PL199155B1 - Głowica wiertnicza do wiercenia płynem - Google Patents

Głowica wiertnicza do wiercenia płynem

Info

Publication number
PL199155B1
PL199155B1 PL370861A PL37086102A PL199155B1 PL 199155 B1 PL199155 B1 PL 199155B1 PL 370861 A PL370861 A PL 370861A PL 37086102 A PL37086102 A PL 37086102A PL 199155 B1 PL199155 B1 PL 199155B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
fluid
drilling head
fluid drilling
nozzle assembly
Prior art date
Application number
PL370861A
Other languages
English (en)
Other versions
PL370861A1 (pl
Inventor
Timothy Gregory Hamilton Meyer
Original Assignee
Cmte Dev Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cmte Dev Ltd filed Critical Cmte Dev Ltd
Publication of PL370861A1 publication Critical patent/PL370861A1/pl
Publication of PL199155B1 publication Critical patent/PL199155B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B10/00Drill bits
    • E21B10/60Drill bits characterised by conduits or nozzles for drilling fluids
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B7/00Special methods or apparatus for drilling
    • E21B7/18Drilling by liquid or gas jets, with or without entrained pellets

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Drilling Tools (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Drilling And Boring (AREA)

Abstract

Glowica wiertnicza do wiercenia p lynem ma w obrotowym zespole dyszowym (2) szereg dysz (3, 4, 5, 6) dostarczaj acych strumienie tn ace (7). G lowica jest wyposa zona w pier scie n kalibruj acy (10), oddalony od obrotowego ze- spo lu dyszowego (2) o pier scieniow a szczeli- n e (11), co umo zliwia przep lyw cz astek skal- nych oderwanych dzia laniem tn acym strumie- ni (7), przy czym reguluje si e posuw g lowicy wiertniczej w odwiercie i kontroluje blokowanie procesu wiercenia. Opisano i zastrze zono rów- nie z stopniowy obrotowy zespó l dyszowy, ma- j acy cz esc (8) o mniejszej srednicy i cz es c (9) o wi ekszej srednicy, rozszerzaj acy stref e ci ecia strumienia rozwieraj acego na bli zsz a zewn etrz- nej srednicy pier scienia kalibruj acego (10). PL PL PL PL

Description

Dziedzina wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy głowicy wiertniczej do wiercenia płynem i został opracowany w szczególnoś ci, choć nie wyłącznie, do stosowania w urzą dzeniu do wiercenia pł ynem, typu opisanego w australijskim opisie patentowym nr 700032, którego treść włączono do niniejszego zgłoszenia na zasadzie odniesienia.
Tło wynalazku
W urządzeniu do wiercenia płynem ogólnie, a w szczególności w urządzeniu typu opisanego w australijskim opisie patentowym nr AU700032, skał a, przez którą wykonuje się odwiert w drodze erozji strumieniem płynu, często jest twarda i trudna do cięcia lub erodowania na skutek działania strumieniem wody.
Problemem związanym z tego typu urządzeniem do wiercenia płynem jest to, że ze względu na niestabilny charakter ciętej skały, regulowanie posuwu do przodu głowicy tnącej jest trudne. Zwykłym zjawiskiem jest zatrzymywanie się głowicy tnącej w obszarach twardszej skały, co powoduje nadmierne rozwiercanie otaczającej skały w tym obszarze, dopóki skała przed głowicą nie zostanie usunięta do tego stopnia, aby umożliwić dalszy ruch głowicy tnącej, po czym głowica tnąca przyspiesza do przodu, co daje w efekcie niestałą i nierówną średnicę wykonywanego odwiertu.
W praktyce wiercenia strumieniem wody, przy uż yciu wiert ł a podobnego do opisanego w australijskim opisie patentowym nr AU700032, strumienie wody pod wysokim ciśnieniem tną skałę przed wiertłem, tworząc wióry skalne zwane zwiercinami. Następnie płyn ze zużytego strumienia płynie z powrotem wzdłuż odwiertu, głównie przez pierścieniową szczelinę utworzoną pomiędzy korpusem wiertła i ścianką odwiertu, a następnie przez o wiele większą pierścieniową szczelinę utworzoną pomiędzy przewodem zasilającym wysokiego ciśnienia i ścianką odwiertu. Zwierciny są przenoszone wraz z przepływem płynu ze zużytego strumienia. Objętościowe natężenie przepływu strumieni wody jest stałe dla danej kombinacji ciśnienia pompy i średnicy dyszy, podczas gdy ilość wytwarzanych zwiercin jest określana przez szybkość penetracji wiertła i średnicę odwiertu.
Aby umożliwić wsteczny przepływ płynu ze zużytego strumienia i zwiercin poprzez pierścieniowy obszar utworzony pomiędzy korpusem narzędzia i ścianką odwiertu, wymagana jest różnica ciśnienia na długości narzędzia. Dlatego też, na powierzchnię czołową wiertła, w porównaniu z jego tylną powierzchnią, działa wyższe ciśnienie. Wielkość tej różnicy ciśnienia jest określana przez równoważną powierzchnię przepływu szczeliny pierścieniowej, objętościowe natężenie przepływu strumienia zużytego płynu i zwiercin oraz długość korpusu narzędzia. Jeżeli równoważna powierzchnia przepływu szczeliny pierścieniowej jest wystarczająco mała, wówczas wynikowa różnica ciśnienia jest wystarczająco duża do wytworzenia siły działającej wstecz większej niż siła netto działająca do przodu, wytwarzana przez strumienie wsteczne. Będzie to wstrzymywać posuw wiertła do przodu, ewentualnie nawet powodując odpychanie wiertła do tyłu. Określa się to jako „blokowanie procesu wiercenia”.
Zablokowanie narzędzia mogą spowodować dwie odrębne, aczkolwiek powiązane ze sobą sytuacje. Po pierwsze, jeżeli średnica wykonywanego odwiertu ma wartość poniżej pewnej wartości krytycznej, wówczas narzędzie się zablokuje. Po drugie, jeżeli powstają cząstki zwiercin większe niż pierścieniowe wybranie, mogą one częściowo zablokować pierścieniowy obszar, zmniejszając tym samym równoważną powierzchnię przepływu, powodując zablokowanie narzędzia.
Istnieje także konflikt wymagań w obszarze obrotowego zespołu dyszowego głowicy tnącej płynem, pomiędzy koniecznością pozostawienia wystarczającej szczeliny dla umożliwienia usunięcia cząstek skalnych oderwanych strumieniem wody i uniesienia ich do tyłu w strumieniu płynu, oraz koniecznością umieszczenia wylotów dysz strumieniowych płynu pod wysokim ciśnieniem możliwie jak najbliżej czoła skały tak, aby zoptymalizować siłę cięcia.
Streszczenie wynalazku
Stosownie do powyższego, niniejszy wynalazek dostarcza głowicę wiertniczą do wiercenia płynem, mającą szereg dysz w obrotowym zespole dyszowym, przy czym dysze te są przystosowane do zasilania płynem pod wysokim ciśnieniem, tworząc strumienie usytuowane tak, aby ciąć znajdującą się w pobliżu skałę, i ustawione pod kątem tak, aby dostarczać siłę reakcji rozłożoną tak, aby obracać obrotowy zespół dyszowy, przy czym głowica jest wyposażona w pierścień kalibrujący umieszczony współśrodkowo z obrotowym zespołem dyszowym i usytuowany za strumieniami względem kierunku posuwu głowicy wiertniczej do przodu, przy czym pierścień kalibrujący ma obwód ogólnie o wymiarach tak dobranych, aby pasował do żądanego przekroju odwiertu wierconego przez głowicę wiertniczą.
PL 199 155 B1
Korzystnie pierścień kalibrujący ma ogólnie kształt walcowy i jest oddalony od obrotowego zespołu dyszowego o pierścieniową szczelinę, przy czym szczelina ma wymiary tak dobrane, że umożliwia przepływ cząstek skalnych oderwanych działaniem tnącym strumieni płynu, pomiędzy pierścieniem kalibrującym i obrotowym zespołem dyszowym.
Korzystnie korpus głowicy wiertniczej do wiercenia płynem usytuowany za pierścieniem kalibrującym względem kierunku posuwu głowicy wiertniczej do przodu jest podłużnie rowkowany, przy czym rowki tworzą podłużne kanały do przepływu tych cząstek skalnych wzdłuż długości głowicy wiertniczej.
Korzystnie kanały są oddzielone podłużnymi żebrami i skonfigurowane w taki sposób, aby zapewnić żądany stopień bocznego ustalenia głowicy wiertniczej wewnątrz odwiertu uformowanego w wyniku dział ania gł owicy wiertniczej.
Korzystnie obrotowy zespół dyszowy ma ogólnie kształt walcowy i jest stopniowany tak, że obejmuje części o różnych średnicach tak, aby wyloty z dysz usytuowanych na tych różnych częściach znajdowały się na różnych promieniach poprowadzonych od osi obrotu obrotowego zespołu dyszowego.
Korzystnie walcowy obrotowy zespół dyszowy ma części o dwóch różnych średnicach, przy czym istnieje część o mniejszej średnicy, sąsiadująca z powierzchnią natarcia obrotowego zespołu dyszowego, oraz część o większej średnicy, sąsiadująca z pierścieniem kalibrującym.
Korzystnie część o mniejszej średnicy zespołu dyszowego zawiera jedną albo większą liczbę dysz ustawionych pod kątem do przodu, przystosowanych do erodowania skały przed ruchem do przodu głowicy wiertniczej do wiercenia płynem.
Korzystnie część o większej średnicy zawiera co najmniej jedną dyszę rozwiercającą usytuowaną w taki sposób, aby kierować strumień płynu na obrzeże odwiertu bezpośrednio przed krawędzią natarcia pierścienia kalibrującego.
Krótki opis rysunku
Pomimo wszelkich innych postaci, jakie mogą wchodzić w zakres wynalazku, obecnie zostanie opisana jego jedna korzystna postać, jedynie tytułem przykładu, w odniesieniu do załączonego rysunku, na którym fig. 1 przedstawia głowicę wiertniczą do wiercenia płynem według wynalazku w widoku z boku, a fig. 2 - głowicę wiertniczą do wiercenia płynem pokazaną na fig. 1, w widoku perspektywicznym.
Szczegółowy opis korzystnych postaci wynalazku
W korzystnej postaci wynalazku koniec nacierają cy gł owicy wiertniczej do wiercenia pł ynem, oznaczonej ogólnie odnośnikiem liczbowym 1, jest wyposażony w obrotowy zespół dyszowy 2, który ma ogólnie kształt walcowy, jak to wyraźnie pokazano na fig. 2. Obrotowy zespół dyszowy ma szereg dysz 3, 4, 5 i 6, z których wypływają strumienie 7 płynu pod wysokim ciśnieniem, zazwyczaj wody. Ciśnienie strumieni jest wystarczające do erodowania skały w obszarze głowicy wiertniczej, w celu utworzenia odwiertu w skale, w sposób opisany w australijskim opisie patentowym nr 700032.
W niniejszym wynalazku, obrotowy zespół dyszowy 2 jest podzielony stopniem na dwie części i ma część 8 natarcia o mniejszej ś rednicy oraz część 9 spł ywu o wię kszej ś rednicy. Należ y zauważ y ć , że jeżeli byłoby to pożądane, zespół dyszowy mógłby być podzielony na większą liczbę stopniowych części o różnych średnicach.
W ten sposób każ dy strumień 7 jest usytuowany na szeregu róż nych promieni poprowadzonych od osi obrotu obrotowego zespołu dyszowego 2, przy czym każdy strumień jest skierowany pod takim kątem, że jego efektywna strefa cięcia zachodzi na efektywną strefę cięcia sąsiednich strumieni, bądź też w przypadku najbardziej zewnętrznego strumienia wypływającego z dyszy 6, efektywna strefa cięcia rozciąga się do zewnętrznej średnicy pierścienia kalibrującego 10, opisanego poniżej.
Głowica wiertnicza do wiercenia płynem jest wyposażona ponadto w pierścień kalibrujący 10, który ma ogólnie walcowy kształt i jest oddalony od części 9 o największej średnicy obrotowego zespołu dyszowego o wewnętrzną pierścieniową szczelinę 11. Pierścieniowa szczelina 11 ma wymiary dobrane w taki sposób, aby kontrolować przepływ cząstek skalnych większych od ustalonego wymiaru, oderwanych działaniem tnącym strumieni 7 płynu, pomiędzy pierścieniem kalibrującym 10 i obrotowym zespołem dyszowym.
Korpus głowicy wiertniczej do wiercenia płynem, usytuowany względem zaznaczonego strzałką 13 kierunku posuwu do przodu głowicy wiertniczej za pierścieniem kalibrującym 10, w obszarze 12, jest podłużnie rowkowany. Rowki tworzą podłużne kanały 14 oddzielone podłużnymi żebrami 15, które zwiększają długość głowicy wiertniczej ujawnionej w australijskim opisie patentowym nr AU700032. Mimo iż na załączonym rysunku nie pokazano pozostałej części głowicy wiertniczej do wiercenia płynem, należy zdać sobie sprawę, że struktura rowkowana rozciąga się w kierunku do tyłu, znacznie
PL 199 155 B1 poza część pokazaną na rysunku, i może być prosta, śrubowa, bądź też może mieć dowolną inną, pożądaną postać.
Podłużne kanały 14 zapewniają swobodne przejście dla cząstek skalnych wypłukiwanych obok głowicy wiertniczej przez wodę, która wypłynęła w postaci strumieni 7, podczas gdy żebra 15 nie tylko kierują cząstki skalne, lecz służą także do ustalania głowicy wiertniczej wewnątrz odwiertu utworzonego w wyniku erodującego działania strumieni 7. W ten sposób można dobrać wielkość i konfigurację żeber 15, w szczególności względem ogólnej średnicy pierścienia kalibrującego 10, tak aby ograniczać stopień przekoszenia głowicy wiertniczej wewnątrz odwiertu.
W wyniku wprowadzenia pierścienia kalibrującego 10, głowica wiertnicza do wiercenia płynem nie może posunąć się wewnątrz odwiertu do przodu, dopóki, w wyniku działania strumieni wypływających z dysz 5 i 6, obrzeże odwiertu nie zostanie wystarczająco rozwiercone na żądaną średnicę. Strumień wypływający z dyszy 6 jest ukierunkowany tak, aby rozciągał się do średnicy pierścienia kalibrującego, a połączenie działania strumieni rozwiercających i pierścienia kalibrującego wytwarza czysty i względnie jednolity odwiert w skale.
Pierścień kalibrujący jest skuteczny w kontrolowaniu ruchu głowicy wiertniczej do przodu, zapobiegając nadmiernemu rozwiercaniu odwiertu w skale w obszarach miększej skały poprzez umożliwienie szybszego posuwu głowicy do przodu.
Konstrukcje pierścienia kalibrującego, głowicy tnącej i korpusu narzędzia mają na celu wyeliminowanie blokowania procesu wiercenia. Ponieważ krawędź natarcia pierścienia kalibrującego 10 ma średnicę zewnętrzną nieco większą niż średnica korpusu narzędzia wiertniczego, stwarza to wysoką dolną granicę równoważnej powierzchni przepływu pierścieniowej szczeliny utworzonej pomiędzy korpusem narzędzia wiertniczego i ścianką odwiertu.
Ponadto wprowadzenie kanałów przepływowych 14 wzdłuż korpusu narzędzia zwiększa równoważną powierzchnię przepływu pierścieniowej szczeliny, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo zablokowania procesu wiercenia.
Pierścieniowa szczelina utworzona pomiędzy wewnętrzną powierzchnią pierścienia kalibrującego i częścią o większej średnicy głowicy tnącej ogranicza także wielkość cząstek zwiercin, które mogą przejść przez obszar pierścieniowy pomiędzy korpusem narzędzia wiertniczego i ścianką odwiertu. Cząstki, które są zbyt duże, pozostają przed tym wewnętrznym obszarem pierścieniowym, gdzie mogą być dalej kruszone w wyniku działania strumieni wody, w szczególności strumienia nr 6. W ten sposób, poprzez odpowiedni dobór względem siebie średnicy największej części głowicy tnącej i średnicy wewnętrznej powierzchni pierścienia kalibrującego, można dobrać odpowiednią wielkość cząstek przepływających wzdłuż korpusu narzędzia tak, aby mogły przejść swobodnie wzdłuż kanałów przepływowych. Eliminuje to możliwość zmniejszenia przez te cząstki równoważnej powierzchni przepływu pierścieniowej szczeliny pomiędzy narzędziem wiertniczym i ścianką odwiertu.
Poprzez wprowadzenie stopniowanego obrotowego zespołu dyszowego 2 można usytuować dyszę rozwiercającą 6 bliżej czoła ciętej skały niż to było dotychczas możliwe, zwiększając skuteczność strumienia rozwiercającego i umożliwiając szybszy i bardziej równomierny ruch postępowy głowicy wiertniczej do wiercenia płynem.
Stopniowany obrotowy zespół dyszowy umożliwia także ustawienie pod kątem do tyłu pewnej liczby strumieni rozwiercających, jak to wyraźnie widać na fig. 1 w odniesieniu do strumieni wypływających z dysz 5 i 6. Zwiększa to parcie do przodu na głowicę wiertniczą i wspomaga przeciwdziałanie parciu wstecz od dysz 3 i 4.

Claims (8)

1. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem, mająca szereg dysz w obrotowym zespole dyszowym, przy czym dysze te są przystosowane do zasilania płynem pod wysokim ciśnieniem, tworząc strumienie usytuowane tak, aby ciąć znajdującą się w pobliżu skałę, i ustawione pod kątem tak, aby dostarczać siły reakcji rozłożonej tak, aby obracać obrotowy zespół dyszowy, przy czym głowica jest wyposażona w pierścień kalibrujący umieszczony współśrodkowo z obrotowym zespołem dyszowym i usytuowany za strumieniami wzglę dem kierunku posuwu gł owicy wiertniczej do przodu, przy czym pierścień kalibrujący ma obwód ogólnie o wymiarach tak dobranych, aby pasował do żądanego przekroju odwiertu wierconego przez głowicę wiertniczą.
PL 199 155 B1
2. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według zastrz. 1, w której pierścień kalibrujący ma ogólnie kształt walcowy i jest oddalony od obrotowego zespołu dyszowego o pierścieniową szczelinę, przy czym szczelina ma wymiary tak dobrane, że umożliwia przepływ cząstek skalnych oderwanych działaniem tnącym strumieni płynu, pomiędzy pierścieniem kalibrującym i obrotowym zespołem dyszowym.
3. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według zastrz. 1 albo 2, w której korpus głowicy wiertniczej do wiercenia płynem usytuowany za pierścieniem kalibrującym względem kierunku posuwu głowicy wiertniczej do przodu jest podłużnie rowkowany, przy czym rowki tworzą podłużne kanały do przepływu tych cząstek skalnych wzdłuż długości głowicy wiertniczej.
4. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według zastrz. 3, w której kanały są oddzielone podłużnymi żebrami i skonfigurowane w taki sposób, aby zapewnić żądany stopień bocznego ustalenia głowicy wiertniczej wewnątrz odwiertu uformowanego w wyniku działania głowicy wiertniczej.
5. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, w której obrotowy zespół dyszowy ma ogólnie walcowy kształt i jest stopniowany tak, że obejmuje części o różnych średnicach tak, aby wyloty z dysz usytuowanych na tych różnych częściach znajdowały się na różnych promieniach poprowadzonych od osi obrotu obrotowego zespołu dyszowego.
6. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według zastrz. 5, w której walcowy obrotowy zespół dyszowy ma części o dwóch różnych średnicach, przy czym istnieje część o mniejszej średnicy, sąsiadująca z powierzchnią natarcia obrotowego zespołu dyszowego, oraz część o większej średnicy, sąsiadująca z pierścieniem kalibrującym.
7. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według zastrz. 6, w której część o mniejszej średnicy zespołu dyszowego zawiera jedną albo większą liczbę dysz ustawionych pod kątem do przodu, przystosowanych do erodowania skały przed ruchem do przodu głowicy wiertniczej do wiercenia płynem.
8. Głowica wiertnicza do wiercenia płynem według zastrz. 6 albo 7, w której część o większej średnicy zawiera co najmniej jedną dyszę rozwiercającą usytuowaną w taki sposób, aby kierować strumień płynu na obrzeże odwiertu bezpośrednio przed krawędzią natarcia pierścienia kalibrującego.
PL370861A 2001-11-14 2002-11-14 Głowica wiertnicza do wiercenia płynem PL199155B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPR8864A AUPR886401A0 (en) 2001-11-14 2001-11-14 Fluid drilling head
PCT/AU2002/001550 WO2003042491A1 (en) 2001-11-14 2002-11-14 Fluid drilling head

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL370861A1 PL370861A1 (pl) 2005-05-30
PL199155B1 true PL199155B1 (pl) 2008-08-29

Family

ID=3832683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL370861A PL199155B1 (pl) 2001-11-14 2002-11-14 Głowica wiertnicza do wiercenia płynem

Country Status (16)

Country Link
US (1) US7083011B2 (pl)
EP (1) EP1454029B1 (pl)
CN (1) CN1327103C (pl)
AT (1) ATE367506T1 (pl)
AU (2) AUPR886401A0 (pl)
BR (1) BR0214166B1 (pl)
CA (1) CA2467003C (pl)
CO (1) CO5590978A2 (pl)
DE (1) DE60221277T2 (pl)
EA (1) EA005617B1 (pl)
ES (1) ES2290336T3 (pl)
PL (1) PL199155B1 (pl)
RS (1) RS50874B (pl)
UA (1) UA75998C2 (pl)
WO (1) WO2003042491A1 (pl)
ZA (1) ZA200403930B (pl)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPN703195A0 (en) 1995-12-08 1996-01-04 Bhp Australia Coal Pty Ltd Fluid drilling system
US20020043404A1 (en) * 1997-06-06 2002-04-18 Robert Trueman Erectable arm assembly for use in boreholes
AUPR886401A0 (en) 2001-11-14 2001-12-06 Cmte Development Limited Fluid drilling head
AU2002952176A0 (en) * 2002-10-18 2002-10-31 Cmte Development Limited Drill head steering
US7484575B2 (en) * 2005-04-27 2009-02-03 Frank's Casing Crew & Rental Tools, Inc. Conductor pipe string deflector and method
CA2631405A1 (en) * 2005-12-03 2007-06-07 Frank's International, Inc. Method and apparatus for installing deflecting conductor pipe
CA2680454C (en) * 2007-03-22 2015-06-16 Shell Canada Limited Distance holder with helical slot
US8074744B2 (en) * 2008-11-24 2011-12-13 ACT Operating Company Horizontal waterjet drilling method
US7690444B1 (en) * 2008-11-24 2010-04-06 ACT Operating Company Horizontal waterjet drilling method
FI125204B (fi) * 2010-10-15 2015-06-30 Robit Rocktools Ltd Porasovitelma
CN103429838B (zh) * 2011-02-25 2016-06-29 Cmte发展有限公司 流体钻头喷嘴设计
WO2012113023A1 (en) * 2011-02-25 2012-08-30 Cmte Development Limited Fluid drilling head with sliding gauging ring
CN102518398B (zh) * 2011-12-09 2013-10-30 西南石油大学 一种径向水平井钻井用自进式高压射流喷头
US20140054092A1 (en) * 2012-08-24 2014-02-27 Buckman Jet Drilling, Inc. Rotary jet bit for jet drilling and cleaning
CN103590748B (zh) * 2013-11-19 2016-10-05 煤科集团沈阳研究院有限公司 多功能水射流喷头的使用方法
EP3206807B1 (en) * 2014-10-17 2020-06-17 FRX Inc. An injection tip and method for nucleating and propagating hydraulic fractures from probe rods
USD863383S1 (en) * 2018-04-17 2019-10-15 Dirt Duck, Llc Fluid drilling head
CN108716361B (zh) * 2018-06-06 2019-11-29 西南石油大学 一种海洋天然气水合物原位动态分离回填装置
CN108533183B (zh) * 2018-06-22 2023-08-15 西南石油大学 一种刀翼上设置有被动旋转喷嘴的pdc钻头
WO2020065262A2 (en) * 2018-09-27 2020-04-02 Arnautov Maksim A subterranean excavation machine
GB2564327B (en) * 2018-09-27 2019-08-28 Arnautov Maksim A subterranean excavation machine
CN111810086B (zh) * 2020-06-12 2022-04-08 中煤科工集团沈阳研究院有限公司 一种前端动力型水力大直径分级造穴卸压增透装置及方法
CN112252979B (zh) * 2020-09-09 2022-09-27 北京探矿工程研究所 一种液力旋喷钻头
CN113183037B (zh) * 2021-04-02 2022-09-02 山东大学 一种磨料水射流全断面切割式刀盘及应用装置
CN113944431A (zh) * 2021-12-20 2022-01-18 成都迪普金刚石钻头有限责任公司 一种水力辅助破岩pdc钻头及辅助破岩方法

Family Cites Families (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1435144A (en) 1919-10-09 1922-11-14 Concrete Piling Company Construction of and method of sinking piles
US1865853A (en) 1923-07-21 1932-07-05 Granville Holding Corp Apparatus for drilling
US1660999A (en) 1926-10-04 1928-02-28 James A Macdonell Well-drilling apparatus
US2282431A (en) 1939-06-12 1942-05-12 Ray W Smith Orienting device and method
US2516421A (en) 1945-08-06 1950-07-25 Jerry B Robertson Drilling tool
US3191697A (en) 1953-11-30 1965-06-29 Mcgaffey Taylor Corp Subsurface earth formation treating tool
US3858398A (en) * 1969-08-19 1975-01-07 Vibroflotation Foundation Comp Method of and apparatus for making sand drains
US3873156A (en) * 1973-01-15 1975-03-25 Akzona Inc Bedded underground salt deposit solution mining system
US3844362A (en) * 1973-05-14 1974-10-29 K Elbert Boring device
SU522759A1 (ru) * 1973-06-07 1977-03-05 Способ образовани м.и.циферова выработок в земной поверхности
US3874733A (en) * 1973-08-29 1975-04-01 Continental Oil Co Hydraulic method of mining and conveying coal in substantially vertical seams
US3881775A (en) * 1973-09-24 1975-05-06 Kerr Mcgee Coal Corp Mining method and apparatus therefor
US3887021A (en) * 1974-02-04 1975-06-03 Ketil E Elbert Method and apparatus for boring drain holes in ground
US4007797A (en) * 1974-06-04 1977-02-15 Texas Dynamatics, Inc. Device for drilling a hole in the side wall of a bore hole
SU649815A1 (ru) * 1975-07-29 1979-02-28 Украинский Проектно-Конструкторский И Научно-Исследовательский Институт Подземной Гидравлической Добычи Угля "Укрниигидроуголь" Гидромониторна бурова головка
US4273193A (en) * 1980-02-08 1981-06-16 Kerr-Mcgee Coal Corporation Process for use in degasification of subterranean mineral deposits
DE3012482A1 (de) 1980-03-31 1981-10-08 7520 Bruchsal Speck August Vorrichtung zum niederbringen von bohrloechern in gesteinsfreies oder gesteinsarmes erdreich
FR2493907A1 (fr) * 1980-11-07 1982-05-14 Charbonnages De France Outil de forage par jets d'eau a tres haute pression
GB2087954B (en) * 1980-11-25 1984-11-07 Woma Maasberg Co Gmbh W Device for producing boreholes in coal or the like
US4437706A (en) * 1981-08-03 1984-03-20 Gulf Canada Limited Hydraulic mining of tar sands with submerged jet erosion
SE447502B (sv) * 1982-06-22 1986-11-17 Cerac Inst Sa Matningsanordning vid bergborraggregat for borrning med vetskestralar
US4527639A (en) * 1982-07-26 1985-07-09 Bechtel National Corp. Hydraulic piston-effect method and apparatus for forming a bore hole
US4458766A (en) * 1982-09-20 1984-07-10 Gilbert Siegel Hydrojet drilling means
US4497381A (en) * 1983-03-02 1985-02-05 Bechtel National, Inc. Earth drilling apparatus and method
GB8503547D0 (en) * 1985-02-12 1985-03-13 British Petroleum Co Plc Nozzle
US4674579A (en) * 1985-03-07 1987-06-23 Flowmole Corporation Method and apparatus for installment of underground utilities
US4640362A (en) * 1985-04-09 1987-02-03 Schellstede Herman J Well penetration apparatus and method
SE461345B (sv) * 1985-06-03 1990-02-05 Sandvik Rock Tools Ab Saett och anordning foer att varsamt nedfoera foderroer genom oemtaalig mark och oemtaaliga konstruktioner
US4773113A (en) * 1985-10-02 1988-09-27 Russell V Lee Multiple use cleaning apparatus
US4714118A (en) * 1986-05-22 1987-12-22 Flowmole Corporation Technique for steering and monitoring the orientation of a powered underground boring device
JPS6346676A (ja) * 1986-08-13 1988-02-27 Hitachi Ltd フレキシブルデイスク駆動装置
BE905265A (nl) * 1986-08-13 1986-12-01 Smet Nik Werkwijze en inrichting voor het maken van een gat in de grond.
US4754526A (en) * 1986-12-24 1988-07-05 Flowmole Corporation System including a multi-stepped nozzle assembly for back-boring an inground passageway
US4930586A (en) * 1989-05-12 1990-06-05 Ben Wade Oakes Dickinson, III Hydraulic drilling apparatus and method
US4991667A (en) * 1989-11-17 1991-02-12 Ben Wade Oakes Dickinson, III Hydraulic drilling apparatus and method
US5255750A (en) * 1990-07-30 1993-10-26 Ben W. O. Dickinson, III Hydraulic drilling method with penetration control
US5197783A (en) * 1991-04-29 1993-03-30 Esso Resources Canada Ltd. Extendable/erectable arm assembly and method of borehole mining
DE4122350C2 (de) * 1991-07-05 1996-11-21 Terra Ag Tiefbautechnik Verfahren zur Richtungssteuerung eines Raunbohrgerätes sowie Vorrichtung zur Herstellung von Erdbohrungen
US5179753A (en) * 1991-09-12 1993-01-19 Flaherty William J Jet thruster with spinner head
JP2887270B2 (ja) 1993-06-07 1999-04-26 石川島播磨重工業株式会社 削孔装置
US5413184A (en) * 1993-10-01 1995-05-09 Landers; Carl Method of and apparatus for horizontal well drilling
US5853056A (en) * 1993-10-01 1998-12-29 Landers; Carl W. Method of and apparatus for horizontal well drilling
US5494111A (en) 1994-05-13 1996-02-27 Baker Hughes Incorporated Permanent whipstock
US5439066A (en) * 1994-06-27 1995-08-08 Fleet Cementers, Inc. Method and system for downhole redirection of a borehole
US6089336A (en) * 1995-10-10 2000-07-18 Camco International (Uk) Limited Rotary drill bits
US5904213A (en) * 1995-10-10 1999-05-18 Camco International (Uk) Limited Rotary drill bits
AUPN703195A0 (en) * 1995-12-08 1996-01-04 Bhp Australia Coal Pty Ltd Fluid drilling system
DE19607365C5 (de) * 1996-02-27 2004-07-08 Tracto-Technik Paul Schmidt Spezialmaschinen Verfahren zum Lenken eines Erdbohrgeräts und ein lenkbares Gerät zum Herstellen einer Erdbohrung
AUPO062296A0 (en) * 1996-06-25 1996-07-18 Gray, Ian A system for directional control of drilling
US5814162A (en) * 1996-09-25 1998-09-29 Collom International, Inc. Air and spray nozzle
US5950743A (en) * 1997-02-05 1999-09-14 Cox; David M. Method for horizontal directional drilling of rock formations
US5899283A (en) * 1997-02-05 1999-05-04 Railhead Underground Products, L.L.C. Drill bit for horizontal directional drilling of rock formations
US6263984B1 (en) * 1999-02-18 2001-07-24 William G. Buckman, Sr. Method and apparatus for jet drilling drainholes from wells
US6231270B1 (en) * 1999-05-27 2001-05-15 Frank Cacossa Apparatus and method of installing piles
US6530439B2 (en) * 2000-04-06 2003-03-11 Henry B. Mazorow Flexible hose with thrusters for horizontal well drilling
AUPR886401A0 (en) 2001-11-14 2001-12-06 Cmte Development Limited Fluid drilling head

Also Published As

Publication number Publication date
EA200400676A1 (ru) 2004-12-30
ZA200403930B (en) 2006-11-29
UA75998C2 (en) 2006-06-15
EP1454029A4 (en) 2004-12-29
YU41704A (sh) 2005-09-19
US20050034901A1 (en) 2005-02-17
ATE367506T1 (de) 2007-08-15
CA2467003A1 (en) 2003-05-22
DE60221277T2 (de) 2008-04-10
WO2003042491A1 (en) 2003-05-22
CA2467003C (en) 2010-04-20
DE60221277D1 (de) 2007-08-30
CO5590978A2 (es) 2005-12-30
RS50874B (sr) 2010-08-31
ES2290336T3 (es) 2008-02-16
US7083011B2 (en) 2006-08-01
BR0214166B1 (pt) 2012-08-21
EP1454029B1 (en) 2007-07-18
AU2002339245B2 (en) 2008-11-13
AUPR886401A0 (en) 2001-12-06
PL370861A1 (pl) 2005-05-30
CN1623027A (zh) 2005-06-01
EA005617B1 (ru) 2005-04-28
BR0214166A (pt) 2004-09-28
CN1327103C (zh) 2007-07-18
EP1454029A1 (en) 2004-09-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199155B1 (pl) Głowica wiertnicza do wiercenia płynem
US4640374A (en) Rotary drill bit
US4185706A (en) Rock bit with cavitating jet nozzles
AU2002339245A1 (en) Fluid drilling head
US5836404A (en) Drill bits with enhanced hydraulic flow characteristics
US6763902B2 (en) Rockbit with attachable device for improved cone cleaning
US4187921A (en) Rock bit combination to enhance cuttings removal
JP6842144B1 (ja) 削孔用ビット及び地盤削孔方法
PL226832B1 (pl) Konstrukcja dyszy głowicy wiertniczej dowiercenia płynem
CA1095502A (en) Enhanced cross-flow with two jet drilling
US9528323B2 (en) Fluid drilling head with sliding gauging ring
EP3833844B1 (en) Downhole tool with fixed cutters for removing rock
US11015394B2 (en) Downhole tool with fixed cutters for removing rock
CN112585333A (zh) 带有弯曲的泥浆沟槽的钻头
US8091654B2 (en) Rock bit with vectored hydraulic nozzle retention sleeves
US7770671B2 (en) Nozzle having a spray pattern for use with an earth boring drill bit