny być całkowicie w stanie przyporu wówczas, gdy powierzchnie styku przylegają do siebie, lecz nie powinny przeszkadzać w uzyskaniu definitywnego styku tych powierzchni.
Rozwiązanie tego pozornie przeciwstawnego zadania polega na tym, że występy pasowane są umieszczone na jednej z części między powierzchniami styku, a łączona z nią, druga część jest wyposażona w odpowiednich miejscach w pasowane wybrania, które podczas wzajemnego mocowania łączą się ze sobą z dokładnym pasowaniem, tworząc zamknięcie kształtowe, przy czym występy pasowane są umieszczone w elastycznie odchylanym w kierunku osiowym wobec siły odkształcania lub sprężystym obszarze zawierającej je części.
Jeżeli ukształtowane w ten sposób części zostaną zamocowane do siebie i ze sobą naprężone, wówczas występy pasowane wchodzą w pasowane wybrania przed przyleganiem do siebie powierzchni styku. Dzięki zwiększeniu osiowej siły naprężającej i mocującej, bez zastosowania blachy pośredniej lub jakiegokolwiek innego elementu można uzyskać to, że powierzchnie styku przylegają do siebie w wymagany sposób, a więc wyeliminowane są również wzajemne położenia ukośne obu części, ponieważ występy pasowane, realizujące osiowanie i regulację w kierunku X i Y, albo wyposażone w nie obszary, są nieznacznie podatne w kierunku naprężania. Tym samym dzięki odchylanym lub podatnym obszarom przy występach pasowanych, łączone części umożliwiają trwałe przyleganie powierzchni styku wówczas, gdy występy pasowane i pasowane wybrania wchodzą w stan przyporu w położeniu końcowym, tworząc zamknięcie kształtowe, bez konieczności stosowania jakichkolwiek części dodatkowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania uchwytu przedmiotu obrabianego, w widoku od dołu, na którym może być zamocowane narzędzie lub przedmiot obrabiany, to znaczy z widokiem na pasowane powierzchnie, umieszczone w narożach i umieszczone między nimi występy pasowane, fig. 2 uchwyt przedmiotu obrabianego, w przekroju wzdłuż linii II-II z fig. 1, fig. 3 - uchwyt przedmiotu obrabianego, w przekroju wzdłuż linii III-III z fig. 1, fig. 4 - drugi przykład wykonania uchwytu przedmiotu obrabianego, w widoku od góry, fig. 5 - uchwyt przedmiotu obrabianego, w przekroju wzdłuż linii V-V z fig. 4, fig. 6 - część mocują c ą , przeznaczoną do ustalenia uchwytu przedmiotu obrabianego, w widoku od góry, fig. 7 - część mocującą, w przekroju wzdłuż linii VII-VII z fig. 6, fig. 8 - część mocującą, w przekroju wzdł u ż linii VIII-VIII z fig. 6, fig. 9 - urzą dzenie mocują ce po połączeniu uchwytu przedmiotu obrabianego i części mocującej, przed stykiem pasowanych powierzchni, w widoku z boku i w częściowym przekroju, a fig. 10 - stykające się pasowane powierzchnie po dokręceniu śruby mocującej, w widoku z boku, przy czym, w celu lepszej przejrzystoś ci, odkształcenie podatnego obszaru jest przedstawione z nadmiarem.
Urządzenie mocujące dla narzędzia lub przedmiotu obrabianego, które w przykładzie wykonania stanowi elektroda, za pomocą której mogą być obrabiane inne przedmioty, lecz która najpierw musi sama podlegać obróbce jako przedmiot obrabiany i stanowi pierwszą część 1 urządzenia mocuPL 202 410 B1 jącego, posiada według fig. 9 środkową śrubę naprężającą 2, zwaną dalej również śrubą 2, w celu umieszczenia pierwszej części 1 na części mocującej 3, jako drugiej części, zwanej również częścią 3. Przy tym obie mocowane do siebie części 1 i 3 posiadają odpowiednio w położeniu użytkowania pasowane powierzchnie 4 i 5, przylegające do siebie w tej samej płaszczyźnie, w których zgodnie z fig. 1,3, 6 i 7 mogą być ewentualnie wykonane dodatkowe otwory 6 dla dalszego zamocowania. Zazwyczaj jednak dla uzyskania za pomocą śruby 2 dostatecznie niezawodnego zamocowania, wystarczający jest środkowy otwór na śrubę 7, wykonany w części mocującej 3, i otwór gwintowany 8 w uchwycie przedmiotu obrabianego 1, ponieważ pasowane powierzchnie 4 i 5 prowadzą do uzyskania dokładnego wzajemnego położenia w kierunku osiowym i poprzecznie lub prostopadle do śruby 2 wówczas, gdy są one wzajemnie naprężone. Przy tym w miejscu zamocowania, utworzonym przez zwrócone do siebie powierzchnie, dodatkowo do pasowanych powierzchni 4 i 5, ustalających wzajemne osiowe położenie, umieszczone są występy pasowane 9, które uniemożliwiają przesunięcie połączonych ze sobą części 1 i 3, poprzecznie do środków mocujących wewnątrz płaszczyzny styku pasowanych powierzchni 4 i 5, i osiują obie części 1 i 3, z dokładnym pasowaniem, również poprzecznie do płaszczyzny styku w kierunku X i Y.
W tym celu występy pasowane 9 są umieszczone na jednej z części - w przykładzie wykonania na części 3 - między powierzchniami styku 5, a łączona z nią druga część - w przykładzie wykonania część 1 - posiada w odpowiednich miejscach pasowane wybrania 10. Podczas wzajemnego mocowania, według fig. 9 i 10 występy pasowane 9 i wybrania pasowane 10 wchodzą jedne w drugie, częściowo z zamknięciem kształtowym i dokładnym pasowaniem i zapewniają wzajemną regulację i osiowanie obu części 1 i 3.
Przy tym na fig. 9 jest przedstawiony układ, w którym występy pasowane 9 wchodzą z zamknięciem kształtowym w pasowane wybrania 10. Jest widoczne, że w tym położeniu pasowane powierzchnie 4 i 5 są umieszczone jeszcze w pewnym odstępie od siebie, a więc nie stykają się, wskutek czego możliwe byłoby wzajemne przechylenie części 1 i 3.
W tym celu, aby mocniejsze dokręcanie elementu mocującego, a mianowicie śruby 2 lub szeregu śrub, mogło doprowadzić do tego, że pozostaje zachowana regulacja i osiowanie w kierunku X i Y, lecz pomimo tego również w kierunku Z, wskutek stykania się powierzchni 4 i 5, pasowane występy 9 są umieszczone odpowiednio w podatnym obszarze 11 części 3, w kierunku osiowym, to znaczy w kierunku przebiegu śruby mocującej 2, elastycznie odchylanym wbrew sile odkształcającej. Możliwe byłoby również umieszczenie pasowanych wybrań 10, dodatkowo lub zamiast pasowanych występów 9, w podatnym obszarze części 1, lecz zazwyczaj korzystniejsze jest, gdy pasowany występ 9 może się nieco odchylać w kierunku osiowym, ponieważ dzięki temu nie ulega on odkształceniu, czego w przypadku pasowanego wybrania nie można całkowicie wykluczyć.
Przy tym podczas wchodzenia występów pasowanych 9 w pasowane wybrania 10, pasowane powierzchnie 4, 5 zachowują odstęp, który jest równy lub mniejszy od wielkości sprężystości odchylanego obszaru 11. Dzięki temu zapewniono, że podczas dokręcania śruby 2 w obszarze występów pasowanych 9, przylegających już w kierunku osiowym, i wybrań pasowanych 10 występuje tak duża podatność, że również pasowane powierzchnie 4 i 5 mogą przylegać do siebie.
Jeżeli śruba 2 zostanie mocniej dokręcona w położeniu przedstawionym na fig. 9, wówczas sprężysty obszar 11 według fig. 10 zostaje nieco odkształcony w kierunku osiowym i w przypadku zachowania osiowania oraz regulacji między występami pasowanymi 9 a pasowanymi wybraniami 10 przylegają do siebie również pasowane powierzchnie 4 i 5, a więc stykają się, i zapewniają wzajemne ułożenie części 1 i 3, dzięki czemu uzyskuje się regulację w kierunku Z.
W przykładzie wykonania występy pasowane 9 mają w przekroju poprzecznym postać klina, to znaczy mają trapezowy przekrój poprzeczny, a więc zwężają się od swojej podstawy 9a w kierunku pionowym. Wybrania pasowane 10 mają współpracujące powierzchnie 12, umieszczone ukośnie i dopasowane do kształtu wybrań pasowanych 10, które w położeniu użytkowym przylegają powierzchniowo do boków 9b występów pasowanych 9, usytuowanych ukośnie w przekroju poprzecznym, jak jest to wyraźnie widoczne na fig. 10. Dzięki temu uzyskuje się najlepsze osiowanie i regulację w kierunku płaszczyzny dzielącej lub powierzchni styku pomiędzy obydwiema częściami 1 i 3, a więc poprzecznie do osi Z lub do osi środkowej i śruby 2.
Ewentualnie występy pasowane 9 mają klinowy lub łukowy, albo mający postać łuku koła, przekrój poprzeczny lub są wyposażone w przekrój poprzeczny w postaci trapezu lub półkola, a pasowane wybrania 10 posiadają odpowiadające im, ukośnie usytuowane powierzchnie współpracujące.
PL 202 410 B1
Podatność obszaru 11 uzyskuje się dzięki temu, że w przykładzie wykonania według fig. 4 i 5 jest usytuowane odpowiednio wybranie, umieszczone w kierunku naprężania obok występu mocującego 9, albo wydrążenie 13a, a w przykładzie wykonania według fig. 2, 3 i 9/10, jest wykonana szczelina 13, usytuowana równolegle do powierzchni pasowania 5, która to szczelina w przypadku połączenia wykonanego zazwyczaj w postaci jednej części, oddziela obszar 11 części 3, posiadający odpowiedni występ pasowany 9, od pozostałego obszaru części 3. Na fig. 10 jest wyraźnie widoczne, że wymiar tej szczeliny w kierunku naprężania, a więc szerokość szczeliny w jest elastycznie zmniejszana dzięki procesowi naprężania zwłaszcza pośrodku szczeliny, bezpośrednio poniżej lub powyżej występu pasowanego 9. Tak więc wybranie 13a, wydrążenie lub szczelina 13 jest umieszczona na części 3, posiadającej odpowiednio występy pasowane 9, w kierunku naprężania za występami pasowanymi 9. Przy tym boczne wydłużenie albo długość 1 szczeliny 13 poprzecznie do usytuowania w przybliżeniu promieniowych występów pasowanych 9 jest większe od szerokości pasowanych występów 9 na ich podstawie 9a w tym kierunku, co jest wyraźnie zaznaczone na fig. 3, 9 i 10. Dzięki temu uzyskuje się wystarczająco długi obszar 11, który elastycznie sprężynuje podczas naprężania całego urządzenia mocującego za pomocą śruby 2, przy zmniejszeniu szerokości szczeliny w. Przy tym długość 1 szczeliny 13 lub wybrania 13a, mierzona poprzecznie do ułożenia występu pasowanego (9) jest równa w przybliżeniu trzykrotnej do pięciokrotnej wielkości szerokości występu pasowanego 9 przy jego podstawie 9a, w celu uzyskania wystarczającego działania sprężystego, elastyczności albo podatności obszaru 11 przy dostatecznej wytrzymałości, koniecznej do utrzymania regulacji i osiowania.
Na fig. 4 i 5 jest zaznaczone, że zamiast szczelin 13 mogą być umieszczone wybrania 13a. Ponadto we wszystkich podatnych obszarach 11 może być umieszczona kombinacja wybrania 13a i szczelin 13.
Przy tym zgodnie z fig. 5, wybrania 13a na powierzchni górnej 8, odwróconej od występu pasowanego 9 lub pasowanego wybrania, lub powierzchni dolnej 17 są otwarte, a ich boczne ściany ograniczające 13b są usytuowane równolegle do siebie i/lub prostopadle do powierzchni bocznych 14, 15 albo do powierzchni górnej 18 lub powierzchni dolnej 17. W przypadku umieszczenia takich wybrań 13a poniżej pasowanych wybrań 10 mogłyby one przebiegać analogicznie aż do odpowiedniej powierzchni dolnej 17 części 1.
Co najmniej dwa pasowane wybrania 9, kończące się na wzajemnie naprzeciwległych powierzchniach bocznych 15, leżą w jednej płaszczyźnie i/lub są połączone ze sobą, tworząc pasowane wybranie, przechodzące przez środek, którego obszary końcowe współpracują odpowiednio z występami pasowanymi 9. Umożliwia to wykonanie takich wzajemnie naprzeciwległych wybrań pasowanych w jednym procesie roboczym.
Przy tym te występy pasowane 9 w postaci listew i odpowiednio również pasowane zagłębienia 10 są umieszczone na prostopadle krzyżujących się liniach, dzięki czemu wzajemne ruchy termiczne nie są osłabione również wskutek ukształtowania pasowanych wybrań 10. Takie ruchy termiczne mogą wystąpić wówczas, gdy część 1, jako przedmiot obrabiany, podlega obróbce wiórowej, a następnie jest stosowana w postaci narzędzia jako elektroda. Wprawdzie dzięki umieszczeniu płaskich powierzchni pasowanych 4 i 5, jak również występów pasowanych 9 i wybrań pasowanych 10 uzyskuje się regulację w kierunku X, Y i Z, jak również nawet w kierunku obrotowym wokół centralnej osi środkowej całego układu, lecz pomimo tego nie wpływają one niekorzystnie na boczną rozszerzalność cieplną i ruchy termiczne.
Część 3 posiadająca szczeliny 13 albo wybrania 13a w celu utworzenia podatnego obszaru 11 jest wyposażona w umieszczone pośrodku zagłębienie 16, w którym kończą się otwarte szczeliny 13, albo wybrania 13a, a szczeliny 13 albo wybrania 13a są również otwarte w kierunku powierzchni bocznych 14, a więc są ukształtowane jako przelotowe, dzięki czemu umożliwiają podatność obszaru 11 uwidocznioną na fig. 4. W celu uzyskania przy tym możliwie dużej powierzchni regulacji i osiowania, występy pasowane 9 są umieszczone na całej szerokości obszaru wyposażonego w szczeliny, sięgającej od powierzchni zewnętrznej 14 aż do zagłębienia 16. Tak więc występy pasowane 9 mają długość, odpowiadającą całkowitej szerokości szczelin 13 lub wybrań 13a. Dzięki temu uzyskuje się również bardzo równomierne odkształcenie podczas naprężania całego urządzenia mocującego i podczas wzajemnego dociskania pasowanych powierzchni 4 i 5.
Należy jeszcze wspomnieć, że grubość materiału podatnego obszaru 11, znajdującego się między szczeliną 13 lub wybraniem 13a a występem pasowanym 9 jest tak duża, że odkształcenie w kierunku naprężania wymaga zastosowania siły, wynoszącej co najmniej około 200 N na jeden występ
PL 202 410 B1 pasowany 9. Oznacza to, że pomimo podatności zostaje zachowane pasowanie w obszarze występów pasowanych 9.
Wzajemne zamocowanie dwóch części 1 i 3 przykładowo narzędzia albo przedmiotu obrabianego na części mocującej uzyskuje się dzięki temu, że obie mocowane ze sobą części 1 i 3 w położeniu użytkowym posiadają leżące obok siebie, pasowane powierzchnie 4 i 5 i są wzajemnie naprężane za pomocą środków mocujących, umieszczonych poprzecznie lub prostopadle do powierzchni styku pasowanych powierzchni 4 i 5, przykładowo jednej śruby mocującej 2. Przy tym dodatkowo do pasowanych powierzchni 4 i 5, ustalających wzajemne położenie osiowe w kierunku Z, na jednej części są umieszczone występy pasowane 9, a na drugiej części są usytuowane pasowane wybrania 10, które uniemożliwiają przesunięcie połączonych ze sobą i naprężonych części 1 i 3, poprzecznie do środków mocujących, wewnątrz płaszczyzny styku powierzchni pasowanych 4 i 5, i osiują z dokładnym pasowaniem obie części 1 i 3 poprzecznie do płaszczyzny styku w kierunku X i Y. Przy tym występy pasowane 9 i/lub pasowane wybrania 10 znajdują się na elastycznie odchylanym obszarze, w kierunku osiowym wbrew sile odkształcania, albo podatnym obszarze 11, zawierającej je części 1 albo 3, dzięki czemu występy pasowane 9 mogą wnikać z dokładnym pasowaniem do wybrania 10, przed stykaniem się pasowanych powierzchni 4 i 5. Wówczas dzięki mocniejszemu dokręcaniu środków mocujących, wzajemnie stykają się również pasowane powierzchnie pasowane 4 i 5, przy czym zbędne jest stosowanie dodatkowej części do regulacji albo osiowania w kierunku X i Y.

Claims (15)

1. Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany, zawierające część mocującą i uchwyt, przy czym obie mocowane ze sobą części w położeniu użytkowym posiadają leżące obok siebie, pasowane powierzchnie i są wzajemnie naprężane za pomocą środków mocujących, umieszczonych poprzecznie lub prostopadle do powierzchni styku pasowanych powierzchni, przy czym w miejscu zamocowania, dodatkowo do pasowanych powierzchni, ustalających wzajemne położenie osiowe, są wykonane pasowane występy, które uniemożliwiają przesunięcie połączonych ze sobą części, poprzecznie wobec środków mocujących, lub wewnątrz płaszczyzny styku pasowanych powierzchni, i osiują obie części, z dokładnym pasowaniem, poprzecznie do płaszczyzny styku przynajmniej w kierunku X i Y, znamienne tym, że występy pasowane (9) są umieszczone na jednej z części między powierzchniami styku, a łączona z nią, druga część jest wyposażona w odpowiednich miejscach w pasowane wybrania (10), które podczas wzajemnego mocowania tworzą dokładnie pasowane zamknięcie kształtowe, przy czym występy pasowane (9) są umieszczone w elastycznie odchylanym w kierunku osiowym wobec siły odkształcania lub sprężystym obszarze (11) zawierającej je części.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podczas wchodzenia występów pasowanych (9) w pasowane wybrania (10), pasowane powierzchnie (4, 5) zachowują odstęp, który jest równy lub mniejszy od wielkości sprężystości odchylanego obszaru (11).
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że występy pasowane (9) mają klinowy lub łukowy, albo mający postać łuku koła, przekrój poprzeczny lub są wyposażone w przekrój poprzeczny w postaci trapezu lub półkola, a pasowane wybrania (10) posiadają odpowiadające im, ukośnie usytuowane powierzchnie współpracujące.
4. Urządzenie według zastrz. 1-3, znamienne tym, że w kierunku naprężania jest umieszczone sąsiadujące z występem pasowanym (9) wybranie (13a), wydrążenie i/lub szczelina (13), usytuowana korzystnie równolegle do pasowanych powierzchni (5), która oddziela obszar (11) części (3), wyposażony w występ pasowany (9) od pozostałego obszaru tych części, przy czym wielkość wymiaru, w kierunku naprężania, wydrążenia, wybrania (13a) lub szczeliny (13) jest elastycznie zmniejszany przez proces naprężania.
5. Urządzenie według zastrz. 1-4, znamienne tym, że wybranie (13a), wydrążenie lub szczelina (13) są umieszczone na części (3), posiadającej występy pasowane (9), w kierunku naprężania, za występami pasowanymi (9).
6. Urządzenie według zastrz. 1-5, znamienne tym, że występy pasowane mają kształt podłużny i przebiegają od krawędzi zawierającej je części (3), korzystnie w kierunku jej środka, i kończą się przed środkiem, przy czym pasowane wybrania (10) są ułożone w tym samym kierunku i posiadają otwarte krawędzie.
PL 202 410 B1
7. Urządzenie według zastrz. 1-6, znamienne tym, że występy pasowane (9) stanowią pryzmatyczne listwy osiujące, które są rozmieszczone równomiernie na obwodzie części (3) i w przypadku części o okrągłym przekroju poprzecznym są usytuowane promieniowo, a w przypadku części czworokątnej są prostopadłe do powierzchni bocznych (14).
8. Urządzenie według zastrz. 1-7, znamienne tym, że występy pasowane (9) w postaci listwy i pasowane zagłębienia (10) są umieszczone na liniach krzyżujących się prostopadle.
9. Urządzenie według zastrz. 1-8, znamienne tym, że część (3), posiadająca wybrania (13a) albo szczeliny (13) dla utworzenia sprężystego obszaru (11), posiada usytuowane zasadniczo pośrodku zagłębienie (16), przy którym kończą się wybrania (13a) lub szczeliny (13), przy czym szczeliny (13) lub wybrania (13a) są otwarte w kierunku powierzchni bocznych (14).
10. Urządzenie według zastrz. 1-9, znamienne tym, że występy pasowane (9) są usytuowane na całej powierzchni obszaru zaopatrzonego w szczeliny, sięgającej od powierzchni zewnętrznej (14) do zagłębienia (16).
11. Urządzenie według zastrz. 1-10, znamienne tym, że wymiar mierzony wzdłuż powierzchni zewnętrznej (14) albo długość (1) szczeliny (13) albo wybrania (13a) w kierunku poprzecznym do przebiegu występów pasowanych (9) jest większa od szerokości występów pasowanych (9) w tym kierunku.
12. Urządzenie według zastrz. 1-11, znamienne tym, że grubość materiału podatnego obszaru (11), znajdującego się między szczeliną (13) lub wybraniem (13a) a występem pasowanym (9) jest tak duża, że odkształcenie w kierunku naprężania wymaga zastosowania siły, wynoszącej co najmniej około 200 N na jeden występ pasowany (9).
13. Urządzenie według zastrz. 1-12, znamienne tym, że długość (1) szczeliny (13) lub wybrania (13a), mierzona poprzecznie do ułożenia występu pasowanego (9) jest równa w przybliżeniu trzykrotnej do pięciokrotnej wielkości szerokości występu pasowanego (9) przy jego podstawie (9a).
14. Urządzenie według zastrz. 1 - 13, znamienne tym, że wybrania (13a) na powierzchni górnej (18), odwróconej od występu pasowanego (9) lub pasowanego wybrania, lub powierzchni dolnej (17) są otwarte, a ich boczne ściany ograniczające (13b) są usytuowane równolegle do siebie i/lub prostopadle do powierzchni bocznych (14, 15) albo do powierzchni górnej (18) lub powierzchni dolnej (17).
15. Urządzenie według zastrz. 1-14, znamienne tym, że co najmniej dwa pasowane wybrania (9), kończące się na wzajemnie naprzeciwległych powierzchniach bocznych (15), leżą w jednej płaszczyźnie i/lub są połączone ze sobą, tworząc pasowane wybranie, przechodzące przez środek.
PL352607A 2002-03-04 2002-03-04 Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany PL202410B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL352607A PL202410B1 (pl) 2002-03-04 2002-03-04 Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL352607A PL202410B1 (pl) 2002-03-04 2002-03-04 Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352607A1 PL352607A1 (pl) 2003-09-08
PL202410B1 true PL202410B1 (pl) 2009-06-30

Family

ID=29775985

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352607A PL202410B1 (pl) 2002-03-04 2002-03-04 Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL202410B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL352607A1 (pl) 2003-09-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5634757A (en) Fastening device for a tool or workpiece
JP2607831B2 (ja) 定着手段を凹所内にバネ弾性によって位置固定するための配列
JPH10201780A (ja) 膝関節用の体内プロテーゼ
EP1226890B1 (en) Tool holder
EP1226891B1 (en) Tool holder
KR101627778B1 (ko) 레일 고정 시스템 및 상기 시스템용 텐션클램프
JP4855570B2 (ja) 切削工具
US4359252A (en) Socket for a bubble memory package
BRPI0708380A2 (pt) conjunto porta-ferramenta, membro de suporte/braçadeira e dispositivos
JPH08128420A (ja) 連結材
US6409030B1 (en) Adapter for mounting a module on a carrier bar of a textile machine
CN109072595A (zh) 用于地面接合工具的支撑组件的工具适配器和护罩保护器
TWI248714B (en) Connector with retainer members to be attached to a panel, method of attaching the connector to the panel, and method of coupling the connector with another connector
MX2008011896A (es) Rascadores para cadenas de eslabon de transportadores de cadena de rascador y elemento de aseguramiento de rascador para ellos.
US20080257602A1 (en) Apparatus for Mounting Busbars
PL202410B1 (pl) Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany
US7503629B2 (en) Pick locking device including a clamp element and a retaining pin
SK287051B6 (sk) Upínacie zariadenie obrobku
KR100338016B1 (ko) 공구또는공작물고정장치
KR200412285Y1 (ko) 교체가능한 절삭날을 가진 절삭공구
JPH0474123B2 (pl)
HU225910B1 (en) Coupling device
US4318553A (en) Ski attachment
US20220021092A1 (en) Battery terminal
JP2004202610A (ja) 凹部用カバー