PL197756B1 - Zapalniczka - Google Patents

Zapalniczka

Info

Publication number
PL197756B1
PL197756B1 PL354181A PL35418100A PL197756B1 PL 197756 B1 PL197756 B1 PL 197756B1 PL 354181 A PL354181 A PL 354181A PL 35418100 A PL35418100 A PL 35418100A PL 197756 B1 PL197756 B1 PL 197756B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
release member
release
trigger
valve
lighter
Prior art date
Application number
PL354181A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354181A1 (pl
Inventor
Paul Adams
Brian Tubby
Richard M. Orazietti
Original Assignee
Bic Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bic Corp filed Critical Bic Corp
Publication of PL354181A1 publication Critical patent/PL354181A1/pl
Publication of PL197756B1 publication Critical patent/PL197756B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q2/00Lighters containing fuel, e.g. for cigarettes
    • F23Q2/28Lighters characterised by electrical ignition of the fuel
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L11/00Manufacture of firelighters
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q2/00Lighters containing fuel, e.g. for cigarettes
    • F23Q2/28Lighters characterised by electrical ignition of the fuel
    • F23Q2/285Lighters characterised by electrical ignition of the fuel with spark ignition
    • F23Q2/287Lighters characterised by electrical ignition of the fuel with spark ignition piezoelectric

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Lighters Containing Fuel (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Abstract

1. Zapalniczka zawieraj aca obudow e maja- c a dysz e z wylotem, przy czym obudowa za- wiera zród lo paliwa, polaczone i przystosowane do selektywnego uwalniania paliwa do dyszy, mechanizm uruchamiaj acy zaworu zawieraj acy cz lon uwalniaj acy do uwalniania paliwa, wyzwa- lacz, który to wyzwalacz wystaje z obudowy i jest roboczo polaczony z zapalnikiem w celu uaktywnienia tego zapalnika oraz wypust, umie- szczony na obudowie zapalniczki, znamienna tym, ze wyzwalacz (52) jest w kontakcie z ra- mieniem lacz acym (56) i z cz lonem uwalniaj a- cym (902) przymocowanym do mechanizmu uruchamiaj acego (30) zaworu w stanie po- cz atkowym, przy czym mechanizm urucha- miaj acy (30) zaworu jest sprz ezony z zatrzy- mujacym go wypustem (232, 404, 912). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zapalniczka, zwłaszcza uniwersalna zapalniczka ogólnego stosowania, taka jakie są używane do zapalania świec, grilli, kominków i ognisk.
Znane są różnego typu zapalniczki stosowane do zapalania produktów tytoniowych, takich jak cygara, papierosy i fajki, które były dopracowywane przez wiele lat. Zwykle zapalniczki te wykorzystują albo obrotowy element cierny, albo element piezoelektryczny do generowania iskry w pobliżu dyszy, emitującej paliwo ze zbiornika paliwa. Mechanizmy piezoelektryczne uzyskały ogólną akceptację. Jeden z takich mechanizmów piezoelektrycznych jest opisany w amerykańskim opisie patentowym nr US 5,262,697.
Odpowiedni zbiornik lub źródło paliwa zostało ujawnione przykładowo w amerykańskim opisie patentowym nr US 5,520,197.
Zapalniczki ewoluowały również z małych, trzymanych w ręku zapalniczek do kilku postaci zapalniczek powiększonych. Zapalniczki te są również przeznaczone do trzymania w ręku, ale są bardziej użyteczne do ogólnych zastosowań, takich jak zapalanie świec, grilli, kominków i ognisk. Wcześniejsze próby wykonania takich konstrukcji opierały się po prostu na powiększeniu rękojeści aktywujących, które zawierały w końcówkach typowe zapalniczki. Przykłady takich rozwiązań są przedstawione w amerykańskich opisach patentowych nr US 4,259,059 i US 4,462,791.
Ponadto, wiele uniwersalnych zapalniczek ma wbudowaną pewną postać mechanizmu roboczego, zapobiegającego niepożądanemu użyciu zapalniczki. Tego rodzaju mechanizm zawierający element zatrzaskowy i pręt łączący szczegółowo opisano w amerykańskim opisie patentowym nr US 5,934,895. Często mechanizmy takie przyjmują postać przełączników włączone/wyłączone, które mogą uniemożliwić uaktywnienie zapalniczki. Jednakże przełączniki włączone/wyłączone, które muszą być przesuwane przez użytkownika między położeniami włączone i wyłączone mają niedogodności. Na przykład, dorosły użytkownik może po użyciu zapomnieć przesunąć przełącznik ponownie w położenie wyłączone, powodując, że przełącznik nie spełni swojego zadania.
Dotychczasowe rozszerzone zapalniczki zwykle mają mechanizm zapłonowy, który uaktywnia zarówno źródło paliwa jak i mechanizm zapłonowy. Przykład takiego układu jest opisany w amerykańskim opisie patentowym nr US 5,3269,256. W zapalniczce tej, zwolnienie paliwa i generacja iskry są inicjowane jednym ruchem. Przeciwnie, potrzeba wykonywania oddzielnych i różniących się ruchów w celu uwolnienia gazu i w celu uaktywnienia mechanizmu piezoelektrycznego, zwię ksza trudność obsługi rozszerzonej zapalniczki uniwersalnej.
Znane jest z zastosowań medycznych stosowanie rurki wspornikowej (stentu) do podtrzymywania ścian naczyń krwionośnych lub kanału moczowego. Przykłady tego rodzaju rurek wspornikowych są ujawnione w amerykańskich opisach patentowych nr US 5,817,100 i US 5,443,498.
Zatem istnieje zapotrzebowanie na uniwersalną zapalniczkę, która utrudniałaby obsługę przez niepożądanych użytkowników, gdyż wymagałoby wykonania licznych ruchów przez użytkownika w celu uaktywnienia zapalniczki.
W polskim opisie patentowym nr PL 191 270 ujawniono zapalniczkę zawierają c ą obudowę posiadającą dyszę z wylotem oraz źródło paliwa połączone z dyszą, doprowadzające w sposób selektywny paliwo do dyszy, a także zespół zapalnikowy połączony roboczo z obudową i zawierający człon spustowy. Zapalniczka posiada ponadto człon zatrzaskowy z częścią blokującą umocowaną odchylnie w stosunku do zespołu uruchamiającego, który zawiera pręt dźwigowy roboczo połączony z zespołem zapalnikowym, zaś część blokująca jest sprzężona z prętem blokującym i jest odchylna względem niego do położenia odsprzężenia.
Zapalniczka zawierająca obudowę mającą dyszę z wylotem, przy czym obudowa zawiera źródło paliwa, połączone i przystosowane do selektywnego uwalniania paliwa do dyszy, mechanizm uruchamiający zaworu zawierający człon uwalniający do uwalniania paliwa, wyzwalacz, który to wyzwalacz wystaje z obudowy i jest roboczo połączony z zapalnikiem w celu uaktywnienia tego zapalnika oraz wypust, umieszczony na obudowie zapalniczki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wyzwalacz jest w kontakcie z ramieniem łączącym i z członem uwalniającym przymocowanym do mechanizmu uruchamiającego zaworu w stanie początkowym, przy czym mechanizm uruchamiający zaworu jest sprzężony z zatrzymującym go wypustem.
Korzystnie, wypust jest połączony z uwalniającym paliwo mechanizmem uruchamiającym zaworu przy uaktywnionym wyzwalaczu i członie uwalniającym.
PL 197 756 B1
Korzystnie, wypust jest w kontakcie z powierzchnią na mechanizmie uruchamiającym zaworu, przy czym mechanizm uruchamiający zaworu jest w położeniu uwalniania paliwa.
Korzystnie, wypust jest połączony z wyzwalaczem.
Korzystnie, wypust jest połączony z ramieniem łączącym, przy czym ramię łączące jest przegubowo przymocowane do obudowy zapalniczki i jest roboczo połączone z wyzwalaczem i zapalnikiem.
Korzystnie, człon uwalniający jest połączony przez pasowanie wtłaczane z mechanizmem uruchamiającym zaworu.
Korzystnie, człon uwalniający jest wykonany integralnie z mechanizmem uruchamiającym zaworu.
Korzystnie, człon uwalniający i wyzwalacz są usytuowane w odstępie od siebie na zewnętrznej powierzchni obudowy.
Korzystnie, wypust jest sprzężony z wnęką na mechanizmie uruchamiającym zaworu.
Korzystnie, wypust jest sprzężony z pochyłą, powierzchnią wnęki.
Korzystnie, wnęka jest umieszczona na członie uwalniającym mechanizmu uruchamiającego zaworu.
Korzystnie, zapalniczka zawiera również element zatrzaskowy mający pierwszy koniec sprzężony z obudową i drugi koniec umieszczony ruchomo pomiędzy pierwszym położeniem a drugim położeniem, przy czym drugi koniec w pierwszym położeniu jest sprzężony z prętem łączącym.
Korzystnie, drugi koniec elementu zatrzaskowego zawiera płytkę haczykowatą, przy czym płytka haczykowata ma taką wielkość i wymiary, że sprzęga się z prętem łączącym w pierwszym położeniu ruchomego drugiego końca zatrzymując zapalnik.
Korzystnie, do wyzwalacza jest przymocowany nierozłącznie wypust.
Korzystnie, człon uwalniający jest połączony z mechanizmem uruchamiającym zaworu.
Korzystnie, zapalniczka zawiera źródło paliwa, które jest połączone z zaworem.
Korzystnie, z zaworem połączony jest przegubowo mechanizm uruchamiający zaworu, mający zakończenie podnoszone oraz zakończenie popychane.
Korzystnie, z zaworem połączony jest przegubowo mechanizm uruchamiający zaworu, przy czym mechanizm uruchamiający zaworu zawiera człon uwalniający mający część uwalniającą.
Korzystnie, człon uwalniający wystaje od obudowy.
Zaleta rozwiązania według wynalazku polega na zapewnieniu zapalniczki mającej większy poziom zabezpieczenia przed niepożądanym użyciem. Zalety rozwiązania wynikają z budowy zapalniczki, która zawiera obudowę z dyszą, mającą wylot i źródło paliwa, połączone z przewodem paliwowym, przystosowanym do selektywnego uwalniania paliwa do wylotu dyszy. Ponadto zaopatrzona jest w urzą dzenie uruchamiające zawór w celu oddział ywania na zawór w celu uwolnienia paliwa i posiada element uwalniający, podtrzymywany przesuwnie przez obudowę w pierwszym zakończeniu i nie podtrzymywany w drugim zakończeniu, tak że właściwy użytkownik może oddziaływać na drugie zakończenie elementu uwalniającego w celu oddziałania na zawór dla uwolnienia paliwa. Wyzwalacz biegnie od obudowy i jest roboczo połączony z zapalnikiem w celu wytwarzania iskry dla zapalenia uwalnianego paliwa. Element uwalniający i wyzwalacz są skonfigurowane tak, że właściwy użytkownik może uwolnić paliwo i wytworzyć iskrę w zasadzie w tym samym czasie, wytwarzając ogień.
W innym przykładzie wykonania element uwalniający ma powierzchnię krzywkową, przystosowaną do oddziaływania na mechanizm uruchamiający zawór w celu uwolnienia paliwa, tak że użytkownik może oddziaływać na drugie zakończenie w celu selektywnego uwolnienia paliwa. W innym przykładzie wykonania, użytkownik może przesuwać wyzwalacz w pierwszym kierunku, a następnie w drugim kierunku, w celu wytworzenia iskry i zapalenia selektywnie uwalnianego paliwa. W jeszcze innym przykładzie wykonania, zapalniczka zawiera element uwalniający opierający się o element oporowy na obudowie i zamykający przewód paliwowy. Element uwalniający jest uaktywniany przez użytkownika w celu usunięcia zamknięcia przewodu paliwowego i w celu selektywnego uwolnienia paliwa. Te i inne cechy są poniżej szczegółowo opisane w odniesieniu do załączonego rysunku.
Zaletą wynalazku w kolejnym przykładzie wykonania jest zastosowanie mechanizmu uruchamiającego zawór zawierającego część uwalniającą, która może zostać uruchomiona przez użytkownika w celu uwolnienia paliwa. Zapalniczka ma wypust, usytuowany na obudowie zapalniczki i mający rozmiary takie, aby blokował ruch mechanizmu uruchamiającego zawór, kiedy wyzwalacz jest uaktywniany przed uaktywnieniem elementu uwalniającego. Mechanizm uruchamiający zawór może zawierać również wnękę z pochyłą powierzchnią, utworzoną na nim, dla uzyskania współpracy między nią a wypustem dla blokowania ruchu mechanizmu uruchamiającego zawór. Kiedy wyzwalacz jest uruchamiany w zasadzie w tym samym czasie, co element uruchamiający, wypust oddziałuje na mecha4
PL 197 756 B1 nizm uruchamiający zaworu tak, aby utrzymać mechanizm uruchamiający zaworu w położeniu włączonym w celu uwolnienia paliwa. Wypust może być sprzężony z wyzwalaczem lub z ramieniem łączącym, zaś część uwalniająca może być integralnie wykonana z mechanizmem uruchamiającym zawór lub może być wytłoczona w nim. W tym przykładzie wykonania zapalniczka może również mieć blokujący element zatrzaskowy, oddzielnie uaktywniany przez użytkownika.
Korzystne cechy i zalety niniejszego wynalazku są przedstawione na towarzyszących rysunkach, przy czym podobne oznaczenia cyfrowe wskazują podobne elementy w różnych przykładach wykonania.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia uniwersalną zapalniczkę według niniejszego wynalazku, w położeniu otwartym i z pominiętymi pewnymi elementami w celu pokazania różnych elementów wewnętrznych, w widoku z boku, fig. 2 - zapalniczkę podobną do fig. 1 z pewnymi elementami pominiętymi w celu pokazania elementu uwalniającego, mechanizmu uruchamiającego zawór, zapalnika i wyzwalacza, w powiększeniu we fragmentarycznym widoku z boku, fig. 2a - zapalniczkę podobną do fig. 2, w innym przykładzie wykonania bez mechanizmu uruchamiającego zaworu, fig. 3 - element uwalniający, w widoku z boku, fig. 4 - fragmentaryczny widok z boku podobny do fig. 2, przedstawiają cy zapalniczkę w innym przykł adzie wykonania niniejszego wynalazku, fig. 4A i 4B - odmiany przykładu wykonania zapalniczki przedstawionego na fig. 4, fig. 5 - fragmentaryczny widok z boku, przedstawiający alternatywny przykład wykonania zapalniczki według niniejszego wynalazku, fig. 6 - fragmentaryczny widok perspektywiczny, przedstawiający inny przykład wykonania zapalniczki według niniejszego wynalazku, fig. 6A - przykład wykonania wypustu w kształcie litery „L zapalniczki przedstawionej na fig. 6, fig. 6B - przykład wykonania wypustu w postaci litery „U zapalniczki według fig. 6, fig. 6C - przykład wykonania rurki wspornikowej, podtrzymującej przewód lub rękaw, fig. 7 - fragmentaryczny widok z boku zapalniczki, pokazujący alternatywny przykład wykonania niniejszego wynalazku, fig. 8 i 8A - fragmentaryczny widok z boku zapalniczki, w kolejnych przykł adach wykonania, fig. 9 i 9A - fragmentaryczne widoki z boku zapalniczki, w jeszcze innych przykładach wykonania, fig. 10 i 10A - fragmentaryczne widoki z boku innych przykładów wykonania zapalniczki według niniejszego wynalazku, fig. 11 i 11A - fragmentaryczny widok z boku, pokazujący kolejny przykład wykonania zapalniczki według niniejszego wynalazku, fig. 12 i 12A - zapalniczkę według kolejnego przykładu wykonania niniejszego wynalazku, zaś fig. 13, 14 i 15 - zapalniczkę w jeszcze innym przykładzie wykonania według niniejszego wynalazku.
Zapalniczka w zalecanym przykładzie wykonania według wynalazku została przedstawiona na fig. 1, która ukazuje korzystny przykład wykonania uniwersalnej zapalniczki 10, skonstruowanej według niniejszego wynalazku, zawierającej obudowę 12, wykonaną przykładowo z wytłaczanego, sztywnego polimeru lub materiału z tworzywa sztucznego, takiego jak terpolimer, kopolimerów akrylonitrylu, butadienu i styrenu (ABS) lub podobnych. Obudowa 12 zawiera uchwyt 14, umieszczony z tyłu zapalniczki 10, w pobliżu pierwszego zakończenia 16. Należy zauważyć, że stosowane tutaj określenie tył odnosi się do tej części, która jest bliższa pierwszego zakończenia 16, zaś stosowane tutaj określenie przód odnosi się do tej części, która jest bliższa drugiego zakończenia 20 zapalniczki 10. Należy zauważyć, że określenia pierwsze zakończenie 16 i drugie zakończenie 20 są używane do opisu korzystnych przykładów wykonania.
Dysza 18 jest umieszczona w pobliżu drugiego zakończenia 20 w celu emisji paliwa dla podtrzymania płomienia, co zostanie opisane dalej. Uchwyt 14 korzystnie zawiera zbiornik lub źródło 22 paliwa, który może być tradycyjnym zbiornikiem paliwa butanowego. Przewód 24 paliwowy, na przykład rurka z tworzywa sztucznego, jest przymocowany do zbiornika płynu 26 jednym końcem, który jest usytuowany obok lub jest połączony z zaworem 28 na zbiorku lub źródła 22 paliwa. Przeciwny koniec przewodu 24 kończy się na dyszy 18. Dysza 18 może zawierać sprężynę dyfuzora, przymocowaną do niej i może działać jak elektroda. Korzystnie jest utworzona z materiału przewodzącego elektryczność, takiego jak mosiądz lub cynk. Sprężyna dyfuzora może być przewodzącą elektryczność sprężyną zwojową, przy czym przestrzeń między sąsiednimi zwojami sprężyny jest zaprojektowana tak, aby umożliwić mieszanie powietrza z uwalnianym paliwem w celu zapewnienia właściwego dla spalania mieszania powietrza i paliwa.
Zawór 28 jest uruchamiany przez mechanizm uruchamiający 30 zaworu, który jest przegubowo przymocowany do zbiornika paliwa stanowiącego źródło paliwa 22, lepiej pokazanego na fig. 2. Mechanizm uruchamiający 30 zaworu ma zakończenie podnoszone 32 i zakończenie popychane 34. Zatem, kiedy mechanizm uruchamiający 30 zawór jest obracany przegubowo, tj. kiedy przyłożona jest siła
PL 197 756 B1 w celu uniesienia zakoń czenia podnoszonego 32 lub obniż enia zakoń czenia popychanego 34, paliwo jest uwalniane przez zawór 28 przez łącznik 26 i przewód paliwowy 24, a na koniec do dyszy 18.
Element uwalniający 36 jest zapewniony w celu ułatwienia działania mechanizmu uruchamiającego zawór 30. Element lub człon uwalniający 36 jest sprężyście dociśnięty do pierwszego zakończenia 16 obudowy 12 i ma tylne zakończenie 38 z częścią kryzową 39 przymocowaną do niego. Element lub człon uwalniający 36 jest korzystnie wykonany z materiału sprężystego, takiego jak acetal lub inne tworzywo sztuczne, podtrzymywane przez sprężynę. Kryza 39 jest zwymiarowana i skonfigurowana tak, że może być umieszczona w odpowiednim kanale 41 na uchwycie 14, jak widać na fig. 1 i 3. W szczególności, kryza 39 jest przesuwana w stosunku do kanału 41 w kierunku przód - tył, ale nie może być przesuwana w kierunku poprzecznym do niego. Element lub człon uwalniający 36 również ma drugie zakończenie 40, usytuowane przeciwnie do tylnego zakończenia 38, oparte o obudowę 12. Drugie zakończenie 40 pozostaje niepołączone z obudową 12 i może być sprężyście wciskane w dół do wnętrza zapalniczki. Wciśnięcie w dół drugiego zakończenia 40 jest możliwe, ponieważ ruch tylnego zakończenia 38 jest ograniczony do kanału 41, tak że tylne zakończenie 38 dostarcza wspornikową podporę dla elementu lub członu uwalniającego 36. Chociaż można zastosować inne rodzaje elementów sprężystych lub sprężyn, metalowa sprężyna zwojowa 42 korzystnie łączy jeden koniec elementu sprężystego członu uwalniającego 36 z uchwytem 14, jak widać na fig. 2. Korzystniej, element lub człon uwalniający 36 jest sprężyście dociskany przez sprężynę zwojową 42, przymocowaną między płytką sprężyny 44 na elemencie lub członie uwalniającym 36 a ogranicznikiem sprężyny 46 na uchwycie. Element lub człon uwalniający 36 zawiera również płytkę uwalniania 48 do uruchamiania mechanizmu uruchamiającego 30 zawór. W tej konfiguracji element lub człon uwalniający 36 może być wciskany w drugim zakończeniu 40 w stronę wnętrza zapalniczki i przesuwnie w stronę drugiego zakończenia 20 obudowy 12 w celu uwolnienia paliwa gazowego.
Jak widać na fig. 2, która przedstawia element uwalniający 36 w położeniu biernym, płytka uwalniania 48 nie opiera się o zakończenie 32 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu. Zatem, nawet jeśli użytkownik przesunie element lub człon uwalniający 36 do przodu, w stronę drugiego zakończenia 20, płytka uwalniania 48 nie oprze się o zakończenie podnoszone 32 w celu podniesienia zaworu 28 dla uwolnienia paliwa. Aby uwolnić paliwo, użytkownik powinien najpierw wcisnąć drugie zakończenie 40 elementu lub członu uwalniającego 36 tak, aby płytka uwalniania 48 oparła się o zakończenie podnoszone 32 przed przesunięciem elementu lub członu uwalniającego 36 do przodu dla uwolnienia paliwa.
Należy zauważyć, że zawór 28 może być zaworem albo normalnie otwartym, albo normalnie zamkniętym. Normalnie otwarty zawór jest zaworem, który normalnie umożliwia uwalnianie paliwa, chyba że do zaworu przyłożona jest siła zamykająca zawór. Sprężyna ściskająca 43 jest usytuowana, jak pokazano na fig. 2, 4, 4A, 4B, 5, 7, 8, 8A, 9, 9A, 10, 10A, 11 i 11A wywierając nacisk na zakończenie popychane 34, które, z kolei, dociska zakończenie podnoszone 32 w celu zamknięcia zaworu 28.
Z drugiej strony, normalnie zamknię ty zawór jest zaworem, który normalnie odcina uwalnianie paliwa. Nacisk jest wywierany na zawór w celu otwarcia go i uwolnienia paliwa. Po zwolnieniu nacisku, zawór automatycznie zamyka się, dla odcięcia uwalniania paliwa. Zapewniona jest sprężyna ściskana 43 w celu dociskania zakończenia dźwigniowego w kierunku przeciwnym do kierunku uwalniania.
Zapewniony jest również wyzwalacz 52 dla ułatwienia generacji iskry w dyszy 18. Wyzwalacz 52 biegnie od uchwytu 14 zapalniczki 10. Wyzwalacz 52 jest przystosowany do oddziaływania na pierwsze zakończenie 59 ramienia łączącego 56, które jest przegubowo przymocowane do obudowy 12 bolcem 57. Drugie zakończenie 55 ramienia łączącego 56 współpracuje z prętem łączącym 58, który jest roboczo połączony dla uaktywnienia układu zapalającego zapalnika 60. Korzystnie, ramię łączące 56 i pręt łączący 58 są przymocowane do obudowy 12 w taki sposób, że ramię łączące 56 jest popychane w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu wskazówek zegara, zaś pręt łączący 58 może być przesuwany w kierunku przód - tył, jak pokazano na fig. 2. Na przykład, w mechanizmie piezoelektrycznym może zostać zastosowana sprężyna powrotna do popychania pręta łączącego 58 i ramienia łączącego 56 w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu wskazówek zegara. Wyzwalacz 52 może być wciśnięty przez użytkownika w stronę pierwszego zakończenia 16 zapalniczki 10 w celu wygenerowania iskry. Wyzwalacz 52 oddziałuje na pierwsze zakończenie 59 ramienia łączącego 56, które obraca drugie zakończenie 55 w stronę pręta łączącego 58 w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu wskazówek zegara i ściśnięcia elektrycznego zapalnika 60 dla wygenerowania iskry. Wyzwalacz 52 może zostać zastąpiony przez mechanizm ściskający,
PL 197 756 B1 taki, że kiedy przyłożony jest nacisk do uchwytu 14 w określonym kierunku, jedna część uchwytu obraca się zawiasowo w stosunku do innej części w celu uaktywnienia zespołu zapalnika 60.
Chociaż nie jest to konieczne we wszystkich aspektach niniejszego wynalazku, elektryczny zapalnik 60, na przykład mechanizm piezoelektryczny, jest zalecanym zespołem zapalnika. Mechanizm piezoelektryczny został przedstawiony schematycznie na fig. 1-2. Szczegóły konieczne do zrozumienia niniejszego wynalazku zostały pokazane na rysunku. Mechanizm piezoelektryczny jest zespołem teleskopowym, który może być ściskany dla wygenerowania napięcia między kontaktami elektrycznymi pierwszym 62 i drugim 64. Teleskopowy zespół ogólnie zawiera dwa teleskopowe elementy, oddzielone przez dociskającą sprężynę powrotną.
W szczególnoś ci, mechanizm piezoelektryczny zapalnika 60 zawiera kryształ piezoelektryczny mający kontakt elektryczny z kontaktami elektrycznymi pierwszym 62 i drugim 64 i ogólnie usytuowany między nimi. Kontakt elektryczny pierwszy 62 jest zwany kotwicą, zaś kontakt elektryczny drugi 64 styka się z płytką udarową, zapewnioną po przeciwnej stronie kryształu piezoelektrycznego. Kontakt elektryczny pierwszy 62 jest w bezpośrednim kontakcie z przewodzącym elektryczność prętem 66, który jest zapewniony w zewnętrznej części obudowy 12 w miejscu połączenia 68, jak przedstawiono na fig. 1 i 2.
Przewodzący pręt 66 jest korzystnie wykonany z metalu i może zostać usytuowany na części obudowy 12. Drugi kontakt elektryczny 64 jest korzystnie połączony z izolowanym przewodem 70, mającym dwa odsłonięte zakończenia 72 i 74. Odsłonięte zakończenie 72 jest połączone z kontaktem drugim 64, podczas gdy odsłonięte zakończenie 74 jest połączone z dyszą 18. Dysza 18 i/lub sprężyna dyfuzora działają zatem jak elektroda. Na przednim zakończeniu pręta przewodzącego 66, płytka lub antena 76 jest wytłoczona z pręta 66 w pobliżu drugiego zakończenia 20 w celu wytworzenia przerwy iskrowej 78 z wylotem 80 dyszy 18. Otwór 82 na końcu pręta przewodzącego 66 pozwala na przejście zapalonego paliwa z układu zapalającego zapalniczki 10. Również, w tradycyjny sposób, mogą zostać zapewnione boczne otwory 84, z których tylko jeden jest pokazany na fig. 1, w celu umożliwienia przepływu powietrza.
Elektrycznie izolowany kołpak 86 jest umieszczony wokół przynajmniej części dyszy 18 i ogólnie między dyszą 18 a prę tem przewodzącym 66. Elektrycznie izolowany kołpak 86 nie pozwala, aby iskry były generowane między dyszą 18 a dowolną powierzchnią pręta przewodzącego 66 inną niż płytka 76.
Działanie zapalniczki 10 zostanie teraz opisane ogólnie w odniesieniu do fig. 1. Użytkownik chwyta jedną, ręką uchwyt 14, kładąc kciuk na przednim zakończeniu 40 elementu lub członu uwalniającego 36, zaś palec wskazujący na wyzwalaczu 52. Kciuk wciska przednie zakończenie 40 elementu lub członu uwalniającego 36 w dół, przesuwając element uwalniający do przodu, w stronę drugiego zakończenia 20 obudowy 12. Wciśnięty element lub człon uwalniający 36 obraca się zawiasowo (przegubowo) w dół i przesuwa do przodu, w stronę drugiego zakończenia 20 obudowy 12, inicjując podobny ruch w dół i do przodu związanej z nim płytki uwalniania 48. Ruch do dołu opiera płytkę uwalniania 48 o zakończenie podnoszone 32 mechanizmu uruchamiającego 30 zawór, zaś ruch do przodu płytki uwalniania 48 przesuwa zakończenie podnoszone 32 do przodu w celu podniesienia zaworu 28 i uwolnienia paliwa. Paliwo gazowe, na przykład butan, jest zatem uwalniane z dyszy 18 przez wylot dyszy 80.
Następnie, użytkownik może nacisnąć wyzwalacz 52, który obraca ramię łączące 56, przesuwa pręt łączący 58 do przodu i ściska mechanizm piezoelektryczny zapalnika 60, w celu wytworzenia napięcia między elektrycznymi kontaktami pierwszym i drugim 62 i 64. Prąd elektryczny przepływa od kontaktu 62 do elektrycznie przewodzącego pręta 66 i od kontaktu 64 do przewodu 70, który jest połączony z przewodząc ą elektryczność dyszą 18. W wyniku tego generowana jest iskra w szczelinie iskrowej 78 w celu zapalenia uwolnionego paliwa. Zapalone paliwo przepływa następnie przez otwór 82. Jak długo użytkownik naciska przednie zakończenie 40 elementu lub członu uwalniającego 36 dla podtrzymywania uwalniania paliwa, wyzwalacz 52 może być wielokrotnie naciskany i mechanizm piezoelektryczny zapalnika 60 zostanie wielokrotnie uaktywniony w celu generowania iskry i zapalenia uwalnianego paliwa w przypadku, gdy pierwsze uaktywnienie nie wytworzy płomienia. Chociaż nie jest to konieczne w praktyce niniejszego wynalazku, korzystnie gaz jest uwalniany przed uaktywnieniem piezoelektrycznego układu zapalającego, tak że paliwo może przebyć drogę wzdłuż przewodu 24 i osiągnąć dyszę, zanim iskra zostanie wygenerowana.
Jak widać na fig. 2, kiedy użytkownik zwalnia element lub człon uwalniający 36, sprężyna 42 popycha element uwalniający z powrotem w kierunku pierwszego zakończenia 16 i płytka uwalniania 48
PL 197 756 B1 odłącza się od zakończenia podnoszonego 32 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu. Sprężyna ściskana 43 popycha mechanizm uruchamiający 30 zaworu tak, że zakończenie podnoszone 32 oddziałuje na zawór 28, w ten sposób zamykając i odcinając dostarczanie paliwa do dyszy 18. Powoduje to zanik płomienia, emitowanego z otworu 82. Po zwolnieniu nacisku, przednie zakończenie 40 elementu lub członu uwalniającego 36 jest również przesuwane do góry i odłącza płytkę uwalniania 48 od zakończenia podnoszonego 32. W wyniku wspornikowego połączenia między tylnym zakończeniem 38 a uchwytem 14, przednie zakończenie 40 elementu lub członu uwalniającego 36 jest normalnie popychane do jego górnego położenia. Obsługa zarówno członu uwalniającego 36 jak i wyzwalacza 52 w danej kolejności jednego względem drugiego, powoduje, że potrzebna jest większa zręczność, aby użyć zapalniczkę 10, a zatem zwiększa się poziom trudności, związany z jej użytkowaniem.
Ponadto, w celu uniemożliwienia ruchu do przodu elementu lub członu uwalniającego 36 bez wciskania przedniego zakończenia 40, przednie zakończenie 40 może zostać skonfigurowane i zwymiarowane tak, aby stykało się z obudową 12 w stanie biernym, jak pokazano na fig. 1.
Alternatywnie, jak pokazano na fig. 2a, element lub człon uwalniający 36 może zostać użyty bez mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu. W tym przykładzie wykonania płytka uwalniania 48 jest skonfigurowana i zwymiarowana w celu oddziaływania na zawór 28 dla podniesienia go i uwolnienia paliwa. Na przykład, płytka uwalniania 48 może mieć rozwidlone zakończenie, przystosowane do oddziaływania na wierzchołek zaworu 28. Zatem, wciśnięcie przedniego zakończenia 40 powoduje oddziaływanie płytki uwalniania 48 z zaworem 28, a następny ruch do przodu elementu lub członu uwalniającego 36 umożliwia otwarcie zaworu 28 przez płytkę uwalniania 48 i uwolnienie paliwa.
Specjalista w danej dziedzinie łatwo zauważy, że ten przykład wykonania elementu lub członu uwalniającego 36 można stosować z normalnie zamkniętym zaworem 28, ponieważ kiedy płytka uwalniania 48 jest zwalniana, zawór 28 jest automatycznie odcinany. Ten przykład wykonania może być również stosowany w przypadku normalnie otwartego zaworu, jeśli płytka uwalniania 48 stale dociska zawór 28, tak że popychające działanie sprężyny 42 na człon uwalniający 36 wywiera dostateczny nacisk na zawór 28, aby odciąć przepływ paliwa.
Figura 4 przedstawia inny przykład wykonania według niniejszego wynalazku. Element lub człon uwalniający 202 zawiera tylne zakończenie 204 i przednie zakończenie 206 z wystającym z niego bolcem 207. Element lub człon uwalniający 202 ma również bolec 208, przystosowany do umieszczenia w kanale 210, utworzonym w obudowie 12 i płytkę uwalniania 212, do uaktywniania mechanizmu uruchamiającego 30 zawór. Tylne zakończenie 204 opiera się o obudowę 12 i może być, choć nie musi być, konstrukcją wspornikową, jak opisano we wcześniejszym przykładzie wykonania, przedstawionym na fig. 2. Tylne zakończenie 204 może zostać przymocowane przez sprężynę 214 do uchwytu 14. Korzystnie, sprężyna 214 jest sprężyną rozciąganą, służącą do przesuwania członu uwalniającego 202 do tyłu. Ogranicznik 216 na obudowie 12 nie pozwala na ruch do przodu elementu lub członu uwalniającego 202 poza ustaloną odległość. O przednie zakończenie 206 elementu lub członu uwalniającego 202 opiera się sprężyna 220, która jest umieszczona na obudowie 12 w celu popychania do góry przedniego zakończenia 206 elementu lub członu uwalniającego 202. Korzystnie skierowana do góry sprężyna 220 jest sprężyną płytkową, jak pokazano na rysunku. Alternatywnie, element lub człon uwalniający 202 może zostać połączony z obudową 12 w sposób przegubowy, jak przedstawiono powyżej, lub sprężyna 220 może być sprężyną zwojową. Bolec 208 mocuje element lub człon uwalniający 202 do obudowy 12 zapalniczki 10, umożliwiając ruch w kierunku przód - tył członu uwalniającego 202 względem obudowy 12.
Figura 4 przedstawia zapalniczkę 10 w stanie biernym, w którym pręt łączący 58 styka się z bolcem 207 przedniego zakoń czenia 206 członu uwalniającego 202. Korzystnie, pręt łączący 58 ma również ogranicznik 230 umieszczony na nim w celu dalszego utrudnienia obsługi zapalniczki 10. Kiedy użytkownik ciągnie wyzwalacz 52 bez uprzedniego wciśnięcia przedniego zakończenia 206, ramię łączące 56 obraca się w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu wskazówek zegara i popycha pręt łączący 58 do przodu. Jednakże, ponieważ ogranicznik 230 na pręcie łączącym 58 styka się z bolcem 207, który, z kolei, styka się z ogranicznikiem 216, ruch roboczy prę ta łączą cego 58 nie jest możliwy.
W celu uruchomienia zapalniczki, uż ytkownik najpierw wciska człon uwalniający 202 w dół , następnie przesuwa go do przodu, w kierunku drugiego zakończenia 20 zapalniczki 10. Ruch w dół oddziela przednie zakończenie 206 od ogranicznika 216 i bolec 207 od ogranicznika 230, umożliwiając ruch do przodu członu uwalniającego 202. Przesuniecie elementu lub członu uwalniającego 202 w kierunku przodu zapalniczki 10 przesuwa pł ytkę uwalniania 212 w podobny sposób, pozwalają c, aby
PL 197 756 B1 płytka uwalniania 212 przechwyciła zakończenie podnoszone 32 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu w celu otwarcia zaworu 28 dla uwolnienia paliwa ze zbiornika stanowiącego źródło paliwa 22. Paliwo gazowe, na przykład butan, jest uwalniane do dyszy 18. Ponieważ bolec 207 nie współpracuje już z ogranicznikiem 230 na pręcie łączącym 58, użytkownik może ciągnąć wyzwalacz 52 w celu uzyskania iskry. Iskra zapala mieszaninę powietrza i gazu, uwalnianą z dyszy 18 i wytwarza płomień.
Kiedy użytkownik zwalnia człon uwalniający 202 i wyzwalacz 52, sprężyny 214 i 220 cofają człon uwalniający 202, dzięki czemu płytka uwalniania 212 wraca do swojego początkowego położenia, popychana do góry i do tyłu i odcina dopływ paliwa do dyszy 18. Powoduje to zgaśniecie płomienia, emitowanego z otworu 82. Jak opisano powyżej w odniesieniu do fig. 2a, przykład wykonania przedstawiony na fig. 4 może zostać dostosowany do uwalniania gazu bez mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu, kiedy płytka uwalniania 212 jest dostosowana do bezpośredniej współpracy z zaworem 28.
Odmiana przykładu wykonania z fig. 4 jest pokazana na fig. 4A. Element zatrzaskowy członu uwalniającego 202 zawiera wypust 232 przymocowany do niego i biegnący w dół, jak pokazano. W poł o ż eniu biernym, wypust 232 nie współ pracuje z zakoń czeniem 55 ramienia łączą cego 56. W tym przykładzie wykonania, wciśnięcie w dół elementu lub członu uwalniającego 202 powoduje oparcie wypustu 232 o zakończenie 55 ramienia łączącego 56. Następnie, pociągniecie wyzwalacza 52 przesuwa ogranicznik 232 i pomaga przesunąć do przodu człon uwalniający 202 i uwolnić paliwo ze zbiornika stanowiącego źródło paliwa 22.
Alternatywnie, jak pokazano na fig. 4B, bolec 207 elementu lub członu uwalniającego 202 może zostać usytuowany początkowo powyżej ogranicznika 230 pręta łączącego 58, tak że ruch roboczy wyzwalacza 52, ramię łączące 56 i pręt łączący 58 mogą uruchomić układ piezoelektryczny zapalnika 60 bez uprzedniego uruchamiania członu uruchamiającego 202. Jednakże częściowe wciśnięcie członu uwalniającego 202 powoduje oddziaływanie bolca 207 na ogranicznik 230, w wyniku czego blokowany jest ruch roboczy pręta łączącego 58, służący do uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60. Jeśli element lub człon uwalniający 202 jest całkowicie wciśnięty do położenia, w którym bolec 207 omija ogranicznik 230, wówczas pręt łączący 58 może zostać popchnięty do przodu w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60. Element lub człon uwalniający 202 może zostać następnie popchnięty do przodu dla uwolnienia paliwa lub zakończenie 55 zawiasowego mechanizmu popychającego może wywrzeć nacisk na wypust 232 w celu popchnięcia członu uwalniającego 202 do przodu i uwolnienia paliwa.
Zgodnie z fig. 5, w innym przykładzie wykonania niniejszego wynalazku zapalniczka 10 zawiera element lub człon uwalniający 302 z płytką uwalniania 304 i płytką sprężyny 305. Płytka sprężyny 305 jest elastycznie przymocowana do obudowy 12 ze ściskaną sprężyną 306, jak pokazano. Sprężyna 306 wstecznie popycha element lub człon uwalniający 302 w stronę pierwszego zakończenia 16, kiedy element lub człon uwalniający 302 jest w stanie biernym. Gdy użytkownik przesuwa element lub człon uwalniający 302 do przodu w stronę drugiego zakończenia 20, płytka uwalniania 304 opiera się o zakoń czenie podnoszone 32 mechanizmu uruchamiają cego 30 zaworu, umoż liwiają c uwolnienie paliwa ze zbiornika stanowiącego źródło paliwa 22. Kiedy użytkownik zwolni człon uwalniający 302, sprężyna 306 wstecznie popycha płytkę uwalniania 304, a sprężyna ściskana 43 popycha mechanizm uruchamiający 30 zaworu, popychając zakończenie podnoszone 32 w stronę tylnego zakończenia zapalniczki 10, zamykając i odcinając dopływ paliwa do dyszy 18. Powoduje to zawieszenia uwalniania paliwa ze zbiornika paliwa i cofnięcie zapalniczki do stanu biernego. Ten przykład wykonania może zostać również przystosowany do użytku bez mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu, jak dokładnie opisano powyżej. Ponadto, płytka uwalniania może zostać skonfigurowana tak, że jest zawsze w kontakcie albo z zakoń czeniem podnoszonym 32 mechanizmu uruchamiają cego 30 zaworu, albo z zaworem 28, jak przedstawiono na fig. 5.
W innym przykładzie wykonania niniejszego wynalazku, wspornikowy element lub cz łon uwalniający 402, przedstawiony na fig. 6, ma wypust 404, skierowany w stronę wnętrza obudowy 12. Wspornikowa konstrukcja popycha do góry element lub człon uwalniający 402 do położenia biernego. Stacjonarny ogranicznik 405, przymocowany do obudowy 12, ma łukowatą sekcję 408, usytuowaną w części środkowej, służącą do umieszczenia w niej rękawa 410, który jest skonfigurowany tak, aby współpracował ze wspornikiem 404 w celu ściśnięcia rękawa 410. Rękaw 410 ma centralny otwór, który jest przystosowany do przełożenia przez niego przewodu paliwowego 24. W stanie biernym, popychany do góry wypust 404 elementu lub członu uwalniającego 402 dociska rękaw 410 i przewód paliwowy 24 do stacjonarnego ogranicznika 405 w celu uniemożliwienia przepływu paliwa.
PL 197 756 B1
Korzystnie, rękaw 410 jest skonstruowany z materiału elastomerowego, mającego dostateczną elastyczność, aby wytrzymywał nacisk wywierany przez wypust 404 i stacjonarny ogranicznik 405. Korzystne jest również, że rękaw 410 jest skonstruowany z wysoko elastycznego materiału, który może być ściskany przez długi czas i wraca do początkowego kształtu po zwolnieniu nacisku wypustu 404. Alternatywnie, przewód 24 może być nieciągły w rękawie 410, tak że przewód 24 nie jest narażany na nacisk wywierany przez wypust 404 i ogranicznik 405. Przewód 24 może być ciągły od rękawa 410 do dyszy. Zatem przewód paliwowy może być dowolnym naczyniem, które przekazuje paliwo z zaworu 28 do dyszy 18. Wypust 404 może mieć kształt litery U, jak widać na fig. 6, lub kształt litery L, jak pokazano na fig. 6A i 6B. Ponadto, wypust 404 może mieć zmodyfikowany kształt litery U, gdzie jedno zakończenie wypustu 404 nie jest połączone z elementem lub członem uwalniającym 402. Konfiguracje wypustu w kształcie litery L i w zmodyfikowanym kształcie litery U ułatwiają montaż zapalniczki 10, podczas gdy wypust w kształcie litery U umożliwia uzyskanie bardziej jednorodnego rozkładu nacisku, wywieranego przez człon uwalniający 402. Ponadto, przewód 24 i/lub rękaw 410 może być podtrzymywany przez rurkę wspornikową 412, pokazaną na fig. 6C, dostarczoną albo wewnątrz, albo na zewnątrz przewodu lub rękawa.
Element lub człon uwalniający 402 może mieć również przedłużenie 414. Przedłużenie 414 ma korzystnie występ 416 przystosowany do oddziaływania z odpowiednim występem 418 drugiego zakończenia 55 ramienia łączącego 56. Współdziałanie między przedłużeniem 414 a zawiasowo zamocowanym ramieniem łączącym 56 nie pozwala na uaktywnienie zapalniczki 10 przed wciśnięciem członu uwalniającego 402.
Podczas pracy, użytkownik wciska człon uwalniający 402, w ten sposób obniżając wypust 404, zwalniając nacisk wywierany na rękaw 410 i umożliwiając przepływ paliwa ze zbiornika paliwa do dyszy 18. Wciśnięcie członu uwalniającego 402 również obniża przedłużenie 414 i rozdziela występ 416 od występu 418. Następnie użytkownik może pociągnąć wyzwalacz 52 w celu wygenerowania iskry i zapalenia uwalnianego paliwa.
Inny przykład wykonania elementu lub członu uwalniającego jest przedstawiony na fig. 7. Element lub człon uwalniający 602 zawiera płytkę uwalniania 604, dostosowaną do działania na zakończenie popychane 34 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu i płytkę blokującą 606, sięgającą do obudowy 12. Płytka blokująca 606 ma występ 608, który normalnie oddziałuje z ogranicznikiem wyzwalacza 610, umieszczonym na wyzwalaczu 52. Płytka blokująca 606 tworzy również ogranicznik 612, który normalnie oddziałuje z ogranicznikiem 614 na obudowie 12. W stanie biernym, ogranicznik 612 jest naprzeciw ogranicznika 614 na korpusie 12, tak że kiedy użytkownik próbuje wcisnąć wyzwalacz 52, ogranicznik wyzwalacza 610 działa na występ 608 elementu lub członu uwalniającego 602. Ponieważ ogranicznik 612 elementu lub członu uwalniającego 602 oddziałuje z ogranicznikiem 614 na korpusie lub obudowie 12, użytkownik nie może wcisnąć wyzwalacza 52. Podczas pracy, element lub człon uwalniający 602 jest przesuwany ogólnie w kierunku do góry, pokazanym przez strzałkę A, co przesuwa ogranicznik 612 od ogranicznika 614 i użytkownik może przesunąć element uwalniający do tyłu, jak pokazuje strzałka B, w celu uaktywnienia mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu i uwolnienia paliwa ze zbiornika stanowiącego źródło paliwa 22 do dyszy 18. Ponadto, kiedy element lub człon uwalniający 602 jest przemieszczany, występ 608 jest również przemieszczany od położenia, w którym oddziałuje z ogranicznikiem wyzwalacza 610, umożliwiając uaktywnienie wyzwalacza 52. Pociągnięcie wyzwalacza 52 w tym czasie spowoduje wygenerowanie iskry, zapalającej mieszaninę powietrza i gazu, uwolnioną wcześniej w pobliżu dyszy 18. Korzystnie, wyzwalacz 52 nie może być wciśnięty, aż paliwo zostanie selektywnie uwolnione.
Odmiana tego przykładu wykonania, pokazanego na fig. 7 jest przedstawiona na fig. 8, gdzie element lub człon uwalniający 602 zawiera płytkę uwalniania 604, przystosowaną do oddziaływania na zakończenie popychane 34 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu i płytkę blokującą 606, sięgającą do obudowy 12. Element lub człon uwalniający 602 tworzy również kanał uwalniania 616 w celu umieszczenia w nim bolca 618, usytuowanego w obudowie w celu wykonywania w niej ruchu przesuwnego. Bolec 618 mocuje element lub człon uwalniający 602 do obudowy 12, umożliwiając ruch elementu lub członu uwalniającego 602 względem obudowy 12. Podczas pracy, kiedy element lub człon uwalniający 602 jest przesuwany w kierunku do góry, pokazanym przez strzałkę C, element lub człon uwalniający 602 przesuwa w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, w stronę wnętrza obudowy 12. Ruch do góry elementu lub członu uwalniającego 602 odłącza brzeg lub występ 608 od ogranicznika wyzwalacza 610, jak opisano powyżej. Element lub człon uwalniający 602 jest następnie przesuwany ogólnie do tyłu, zgodnie ze strzałką D, umożliwiając wsunięcie bolca 618
PL 197 756 B1 w kanał uwalniania 616, co spowoduje wciśnięcie zakoń czenia popychanego 34 i uwolnienie paliwa ze zbiornika stanowiącego źródło paliwa 22. Sprężyna 620, pokazana na fig. 8A wraz z ogranicznikiem 612, popycha w dół element lub człon uwalniający 602 i cofa go w stronę położenia biernego. Alternatywnie, kanał 616 może być otworem, w którym bolec 618 może zostać usytuowany zawiasowo, zaś płytka uwalniania 604 może mieć powierzchnię krzywkową podobną do powierzchni krzywkowej 705 pokazanej na fig. 9, tak że zawiasowy ruch elementu lub członu uwalniającego 602 w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara oddziałuje na zakończenie popychane 34 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu w celu uwolnienia gazu.
Alternatywnie, jak pokazano na fig. 8A, ogranicznik 610 na wyzwalaczu 52 może zostać ustawiony początkowo nad brzegiem lub występem 608 elementu lub członu uwalniającego 602, tak że możliwe są robocze ruchy wyzwalacza 52, popychające ramię łączące 56 i pręt łączący 58 w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60, bez uprzedniego uaktywnienia elementu lub członu uwalniającego 602. Jednakże częściowy ruch elementu lub członu uwalniającego 602 w kierunku C powoduje, że ogranicznik 610 oddziałuje z brzegiem lub występem 608, uniemożliwiając roboczy ruch wyzwalacza 52 w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60. Jeśli element lub człon uwalniający 602 jest całkowicie przesunięty w kierunku C, tak że brzeg lub występ 608 omija ogranicznik 610, wówczas wyzwalacz 52 może być następnie pociągnięty w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60.
Inny przykład wykonania elementu lub członu uwalniającego 702, wykonanego według niniejszego wynalazku jest przedstawiony na fig. 9. Element lub człon uwalniający 702 ma płytkę uwalniania 704 i jest sprężyście popychany w kierunku do dołu od obudowy 12 przez sprężynę 707. Korzystnie, płytka uwalniania 704 ma pochyloną do góry powierzchnię krzywkową 705, przeznaczoną do oddziaływania z zakończeniem popychanym 34 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu, kiedy element lub człon uwalniający 702 jest popychany do góry, ściskając sprężynę 707. W tym przykładzie wykonania, element lub człon uwalniający 702 nie może być przesuwany w kierunku przód - tył w wyniku oddziaływania między elementem lub członem uwalniającym 702 a obudową 12. Element lub człon uwalniający 702 zawiera płytkę blokującą 706, mającą brzeg 708. Brzeg 708 normalnie współpracuje z brzegiem 710 na pierwszym zakończeniu 59 ramienia łączącego 56. Kiedy użytkownik próbuje ciągnąć wyzwalacz 52 bez uprzedniego przesunięcia do góry elementu lub członu uwalniającego 702, brzeg 710 pierwszego zakończenia 59 współpracuje z brzegiem 708 płytki blokującej 706, nie pozwalając użytkownikowi na pociągnięcie wyzwalacza 52. Podczas pracy, użytkownik najpierw przesuwa do góry element lub człon uwalniający 702 i odpowiedni ruch do góry pochyłej powierzchni 705 płytki uwalniania 704 wciska zakończenie popychane 34 w celu uwolnienia paliwa gazowego. Przesunięcie elementu lub członu uwalniającego 702 do góry odsuwa również brzeg 708 od brzegu 710. Zatem, użytkownik może pociągnąć wyzwalacz 52 dla wygenerowania iskry i zapalenia uwalnianego paliwa. Korzystnie, wyzwalacz 52 nie może zostać wciśnięty, aż paliwo zostanie selektywnie uwolnione.
Alternatywnie, wypust 708 elementu lub członu uwalniającego 702 może zostać umieszczony początkowo poniżej wypustu 710 ramienia łączącego 56, jak pokazano na fig. 9A, tak że możliwy jest roboczy ruch ramienia łączącego 56 w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60 bez ruchu elementu lub członu uwalniającego 702 do góry. Jednakże częściowy ruch do góry elementu lub członu uwalniającego 702 powoduje oddziaływanie między brzegiem 708A a brzegiem 710, blokując w ten sposób roboczy ruch ramienia łączącego 56 w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60. Jeśli element lub człon uwalniający 702 jest całkowicie przesunięty do góry, tak że brzeg 708A mija brzeg 710, wówczas ramię łączące 56 jest przesuwane dla uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60.
Alternatywnie, element lub człon uwalniający 702 może mieć ramię 712 z płytką blokującą 714, skonfigurowaną i zwymiarowaną tak, aby zablokować ruch wyzwalacza 52, jak pokazano na fig. 10. Ruch do góry elementu lub członu uwalniającego 702 w celu uwolnienia paliwa, jak opisano powyżej, przesuwa płytkę blokującą 714 od ogranicznika wyzwalacza 716, pozwalając dzięki temu na ruch roboczy wyzwalacza 52. Alternatywnie, płytka blokująca 714A elementu lub członu uwalniającego 702 może zostać umieszczona początkowo poniżej ogranicznika wyzwalacza 716, jak pokazano na fig. 10A, tak że roboczy ruch wyzwalacza 52 jest dozwolony bez ruchu elementu lub członu uwalniającego 702. Jednakże częściowy ruch do góry elementu lub członu uwalniającego 702 powoduje oddziaływanie płytki blokującej 714A z ogranicznikiem wyzwalacza 716. Jeśli element lub człon uwalniający 702 jest przesuPL 197 756 B1 nięty całkowicie do góry, tak że płytka blokująca 714A mija ogranicznik wyzwalacza 716, wyzwalacz 52 może zostać następnie pociągnięty w celu uaktywnienia układu piezoelektrycznego zapalnika 60.
Figura 11 przedstawia inny przykład wykonania niniejszego wynalazku. Element lub człon uwalniający 802 jest roboczo połączony z górną częścią obudowy 12 i jest popychany do góry przez sprężynę 804, przymocowaną do obudowy. Korzystnie, element lub człon uwalniający 802 ma płytkę uwalniania 806 do uaktywniania podnoszonego zakończenia 32 dźwigniowego mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu, kiedy element lub człon uwalniający 802 jest popychany w dół, ściskając sprężynę 804. W tym przykładzie wykonania, element lub człon uwalniający 802 nie może być przesuwany w kierunku przód - tył w wyniku oddziaływania między tym elementem a obudową 12. Element lub człon uwalniający 802 zawiera płytkę blokującą 812, mającą wypust 814. Jak widać na fig. 11, w początkowym położeniu wypust 814 oddziałuje z ogranicznikiem 816 na pręcie łączącym 58. Jeśli użytkownik pociągnie wyzwalacz 52 bez uprzedniego wciśnięcia elementu lub członu uwalniającego 802 w celu przesunię cia wypustu 814 poza zasię g ogranicznika 816, ruch do przodu prę ta łączą cego 58 jest uniemożliwiony i iskra nie zostanie wygenerowana.
Alternatywnie, wypust 814 jest początkowo usytuowany nad ogranicznikiem 816 pręta łączącego 58, jak pokazano na fig. 11A. Użytkownik może pociągnąć wyzwalacz 52 bez uprzedniego wciśnięcia w dół elementu lub członu uwalniającego 802, powodując w ten sposób wygenerowanie iskry. Jednakże, ponieważ paliwo gazowe nie zostało uwolnione, płomień nie zostanie wytworzony. Podczas pracy, element lub człon uwalniający 802 jest najpierw przesuwany w dół i odpowiedni ruch w dół pochylonej powierzchni 810 płytki uwalniania 806 unosi zakończenie podnoszone 32 w celu rozpoczęcia uwalniania paliwa gazowego. W tym stanie, wypust 814 jest naprzeciw ogranicznika 816, oddziałując z wyzwalaczem 52 i zapewniając pośredni mechanizm blokujący w działaniu zapalniczki. Dalszy ruch w dół elementu lub członu uwalniającego 802 przesuwa wypust 814 poza zasię g ogranicznika 816, pozwalając użytkownikowi na pociągnięcie wyzwalacza 52 w celu wygenerowania iskry i zapalenia uwolnionego paliwa.
Figura 12 przedstawia inny aspekt niniejszego wynalazku. Wyzwalacz 52 tworzy w zasadzie owalny kanał, przystosowany do umieszczenia w nim bolca 904, który jest na stałe przymocowany do korpusu zapalniczki. Korpus zapalniczki ma również ogranicznik 906, który normalnie współpracuje z ramieniem 908 wyzwalacza 52. Współpraca ta utrudnia uaktywnienie wyzwalacza 52, uniemożliwiając normalny ruch do tyłu wyzwalacza dotąd, aż ogranicznik 906 zostanie odsunięty z zasięgu ramienia 908. W celu uaktywnienia wyzwalacza, użytkownik najpierw obraca wyzwalacz w kierunku E, jak pokazano na fig. 12. Ruch ten odsuwa ramię 908 z zasięgu ogranicznika 906. Użytkownik może następnie przesunąć wyzwalacz 52 do tyłu wzdłuż kierunku F w celu obrócenia ramienia łączącego 56 i uaktywnienia mechanizmu piezoelektrycznego zapalnika 60. Fig. 12 przedstawia ten przykład wykonania w kombinacji z przykładem wykonania pokazanym na fig. 9. Dany przykład wykonania może zostać zastosowany samodzielnie lub w kombinacji z dowolnym innym przykładem wykonania, opisanym, powyżej w celu zwiększenie trudności obsługi zapalniczki.
Figura 12A przedstawia modyfikację przykładu z fig. 12. Bolec 904 jest umieszczony w kanale członu uwalniającego 902, który ma kształt łukowaty. W celu uaktywnienia wyzwalacza, użytkownik najpierw przesuwa wyzwalacz w kierunku E w celu odsunięcia ramienia 908 z zasięgu ogranicznika 906. Użytkownik może następnie przesunąć wyzwalacz w kierunku F w celu uaktywnienia wyzwalacza.
Inny przykład wykonania niniejszego wynalazku jest przedstawiony na fig. 13, 14 i 15. Część uwalniająca lub człon uwalniający 902 jest korzystnie na stałe połączony z popychanym zakończeniem 34 mechanizmu uruchamiającego 30 zaworu przez pasowanie wtłaczane lub pasowanie zatrzaskowe, tak że kiedy użytkownik popycha człon uwalniający 902 z powrotem w stronę pierwszego zakończenia 16, zakończenie popychane 34 jest wciśnięte w celu uwalniania gazu, jak opisano powyżej. Człon uwalniający 902 może zostać wykonany integralnie z mechanizmem uruchamiającym 30 zaworu. Zakończenie popychane 34 ma również wnękę 904 utworzoną na nim i płaską powierzchnię 906. Pochylona ściana 910 łączy wnękę 904 z powierzchnią 906. Pierwsze zakończenie 59 ramienia 34 łączącego ma występ 912 usytuowany poprzecznie do wnęki 904 i powierzchni 906. Jak przedstawiono na fig. 14, jeśli użytkownik wciśnie wyzwalacz 52 bez uprzedniego przesunięcia członu uwalniającego 902, wypust 912 znajdzie się we wnęce 904 i oprze się o pochyłą powierzchnię 910. Współpraca między wypustem 912 a pochyłą powierzchnią 910 uniemożliwia ruch zakończenia popychanego 34 w stronę pierwszego zakończenia 16. Z drugiej strony, jeś li człon uwalniający 902 jest popychany w stronę pierwszego zakończenia 16 w zasadzie w tym samym czasie lub przed uaktywnieniem wyzwalacza 52, wówczas wypust 912 oprze się o powierzchnię 906, utrzymując wciśnięte popychane
PL 197 756 B1 zakończenie 34, jak przedstawiono na fig. 15. Oddziaływanie między wypustem 912 a powierzchnią 906 zakończenia popychanego 34 umożliwia kontynuowanie uwalniania paliwa gazowego, jak długo użytkownik trzyma wyzwalacz 52 w stanie uaktywnionym. Kiedy użytkownik zwolni wyzwalacz, zakończenie popychane 34 wraca do początkowego położenia i odcina przepływ paliwa. Alternatywnie, wypust 912 może być przymocowany do wyzwalacza, lub wypust 912 może być wykonany integralnie z wyzwalaczem 52.
W innym aspekcie wynalazku, można zapewnić zatrzask 914 naprzeciw wyzwalacza 52 lub członu uwalniającego 902. Zatrzask 914 jest przymocowany jednym zakończeniem do uchwytu 14 i ma wolne zakoń czenie lub drugi koniec 916. Element zatrzaskowy 914 ma p ł ytkę haczykowatą 918 w pobliż u swobodnego drugiego koń ca 916. Pł ytka haczykowata 918 jest normalnie umieszczana we wnęce 920 pręta łączącego 58, tak że ruch pręta łączącego 58 dla uaktywnienia mechanizmu piezoelektrycznego zapalnika 60 (nie pokazanego na fig. 13 - 15) jest niemożliwy. W celu uaktywnienia mechanizmu piezoelektrycznego zapalnika 60, użytkownik wciska swobodny drugi koniec 916 elementu zatrzaskowego 914 w dół w celu przesunięcia płytki haczykowatej 918 poza wnękę 920, umożliwiając w ten sposób ruch pręta łączącego 58 dla uaktywnienia mechanizmu piezoelektrycznego.
Chociaż różne przykłady wykonania niniejszego wynalazku zostały tutaj opisane, należy rozumieć, że różne cechy mogą zostać wykorzystane samodzielnie lub w dowolnej kombinacji. Zatem wynalazek ten nie jest ograniczony tylko do szczególnie korzystnych przykładów wykonania przedstawionych tutaj. Ponadto, należy rozumieć, że odmiany i modyfikacje w ramach istoty i zakresu wynalazku mogą być oczywiste dla specjalistów w danej dziedzinie, którzy będą zajmowali się tym wynalazkiem. Odpowiednio, wszystkie odpowiednie modyfikacje, dokonane przez specjalistę w danej dziedzinie na podstawie przedstawionego tutaj opisu, które mieszczą się w zakresie i istocie niniejszego wynalazku, są włączone jako następne przykłady wykonania niniejszego wynalazku. Zakres niniejszego wynalazku jest odpowiednio określony zgodnie z dołączonymi zastrzeżeniami.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zapalniczka zawierająca obudowę mającą dyszę z wylotem, przy czym obudowa zawiera źródło paliwa, połączone i przystosowane do selektywnego uwalniania paliwa do dyszy, mechanizm uruchamiający zaworu zawierający człon uwalniający do uwalniania paliwa, wyzwalacz, który to wyzwalacz wystaje z obudowy i jest roboczo połączony z zapalnikiem w celu uaktywnienia tego zapalnika oraz wypust, umieszczony na obudowie zapalniczki, znamienna tym, że wyzwalacz (52) jest w kontakcie z ramieniem łączącym (56) i z członem uwalniającym (902) przymocowanym do mechanizmu uruchamiającego (30) zaworu w stanie początkowym, przy czym mechanizm uruchamiający (30) zaworu jest sprzężony z zatrzymującym go wypustem (232, 404, 912).
  2. 2. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że wypust (232, 404, 912) jest połączony z uwalniającym paliwo mechanizmem uruchamiającym (30) zaworu przy uaktywnionym wyzwalaczu (52) i czł onie uwalniają cym (902).
  3. 3. Zapalniczka według zastrz. 2, znamienna tym, że wypust (232, 404, 912) jest w kontakcie z powierzchnią (906) na mechanizmie uruchamiają cym (30) zaworu, przy czym mechanizm uruchamiający (30) zaworu jest w położeniu uwalniania paliwa.
  4. 4. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że wypust (232, 404, 912) jest połączony z wyzwalaczem (52).
  5. 5. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że wypust (232, 404, 912) jest połączony z ramieniem łączącym (56), przy czym ramię łączące (56) jest przegubowo przymocowane do obudowy (12) zapalniczki i jest roboczo połączone z wyzwalaczem (52) i zapalnikiem (60).
  6. 6. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że człon uwalniający (36, 202, 302, 402, 602, 702, 802, 902) jest połączony przez pasowanie wtłaczane z mechanizmem uruchamiającym (30) zaworu.
  7. 7. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że człon uwalniający (36, 202, 302, 402, 602, 702, 802, 902) jest wykonany integralnie z mechanizmem uruchamiającym (30) zaworu.
  8. 8. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że człon uwalniający (36, 202, 302, 402, 502, 602, 702, 802, 902) i wyzwalacz (52) są usytuowane w odstępie od siebie na zewnętrznej powierzchni obudowy (12).
  9. 9. Zapalniczka według zastrz. 1 albo 7, znamienna tym, że wypust (232, 404, 912) jest sprzężony z wnęką (904) na mechanizmie uruchamiającym (30) zaworu.
    PL 197 756 B1
  10. 10. Zapalniczka według zastrz. 9, znamienna tym, że wypust (232, 404, 912) jest sprzężony z pochyłą powierzchnią (910) wnęki (904).
  11. 11. Zapalniczka według zastrz. 9, znamienna tym, że wnęka (904) jest umieszczona na członie uwalniającym (36, 202, 302, 402, 602, 702, 802, 902) mechanizmu uruchamiającego (30) zaworu.
  12. 12. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera również element zatrzaskowy (914) mający pierwszy koniec sprzężony z obudową (12) i drugi koniec (916) umieszczony ruchomo pomiędzy pierwszym położeniem a drugim położeniem, przy czym drugi koniec (916) w pierwszym położeniu jest sprzężony z prętem łączącym (58).
  13. 13. Zapalniczka według zastrz. 12, znamienna tym, że drugi koniec (916) elementu zatrzaskowego (914) zawiera płytkę haczykowatą (918), przy czym płytka haczykowata (918) ma taką wielkość i wymiary, ż e sprzęga się z prę tem łączącym (58) w pierwszym poło żeniu ruchomego drugiego koń ca (916) zatrzymując zapalnik (60).
  14. 14. Zapalniczka według zastrz. 8, znamienna tym, że do wyzwalacza ( 52) jest przymocowany nierozłącznie wypust (232, 404, 912).
  15. 15. Zapalniczka według zastrz. 8, znamienna tym, że człon uwalniający (36, 202, 302, 402, 602, 702, 802, 902) jest połączony z mechanizmem uruchamiającym (30) zaworu.
  16. 16. Zapalniczka według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera źródło paliwa (22), które jest połączone z zaworem (28).
  17. 17. Zapalniczka według zastrz. 16, znamienna tym, że z zaworem (28) połączony jest przegubowo mechanizm uruchamiający (30) zaworu, mający zakończenie podnoszone (32) oraz zakończenie popychane (34).
  18. 18. Zapalniczka według zastrz. 16, znamienna tym, że z zaworem (28) połączony jest przegubowo mechanizm uruchamiający (30) zaworu, przy czym mechanizm uruchamiający (30) zaworu zawiera człon uwalniający (36, 202, 302, 402, 602, 702, 802, 902) mający część uwalniającą.
  19. 19. Zapalniczka według zastrz. 1 albo 18, znamienna tym, że człon uwalniający (36, 202, 302, 402, 602, 702, 802, 902) wystaje od obudowy (12).
PL354181A 1999-09-10 2000-09-07 Zapalniczka PL197756B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/393,653 US6332771B1 (en) 1997-01-22 1999-09-10 Utility lighter
PCT/US2000/024550 WO2001018450A1 (en) 1999-09-10 2000-09-07 Utility lighter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354181A1 PL354181A1 (pl) 2003-12-29
PL197756B1 true PL197756B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=23555675

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354181A PL197756B1 (pl) 1999-09-10 2000-09-07 Zapalniczka

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6332771B1 (pl)
EP (1) EP1212568B1 (pl)
JP (1) JP3701240B2 (pl)
KR (1) KR100745243B1 (pl)
CN (1) CN1190626C (pl)
AR (1) AR025864A1 (pl)
AT (1) ATE389148T1 (pl)
AU (1) AU765746B2 (pl)
BR (1) BR0013895A (pl)
CA (1) CA2384154C (pl)
CZ (1) CZ301035B6 (pl)
DE (1) DE60038305T2 (pl)
ES (1) ES2300274T3 (pl)
HK (1) HK1052380B (pl)
MX (1) MXPA02002530A (pl)
MY (1) MY124720A (pl)
PL (1) PL197756B1 (pl)
RU (1) RU2244219C2 (pl)
TW (1) TWM256464U (pl)
WO (1) WO2001018450A1 (pl)
ZA (1) ZA200201962B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6527546B1 (en) * 1997-01-22 2003-03-04 Bic Corporation Utility lighter
US7378400B2 (en) * 1999-02-01 2008-05-27 University Of Virginia Patent Foundation Method to reduce an inflammatory response from arthritis
US7214665B2 (en) * 2001-10-01 2007-05-08 University Of Virginia Patent Foundation 2-propynyl adenosine analogs having A2A agonist activity and compositions thereof
US6232297B1 (en) 1999-02-01 2001-05-15 University Of Virginia Patent Foundation Methods and compositions for treating inflammatory response
US7427606B2 (en) * 1999-02-01 2008-09-23 University Of Virginia Patent Foundation Method to reduce inflammatory response in transplanted tissue
CN2483622Y (zh) * 2001-04-16 2002-03-27 张巨登 一种带保险装置的点火枪
WO2006028618A1 (en) * 2004-08-02 2006-03-16 University Of Virginia Patent Foundation 2-polycyclic propynyl adenosine analogs with modified 5'-ribose groups having a2a agonist activity
US20060079479A1 (en) * 2004-10-13 2006-04-13 Italo Biaggioni Methods of inducing vasodilation
US7699613B2 (en) * 2005-02-11 2010-04-20 Niznick Gerald A One-piece, screw-receiving, externally-threaded endosseous dental implants and related transfer components, comfort caps and abutments
WO2007092936A2 (en) * 2006-02-08 2007-08-16 University Of Virginia Patent Foundation Method to treat gastric lesions
US8178509B2 (en) 2006-02-10 2012-05-15 University Of Virginia Patent Foundation Method to treat sickle cell disease
US8188063B2 (en) 2006-06-19 2012-05-29 University Of Virginia Patent Foundation Use of adenosine A2A modulators to treat spinal cord injury
US8058259B2 (en) 2007-12-20 2011-11-15 University Of Virginia Patent Foundation Substituted 4-{3-[6-amino-9-(3,4-dihydroxy-tetrahydro-furan-2-yl)-9H-purin-2-yl]-prop-2-ynyl}-piperidine-1-carboxylic acid esters as A2AR agonists
US8653942B2 (en) 2008-08-20 2014-02-18 John Gibson Enterprises, Inc. Portable biometric lighter
US10302303B2 (en) * 2017-03-06 2019-05-28 Wai Kin CHAU Cigarette lighter for safely moving through dangerous areas and method of use
USD851453S1 (en) * 2017-07-21 2019-06-18 Zhuo Wen Luo Electronic refillable gas lighter with retractable hook
US10502419B2 (en) 2017-09-12 2019-12-10 John Gibson Enterprises, Inc. Portable biometric lighter

Family Cites Families (83)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL6710780A (pl) 1967-08-04 1969-02-06
JPS516305Y1 (pl) 1968-09-11 1976-02-20
US3947731A (en) 1974-01-01 1976-03-30 Manufactura de Articulos para el Hogar "Aurora" Sociedad Anonima Industrial Comercial, Inmobiliaria y Financiera Piezoelectric lighter
US3894273A (en) 1974-05-17 1975-07-08 Jr Harry E Newport Spark ignition circuit for gas burners
US4069006A (en) 1976-06-30 1978-01-17 Jackson Crowell B Household and barbecue torch lighter
JPS5436882A (en) 1977-08-26 1979-03-17 Mitsubishi Electric Corp Electronic lighter
DE2754639C2 (de) 1977-12-08 1979-09-13 Rowenta-Werke Gmbh, 6050 Offenbach Stabförmiges Gasfeuerzeug
GB2012401B (en) 1977-12-14 1982-04-15 Nippon Gas Co Ltd Igniting device
US4288209A (en) 1978-03-02 1981-09-08 Prince Industrial Development Co., Ltd. Gas cigarette lighter with solar cell
US4220443A (en) 1978-05-09 1980-09-02 Bear Russell M Electro-mechanical chemical firearm device
JPS54159069A (en) 1978-06-05 1979-12-15 Mitsubishi Electric Corp Touch system electronic lighter
US4253820A (en) 1979-05-10 1981-03-03 Jarreau Donald J Fireplace lighter
US4259059A (en) * 1979-08-15 1981-03-31 Roosa Vernon D Extension lighter
JPS5672062U (pl) 1979-11-02 1981-06-13
GB2086023B (en) 1980-10-23 1984-09-19 Kagawa Seiji Igniter utilizing piezo-electric element
US4389187A (en) 1981-03-16 1983-06-21 Sims Michael H Extended holder for a lighter
US4462791A (en) * 1982-08-30 1984-07-31 Richard Hayden Fire lighter
US4538983A (en) 1983-10-11 1985-09-03 Noel E. Zeller Foldable safety lighter
IT1169956B (it) 1983-11-11 1987-06-03 Buzzi Enrico Accendigas per uso domestico a doppia utilizzazione
IT8323530V0 (it) 1983-11-11 1983-11-11 Buzzi Enrico Struttura di accendigas per uso domestico.
DE8436764U1 (de) 1984-12-15 1985-03-14 Consuma AG, Balzers Handgasfeuerzeug
CA1215271A (en) 1985-06-26 1986-12-16 Jean-Pierre Patenaude Gas powered soldering iron
US4699123A (en) 1985-09-27 1987-10-13 The Schawbel Corporation Portable heating appliance
JPS61143620A (ja) 1985-10-19 1986-07-01 Mansei Kogyo Kk 電池式ガスライタ−のスイツチ装置
US4635382A (en) 1986-03-10 1987-01-13 Serge Bourdeau Cordless hand held hot air hair dryer
US4832595A (en) * 1986-07-31 1989-05-23 Eads James B Torch nozzle assembly
JPH0547951Y2 (pl) 1986-09-11 1993-12-17
JPS6410027A (en) 1987-07-02 1989-01-13 Mansei Kogyo Kk Controller for ignition circuit
US4854859A (en) 1987-09-01 1989-08-08 Anderson Lin Adjustment and positioning structure of the elongated rod-like lighter
US4919111A (en) 1988-06-16 1990-04-24 Win Lighter Corporation Igniting apparatus
US5427522A (en) 1988-09-02 1995-06-27 Bic Corporation Selectively actuatable lighter
ES2014189A6 (es) 1989-08-02 1990-06-16 Laforest Sa Mecanismo piezoelectrico para encendedores de gas.
ES2020868A6 (es) 1990-02-28 1991-10-01 Flamagas Encendedor de cocina de gas licuado.
US5092764A (en) 1990-07-11 1992-03-03 Bic Corporation Selectively actuatable lighter with locking valve cap
JPH04363515A (ja) * 1990-10-03 1992-12-16 Tokai:Kk 安全装置付ガスライター
ES2078555T3 (es) 1990-11-30 1995-12-16 Tokai Corp Dispositivo de encendido.
FR2674004B1 (fr) * 1991-03-13 1995-12-08 Laforest Bic Sa Mecanisme piezo-electrique pour briquets a gaz.
RU2036387C1 (ru) 1991-04-08 1995-05-27 Иван Николаевич Розанов Газовая зажигалка
US5135388A (en) 1991-05-06 1992-08-04 Pettit Frederick M Extended-handle lighter
US5199865A (en) 1991-08-05 1993-04-06 Liang Chung Ho Structurre of foldable safety lighter
US5154483B1 (en) 1991-08-09 1997-08-26 Zelco Ind Flashlight with flexible extension
US5443498A (en) 1991-10-01 1995-08-22 Cook Incorporated Vascular stent and method of making and implanting a vacsular stent
FR2687766A1 (fr) * 1992-02-25 1993-08-27 Cricket Sa Briquet a gaz a l'epreuve des enfants.
USD345489S (en) 1992-05-12 1994-03-29 Bultina International Corp. Grill or stove lighter
US5222889A (en) 1992-08-05 1993-06-29 Chein Sheng Machine Industrial Co., Ltd. Electronic igniter
US5348467A (en) 1993-03-26 1994-09-20 Piffath Rodney S Child resistant cigarette lighter
US5304060A (en) * 1993-04-30 1994-04-19 Lin Arlo H T Handy torch
USD362313S (en) 1993-07-26 1995-09-12 Zeller Noel E Radiant-energy tool
US5520197A (en) 1993-07-28 1996-05-28 Bic Corporation Lighter with guard
US5412179A (en) 1993-08-17 1995-05-02 Chen; Lin-Tien Push button ignition switch for controlling gas flow and igniter in an ignition gun
US5704776A (en) 1993-12-22 1998-01-06 Polycity Industrial Ltd. Safety lock lighter
WO1995020992A1 (fr) 1994-02-07 1995-08-10 Kabushikikaisya Igaki Iryo Sekkei Dispositif pour extenseur et systeme d'implantation correspondant
US5531592A (en) 1994-02-28 1996-07-02 Tasi; Chin-Lin Handy gas torch
US5478232A (en) 1994-03-22 1995-12-26 Trimblehouse Corporation Ambient light controlled outdoor gas light
GB9407266D0 (en) 1994-04-13 1994-06-08 Valor Ltd Improvements relating to the control of gas fires
US5417571A (en) 1994-05-09 1995-05-23 Kvalseth; Tarald O. Child resistant lighter
US5697775A (en) 1994-08-18 1997-12-16 Tokai Corporation Safety device in lighting rods
US5897308A (en) 1994-08-18 1999-04-27 Tokai Corporation Safety device in lighting rods
US5505614A (en) 1994-08-22 1996-04-09 Lin; Arlo H. T. Handy gas torch
US5460521A (en) 1994-12-06 1995-10-24 Tsai; Chin-Lin Injection igniter having a safety device
US5616022A (en) 1995-01-03 1997-04-01 Moran, Iv; Thomas J. Barbecue ignitor and scraper
IT236741Y1 (it) 1995-03-16 2000-08-17 Elb S R L Accendigas piezoelettrico perfezionato
KR0114876Y1 (ko) 1995-03-23 1998-04-16 마고토 이찌가와 안전 잠금장치를 구비한 라이터
US5496169A (en) 1995-05-10 1996-03-05 Chen; Tung-Yu Safety control switch for gas-fired ignition guns
US5545035A (en) 1995-05-22 1996-08-13 Tsai; Chin-Lin Ignition device with an air fan
US5550420A (en) * 1995-06-05 1996-08-27 Chien Sheng Machine Industrial Co., Ltd. Electronic ignition apparatus
US5564918A (en) 1995-06-06 1996-10-15 Lin; Arlo H. T. Gas torch
US5771880A (en) * 1995-11-06 1998-06-30 Tsai; Chin-Lin Multipurpose gas burner
JP3516153B2 (ja) 1995-11-09 2004-04-05 株式会社東海 ガス着火器
US5564919A (en) 1995-12-07 1996-10-15 Tsai; Chin-Lin Portable burning device
US5839892A (en) * 1996-03-26 1998-11-24 Hwang; Ing Feng Electronic lighter with a safety device
US5662466A (en) 1996-04-12 1997-09-02 Cheng; Mei-Jung Safety structure for electronic lighters
US5620318A (en) * 1996-08-01 1997-04-15 Tsai; Chin-Lin Fuel gas press control device of a gas torch
US5865614A (en) 1997-01-10 1999-02-02 Huang-His Hsu Electronic ignition gun
CA2278530C (en) 1997-01-22 2007-05-08 Bic Corporation Utility lighter
US5934895A (en) * 1997-01-22 1999-08-10 Bic Corporation Utility lighter
JP3523451B2 (ja) * 1997-03-28 2004-04-26 株式会社東海 ガスライター
US5741128A (en) * 1997-08-21 1998-04-21 Tsai; Chin-Lin Hand gas torch
US5967768A (en) * 1997-08-22 1999-10-19 Tokai Corporation Lighting device
US5980242A (en) * 1997-09-25 1999-11-09 Man; Aman Chung Kai Child resistant barbecue and fireplace lighter
US5997282A (en) * 1998-09-29 1999-12-07 Man; Aman Chung Kai Child-resistant piezo-electric safety lighter
US6050810A (en) 1999-03-22 2000-04-18 Huang; Ying Fang Lighter having a safety mechanism
US6010328A (en) * 1999-03-26 2000-01-04 Sung; Kil Yong Double-trigger child-resistant utility lighter

Also Published As

Publication number Publication date
CN1390290A (zh) 2003-01-08
RU2244219C2 (ru) 2005-01-10
JP3701240B2 (ja) 2005-09-28
CZ2002863A3 (cs) 2002-09-11
BR0013895A (pt) 2002-07-02
KR20020035591A (ko) 2002-05-11
PL354181A1 (pl) 2003-12-29
EP1212568A1 (en) 2002-06-12
ZA200201962B (en) 2003-03-10
MXPA02002530A (es) 2003-07-21
WO2001018450A1 (en) 2001-03-15
JP2003508718A (ja) 2003-03-04
CA2384154A1 (en) 2001-03-15
CN1190626C (zh) 2005-02-23
DE60038305T2 (de) 2009-03-19
AR025864A1 (es) 2002-12-18
AU7121500A (en) 2001-04-10
EP1212568B1 (en) 2008-03-12
HK1052380B (zh) 2005-10-14
ES2300274T3 (es) 2008-06-16
EP1212568A4 (en) 2004-07-14
MY124720A (en) 2006-06-30
CA2384154C (en) 2009-12-01
KR100745243B1 (ko) 2007-08-01
ATE389148T1 (de) 2008-03-15
DE60038305D1 (de) 2008-04-24
AU765746B2 (en) 2003-09-25
CZ301035B6 (cs) 2009-10-21
HK1052380A1 (en) 2003-09-11
US6332771B1 (en) 2001-12-25
TWM256464U (en) 2005-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5934895A (en) Utility lighter
PL197756B1 (pl) Zapalniczka
JP3660249B2 (ja) 実用ライター
US6746234B2 (en) Utility lighter
RU2213909C2 (ru) Бытовая зажигалка

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090907