PL195579B1 - Kruszarka - Google Patents

Kruszarka

Info

Publication number
PL195579B1
PL195579B1 PL00351881A PL35188100A PL195579B1 PL 195579 B1 PL195579 B1 PL 195579B1 PL 00351881 A PL00351881 A PL 00351881A PL 35188100 A PL35188100 A PL 35188100A PL 195579 B1 PL195579 B1 PL 195579B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaft
gear
eccentric shaft
control
teeth
Prior art date
Application number
PL00351881A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351881A1 (en
Inventor
Reijo Savolainen
Original Assignee
Metso Minerals Tampere Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FI991388A external-priority patent/FI991388A0/fi
Application filed by Metso Minerals Tampere Oy filed Critical Metso Minerals Tampere Oy
Publication of PL351881A1 publication Critical patent/PL351881A1/xx
Publication of PL195579B1 publication Critical patent/PL195579B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C2/00Crushing or disintegrating by gyratory or cone crushers
    • B02C2/02Crushing or disintegrating by gyratory or cone crushers eccentrically moved
    • B02C2/04Crushing or disintegrating by gyratory or cone crushers eccentrically moved with vertical axis
    • B02C2/047Crushing or disintegrating by gyratory or cone crushers eccentrically moved with vertical axis and with head adjusting or controlling mechanisms

Abstract

1. Kruszarka, posiadaj aca wa l g lówny umieszczony w otworze obrotowego wa lu mimo srodowego, przy czym wa l g lówny posiada os symetrii pochylon a wzgl edem osi obrotu wa lu mimo srodowego, i pierwsz a g lowic e krusz ac a zamocowan a do wa lu g lównego i obrotow a z wa lem g lównym wzgl edem drugiej g lowicy krusz acej, przez co wyst epuje wymuszony ruch wahad lowy pomi edzy pierwsz a glowic a krusz ac a i drug a g lowic a krusz ac a, powoduj ac kruszenie materia lu pomi edzy pierwsz a g lowic a krusz ac a i drug a g lowic a krusz ac a, za s w wale mimo srodowym wyst epuje zewn etrzny wa l mimo srodowy z drugim otworem oraz wewn etrzny wa l mimo srodo- wy, który przynajmniej czesciowo umieszczono do ci ag lego obraca- nia wzgl edem zewn etrznego wa lu mimo srodowego we wspomnia- nym drugim otworze, przy czym otwór, w którym umieszczony jest wa l g lówny, jest wykonany w wewn etrznym wale mimo srodowym, a ponadto wewn etrzny wa l mimo srodowy oraz zewn etrzny wa l mimo srodowy obracaj a si e wzgledem siebie za po srednictwem przek ladni z ebatej, przez co zmienia si e pochylenie osi symetrii wa lu g lównego wzgl edem osi obrotu wa lu mimo srodowego, co zmienia d lugo sc wymuszonego ruchu skokowego, znamienna tym, ze przek ladnia z ebata zawiera pierwsze ko lo z ebate (6) o z ebach wstawianych zamocowane do wewn etrznego wa lu mimo srodowego (5), drugie ko lo z ebate (11) o z ebach wstawianych zamocowane do zewn etrznego wa lu mimo srodowego (4) i mechanizm obracaj acy, sprz ezony z pierwszym ko lem z ebatym (6) o z ebach wstawianych i z drugim ko lem z ebatym (11) o z ebach wstawianych, i za pomoc a tego mechanizmu obracaj acego wewn etrzny wa l mimo srodowy (5) i zewn etrzny wa l mimo srodowy (4) s a wzajemnie ruchome obrotowo. PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kruszarka.
Znana jest kruszarka posiadająca wał główny umieszczony w otworze obrotowego wału mimośrodowego. Wał główny posiada pochyloną oś symetrii względem osi obrotu wału mimośrodowego. Kruszarka ta posiada dwie głowice kruszące, pierwszą głowicę kruszącą zamocowaną do wału głównego i obracaną przez wał główny względem drugiej głowicy kruszącej, przez co następuje wymuszony ruch skokowy pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą i drugą głowicą kruszącą, powodujący kruszenie kruszonego materiału pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą i drugą głowicą kruszącą. Wał mimośrodowy składa się z zewnętrznego wału mimośrodowego z drugim otworem i wewnętrznego wału mimośrodowego, który przynajmniej częściowo umieszczono do ciągłego obracania względem zewnętrznego wału mimośrodowego w drugim wspomnianym otworze. Otwór ten jest wykonany w wewnętrznym wale mimośrodowym. Wewnętrzny wał mimośrodowy i zewnętrzny wał mimośrodowy wzajemnie obracają się za pomocą przekładni zębatej, co zmienia pochylenie osi symetrii wału głównego względem osi obrotu wału mimośrodowego, co zmienia długość wymuszonego ruchu skokowego.
Znany jest taki układ regulacji wielkości wymuszonego ruchu wahadłowego, tzn. skoku, w którym wał mimośrodowy podparto w mimośrodowym łożysku. Regulacja skoku następuje poprzez obracanie mimośrodowego łożyska. W takim rozwiązaniu ustawianie skoku odbywa się bezstopniowo, ponieważ w zewnętrznej powierzchni mimośrodowego łożyska wykonano klinowy rowek utrzymujący położenie mimośrodowego łożyska za pomocą klina zabezpieczającego, przez co mimośrodowe łożysko nie może obracać się podczas obracania wału mimośrodowego. Obracanie łożyska mogłoby spowodować zmianę skoku podczas obracania wału mimośrodowego.
Znany jest również układ regulacji skoku, w którym całe mimośrodowe łożysko zastąpiono innym rodzajem mimośrodowego łożyskowania umożliwiającym zmianę skoku.
Ponadto, w takim znanym układzie przy regulacji skoku zawsze wymagany jest demontaż kruszarki.
W dokumencie US 5,718,391 opisano urzą dzenie do zmiany skoku, w którym zewnę trzny wał mimośrodowy posiada wałek ślimakowy obracany za pomocą silnika hydraulicznego, współpracujący z uzębieniem na zewnętrznej powierzchni wewnętrznego wału mimośrodowego, co umoż liwia obrócenie wewnętrznego wału mimośrodowego w zewnętrznym wale mimośrodowym. Rozwiązanie umożliwia zmianę skoku bez konieczności demontażu kruszarki. Wadą rozwiązania jest konieczność zastosowania silnika hydraulicznego do obracania wałów względem siebie i innych części maszyny, zajmującego dużo miejsca. Wał mimośrodowy, a zatem i korpus kruszarki, muszą być znacznie większe niż byłoby to konieczne w innym przypadku. Wzrasta zatem znacznie ciężar całkowity kruszarki oraz koszty jej wytwarzania.
Ponadto, kruszarka opisana w US 5,718,391 wykazuje niedogodną konieczność doprowadzenia płynu hydraulicznego dla regulacji skoku kruszarki poprzez wewnętrzny wał mimośrodowy w obracającej się maszynie do silnika hydraulicznego, podczas pracy kruszarki. W zapylonym środowisku roboczym urządzenia kruszącego bardzo trudno jest zapewnić szczelność takiego układu.
Kruszarka, posiadająca wał główny umieszczony w otworze obrotowego wału mimośrodowego, przy czym wał główny posiada oś symetrii pochyloną względem osi obrotu wału mimośrodowego, i pierwszą gł owicę kruszą c ą zamocowaną do wału gł ównego i obrotową z wał em g ł ównym wzglę dem drugiej głowicy kruszącej, przez co występuje wymuszony ruch wahadłowy pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą i drugą głowicą kruszącą, powodując kruszenie materiału pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą i drugą głowicą kruszącą, zaś w wale mimośrodowym występuje zewnętrzny wał mimośrodowy z drugim otworem oraz wewnętrzny wał mimośrodowy, który przynajmniej częściowo umieszczono do ciągłego obracania względem zewnętrznego wału mimośrodowego we wspomnianym drugim otworze, przy czym otwór, w którym umieszczony jest wał główny, jest wykonany w wewnętrznym wale mimośrodowym, a ponadto wewnętrzny wał mimośrodowy oraz zewnętrzny wał mimośrodowy obracają się względem siebie za pośrednictwem przekładni zębatej, przez co zmienia się pochylenie osi symetrii wału głównego względem osi obrotu wału mimośrodowego, co zmienia długość wymuszonego ruchu skokowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przekładnia zębata zawiera pierwsze koło zębate o zębach wstawianych zamocowane do wewnętrznego wału mimośrodowego, drugie koło zębate o zębach wstawianych zamocowane do zewnętrznego wału mimośrodowego i mechanizm obracający, sprzężony z pierwszym kołem zębatym o zębach wstawianych i z drugim kołem zębatym o zębach wstawianych, i za pomocą tego mechanizmu obracającego wewnętrzny wał mimośrodowy i zewnętrzny wał mimośrodowy są wzajemnie ruchome obrotowo.
PL 195 579 B1
Mechanizm obracający zawiera trzecie koło zębate o zębach wstawianych z uzębieniem zewnętrznym oraz uzębieniem wewnętrznym, współpracujące z pierwszym kołem zębatym o zębach wstawianych, oraz zawiera kontrolne koło zębate o zębach wstawianych współpracujące z uzębieniem zewnętrznym trzeciego koła zębatego o zębach wstawianych, i za pomocą obrotowego kontrolnego koła zębatego o zębach wstawianych wewnętrzny wał mimośrodowy jest obrotowy w drugim otworze.
Kontrolne koło zębate o zębach wstawianych, zamontowane na wydrążonym wale kontrolnym, zawiera napędzające koło zębate współpracujące z drugim kołem zębatym o zębach wstawianych, przy czym napędzające koło zębate jest zamontowane na wale napędzającym, który przynajmniej częściowo jest umieszczony w wale kontrolnym, zaś wał kontrolny i wał napędzający są współosiowe.
Mechanizm obracający zawiera kontrolne koło zębate o zębach wstawianych współpracujące z drugim kontrolnym kołem zębatym o zębach wstawianych, i mechanizm obracają cy zawiera trzecie koło zębate o zębach wstawianych z uzębieniem zewnętrznym i z uzębieniem wewnętrznym, współpracujące z pierwszym kołem zębatym o zębach wstawianych, przy czym zewnętrzny wał mimośrodowy jest obrotowy względem wewnętrznego wału mimośrodowego za pomocą obrotowego kontrolnego koła zębatego o zębach wstawianych.
Kruszarka zawiera napędzające koło zębate współpracujące z trzecim kołem zębatym o zębach wstawianych, przy czym napędzające koło zębate jest zamontowane na wydrążonym wale napędzającym, zaś kontrolne koło zębate o zębach wstawianych jest zamontowane na wale kontrolnym, który przynajmniej częściowo jest umieszczony w wale napędzającym, i wał kontrolny i wał napędzający są współosiowe.
Obrotowe przełożenia kontrolnego koła zębatego o zębach wstawianych i napędzającego koła zębatego są przestawne za pomocą zespołu kontrolnego.
Wał kontrolny jest zablokowany względem wału napędzającego za pomocą urządzenia blokującego.
Pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym i wałem głównym (1) jest usytuowane łożysko.
Maksymalny kąt obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym i zewnętrznym wałem mimośrodowym jest ograniczony za pomocą elementu ograniczającego maksymalny kąt obrócenia.
Kruszarka zawiera wskaźnik kąta obrócenia do pomiaru kąta obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym i zewnętrznym wałem mimośrodowym.
Wynalazek oparto na wale mimośrodowym składającym się z dwóch części: zewnętrznego wału mimośrodowego i wewnętrznego wału mimośrodowego wewnątrz niego. Pierwsze koło zębate o zębach wstawianych zamocowano do wewnętrznego wału mimośrodowego, a drugie koło zębate o zębach wstawianych zamocowano do zewnętrznego wału mimośrodowego. Obracanie pierwszego koła zębatego o zębach wstawianych i drugiego koła zębatego o zębach wstawianych względem siebie za pomocą mechanizmu obracającego powoduje obracanie wewnętrznego wału mimośrodowego i zewnętrznego wału mimośrodowego względem siebie.
W tym układzie pochylenie osi symetrii wału głównego zmienia się względem osi obrotu wału mimośrodowego, co powoduje zmianę wielkości wspomnianego wymuszonego ruchu wahadłowego, tzn. skoku.
Zaletą kruszarki według wynalazku jest możliwość zmiany skoku bez demontażu maszyny. Rozwiązanie według wynalazku umożliwia również ciągłą zmianę skoku, przykładowo w zakresie od 0 do 40 mm.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie żyratorową kruszarkę stożkową zawierającą hydrauliczne urządzenie nastawcze do zwężania szczeliny pomiędzy pierwszą i drugą głowicą kruszącą, w przekroju rzutu bocznego; fig. 2 - schematycznie żyratorową kruszarkę stożkową zawierającą hydrauliczne urządzenie nastawcze innego rodzaju niż żyratorową kruszarka stożkowa pokazana na fig. 1, w przekroju rzutu bocznego; 3 - schematycznie kruszarkę stożkową, w przekroju; 4 - schematycznie kruszarkę stożkową posiadającą mechanizm obracający, do obracania zewnętrznego wału mimośrodowego względem wewnętrznego wału mimośrodowego, w rzucie bocznym; fig. 5 - schematycznie szczegół żyratorowej kruszarki stożkowej według fig. 1 do 3, w rzucie z góry; fig. 6 - schematycznie szczegół według fig. 5 żyratorowej kruszarki stożkowej, w przekroju rzutu bocznego; fig. 7 - schematycznie szczegół według fig. 4 żyratorowej kruszarki stożkowej, w rzucie z góry; fig. 8 - schematycznie szczegół według fig. 7 żyratorowej kruszarki stożkowej, w rzucie z boku; fig. 9 do 16 - różne rozwiązania regulacji wymuszonego ruchu skokowego.
PL 195 579 B1
Na fig. 1, 2 i 4 pokazano żyratorową kruszarkę stożkową z wałem głównym 1 umieszczonym w otworze 18 obrotowego wału mimośrodowego (nie oznaczono numerem odnośnika). Otwór ten jest korzystnie otworem pochylonym. W podobny sposób na fig. 3 pokazano kruszarkę stożkową.
Wał główny 1 posiada oś symetrii A pochyloną względem osi obrotu wału mimośrodowego. Ponieważ wał główny 1 umieszczono w otworze 18 wspomnianego wału mimośrodowego, wał główny 1 i jego oś symetrii A pochylają się względem osi obrotu 13 wału mimośrodowego.
W kruszarce występuje pierwsza głowica krusząca 2 zamocowana do wału głównego 1 i obracana przez wał główny 1 względem drugiej głowicy kruszącej 3, przez co powstaje wymuszony ruch wahadłowy czyli ruch skokowy pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą 2 i drugą głowicą kruszącą 3. Podczas cyklu roboczego otwór 18 wału mimośrodowego powoduje wspomniany wymuszony ruch wahadłowy pierwszej głowicy kruszącej 2, który zwęża i rozszerza szczelinę (nieoznaczoną odnośnikiem) pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą 2 i drugą głowicą kruszącą 3, powodując kruszenie materiału (nie pokazano) przeznaczonego do kruszenia.
Pierwsza głowica krusząca 2 i druga głowica krusząca 3 na fig. 1 do 4 są głównie stożkowymi głowicami kruszącymi.
Wał mimośrodowy zawiera zewnętrzny wał mimośrodowy 4 z drugim otworem (nie oznaczono odnośnikiem) i wewnętrzny wał mimośrodowy 5, który przynajmniej częściowo umieszczono do ciągłego obracania w drugim wspomnianym otworze. Otwór 18, w którym przynajmniej częściowo umieszczono wał mimośrodowy, wykonano w wewnętrznym wale mimośrodowym 5.
Wzajemne obracanie wewnętrznego wału mimośrodowego 5 i zewnętrznego wału mimośrodowego 4 powoduje zmianę pochylenia osi symetrii A wału głównego 1 względem osi obrotu B wału mimośrodowego, przez co zmienia się wielkość wspomnianego wymuszonego ruchu wahadłowego. Wynika to ze zmiany wzajemnego położenia osi symetrii otworu 18 i osi obrotu B. Jeśli oś symetrii A wału głównego 1 znajduje się w tym samym położeniu, co oś obrotu B wału mimośrodowego, nie występuje wtedy żaden ruch skokowy. Dalsze przestawienie osi symetrii otworu 18 poza oś obrotu B wału mimośrodowego powoduje wydłużenie skoku. Równocześnie zmienia się pochylenie osi symetrii A wzglę dem osi obrotu wał u mimoś rodowego.
Regulacja wymuszonego ruchu wahadłowego może przykładowo odbywać się w taki sposób, że gdy wewnętrzny wał mimośrodowy 5 wykona pół obrotu względem zewnętrznego wału mimośrodowego 4, pochylenie osi symetrii A wału głównego 1 zmieni się względem osi obrotu B wału mimośrodowego od maksimum do minimum. W tym przypadku zmiana skoku może wynosić przykładowo od 0 do 40 mm.
W kruszarce występuje również przekładnia zębata (nie oznaczono odnośnikiem) do wzajemnego obracania wewnętrznego wału mimośrodowego 5 i zewnętrznego wału mimośrodowego 4, co powoduje zmianę pochylenia osi symetrii A wału głównego 1 względem osi obrotu B wału mimośrodowego, w wyniku czego zmienia się wielkość wymuszonego ruchu wahadłowego. Układ przekładni zębatej korzystnie utrzymuje wewnętrzny wał mimośrodowy 5 nieruchomo względem zewnętrznego wału mimośrodowego 4.
Przekładnia zębata zawiera pierwsze koło zębate 6 o zębach wstawianych zamocowane do wewnętrznego wału mimośrodowego 5 i drugie koło zębate 11 o zębach wstawianych zamocowane do zewnętrznego wału mimośrodowego 4. W przekładni zębatej umieszczony jest również mechanizm obracający (nie oznaczono odnośnikiem) do wzajemnego obracania pierwszego koła zębatego 6 o zębach wstawianych względem drugiego koła zębatego 11 o zębach wstawianych, i tym samym wzajemnego obracania wewnętrznego wału mimośrodowego 5 względem zewnętrznego wału mimośrodowego 4. Możliwe jest również rozwiązanie, w którym pierwsze koło zębate 6 o zębach wstawianych jest pierścieniem zębatym (nie pokazano), który nie otacza całkowicie wewnętrznego wału mimośrodowego 5 bądź też drugie koło zębate 11 o zębach wstawianych jest pierścieniem zębatym (niepokazano), który nie otacza całkowicie wewnętrznego wału mimośrodowego 4.
W pierwszym korzystnym wykonaniu wynalazku przykł adowo pokazanym na fig. 1 do 3, którego szczegół przedstawiono w powiększeniu na fig. 5 i 6, wspomniany mechanizm obracający zawiera trzecie koło zębate 7 o zębach wstawianych z uzębieniem zewnętrznym 8 i z uzębieniem wewnętrznym 9. Uzębienie wewnętrzne trzeciego koła zębatego 7 zębach wstawianych zazębia się z pierwszym kołem zębatym 6 o zębach wstawianych. Występuje tu również kontrolne koło zębate 10 o zębach wstawianych, zazębiające się z uzębieniem zewnętrznym 8 trzeciego koła zębatego 7 o zębach wstawianych. Wewnętrzny wał mimośrodowy 5 obraca się we wspomnianym otworze zewnętrznego
PL 195 579 B1 wału mimośrodowego 4 w wyniku obracania kontrolnego koła zębatego 10 o zębach wstawianych w innym kierunku bądź z inną szybkością niż napędzające koło zębate 12.
Alternatywnie, mechanizm obracający może przykładowo składać się z zewnętrznego uzębienia 8 w trzecim kole zębatym 7 o zę bach wstawianych, które współ pracuje z wał em ś limakowym (nie pokazano). Występują również inne możliwości, gdzie trzecie koło zębate 7 o zębach wstawianych można przykładowo obracać za pomocą silnika elektrycznego (nie pokazano), który przykładowo bezpośrednio oddziaływuje na uzębienie zewnętrzne 8 trzeciego koła zębatego 7 o zębach wstawianych. Trzecie koło zębate 7 o zębach wstawianych można również napędzać za pomocą układu hydraulicznego (nie pokazano).
W drugim przykładzie rozwiązania według wynalazku przykładowo pokazanym na fig. 4, wraz z powiększonym szczegółem na fig. 7 i 8, wspomniany mechanizm obracający zawiera kontrolne koło zębate 10 o zębach wstawianych współpracujące z drugim kołem zębatym 11 o zębach wstawianych do zewnętrznego wału mimośrodowego 4. Mechanizm obracający według fig. 7 i 8 zawiera również trzecie koło zębate 7 o zębach wstawianych z uzębieniem zewnętrznym 8 i z uzębieniem wewnętrznym 9 współpracującym z pierwszym kołem zębatym 6 o zębach wstawianych. W ten sposób zewnętrzny wał mimośrodowy 4 może obracać się względem wewnętrznego wału mimośrodowego 5 w wyniku obracania kontrolnego koł a zę batego 10 o zę bach wstawianych w innym kierunku bą dź z inną szybkością niż napędzające koło zębate 12.
W rozwiązaniach według powyższych figur kontrolne koło zębate 10 o zębach wstawianych korzystnie zamontowano na wale kontrolnym 13.
Poprzez napędzanie trzeciego koła zębatego 7 o zębach wstawianych za pomocą napędzającego koła zębatego 12 oraz drugiego koła zębatego 11 o zębach wstawianych napędzanego za pomocą kontrolnego koła zębatego 10 o zębach wstawianych w tym samym kierunku i zasadniczo z tą samą szybkością wał mimośrodowy zawierający wewnętrzny wał mimośrodowy 5 i zewnętrzny wał mimośrodowy 4 obraca się za pomocą środków napędzających (nie pokazano) w rozwiązaniu według fig. 6 i 8, przez co uzyskuje się wymuszony ruch wahadłowy pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą 2 i drugą głowicą kruszą c ą 3.
Na przedstawionych figurach kontrolne koło zębate 10 o zębach wstawianych i napędzające koło zębate 12 umieszczono zasadniczo współosiowo.
Przykładowo, w rozwiązaniu pokazanym na fig. 6 dotyczącym fig. 1 do 3 kontrolne koło zębate 10 o zę bach wstawianych zamontowano na wydrążonym wale kontrolnym 13. Napędzają ce koł o zębate 12 zamontowano na wale napędzającym 14, umieszczonym w wale kontrolnym 13. Wał kontrolny 13 i wał napę dzający 14 są zasadniczo współosiowe.
Na fig. 8 pokazano rozwiązanie dotyczące fig. 4. W rozwiązaniu według fig. 8 napędzające koło zębate 12 zamontowano na wydrążonym wale napędzającym 14. Kontrolne koło zębate 10 o zębach wstawianych zamontowano na wale kontrolnym 13 umieszczonym w wale napędzającym 14. Wał kontrolny 13 i wał napędzający 14 są zasadniczo współosiowe.
Na tych figurach pokazano napędzające koło pasowe 31 zamontowane na wale napędzającym 14. Alternatywnie, wał napędzający można obracać w inny sposób.
W rozwiązaniu pokazanym na tych figurach kontrolne koło zębate 10 o zębach wstawianych i trzecie koło zę bate 7 o zę bach wstawianych tworzą parę stoż kowych kół zę batych.
Drugie koło zębate 11 o zębach wstawianych i napędzające koło zębate 12 również tworzą parę stożkowych kół zębatych na tych figurach.
Korzystnie, w kruszarce występuje również zespół kontrolny 15 do zmiany przełożenia wzajemnego obrócenia bądź szybkości obrotowej kontrolnego koła zębatego 10 o zębach wstawianych i napędzającego koła zębatego 12 albo wału kontrolnego 13 i wału napędzającego 14, co powoduje zmianę skoku.
W kruszarce korzystnie wystę puje element 41 ograniczają cy maksymalny ką t obrócenia, dostosowany do ograniczenia maksymalnego kąta obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym 5 i zewnętrznym wałem mimośrodowym. W kruszarce pokazanej na fig. 5 trzecie koło zębate 7 o zębach wstawianych posiada rowek 34, w którym umieszczono kołek ograniczający 35 zamocowany do drugiego koła zębatego 11 o zębach wstawianych, połączonego z zewnętrznym wałem mimośrodowym 4, co zapobiega wzajemnemu ruchowi, tzn. obracaniu wewnętrznego wału mimośrodowego 5 i zewnętrznego wału mimośrodowego 4, według potrzeby. Na fig. 5 rowek 34 i kołek ograniczający 35 tworzą element ograniczenia maksymalnego kąta obrócenia. Alternatywnie, rowek 34 można wykonać przykładowo w zewnętrznym wale mimośrodowym 5, zewnętrznym wale mimośrodowym 4 lub w drugim
PL 195 579 B1 kole zębatym 11 o zębach wstawianych, w którym porusza się kołek ograniczający 35 zamocowany do zewnętrznego koła mimośrodowego 4, wewnętrznego wału mimośrodowego 5 lub trzeciego koła zębatego o zębach wstawianych.
W kruszarce wedł ug fig. 1 i 4 pomi ę dzy wewnę trznym wał em mimoś rodowym 5 i wał em g łównym 1 zastosowano łożysko 36, które przykładowo może być łożyskiem walcowym lub łożyskiem kulistym (jak pokazano). Łożysko kuliste umożliwia poprawne ustawienie wału głównego.
Na fig. 9 do 16 pokazano różne rozwiązania zespołu kontrolnego 15. Rozwiązania pokazane na fig. 9 do 14 i 16 przedstawiają układ, w którym przełożenie wzajemnego obrócenia kontrolnego koła zębatego 10 o zębach wstawianych i napędzającego koła zębatego można ustawiać podczas pracy kruszarki (z obciążeniem lub bez obciążenia) oraz podczas postoju kruszarki. Rozwiązanie na fig. 15 przedstawia układ, w którym taka regulacja wymaga zatrzymania kruszarki.
W rozwiązaniu zespołu kontrolnego według fig. 9, do napędzającego koła pasowego 31 zamocowano środki napędzające 19, na przykład silnik hydrauliczny lub elektryczny, które obracają za pomocą kół zębatych lub łańcuchów wał napędzający bezpośrednio lub jak na fig. 9 poprzez przekładnię planetarną 20. Środki napędzające 19 korzystnie zaopatrzono w zintegrowany lub zewnętrzny hamulec (nie pokazano), zapobiegający niezamierzonemu obracaniu wału kontrolnego 13 względem wału napędzającego 14.
W rozwiązaniu zespołu kontrolnego według fig. 10 do napędzającego koła pasowego zamocowano przekładnię ślimakową 21 obracającą wał kontrolny 13. W przekładni ślimakowej 21 według fig. 10 występuje ślimak (nie oznaczono odnośnikami) zastosowany do środków napędowych (nie oznaczono odnośnikiem), korzystnie małego silnika elektrycznego lub silnika hydraulicznego. Wał kontrolny 13 można obracać równocześnie przez kilka tego rodzaju przekładni ślimakowych 21.
W rozwią zaniu zespoł u kontrolnego wedł ug fig. 11, do napę dzają cego koł a pasowego zamocowano środki napędzające 22 korzystnie w postaci małego silnika elektrycznego lub hydraulicznego, dostosowane do współpracy z kołem zębatym 23. Koło zębate 23 dostosowano z kolei do współpracy z drugim kołem zębatym 24 zamontowanym na wale kontrolnym 13, w wyniku czego środki napędzające 22 napędzają wał kontrolny 13.
Rozwiązanie zespołu kontrolnego według fig. 12 różni się od opisanych powyżej tym, że jest zasilane z zewnątrz kruszarki oraz tym, że obracanie wału kontrolnego odbywa się w sposób liniowy. W wale kontrolnym 13 wykonano wewn ę trzny rowek spiralny 38. Pocią gnięcie lub popchnię cie drążka kontrolnego 25 w rowku (nie oznaczono odnośnikiem) wału napędzającego 14 powoduje przesunięcie suwaka 27 zamocowanego do drążka kontrolnego w rowku spiralnym 38 wału kontrolnego 13, i tym samym wymuszone obrócenie wału kontrolnego 13. Napęd dostarcza przykładowo hydrauliczny lub pneumatyczny siłownik 26, który obraca się wraz z wałem kontrolnym 13.
W rozwiązaniu zespołu kontrolnego według fig. 13 napęd sterowania do obracania wału kontrolnego 13 doprowadza się z zewnątrz kruszarki również w sposób liniowy. W tym celu w wale kontrolnym 13 wykonano wewnętrzny rowek spiralny 38. Pociąganie i popychanie drążka sterowania powoduje ruch suwaka 27 zamontowanego do tulei kontrolnej 28 w rowku spiralnym 38 wału kontrolnego 13, wymuszając w ten sposób obracanie wału kontrolnego 13. Napęd sterowania dostarcza przykładowo hydrauliczny lub pneumatyczny siłownik 29, wychylnie połączony z tuleją kontrolną 28 i z napędzającym kołem pasowym 31, który zamocowano do ramy kruszarki za pomocą elementu mocującego 39, przez co siłownik 29 nie obraca się podczas pracy kruszarki.
W rozwią zaniu zespoł u kontrolnego wedł ug fig. 14 wał kontrolny 13 obraca się za pomocą oddzielnego napędzającego koła pasowego 30, które można zsynchronizować z napędzającym kołem pasowym 31 wału napędzającego 14. Koła pasowe 30 i 31 mogą występować na tej samej osi bądź na różnych osiach.
Szybkość wzajemnego ruchu wału napędzającego 14 i wału kontrolnego 13 (skok kruszarki) zmienia się poprzez obracanie wspomnianych powyżej kół pasowych 30, 31 w wzajemnie różną szybkością. Przy braku zmian skoku szybkość kół pasowych 30 i 31 można zsynchronizować do takich samych obrotów.
W rozwią zaniu zespoł u kontrolnego wedł ug fig. 15 koł o zę bate 10 o zę bach wstawianych obraca się podczas postoju kruszarki. W tym rozwiązaniu wał kontrolny obraca się ręcznie za pomocą rękojeści 32 oraz blokuje za pomocą na przykład sworzni 33 wchodzących w różne otwory. Zamiast sworznia 33 w rozwiązaniu według fig. 15 można zastosować mechanizm hamulcowy, itp. (nie pokazano na tych fig.), który wzajemnie blokuje wał napędzający 14 i wał kontrolny 13.
PL 195 579 B1
Na fig. 16 pokazano rozwiązanie zespołu kontrolnego według fig. 4. W tym rozwiązaniu wał kontrolny 13 umieszczono wewnątrz wydrążonego wału napędzającego 14. Wał kontrolny obraca się względem wału napędzającego za pomocą silnika 40 umieszczonego w końcu wału kontrolnego, za pośrednictwem przekładni. Silnik może obracać się wraz z wałem napędzającym podczas pracy kruszarki. W tym celu najkorzystniej zastosowano silnik z hamowaniem, który przy braku zasilania sieciowego blokuje się w nieruchomym położeniu. W tym rozwiązaniu nie jest potrzebny oddzielny mechanizm blokujący pomiędzy wałem kontrolnym 13 i wałem napędzającym 14, zapobiegający ich wzajemnemu ruchowi.
Kruszarkę według fig. 9 korzystnie zaopatrzono we wskaźnik 37 kąta obrócenia, na przykład silnik krokowy. Wskaźnik 37 kąta obrócenia przystosowano do bezpośredniego pomiaru kąta obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym 5 i zewnętrznym wałem mimośrodowym 4 bądź do monitorowania wzajemnego położenia elementów kontrolujących kąt obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym 5 i zewnętrznym wałem mimośrodowym 4, tzn. wzajemnego położenia mechanizmu obracającego lub części przekładni zębatej.
W kruszarce pokazanej na fig. 1 występuje również hydrauliczne urządzenie nastawcze, do zmiany najmniejszej wielkości szczeliny pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą 2 i drugą głowicą kruszącą 3, tzn. do ustawiania kruszarki.
Ustawienie zmienia się za pomocą hydraulicznego urządzenia nastawczego poprzez doprowadzenie medium pod ciśnieniem do przestrzeni 17 poniżej tłoka 16, w wyniku czego pierwsza głowica krusząca 2 unosi się i tym samym zmniejsza ustawienie. Odpowiednie, odprowadzenie medium pod ciśnieniem z przestrzeni 17 powoduje opuszczenie pierwszej głowicy kruszącej 2, co powiększa ustawienie. Tłok ma kształt cylindra otwartego do góry. Dolny koniec wału głównego 1 opiera się o dno cylindra na elemencie łożyskującym. Żyratorowa kruszarka stożkowa przedstawiona na fig. 2 posiada odmienny rodzaj hydraulicznego urządzenia nastawczego do zmiany najmniejszej wielkości szczeliny pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą 2 i drugą głowicą kruszącą 3, tzn. ustawienia kruszarki. W kruszarce według fig. 2 tłok 16 umieszczono całkowicie od wałem głównym 1.
Dla specjalistów będzie oczywiste uzupełnienie podstawowej koncepcji wynalazku w różny sposób, w miarę postępu technicznego. Wynalazek oraz jego wykonanie nie ograniczają się zatem do przykładów opisanych powyżej, lecz mogą się zmieniać w zakresie podanych zastrzeżeń.

Claims (10)

1. Kruszarka, posiadająca wał główny umieszczony w otworze obrotowego wału mimośrodowego, przy czym wał główny posiada oś symetrii pochyloną względem osi obrotu wału mimośrodowego, i pierwszą głowicę kruszącą zamocowaną do wału głównego i obrotową z wałem głównym względem drugiej głowicy kruszącej, przez co występuje wymuszony ruch wahadłowy pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą i drugą głowicą kruszącą, powodując kruszenie materiału pomiędzy pierwszą głowicą kruszącą i drugą głowicą kruszącą, zaś w wale mimośrodowym występuje zewnętrzny wał mimośrodowy z drugim otworem oraz wewnętrzny wał mimośrodowy, który przynajmniej częściowo umieszczono do ciągłego obracania względem zewnętrznego wału mimośrodowego we wspomnianym drugim otworze, przy czym otwór, w którym umieszczony jest wał główny, jest wykonany w wewnętrznym wale mimośrodowym, a ponadto wewnętrzny wał mimośrodowy oraz zewnętrzny wał mimośrodowy obracają się względem siebie za pośrednictwem przekładni zębatej, przez co zmienia się pochylenie osi symetrii wału głównego względem osi obrotu wału mimośrodowego, co zmienia długość wymuszonego ruchu skokowego, znamienna tym, że przekładnia zębata zawiera pierwsze koło zębate (6) o zębach wstawianych zamocowane do wewnętrznego wału mimośrodowego (5), drugie koło zębate (11) o zębach wstawianych zamocowane do zewnętrznego wału mimoś rodowego (4) i mechanizm obracający, sprzężony z pierwszym kołem zębatym (6) o zębach wstawianych i z drugim kołem zębatym (11) o zę bach wstawianych, i za pomocą tego mechanizmu obracają cego wewnętrzny wał mimoś rodowy (5) i zewnę trzny wał mimoś rodowy (4) są wzajemnie ruchome obrotowo.
2. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm obracający zawiera trzecie koło zębate (7) o zębach wstawianych z uzębieniem zewnętrznym (8) oraz uzębieniem wewnętrznym (9), współpracujące z pierwszym kołem zębatym (6) o zębach wstawianych, oraz zawiera kontrolne koło zębate (10) o zębach wstawianych współpracujące z uzębieniem zewnętrznym (8) trzeciego koła zębatego (7) o zębach wstawianych, i za pomocą obrotowego kontrolnego koła zębatego (10) o zębach wstawianych wewnętrzny wał mimośrodowy (5) jest obrotowy w drugim otworze.
PL 195 579 B1
3. Kruszarka według zastrz. 2, znamienna tym, że kontrolne koło zębate (10) o zębach wstawianych, zamontowane na wydrążonym wale kontrolnym (13), zawiera napędzające koło zębate (12) współpracujące z drugim kołem zębatym (11) o zębach wstawianych, przy czym napędzające koło zębate (12) jest zamontowane na wale napędzającym (14), który przynajmniej częściowo jest umieszczony w wale kontrolnym (13), zaś wał kontrolny (13) i wał napędzający (14) są współosiowe.
4. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm obracający zawiera kontrolne koło zębate (10) o zębach wstawianych współpracujące z drugim kontrolnym kołem zębatym (11) o zę bach wstawianych, i mechanizm obracają cy zawiera trzecie koł o zę bate (7) o zę bach wstawianych z uzębieniem zewnętrznym (8) i z uzębieniem wewnętrznym (9), współpracujące z pierwszym kołem zębatym (6) o zębach wstawianych, przy czym zewnętrzny wał mimośrodowy (4) jest obrotowy względem wewnętrznego wału mimośrodowego (5) za pomocą obrotowego kontrolnego koła zębatego (10) o zębach wstawianych.
5. Kruszarka według zastrz. 4, znamienna tym, że zawiera napędzające koło zębate (12) współpracujące z trzecim kołem zębatym (7) o zębach wstawianych, przy czym napędzające koło zębate (12) jest zamontowane na wydrążonym wale napędzającym (14), zaś kontrolne koło zębate (10) o zębach wstawianych jest zamontowane na wale kontrolnym (13), który przynajmniej częściowo jest umieszczony w wale napędzającym (14), i wał kontrolny (13) i wał napędzający (14) są współosiowe.
6. Kruszarka według zastrz. 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że obrotowe przełożenia kontrolnego koła zębatego (10) o zębach wstawianych i napędzającego koła zębatego (12) są przestawne za pomocą zespołu kontrolnego (15).
7. Kruszarka według zastrz. 3 albo 5, znamienna tym, że wał kontrolny (13) jest zablokowany względem wału napędzającego (14) za pomocą urządzenia blokującego (33).
8. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, ż e pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym (5) i wałem głównym (1) jest usytuowane łożysko (36).
9. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, ż e maksymalny kąt obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym (5) i zewnętrznym wałem mimośrodowym (4) jest ograniczony za pomocą elementu (41) ograniczającego maksymalny kąt obrócenia.
10. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera wskaźnik (37) kąta obrócenia do pomiaru kąta obrócenia pomiędzy wewnętrznym wałem mimośrodowym (5) i zewnętrznym wałem mimośrodowym (4).
PL00351881A 1999-06-17 2000-06-15 Kruszarka PL195579B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI991388A FI991388A0 (fi) 1999-06-17 1999-06-17 Karamurskain
FI20000508A FI107130B (fi) 1999-06-17 2000-03-06 Murskain
PCT/FI2000/000541 WO2000078457A1 (en) 1999-06-17 2000-06-15 Crusher

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351881A1 PL351881A1 (en) 2003-06-30
PL195579B1 true PL195579B1 (pl) 2007-10-31

Family

ID=26160752

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00351881A PL195579B1 (pl) 1999-06-17 2000-06-15 Kruszarka

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6581860B2 (pl)
EP (1) EP1194241B1 (pl)
JP (1) JP3749479B2 (pl)
CN (1) CN1216695C (pl)
AT (1) ATE401127T1 (pl)
AU (1) AU760531B2 (pl)
BR (1) BR0010878B1 (pl)
CA (1) CA2377375A1 (pl)
CZ (1) CZ297010B6 (pl)
DE (1) DE60039514D1 (pl)
ES (1) ES2308983T3 (pl)
FI (1) FI107130B (pl)
NO (1) NO20015778D0 (pl)
NZ (1) NZ515895A (pl)
PL (1) PL195579B1 (pl)
WO (1) WO2000078457A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20030183706A1 (en) * 2002-03-26 2003-10-02 Ming Yih Cheng Cone crusher having eccentric inner bushing
JP3854904B2 (ja) * 2002-07-29 2006-12-06 株式会社アーステクニカ コーンクラッシャ
SE531280C2 (sv) * 2007-05-16 2009-02-10 Sandvik Intellectual Property Innermantel för en gyratorisk kross, samt sätt att fästa en sådan mantel på ett krosshuvud
WO2009101237A1 (en) * 2008-02-14 2009-08-20 Metso Minerals Inc. Wobble stroke adjustment of a cone crusher
SE533271C2 (sv) * 2008-12-17 2010-08-03 Sandvik Intellectual Property Centrumaxel med anordning för begränsning av spinning, samt gyratorisk kross innefattande sådan centrumaxel
EP2535112B1 (en) * 2011-06-17 2013-09-11 Sandvik Intellectual Property AB Tramp material indication
CN102728430A (zh) * 2012-07-17 2012-10-17 成都市新力设备制造有限责任公司 摆转锥面破碎机
EP2689850B1 (en) * 2012-07-27 2017-11-15 Sandvik Intellectual Property AB Gyratory crusher and slide bearing lining
CN103521290A (zh) * 2012-10-23 2014-01-22 洛阳天信矿山机械制造有限公司 一种提高偏心圆锥破碎机性能的方法
CN103071559B (zh) * 2013-02-07 2015-06-10 江西理工大学 一种脉动型摆动圆锥形选择性物料碎磨系统
CN106140370A (zh) * 2015-04-08 2016-11-23 肖功方 圆锥破碎机行星齿轮系动锥驱动结构
DK3132853T3 (da) * 2015-08-21 2020-03-16 Metso Minerals Ind Inc Eccentrisk anordning til rund- eller kegleknuser
CN111375457A (zh) * 2020-04-22 2020-07-07 世邦工业科技集团股份有限公司 排矿通道的尺寸调节系统及其使用方法
CN116851063B (zh) * 2023-05-25 2024-01-26 广东磊蒙智能装备集团有限公司 一种圆锥破碎机冲程调节装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI82393C (fi) 1989-07-14 1998-05-20 Nordberg Lokomo Oy Karamurskain
FI940438A0 (fi) * 1994-01-28 1994-01-28 Nordberg Lokomo Oy Reglerbar kross
US5718390A (en) * 1996-03-18 1998-02-17 Cedarapids, Inc. Gyratory crusher
US5718391A (en) * 1996-10-15 1998-02-17 Cedarapids, Inc. Gyratory crusher having dynamically adjustable stroke
US5799885A (en) * 1996-11-22 1998-09-01 Nordberg, Inc. High reduction ratio crushing in conical/gyratory crushers
US5950939A (en) * 1998-08-24 1999-09-14 Johnson Crushers International Cone crusher for rock
US6213418B1 (en) * 1998-10-14 2001-04-10 Martin Marietta Materials, Inc. Variable throw eccentric cone crusher and method for operating the same

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20014473A3 (cs) 2002-04-17
US20020074437A1 (en) 2002-06-20
FI20000508A0 (fi) 2000-03-06
AU760531B2 (en) 2003-05-15
JP2003502149A (ja) 2003-01-21
US6581860B2 (en) 2003-06-24
NO20015778L (no) 2001-11-27
AU5225400A (en) 2001-01-09
EP1194241B1 (en) 2008-07-16
PL351881A1 (en) 2003-06-30
ES2308983T3 (es) 2008-12-16
WO2000078457A1 (en) 2000-12-28
CN1216695C (zh) 2005-08-31
NZ515895A (en) 2002-07-26
CA2377375A1 (en) 2000-12-28
EP1194241A1 (en) 2002-04-10
JP3749479B2 (ja) 2006-03-01
CZ297010B6 (cs) 2006-08-16
CN1355730A (zh) 2002-06-26
FI20000508A (fi) 2000-12-18
DE60039514D1 (en) 2008-08-28
NO20015778D0 (no) 2001-11-27
FI107130B (fi) 2001-06-15
BR0010878A (pt) 2002-02-19
ATE401127T1 (de) 2008-08-15
BR0010878B1 (pt) 2009-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195579B1 (pl) Kruszarka
EP2782516B1 (de) Antriebsvorrichtung für ein medizinisches, insbesondere dentales oder chirurgisches, werkzeug
US20050221945A1 (en) Transmission device comprising an eccentric power transmission axle that is disposed on the bearing axle
EP0230333B1 (en) Closed mixer having parallel rotors, whose axial separation is adjustable
JP2003502149A5 (pl)
CN208037580U (zh) 一种粉末下料调速装置
EP2597249B1 (de) Bohrgerät und Verfahren zum Erstellen einer vertikalen Bohrung
DE3708922A1 (de) Vorrichtung zum herstellen von betonteilen
RU2238798C2 (ru) Дробилка
CN115532402A (zh) 一种研磨器及其使用方法
CN211329574U (zh) 一种便于调节间距的粉碎装置
CS244465B1 (en) Vibrations exciter with continuous variation of eccentric moment
CN114307763A (zh) 一种药粉混合方法
JP3168462B2 (ja) 旋動式破砕機のセット調整装置
CN112604750A (zh) 一种基于二氧化钛混合的纳米可见光催化颜料的制备装置
EP1018416A2 (de) Walzwerk für Rohstoffe für die keramische Industrie
CN219965020U (zh) 一种可调速粉碎机
CN108870039A (zh) 一种农业机械设备的监控系统
CN216650400U (zh) 一种金丝皇菊种植用土地翻耕机
DE3804225A1 (de) Stirnradgetriebe fuer den antrieb eines walzenmantels
WO2014108496A1 (de) Getriebeeinrichtung
CN209158672U (zh) 塑料型材破碎机
SU1537432A1 (ru) Устройство дл электроэрозионной обработки зубчатых изделий пространственного зацеплени
CN112791776A (zh) 一种便于调节间距的粉碎装置
CN110026270A (zh) 一种粉碎机

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110615