PL200005B1 - Element blokujący do platformy obrotowej i platforma obrotowa z elementem blokującym - Google Patents

Element blokujący do platformy obrotowej i platforma obrotowa z elementem blokującym

Info

Publication number
PL200005B1
PL200005B1 PL344234A PL34423400A PL200005B1 PL 200005 B1 PL200005 B1 PL 200005B1 PL 344234 A PL344234 A PL 344234A PL 34423400 A PL34423400 A PL 34423400A PL 200005 B1 PL200005 B1 PL 200005B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
locking pin
sleeve
upper frame
pin
locking
Prior art date
Application number
PL344234A
Other languages
English (en)
Other versions
PL344234A1 (en
Inventor
Den Pol Aart Antonie Van
Original Assignee
Ark Groep Bv De
De Ark Groep Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ark Groep Bv De, De Ark Groep Bv filed Critical Ark Groep Bv De
Publication of PL344234A1 publication Critical patent/PL344234A1/xx
Publication of PL200005B1 publication Critical patent/PL200005B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/04Wagons or vans with movable floors, e.g. rotatable or floors which can be raised or lowered
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/20Wagons or vans adapted for carrying special loads for forwarding containers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D47/00Loading or unloading devices combined with vehicles, e.g. loading platforms, doors convertible into loading and unloading ramps

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)

Abstract

Platforma obrotowa do pojazdu szynowego zawiera ram e doln a i obrotow a ram e górn a. Rama górna jest zablokowana przed mo zliwo- sci a obrotu za pomoc a elementu blokuj acego z ko lkiem blokuj acym, wyposa zonym w uchwyt roboczy (59), który mo ze przemieszcza c si e pomi edzy po lo zeniem poziomym, a pionowym. Ko lek blokuj acy mo ze obraca c si e w przedziale k atowym oko lo 180° tak, ze unika si e jego uszkodzenia w wyniku niezamierzonego wychy- lenia ramy górnej, kiedy uchwyt roboczy jest w po lo zeniu pionowym. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element blokujący do platformy obrotowej i platforma obrotowa z elementem blokują cym. Platforma obrotowa jest przeznaczona do pojazdów szynowych, a konkretnie do załadunku kontenera z pojazdu drogowego na pojazd szynowy i na odwrót.
Znana ze stanu techniki platforma obrotowa ma ramę dolną, która musi być przymocowana do pojazdu szynowego oraz ramy górne, które mogą obracać się względem dolnej ramy za pomocą mechanizmu obrotowego sprzężonego z obu ramami, pomiędzy położeniem spoczynkowym, w którym podłużna oś ramy górnej biegnie w przybliżeniu równolegle do podłużnej osi pojazdu szynowego, a położ eniem wychylonym na zewnątrz, w którym podłużna oś ramy górnej tworzy kąt około 45 stopni z podł u ż n ą osią pojazdu szynowego. Wspomniana rama górna jest wyposaż ona w dwie równoległ e prowadnice kontenera, które są połączone ze sobą za pomocą poprzecznych elementów, z których co najmniej jeden jest połączony z mechanizmem obrotowym, w wyniku czego powstaje konstrukcja na co najmniej jeden element blokujący, za pomocą którego można zablokować ramę górną w położeniu spoczynkowym względem ramy dolnej. Natomiast element blokujący jest zaopatrzony w kołek blokujący, który może przemieszczać się pomiędzy pierwszym położeniem, w którym kołek ten uniemożliwia ruch obrotowy ramy górnej, a drugim położeniem, w którym górna rama jest w stanie wychylać się do wewnątrz i na zewnątrz.
W skł ad elementu blokują cego wchodzi podstawa noś na zainstalowana na dolnej ramie. Element blokujący jest ponadto wyposażony w obrotową tuleję, w której kołek blokujący może przemieszczać się w kierunku podłużnym pomiędzy wspomnianymi dwoma położeniami, w wyniku czego kołek ten jest wstępnie napinany za pomocą sprężyny ku wspomnianemu pierwszemu położeniu i jest zabezpieczony przed obrotem wokół swojej osi podłużnej. Tuleja i kołek są wyposażone we współpracujące ze sobą elementy zawierające skośny rowek klinowy w kołku blokującym lub w tulei, w który to rowek wchodzi kołek roboczy, połączony, odpowiednio, z tuleją lub kołkiem blokującym tak, że obrót tulei pomiędzy pierwszym a drugim położeniem powoduje przemieszczenie kołka blokującego pomiędzy jego odpowiednimi dwoma położeniami. Element blokujący jest ponadto zaopatrzony w dźwignię roboczą przymocowaną do tulei, która biegnie poziomo i na zewnątrz drogi ruchu górnej ramy w pierwszym położeniu tulei odpowiadającym pierwszemu po łożeniu kołka blokującego i biegnie pionowo ku górze na drodze ruchu górnej ramy w drugim położeniu tulei odpowiadającym drugiemu położeniu kołka blokującego. Kołek blokujący ma skośną powierzchnię czołową, w wyniku czego ta część górnej ramy, która z nim współpracuje, jest w stanie wypchnąć go ze ścieżki zataczanej przez górną ramę podczas obrotu górnej ramy do wewnątrz. Podczas załadunku lub wyładunku kontenera startując od położenia spoczynkowego górnej ramy z kołkiem blokującym w pierwszym położeniu dźwignia jest przemieszczana z pierwszego położenia poziomego do drugiego położenia pionowego tak, żeby wyciągnął kołek blokujący ze ścieżki obrotowej górnej ramy, po czym dźwignia jest cofana przez górną ramę z położenia pionowego do położenia poziomego podczas obrotu górnej ramy na zewnątrz po przejściu przez kołek co najmniej współpracującej z nim części górnej ramy.
Platformę obrotową tego typu ujawniono w opisie EP-A-325814. Podczas pracy wspomnianej platformy obrotowej trzeba tylko odblokować element blokujący popychając dźwignię roboczą ku górze tak, żeby kołek blokujący schował się w drugie położenie ze względu na współpracę pomiędzy skośnym rowkiem klinowym a kołkiem roboczym. Następnie górna rama zaczyna obracać się na zewnątrz i popycha w wyniku tego dźwignię roboczą z powrotem do położenia poziomego. Równocześnie następuje zwolnienie kołka blokującego i pociągnięcie go z powrotem do pierwszego położenia za pomocą wstępnie napiętej sprężyny. Natomiast nie ma to żadnego wpływu na ruch górnej ramy, ponieważ część górnej ramy, która współdziała z końcem kołka blokującego, już minęła ten kołek. Podczas obrotu do wewnątrz górna rama może minąć koniec kołka blokującego, ponieważ koniec ten jest skośny.
Jedyną czynnością, jaką musi wykonać obsługa, jest odblokowanie kołka blokującego. Wynikiem następującego potem ruchu obrotowego elementu blokującego jest automatyczne ponowne nastawienie, którego skutkiem, w miarę przemieszczania się górnej ramy z powrotem, jest automatyczne, zablokowanie górnej ramy natychmiast po dojściu do położenia spoczynkowego.
Chociaż wspomniana, znana dotychczas obrotowa platforma zachowuje się dość dobrze, to w pewnych przypadkach może nastąpić nieodwracalne uszkodzenie elementu blokującego. Może to zwłaszcza nastąpić w przypadku obrócenia dźwigni roboczej do położenia spoczynkowego, kiedy górna rama znajdzie się w położeniu wychylonym na zewnątrz. Po następnym obróceniu górnej ramy
PL 200 005 B1 do wewnątrz do jej położenia nad dolną ramą, następuje uderzenie w skierowaną ku górze dźwignię roboczą. Skutkiem tego jest uszkodzenie kołka blokującego.
Celem wynalazku jest element blokujący do platformy obrotowej.
Celem wynalazku jest obrotowa platforma z elementem blokującym.
Element blokujący do platformy obrotowej dla pojazdu szynowego, w skład którego wchodzi podstawa nośna mocowana na dolnej ramie platformy obrotowej, kołek blokujący z ukośną powierzchnią czołową, który jest przemieszczany pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem i jest umieszczony przesuwnie w obrotowej tulei, w kierunku podłużnym pomiędzy wspomnianymi dwoma położeniami i który jest wstępnie napięty za pomocą sprężyny w kierunku wspomnianego pierwszego położenia i jest zabezpieczony przed obrotem wokół swojej osi podłużnej, przy czym tuleja i kołek blokujący są zaopatrzone we współpracujące ze sobą środki zawierające skośny rowek klinowy umieszczony w kołku blokującym lub w tulei oraz umieszczony w tym rowku wystający kołek roboczy połączony, odpowiednio, z tuleją lub z kołkiem blokującym tak, że obrót tulei pomiędzy pierwszym a drugim położeniem za pomocą przymocowanej do niej dźwigni roboczej powoduje przemieszczenie kołka blokującego pomiędzy jego dwoma odpowiednimi położeniami, według wynalazku charakteryzuje się tym, że skośny rowek klinowy w kołku blokującym lub w tulei jest umieszczony, w przybliżeniu, na połowie obwodu kołka blokującego lub tulei tak, że tuleja jest obracana do trzeciego położenia umieszczonego naprzeciwko pierwszego położenia, przy czym pierwsze i trzecie położenia tulei odpowiadają temu samemu położeniu kołka blokującego.
Korzystnie skośny rowek ma kształt, który jest w przybliżeniu symetryczny względem płaszczyzny pionowej przechodzącej przez oś kołka blokującego i/lub tulei.
Korzystnie rowek, w przybliżeniu w swojej środkowej części, ma element oporowy w kształcie karbu do trzymania kołka roboczego, a tym samym tulei w stabilnym położeniu pośrednim z ustawioną ku górze dźwignią roboczą.
Platforma obrotowa z elementem blokującym do pojazdu szynowego, przeznaczona do załadunku kontenera z pojazdu drogowego na pojazd szynowy i na odwrót, zawierająca dolną ramę, mocowaną do pojazdu szynowego oraz górną ramę, która jest zamontowana wahliwie względem dolnej ramy za pomocą mechanizmu obrotowego sprzężonego z obu ramami, pomiędzy położeniem spoczynkowym, w którym podłużna oś górnej ramy jest ustawiona w przybliżeniu równolegle do podłużnej osi pojazdu szynowego, a położeniem wychylonym, w którym podłużna oś górnej ramy tworzy kąt około 45 stopni z podłużną osią pojazdu szynowego, przy czym górna rama posiada dwie równoległe prowadnice do prowadzenia kontenera, które są połączone ze sobą za pomocą poprzecznych elementów, z których co najmniej jeden jest połączony z mechanizmem obrotowym, ponadto górna rama jest blokowana w położeniu spoczynkowym względem dolnej ramy za pomocą co najmniej jednego elementu blokującego, w który wyposażona jest platforma, w skład którego wchodzi podstawa nośna mocowana na dolnej ramie platformy obrotowej, kołek blokujący z ukośną powierzchnią czołową, który jest przemieszczany pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem i jest umieszczany przesuwnie w obrotowej tulei, w kierunku podłużnym pomiędzy wspomnianymi dwoma położeniami i który jest wstępnie napięty za pomocą sprężyny w kierunku wspomnianego pierwszego położenia i jest zabezpieczony przed obrotem wokół swojej osi podłużnej, przy czym tuleja i kołek blokujący są zaopatrzone we współpracujące ze sobą środki zawierające skośny rowek klinowy umieszczony w kołku blokującym lub w tulei oraz umieszczony w tym rowku wystający kołek roboczy połączony, odpowiednio, z tuleją lub z kołkiem blokującym tak, że obrót tulei pomiędzy pierwszym a drugim położeniem za pomocą przymocowanej do niej dźwigni roboczej powoduje przemieszczenie kołka blokującego pomiędzy jego dwoma odpowiednimi położeniami, zaś dźwignia przymocowana do tulei jest usytuowana poziomo i na zewnątrz drogi ruchu górnej ramy w pierwszym położeniu odpowiadającym pierwszemu położeniu kołka blokującego oraz jest usytuowana pionowo w górę zgodnie z drogą ruchu górnej ramy w drugim poł o ż eniu tulei odpowiadającym drugiemu poł o żeniu koł ka blokują cego, przy czym część górnej ramy platformy obrotowej współpracująca z kołkiem blokującym wypycha kołek blokujący poza tor zataczania górnej ramy podczas wychylenia górnej ramy do wewnątrz ze względu na skośną powierzchnię czołową kołka blokującego, a podczas załadunku lub wyładunku kontenera zaczynającego się w położeniu spoczynkowym górnej ramy z kołkiem blokującym w pierwszym położeniu dźwignia robocza jest przemieszczana z pierwszego poziomego położenia do drugiego pionowego położenia wyciągając kołek blokujący ze ścieżki ruchu wahliwego górnej ramy, po czym dźwignia jest przemieszczana z powrotem przez górną ramę z położenia pionowego do położenia poziomego podczas wychylenia górnej ramy na zewnątrz co najmniej po przejściu współpracującej części górnej ramy
PL 200 005 B1 poza kołek, według wynalazku charakteryzuje się tym, że kołek blokujący jest również zamontowany ruchomo pomiędzy trzecim położeniem odpowiadającym pierwszemu położeniu, w którym kołek blokuje ruch wahliwy górnej ramy, a drugim położeniem, w którym górna rama jest wychylona do wewnątrz lub na zewnątrz, zaś dźwignia ma również trzecie położenie odpowiadające pierwszemu położeniu kołka blokującego, w którym jest usytuowana poziomo i na zewnątrz drogi ruchu górnej ramy, zaś w kołku blokującym lub w tulei jest umieszczony skośny rowek klinowy, w przybliżeniu, na połowie obwodu kołka blokującego lub tulei tak, że tuleja jest obracana do trzeciego położenia umieszczonego naprzeciwko pierwszego położenia, przy czym pierwsze i trzecie położenia tulei odpowiadają temu samemu położeniu kołka blokującego i blokadzie górnej ramy.
Korzystnie rowek, w przybliżeniu w swojej środkowej części, ma element oporowy w kształcie karbu do trzymania kołka roboczego, a tym samym tulei, w stabilnym położeniu pośrednim z ustawioną ku górze dźwignią roboczą.
Fakt, że skośny rowek klinowy w kołku blokującym lub w tulei jest usytuowany w przybliżeniu na połowie obwodu wspomnianego kołka blokującego lub tulei powoduje, że przypadku, kiedy teraz dźwignia robocza znajdzie się w położeniu pionowym i kiedy górna rama obróci się z powrotem, to wspomniana dźwignia obraca się dalej razem z tuleją lub kołkiem po uderzeniu w niego wspomnianej górnej ramy. Dźwignia robocza dochodzi zatem do trzeciego położenia, w którym znajduje się naprzeciwko pierwszego położenia.
Ponieważ skośny rowek klinowy ma kształt w przybliżeniu symetryczny względem pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś kołka blokującego i/lub tulei, to w tym przypadku kołek blokujący uniemożliwia górnej ramie ruch obrotowy również wtedy, kiedy znajdzie się on we wspomnianym trzecim położeniu.
Ponadto, w rowku klinowym, w pobliżu jego części środkowej, znajduje się oparcie lub karb do trzymania kołka roboczego, a tym samym i tulei, w stabilnym położeniu pośrednim ze sterczącą do góry dźwignią roboczą. Dźwignię roboczą można wytrącić z tego stabilnego położenia w obu kierunkach obrotu, w wyniku czego zapobiega się nieodwracalnym uszkodzeniom.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania zamieszczonym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia platformę obrotową złożoną z połączonych ze sobą ram, dolnej i górnej, przeznaczoną do umieszczania na pojeździe szynowym, przy czym górna rama znajduje się w położeniu spoczynkowym względem dolnej ramy, w rzucie z góry; fig. 2 - platformę obrotową, ale z górną ramą obróconą do położenia wychylonego na zewnątrz, w którym oś podłużna górnej ramy tworzy pewien kąt rzędu około 45 stopni z osią podłużną dolnej ramy (a zatem z osią podłużną pojazdu szynowego), również w rzucie pionowym; fig. 3 - górną ramę w przekroju wzdłuż jednej z linii podłużnych na jednej z dodatkowych rolek nośnych; fig. 4 - inny przekrój przez odpowiednie podłużne linie tej samej rolki jak te pokazane na fig. 3; fig. 5a, 5b, 5c - element blokujący, według wynalazku, używany do blokowania platformy obrotowej w jej położeniu spoczynkowym, w różnych rzutach; fig. 6 - element blokujący w rzucie ułatwiającym objaśnienie jego działania.
Na fig. 1 pokazano rzut z góry platformy obrotowej 30 złożonej z dolnej ramy 100 i górnej ramy 200 przeznaczonej do montowania na płaskiej, górnej stronie pojazdu szynowego. W dolnej ramie 100 znajdują się dwie podłużne bieżnie 39 i 40 połączone za pomocą trzech poprzecznych bieżni 8, 9 i 10, które w tym przykładzie wykonania są znacznie szersze. Te podłużne i poprzeczne bieżnie mogą być litymi płytami lub prętami, rurami, profilami o przekroju w kształcie litery U i podobnymi, które są przymocowane do siebie spawami lub w inny, odpowiedni do tego celu sposób tak, że powstaje duża płaska dolna rama.
W górnej ramie 200 znajdują się dwie równoległe prowadnice 31 i 32 kontenera, które są połączone ze sobą za pomocą poprzecznych elementów 33, 34, 35 i 36. Element poprzeczny 34 jest sprzężony z mechanizmem obrotowym 11, a także jest połączony z elementem poprzecznym 9 dolnej ramy 100. Taki mechanizm obrotowy 11 w postaci łożysk wałeczkowych, łożysk kulkowych lub podobnych, jest znany i dlatego dalej pominięto jego omówienie. Zadaniem tego mechanizmu obrotowego 11 jest zapewnienie możliwości obracania się górnej ramy 200 z jej położenia spoczynkowego pokazanego na fig. 1 do położenia wychylonego na zewnątrz pokazanego na fig. 2, w którym to położeniu wychylonym oś podłużna górnej ramy 200 tworzy kąt około 45 stopni z osią podłużną dolnej ramy 100.
Na elemencie poprzecznym 35 górnej ramy 200 jest zamontowane kółko 38 biegnące po krzywoliniowej płycie, rurze lub podobnym elemencie 12, który to element 12 stanowi część dolnej ramy 100. W pobliżu końców elementu 12 znajdują się klocki stopujące 44 i 45, zapewniające to, że
PL 200 005 B1 podczas wychylenia na zewnątrz górna rama 200 zatrzymuje się w położeniu skrajnie wychylonym na zewnątrz wskutek zatrzymania kółka 38 przez jeden z tych klocków stopujących 44 lub 45.
Według wynalazku, w podłużnych prowadnicach 31 i 32 w górnej ramie, albo na tych prowadnicach, znajdują się dwa kolejne kółka 14 i 15 usytuowane w takim miejscu, żeby w położeniu wychylonym na zewnątrz górnej ramy 200 jedno kółko 14 przeszło już poza krawędź boczną pojazdu szynowego, natomiast drugie kółko 15 prawie doszło do danej krawędzi bocznej. Podobnie jak kółko 38, kółka 14 i 15 biegną po zakrzywionym elemencie 13 dolnej ramy. Oczywiście, zakrzywione elementy 12 i 13 można również zastąpić różnie ukształtowanymi częściami dolnej ramy lub, w razie potrzeby, częściami pojazdu szynowego, na którym jest zamontowana platforma, pod warunkiem, że istnieje dla tych kółek zakrzywiona ścieżka nośna ruchu.
Kiedy górna rama 200 wychyli się na zewnątrz w kierunku przeciwnym, patrz fig. 2, to kółko 15 przechodzi przez krawędź boczną, wyznaczoną przez podłużną bieżnię 39 dolnej ramy 100, a kółko 14 prawie dojdzie do wspomnianej krawędzi bocznej.
W platformie obrotowej 30 cał e obciążenie podczas ruchu wychylnego na zewną trz lub do wewnątrz jest podtrzymywane tylko w dwóch punktach, tj. przez mechanizm obrotowy 11 i kółko 38. W praktyce ten mechanizm obrotowy 11 może być dość duży, na przykład, w formie łożyska kulkowego lub łożyska wałeczkowego o stosunkowo dużej średnicy, co implikuje występowanie stosunkowo małego tarcia. Jednakże kółko 38 obraca się tylko w dwóch łożyskach, które będą stosunkowo mocno obciążone podczas ruchu wychylnego tak, że spowoduje to powstanie znacznego tarcia. Dotyczy to z pewnością łożysk ślizgowych powszechnie używanych ze względu na swoją prostotę i wytrzymałość. W rezultacie, do wychylenia obciążonej górnej ramy potrzebna jest znaczna siła.
Zastosowanie dwóch dodatkowych kółek 14 i 15 oznacza teraz, że obciążenie jest rozłożone na kilka punktów nośnych, co wiąże się ze znacznym zmniejszeniem występujących sił tarcia. Ciężar, który musiał być podtrzymywany dotychczas przez jedno kółko, jest obecnie przejmowany przez dwa kółka w położeniu wychylonym na zewnątrz, a nawet przez trzy kółka, kiedy trzecie kółko zacznie poruszać się po zakrzywionym torze nośnym 13 podczas wychylenia na zewnątrz.
Nie tylko obciążenie jest rozłożone na kilka punktów nośnych, ale punkty te pokrywają również większe pole i nie znajdują się w jednej linii ze sobą, jak w przypadku platformy obrotowej stosowanej dotychczas. Wskutek rozłożenia tych punktów nośnych na tej powierzchni, obciążenie działające na mechanizm wychylający 11, które pojawia się w znanym urządzeniu, jest znacznie mniejsze, a to przyczynia się do dalszego zmniejszenia tarcia i sił oporu. Całkowite zmniejszenie sił tarcia i oporu jest tak znaczne, że uznano za możliwe, że jedna lub dwie osoby będą w stanie bez nadmiernego wysiłku popchnąć ręką obciążoną górną ramę 200 z jednego położenia końcowego w drugie. Stanowi to znaczną poprawę w porównaniu ze znanymi platformami obrotowymi, które trzeba wychylać za pomocą przenośnika mechanicznego lub ewentualnie za pomocą innego mechanizmu roboczego.
Górną ramę 200 blokuje się w położeniu spoczynkowym za pomocą dwóch elementów blokujących 1 i 2 co pokazano schematycznie na fig. 1 i 2. Te elementy blokujące omówiono bardziej szczegółowo poniżej odwołując się do fig. 5a-5c.
Na fig. 3 pokazano w częściowym przekroju poprzecznym jedną z podłużnych bieżni (w tym przypadku bieżnię 32) w górnej ramie 200 w miejscu, w którym jest osadzone kółko (w tym przypadku kółko 14). Kółko 14 jest zamontowane na wałku 16, który jest podtrzymywany przez dwie poprzeczne płyty 17 i 18, które to płyty 17, 18 są zamocowane za pomocą spawanych złączy w wydrążonej (rurowej) części podłużnej bieżni 32. Te spawane spoiny wskazano schematycznie bez numerów identyfikacyjnych na figurach. Płyty 17 i 18 są usytuowane pod takim kątem, że oś podłużna wałka 16 przechodzi przez środkowy punkt mechanizmu wychylnego 11. Oczywiście, kółka 14 muszą poruszać się po kołowej drodze, której środkowy punkt pokrywa się ze środkowym punktem mechanizmu wychylnego 11. W obu płytach 17 i 18 znajdują się otwory, których średnica odpowiada średnicy wałka 16. W pobliż u jednego z końców wał ka 16 znajduje się rowek 20, w którym jest umieszczona pł yta blokująca 19, która jest mocowana za pomocą dwóch śrub 21 i 22 lub podobnych elementów do poprzecznej płyty 17. Zatem wałek 16 zostaje unieruchomiony w stosunkowo prosty, ale trwały sposób. Wałek 16 jest usytuowany w kierunku poprzecznym pomiędzy płytami 17 i 18 za pomocą dwóch pierścieni 22 i 23.
Na fig. 5a, 5b i 5c pokazano trzy rzuty zespołu blokującego według wynalazku służącego do blokowania górnej ramy 200 w położeniu spoczynkowym. W skład tego zespołu wchodzi pierwszy blok 50 i drugi blok 51, oba z otworem, których osie środkowe pokrywają się ze sobą, oraz oba są zamocowane do dolnej ramy 100 platformy obrotowej 30. Na fig. 5b pokazano kołek blokujący 52 mający
PL 200 005 B1 lewą część 53 o stosunkowo mniejszym przekroju poprzecznym oraz prawą część 54 o stosunkowo większym przekroju poprzecznym. W prawej części 54 znajduje się rowek klinowy 55 biegnący w kierunku podłużnym i w który wchodzi koniec kołka blokującego 56. Jak pokazano na fig. 5a, kołek blokujący 56 jest wkręcany w blok 50 w taki sposób, żeby koniec kołka blokującego 56 wchodził w rowek klinowy 55. Zatem kołek blokujący 52, po zamontowaniu, jest zablokowany przed obrotem wokół swojej osi podłużnej a ponadto ruch kołka blokującego 52 jest również ograniczony przez otwory umieszczone w obu blokach 50 i 51. Podczas montażu, na cieńszą część 53 kołka blokującego 52 jest nasuwana sprężyna zwojowa 57, która w stanie zmontowanym spoczywa jednym końcem na przyczółku pomiędzy cieńszą częścią 53 a grubszą częścią 54, zaś drugim końcem spoczywa na bloku 51. Dzięki sprężynie zwojowej 57, na kołek blokujący 56 działa cały czas pewna siła skierowana w prawo na rysunku.
Wokół kołka blokującego 52 jest umieszczona rura 58, do której jest przyspawana dźwignia 59. Rura 58 wchodzi pomiędzy bloki 50 i 51 i można nią obracać wokół kołka blokującego 52 za pomocą dźwigni 59. W rurę 58 jest wkręcony kołek roboczy 60, który wchodzi w trójkątny rowek klinowy 61 umieszczony w grubszej części 54 kołka blokującego 52. Oczywiście, obrót rury 58 za pomocą dźwigni 59 o kąt około 90 stopni względem płaszczyzny rysunku w kierunku ku górze powoduje przemieszczenie kołka blokującego 52 w lewo na figurze wskutek współpracy kołka roboczego 60 z pierwszą częścią 61a trójkątnego rowka klinowego 61. Kołek blokujący 52 przemieszcza się tutaj pokonując siłę sprężyny zwojowej 57.
Na fig. 5a pokazano koniec podłużnej bieżni 32 na górnej ramie 200. W pokazanej sytuacji, ta podłużna bieżnia 32 jest zablokowana za pomocą kołka blokującego 52. Jeżeli jednak kołek blokujący 52 zostanie przemieszczony w lewo w wyniku obrotu rury 58, to prawy koniec kołka blokującego 52 znajdzie się na zewnątrz drogi przebywanej przez koniec podłużnej bieżni 32 tak, że istnieje możliwość obrócenia podłużnej bieżni 32.
Na fig. 1 i 2 pokazano miejsce, w którym elementy blokujące są zamontowane w dolnej ramie 100. Rozważając zwłaszcza element 2, wyraźnie widać, że kołek w położeniu z fig. 5, znajduje się w takim położeniu, że górna rama 200, zwłaszcza jej podłużna bieżnia 32, jest zablokowana w położeniu spoczynkowym. Tutaj dźwignia 59 jest wychylona w dół. Jeżeli teraz trzeba obrócić górną ramę 200, to przestawia się dźwignię 59 do góry, powodując w ten sposób wyciągnięcie kołka blokującego 52 poza drogę przebywaną przez koniec podłużnej bieżni 32. Sytuację tę pokazano w rzucie bocznym na fig. 6, gdzie element blokujący 52 można zobaczyć razem z częścią 8 dolnej ramy 100 i częścią podłużnej bieżni 32 górnej ramy 200.
Jak pokazano na fig. 6, na podłużnej bieżni 32 jest umieszczona wystająca część 32a, której nie przeszkadza kołek blokujący 52, ale może przemieszczać się po bloku 50. Kołek blokujący 52 jest przesunięty tak daleko w lewo w wyniku ruchu dźwigni 59 ku górze, że skośny prawy koniec kołka 52 całkowicie zniknął wewnątrz pierwszego bloku 50. Jeżeli teraz zostanie obrócona górna rama 200, to wystająca część 32a przemieszcza się ku końcowi dźwigni 59 i naciska dźwignię 59 w dół, powodując przemieszczenie się kołka 52 w prawo. Koniec podłużnej bieżni 32 przeszedł już jednak przez najdalszy punkt kołka blokującego 52 i już nie jest przez niego blokowany.
W celu wychylenia górnej ramy 200 do wewnątrz, dźwignię 59 można pozostawić w położeniu wychylonym w dół i trzymać kołek blokujący 52 w jego położeniu zablokowanym. Koniec blokujący kołka blokującego 52 jest w rzeczywistości skośny w taki sposób, że skośna powierzchnia końcowa 63 stanowi powierzchnię ślizgową dla końca podłużnej bieżni 32. Dzięki temu skosowi, kołek blokujący 52 jest popychany w lewo przeciwdziałając sile działania sprężyny 57 podczas wychylenia do wewnątrz tak, że nie przeszkadza temu wychyleniu. Zaraz po całkowitym przejściu końca podłużnej bieżni 32 poza kołek blokujący 52, kołek 52 wskakuje z powrotem w wyniku działania sprężyny 57, co powoduje zablokowanie podłużnej bieżni 32.
W środkowej części pomiędzy dwoma częściami 61a, 61b rowka klinowego 61, znajduje się niewielki karb 62, który wyznacza stabilne środkowe (albo drugie) położenie dźwigni 59. Dźwignia 59 może wyjść z tego położenia po uderzeniu w nią górnej ramy 200, albo po przestawieniu jej ręką.
Jak pokazano na fig. 5a i 5b, w kołku blokującym 52 znajduje się również druga część 61b trójkątnego rowka klinowego 61, która jest połączona z pierwszą częścią 61a trójkątnego rowka klinowego 61.
W przypadku umieszczenia dź wigni 59 w poł o ż eniu pionowym, kiedy górna rama jest wychylona z powrotem do tyłu, to dźwignia 59 może obrócić się do swojego trzeciego położenia, pokazanego na fig. 5a liniami przerywanymi, znajdującego się naprzeciwko jego pierwszego położenia pokazanego na fig. 5a liniami ciągłymi.
PL 200 005 B1
W wyniku symetrycznego układu części 61a, 61b rowka klinowego 61 względem płaszczyzny pionowej przechodzącej przez oś elementu blokującego 1, 2, kołek blokujący 52 może również w trzecim położeniu wskoczyć z powrotem pod działaniem sprężyny 57, blokując w ten sposób podłużną bieżnię 32 górnej ramy po całkowitym minięciu bieżni 32 przez kołek 52.

Claims (5)

1. Element blokujący do platformy obrotowej dla pojazdu szynowego, w skład którego wchodzi podstawa nośna mocowana na dolnej ramie platformy obrotowej, kołek blokujący z ukośną powierzchnią czołową, który jest przemieszczany pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem i jest umieszczony przesuwnie w obrotowej tulei, w kierunku podłużnym pomiędzy wspomnianymi dwoma położeniami i który jest wstępnie napięty za pomocą sprężyny w kierunku wspomnianego pierwszego położenia i jest zabezpieczony przed obrotem wokół swojej osi podłużnej, przy czym tuleja i kołek blokujący są zaopatrzone we współpracujące ze sobą środki zawierające skośny rowek klinowy umieszczony w kołku blokującym lub w tulei oraz umieszczony w tym rowku wystający kołek roboczy połączony, odpowiednio, z tuleją lub z kołkiem blokującym tak, że obrót tulei pomiędzy pierwszym a drugim położeniem za pomocą przymocowanej do niej dźwigni roboczej powoduje przemieszczenie kołka blokującego pomiędzy jego dwoma odpowiednimi położeniami, znamienny tym, że skośny rowek klinowy (61) w kołku blokującym (52) lub w tulei (58) jest umieszczony, w przybliżeniu, na połowie obwodu kołka blokującego (52) lub tulei (58) tak, że tuleja (58) jest obracana do trzeciego położenia umieszczonego naprzeciwko pierwszego położenia, przy czym pierwsze i trzecie położenia tulei (58) odpowiadają temu samemu położeniu kołka blokującego (52).
2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że skośny rowek (61) ma kształt, który jest w przybliż eniu symetryczny wzglę dem pł aszczyzny pionowej przechodzą cej przez oś koł ka blokują cego (52) i/lub tulei (58).
3. Element według zastrz. 2, znamienny tym, że rowek (61), w przybliżeniu w swojej środkowej części, ma element oporowy w kształcie karbu (62) do trzymania kołka roboczego (60), a tym samym tulei (58), w stabilnym położeniu pośrednim z ustawioną ku górze dźwignią roboczą (59).
4. Platforma obrotowa z elementem blokującym do pojazdu szynowego, przeznaczona do załadunku kontenera z pojazdu drogowego na pojazd szynowy i na odwrót, zawierająca dolną ramę, mocowaną do pojazdu szynowego oraz górną ramę, która jest zamontowana wahliwie względem dolnej ramy za pomocą mechanizmu obrotowego sprzężonego z obu ramami, pomiędzy położeniem spoczynkowym, w którym podłużna oś górnej ramy jest ustawiona w przybliżeniu równolegle do podłużnej osi pojazdu szynowego, a położeniem wychylonym, w którym podłużna oś górnej ramy tworzy kąt około 45 stopni z podłużną osią pojazdu szynowego, przy czym górna rama posiada dwie równoległe prowadnice do prowadzenia kontenera, które są połączone ze sobą za pomocą poprzecznych elementów, z których co najmniej jeden jest połączony z mechanizmem obrotowym, ponadto górna rama jest blokowana w położeniu spoczynkowym względem dolnej ramy za pomocą co najmniej jednego elementu blokującego, w który wyposażona jest platforma, w skład którego wchodzi podstawa nośna mocowana na dolnej ramie platformy obrotowej, kołek blokujący z ukośną powierzchnią czołową, który jest przemieszczany pomiędzy pierwszym położeniem i drugim położeniem i jest umieszczany przesuwnie w obrotowej tulei, w kierunku podłużnym pomiędzy wspomnianymi dwoma położeniami i który jest wstępnie napięty za pomocą sprężyny w kierunku wspomnianego pierwszego położenia i jest zabezpieczony przed obrotem wokół swojej osi podłużnej, przy czym tuleja i kołek blokujący są zaopatrzone we współpracujące ze sobą środki zawierające skośny rowek klinowy umieszczony w kołku blokującym lub w tulei oraz umieszczony w tym rowku wystający kołek roboczy połączony, odpowiednio, z tuleją lub z kołkiem blokującym tak, że obrót tulei pomiędzy pierwszym a drugim położeniem za pomocą przymocowanej do niej dźwigni roboczej powoduje przemieszczenie kołka blokującego pomiędzy jego dwoma odpowiednimi położeniami, zaś dźwignia przymocowana do tulei jest usytuowana poziomo i na zewnątrz drogi ruchu górnej ramy w pierwszym położeniu odpowiadającym pierwszemu położeniu kołka blokującego oraz jest usytuowana pionowo w górę zgodnie z drogą ruchu górnej ramy w drugim poł o ż eniu tulei odpowiadającym drugiemu poł o ż eniu koł ka blokują cego, przy czym część górnej ramy platformy obrotowej współpracująca z kołkiem blokującym wypycha kołek blokujący poza tor zataczania górnej ramy podczas wychylenia górnej ramy do wewnątrz ze względu na skośną powierzchnię czołową kołka blokującego, a podczas załadunku lub wyładunku kontenera zaczynającego
PL 200 005 B1 się w położeniu spoczynkowym górnej ramy z kołkiem blokującym w pierwszym położeniu dźwignia robocza jest przemieszczana z pierwszego poziomego położenia do drugiego pionowego położenia wyciągając kołek blokujący ze ścieżki ruchu wahliwego górnej ramy, po czym dźwignia jest przemieszczana z powrotem przez górną ramę z położenia pionowego do położenia poziomego podczas wychylenia górnej ramy na zewnątrz co najmniej po przejściu współpracującej części górnej ramy poza kołek, znamienny tym, że kołek blokujący (52) jest również zamontowany ruchomo pomiędzy trzecim położeniem odpowiadającym pierwszemu położeniu, w którym kołek (52) blokuje ruch wahliwy górnej ramy (200), a drugim położeniem, w którym górna rama (200) jest wychylona do wewnątrz lub na zewnątrz, zaś dźwignia (59) ma również trzecie położenie odpowiadające pierwszemu położeniu kołka blokującego (52), w którym jest usytuowana poziomo i na zewnątrz drogi ruchu górnej ramy (200), zaś w kołku blokującym (52) lub w tulei (58) jest umieszczony skośny rowek klinowy (61), w przybliż eniu, na poł owie obwodu koł ka blokują cego (52) lub tulei (58) tak, ż e tuleja (58) jest obracana do trzeciego położenia umieszczonego naprzeciwko pierwszego położenia, przy czym pierwsze i trzecie położ enia tulei (58) odpowiadają temu samemu położ eniu kołka blokującego (52) i blokadzie górnej ramy (200).
5. Platforma według zastrz. 4, znamienna tym, że rowek (61), w przybliżeniu w swojej środkowej części, ma element oporowy w kształcie karbu (62) do trzymania kołka roboczego (60), a tym samym tulei (58), w stabilnym położeniu pośrednim z ustawioną ku górze dźwignią roboczą (59).
PL344234A 1999-12-02 2000-12-01 Element blokujący do platformy obrotowej i platforma obrotowa z elementem blokującym PL200005B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99204090A EP1104733B1 (en) 1999-12-02 1999-12-02 Swivel platform for a rail vehicle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL344234A1 PL344234A1 (en) 2001-06-04
PL200005B1 true PL200005B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=8240961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL344234A PL200005B1 (pl) 1999-12-02 2000-12-01 Element blokujący do platformy obrotowej i platforma obrotowa z elementem blokującym

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP1104733B1 (pl)
AT (1) ATE264776T1 (pl)
DE (1) DE69916624T2 (pl)
DK (1) DK1104733T3 (pl)
PL (1) PL200005B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1481479A1 (de) * 1967-02-25 1969-03-27 Talbot Waggonfab Verfahren und Vorrichtung zum Umladen von Containern zwischen Strassenfahrzeugen und Schienenfahrzeugen
NL8800161A (nl) 1988-01-25 1989-08-16 Ark Bv De Draaiplateau voor een railvoertuig.
DE4424254C2 (de) * 1994-07-09 1997-11-20 Waggonfabrik Talbot Gmbh & Co Verriegelung zwischen einem Drehrahmen und einem Untergestell

Also Published As

Publication number Publication date
DK1104733T3 (da) 2004-07-26
PL344234A1 (en) 2001-06-04
EP1104733B1 (en) 2004-04-21
DE69916624T2 (de) 2005-03-31
EP1104733A1 (en) 2001-06-06
ATE264776T1 (de) 2004-05-15
DE69916624D1 (de) 2004-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7658273B2 (en) Carriage-type conveyance device
CA2392444C (en) Retractable cargo bed
RU2356767C2 (ru) Железнодорожный грузовой вагон
US5860671A (en) Retractable trailer hitch
US20070210599A1 (en) Retractable sliding cargo bed
US5090842A (en) Boat lift apparatus and system
CA2485303A1 (en) A crane assembly
US10833491B2 (en) Automatic circuit breaker pan interlock
EP0325814B1 (en) Swivel platform for a rail vehicle
EP1892370B1 (fr) Passerelle mobile suspendue à un rail guidage
PL200005B1 (pl) Element blokujący do platformy obrotowej i platforma obrotowa z elementem blokującym
US20030164375A1 (en) Self-locking and- releasing connector group for the connection of two components, at least one of which comprises an undercut hole
US20140116289A1 (en) Support device for a laterally displaceable railway waggon
US7325845B2 (en) Spring loaded lock and latch with automatic reset capability
US9701285B2 (en) Locking stabilizer jack
US5281072A (en) Wagon for carrying a lifting cradle and a cradle therefor
CN210591932U (zh) 锁定系统、道岔和轨道交通系统
EP0939018A1 (fr) Dispositif de calage automatique de pièces cylindriques ou parallélépipédiques et wagon utilisant un tel dispositif
KR101253868B1 (ko) 밀림방지장치 및 이를 구비한 하역기
JP6170423B2 (ja) 機械式駐車設備
JP4285922B2 (ja) 可動ホーム柵装置
US20240141671A1 (en) Vehicle parking lift
JP2023047028A (ja) 可動式ルーフキャリア
JP6525823B2 (ja) 係合装置
GB2259676A (en) Slidable support member for a vehicle