PL192606B1 - Wiertarka do skał i rama montażowa - Google Patents

Wiertarka do skał i rama montażowa

Info

Publication number
PL192606B1
PL192606B1 PL351613A PL35161300A PL192606B1 PL 192606 B1 PL192606 B1 PL 192606B1 PL 351613 A PL351613 A PL 351613A PL 35161300 A PL35161300 A PL 35161300A PL 192606 B1 PL192606 B1 PL 192606B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mounting frame
drill
axial support
rock drill
rotary device
Prior art date
Application number
PL351613A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351613A1 (en
Inventor
Jarmo Heinonen
Jorma Mäki
Original Assignee
Sandvik Tamrock Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sandvik Tamrock Oy filed Critical Sandvik Tamrock Oy
Publication of PL351613A1 publication Critical patent/PL351613A1/xx
Publication of PL192606B1 publication Critical patent/PL192606B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B6/00Drives for drilling with combined rotary and percussive action
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B6/00Drives for drilling with combined rotary and percussive action
    • E21B6/02Drives for drilling with combined rotary and percussive action the rotation being continuous
    • E21B6/04Separate drives for percussion and rotation

Landscapes

  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Door And Window Frames Mounted To Openings (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Percussive Tools And Related Accessories (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Abstract

1. Wiertarka do skal, która mozna montowac w sposób zapewniajacy manewrowanie nia wzgledem belki podajacej, w sklad której to wiertarki do skal wchodzi urzadzenie obrotowe i urzadzenie udarowe oraz rama montazowa do montazu urzadzenia obrotowego i urzadzenia udarowego, która to rama montazowa zawiera osiowa podpore, dzieki której rama montazowa jest skonstruowana do odbierania sil posuwu i odskokowych skierowanych na wiertarke do skal i przenoszenia ich na belke podajaca i urzadzenie podajace, przy czym rama monta- zowa jest osadzona w belce podajacej za po- moca klocków slizgowych przymocowanych do ramy montazowej, znamienna tym, ze co naj- mniej urzadzenie obrotowe (2) lub urzadzenie udarowe (3) wiertarki do skal jest wymiennym modulem, a osiowa podpora (14) ramy monta- zowej (9) ma co najmniej jedna powierzchnie zlaczna (18), do której montuje sie i, z której odpowiednio demontuje sie wymienny modul bez demontazu konstrukcji wiertarki. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wiertarka do skał przeznaczona do takiego montażu, żeby można było nią manewrować względem belki podającej oraz rama montażowa będąca częścią wiertarki do skał.
W górnictwie stosuje się urządzenia wiercące skałę, w których na ruchomej platformie znajduje się jeden lub więcej wysięgników, a na swobodnych końcach wysięgników znajduje się belka podająca i wiertarka do skał. W dotychczasowych rozwiązaniach, z których jedno przedstawiono na fig. 1, wiertarkę do skał tworzy się łącząc urządzenie obrotowe 2 i urządzenie udarowe 3 w jeden obiekt za pomocą śrub łączących 1 albo za pomocą innych środków. Taki rodzaj wiertarki do skał jest zazwyczaj łączony za pomocą złącza śrubowego poprzez łapy 4 w płaszczu wiertarki do skał z wózkiem 5, który może przemieszczać się wzdłuż podłużnej osi belki podającej 6 za pomocą elementów zasilających, takich jak przewody energetyczne i napędzające je cylindry hydrauliczne. Dosunięcie wiertarki do skał uzyskuje się przemieszczając wózek i połączoną z nim wiertarkę do skał wzdłuż górnej powierzchni belki podającej, przy czym wiertarka jest podparta klockami ślizgowymi 7 znajdującymi się na wózku. W trakcie wiercenia w skale powstają duże siły, kiedy wiertarka do skał jest w trakcie wiercenia dociskana do skały, a następnie kiedy uderzenia urządzenia udarowego odbijają się od obiektu, w którym się wierci, wzdłuż konstrukcji żerdzi wiertniczej z powrotem ku wiertarce do skał. Siły te są źródłem problemów o ile chodzi o trwałość struktur wiertarek do skał. Ponieważ obecne wiertarki do skał są wykonane z bloków montowanych ze sobą za pomocą powierzchni złącznych pomiędzy nimi, w powierzchniach tych zawsze pojawiają się małe ruchy, powodując zużycie i odkształcanie powierzchni. W wyniku tego może okazać się konieczne przerwanie używania wiertarki do skał w celu przeprowadzenia jej konserwacji, pomimo, że ani urządzenie obrotowe ani urządzenie udarowe nie wymagają naprawy. Powoduje to dodatkowe przerwy w produkcji i dodatkowe koszty. Ponadto, ponieważ siły skierowane na wiertarkę do skał są przenoszone przez płaszcz wiertarki na wózek, płaszcz powinien być masywny.
W amerykańskiej publikacji nr 4,842,079 ujawniono wiertarkę do skał, której korpus ma cylindryczne komory. W tym wypadku urządzenie udarowe i urządzenie obrotowe są pakietami, które są zablokowane wewnątrz komory za pomocą pokryw końcowych. Pakiety te muszą mieć pewien kształt i wymiary, żeby wchodziły w swoje komory, żeby blokowały się w miejscu za pomocą pokryw końcowych oraz żeby działały. Ponadto pakiety te potrzebują do pracy osadzenia w komorze. Na ogół pakiety trzeba również dokładnie umieszczać w komorze tak, żeby można było podłączyć niezbędne przewody na czynnik pod ciśnieniem pomiędzy komorą a pakietem, co umożliwia działanie urządzenia.
Celem wynalazku jest zapewnienie nowego typu wiertarki do skał i ramy montażowej do montowania wiertarki do skał w taki sposób, żeby wyeliminować problemy występujące w znanych rozwiązaniach.
Wiertarka do skał, którą można montować w sposób zapewniający manewrowanie nią względem belki podającej, w skład której to wiertarki do skał wchodzi urządzenie obrotowe i urządzenie udarowe oraz rama montażowa do montażu urządzenia obrotowego i urządzenia udarowego, która to rama montażowa zawiera osiową podporę, dzięki której rama montażowa jest skonstruowana do odbierania sił posuwu i odskokowych skierowanych na wiertarkę do skał i przenoszenia ich na belkę podającą i urządzenie podające, przy czym rama montażowa jest osadzona w belce podającej za pomocą klocków ślizgowych przymocowanych do ramy montażowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej urządzenie obrotowe lub urządzenie udarowe wiertarki do skał jest wymiennym modułem, a osiowa podpora ramy montażowej ma co najmniej jedną powierzchnię złączną, do której montuje się i z której odpowiednio demontuje się wymienny moduł bez demontażu konstrukcji wiertarki.
Korzystnie rama montażowa zawiera dwie podłużne belki równoległe do belki podającej oraz rama montażowa zawiera osiową podporę umieszczoną pomiędzy belkami, przy czym osiowa podpora jest elementem płytowym wyposażonym w powierzchnie złączne na obu stronach do montażu modułu urządzenia obrotowego i odpowiednio, modułu urządzenia udarowego.
Korzystnie korpus urządzenia obrotowego stanowi część ramy montażowej, a na korpusie urządzenia obrotowego od strony urządzenia udarowego znajduje się powierzchnia złączna do osadzania modułu urządzenia udarowego, w wyniku czego osiowa podpora jest utworzona przez korpus urządzenia obrotowego i powierzchnię złączną.
PL 192 606 B1
Korzystnie osiowa podpora zawiera osiową oporę skonstruowaną do odbierania i tłumienia sił osiowych działających na wiertarkę.
Rama montażowa, która jest częścią wiertarki do skał i która zawiera elementy do łączenia urządzenia obrotowego z urządzeniem udarowym należących do wiertarki do skał, przy czym do ramy montażowej mocuje się klocki ślizgowe dla umożliwienia manewrowania ramą montażową i całą wiertarką do skał względem belki podającej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że rama montażowa zawiera co najmniej jedną powierzchnię złączną, do której jest montowany wymienny moduł urządzenia obrotowego i/lub urządzenia udarowego.
Korzystnie rama montażowa zawiera elementy do mocowania elementów podających.
Korzystnie rama montażowa zawiera dwie zasadniczo równoległe podłużne belki umieszczone w pewnej odległości od siebie oraz płytową osiową podporę, na której z obu jej stron znajdują się powierzchnie złączne do montażu wymiennego modułu urządzenia obrotowego lub urządzenia udarowego, przy czym osiowa podpora jest umieszczona pomiędzy podłużnymi belkami w przybliżeniu w środku, a powierzchnie złączne są usytuowane zasadniczo prostopadle do podłużnych belek.
Korzystnie płaszcz urządzenia obrotowego stanowi część struktury ramy montażowej.
Podstawową koncepcją wynalazku jest to, że w skład wiertarki do skał wchodzi urządzenie obrotowe i urządzenie udarowe, z których co najmniej jedno jest wymiennym modułem. Kolejną koncepcją wynalazku jest to, że w skład wiertarki do skał wchodzi rama montażowa, na której są zamontowane urządzenie obrotowe i urządzenie udarowe, przy czym są one zamontowane w taki sposób, że łącznie urządzenie obrotowe, urządzenie udarowe i rama montażowa stanowią wiertarkę. Rama montażowa składa się z belek równoległych do belki podającej, do których są zamocowane klocki ślizgowe, oraz osiowej podpory poprzecznej do belek, za pomocą której urządzenie obrotowe i urządzenie udarowe są zamontowane do ramy montażowej. Na ramę montażową działają siły do przemieszczania wiertarki i odpowiednio rama ta odbiera siły skierowane z żerdzi wiertniczej na wiertarkę i przenosi je na urządzenie podające. Ponadto główną koncepcją zalecanego przykładu wykonania według wynalazku jest to, że na obu stronach płytowej podpory osiowej znajdują się powierzchnie łączące dla urządzenia obrotowego i - odpowiednio -dla urządzenia udarowego. Zatem zarówno urządzenie obrotowe, jak i udarowe mogą być w prosty sposób wymiennymi modułami. Zasadniczą koncepcją innego korzystnego przykładu wykonania wynalazku jest to, że korpus urządzenia obrotowego jest częścią ramy montażowej. Następnie osiowa podpora jest wykonana z płaszcza urządzenia obrotowego i powierzchni łączącej na jego tylnym końcu, na której to powierzchni łączącej można montować urządzenie udarowe.
Zaletę wynalazku stanowi to, że wskutek obecności ramy montażowej istnieje możliwość lepszego regulowania niż przedtem sił podających i powrotnych skierowanych na wiertarkę do skał, ponieważ są one przenoszone w korzystny sposób za pomocą ramy montażowej bezpośrednio na belkę podającą i na znajdujące się tam elementy przenoszące wiertarki. Umożliwia to unikanie uszkodzeń i zużycia powodowanego przez te siły w strukturach wiertarki i na powierzchniach łączących różnych bloków wiertarki. Ponadto zaletą wynalazku jest to, że nie jest już konieczne stosowanie oddzielnego wózka pomiędzy belką podającą a wiertarką, ale, wskutek obecności ramy montażowej, wiertarkę do skał można umieścić bezpośrednio na belce podającej. Ponieważ taki wózek jest zbędny, więc nie trzeba go również produkować. Cała struktura staje się prostsza i bardziej wytrzymała. Kolejną zaletą wynalazku jest to, że rama montażowa umożliwia formowanie modułowej wiertarki. W ten sposób istnieje możliwość wygodnego zmieniania urządzenia udarowego i/lub urządzenia obrotowego w wiertarce za pomocą powierzchni złącznej ramy montażowej. Następnie można ze sobą łączyć różne urządzenia obrotowe i urządzenia udarowe o różnych końcówkach wylotowych i właściwościach wcelu uzyskania możliwie najlepszej kombinacji do każdego celu. Obecnie istnieje możliwość wytwarzania pewnych podstawowych modułów, które następnie można łączyć do różnych zastosowań. Wten sposób znacznie obniża się koszty produkcji w porównaniu z koniecznością budowy oddzielnych konstrukcji do każdego zastosowania. Ponieważ równocześnie można szybko odłączać uszkodzony albo wymagający konserwacji moduł, nawet na miejscu wiercenia bez konieczności demontażu całej konstrukcji, i wymiany go na moduł sprawny, więc obsługa i konserwacja wiertarki stają się znacznie łatwiejsze. W znanych dotychczas rozwiązaniach trzeba było wymieniać albo całą wiertarkę albo demontować ją w celu przeprowadzenia zabiegów konserwacyjnych, natomiast obecnie, dzięki konstrukcji według wynalazku, nie ma potrzeby odłączania lub demontażu całej wiertarki, ale trzeba tylko odłączyć uszkodzony moduł. Postępowanie serwisowe wobec urządzenia obrotowego i urządzenia udarowego zazwyczaj różnią się od siebie ze względu na inną konstrukcję i zasadę działania. Na
PL 192 606 B1 odstępy pomiędzy zabiegami konserwacyjnymi w tych zespołach wpływa również ich użycie. Zatem urządzenie obrotowe i urządzenie udarowe nie muszą ulec uszkodzeniu, ani też wymagać obsługi konserwacyjnej w tym samym czasie, więc dzięki wynalazkowi istnieje możliwość przeprowadzenia obsługi tylko modułu wymagającego naprawy. Następnie uszkodzony, wymieniony moduł można serwisować w lepszych warunkach i ponownie użyć później. Takie rozwiązanie pomaga również uniknąć przerw konserwacyjnych i związanych z tym kosztów, ponieważ uszkodzona wiertarka do skał może teraz być szybko przywrócona do stanu umożliwiającego jej użycie. Reasumując, istnieje możliwość uniknięcia problemów powodowanych przez siły posuwu i odskokowe skierowane na wiertarkę, zapewnienia prostszej konstrukcji bez wózka, wprowadzenia na rynek, wskutek modułowej konstrukcji, skutecznych wiertarek do skał przeznaczonych do wszystkich zapotrzebowań, oraz tworzenia znaczących oszczędności wskutek łatwości konserwacji i prac naprawczych oraz krótszych przerw konserwacyjnych.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rozwiązanie znane z dotychczasowego stanu techniki, fig. 2 - wiertarkę do skał według wynalazku, w schematycznym rzucie perspektywicznym, fig. 3 - wiertarkę do skał zfig. 2, w schematycznym rzucie od czoła, a fig. 4 -tą samą konstrukcję z boku, fig. 5a - strukturę możliwej ramy montażowej widoczną od strony urządzenia obrotowego, schematycznie, a fig. 5b -tą samą ramę montażową widoczną od strony urządzenia udarowego, oraz fig. 6 - drugą ramę montażową według wynalazku oraz utworzoną wokół niej wiertarkę do skał, w schematycznym rzucie perspektywicznym.
Na figurze 1 pokazano rozwiązanie znane ze stanu techniki, do którego odwołano się w paragrafie opisującym dotychczasowy stan techniki na stronie 1.
Na figurze 2 pokazano w uproszczeniu, ze względu na czytelność, wiertarkę do skał według wynalazku. Na przednim końcu wiertarki do skał znajduje się urządzenie obrotowe 2 do obracania żerdzi wiertniczej oraz sprzężonego z nią wiertła. W skład wiertarki wchodzi również urządzenie udarowe 3 wytwarzające udary intensyfikujące wiercenie. Działanie i konstrukcja urządzenia obrotowego 2 i urządzenia udarowego 3 są powszechnie znane w tej dziedzinie techniki, a zatem nie ma tutaj potrzeby ich szczegółowego opisywania. W rozwiązaniu pokazanym na figurze, urządzenie obrotowe 2 i urządzenie udarowe 3 są oddzielnymi modułami, które są zamontowane za pomocą śrub mocujących 8a do 8h, albo podobnych łączników, do osiowej podpory 14 ramy montażowej 9, na powierzchniach złącznych 18 w osiowej podporze 14. Moduł zamontowany na powierzchni złącznej 18 osiowej podpory 14 ma swój własny korpus. Wtedy wystarcza, że moduł jest podparty tylko na powierzchni złącznej 18 osiowej podpory 14. W porównaniu z różnymi pakietowymi częściami wymiennymi, taki typ modułu jest łatwy i szybki do wymiany w jednej części. Ponadto, ponieważ moduł ma własny korpus i płaszcz zewnętrzny, więc manewrowanie nim, na przykład w trakcie wymiany lub konserwacji, jest łatwe. Rama montażowa 9 jest zasadniczą częścią struktury wiertarki, ponieważ bez ramy montażowej modułów nie można użyć do wiercenia. Wiertarka jest umieszczona za pomocą ramy montażowej 9 bezpośrednio na belce podającej 40 wiertarki do skał w taki sposób, że można nią manewrować względem niej i bez oddzielnego wózka. Do dolnej powierzchni ramy montażowej 9 są przymocowane klocki ślizgowe 10a i 10b lub podobne elementy tak, żeby działały jak elementy łożyskujące pomiędzy ramą montażową 9 a belką podającą 40. W skład takiego klocka ślizgowego wchodzi na ogół korpus i wymienna zużywalna wkładka 50. Korzystnie, klocki ślizgowe 10a, 10b są przymocowane za pomocą złącza śrubowego albo podobnego tak, żeby można je było wygodnie zastąpić po zużyciu zużywalnych wkładek 50. Na figurze tej pokazano również łapę 11na przednim końcu ramy montażowej 9, do której jest przymocowany przewód zasilający 60lub podobny przeznaczony do przenoszenia siły zapewniającej ruch posuwowy z cylindra hydraulicznego albo odpowiedniego siłownika na ramę montażową 9. Odpowiednio, wtylnym końcu ramy montażowej 9, z obu jej stron, znajdują się kołki 12 lub podobne, do których można podłączyć elementy, za pomocą których wiertło jest ciągnięte z powrotem. Dla przejrzystości, urządzenie obrotowe 2, urządzenie udarowe 3 i klocki ślizgowe 10a, 10b są pokazane oddzielnie od ramy montażowej 9.
Na figurze 3 pokazano wiertarkę z fig. 2 w rzucie od czoła, tj. w widoku od strony żerdzi wiertniczej. Odpowiednio, na fig. 4 pokazano rzut z boku wiertarki. Jak widać na tych figurach, łapa 11 i kołki 12 potrzebne do przemieszczania wiertarki są umieszczone na ramie montażowej 9 za pomocą poprzecznych podpór 11a i 12a znajdujących się pomiędzy belkami. Te podpory mogą równocześnie podtrzymywać belki do siebie nawzajem.
PL 192 606 B1
Na figurze 5a pokazano ramę montażową 9 w rzucie od czoła, a na fig. 5b w rzucie z tyłu. Jak już stwierdzono wcześniej, rama montażowa 9 tworzy ramę wiertarki, do której są montowane urządzenie obrotowe 2 i urządzenie udarowe 3. Rama montażowa 9 działa jako element przenoszący siły i platforma montażowa dla modułów. Korzystnie, rama montażowa 9 składa się z belek 13a i 13b biegnących równolegle do belki podającej 40. W skład ramy montażowej 9 wchodzi również osiowa podpora 14 umieszczona na belkach 13a, 13b, która, w przykładzie pokazanym na figurze, jest płytowym elementem umieszczonym poprzecznie pomiędzy belkami 13 a, 13b. Osiowa podpora 14 jest w przybliżeniu prostopadła do belek 13a i 13b i, korzystnie, jest oparta na belkach 13a, 13b za pomocą krzywoliniowych lub trójkątnych sekcji, w wyniku czego osiowa podpora 14 zapewnia prawidłowe przenoszenie na siebie sił posuwu i odskokowych. Osiowa podpora 14 łączy również belki 13a, 13b ze sobą. Belki 13a i 13b korzystnie zawierają podpory skierowane ku górze przy podporze osiowej 14, do których osiową podporę 14 wykonaną z materiału płytowego łączy się następnie na stałe techniką spawania albo też umożliwia się jej odłączanie za pomocą kombinacji zaciskania formy i połączenia śrubowego. Naturalnie, rama montażowa 9 może być również wykonana techniką odlewania, w której to sytuacji jest to jednolity kawałek. W osiowej podporze 14 znajdują się otwory pod śruby montażowe 8a do 8f. Ponadto, naturalnie, znajduje się w niej otwór, którym udar, powstały w wyniku działania urządzenia udarowego, jest przenoszony na trzon wiertarki bezpośrednio za pomocą tłoka albo za pomocą wychodzącego z niego kołka. W otworze może znajdować się złączka stożkowa ułatwiająca montaż modułów.
Urządzenie obrotowe 2 jest przymocowane do ramy montażowej 9 za pomocą śrub 8a do 8d przechodzących przez osiową podporę 14 i śrub 8e i 8f nakręconych na osiową podporę 14. Urządzenie udarowe 3 jest również przymocowane za pomocą śrub 8a do 8d i śrub 8g i 8 h nakręconych na osiową podporę 14. Zatem śruby 8ado 8d łączą urządzenie obrotowe 2, urządzenie udarowe 3 i ramę montażową 9 ze sobą. Zatem odłączenie urządzenia obrotowego 2 lub urządzenia udarowego 3 wymaga odkręcenia śrub mocujących 8a do 8d. Po odkręceniu śrub 8a do 8 d moduły nadal pozostają na miejscu do czasu odkręcenia specyficznych dla danego modułu śrub 8e i 8f oraz, odpowiednio, 8g i8h. Zatem moduły te można odłączać od ramy montażowej 9 oddzielnie. Naturalnie, moduły te można mocować również w inny sposób oraz używać do tego innych rodzajów odpowiednich elementów mocujących.
Na figurze 5a pokazano szczegółowo osiową oporę 15 osadzoną, korzystnie, w ramie montażowej 9, która to opora ma tłumić udary, tj. odskoki urządzenia udarowego 3 cofającego się od obiektu, w którym się wierci. Osiowa opora 15 zawiera tłoki umieszczone w komorach cylindrowych 16 utworzonych w kole, które to tłoki są połączone w taki sposób, że pod działaniem sił odskokowych, mogą przemieszczać się do tyłu w komorach cylindrowych, wtłaczając równocześnie płyn hydrauliczny do przestrzeni na płyn hydrauliczny, połączonej z tylną częścią komór cylindrowych, przy czym przestrzeń na płyn hydrauliczny jest również połączona z akumulatorem ciśnienia lub podobnym zespołem. Osiowa opora 15 może być nieruchoma względem osiowej podpory 14, ale, korzystnie, jest oddzielnym, łatwo odłączalnym i wymiennym elementem składowym, który jest umieszczony w osiowej podporze w obudowie przeznaczonej dla niej i zablokowana na miejscu za pomocą, na przykład, wkrętu blokującego. Na fig. 5a i 5b pokazano również, że na dolnych powierzchniach belek ramy montażowej 9 można wykonać wgłębienia 17 w celu silnego zamocowania klocków ślizgowych 10a, 10b.
Na figurze 6 pokazano drugie korzystne zastosowanie wiertarki do skał i ramy montażowej według wynalazku. W rozwiązaniu tym, rama montażowa 9 zawiera mającą kształt litery U belkę z korpusem urządzenia obrotowego 2 umieszczonym na jej zamkniętym końcu. Ponadto, na płaszczu urządzenia obrotowego 2, od strony urządzenia udarowego 3, jest uformowana powierzchnia złączna 18 do montażu urządzenia udarowego 3. W rozwiązaniu tym, płaszcz urządzenia obrotowego 2 i powierzchnia złączna 18 tworzą podporę osiową 14 ramy montażowej 9. Jak w rozwiązaniach opisanych na fig. 2 do 5, również w tym rozwiązaniu, do dolnej powierzchni ramy montażowej 9 są przymocowane klocki ślizgowe 10a, 10b. W ramie tej mogą być również osadzone elementy do łączenia elementów podających. Urządzenie wewnątrz płaszcza urządzenia obrotowego 2 można wymieniać otwierając przód urządzenia obrotowego 2. Urządzenie udarowe 3 jest natomiast modułem, który można wygodnie zastąpić w całości. Przedstawiona struktura jest dostosowana do rozwiązań, w których konieczne jest zapewnienie możliwości użycia różnych urządzeń udarowych w wiertarce do skał.
Zadaniem rysunku oraz związanego z nim opisu jest jedynie zilustrowanie koncepcji wynalazku. Wynalazek może się zmieniać w szczegółach w zakresie określonym w zastrzeżeniach patentowych. Zewnętrzne wymiary modułów, które mają być montowane na powierzchni złącznej podpory osiowej,
PL 192 606 B1 mogą się zmieniać. Wystarczy, żeby powierzchnie złączne modułu i podpory osiowej pasowały do siebie oraz, żeby zewnętrzne wymiary modułu, który ma być zamontowany, nie przeszkadzały w używaniu wiertarki do skał. Zatem rozwiązanie umożliwia stosowanie modułów różniących się elementami wylotowymi, właściwościami i wymiarami w zależności od przeznaczenia danej wiertarki do skał. Nawet w przypadku, kiedy na figurach i ich opisie przedstawiono tylko obecne ramy montażowe o strukturze belkowej, to, oczywiście, konstrukcja może być również innego typu. Na przykład, rama montażowa może być wykonana z podstawą płytową, do której, w zależności od struktury, jest przymocowana poprzeczna płytowa podpora osiowa albo podpora osiowa uformowana przez korpus urządzenia obrotowego i jego powierzchnię złączną. Istnieje również możliwość, że zarówno urządzenie udarowe jak i urządzenie obrotowe są umieszczone na jednej stronie osiowej podpory.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wiertarka do skał, którą można montować w sposób zapewniający manewrowanie nią względem belki podającej, w skład której to wiertarki do skał wchodzi urządzenie obrotowe i urządzenie udarowe oraz rama montażowa do montażu urządzenia obrotowego i urządzenia udarowego, która to rama montażowa zawiera osiową podporę, dzięki której rama montażowa jest skonstruowana do odbierania sił posuwu i odskokowych skierowanych na wiertarkę do skał i przenoszenia ich na belkę podającą i urządzenie podające, przy czym rama montażowa jest osadzona w belce podającej za pomocą klocków ślizgowych przymocowanych do ramy montażowej, znamienna tym, że co najmniej urządzenie obrotowe (2) lub urządzenie udarowe (3) wiertarki do skał jest wymiennym modułem, a osiowa podpora (14) ramy montażowej (9) ma co najmniej jedną powierzchnię złączną (18), do której montuje się i, z której odpowiednio demontuje się wymienny moduł bez demontażu konstrukcji wiertarki.
2. Wiertarka według zastrz. 1, znamienna tym, że rama montażowa (9) zawiera dwie podłużne belki (13a, 13b), równoległe do belki podającej (40) oraz rama montażowa (9) zawiera osiową podporę (14) umieszczoną pomiędzy belkami (13a, 13b), przy czym osiowa podpora (14) jest elementem płytowym wyposażonym w powierzchnie złączne (18) na obu stronach do montażu modułu urządzenia obrotowego (2) i, odpowiednio, modułu urządzenia udarowego (3).
3. Wiertarka według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus urządzenia obrotowego (2) stanowi część ramy montażowej (9), a na korpusie urządzenia obrotowego (2) od strony urządzenia udarowego (3) znajduje się powierzchnia złączna (18) do osadzania modułu urządzenia udarowego (3), w wyniku czego osiowa podpora (14) jest utworzona przez korpus urządzenia obrotowego (2) i powierzchnię złączną (18).
4. Wiertarka według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że osiowa podpora (14) zawiera osiową oporę (15) skonstruowaną do odbierania i tłumienia sił osiowych działających na wiertarkę.
5. Rama montażowa, która jest częścią wiertarki do skał i która zawiera elementy do łączenia urządzenia obrotowego z urządzeniem udarowym należących do wiertarki do skał, przy czym do ramy montażowej mocuje się klocki ślizgowe dla umożliwienia manewrowania ramą montażową i całą wiertarką do skał względem belki podającej, znamienna tym, że rama montażowa (9) zawiera co najmniej jedną powierzchnię złączną (18), do której jest montowany wymienny moduł urządzenia obrotowego (2) i/lub urządzenia udarowego (3).
6. Rama według zastrz. 5, znamienna tym, że rama montażowa (9) zawiera elementy do mocowania elementów podających.
7. Rama według zastrz. 5 albo 6, znamienna tym, że zawiera dwie zasadniczo równoległe podłużne belki (13a, 13b) umieszczone w pewnej odległości od siebie oraz płytową osiową podporę (14), na której z obu jej stron znajdują się powierzchnie złączne (18) do montażu wymiennego modułu urządzenia obrotowego (2) lub urządzenia udarowego (3), przy czym osiowa podpora (14) jest umieszczona pomiędzy podłużnymi belkami (13a, 13b) w przybliżeniu w środku, a powierzchnie złączne (18) są usytuowane zasadniczo prostopadle do podłużnych belek (13a, 13b).
8. Rama według zastrz. 5 albo 6, znamienna tym, że płaszcz urządzenia obrotowego (2) stanowi część struktury ramy montażowej (9).
PL351613A 1999-07-02 2000-06-29 Wiertarka do skał i rama montażowa PL192606B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI991526A FI108668B (fi) 1999-07-02 1999-07-02 Kallioporakone ja kiinnitysrunko

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351613A1 PL351613A1 (en) 2003-05-05
PL192606B1 true PL192606B1 (pl) 2006-11-30

Family

ID=8555016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351613A PL192606B1 (pl) 1999-07-02 2000-06-29 Wiertarka do skał i rama montażowa

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6705407B2 (pl)
EP (1) EP1190155B1 (pl)
JP (1) JP4660044B2 (pl)
KR (1) KR100700081B1 (pl)
CN (1) CN1210485C (pl)
AT (1) ATE300659T1 (pl)
AU (1) AU775489B2 (pl)
CA (1) CA2375778C (pl)
DE (1) DE60021573T2 (pl)
FI (1) FI108668B (pl)
NO (1) NO20016417L (pl)
PL (1) PL192606B1 (pl)
RU (1) RU2243346C2 (pl)
WO (1) WO2001002691A1 (pl)
ZA (1) ZA200109771B (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI109229B (fi) * 2000-05-11 2002-06-14 Sandvik Tamrock Oy Kallioporakone ja kohdistuskappale
DE10335020A1 (de) * 2003-07-24 2005-03-24 Topf, Ernst, Ing. Spindelpulsator
US7410008B2 (en) * 2005-06-02 2008-08-12 Jahnigen Timothy J Ground rod driver
MX2010002786A (es) * 2007-09-15 2010-05-03 Integrated Pricing Technologie Dispositivo de pantalla y sistema de visualizacion de datos.
US7997351B2 (en) * 2008-05-19 2011-08-16 Longyear Tm, Inc. Pneumatic drifter with replaceable foot pieces
FI121222B (fi) * 2008-11-20 2010-08-31 Sandvik Mining & Constr Oy Kallioporakone
FI121220B (fi) 2008-11-20 2010-08-31 Sandvik Mining & Constr Oy Kallioporakone ja aksiaalilaakerimoduuli
FI121221B (fi) * 2008-11-20 2010-08-31 Sandvik Mining & Constr Oy Kallioporakone ja aksiaalilaakerimoduuli
TR201806744T4 (tr) * 2015-09-15 2018-06-21 Sandvik Mining & Construction Oy Kaya delme makinesinde düzenleme ve kaya delme makinesinin montaj yöntemi.
CN105257208A (zh) * 2015-11-27 2016-01-20 赵桂华 一种液压凿岩机
CN108206484B (zh) * 2017-11-15 2019-10-25 新沂市合沟工业集中区建设发展有限公司 一种电力电缆安装设备
EP3708763B1 (en) * 2019-03-14 2022-06-22 Sandvik Mining and Construction Oy Rock drilling arrangement and machine
CN110219604B (zh) * 2019-07-24 2024-07-19 湖南五新隧道智能装备股份有限公司 扶钎器结构以及凿岩设备

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US464340A (en) * 1891-12-01 Henry s
US1918065A (en) * 1931-07-30 1933-07-11 Ingersoll Rand Co Rock drill
US2778605A (en) * 1953-06-30 1957-01-22 Thor Power Tool Co Rock drill
US3231032A (en) * 1960-04-05 1966-01-25 Atlas Copco Ab Apparatus for drilling in earth covered rock
US3265749A (en) * 1964-03-30 1966-08-09 Shell Oil Co Production of polycyclic compounds
US3620312A (en) * 1969-05-22 1971-11-16 Ingersoll Rand Co Rock drill
US3684035A (en) * 1970-04-24 1972-08-15 Macgordon Wills Cable cylinders
US3858666A (en) * 1972-09-28 1975-01-07 Edward A Bailey Continuous rotation rock drill
US3800886A (en) * 1972-10-24 1974-04-02 A Bazhal Percussive drilling machine
US4108258A (en) * 1976-07-21 1978-08-22 Atlas Copco Aktiebolag Rock drilling apparatus with noise reducing drill rod cover
FI75028C (fi) * 1986-05-09 1988-04-11 Tampella Oy Ab Anordning foer avstoedning av ett axiallager i en borrmaskin.
FI78342C (fi) 1986-05-09 1989-07-10 Tampella Oy Ab Ramkonstruktion foer en borrmaskin.
ZA932778B (en) * 1993-04-21 1994-09-30 Jarmo Uolevi Leppaenen Rock drill

Also Published As

Publication number Publication date
CN1210485C (zh) 2005-07-13
WO2001002691A1 (en) 2001-01-11
US6705407B2 (en) 2004-03-16
ZA200109771B (en) 2002-08-28
NO20016417L (no) 2002-02-27
JP2003503617A (ja) 2003-01-28
KR100700081B1 (ko) 2007-03-29
KR20020030072A (ko) 2002-04-22
JP4660044B2 (ja) 2011-03-30
DE60021573D1 (de) 2005-09-01
CA2375778A1 (en) 2001-01-11
AU775489B2 (en) 2004-08-05
RU2243346C2 (ru) 2004-12-27
US20020084110A1 (en) 2002-07-04
NO20016417D0 (no) 2001-12-28
AU5830700A (en) 2001-01-22
EP1190155A1 (en) 2002-03-27
CA2375778C (en) 2008-04-29
FI108668B (fi) 2002-02-28
FI991526A (fi) 2001-01-03
DE60021573T2 (de) 2005-12-29
ATE300659T1 (de) 2005-08-15
PL351613A1 (en) 2003-05-05
CN1357075A (zh) 2002-07-03
EP1190155B1 (en) 2005-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL192606B1 (pl) Wiertarka do skał i rama montażowa
US8636088B2 (en) Rock drilling machine and axial bearing module
US6332747B1 (en) Coupling apparatus for detachably attaching an excavating device to excavator
AU2009255756B2 (en) Arrangement and method comprising a flushing head for a rock drilling machine, and rock drilling machine comprising the arrangement
CA2562509C (en) Telescopic feed beam for rock drill
JPH11210013A (ja) 建設機械の作業具連結装置
MXPA01001186A (es) Ensamblaje de armazon oscilante para eje de acoplamiento.
KR101351685B1 (ko) 착암 드릴 기계 및 축방향 베어링 모듈
US5711385A (en) Augerless boring system
KR20170032866A (ko) 착암기의 배열체 및 착암기의 장착 방법
CN201567951U (zh) 潜孔钻机滑架补偿机构
WO1996015881A1 (en) Hydraulic breaking hammer
US11131111B2 (en) Mast coupling assembly for a mobile drilling machine
FI121222B (fi) Kallioporakone
CN213478243U (zh) 一种带支撑的钻机
CN215851550U (zh) 一种破拆机器人的可变底盘
CN114411849B (zh) 破碎锤和工程机械
CA2078393C (en) Multi-coupling device for crane hydraulic lines
CN118346162A (zh) 凿岩机及凿岩台车
CN116498357A (zh) 锚杆机和掘锚护一体机
AU2011200852A1 (en) Improved Rock Drill
PL65708Y1 (pl) Stopa podporowa górniczego kombajnu chodnikowego
KR20040017709A (ko) 브레이커용 착탈식 로드