PL200706B1 - Sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy - Google Patents

Sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy

Info

Publication number
PL200706B1
PL200706B1 PL368517A PL36851702A PL200706B1 PL 200706 B1 PL200706 B1 PL 200706B1 PL 368517 A PL368517 A PL 368517A PL 36851702 A PL36851702 A PL 36851702A PL 200706 B1 PL200706 B1 PL 200706B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
current efficiency
electrolysis
voltage
current
cells
Prior art date
Application number
PL368517A
Other languages
English (en)
Other versions
PL368517A1 (pl
Inventor
Ari Rantala
Henri Virtanen
Original Assignee
Outokumpu Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Outokumpu Oy filed Critical Outokumpu Oy
Publication of PL368517A1 publication Critical patent/PL368517A1/pl
Publication of PL200706B1 publication Critical patent/PL200706B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B15/00Operating or servicing cells
    • C25B15/06Detection or inhibition of short circuits in the cell
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C7/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells
    • C25C7/06Operating or servicing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób poprawy wydajno sci pr adowej procesu elektrolizy, w któ- rym wyliczone teoretyczne napi ecie ogniwa w ogniwie elektrolitycznym w sposób ci ag ly porównuje si e z mierzonym rzeczywistym napi eciem ogniwa za pomoc a pomiaru zmiennych procesu elektrolizy, a skumulowan a ró znic e napiec dopasowuje si e do wydajno sci pr adowej z kumulowaniem usuwania zwar c w grupach ogniw o najmniejszej wydajno sci pr adowej. Spadek wydajno sci pr adowej jest pro- stym wska znikiem nast epuj acego mi edzy elektrodami zwarcia, i dzi eki sposobowi wed lug wynalazku, mo zliwe jest w czasie procesu elektrolizy skoncentrowanie wysi lków nad usuwaniem zwarcia w odpo- wiednich ogniwach, pod k atem wydajno sci pr adowej. PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy.
Podczas elektrolitycznej obróbki metali, żądany metal wstępnie osadza się na powierzchni elektrody, katody. Obróbkę prowadzi się przez przepuszczanie prądu elektrycznego przez ogniwo elektrolityczne, w którym naprzemienny układ płaskich anod oraz płaskich katod wytworzonych z materiału przewodzącego jest zanurzony w obranej cieczy, elektrolicie. Pożądany metal może być wstępnie osadzany na katodzie zarówno wtedy, gdy w obróbce elektrolitycznej wykorzystuje się rozpuszczalną anodę metaliczną z takiego samego metalu jak nań osadzany, jak i wtedy, gdy wykorzystuje się anodę nierozpuszczalną. Przykładowo, rozpuszczalna anoda może być użyta podczas osadzania miedzi, natomiast nierozpuszczalna anoda, na przykład w czasie osadzania niklu i cynku.
Podczas elektrolitycznego oczyszczania miedzi, zanieczyszczona, tak zwana anoda miedziowa, rozpuszcza się na skutek przepuszczenia prądu elektrycznego; a rozpuszczona miedź redukuje się na katodzie do uzyskania wysoce oczyszczonej tak zwanej katody miedziowej. Jako elektrolit wykorzystuje się utworzony na bazie kwasu siarkowego roztwór siarczanu miedzi (II). Na początku procesu jako katoda pracuje blacha miedziana lub tak zwana stała katoda, która może być wytworzona z odpornej na działanie kwasu stali bądź tytanu. Jako źródło mocy w elektrolizie wykorzystuje się jeden lub więcej prostowników. W elektrolizie stosuje się zazwyczaj prąd o gęstości 250-320 A/m2 i prąd ten jest prądem stałym (DC). Elektroliza ma miejsce w oddzielnych ogniwach elektrolitycznych, w których liczba par katoda-anoda zmienia się w zależności od układu, jednak typowo wynosi między 30 a 60 par. Liczba ogniw elektrolitycznych zmienia się także w zależności od układu. Typowo anody są rozpuszczane w ciągu 14-21 dni, a cykl katodowy trwa 7-10 dni.
Zdolność produkcyjną układu elektrolitycznego jest zależna od stosowanego w czasie elektrolizy natężenia prądu, liczby cykli elektrolitycznych oraz czasu i wydajności prądowej. Wydajności określają jak efektywnie tymczasowo są wykorzystywane ogniwa układu (pod prądem) i jak wydajnie podczas osadzania miedzi wykorzystywany jest prąd elektryczny. Wydajność układu elektrolitycznego zwiększa się dzięki wzrostowi gęstości prądu, większej liczbie cykli lub zwiększeniu efektywności.
Wydajność prądowa jest zasadniczym parametrem badania procesu elektrolizy miedzi, jego wydajności i skuteczności ekonomicznej. Termin ten oznacza proporcję prądu elektrycznego zużytego na osadzenie na katodzie miedzi, w porównaniu do wyliczonej teoretycznie maksymalnej ilości osadu osadzonego podczas przepływu tej wartości prądu. W praktyce w największym stopniu wydajność prądowa zmniejsza zwarcie występujące pomiędzy anodami i katodami. Podczas zwarcia prąd elektryczny przepływa bezpośrednio od jednej elektrody do drugiej bez jednoczesnego osadzania miedzi z elektrolitu. Tak wię c, prąd elektryczny nie jest wykorzystywany.
W stanie techniki, w zgł oszeniu patentowym US-4038162 opisano sposób zapobiegania i usuwania zwarcia w obwodzie, a tym samym zwiększania wydajności prądowej. Sposób bazuje na pomiarze całkowitego prądu, na przykład poprzez przyłożenie pola magnetycznego, po czym automatyczne urządzenie wymieniające katody umieszcza się w odpowiedniej pozycji, dla wymiany zwartej katody na nową.
Na występowanie zjawiska zwarcia wpływają liczne zróżnicowane czynniki procesu elektrolizy, takie jak rozkład prądu, zanieczyszczenia obecne w elektrolicie i właściwości anody. Zaburzenia zachodzące w procesie mogą być łatwo dostrzegane jako przetężenie w stanie zwarcia. Liczba zwarć w trwającym dzień po dniu procesie elektrolizy może być uznana za dobry wyznacznik stanu procesu. Obecnie, zwarcia obserwuje się i usuwa ręcznie, co w praktyce oznacza niebywale duży wkład pracy każdego dnia.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem, został opracowany sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy, w którym wyliczone teoretyczne napięcie ogniwa w ogniwie elektrolitycznym w sposób cią g ł y porównuje się z mierzonym rzeczywistym napię ciem ogniwa za pomocą pomiaru zmiennych procesu elektrolizy, a skumulowaną różnicę napięć dopasowuje się do wydajności prądowej z kumulowaniem usuwania zwarć w grupach ogniw o najmniejszej wydajności prądowej. Tak więc, sposób opiera się na gromadzeniu informacji z różnych danych eksperymentalnych dotyczących procesu elektrolizy oraz wykorzystaniu tych informacji. Dzięki zastosowaniu sposobu, nie jest konieczna ręczna obsługa każdej grupy ogniw oddzielnie, a praca może skupiać się wokół najbardziej krytycznych grup i w ten sposób wydajność prądowa całego urządzenia do elektrolizy może wzrastać.
Zgodnie z tym sposobem, najpierw oblicza się teoretyczne napięcie w ogniwie w oparciu o mierzalne parametry procesu i jego zmienne. Wykorzystane mierzalne parametry stanowią temperatura
PL 200 706 B1 i skł ad elektrolitu oraz prą d elektryczny. Zmiennymi są odległ oś ci pomię dzy elektrodami i liczba ogniw pomiędzy miejscami pomiaru napięcia w ogniwie. Gdy teoretyczne napięcie w ogniwie porównuje się z napię ciem mierzonym, to moż na uzyskać informację o stanie zwarcia w grupie ogniw. W praktyce, niezwykle cennym jest pomiar napięcia w czasie elektrolizy dla grupy połówkowej, gdyż ogólnie anody zmienia się w grupach połówkowych w wyniku czego zmienia się także napięcie w ogniwie. Przez określenie grupa ogniw dalej można także rozumieć grupy połówkowe lub inne jednostki, w których anody są zmieniane jednocześnie. Im większe są różnice pomiędzy mierzonym i teoretycznym napięciem grupy ogniw, tym większa jest liczba zwarć w obrębie danej grupy. Tak więc, możliwe jest uzyskanie dodatkowych cennych informacji o stanie grupy ogniw zarówno w celu kontrolowania procesu jak i kontrolowania usuwania zwarć w obwodzie. Gdy prace koncentrują się na krytycznych grupach ogniw, to nie następuje jakiekolwiek zniszczenie w obrębie niewymagających ingerencji grup ogniw, które pracują nienagannie. Wyraźniejszy niż uprzednio jest także ogólny obraz występowania stanu zwarcia.
Do prognozowania wydajności prądowej stosuje się model złożony z licznych serii cykli katodowych. Z serii pomiarów, dla każdego cyklu katodowego oblicza się skumulowaną różnicę teoretycznego i mierzonego napięcia w ogniwie, którą odnosi się do uzyskiwanej wydajności prądowej. Wyniki przeprowadzonych testów pokazują, że uzyskana zależność pomiędzy skumulowaną różnicą i wydajnością prądową jest niemal liniowa. Zaobserwowano, iż w praktyce sposobu prognozowania uzyskuje się wydajność prądową z dokładnością ±1%.
W praktyce, napięcie ogniwa mierzy się jako wartość on-line, innymi słowy w sposób ciągły, w grupie ogniw. Z róż nicy pomię dzy teoretyczną i obliczoną wartoś cią napię cia w ogniwie moż liwe jest przewidywanie wydajności prądowej dla grupy ogniw, bądź grupy ogniw połówkowych będących ogniwami problematycznymi. Zwarcia w obrębie grupy wykazującej najmniejszą wydajność prądową są rozpatrywane w pierwszej kolejności. Możliwe jest uniknięcie zaburzenia pracy grupy dobrze pracujących ogniw i skoncentrowanie się jedynie na grupach wymagających natychmiastowej uwagi. Dzięki sposobowi poprawia się wydajność prądowa całego układu do elektrolizy w porównaniu do tradycyjnych układów sterowanych manualnie. Dodatkowo, poczynione zostały oszczędności w kosztach laboratoryjnych.

Claims (2)

1. Sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy, znamienny tym, że wyliczone teoretyczne napięcie ogniwa w ogniwie elektrolitycznym w sposób ciągły porównuje się z mierzonym rzeczywistym napięciem ogniwa za pomocą pomiaru zmiennych procesu elektrolizy, a skumulowaną różnicę napięć dopasowuje się do wydajności prądowej z kumulowaniem usuwania zwarć w grupach ogniw o najmniejszej wydajności prądowej.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w obliczeniach teoretycznego napięcia jako zmienne stosuje się temperaturę i skład elektrolitu, odległości pomiędzy elektrodami, liczbę ogniw oraz prąd elektryczny.
PL368517A 2001-06-25 2002-06-14 Sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy PL200706B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20011351A FI113669B (fi) 2001-06-25 2001-06-25 Menetelmä elektrolyysin virtahyötysuhteen parantamiseksi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL368517A1 PL368517A1 (pl) 2005-04-04
PL200706B1 true PL200706B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=8561491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL368517A PL200706B1 (pl) 2001-06-25 2002-06-14 Sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy

Country Status (18)

Country Link
US (1) US7122109B2 (pl)
EP (1) EP1399604B1 (pl)
JP (1) JP3917586B2 (pl)
KR (1) KR100840163B1 (pl)
CN (1) CN1322170C (pl)
AT (1) ATE516387T1 (pl)
AU (1) AU2002350349B2 (pl)
BG (1) BG66344B1 (pl)
BR (1) BR0210546A (pl)
CA (1) CA2449455C (pl)
EA (1) EA005178B1 (pl)
ES (1) ES2369751T3 (pl)
FI (1) FI113669B (pl)
MX (1) MXPA03011774A (pl)
PE (1) PE20030031A1 (pl)
PL (1) PL200706B1 (pl)
WO (1) WO2003000960A1 (pl)
ZA (1) ZA200309238B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI20031733A0 (fi) * 2003-11-27 2003-11-27 Outokumpu Oy Menetelmä kuparielektrolyysin tilaindeksin määrittämiseksi
CL2004000941A1 (es) * 2004-05-03 2005-03-11 Ind Proveedora De Partes Metal Zona de union resistente a la corrosion entre cobre y acero inoxidable o titanio, formada por una primera zona de aleacion de cobre-niquel, una zona intermedia con aleacion de niquel o niquel puro y una segunda zona de aleacion de acero inoxidable-ni
US20070188054A1 (en) * 2006-02-13 2007-08-16 Honeywell International Inc. Surface acoustic wave packages and methods of forming same
US20070284262A1 (en) * 2006-06-09 2007-12-13 Eugene Yanjun You Method of Detecting Shorts and Bad Contacts in an Electrolytic Cell
US8114265B2 (en) * 2007-06-11 2012-02-14 Recherche 2000 Inc. Efficiency optimization and damage detection of electrolysis cells
JP5591474B2 (ja) * 2009-01-29 2014-09-17 パンパシフィック・カッパー株式会社 電流効率集計システム
US8282812B2 (en) 2009-02-24 2012-10-09 John Christopher Burtch Apparatus for producing hydrogen from salt water by electrolysis
PL2419550T3 (pl) * 2009-04-16 2018-11-30 Recherche 2000 Inc. Sposób i układ dla wydajności prądowej pojedynczego ogniwa elektrolizera
DE102011107935A1 (de) 2011-07-19 2013-01-24 Thyssenkrupp Uhde Gmbh Verfahren zur Bestimmung eines sicheren und wirtschaftlichen stromdichteabhängigen Spannungs- und/oder spezifischen Energieverbrauchsbetriebsbereichs
DE102011110507B4 (de) 2011-08-17 2022-09-08 thyssenkrupp nucera AG & Co. KGaA Methode und System zur Bestimmung der Einzelelement -Stromausbeute im Elektrolyseur
JP5815453B2 (ja) * 2012-03-30 2015-11-17 パンパシフィック・カッパー株式会社 銅電解液温度管理方法
CN103628094B (zh) * 2013-11-07 2016-05-18 中国铝业股份有限公司 一种在线测量电解槽电流效率的方法及其实现装置
CN104911634B (zh) * 2015-05-07 2017-07-25 北方工业大学 一种根据阳极导电能力评价电解槽阳极电流分布的方法
IT201700110569A1 (it) * 2017-10-03 2019-04-03 Univ Degli Studi Di Palermo Apparato e metodo per il recupero di rame a partire da scarti di dispositivi elettrici ed elettronici
CN108445344B (zh) * 2018-03-15 2019-02-22 北方工业大学 一种基于电流的预测电极短路的方法及系统
CN114351189B (zh) * 2021-10-13 2023-03-24 杭州三耐环保科技股份有限公司 一种电解生产监控方法和系统
JP7306442B2 (ja) * 2021-12-20 2023-07-11 トヨタ自動車株式会社 水電解装置の短絡検知方法、水素製造方法、及び、水電解装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1173068B (de) * 1960-10-29 1964-07-02 Hoechst Ag Schmelzsicherung zur Verhinderung von Kurzschlussschaeden in Elektrolysezellen
US3574073A (en) * 1968-09-04 1971-04-06 Olin Corp Method for adjusting electrodes
US3793166A (en) 1970-01-07 1974-02-19 American Smelting Refining Electrical current measurement and rapidly locating and positively identifying cathodes having abnormal electrical conditions associated therewith in an electrolytic copper refining process tankhouse
US3809902A (en) * 1972-12-15 1974-05-07 Southwire Co Method and apparatus for detecting incipient short circuit conditions in electrolytic cells
FI53463C (fi) 1975-04-10 1978-05-10 Outokumpu Oy Foerfarande och anordning foer avsoekning och avlaegsnande av kortslutningar i en elektrolysbassaeng
CN1141590C (zh) * 1998-06-08 2004-03-10 Abb研究有限公司 检测短路状态的方法和采用该方法的装置
US20010040401A1 (en) * 2000-05-02 2001-11-15 Chang-San Lin Pillow device
KR100853741B1 (ko) * 2004-06-18 2008-08-25 제너럴 모터즈 코오포레이션 수소의 제조 및 사용을 위한 시스템 및 서브시스템

Also Published As

Publication number Publication date
KR100840163B1 (ko) 2008-06-23
FI113669B (fi) 2004-05-31
FI20011351A0 (fi) 2001-06-25
EP1399604B1 (en) 2011-07-13
FI20011351A (fi) 2002-12-26
CN1322170C (zh) 2007-06-20
JP3917586B2 (ja) 2007-05-23
WO2003000960A1 (en) 2003-01-03
BG108396A (bg) 2005-04-30
US20040232002A1 (en) 2004-11-25
EA200400075A1 (ru) 2004-06-24
CA2449455A1 (en) 2003-01-03
ZA200309238B (en) 2004-07-21
BG66344B1 (bg) 2013-07-31
MXPA03011774A (es) 2004-04-02
US7122109B2 (en) 2006-10-17
JP2004530796A (ja) 2004-10-07
ATE516387T1 (de) 2011-07-15
EA005178B1 (ru) 2004-12-30
PE20030031A1 (es) 2003-03-11
CA2449455C (en) 2008-01-15
BR0210546A (pt) 2004-05-25
EP1399604A1 (en) 2004-03-24
PL368517A1 (pl) 2005-04-04
CN1516753A (zh) 2004-07-28
ES2369751T3 (es) 2011-12-05
KR20040019304A (ko) 2004-03-05
AU2002350349B2 (en) 2007-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200706B1 (pl) Sposób poprawy wydajności prądowej procesu elektrolizy
AU2002350349A1 (en) Method for the improvement of current efficiency in electrolysis
WO2022142126A1 (zh) 一种铝电解槽数字孪生控制系统
Jiang et al. Investigation of high current density on zinc electrodeposition and anodic corrosion in zinc electrowinning
Wiechmann et al. Improving productivity and energy efficiency in copper electrowinning plants
KR19980033150A (ko) 금속 띠판의 전해 산 세척 방법 및 장치
Wang et al. Effect of the Sn-Ag addition on the internal stress change and electrochemical properties of lead-based anodes
US4832812A (en) Apparatus for electroplating metals
CN108254611A (zh) 一种电极电流测量方法及系统
Los et al. Laboratory and pilot scale tests of a new potential-controlled method of copper industrial electrolysis
CN109457276A (zh) 一种电极短路检测方法及系统
Andersen et al. Control techniques for industrial electrodeposition from aqueous solutions
Bouzek et al. Current distribution at the electrodes in zinc electrowinning cells
Wiechmann et al. Copper electrowinning using segmented intercell bars for improved current distribution
Heusler et al. Electrochemical corrosion nomenclature (Recommendations 1988)
Varyan Improving energy efficiency and productivity in electrowinning of copper
GB2507972A (en) Adaptive Industrial Apparatus and Process for the Electrolytic Deposition of Copper
JPH03120397A (ja) 電気めっき用貴金属系電極の寿命識別方法及び装置
Roos et al. Modelling and Simulation of the Operational Benefits of Online Correction of Metallurgical Short Circuits in Copper Electrowinning
SU1731880A1 (ru) Способ электролиза переменным током
JPH089793B2 (ja) 均一化能力を測定するための電極装置及び方法
Gologan et al. Peculiarities of chromium deposition with application of an induction-capacitance device
JP6493128B2 (ja) 電解用の電源制御装置および電源制御方法
JPH07150385A (ja) 銅電解液の液性変動測定方法及び装置
Filzwieser et al. Tankhous Optimization by METTOP GmbH