PL198694B1 - Urządzenie zabezpieczające - Google Patents

Urządzenie zabezpieczające

Info

Publication number
PL198694B1
PL198694B1 PL337013A PL33701399A PL198694B1 PL 198694 B1 PL198694 B1 PL 198694B1 PL 337013 A PL337013 A PL 337013A PL 33701399 A PL33701399 A PL 33701399A PL 198694 B1 PL198694 B1 PL 198694B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
bolt
groove
security device
closing
Prior art date
Application number
PL337013A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337013A1 (en
Inventor
Karl-Josef Berndes
Original Assignee
Albert Berndes
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Albert Berndes filed Critical Albert Berndes
Publication of PL337013A1 publication Critical patent/PL337013A1/xx
Publication of PL198694B1 publication Critical patent/PL198694B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D1/00Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
    • B60D1/58Auxiliary devices
    • B60D1/60Covers, caps or guards, e.g. comprising anti-theft devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D1/00Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
    • B60D1/01Traction couplings or hitches characterised by their type
    • B60D1/06Ball-and-socket hitches, e.g. constructional details, auxiliary devices, their arrangement on the vehicle
    • B60D1/065Ball-and-socket hitches, e.g. constructional details, auxiliary devices, their arrangement on the vehicle characterised by the hitch mechanism

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Auxiliary Devices For Machine Tools (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Bidet-Like Cleaning Device And Other Flush Toilet Accessories (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Preventing Unauthorised Actuation Of Valves (AREA)
  • Insertion Pins And Rivets (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Snaps, Bayonet Connections, Set Pins, And Snap Rings (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie zabezpieczaj ace dla zaopa- trzonej w uchwyt i korpus, zamocowanej na dyszlu przyczepy, górnej cz esci sprz egu kulo- wego, z maj ac a kszta lt zbli zony do skrzynko- wego, nasuni et a w po lo zeniu roboczym na gór- n a cz esc, obudow a, w której umieszczony jest, rozci agaj acy si e poprzecznie do wzd lu znej osi obudowy, zablokowany w kierunku osiowym za pomoc a urz adzenia zabezpieczaj acego, rygiel, usytuowany nad korpusem sprz egu, znamien- ny tym, ze na co najmniej jednym z d lu zszych boków obudowy (1) ukszta ltowany jest rowek (6), w którym osadzony jest, co najmniej cz e- sciowo, trzpie n zamykaj acy (10) urz adzenia zamykaj acego (9). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zabezpieczające, służące do zapobiegania użytkowaniu przyczepy lub temu podobnych przez osoby niepowołane.
W znanych urządzeniach zabezpieczają cych rygiel jest prowadzony w tylnej części poprzecznie przez obudowę, w związku z czym leżący przed nim uchwyt służy jako blokada przed zdjęciem obudowy.
Do zabezpieczenia rygla z jednej strony obudowy jest przyspawane skrzydełko, zaopatrzone w otwór, przez który trzpień zamykający urządzenia zamykającego, na przykład kłódki, prowadzony jest podobnie, jak przesuwny w pokrywające się z nim położenie otwór rygla, który z drugiej strony jest odgięty, dzięki czemu z jednej strony wskutek tego odgięcia, z drugiej zaś wskutek zamkniętego połączenia ze skrzydełkiem uzyskuje się obustronne zabezpieczenie przed wyciągnięciem.
Znane urządzenia zabezpieczające wymagają wysokich nakładów produkcyjnych, zwłaszcza w związku z oddzielnym wykonaniem skrzydeł ka i jego przyspawaniem do obudowy, po drugie zaś charakteryzują się słabym zabezpieczeniem przed świadomym uszkodzeniem. Ponadto dostęp do trzpienia zamykającego jest w dużej mierze swobodny, co sprawia, że przy użyciu odpowiedniego narzędzia, na przykład piły metalowej lub przecinaka, można siłą otworzyć urządzenie zamykające.
Celem wynalazku jest takie udoskonalenie urządzenia zabezpieczającego opisanego na wstępie rodzaju, aby miało ono prostszą konstrukcję, czyli było tańsze do wykonania, ponadto było bardziej skutecznie zabezpieczone przed otwarciem na siłę.
Urządzenie zabezpieczające dla zaopatrzonej w uchwyt i korpus, zamocowanej na dyszlu przyczepy, górnej części sprzęgu kulowego, z mającą kształt zbliżony do skrzynkowego, nasuniętą w położeniu roboczym na górną część, obudową, w której umieszczony jest, rozciągający się poprzecznie do wzdłużnej osi obudowy, zablokowany w kierunku osiowym za pomocą urządzenia zabezpieczającego, rygiel, usytuowany nad korpusem sprzęgu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na co najmniej jednym z dłuższych boków obudowy ukształtowany jest rowek, w którym osadzony jest, co najmniej częściowo, trzpień zamykający urządzenia zamykającego. Ukształtowany w obudowie rowek umieszczony jest korzystnie w obszarze przechodzenia rygla. Może on w szczególności rozciągać się wzdłuż obudowy. Górna powierzchnia obudowy oraz zwrócona ku niej ścianka rowka mogą być zaopatrzone w otwory przelotowe, przez które trzpień zamykający jest przeprowadzony podobnie, jak przez otwór rygla. Rygiel jest korzystnie osadzony nad rowkiem, pomiędzy jego ścianką i górną powierzchnią obudowy, przy czym na każdym z dłuższych boków obudowy może znajdować się jeden rowek. Rowek biegnie korzystnie poprzecznie do wzdłużnego kierunku obudowy. Może on także rozciągać się na całej długości względnie szerokości dłuższego boku obudowy. Rowek może być także ukształtowany na części dłuższego boku obudowy. Korzystnie wzdłużny wymiar rowka jest dopasowany do zarysu trzpienia zamykającego. Umieszczony w obudowie rygiel o prostokątnym przekroju jest korzystnie ustawiony swym szerszym bokiem poprzecznie do rowka. Szerokość rowka może być nieznacznie mniejsza niż szerokość rygla. W szczególności umieszczony w obudowie rygiel może mieć na swym końcu, przeciwległym względem końca zamykającego, część uchwytową o okrągłym zarysie, którego średnica jest większa niż przyporządkowany jej wymiar otworu przetyczkowego, zaś promień jego krzywizny w obszarze przylegania do rowka odpowiada w przybliżeniu promieniowi krzywizny rowka. Trzpień zamykający urządzenia zamykającego biegnie korzystnie równolegle do rowka, którego przeciwległe ścianki wystają poza trzpień zamykający. Umieszczony w obudowie rygiel może być przeprowadzony przez obudowę za uchwytem, w jej zwróconym ku dyszlowi, końcowym obszarze, lub przed uchwytem. Na spodzie obudowy, w przybliżeniu naprzeciw rygla, może znajdować się ogranicznik, wchodzący w korpus sprzęgu.
Wynalazek pozwala zrezygnować z dodatkowych elementów, jak wymienione w stanie techniki skrzydełko do zamykania rygla, ponieważ rowek jest wykonywany w prostej operacji tłoczenia.
Nie jest również wymagana dalsza obróbka, w tym także obróbka skrawaniem, co powoduje znaczne obniżenie kosztów wytwarzania w porównaniu do znanych urządzeń zabezpieczających.
Idea wynalazku polega na tym, że w położeniu roboczym obie, leżące naprzeciw siebie, ścianki rowka wystają poza trzpień zamykający urządzenia zamykającego, na przykład kłódki, przeprowadzony przez otwór rygla, przy czym rygiel przechodzi przez umieszczony w podstawie rowka otwór przetyczkowy, którego zarys odpowiada w przybliżeniu zarysowi przekroju rygla i jest od niego tylko nieznacznie większy. Znany prostokątny otwór przetyczkowy przebiega przy tym poprzecznie do osi rowka, w związku z czym trzpień zamykający jest ustawiony względem niego równolegle. Szerokość rowka
PL 198 694 B1 powinna być tak dobrana, aby z jednej strony pozostawało wystarczająco dużo miejsca do przejścia rygla, z drugiej zaś odstęp względem trzpienia zamykającego był na tyle mały, by trzpień nie mógł zostać przecięty narzędziem, na przykład przecinakiem.
Ponadto według wynalazku z obu stron obudowy znajduje się po jednym rowku, w związku z czym rygiel jest również odpowiednio ukształ towanym końcem, leżącym naprzeciw urzą dzenia zamykającego, tak osadzony w rowku, że nie jest możliwe użycie narzędzia do siłowego przecięcia rygla.
Jeden z wariantów nowego urządzenia zabezpieczającego, w którym rowki biegną wzdłuż obudowy, podobnie jak uwarunkowany tym trzpień zamykający, w przypadku dostępnych na rynku kłódek ma tę zaletę, że otwór na klucz może znajdować się na spodzie. Przeciwległa, zazwyczaj zamknięta, tylna strona kłódki zabezpiecza ją w wystarczającym stopniu przed czynnikami atmosferycznymi.
Poprzeczne ustawienie rowka względem wzdłużnego kierunku obudowy sprawia, że w roboczym położeniu urządzenia zamykającego biegnie on pionowo.
Poza wykonaniem rowka w postaci ciągłej, w której biegnie on przez całą długość względnie wysokość ścianki obudowy, może on również rozciągać się jedynie na części wymiaru tej ścianki.
W przypadku, gdy trzpień zamykający jest zakrzywiony, jak to ma miejsce w kłódkach o okrągłej powierzchni podstawy, rowek ma również odpowiednio zakrzywiony kształt.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie zabezpieczające w położeniu roboczym, w widoku z boku, fig. 2 - inny przykład wykonania urządzenia zabezpieczającego, również w widoku z boku, fig. 3 - urządzenie zabezpieczające w widoku z przodu wzdłuż strzałek III na fig. 1 i 2, zaś fig. 4 i 5 - kolejne przykłady wykonania urządzenia zabezpieczającego, również w widoku z przodu i częściowym przekroju.
Przedstawione na figurach urządzenie zabezpieczające ma skrzynkową obudowę 1, która w ukazanym poł o ż eniu roboczym jest nasunię ta na górną część 2 sprzę gu kulowego przyczepy.
Górna część 2, połączona na stałe ze znajdującym się po stronie przyczepy dyszlem 5, ma korpus 3 i uchwyt 4.
Na przeciwległych dłuższych bokach obudowy u znajdują się, biegnące w jej wzdłużnym kierunku, rowki 6, w których podstawach znajdują się, leżące naprzeciw siebie, otwory przetyczkowe 7, przez które przesunięty jest rygiel 8 o prostokątnym przekroju, przechodzący w przykładach wykonania ukazanych na fig. 1-3 na sztorc względem rowków 6.
Jeden koniec rygla 8 jest zaopatrzony w spłaszczoną część uchwytową 13, mającą w zasadzie okrągły zarys, którego promień odpowiada w przybliżeniu krzywiźnie rowków 6, przy czym szerokość części uchwytowej 13 jest większa niż przyporządkowana jej wysokość otworu przetyczkowego 7. Po przełożeniu rygla 8 część uchwytowa 13 przylega zatem do krzywizny rowków 6.
Rygiel 8 biegnie w znany sposób nad korpusem 3 sprzęgu, co w przykładzie wykonania z fig. 1 oznacza, że biegnie za uchwytem 4 w zwróconym ku dyszlowi 5, końcowym obszarze obudowy 1.
Jak widać zwłaszcza na fig. 3, w przeciwległym względem części uchwytowej 13 końcu rygla 8 znajduje się otwór 12, w którym prowadzony jest trzpień zamykający 10 urządzenia zamykającego 9 w postaci kłódki.
Trzpień zamykający 10 biegnie w zasadzie równolegle do ścianek rowka 6, które wystają poza niego od dołu i od góry.
Urządzenie zamykające 9 biegnie swoim szerszym bokiem także równolegle do rowka 6, przy czym strona zamykająca jest skierowana do dołu, czyli w kierunku strony odwrotnej względem uchwytu 4.
Ponieważ dolny bok obudowy 1 jest również w dużym stopniu zamknięty, ustawienie rygla według fig. 1 uniemożliwia zdjęcie zablokowanej obudowy.
W przykładzie ukazanym na fig. 2 rygiel biegnie przed uchwytem 4, czyli w obszarze obudowy 1 odwrotnym względem dyszla 5.
Dla zabezpieczenia obudowy 1 na obudowie zamocowany jest od spodu ogranicznik 11, wchodzący w korpus 3 sprzęgu, co również zapewnia skuteczne zabezpieczenie, ponieważ bez zdjęcia rygla 8 nie można pokonać ogranicznika 11.
Jak widać na fig. 3, szerokość rowka 6 jest tak dobrana, że jest jedynie nieznacznie większa od szerokości rygla 8, wskutek czego również odległość od urządzenia zabezpieczającego 9 jest niewielka. Wyklucza to praktycznie użycie narzędzia do siłowego przecięcia trzpienia zamykającego. To samo dotyczy części uchwytowej 13.
W urządzeniu zabezpieczają cym ukazanym na fig. 4 rygiel 8 jest usytuowany powyż ej rowka 6, pomiędzy jego ścianką i górną powierzchnią obudowy 1. Zarówno górna powierzchnia, jak też przy4
PL 198 694 B1 porządkowana jej ścianka rowka mają otwór przelotowy 14, 15, przez który przeprowadzony jest trzpień zamykający 10, przy równoczesnym przełożeniu go przez otwór 12 rygla 8.
Na fig. 5 widać, że rygiel przebiega również szerszym bokiem równolegle do ścianki rowka, przy czym tutaj rygiel 8 przechodzi przez podstawę rowka, co oznacza, że otwór przetyczkowy 7 znajduje się wewnątrz rowka 6. Trzpień zamykający jest również przeprowadzony przez otwory przelotowe 14, 15 górnej powierzchni obudowy względnie ścianki rowka, jak w przykładzie z fig. 4, przy czym otwór przelotowy 15 stanowi część otworu przetyczkowego 7.

Claims (17)

1. Urzą dzenie zabezpieczają ce dla zaopatrzonej w uchwyt i korpus, zamocowanej na dyszlu przyczepy, górnej części sprzęgu kulowego, z mającą kształt zbliżony do skrzynkowego, nasuniętą w położeniu roboczym na górną część, obudową, w której umieszczony jest, rozciągający się poprzecznie do wzdłużnej osi obudowy, zablokowany w kierunku osiowym za pomocą urządzenia zabezpieczającego, rygiel, usytuowany nad korpusem sprzęgu, znamienny tym, że na co najmniej jednym z dłuższych boków obudowy (1) ukształtowany jest rowek (6), w którym osadzony jest, co najmniej częściowo, trzpień zamykający (10) urządzenia zamykającego (9).
2. Urzą dzenie zabezpieczające wedł ug zastrz. 1, znamienne tym, ż e rowek (6) umieszczony jest w obszarze przechodzenia rygla (8).
3. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1, znamienne tym, że rowek (6) rozciąga się wzdłuż obudowy (1).
4. Urzą dzenie zabezpieczają ce według zastrz. 1, znamienne tym, ż e górna powierzchnia obudowy (1) oraz zwrócona ku niej ścianka rowka (6) są zaopatrzone w otwory przelotowe (14, 15), przez które trzpień zamykający (10) jest przeprowadzony podobnie, jak przez otwór (12) rygla (8).
5. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, ż e rygiel (8) jest osadzony nad rowkiem (6), pomiędzy jego ścianką i górną powierzchnią obudowy (1).
6. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że na każdym z dł u ż szych boków obudowy (1) znajduje się jeden rowek (6).
7. Urzą dzenie zabezpieczające według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że rowek (6) biegnie poprzecznie do wzdłużnego kierunku obudowy (1).
8. Urzą dzenie zabezpieczają ce wedł ug zastrz. 2 albo 4, znamienne tym, ż e rowek (6) rozcią ga się na całej długości względnie szerokości dłuższego boku obudowy (1).
9. Urzą dzenie zabezpieczają ce wedł ug zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że rowek (6) jest ukształtowany na części dłuższego boku obudowy (1).
10. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 6, znamienne tym, że wzdłużny wymiar rowka (6) jest dopasowany do zarysu trzpienia zamykającego (10).
11. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1, znamienne tym, że umieszczony w obudowie (1) rygiel (8) o prostokątnym przekroju jest ustawiony swym szerszym bokiem poprzecznie do rowka (6).
12. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że szerokość rowka (6) jest nieznacznie mniejsza niż szerokość rygla (8).
13. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że umieszczony w obudowie (1) rygiel (8) ma na swym końcu, przeciwległym względem końca zamykającego, część uchwytową (13) o okrągłym zarysie, którego średnica jest większa niż przyporządkowany jej wymiar otworu przetyczkowego (7), zaś promień jego krzywizny w obszarze przylegania do rowka (6) odpowiada w przybliżeniu promieniowi krzywizny rowka.
14. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1, znamienne tym, że trzpień zamykający (10) urządzenia zamykającego (9) biegnie równolegle do rowka (6), którego przeciwległe ścianki wystają poza trzpień zamykający (10).
15. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1, znamienne tym, że umieszczony w obudowie (1) rygiel (8) jest przeprowadzony przez obudowę (1) za uchwytem (4), w jej zwróconym ku dyszlowi (5), końcowym obszarze.
16. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 1, znamienne tym, że umieszczony w obudowie (1) rygiel (8) jest przeprowadzony przez obudowę (1) przed uchwytem (4).
PL 198 694 B1
17. Urządzenie zabezpieczające według zastrz. 9, znamienne tym, że na spodzie obudowy (1), w przybliżeniu naprzeciw rygla (8), znajduje się ogranicznik (11), wchodzący w korpus (3) sprzęgu.
PL337013A 1998-12-07 1999-12-07 Urządzenie zabezpieczające PL198694B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29821750U DE29821750U1 (de) 1998-12-07 1998-12-07 Sicherungseinrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337013A1 PL337013A1 (en) 2000-06-19
PL198694B1 true PL198694B1 (pl) 2008-07-31

Family

ID=8066274

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337013A PL198694B1 (pl) 1998-12-07 1999-12-07 Urządzenie zabezpieczające

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1008469B1 (pl)
AT (1) ATE220012T1 (pl)
DE (2) DE29821750U1 (pl)
ES (1) ES2179560T3 (pl)
HU (1) HU225013B1 (pl)
PL (1) PL198694B1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10050778B4 (de) * 2000-10-13 2006-04-06 Berndes, Albert Mit einer Schließeinrichtung versehene Kugelkopfkupplung
GB2425291B (en) * 2005-04-19 2007-08-01 James George Anti-theft security device for trailers
DE102011010537A1 (de) 2011-02-07 2012-08-09 Sven Dörnbach Wegfahrsperre für Auflieger und Anhänger
PL3715188T3 (pl) 2019-03-26 2022-12-19 Lutz Leuthold Układ zabezpieczający do przyczep pojazdów
DE202020105586U1 (de) 2020-09-29 2020-11-04 Lutz Leuthold Mobiles Sicherungssystem für Fahrzeuganhänger

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8519623U1 (de) * 1985-07-06 1985-08-22 Dorer, Josef, 7743 Furtwangen Diebstahlsicherung für Kraftfahrzeuganhänger-Kupplungen
DE8909872U1 (de) * 1989-08-17 1989-10-19 Daelen & Heidemann Propan Rheingas GmbH & Co. KG, 4650 Gelsenkirchen Diebstahlsicherung für Anhänger, insbesondere Wohnwagen
DE4304552A1 (de) * 1993-02-16 1994-09-22 Wolf Dieter Diebstahlsicherung für Pkw - Anhänger

Also Published As

Publication number Publication date
EP1008469A1 (de) 2000-06-14
HUP9904480A3 (en) 2003-05-28
PL337013A1 (en) 2000-06-19
EP1008469B1 (de) 2002-07-03
HUP9904480A2 (en) 2001-03-28
DE29821750U1 (de) 1999-02-11
HU9904480D0 (en) 2000-02-28
ES2179560T3 (es) 2003-01-16
DE59901916D1 (de) 2002-08-08
HU225013B1 (en) 2006-05-29
ATE220012T1 (de) 2002-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1103047A (en) Guarded locking device
US3606423A (en) Lock protecting assembly
US5469722A (en) Hasp for a cylinder lock
US5257839A (en) Tension latch assembly
US4730841A (en) Trailer hitch locking device
US6010166A (en) Bolt seal protector hasp
US4742701A (en) Trailer lock
US3590607A (en) Guarded lock assembly
CA2242763A1 (en) Protection device for bolt seal and hasp
US8820125B1 (en) Padlock assembly
US5491992A (en) King pin locking mechanism
US4745783A (en) Tamper proof padlock hasp apparatus
US4877275A (en) Protected sliding bolt locking structure
US5572890A (en) High security lock system including cover plate
US4883294A (en) Tamper-proof locking device
US6463769B1 (en) Lock box apparatus for a padlock
PL198694B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające
EP0585220B1 (en) Lever lock
US4122693A (en) Shackle guard for padlocks
US5531487A (en) Lock assembly having a bolt with an extending tang
US5713225A (en) Apparatus and method for opening a padlock
US5513871A (en) Gooseneck trailer hitch locking device
US5297404A (en) Bolt for an inner cylinder lock
DE4317994C1 (de) Schließzylinder
US4953374A (en) Secure locking mechanism