PL192898B1 - Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc - Google Patents

Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc

Info

Publication number
PL192898B1
PL192898B1 PL342389A PL34238998A PL192898B1 PL 192898 B1 PL192898 B1 PL 192898B1 PL 342389 A PL342389 A PL 342389A PL 34238998 A PL34238998 A PL 34238998A PL 192898 B1 PL192898 B1 PL 192898B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
door
leaf
night
closure
door leaf
Prior art date
Application number
PL342389A
Other languages
English (en)
Other versions
PL342389A1 (en
Inventor
Manfred Rockenbach
Original Assignee
Dorma Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dorma Gmbh & Co Kg filed Critical Dorma Gmbh & Co Kg
Priority to PL342389A priority Critical patent/PL192898B1/pl
Priority claimed from PCT/EP1998/008521 external-priority patent/WO2000036262A1/de
Publication of PL342389A1 publication Critical patent/PL342389A1/xx
Publication of PL192898B1 publication Critical patent/PL192898B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B3/00Window sashes, door leaves, or like elements for closing wall or like openings; Layout of fixed or moving closures, e.g. windows in wall or like openings; Features of rigidly-mounted outer frames relating to the mounting of wing frames
    • E06B3/90Revolving doors; Cages or housings therefor

Abstract

1. Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc, wyposażone w trzy skrzydła drzwiowe, obracające się w pozycji pracy wokół centralnej osi i wewnątrz walcowej ściany bębna ograniczającej skrzydła od zewnątrz, przy czym ściana ta posiada przynajmniej dwa otwory, tworzące przynajmniej jedno wejście i jedno wyjście, a wyjście zamykane jest na noc za pomocą elementu skrzydła drzwiowego, przy czym jedno skrzydło drzwiowe jest skrzydłem wychylającym się lub przemieszczającym z pozycji pracy do pozycji, w której zamykane jest wejście i/lub wyjście, i tworzy skrzydło zamykające drzwi na noc, znamienne tym, że dwa skrzydła (3, 4) ukształtowane są jako jednoczęściowe skrzydło podwójne (13) i tym, że trzecie skrzydło drzwiowe tworzy skrzydło zamknięcia drzwi na noc (5).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc, służącym do dodatkowego zagrodzenia drzwi karuzelowych.
Konstrukcja takich drzwi powinna uniemożliwić niepowołanym osobom przejście przez część drzwi znajdującą się między wejściem a skrzydłami drzwi, w czasie, gdy drzwi nie działają. Znane zamknięcia, służące do tego celu z reguły usytuowane są koncentrycznie w stosunku do ściany bębna.
W opisie zgłoszeniowym Wielkiej Brytanii nr 2 052 612 ujawniono urządzenie do zamykania, za pomocą którego zablokowane jest wejście wewnętrzne, a nie zewnętrzne.
Celem rozwiązania według powyższego zgłoszenia jest to, aby uzbrojone osoby nie mogły przedostać się do wnętrza budowli. W tym celu zastosowano detektor, który przy wykryciu broni unieruchamia przede wszystkim obrotowe skrzydła drzwi karuzelowych w określonej pozycji, w której uzbrojony człowiek zablokowany jest między obrotowymi skrzydłami i wycinkiem ściany bębna. Dodatkowo wyjście wewnętrzne może być zamknięte poprzez przemieszczany za pomocą silnika wycinek ściany, usytuowany koncentrycznie w stosunku do ściany bębna. Po to, aby zagrodzić część drzwi karuzelowych znajdującą się między wejściem i skrzydłami drzwi, potrzebny jest dodatkowy wycinek ściany przemieszczany koncentrycznie w stosunku do ściany bębna.
Z opisu DE 33 39997 C2 znany jest również układ drzwi karuzelowych, w którym skrzydła drzwi wyposażone w drzwi ewakuacyjne posiadają zakrzywione płyty przebiegające koncentrycznie w stosunku do ściany bębna, w obszarze ograniczonym przez tę ścianę i przylegające od wewnątrz do tej ściany, których długość sięga tak daleko poprzez krzywiznę ściany bębna, że z jej pomocą, przy odpowiednim ustawieniu skrzydeł drzwi, wejście względnie wyjście może być zamknięte. Jest oczywiste, że przy zabudowie drzwi według tego rozwiązania, wymagany jest duży nakład pracy, ponieważ szczególnie podczas uruchamiania drzwi muszą być wprawione w ruch duże masy i szczególnie ze względu na układ leżących przekątnie naprzeciwko siebie zakrzywionych płyt -co wywołuje jednoczesne zamykanie wejścia i wyjścia - muszą być poczynione szczególnie kosztowne przedsięwzięcia umożliwiające realizację drogi ewakuacji.
W opisach patentowych FR 357 401 i GB 487 418 przedstawiono konstrukcję trójskrzydłowych drzwi karuzelowych, w których wszystkie trzy skrzydła ukształtowane są jako oddzielone od siebie elementy i ułożyskowane są na centralnej osi obrotu. W każdym przypadku, jedno z tych skrzydeł może być wychylane lub przesuwane i tworzy zamknięcie na noc otworu wejściowego lub wyjściowego z budynku. Dwa pozostałe skrzydła utworzone są z dwu pojedynczych części, które składają się przy tworzeniu zamknięcia na noc. Taka konstrukcja drzwi jest pracochłonna i wymaga wiele dodatkowych prac przy ich montażu.
Przedmiotem wynalazku są drzwi karuzelowe, wyposażone w trzy skrzydła drzwiowe, obracające się w pozycji pracy wokół centralnej osi i wewnątrz walcowej ściany bębna ograniczającej skrzydła od zewnątrz. Ściana ta posiada przynajmniej dwa otwory, tworzące przynajmniej jedno wejście i jedno wyjście, a wyjście zamykane jest na noc za pomocą elementu skrzydła drzwiowego. Jedno skrzydło drzwiowe jest skrzydłem wychylającym się lub przemieszczającym z pozycji pracy do pozycji, w której zamykane jest wejście i/lub wyjście, i tworzy skrzydło zamykające drzwi na noc.
Istota wynalazku polega na tym, że dwa skrzydła ukształtowane są jako jednoczęściowe skrzydło podwójne, a trzecie skrzydło drzwiowe tworzy skrzydło zamknięcia drzwi na noc.
Korzystnie, skrzydło drzwiowe, tworzące skrzydło zamknięcia na noc,w obszarze osi obrotu jest połączone rozłącznie z nią, z sąsiednimi skrzydłami drzwiowymi lub z konstrukcją pokrycia, zwłaszcza z konstrukcją podłoża, a w obszarze ściany bębna, ograniczającym wejście, połączone jest przegubowo poprzez przegub obrotowy.
Drzwi według wynalazku posiadają obracającą się wspólnie z nimi konstrukcję pokrycia, na której usytuowana jest szyna prowadząca skrzydło zamknięcia na noc.
Szerokość skrzydła drzwiowego, tworzącego skrzydło zamknięcia na noc jest większa niż promień cylindrycznej ściany bębna.
Podwójne skrzydło drzwi według wynalazku, w obszarze osi obrotu posiada łukowate wygięcie, a skrzydło drzwiowe tworzące zamknięcie na noc jest przedłużone poza oś obrotu i w obszarze wygięcia przyłączone jest do skrzydła podwójnego, przy czym każde skrzydło drzwiowe skrzydła podwójnego posiada drzwi ewakuacyjne.
PL 192 898 B1
W rozwiązaniu według wynalazku, oś obrotu przecina skrzydło drzwiowe, tworzące zamknięcie na noc a podparcie obrotowe usytuowane na zamknięciu na noc jest redukowane lub obrotowe ułożyskowanie usytuowane jest na przylegającym skrzydle drzwiowym, korzystnie na skrzydle podwójnym.
Skrzydło drzwiowe, tworzące zamknięcie na noc, w pozycji, w której zamyka wejście lub wyjście zaryglowane jest w konstrukcji pokrycia i podłoża.
Konstrukcja drzwi karuzelowych według wynalazku, poprawia usytuowanie i ukształtowanie zamknięcia drzwi na noc, to znaczy pozwala ukształtować zamknięcie na noc, które jest niezawodne i stosunkowo tanie.
Według pomysłu zgodnego z wynalazkiem, dla uzyskania zamknięcia na noc, nie są potrzebne dodatkowo przemieszczane koncentrycznie w stosunku do ściany bębna skrzydła zamknięcia na noc lub pracochłonne płyty, tworzące część składową skrzydła i poruszające się ciągle wspólnie z nim.
Po zakończeniu ruchu drzwi karuzelowych, samoistnie jedno skrzydło drzwiowe, albo elementy kilku skrzydeł drzwi są rozłączane z pozycji, w której znajdują się, gdy drzwi się obracają i służą jako zamknięcie na noc.
To znaczy, że pomijając mechanizmy odryglowujące, względnie ryglujące i jedną lub większą ilość prowadnic szynowych -nie jest konieczny dodatkowy nakład pracy w zakresie budowy drzwi, jak również nie jest potrzebny dodatkowy materiał dla zmontowania zamknięcia na noc. Skrzydło drzwi itak istniejące, aby drzwi mogły działać zgodnie z przeznaczeniem, posiada tym samym podwójną funkcję mianowicie, gdy się porusza, pełni rolę skrzydła drzwiowego, a gdy drzwi karuzelowe pozostają w spoczynku, pełni rolę zamknięcia na noc.
Jest oczywiste, że zamknięcie na noc, przy odpowiednim ukształtowaniu mechanizmów wychylania lub przemieszczania skrzydła drzwiowego ze zgodnej z przeznaczeniem pozycji ruchu do pozycji zamknięcia na noc, nie musi być koniecznie ukształtowane przy wykorzystaniu jednego, pojedynczego skrzydła drzwiowego. Przykładowo mogą tu być wykorzystane dwa odcinki dwóch sąsiednich skrzydeł drzwiowych, które w pozycji zamknięcia połączą się w jedno zamknięcie na noc.
Według wynalazku, dla utworzenia zamknięcia na noc, przeznaczone do tego skrzydło drzwiowe przemieszczane jest do pozycji, w której swoją krawędzią końcową przylegającą do ściany bębna znajduje się ono bezpośrednio w obszarze ściany bębna ograniczającej wejście tak, że skrzydło to wtym obszarze może być przykładowo zamocowane obrotowo w konstrukcji pokrycia lub podłoża. Gdy nastąpi rozłączenie skrzydeł w obszarze osi środkowej, skrzydło drzwiowe może wychylić się do pozycji zamknięcia na noc i w obszarze jego krawędzi przeciwległej w stosunku do osi obrotu, również może być zaryglowane w konstrukcji pokrycia lub podłoża.
Rozłączne połączenie przegubowe skrzydła drzwiowego, służącego jako zamknięcie na noc może być dowolnie ukształtowane w obszarze osi środkowej. Połączenie to może nastąpić bezpośrednio w konstrukcji pokrycia i podłoża lub do wyboru na sąsiadującym skrzydle drzwi.
Przy tym nie jest również wymagane, aby połączenie przegubowe nastąpiło bezpośrednio w osi środkowej traktowanej jako miejsce geometryczne, ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy szerokość skrzydła drzwiowego tworzącego zamknięcie nanoc jest większa niż promień cylindrycznej ściany bębna. Może być to szczególnie pożądane, ze względu na wymiary otworu wejściowego lub wyjściowego.
Ponieważ przy wykorzystywaniu obracającej się wspólnie z drzwiami konstrukcji pokrycia, skrzydło podwójne i tak przyłączone jest do tej konstrukcji, skrzydło drzwiowe, służące jako zamknięcie na noc może zostać obrócone względem skrzydła podwójnego, które w znany sposób może być wyposażone w drzwi ewakuacyjne.
Jak napisano wyżej, dla uzyskania możliwie szeroko zabudowanego zamknięcia na noc, korzystne jest, aby skrzydło drzwiowe, tworzące zamknięcie na noc było przedłużone poza oś środkową czyli oś obrotu.
Zwolnienie zamknięcia na noc w pozycji zamknięcia może być również ukształtowane dowolnie. Wychodząc z tego założenia, że punkt obrotu skrzydła zamknięcia na noc utworzony jest poprzez obrotowe ułożyskowanie w konstrukcji pokrycia, dla osiągnięcia pozycji zamknięcia na noc, wymagane jest jedynie, aby skrzydło drzwiowe, tworzące zamknięcie na noc, w obszarze jego osi obrotu było zaryglowane jego swobodnie wychylającym się zakończeniem w konstrukcji pokrycia i podłoża.
Wychylenie skrzydła drzwiowego może być realizowane ręcznie lub automatycznie. Przy wychylaniu automatycznym do i z pozycji zamknięcia na noc, skrzydło drzwiowe jest przemieszczane za pomocą napędu.
PL 192 898 B1
Zaryglowanie skrzydła drzwiowego w jego pozycji podstawowej względnie pozycji zamknięcia na noc, może być również zautomatyzowane. W ten sposób możliwe jest przemieszczenie drzwi karuzelowych do pozycji podstawowej w godzinie zamknięcia i następnie rozłączenie zaryglowania skrzydła drzwiowego. W zastępstwie tego, skrzydło drzwiowe przemieszczane jest do pozycji zamknięcia na noc i jednocześnie ryglowane. W godzinie otwarcia proces przebiega odwrotnie.
Przedmiot wynalazku jest ujawniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok z góry drzwi karuzelowych w zgodnym z ustaleniem ustawieniu w chwili uruchomienia, a fig. 2 przedstawia widok z góry drzwi karuzelowych według fig. 1 wyposażonych w zamknięcie na noc.
Drzwi karuzelowe 1 według fig. 1 posiadają skrzydła drzwiowe oznaczone cyframi 2, 3 i 4, z których skrzydła drzwiowe 3 i 4 przyłączone są do podwójnego skrzydła 13. Skrzydło drzwiowe 2, 3 i 4, względnie podwójne skrzydło 13 ma możliwość obrotu wokół środkowej osi obrotu 7, a ich wolne końce prowadzone są poprzez oznakowane liczbą 11 uszczelnienia szczotkowe usytuowane na wewnętrznej powierzchni ściany bębna oznaczonej cyfrą 6.
Liczbą 16 oznaczony jest punkt przyłączenia lub połączenia przegubowego skrzydła drzwiowego 2 w obszarze łukowatego wygięcia 14 podwójnego skrzydła 13. Jak to można wywnioskować z fig. 1i 2, punkt połączenia przegubowego 16 leży poza osią obrotu 7, to znaczy skrzydło drzwiowe 2 jest przedłużone poza oś obrotu 7tak, że oś obrotu 7 przecina skrzydło drzwiowe 2.
Między ścianami bębna 6, do których od strony zewnętrznej przyłączone są ściany łączące 10, utworzone jest wejście oznaczone literą E i wyjście oznaczone literą A, ograniczone po bokach słupkami 9.
W przypadku skrzydła drzwiowego 2, przegub obrotowy, leżący w obszarze uszczelnienia szczotkowego oznaczony jest cyfrą 8. Przegub ten stanowi przykładowo łożysko obrotowe utworzone między skrzydłem drzwi 2 i konstrukcją pokrycia.
Punkt połączenia przegubowego 16 skrzydła drzwiowego 2 może być ukształtowany dowolnie, zasadnicze dla wynalazku jest tylko rozłączne połączenie tego punktu połączenia przegubowego z konstrukcją pokrycia lub podłoża, lub z sąsiadującym skrzydłem podwójnym 13. Punkt połączenia przegubowego 16, w przeciwieństwie do przedstawionego tu przykładu wykonania, może bezpośrednio zbiegać się z osią obrotu 7.
Szerokość skrzydła drzwiowego 2 w tym przykładzie wykonania jest tak dobrana, że skrzydło to sięga poza oś obrotu 7, co pozwala na to, że za pomocą skrzydła drzwiowego 2 działającego jako zamknięcie na noc, można zamknąć możliwie szeroki otwór wejściowy. W tym celu skrzydło drzwiowe 2, w obszarze przegubu obrotowego 8, jest w stosowny sposób zaryglowane w konstrukcji podłoża, tworząc przegub wychylny. Natomiast w obszarze punktu połączenia przegubowego 16, skrzydło drzwiowe 2 jest tak rozłącznie połączone z konstrukcją pokrycia, lub podłoża, że wychylając się wokół przegubu obrotowego 8, prowadzone jest w sposób wymuszony w umieszczonej w konstrukcji pokrywy, szynie 12 i może wychylić się do pozycji przedstawionej na fig. 2.
Wolne zakończenie skrzydła drzwiowego 2, oznaczone liczbą 17, służy obecnie jako skrzydło zamknięcia na noc 5 i zaryglowane jest w stosowny sposób - przykładowo poprzez zasuwnicę w konstrukcji pokrycia lub podłoża.
Na figurze 2 drzwi ewakuacyjne usytuowane w podwójnym skrzydle drzwiowym zostały oznaczone liczbą 15. Przy odpowiednim ukształtowaniu elementów prowadzących w obszarze konstrukcji pokrycia, jak również przy odpowiednich urządzeniach odryglowujących i ryglujących mogą być przemieszczone tylko drzwi ewakuacyjne 15 lub odcinki jednego lub wielu skrzydeł drzwiowych 2 do 4, tworzące skrzydło zamknięcia na noc 5.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc, wyposażone w trzy skrzydła drzwiowe, obracające się w pozycji pracy wokół centralnej osi i wewnątrz walcowej ściany bębna ograniczającej skrzydła od zewnątrz, przy czym ściana ta posiada przynajmniej dwa otwory, tworzące przynajmniej jedno wejście i jedno wyjście, a wyjście zamykane jest na noc za pomocą elementu skrzydła drzwiowego, przy czym jedno skrzydło drzwiowe jest skrzydłem wychylającym się lub przemieszczającym z pozycji pracy do pozycji, w której zamykane jest wejście i/lub wyjście, i tworzy skrzydło zamykające drzwi na noc, znaPL 192 898 B1 mienne tym, że dwa skrzydła (3, 4) ukształtowane są jako jednoczęściowe skrzydło podwójne (13) i tym, że trzecie skrzydło drzwiowe tworzy skrzydło zamknięcia drzwi na noc (5).
  2. 2. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że skrzydło drzwiowe (2), tworzące skrzydło zamknięcia na noc (5), w obszarze osi obrotu (7) jest połączone rozłącznie z nią, z sąsiednimi skrzydłami drzwiowymi (3, 4) lub z konstrukcją pokrycia, korzystnie konstrukcją podłoża, a w obszarze ściany bębna (6) ograniczającym wejście (E), korzystnie wyjście (A), połączone jest przegubowo poprzez przegub obrotowy (8).
  3. 3. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że posiadają obracającą się wspólnie z nimi konstrukcję pokrycia, na której usytuowana jest szyna prowadząca (12), prowadząca skrzydło zamknięcia na noc (5).
  4. 4. Drzwi według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że szerokość skrzydła drzwiowego (2), tworzącego skrzydło zamknięcia na noc (5) jest większa niż promień cylindrycznej ściany bębna (6).
  5. 5. Drzwi według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że podwójne skrzydło (13) w obszarze osi obrotu (7) posiada łukowate wygięcie (14) i tym, że skrzydło drzwiowe (2) tworzące zamknięcie na noc (5) jest przedłużone poza oś obrotu (7) i w obszarze wygięcia (14) przyłączone jest do skrzydła podwójnego (13).
  6. 6. Drzwi według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że każde skrzydło drzwiowe (3, 4) podwójnego skrzydła (13) posiada drzwi ewakuacyjne (15).
  7. 7. Drzwi według zastrz. 2, znamienne tym, że oś obrotu (7) przecina skrzydło drzwiowe (2) tworzące zamknięcie na noc (5) i tym, że podparcie obrotowe usytuowane na zamknięciu na noc (5) jest redukowane.
  8. 8. Drzwi według zastrz. 2, znamienne tym, że oś obrotu (7) przecina skrzydło drzwiowe (2) tworzące zamknięcie na noc (5) a obrotowe ułożyskowanie usytuowane jest na przylegającym skrzydle drzwiowym (3, 4), korzystnie na podwójnym skrzydle (13).
  9. 9. Drzwi według zastrz. 2, znamienne tym, że skrzydło drzwiowe (2), tworzące zamknięcie na noc (5), w pozycji, w której zamyka wejście (F) lub wyjście (A) zaryglowane jest w konstrukcji pokrycia i podłoża.
PL342389A 1998-12-16 1998-12-16 Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc PL192898B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL342389A PL192898B1 (pl) 1998-12-16 1998-12-16 Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/EP1998/008521 WO2000036262A1 (de) 1998-12-16 1998-12-16 Karusseltür mit nachtabschluss
PL342389A PL192898B1 (pl) 1998-12-16 1998-12-16 Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL342389A1 PL342389A1 (en) 2001-06-04
PL192898B1 true PL192898B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=37715974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL342389A PL192898B1 (pl) 1998-12-16 1998-12-16 Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL192898B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL342389A1 (en) 2001-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5601131A (en) Canopy-forming door
PL217336B1 (pl) Okno dachowe, zwłaszcza oddymiające, ze skrzydłem obrotowym
ES2341218T3 (es) Pared corrediza con varios elementos de pared lateralmente desplazables.
CN101936117B (zh) 推拉平开门窗
US4537237A (en) Louvering overhead sectional door
AU755125B2 (en) Revolving door with a night closing panel
RU2123570C1 (ru) Шлюзообразная проходная для персонала
HU217945B (hu) Összekötő készülék lakótéri tetőablak szárnyának beépítéséhez a béléstokba
CN201763156U (zh) 推拉平开门窗
PL220967B1 (pl) Okno uchylno-obrotowe, zwłaszcza dachowe
PL192898B1 (pl) Drzwi karuzelowe z zamknięciem na noc
PT897448E (pt) Portao seccionado
US6015003A (en) Sectional overhead door construction
EP2252759B1 (de) Profilsystem mit einem aufsatz-rollladenkasten mit revisionsklappe
EP3730716B1 (en) Roof window with improved covering arrangement and method of providing a roof window with improved covering arrangement
EP3623560B1 (en) Displacement system comprising locking system
KR200172105Y1 (ko) 슬라이딩스윙문 처짐 방지 구조물
KR102665530B1 (ko) 접철이 가능한 사다리식 대문
RU2078895C1 (ru) Ворота подъемно-поворотные
JPH08114073A (ja) 後付け面格子
WO1996022440A1 (en) A device for a sliding door
SU1231198A1 (ru) Подъемно-поворотные ворота
SU1362808A1 (ru) Устройство дл открывани и закрывани люка
JP3081053B2 (ja) 折畳み自在のサンルーム
SU1218045A1 (ru) Окно

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091216