SK287051B6 - Upínacie zariadenie obrobku - Google Patents

Upínacie zariadenie obrobku Download PDF

Info

Publication number
SK287051B6
SK287051B6 SK267-2002A SK2672002A SK287051B6 SK 287051 B6 SK287051 B6 SK 287051B6 SK 2672002 A SK2672002 A SK 2672002A SK 287051 B6 SK287051 B6 SK 287051B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
fitting
clamping device
recesses
recess
projections
Prior art date
Application number
SK267-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK2672002A3 (en
Inventor
Karl Fries
Original Assignee
Erowa Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erowa Ag filed Critical Erowa Ag
Priority to SK267-2002A priority Critical patent/SK287051B6/sk
Publication of SK2672002A3 publication Critical patent/SK2672002A3/sk
Publication of SK287051B6 publication Critical patent/SK287051B6/sk

Links

Abstract

Upínacie zariadenie obrobku je uskutočnené s držiakom a nosičom. Obidve tieto časti (1, 3) určené na upevnenie k sebe majú lícované plochy (4, 5) dosadajúce v pracovnej polohe na seba navzájom a sú k sebe upnuté prostredníctvom upevňovacích prostriedkov prebiehajúcich naprieč alebo v pravom uhle k dotykovej rovine týchto lícovaných plôch (4, 5). Na upevňovacom mieste sú prídavne k lícovaným plochám (4, 5) fixujúcim vzájomnú axiálnu polohu upravené lícovacie výstupky (9), ktoré bránia vzájomnému posunutiu navzájom spojených častí (1, 3) naprieč k upevňovacím prostriedkom, prípadne vnútri dotykovej roviny lícovaných plôch (4, 5), a obidve tieto časti (1, 3) presne vystreďujú naprieč k tejto dotykovej rovine aspoň v smere (X) a v smere (Y). Lícovacie výstupky (9) sú usporiadané na jednej z častí (3) medzi lícovanými plochami (4, 5) a druhá časť (1), určená na spojenie s ňou, má na zodpovedajúcich miestach lícovacie vybrania (10), ktoré pri vzájomnom upevnení k sebe presne lícovane zaberajú do seba s tvarovým stykom. Časť (3) je vybavená oblasťou (11), ktorá je v axiálnom smere proti deformačnej sile pružne vychýliteľná alebo poddajná, a na nej sú upravené lícovacie výstupky (9).

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka upínacieho zariadenia obrobku s držiakom a nosičom, pričom obidve tieto časti určené na upevnenie k sebe majú lícované plochy dosadajúce v pracovnej polohe na seba navzájom a sú k sebe upnuté prostredníctvom upevňovacích prostriedkov prebiehajúcich naprieč alebo v pravom uhle k dotykovej rovine týchto lícovaných plôch, pričom na upevňovacom mieste sú prídavné k lícovaným plochám fixujúcim vzájomnú axiálnu polohu upravené lícovacie výstupky, ktoré bránia vzájomnému posunutiu navzájom spojených častí naprieč k upevňovacím prostriedkom, prípadne vnútri dotykovej roviny lícovaných plôch, a obidve tieto časti presne vystred’ujú naprieč k tejto dotykovej rovine aspoň v smere X a v smere Y.
Doterajší stav techniky
Také upínacie zariadenia sú známe a slúžia napríklad na lícované presné upevnenie držiaka a elektródy, prípadne elektródy na upínacom puzdre.
Zo spisu EP 0 111 092 B2 je známe taktiež upínacie zariadenie, pri ktorom je na vystredenie v smere X a v smere Y usporiadaný medzi obomi na seba navzájom upevňovanými časťami plech s vybraniami, pričom okraje vybraní plechu vystred’ovacích výstupkov jednej časti sú proti sebe navzájom poddajné, až sa obidve časti dotýkajú na predpokladaných lícovaných plochách, aby sa vytvorilo taktiež nasmerovanie a spresnenie v osi Z, teda v pozdĺžnej centrálnej osi celého usporiadania. Pritom je teda potrebný spomenutý medziľahlý plech, aby sa dosiahol v troch rôznych uvedených smeroch vždy lícované presný dotyk, spresnenie a nasmerovanie, pričom tento medziľahlý plech však zväčšuje výrobné a montážne náklady, ako aj konštrukčnú výšku celého usporiadania.
Podstata vy nálezu
Vynález si preto kladie za úlohu vytvoriť upínacie zariadenie v úvode uvedeného druhu, ktorým by bolo možné uskutočniť presné vystred’ovanie alebo nastavenie tak v smere X, ako taktiež v smere Y, pri súčasnom lícované presnom navzájom protiľahlom dosadnutí v smere Z, bez toho, aby bolo treba prídavné upravovať a vyrábať, prípadne lícované presne ukladať, medziľahlý plech. Pritom má byť taktiež zabránené každej inej prídavnej pomocnej časti na lícované presný dotyk pri súčasnom vystredení alebo rektifikácii. Pritom majú v prevádzkovej polohe lícované plochy na seba dosadať pevne a bez nebezpečenstva sklopenia oboch na seba navzájom upevňovaných častí a súčasne majú byť v smere X a v smere Y vystredené alebo rektifikované, to znamená, že lícovacie výstupky majú byť úplne vo vzájomnom zábere, keď sú dotykové plochy na seba navzájom uložené, ale pritom nemajú zabraňovať koncovému styku týchto lícovaných plôch.
Riešenie tejto zdanlivo si odporujúcej úlohy pri upínacom zariadení obrobku s držiakom a nosičom, pričom obidve tieto časti určené na upevnenie k sebe majú lícované plochy dosadajúce v pracovnej polohe na seba navzájom a sú k sebe upnuté prostredníctvom upevňovacích prostriedkov prebiehajúcich naprieč alebo v pravom uhle k dotykovej rovine týchto lícovaných plôch, pričom na upevňovacom mieste sú prídavné k lícovaným plochám fixujúcim vzájomnú axiálnu polohu upravené lícovacie výstupky, ktoré bránia vzájomnému posunutiu navzájom spojených častí naprieč k upevňovacím prostriedkom, prípadne vnútri dotykovej roviny lícovaných plôch, a obidve tieto časti presne vystred’ujú naprieč k tejto dotykovej rovine aspoň v smere X a v smere Y, podľa vynálezu spočíva v tom, že lícovacie výstupky sú usporiadané na jednej z častí medzi lícovanými plochami a druhá časť, určená na spojenie s ňou, má na zodpovedajúcich miestach lícovacie vybrania, ktoré pri vzájomnom upevnení k sebe presne lícované zaberajú do seba s tvarovým stykom, a že lícovacie výstupky sú upravené na v axiálnom smere proti deformačnej sile pružne vychýliteľnej alebo poddajnej oblasti časti, ktorá je ňou vybavená.
Pokiaľ sú takto usporiadané časti na sebe navzájom upevnené a spolu navzájom upnuté, zaberacie lícovacie výstupky do lícovacich vybraní, a to ešte pred tým, ako dotykové plochy na seba navzájom dosadnú. Prostredníctvom zvýšenia axiálnej upínacej sily alebo upevňovacej sily je možné napriek tomu bez medziľahlého plechu alebo podobnej časti dosiahnuť to, že sa dotykové plochy požadovaným spôsobom na seba navzájom uložia, že je teda taktiež zabránené šikmému nastaveniu oboch častí proti sebe navzájom, pretože lícovacie výstupky vytvárajúce vystredenie alebo rektifikáciu v smere X a v smere Y trochu povolia vzhľadom na tieto unášajúce oblasti v smere upínania. Tak môžu spojované časti na podklade vychýliteľných alebo poddajných oblastí pri lícovacich výstupkoch umožniť pevné dosadnutie dotykových plôch, keď lícovacie výstupky a lícovacie vybrania do seba navzájom tvarovo pevne zasahujú vo svojej koncovej polohe bez toho, aby boli potrebné nejaké prídavné časti.
Podľa výhodného uskutočnenia vynálezu majú lícované plochy pri zábere lícovacich výstupkov do lícovacích vybraní od seba odstup, ktorý sa rovná alebo je menší ako poddajnosť vychýliteľnej poddajnej oblasti.
Lícovacie výstupky sú výhodne v priereze vytvorené v tvare klina alebo oblúka, prípadne v tvare kruhového oblúka alebo sú vybavené prierezom v tvare lichobežníka alebo polkruhu, a lícovacie vybrania majú zhodne šikmo usporiadané protiľahlé plochy.
V smere upínania je výhodne upravené s lícovacím výstupkom susediace vybranie, dutina a/alebo štrbina prebiehajúca predovšetkým rovnobežne s lícovanými plochami, ktorá oddeľuje oblasť častí obsahujúcu lícovaci výstupok od zostávajúcej oblasti týchto častí, a že rozmer tejto dutiny, vybrania alebo štrbiny prebiehajúcej v smere upínania je pružne zmenšiteľný upínacím procesom.
Vybranie, dutina alebo štrbina na časti obsahujúcej lícovacie výstupky je výhodne usporiadaná v smere upínania za týmito lícovacími výstupkami.
Lícovacie výstupky majú výhodne pozdĺžny tvar a prebiehajú od okraja časti, ktorá ich obsahuje, predovšetkým v smere k jej stredu a končia pred týmto stredom, a že lícovacie vybrania sú orientované rovnakým spôsobom a na okraji sú otvorené.
Lícovacími výstupkami sú výhodne hranolové vystreďovacie lišty, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po obvode príslušnej časti, pričom ich pozdĺžne osi pri časti kruhovej v priereze prebiehajú radiálne a pri časti v priereze štvoruholníkovej prebiehajú kolmo na plošné bočné strany.
Lícovacie výstupky vo forme lišty a lícovacie vybrania sú výhodne usporiadané na navzájom sa pravouhlo pretínajúcich čiarach na lícovaných plochách oboch častí.
Časť obsahujúca vybrania alebo štrbiny na vytvorenie poddajnej oblasti má výhodne v podstate uprostred usporiadané vyhĺbenie, do ktorého otvorene vyúsťujú vybrania alebo štrbiny, a že štrbiny alebo vybrania vyúsťujú otvorene v smere k bočným stranám.
Lícovacie výstupky výhodne prebiehajú po celej strane oblasti vybavenej štrbinou od vonkajšej bočnej strany až k vyhĺbeniu.
Bočné rozloženie alebo dĺžka štrbiny, alebo vybrania naprieč k priebehu lícovacich výstupkov je výhodne väčšia ako šírka lícovacich výstupkov v tomto smere.
Hrúbka materiálu poddajnej oblasti, nachádzajúceho sa medzi štrbinou alebo vybraním a lícovacím výstupkom, je výhodne tak veľká, že pre elastickú deformáciu pružne poddajnej oblasti v smere upínania je potrebná sila aspoň zhruba 200 N pre každý lícovací výstupok.
DÍžka štrbiny alebo vybraní naprieč k rozloženiu lícovacich výstupkov má výhodne hodnotu trojnásobku až päťnásobku šírky lícovacieho výstupku na jeho základni.
Vybrania sú výhodne na od lícovacieho výstupku alebo od lícovacieho vybrania odvrátenej hornej strane alebo spodnej strane otvorené a ich bočné okrajové steny prebiehajú navzájom spolu rovnobežne a/alebo kolmo na ich bočné strany alebo na hornú stranu alebo na spodnú stranu.
Aspoň dve lícovacie vybrania, ústiace na dvoch navzájom protiľahlých bočných stranách, výhodne navzájom spolu lícujú a/alebo sú spolu spojené do jedného lícovacieho vybrania prechádzajúceho stredom.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalej sú bližšie opísané príklady uskutočnenia vynálezu so znakmi podstatnými pre vynález v spojení s výkresovou časťou. Na výkresoch sú znázornené čiastočne schematické vyobrazenia.
Na obr. 1 je znázornený pohľad na prvý príklad uskutočnenia upinacieho zariadenia obrobku zdola, na ktorom môže byť upevnený nástroj alebo obrobok, to znamená s pohľadom na lícované plochy usporiadané v rohoch a medzi nimi usporiadané lícovacie výstupky.
Na obr. 2 je znázornený rez upínacím zariadením obrobku rovinou podľa čiary II-II na obr. 1.
Na obr. 3 je znázornený rez upínacím zariadením obrobku rovinou podľa čiary III-ΠΙ na obr. 1.
Na obr. 4 je znázornený pohľad na druhý príklad uskutočnenia upinacieho zariadenia obrobku zhora.
Na obr. 5 je znázornený rez upínacím zariadením obrobku rovinou pozdĺž čiary V-V na obr. 4.
Na obr. 6 je znázornený pohľad na držiak, ktorý je určený na uloženie upinacieho zariadenia obrobku, zhora.
Na obr. 7 je znázornený rez držiakom rovinou pozdĺž čiary VII - VII na obr. 6.
Na obr. 8 je znázornený rez držiakom rovinou pozdĺž čiary VIII - VIII na obr. 6.
Na obr. 9 je znázornený v čiastočnom reze držaný bokorys upinacieho zariadenia po spojení upinacieho zariadenia obrobku a držiaka pred dotykom lícovaných plôch.
Na obr. 10 je znázornený bokorys vzájomne sa dotýkajúcich lícovaných plôch po dotiahnutí upínacej skrutky, pričom deformovanie pohyblivej oblasti je pre lepšiu rozpoznateľnosť znázornené viditeľnejšie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Upínacie zariadenie na nástroj alebo obrobok, v príklade realizácie elektródy, ktorou môžu byť opracované iné obrobky, ktorá samotná však tiež musí byť najskôr opracovaná ako obrobok a predstavuje prvú časť 1 upínacieho zariadenia, má podľa obr. 9 centrálne upevňovaciu skrutku 2, ďalej taktiež jednoducho uvádzaná ako skrutka 2, aby bolo možno upraviť uvedenú prvú časť 1 na držiaku ako na druhej časti 3, ktorá je tiež nazvaná ako prvá časť 3. Obidve na seba vzájomne upevňované časti 1 a 3 pritom majú vždy v pracovnej polohe v spoločnej rovine vzájomne na seba uložené lícované plochy 4 a 5, ktoré môžu byť podľa obr. 1, obr. 3, obr. 6 a obr. 7 prípadne prídavné centrálne otvory 7 na skrutky na ďalšie upevnenie. Normálne však stačí centrálny otvor 7 na skrutku na držiaku a odpor 8 so závitom na nosiči obrobku, aby sa skrutkou 2 dosiahlo dostatočne spoľahlivé upevnenie, pretože lícované plochy 4 a 5 vedú k presnej protiľahlej polohe v axiálnom smere a naprieč, prípadne v pravom uhle ku skrutke 2, ak sú proti sebe upnuté. Pritom sú na upevňovacom mieste, ktoré je vytvorené prostredníctvom vzájomne k sebe obrátených plôch, prídavné protiľahlo k lícovaným plochám 4 a 5, ktoré protiľahlo upevňujú axiálnu polohu, upravené lícovacie výstupky 9, ktoré zabraňujú posunutiu spolu vzájomne spojenej prvej časti 1 a druhej časti 2 priečne k upevňovacím prostriedkom vnútri dotykovej roviny lícovaných plôch 4 a 5 a pritom tiež obe časti 1 a 2 lícované presne vystreďujú priečne k tejto dotykovej rovine v smere X a v smere Y.
Tieto lícovacie výstupky 9 sú na tento účel usporiadané medzi dotykovými plochami na jednej z častí, v príklade uskutočnenia na druhej časti 3, a takto pripájaná opačná časť, v príklade realizácie prvá časť 1, má na zodpovedajúcich miestach lícovacie vybranie 10. Lícovacie výstupky 9 a lícovacie vybranie 10 zaberajú pri protiľahlom upevnení podľa obr. 9 a obr. 10 čiastočne tvarovo pevne a lícované presne vzájomne do seba a zabezpečujú tak vzájomnú protiľahlú rektifikáciu a vystredenie oboch častí 1 a 3.
Pritom je na obr. 9 znázornené usporiadanie, v ktorom lícovacie výstupky 9 zaberajú tvarovo pevne do lícovacích vybraní 10. Tuje vidno, že v tejto polohe majú lícované plochy 4 a 5 ešte od seba vzájomne vytvorený odstup, teda že sa nedotýkajú, takže by bolo možné protiľahlé sklopenie častí 1 a 3.
Aby mohlo viesť len silnejšie dotiahnutie upevňovacieho elementu, teda skrutky 2 alebo viacerých skrutiek 2 k tomu, že rektifikácia a vystredenie v smere X a v smere Y zostane zachovaná, ale že sa vytvorí tiež v smere Z prostredníctvom dotyku lícovaných plôch 4 a 5, sú lícovacie výstupky 9 upravené vždy na pohyblivej oblasti 11 tejto druhej časti 3, ktorá je v axiálnom smere, to znamená v smere priebehu upevňovacích skrutiek 2 vytvorená proti deformovacej sile pružne vychýliteľná alebo pohyblivá. Taktiež je možné, aby lícovacie vybrania 10 boli usporiadané prídavné alebo namiesto lícovacích výstupkov 9 na takej pohyblivej oblasti 11, ktorú má prvá časť 1, aleje omnoho výhodnejšie, keď sa môže lícovací výstupok 9 v axiálnom smere trocha vychýliť, pretože tak nie je sám deformovaný, čo by pri lícovacom vybraní nebolo možné úplne vylúčiť.
Lícované plochy 4 a 5 pritom majú pri zábere lícovacích výstupkov 9 do lícovacích vybraní 10, ako je to znázornené na obr. 9, vzhľadom na seba vzájomný odstup, ktorý je zhodný alebo menší, ako je pohyblivosť vychýliteľnej poddajnej oblasti 11. Tým sa zabezpečí, že pri dotiahnutí upevňovacej skrutky 2 v oblasti už v axiálnom smere na seba vzájomne dosadajúcich lícovacích výstupkov 9 a lícovacích vybraní 10, je k dispozícii taká veľká pohyblivosť, že je možné uviesť taktiež lícované plochy 4 a 5 do dosadnutí na seba.
Ak je teda upevňovacia skrutka 2 v polohe znázornenej na obr. 9 pevnejšie dotiahnutá, tak sa pohyblivá oblasť 11 podľa obr. 10 trocha deformuje v axiálnom smere a pri zachovaní vystredenia a rektifíkácie medzi lícovacími výstupkami 9 a medzi lícovacími vybraniami 10 sa dostanú taktiež lícované plochy 4 a 5 do polohy vzájomne na seba, teda sa vzájomne dotýkajú a zabezpečujú tak protiľahlé nasmerovanie častí 1. a 3, takže sa dosahuje tiež rektifikácia v smere Z.
V príklade uskutočnenia sú zhotovené lícovacie výstupky 9 v priečnom reze v tvare klina, to znamená, že majú štvoruholníkový prierez a že sa teda zužujú od ich základne 9a v zvislom smere. Lícovacie vybrania 10 majú v súlade s týmto tvarom lícovacích výstupkov 9 šikmo usporiadané protiľahlé plochy 12, ktoré sa v pracovnej polohe plošne umiestnia na v priečnom reze šikmo prechádzajúce boky 9b lícovacích výstupkov 9, ako je to jasne viditeľné z obr. 10. To umožňuje čo najlepšie vystredenie a rektifikáciu v smere oddeľovacej alebo dotykovej roviny medzi oboma časťami 1 a 3, teda priečne k osi Z, prípadne k centrálnej osi a k upevňovacej skrutke 2.
Lícovacie výstupky 9 by prípadne mohli mať tiež priečny rez v tvare kruhového oblúka alebo polkruhu, ktorý by spolupôsobil buď so šikmými protiľahlými plochami 12, alebo analogicky vytvarovanými protiľahlými plochami 12.
Prispôsobivosť tvárnej oblasti 11 je vytvorená tým, že v príklade uskutočnenia podľa obr. 4 a 5 je upravené vždy v smere upínania s lícovacím výstupkom 9 usediace vybranie 13a alebo dutina, v príklade uskutočnenia podľa obr. 2 a obr. 3, obr. 9 a obr. 10 rovnobežne s lícovanými plochami 5 upravená štrbina 13, pričom toto usporiadanie oddeľuje prispôsobivú oblasť 11 druhej časti 3, obsahujúcej zodpovedajúci lícovací výstupok 9, a to hlavne pri jednodielnom spojení od ostatnej oblasti tejto druhej časti 3. Hlavne z obr. 10 je jasné, že rozmer tejto štrbiny 13 upravenej v upínacom zariadení, teda štrbinová Šírka w, je pružne zmenšovaná prostredníctvom upínacieho procesu hlavne uprostred štrbiny 13 bezprostredne pod alebo nad lícovacím výstupkom 9. Vybranie 13a, dutina, prípadne štrbina 13 je teda usporiadaná na druhej časti 3, ktorá má lícovacie výstupky 9, a to v smere upínania za týmito lícovacími výstupkami 9. Bočné pretiahnutie alebo dĺžka 1 štrbiny 13 priečne k priebehu zhruba radiálne usporiadaných lícovacích výstupkov 9 je pritom väčšia ako šírka lícovacích výstupkov 9 na ich základni 9a v tomto smere, čo je jasne vidno z obr. 3, obr. 9 a obr. 10. To vytvára dostatočne dlhú prispôsobivú oblasť 11, aby ju bolo možno pri upínaní celého upínacieho zariadenia prostredníctvom upevňovacej skrutky 2 pri zmenšení štrbinovej šírky w nechať pružne prispôsobiť.
Pritom môže dĺžka 1 štrbiny 13 alebo vybrania 13a priečne k smeru lícovacích výstupkov 9 mať hodnotu zhruba trojnásobku až päťnásobku šírky lícovacích výstupkov 9 na ich základni 9a, aby sa zachovalo dostatočné pružinové pôsobenie, pružnosť alebo prispôsobivosť tvárnej oblasti 11 pri dostatočnej pevnosti na zachovanie rektifikácie a vystredenia.
Na obr. 4 a obr. 5 je znázornené, že namiesto štrbín 13 môžu byť upravené vybrania 13a. Je však tiež možné na všetkých prispôsobivých oblastiach 11 upraviť kombináciu vybraní 13a a štrbín 13.
Vybrania 13a sú pritom podľa obr. 5 na hornej strane 18 odvrátené od lícovacieho výstupku 9 otvorené a bočné okrajové steny 13b sú upravené vzájomne rovnobežne a v pravom uhle vzhľadom na bočné strany 14 a na hornú stranu 18. V prípade usporiadania takých vybraní 13a pod lícovacími vybraniami 10 by mohli tieto analogickým spôsobom prechádzať až k zodpovedajúcej spodnej strane 17 prvej časti 1
Okrem toho je možno upraviť na vzájomne protiľahlých stranách štrbiny 13 a vždy na opačných protiľahlých stranách vždy vybrania 13a. Pritom ide prakticky o zvláštny prípad štrbiny, pri ktorej je prakticky vypustené, prípadne odpadá štrbinové obmedzenie odvrátenej prispôsobivej oblasti 11. Aj tak sa však uskutočňuje pri upevnení oboch častí 1 a 3 vzájomne na seba v podstate pružné deformovanie prispôsobivej oblasti 11, ako je to znázornené na obr. 4. Druhá časť 3 má však pritom menšiu hmotnosť.
Lícovacie výstupky 9 majú podľa obr. 1 a obr. 2 pozdĺžny tvar a prechádzajú od okraja, prípadne od bočnej strany 14 druhej časti 3, ktorá ich má, v smere k jej stredu a končia pred týmto stredom. Lícovacie vybrania 10 sú podľa obr. 6 orientované rovnakým spôsobom a smerom a sú v oblasti bočných strán 15 prvej časti 1 okrajovo otvorené. Pritom sú lícovacie výstupky 9 prizmatické vystred’ovacie lišty alebo vystred’ovacie lištové kusy, ktoré sú podľa obr. 1 rozdelené rovnomerne po obvode druhej časti 3 a v časti, ktorá má kruhový prierez prechádzajúci radiálne v pravom uhle k bočným stranám 14 a zodpovedajúcim okrajom, pričom v príklade uskutočnenia je to v štvoruholníkovej alebo v štvorcovej časti.
Najmenej dve alebo vždy dve na dvoch vzájomne protiľahlých bočných stranách 15 vyúsťujúce lícovacie vybrania 10, ktoré tiež v príklade uskutočnenia vzájomne lícujú, čo však v žiadnom prípade nemusí byť bezpodmienečne nutné, by mohli byť taktiež vzájomne spojené prostredníctvom priechodného lícovacieho vybrania 10 upraveného napríklad v strede, pričom koncové oblasti potom príslušne spolupôsobia s lícovacími výstupkami 9. To umožňuje upraviť také vzájomne protiľahlé lícovacie vybrania 10 v jednom jedinom pracovnom procese.
Pritom sú tieto v tvare líšt zhotovené lícovacie výstupky 9, a to v súlade s tým taktiež lícovacie vybrania 10 usporiadané v čiarach, ktoré sa navzájom križujú v pravých uhloch, takže navzájom protiľahlý tepelný pohyb nie je obmedzený ani na podklade na okrajoch otvoreného usporiadania lícovacích vybraní 10. Také tepelné pohyby môžu vzniknúť, ak je prvá časť 1 trieskovo opracovaná ako obrobok alebo ak je neskoršie nasadená ako nástroj v tvare elektródy. Usporiadanie rovných lícovaných plôch 4 a 5, ako aj lícovacích výstupkov 9 a lícovacích vybraní 10 navzájom k sebe tak tvoria rektifikáciu v smere X, v smere Y a v smere Z, ako aj v smere otáčania okolo centrálnej strednej osi celého usporiadania, ale aj napriek tomu neobmedzujú bočnú tepelnú prieťažnosť a tepelné pohyby.
Druhá časť 3, ktorá má štrbiny 13 alebo vybrania 13a na zhotovenie prispôsobivej oblasti 11, má centrálne usporiadané prehĺbenie 16, do ktorého otvorene vyúsťujú štrbiny 13 alebo vybrania 13a a štrbiny 13 alebo vybrania 13a sú otvorené taktiež v smere bočných strán 14, takže sú usporiadané celkovo priechodne, čím umožňujú prispôsobivosť tvárnej oblasti 11 znázornenej na obr. 4. Aby sa pritom získala pokiaľ možno veľká rektifikačná a vystred’ovacia plocha, prechádzajú lícovacie výstupky 9 celou šírkou oblasti vybavenej štrbinami až k prehĺbeniu 16. Lícovacie výstupky 9 tak majú dĺžku, ktorá zodpovedá celkovej šírke štrbín 13 alebo vybraní 13a. Tiež tým sa tvoria pokiaľ možno rovnomerné deformačné pomery pri upínaní celého upínacieho zariadenia a pri zatláčaní lícovaných plôch 4 a 5 vzájomne na seba.
Potrebné je ešte uviesť, že hrúbka materiálu prispôsobivej oblasti 11 medzi štrbinami 13 alebo vybraniami 13a a medzi lícovacím výstupkom 9, prípadne lícovacím vybraním 10, je zvolená taká veľká, že deformovanie v smere upínania vyžaduje silu s hodnotou najmenej zhruba 200 N pre lícovací výstupok 9. To znamená, že lícovanie v oblasti lícovacích výstupkov 9 zostane aj napriek tejto pohyblivosti zachované.
Upevnenie dvoch častí 1 a 3, ktoré je zhotovené na seba a je vytvorené napríklad nástrojom alebo obrobkom na držiaku, predpokladá, že obe na seba upevňované časti 1 a 3 majú v pracovnej polohe na sebe ležiace lícované plochy 4 a 5 a sú proti sebe upnuté prostredníctvom upevňovacích prostriedkov upravených priečne alebo v pravom uhle k dotykovej rovine týchto lícovaných plôch 4 a 5, napríklad prostredníctvom jednej jedinej upevňovacej skrutky 2. Pritom sú prídavné k protiľahlej axiálnej polohe upravené v smere Z upevňujúce lícované plochy 4 a 5, lícovacie výstupky 9 na jednej časti a lícovacie vybrania 10 na opačnej časti, ktoré zabraňujú posunu vzájomne spojených a upnutých častí 1 a 3 priečne k upevňovacím prostriedkom vnútri dotykovej roviny lícovaných plôch 4 a 5 a lícované presne vystreďujú obidve tieto časti 1 a 3 priečne vzhľadom na túto dotykovú rovinu v smere X a v smere Y. Pritom sú tieto lícovacie výstupky 9 a/alebo lícovacie vybrania 10 upravené na pružne vychýliteľnej alebo pohyblivej oblasti 11, ktorú má časť 1 alebo 3 a ktorá je ovládateľná v axiálnom smere proti deformačnej sile zavádzanej prostredníctvom upevňovacej skrutky 2, takže lícovacie výstupky 9 môžu zaberať lícované presne do lícovacích vybraní 10 ešte predtým, ako sa lícované plochy 4 a 5 úplne dotýkajú. Prostredníctvom silnejšieho dotiahnutia upevňovacích prostriedkov prídu potom taktiež lícované plochy 4 a 5 do vzájomne protiľahlého styku, a to tak, že nie je pritom potrebná prídavná časť na rektifikáciu alebo vystredenie v smere X a v smere Y.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Upínacie zariadenie obrobku s držiakom a nosičom, pričom obidve tieto časti (1,3) určené na upevnenie k sebe majú lícované plochy (4, 5) dosadajúce v pracovnej polohe na seba navzájom a sú k sebe upnuté prostredníctvom upevňovacích prostriedkov prebiehajúcich naprieč alebo v pravom uhle k dotykovej rovine týchto lícovaných plôch (4, 5), pričom na upevňovacom mieste sú prídavné k lícovaným plochám (4, 5) fixujúcim vzájomnú axiálnu polohu upravené lícovacie výstupky (9), ktoré bránia vzájomnému posunutiu navzájom spojených častí (1, 3) naprieč k upevňovacím prostriedkom, pripadne vnútri dotykovej roviny lícovaných plôch (4, 5), a obidve tieto časti (1,3) presne vystreďujú naprieč k tejto dotykovej rovine aspoň v smere X a v smere Y, vyznačujúce sa tým, že lícovacie výstupky (9) sú usporiadané na jednej z častí (3) medzi lícovanými plochami (4, 5) a druhá časť (1), určená na spojenie s ňou, má na zodpovedajúcich miestach lícovacie vybrania (10), ktoré pri vzájomnom upevnení k sebe presne lícované zaberajú do seba s tvarovým stykom, a že lícovacie výstupky (9) sú upravené na v axiálnom smere proti deformačnej sile pružne vychýliteľnej alebo poddajnej oblasti (11) časti (3), ktorá je ňou vybavená.
  2. 2. Upínacie zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že lícované plochy (4, 5) majú pri zábere lícovacích výstupkov (9) do lícovacích vybraní (10) od seba odstup, ktorý sa rovná alebo je menší ako poddajnosť vychýliteľnej poddajnej oblasti (11).
  3. 3. Upínacie zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že lícovacie výstupky (9) sú v priereze vytvorené v tvare klina alebo oblúka, prípadne v tvare kruhového oblúka, alebo sú vybavené prierezom v tvare lichobežníka alebo polkruhu, a lícovacie vybrania (10) majú zhodne šikmo usporiadané protiľahlé plochy (12).
  4. 4. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúce sa tým, že v smere upínania je upravené s lícovacím výstupkom (9) susediace vybranie (13a), dutina a/alebo štrbina (13) prebiehajúca predovšetkým rovnobežne s lícovanými plochami (5), ktorá oddeľuje oblasť (11) častí (3) obsahujúcu lícovací výstupok (9) od zostávajúcej oblasti týchto časti (3), a že rozmer tejto dutiny, vybrania (13a) alebo štrbiny (13) prebiehajúcej v smere upínania je pružne zmenšiteľný upínacím procesom.
  5. 5. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že vybranie (13a), dutina alebo štrbina (13) na časti (3) obsahujúcej lícovacie výstupky (9) je usporiadaná v smere upínania za týmito lícovacími výstupkami (9).
  6. 6. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že lícovacie výstupky (9) majú pozdĺžny tvar a prebiehajú od okraja časti (3), ktorá ich obsahuje, predovšetkým v smere k jej stredu a končia pred týmto stredom, a že lícovacie vybrania (10) sú orientované rovnakým spôsobom a na okraji sú otvorené.
  7. 7. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že lícovacími výstupkami (9) sú hranolové vystreďovacie lišty, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po obvode príslušnej časti (3), pričom ich pozdĺžne osi pri časti (3) kruhovej v priereze prebiehajú radiálne a pri časti (3) v priereze štvoruholníkovej prebiehajú kolmo na plošné bočné strany (14).
  8. 8. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúce sa tým, že lícovacie výstupky (9) vo forme lišty a lícovacie vybrania (10) sú usporiadané na navzájom sa pravouhlo pretínajúcich čiarach na lícovaných plochách (4, 5) oboch častí (1, 3).
  9. 9. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že časť (3) obsahujúca vybrania (13a) alebo štrbiny (13) na vytvorenie poddajnej oblasti (11) má v podstate uprostred usporiadané vyhĺbenie (16), do ktorého otvorene vyúsťujú vybrania (13a) alebo štrbiny (13), a že štrbiny (13) alebo vybrania (13a) vyúsťujú otvorene v smere k bočným stranám (14).
  10. 10. Upínacie zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že lícovacie výstupky (9) prebiehajú po celej strane oblasti vybavenej štrbinou (13) od vonkajšej bočnej strany (14) až k vyhĺbeniu (16).
  11. 11. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 10, vyznačujúce sa tým, že bočné rozloženie alebo dĺžka (1) štrbiny (13) alebo vybrania (13a) naprieč k priebehu lícovacích výstupkov (9) sú väčšie ako šírka lícovacích výstupkov (9) v tomto smere.
  12. 12. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 11, vyznačujúce sa tým, že hrúbka 5 materiálu poddajnej oblasti (11), nachádzajúceho sa medzi štrbinou (13) alebo vybraním (13a) a lícovacím výstupkom (9), je tak veľká, že na elastickú deformáciu pružne poddajnej oblasti (11) v smere upínania je potrebná sila aspoň zhruba 200 N pre každý lícovací výstupok (9).
  13. 13. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 12, vyznačujúce sa tým, že dĺžka (1) štrbiny (13) alebo vybrania (13a) naprieč k rozloženiu lícovacích výstupkov (9) má hodnotu trojnásobku
    10 až päťnásobku šírky licovacieho výstupku (9) na jeho základni (9a).
  14. 14. Upínacie zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 13, vyznačujúce sa tým, že vybrania (13a) sú na od licovacieho výstupku (9) alebo od licovacieho vybrania (10) odvrátenej hornej strane (18) alebo spodnej strane (17) otvorené a ich bočné okrajové steny (13b) prebiehajú navzájom spolu rovnobežne a/alebo kolmo na ich bočné strany (14, 15) alebo na hornú stranu (18) alebo na spodnú stranu (17).
  15. 15 15. Upínacie zariadenie podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že aspoň dve lícovacie vybrania (10), ústiace na dvoch navzájom protiľahlých bočných stranách (15), navzájom spolu lícujú a/alebo sú spolu spojené do jedného licovacieho vybrania (10) prechádzajúceho stredom.
    20 4 výkresy
SK267-2002A 2002-02-22 2002-02-22 Upínacie zariadenie obrobku SK287051B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK267-2002A SK287051B6 (sk) 2002-02-22 2002-02-22 Upínacie zariadenie obrobku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK267-2002A SK287051B6 (sk) 2002-02-22 2002-02-22 Upínacie zariadenie obrobku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK2672002A3 SK2672002A3 (en) 2003-09-11
SK287051B6 true SK287051B6 (sk) 2009-10-07

Family

ID=29580228

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK267-2002A SK287051B6 (sk) 2002-02-22 2002-02-22 Upínacie zariadenie obrobku

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK287051B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK2672002A3 (en) 2003-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5634757A (en) Fastening device for a tool or workpiece
KR100970986B1 (ko) 플라스틱 파스너
US5779412A (en) Profile frame and connector
US6371419B1 (en) Rod holder
KR100814566B1 (ko) 인테이크매니폴드의 부착구조
KR20020063823A (ko) 툴 홀더
JP2004034794A (ja) 車両用ミラー装置
TW457165B (en) Coupling device
SK287051B6 (sk) Upínacie zariadenie obrobku
KR100338016B1 (ko) 공구또는공작물고정장치
KR102261764B1 (ko) 다단 결합형 차량용 고정구
CZ298248B6 (cs) Upínací zarízení obrobku
US4032727A (en) Releasably locked mounting assembly for telephone dials
KR200407314Y1 (ko) 프로파일 조립체
JPH0942237A (ja) 部品の取付構造
KR20210042229A (ko) 자동차 엔진헤드 가공용 조립식 아답터 플레이트
US20210332842A1 (en) Fastener assembly for blind mounting
CN113165085A (zh) 用于切屑去除加工的刀具和用于切屑去除加工的刀具的套件
US20170028939A1 (en) Clip and connecting structure using clip
PL202410B1 (pl) Urządzenie mocujące przedmiot obrabiany
JPH0342249Y2 (sk)
KR0179738B1 (ko) 차량의 사이드 실 몰딩 조립구조
JP2022057438A (ja) 固定ハウジングと可動ハウジングを備えたコネクタ
JPH07293536A (ja) ナットとナット保持部材
SK19832000A3 (sk) Zariadenie na upevňovanie súčastí

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20190222