PL200026B1 - Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia - Google Patents

Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia

Info

Publication number
PL200026B1
PL200026B1 PL352892A PL35289202A PL200026B1 PL 200026 B1 PL200026 B1 PL 200026B1 PL 352892 A PL352892 A PL 352892A PL 35289202 A PL35289202 A PL 35289202A PL 200026 B1 PL200026 B1 PL 200026B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bed frame
elements
frame
plug
joints
Prior art date
Application number
PL352892A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352892A1 (en
Inventor
Thomas Lindemann
Original Assignee
Recticel Schlafkomfort Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Recticel Schlafkomfort Gmbh filed Critical Recticel Schlafkomfort Gmbh
Publication of PL352892A1 publication Critical patent/PL352892A1/xx
Publication of PL200026B1 publication Critical patent/PL200026B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C20/00Head -, foot -, or like rests for beds, sofas or the like
    • A47C20/04Head -, foot -, or like rests for beds, sofas or the like with adjustable inclination

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nursing (AREA)
  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)
  • Hinges (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest rama lózka, zw laszcza rama ze spr ezystych listew, z co najmniej jedn a cz esci a o po lozeniu regulowanym wzgl edem powierzchni le zenia, przy czym elementy ramy lózka, takie jak wspornik, regulo- wana krata ze spr ezystych listew, spr ezyste listwy i obroto- we przeguby, s a laczone ze sob a za pomoc a laczników wtykowych i/lub wtykowo-obrotowych, za s w obszarze przegubów kraty wspornik ramy lózka ma od wewn atrz elementy ustalaj ace z kieszeni a, przy czym przeguby s a zaopatrzone w wystaj acy na zewn atrz czop, który w po lo- zeniu monta zowym jest osadzony zatrzaskowo w kieszeni elementów ustalaj acych. Aby rama nadawa la si e w ca losci, lacznie z obszarami zawiasów kraty, do samodzielnego monta zu przez u zytkownika, panewka przegubu z czopem jest zaopatrzona w talerzyk ustalaj acy (28) o owalnym zarysie zewn etrznym, za s druga panewka przegubu jest zaopatrzona w owalne przelotowe wybranie (25), przy czym w po lozeniu monta zowym owalny talerzyk ustalaj acy (28) przechodzi przez przelotowe wybranie (25), za s w innych pozycjach przylega od zewn atrz do kraw edzi wybrania, blokuj ac si e samoczynnie. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia.
Tego typu ramy łóżek są znane w wielu wersjach. Z reguły przewidziana jest zewnętrzna sztywna rama, wkładana w odpowiednie gniazda części łóżek, przy czym w tej sztywnej ramie znajdują się ruchome elementy kraty z obrotowymi okuciami, odpowiednimi blokadami ewentualnie z napędem silnikowym i innymi elementami.
Zaproponowano, aby ta sztywna rama łóżka mogła być łatwo montowana przez użytkownika za pomocą połączeń wtykowych, jak przykładowo w rozwiązaniu znanym z europejskiego opisu patentowego nr EP-0 935 936-A2 Zgłaszającego. W związku z dużą różnorodnością montaż tego typu elementów meblowych przez użytkownika wymaga, aby jak największa liczba części była dostosowana do montażu przez laika. Dotyczy to nie tylko sztywnej ramy, lecz także kraty z listew. Przykłady tego typu rozwiązań są przedstawione w niemieckim opisie nr DE-299 16 384-U1, w odniesieniu do przegubu wtykowego w DE-297 06 261-U1, do stelaża łóżka w DE-198 04 239-C1, zaś do składanego mebla w DE-41 24 991-A1.
Celem wynalazku jest takie ukształtowanie całej ramy łóżka, aby nadawała się ona w całości, łącznie z obszarami zawiasów kraty, do samodzielnego montażu przez użytkownika.
Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia, przy czym elementy ramy łóżka, takie jak wspornik, regulowana krata ze sprężystych listew, sprężyste listwy i obrotowe przeguby, są łączone ze sobą za pomocą łączników wtykowych i/lub wtykowo-obrotowych, zaś w obszarze przegubów kraty wspornik ramy łóżka ma od wewnątrz elementy ustalające z kieszenią, przy czym przeguby są zaopatrzone w wystają cy na zewną trz czop, który w poł o ż eniu montaż owym jest osadzony zatrzaskowo w kieszeni elementów ustalających, według wynalazku charakteryzuje się tym, że panewka przegubu z czopem jest zaopatrzona w talerzyk ustalający o owalnym zarysie zewnętrznym, zaś druga panewka przegubu jest zaopatrzona w owalne przelotowe wybranie, przy czym w położeniu montażowym owalny talerzyk ustalający przechodzi przez przelotowe wybranie, zaś w innych pozycjach przylega od zewnątrz do krawędzi wybrania, blokując się samoczynnie.
Korzystnie pomiędzy panewkami przegubu znajduje się przekładka.
Korzystnie wewnętrzna powierzchnia wzdłużnych elementów kraty z listew sprężystych jest zaopatrzona w kieszenie wtykowe do umieszczenia wolnych końców sprężystych listew.
W zasadzie znane są już ramy, przeznaczone do samodzielnego montaż u przez uż ytkownika. W ramach wynalazku spróbowano jednak wyposażyć całą ramę łącznie z kratą ze sprężystych listew i obrotowymi przegubami w takie łączniki, aby użytkownik ramy, dostarczonej ewentualnie w częściach, mógł ją złożyć do własnych celów.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fragment części ramy łóżka w widoku perspektywicznym, fig. 2 i 3 - elementy konstrukcji obrotowego przegubu w stanie zdemontowanym, fig. 4 - elementy nośne w pozycji zatrzaskowej, oraz fig. 5 - elementy przegubu w pozycji samoczynnej blokady.
Z oznaczonej w cał o ś ci odnoś nikiem 1 ramy ł ó ż ka na fig. 1 przedstawiony jest jedynie stał y wzdłużny wspornik 2, w którym podwieszona jest, oznaczona w całości odnośnikiem 3, krata z listew, której elementy są połączone ze sobą co najmniej w części przegubowo. Na fig. 1 widoczne są poszczególne części kraty w postaci elementu 4 od strony głowy, stacjonarnego elementu 5 oraz elementu 6 od strony nóg, przy czym na ramie kraty zamocowane są sprężyste listwy 7.
Na fig. 1 pomiędzy elementem 4 od strony głowy i stacjonarnym elementem 5 z jednej strony oraz pomiędzy stacjonarnym elementem 5 i elementem 6 od strony nóg z drugiej strony znajdują się dwa obrotowe elementy 8 przegubu, wstawione w elementy ustalające 9 wzdłużnego wspornika 2 ramy łóżka.
Listwy 7 kraty 3 są zamocowane na jej elementach 4 do 6 za pomocą kieszeni wtykowych 10, zaznaczonych jedynie na fig. 1, na przykład za pomocą klipsów. Jeden z możliwych rodzajów zamocowania jest przedstawiony także w odnośnym stanie techniki.
Na fig. 2 do 5 ukazane są obrotowe przeguby według wynalazku, przy czym elementy obrotowe 23a i 23b mają z kolei kieszenie ustalające 14a do umieszczenia elementów wspornika. Pomiędzy obrotowymi elementami może być umieszczona przekładka z tworzywa sztucznego, co nie jest odrębnie przedstawione na fig. 2 i 3. Element obrotowy 23a ma, w zasadzie kołową, obrotową nasadkę 24
PL 200 026 B1 z centralnym przelotowym otworem 25, natomiast część elementu obrotowego 23b ma również , w zasadzie kołową, nasadkę 26, jednak z centralnym obrotowym występem 27, który w widoku z góry jest zakończony, w przybliżeniu owalnym, talerzykiem ustalającym 28.
Jak wynika zwłaszcza z fig. 2, przelotowy otwór 25 w nasadce 24 elementu obrotowego 23a ma również kształt zbliżony do elipsy, której główna oś biegnie w kierunku osi wspornika, przy czym eliptyczny talerzyk ustalający 28 na elemencie obrotowym 23b jest obrócony względem tego otworu o okoł o 90°. Osie wsporników są zaznaczone w tym przestrzennym uję ciu liniami punktowymi i opatrzone odnośnikiem 29.
W celu połączenia elementy obraca się w pozycję wzajemnie prostopadłą, przedstawioną na fig. 4, następnie talerzyk ustalający 28 przekłada się przez eliptyczne wybrania 25, po czym przekręca się oba elementy w kierunku strzałki 30 na fig. 4, co umożliwia zatrzaskowe mocowanie talerzyka ustalającego 28, uwidocznione na fig. 5. Montaż poszczególnych listew na bocznych powierzchniach elementów 4, 5 i 6 kraty może odbywać się w znany sposób na zasadzie połączenia wtykowego.

Claims (3)

1. Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia, przy czym elementy ramy łóżka, takie jak wspornik, regulowana krata ze sprężystych listew, sprężyste listwy i obrotowe przeguby, są łączone ze sobą za pomocą łączników wtykowych i/lub wtykowo-obrotowych, zaś w obszarze przegubów kraty wspornik ramy łóżka ma od wewnątrz elementy ustalające z kieszenią, przy czym przeguby są zaopatrzone w wystają cy na zewną trz czop, który w poł o ż eniu montaż owym jest osadzony zatrzaskowo w kieszeni elementów ustalających, znamienna tym, że panewka przegubu z czopem jest zaopatrzona w talerzyk ustalający (28) o owalnym zarysie zewnętrznym, zaś druga panewka przegubu jest zaopatrzona w owalne przelotowe wybranie (25), przy czym w położeniu montażowym owalny talerzyk ustalający (28) przechodzi przez przelotowe wybranie (25), zaś w innych pozycjach przylega od zewnątrz do krawędzi wybrania, blokując się samoczynnie.
2. Rama według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy panewkami przegubu znajduje się przekładka (15).
3. Rama według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że wewnętrzna powierzchnia wzdłużnych elementów kraty z listew sprężystych jest zaopatrzona w kieszenie wtykowe (10) do umieszczenia wolnych końców sprężystych listew (7).
PL352892A 2001-03-21 2002-03-20 Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia PL200026B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20104905U DE20104905U1 (de) 2001-03-21 2001-03-21 Bettrahmen mit wenigstens einem relativ zur Liegefläche verstellbaren Rahmenteil

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352892A1 PL352892A1 (en) 2002-09-23
PL200026B1 true PL200026B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=7954626

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352892A PL200026B1 (pl) 2001-03-21 2002-03-20 Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP1243208B1 (pl)
AT (1) ATE292403T1 (pl)
DE (2) DE20104905U1 (pl)
PL (1) PL200026B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20304868U1 (de) * 2002-06-27 2003-11-06 Cimosys Ag Goldingen Verstellvorrichtung für Betten, Matratzen, Sessel u.dgl.
DE202011051042U1 (de) * 2011-08-19 2012-11-27 Rehau Ag + Co. Verbindungsanordnung und Möbelsystem
FR3066241B1 (fr) * 2017-05-12 2019-07-26 Tournadre Sa Standard Gum Dispositif d'articulation ameliore pour meuble de couchage ou d'assise
DE102020215069A1 (de) 2020-11-30 2022-06-02 Mahle International Gmbh Antriebsverbindungsanordnung

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4448563A (en) * 1980-09-12 1984-05-15 Zankl Robert H Pivotal rivet assembly
DE3912185A1 (de) * 1989-03-09 1990-09-13 Voelker Moebelproduktionsgesel Bett, insbesondere krankenbett und/oder pflegebett
DE8905241U1 (pl) * 1989-04-26 1989-08-10 Hartmann, Siegbert, 4972 Loehne, De
DE4124991A1 (de) * 1991-07-27 1993-01-28 Hartmut Klotz Aus einzelelementen zusammensetzbares moebelstueck
GB2282065B (en) * 1993-08-28 1997-04-16 Gerald Malcolm George Knight Back support
DE29706261U1 (de) * 1997-04-09 1997-07-17 A U H J Giesguth Gmbh & Co Kg Gelenkverbindung
DE29801231U1 (de) * 1998-01-27 1999-06-02 Recticel Int Bettsysteme Gmbh Bettrahmen
DE19804239C1 (de) * 1998-02-04 1999-07-15 Roessle & Wanner Gmbh Bettgestell
DE29907818U1 (de) * 1999-05-03 1999-07-08 Franke Gmbh & Co Kg Antriebswellenlagerung für einen Hochstellbeschlag
DE29916384U1 (de) * 1999-09-17 2000-10-26 Froli Kunststoffwerk Fromme H Endkappe zur federnden Lagerung von Latten eines Lattenrostes

Also Published As

Publication number Publication date
DE20104905U1 (de) 2002-04-04
EP1243208A2 (de) 2002-09-25
PL352892A1 (en) 2002-09-23
EP1243208B1 (de) 2005-04-06
EP1243208A3 (de) 2003-12-17
DE50202679D1 (de) 2005-05-12
ATE292403T1 (de) 2005-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197697B1 (pl) Zespół elementów wspornikowych i elementów łączących dla urządzenia zasłaniającego
DK2002079T3 (en) MOUNTING DEVICE FOR AN ELECTRICALLY POWERED SOLAR PROTECTION DEVICE
AU2012287581B2 (en) Retractable and extendable covering device
EP1933676A2 (en) Hinged window screen
PL200026B1 (pl) Rama łóżka, zwłaszcza rama ze sprężystych listew, z co najmniej jedną częścią o położeniu regulowanym względem powierzchni leżenia
RU2008128181A (ru) Предмет трансформируемой мебели
JP4461148B2 (ja) エンクロージャに用いられるフレーム構造体を製作するための組立てキット
JPS5852852B2 (ja) ワイパ−・ブレ−ド
JP4092120B2 (ja) エンクロージャの枠組構造物の枠辺部に固定するための取付け金具
MXPA04007492A (es) Bisagra de asiento de inodoro y metodo de uso.
US5307858A (en) Universal window shutter system
CA2584616C (en) Folding and wall-mountable frame such as for a drying device
CA2629662C (en) Plug in pull bar hinge
KR101074437B1 (ko) 좌우겸용이 용이한 도어힌지
JP3768103B2 (ja) 椅子用日除け
US3981413A (en) Mailbox door mounting arrangement
KR200175269Y1 (ko) 거울
KR200368284Y1 (ko) 문닫힘 방지용 경첩
KR950006213Y1 (ko) 휴대형 절첩식 침대
CA2768262C (en) Shutter frame lock
TWM637682U (zh) 納骨塔櫃
US213847A (en) Improvement in folding lounges
KR20140013651A (ko) 힌지조립체와 이를 포함하는 도어조립체, 그리고 이의 설치방법
JPS5916471Y2 (ja) 可動ル−バ−建具
JP3295769B2 (ja) 折畳み戸における戸体連結構造

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120320