PL199847B1 - Lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa - Google Patents

Lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa

Info

Publication number
PL199847B1
PL199847B1 PL357803A PL35780302A PL199847B1 PL 199847 B1 PL199847 B1 PL 199847B1 PL 357803 A PL357803 A PL 357803A PL 35780302 A PL35780302 A PL 35780302A PL 199847 B1 PL199847 B1 PL 199847B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
discharge lamp
lamp according
shaped
discharge
Prior art date
Application number
PL357803A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357803A1 (en
Inventor
Bruno Bachetzky
Andreas Jacob
Paul Lange
Thomas Noll
Original Assignee
Patent Treuhand Ges F Elek Sch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patent Treuhand Ges F Elek Sch filed Critical Patent Treuhand Ges F Elek Sch
Publication of PL357803A1 publication Critical patent/PL357803A1/xx
Publication of PL199847B1 publication Critical patent/PL199847B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J5/00Details relating to vessels or to leading-in conductors common to two or more basic types of discharge tubes or lamps
    • H01J5/50Means forming part of the tube or lamps for the purpose of providing electrical connection to it
    • H01J5/54Means forming part of the tube or lamps for the purpose of providing electrical connection to it supported by a separate part, e.g. base
    • H01J5/56Shape of the separate part
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J5/00Details relating to vessels or to leading-in conductors common to two or more basic types of discharge tubes or lamps
    • H01J5/48Means forming part of the tube or lamp for the purpose of supporting it
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • H01J61/32Special longitudinal shape, e.g. for advertising purposes
    • H01J61/327"Compact"-lamps, i.e. lamps having a folded discharge path

Landscapes

  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)
  • Common Detailed Techniques For Electron Tubes Or Discharge Tubes (AREA)
  • Fastening Of Light Sources Or Lamp Holders (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest lampa wy ladowcza niskoci snieniowa (1), kompaktowa, sk ladaj aca si e ze zbiornika wy ladowczego (3) z elektrodami i dopro- wadzeniami pr adowymi (7), wspornika zbiornika wy ladowczego (5), z coko lu (12) zbudowanego z obudowy (13), styków przy laczeniowych (14) i p lytki monta zowej (15) z uk ladem stabilizuj acym (16), przy czym p lytka monta zowa (15) z uk ladem stabilizuj acym (16) umieszczona jest we wn etrzu obudowy coko lu (13) i ma przy lacza dla elektryczne- go po laczenia p lytki monta zowej (15) z doprowadze- niami pr adowymi (7) i stykami przy laczeniowymi (14). Wspornik zbiornika wy ladowczego (5) ma przekrój w zasadzie w kszta lcie litery H i sk lada si e z p lytki (4) z ko lnierzem (9, 18) przebiegaj acym na obrze zu na ka zdej stronie p lytki (4). Na tym wsporniku zbiornika wy ladowczego w kszta lcie litery H (5) zamocowana jest zarówno obudowa (13) coko lu (12) jak równie z element okrywaj acy w postaci kolby os lonowej (2), reflektora albo ko lpaka zamykaj acego. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa.
Znane lampy składają się ze zbiornika wyładowczego z elektrodami i doprowadzeniami prądowymi, ze wspornika zbiornika wyładowczego, do którego przymocowany jest zbiornik wyładowczy i z cokołu zbudowanego z obudowy, styków przyłączeniowych i płytki montażowej z układem stabilizującym, przy czym płytka montażowa z układem stabilizującym umieszczona jest we wnętrzu obudowy cokołu i ma przyłącza dla elektrycznego połączenia płytki montażowej z doprowadzeniami prądowymi i stykami przyłączeniowymi.
Takie lampy wyładowcze niskociśnieniowe, kompaktowe mogą być jeszcze również wyposażone w reflektor lub kolbę osłonową. Przy wyższych mocach, zbiornik wyładowczy składa się przy tym z jednego lub kilku połączonych odcinków wielokrotnie zgię tej rury, która utrzymywana jest w obudowie za pomocą ukształtowanego elementu wspornikowego z tworzywa sztucznego lub metalu. Przykład na to znajduje się w opisie patentu europejskiego nr EP 0 044 196.
Ukształtowany element wspornikowy dla zbiornika wyładowczego prowadzi z jednej strony do odpowiednio dużych rozmiarów dla lampy wyładowczej niskociśnieniowej i, z drugiej strony, czyni koniecznym ręczny montaż lampy. Koszty wytwarzania dla takich lamp wyładowczych niskociśnieniowych kompaktowych są dlatego relatywnie wysokie.
Zadaniem wynalazku jest stworzenie lampy wyładowczej niskociśnieniowej, kompaktowej, która posiada zwartą konstrukcję i jest prosta a przez to również korzystna pod względem kosztów, w produkcji.
Zadanie to, zgodnie z wynalazkiem zostało rozwiązane w lampie wyładowczej niskociśnieniowej przez to, że wspornik zbiornika wyładowczego ma przekrój w zasadzie w kształcie litery „H” i składa się z płytki z kołnierzem przebiegającym na obrzeżu na każdej stronie płytki. Do tego wspornika zbiornika wyładowczego w kształcie litery „H” zamocowany jest z jednej strony element okrywający a z drugiej strony zamocowana jest obudowa cokoł u.
Element okrywający ukształtowany jest jako kolba osłonowa dla zbiornika wyładowczego albo, korzystnie, jako reflektor.
Dla ukształtowania lampy wyładowczej niskociśnieniowej kompaktowej bez kolby osłonowej i reflektora, element okrywający ukształtowany jest jako kołpak zamykający dla obudowy cokołu.
W przypadku kołowo-cylindrycznej obudowy cokołu płytka wspornika w kształcie litery „H” jest okrągła.
Mocowanie zbiornika wyładowczego jest łatwe jeśli płytka wspornika w kształcie litery „H” ma dwa wycięcia dla przyjęcia końców zbiornika wyładowczego lub, korzystnie, zagłębienia w kształcie półpanewek dla przyjęcia końców zbiornika wyładowczego.
Końce są wtedy zamocowane do płytki albo za pomocą zatapiania na gorąco, jak w opisie EP 1 105 906, albo w dotychczasowy sposób, za pomocą spoiwa do cokołów lub kleju.
W drugim przypadku płytka wspornika w kształcie litery „H” ma wokół wycięć lub zagłębień w kształcie półpanewek obrzeże dla przyjęcia spoiwa do cokołów lub kleju, przy czym obrzeż e mocując w przypadku wycięć, korzystnie, umieszczone na stronie zwróconej do cokołu płytki a w przypadku zagłębień w kształcie półpanewek, na stronie zwróconej do elementu okrywającego.
Mocowanie zbiornika wyładowczego do wspornika zbiornika wyładowczego następuje, korzystnie, za pomocą, co najmniej jednej niecki do unieruchomienia części zbiornika wyładowczego, w której ułożona jest część zbiornika wyładowczego, taka jak, przykładowo, zagięcie. Ten rodzaj mocowania może być użyteczny również, dodatkowo, do unieruchamiania obu końców zbiornika wyładowczego, zwłaszcza wtedy, kiedy chodzi o zbiornik długi i wielokrotnie zagięty.
Płytka posiada, dalej, na stronie zwróconej do cokołu, uchwyty dla styków do elektrycznego połączenia doprowadzeń prądowych z elektrycznymi przyłączami układu stabilizującego na płytce montażowej. Przykład odpowiedniego stykania się znajduje się w opisie EP 0 854 497, gdzie za pomocą elementów sprężynowych, zamocowanych w wybraniach w kołpaku zamykającym utworzone jest korzystne pod względem kosztów połączenie elektryczne pomiędzy doprowadzeniami prądowymi zbiornika wyładowczego i przyłączami układu stabilizującego na płytce montażowej.
Dla łatwego mocowania elementu okrywającego na wsporniku zbiornika wyładowczego w kształcie litery „H” posiada on na wewnę trznej stronie swojej powierzchni płaszczowej rowek na co najmniej części obwodu, w który wchodzą elementy haczykowate kołnierza płytki zwróconego do elementu okrywającego.
PL 199 847 B1
Dla zamocowania cokołu na wsporniku zbiornika i wyładowczego w kształcie litery „H”, obudowa cokołu posiada na wewnętrznej stronie swojej powierzchni płaszczowej rowek na co najmniej części obwodu, w który również wchodzą elementy haczykowate, drugiego kołnierza płytki, zwróconego do elementu okrywającego.
Kołnierz płytki przyporządkowany elementowi okrywającemu i/lub obudowie cokołu ma każdorazowo 2 do 8 elementów haczykowatych. Elementy haczykowate posiadają przy tym, w zależności od wymiarów średnicy obudowy cokołu, szerokość pomiędzy 1 i 30 mm i są - w odniesieniu do obu kołnierzy - umieszczone z przesunięciem na bok względem siebie, tak, że rzuty elementów haczykowatych na płaszczyznę prostopadłą do osi lampy nie nakładają się na siebie.
W kołnierzach przyporządkowanych elementowi okrywającemu i/lub obudowie cokołu umieszczone są jedna lub kilka szerszych szczelin, w które wchodzą elementy współpracujące w kształcie żeberek na elemencie okrywającym i/lub obudowie cokołu i w ten sposób tworzą zabezpieczenie przed obrotem. Przez to zapobiega się temu, że przy oddziaływaniu momentów obrotowych wokół osi lampy, powstają siły działające na elementy haczykowate, które dzięki temu muszą przyjąć tylko siły rozciągające. Zapobiega się więc wyłamywaniu elementów haczykowatych lub rozłączeniu połączenia.
Elementy haczykowate na obu kołnierzach są dalej podzielone na kilka segmentów przez sięgające do płytki wąskie szczeliny. Ten podział na segmenty prowadzi do zmniejszenia sił montażowych. Ilość i szerokość segmentów są tak do siebie dopasowane, że przy wykorzystaniu zabezpieczenia przed obrotem opisanego wyżej, utrzymane są wymagane przez odnośne normy wartości wytrzymałości a siły montażowe leżą w zakresie, który łatwo jest również opanować przy montażu ręcznym.
Korzystnie, na płytce znajdują się dodatkowo wycięcia dla narzędzi mocujących. Dzięki temu możliwy jest w pełni zautomatyzowany montaż płytki nośnej wyposażonej w zbiornik wyładowczy z elementem okrywającym w postaci kolby osłonowej, reflektora albo kołpaka zamykającego i cokołem.
Wspornik w kształcie litery „H” jest z tworzywa sztucznego, przy czym materiał, korzystnie jest przezroczysty.
Element okrywający jest, korzystnie, z tworzywa sztucznego, przy czym przy ukształtowaniu elementu okrywającego jako kolby osłonowej może się ona składać z kolby szklanej z przyłączonym obrzeżem z tworzywa sztucznego.
Ukształtowanie elementu okrywającego, do wyboru, jako kolby osłonowej, reflektora albo kołpaka zamykającego umożliwia w produkcji łatwą wymianę lamp wyładowczych niskociśnieniowych, kompaktowych bez kolby osłonowej na taki sam typ lampy z kolbą osłonową lub reflektorem. Za pomocą czystych połączeń wtykowo-zatrzaskowych możliwy jest bardzo uproszczony i całkowicie zautomatyzowany montaż lampy.
Wynalazek w przykładach wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowo schematycznie przedstawiony, przekrojowy widok z boku zgodnej z wynalazkiem lampy wyładowczej niskociśnieniowej z kolbą osłonową, fig. 2 - częściowo schematycznie przedstawiony, przekrojowy widok z boku zgodnej z wynalazkiem lampy wyładowczej niskociśnieniowej z reflektorem, fig. 3 - częściowo schematycznie przedstawiony, przekrojowy widok z boku zgodnej z wynalazkiem lampy wyładowczej niskociśnieniowej z kołpakiem zamykającym.
Na fig. 1 przedstawiony jest, częściowo schematycznie, przekrojowy widok z boku zgodnej z wynalazkiem lampy wył adowczej niskociś nieniowej 1 z elementem okrywają cym z tworzywa sztucznego w postaci kolby osłonowej 2. Lampa posiada wielokrotnie zwinięty zbiornik wyładowczy 3 z wypełnieniem amalgamatowym. Końce zbiornika wyładowczego osadzone są w wycięciach w okrągłej płytce 4 wspornika zbiornika wyładowczego 5 z tworzywa sztucznego w kształcie litery „H” i zamocowane za pomocą spoiwa do cokołów (tu niewidocznego) w obrzeżu mocującym 6 w kształcie zgrubienia wokół wycięć. Poprzez doprowadzenia prądowe 7 elektrody wtopione w końce zbiornika wyładowczego 3 połączone są ze stykami, które są zamocowane za pomocą uchwytów 8 do wspornika zbiornika wyładowczego 5 w kształcie litery „H”.
Wspornik zbiornika wyładowczego 5 w kształcie litery „H” ma na obrzeżu swojej płytki 4 kołnierz 9 rozciągający się w kierunku kolby osłonowej z haczykowatymi elementami 10, które wchodzą w rowek 11 co najmniej na części obwodu w ścianie wewnętrznej kolby osłonowej 2. Dzięki temu, utworzone zostaje połączenie, dla laików nierozłączne, pomiędzy wspornikiem zbiornika wyładowczego 5 w kształcie litery „H” i kolbą osłonową 2. Dzięki czterem elementom haczykowatym 10 kołnierza 9 wchodzącym jeden w drugi w odpowiednie odcinki rowka 11 w obszarze szyjki kolby osłonowej 2,
PL 199 847 B1 realizowane jest zabezpieczenie przed obrotem pomiędzy kolbą osłonową 2 i wspornikiem zbiornika wyładowczego 5. Powoduje ono, że przy oddziaływaniu momentów obrotowych nie powstają siły oddziałujące na elementy haczykowate zabezpieczające połączenie mechaniczne i są one przez to chronione przed uszkodzeniami. Rowki i elementy haczykowate są usytuowane w symetrii pod kątem 90°. Dzięki temu zagwarantowano, że po osadzeniu kolby osłonowej 2 najpóźniej po obrocie o 90° obydwie części znajdują się w położeniu montażowym i następnie zostają ze sobą połączone przez wywarcie siły montażowej. Jest to korzystne przy montażu.
Lampa wyładowcza niskociśnieniowa 1 posiada dalej, w zasadzie cylindryczny, cokół 12 z obudową 13 i schematycznie przedstawionymi stykami przyłączeniowymi 14.
Wewnątrz obudowy 13 znajduje się płytka montażowa 15 prostopadle do osi wzdłużnej lampy, która ukształtowana jest w postaci płytki drukowanej. Na stronie płytki drukowanej zwróconej do zbiornika wyładowczego 3 ukształtowane są ścieżki przewodzące a na stronie odwróconej od zbiornika wyładowczego 3 zamocowane są elementy obwodu układu stabilizującego 16 (przedstawionego schematycznie).
Obudowa 13 cokołu 12 połączona jest wspornikiem zbiornika wyładowczego 5 poprzez elementy haczykowate 17 dalszego pierścieniowego kołnierza 18 na stronie płytki 4 zwróconej do cokołu 12, przy czym elementy haczykowate 17 wchodzą w rowek pierścieniowy 19 co najmniej na części obwodu w ścianie wewnętrznej powierzchni płaszczowej obudowy 13. Obydwa kołnierze 9, 18 mają równolegle do osi symetrii wspornika w kształcie litery „H” 5 kilka rozmieszczonych na obwodzie wąskich szczelin 20, które sięgają do płytki 4, jak również szersze szczeliny 21, w które wchodzą odpowiednie żeberka 22 na wewnętrznej powierzchni płaszczowej na szyjce kolby osłonowej 2 i na obudowie cokołu 13. Wąskie szczeliny służą do segmentowania elementów haczykowatych i do redukowania lub nastawiania siły montażowej. Szerokie szczeliny służą w połączeniu z żeberkami również do realizowania zabezpieczenia przed obrotem pomiędzy cokołem 12 i wspornikiem zbiornika wyładowczego 4, jak również do właściwego ukierunkowania elementów stykowych w uchwytach 8 względem odpowiednich styków na górnej stronie płytki montażowej 15.
W zgodnym z wynalazkiem wykonaniu wspornika zbiornika wyładowczego 5 elementy haczykowate na kołnierzu 9 i 18 są tak zrealizowane, że ich rzut na płaszczyznę prostopadłą do osi lampy nie posiada zakładki. Ma to tę zaletę, że można użyć narzędzia bez suwaka do natryskiwania wspornika zbiornika wyładowczego 5.
Figura 2 przedstawia zgodną z wynalazkiem lampę wyładowczą niskociśnieniową z reflektorem 21. Część okrywająca jest przy tym wykonana nie jako kolba osłonowa ale jako reflektor 21. Pozostałe elementy składowe i rodzaj połączenia tych elementów odpowiada przedstawionej na fig. 1 lampie wyładowczej niskociśnieniowej z kolbą osłonową.
Na fig. 3 przedstawiona jest zgodna z wynalazkiem lampa wyładowcza niskociśnieniowa tylko z kołpakiem zamykającym 22. Część okrywająca jest tu wykonana jako kołpak zamykający 22. Wszystkie pozostałe elementy i połączenia są takie same.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa, składająca się ze zbiornika wyładowczego z elektrodami i doprowadzeniami prądowymi, wspornika zbiornika wyładowczego, do którego przymocowany jest zbiornik wyładowczy, z cokołu zbudowanego z obudowy, styków przyłączeniowych i płytki montaż owej z układem stabilizującym, przy czym płytka montażowa z układem stabilizującym umieszczona jest we wnętrzu obudowy cokołu i ma przyłącza dla elektrycznego połączenia płytki montażowej z doprowadzeniami prądowymi i stykami przyłączeniowymi, znamienna tym, że wspornik zbiornika wyładowczego (5) ma przekrój w zasadzie w kształcie litery „H” i składa się z płytki (4) z koł nierzami (9, 18) przebiegają cymi na obrzeż u na każ dej stronie pł ytki, przy czym na wsporniku zbiornika wyładowczego w kształcie litery „H” (5) zamocowany jest element okrywający i na wsporniku zbiornika wyładowczego w kształcie litery „H” (5) zamocowana jest obudowa (13) cokołu (12.)
  2. 2. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że element okrywający ukształtowany jest jako kolba osłonowa (2) dla zbiornika wyładowczego (3).
  3. 3. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że element okrywający ukształtowany jest jako reflektor (21) dla zbiornika wyładowczego (3).
    PL 199 847 B1
  4. 4. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że element okrywający ukształtowany jest jako kołpak zamykający (22) dla obudowy cokołu (13).
  5. 5. Lampa wył adowcza wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e pł ytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) jest okrągła.
  6. 6. Lampa wył adowcza wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e pł ytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma wycięcia dla przyjęcia końców zbiornika wyładowczego (3).
  7. 7. Lampa wył adowcza wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e pł ytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma zagłębienia w kształcie półpanewek dla przyjęcia końców zbiornika wyładowczego (3).
  8. 8. Lampa wył adowcza wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e pł ytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma co najmniej jedną nieckę do unieruchomienia części zbiornika wyładowczego (3).
  9. 9. Lampa wył adowcza wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e pł ytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma, na stronie zwróconej do cokołu (12), uchwyty (8) dla styków do elektrycznego połączenia doprowadzeń prądowych (7) z elektrycznymi przyłączami układu stabilizującego (16) na płytce montażowej (15).
  10. 10. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że płytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma wycięcia dla współpracy z narzędziami mocującymi.
  11. 11. Lampa wyładowcza według zastrz. 6, znamienna tym, że płytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma obrzeże mocujące (6) wokół wycięć, na przyjęcie końców zbiornika wyładowczego (3), na stronie płytki (4) zwróconej do cokołu (12).
  12. 12. Lampa wyładowcza według zastrz. 7, znamienna tym, że płytka (4) wspornika w kształcie litery „H” (5) ma obrzeże mocujące (6) wokół zagłębień w kształcie półpanewek dla przyjęcia końców zbiornika wyładowczego (3), na stronie płytki (4) zwróconej do elementu okrywającego.
  13. 13. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że element okrywający na wewnętrznej stronie swojej powierzchni płaszczowej ma rowek (11) na co najmniej części obwodu, w który wchodzą elementy haczykowate (10) koł nierza (9) pł ytki (4) zwróconego do elementu okrywającego, dla zamocowania elementu okrywającego do wspornika w kształcie litery „H” (5).
  14. 14. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że element okrywający jest z tworzywa sztucznego.
  15. 15. Lampa wyładowcza według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że element okrywający w postaci kolby osłonowej (2) składa się z kolby szklanej z przyłączoną szyjką z tworzywa sztucznego.
  16. 16. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że obudowa cokołu (13) na stronie wewnętrznej swojej powierzchni płaszczowej ma rowek (19) na co najmniej części obwodu, w który wchodzą elementy haczykowate (17) kołnierza (18) płytki (4) zwróconego do obudowy cokołu (13), dla zamocowania obudowy cokołu (13) do wspornika w kształcie litery „H” (5).
  17. 17. Lampa wyładowcza według zastrz. 13 albo 16, znamienna tym, że elementy haczykowate (10) na kołnierzu (9) płytki (4) przyporządkowanym elementowi okrywającemu i kołnierzu (18) płytki (4) przyporządkowanym obudowie cokołu (13) są podzielone na kilka segmentów przez sięgające do płytki wąskie szczeliny (20).
  18. 18. Lampa wyładowcza według zastrz. 13 albo 16, znamienna tym, że elementy haczykowate (10) na kołnierzu (9) płytki (4) przyporządkowanym elementowi okrywającemu i kołnierzu (18) płytki (4) przyporządkowanym obudowie cokołu (13) mają szerokość pomiędzy 1 i 30 mm.
  19. 19. Lampa wyładowcza według zastrz. 13 albo 16, znamienna tym, że elementy haczykowate (10) na kołnierzu (9) płytki (4) przyporządkowanym elementowi okrywającemu i kołnierzu (18) płytki (4) przyporządkowanym obudowie cokołu (13) są względem siebie przesunięte na bok, tak, że rzuty elementów haczykowatych (10) na płaszczyznę prostopadłą do osi lampy nie nakładają się na siebie.
  20. 20. Lampa wyładowcza według zastrz. 13 albo 16, znamienna tym, że kołnierz (9) płytki (4) przyporządkowany elementowi okrywającemu i kołnierz (18) płytki (4) przyporządkowany obudowie cokołu (13) ma każdorazowo od 2 do 8 elementów haczykowatych (10).
  21. 21. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że obydwa kołnierze (9, 18) na wsporniku w kształcie litery „H” (5) równolegle do osi symetrii wspornika w kształcie litery „H” (5) mają kilka szerszych szczelin (21) rozmieszczonych na obwodzie, które sięgają do płytki i w które, przy zmontowanej lampie, wchodzą żeberka (22) umieszczone na wewnętrznej powierzchni płaszczowej elementu okrywającego i obudowy cokołu.
  22. 22. Lampa wyładowcza według zastrz. 1, znamienna tym, że wspornik w kształcie litery „H” (5) jest z tworzywa sztucznego.
PL357803A 2001-12-20 2002-12-16 Lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa PL199847B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10163166A DE10163166A1 (de) 2001-12-20 2001-12-20 Kompakte Niederdruckentladungslampe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357803A1 PL357803A1 (en) 2003-06-30
PL199847B1 true PL199847B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=7710305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357803A PL199847B1 (pl) 2001-12-20 2002-12-16 Lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6707238B2 (pl)
EP (1) EP1329931B1 (pl)
JP (1) JP4220771B2 (pl)
KR (1) KR20030053015A (pl)
CN (1) CN1316548C (pl)
CA (1) CA2414696A1 (pl)
DE (2) DE10163166A1 (pl)
HU (1) HUP0204442A3 (pl)
PL (1) PL199847B1 (pl)
TW (1) TWI260034B (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR101101394B1 (ko) * 2003-11-07 2012-01-02 코닌클리즈케 필립스 일렉트로닉스 엔.브이. 기체 방전 램프용 스타터 하우징 및 이를 마운팅하는 방법
DE202006003314U1 (de) 2006-03-02 2006-05-18 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Lampe mit einer Einbaulampe
KR102144972B1 (ko) * 2007-04-12 2020-08-14 가부시키가이샤 니콘 방전램프, 접속용 케이블, 광원장치 및 노광장치

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4456854A (en) * 1980-07-15 1984-06-26 Tokyo Shibaura Denki Kabushiki Kaisha Compact fluorescent lamp
EP0735569B1 (en) * 1995-03-31 2003-09-24 General Electric Company Fluorescent lamp
US6020682A (en) * 1996-01-10 2000-02-01 Holzer; Walter Fluorescent lamp with replaceable lamp part
HU218635B (hu) * 1996-12-20 2000-10-28 General Electric Co Egyoldalon fejelt kisülőlámpa
DE19701195A1 (de) * 1997-01-15 1998-07-16 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Kompakte Niederdruckentladungslampe
DE19928419C1 (de) 1999-06-23 2001-02-22 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Verfahren zur Sockelung einer elektrischen Lampe, Verwendung des Verfahrens zur Sockelung einer Leuchtstofflampe und Leuchtstofflampe
US6445131B1 (en) * 2000-05-17 2002-09-03 General Electric Company Compact fluorescent lamp with built-in operating circuit

Also Published As

Publication number Publication date
JP4220771B2 (ja) 2009-02-04
TW200301501A (en) 2003-07-01
EP1329931A2 (de) 2003-07-23
JP2003223802A (ja) 2003-08-08
US20030117056A1 (en) 2003-06-26
HU0204442D0 (en) 2003-02-28
HUP0204442A3 (en) 2003-12-29
PL357803A1 (en) 2003-06-30
DE10163166A1 (de) 2003-07-03
CN1316548C (zh) 2007-05-16
DE50212431D1 (de) 2008-08-14
CN1433045A (zh) 2003-07-30
TWI260034B (en) 2006-08-11
KR20030053015A (ko) 2003-06-27
HUP0204442A2 (hu) 2003-06-28
EP1329931B1 (de) 2008-07-02
US6707238B2 (en) 2004-03-16
CA2414696A1 (en) 2003-06-20
EP1329931A3 (de) 2006-04-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100736471B1 (ko) 헤드라이트 램프
US4387417A (en) Lamp retaining means within luminaire
EP0478078B1 (en) Capped high-pressure discharge lamp and lampholder for same
TW334575B (en) Electric lamp capped without cement and reflector
US4918582A (en) Mating terminal and socket assembly
US4385257A (en) Lamp base
EP0168017A2 (en) Replacement lamp with means for spacing
PL199847B1 (pl) Lampa wyładowcza niskociśnieniowa, kompaktowa
US6752524B2 (en) High-pressure discharge lamp for motor vehicle headlights
KR100808696B1 (ko) 반사기 고압 방전 램프 장치
ES2201623T3 (es) Lampara electrica y dispositivo de iluminacion con una lampara electrica de este tipo.
EP1219889A2 (en) Lamp securing device
EP0763251B1 (en) Electric reflector lamp
KR101333021B1 (ko) 열 안정성이 향상된 차량용 램프
JP2005158738A (ja) 自動車用ヘッドライトの相手部品に光源を装着するための固定システムおよびその方法
EP0435393A1 (en) Lamp/reflector unit
US8177410B2 (en) Lamp base and lamp
US7119481B2 (en) Reflector lamp having a plastic reflector supporting lugs coupled by barbs
JP4996695B2 (ja) 改善された圧潰部幾何形状を有するランプ
EP1112610B1 (en) Low-pressure gas discharge lamp
US4700279A (en) Spotlight incorporating a power supply
KR200243855Y1 (ko) 퓨즈가 장착된 형광등용 커넥터
WO1999060672A3 (de) Adapter für ringförmige leuchtstofflampen mit integrierter vorschalt- und zündanordnung
CN115371021A (zh) 具有用于灯的保持夹的灯座
US6779909B2 (en) Capacitor mounting apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091216