PL192146B1 - Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych - Google Patents

Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych

Info

Publication number
PL192146B1
PL192146B1 PL343330A PL34333000A PL192146B1 PL 192146 B1 PL192146 B1 PL 192146B1 PL 343330 A PL343330 A PL 343330A PL 34333000 A PL34333000 A PL 34333000A PL 192146 B1 PL192146 B1 PL 192146B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
articulated
platform
columns
arms
pressing plate
Prior art date
Application number
PL343330A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343330A1 (en
Inventor
Andrzej Decowski
Henryk Rydarowski
Kazimierz Walczak
Jan Wachowicz
Original Assignee
Glowny Instytut Gornictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glowny Instytut Gornictwa filed Critical Glowny Instytut Gornictwa
Priority to PL343330A priority Critical patent/PL192146B1/pl
Publication of PL343330A1 publication Critical patent/PL343330A1/xx
Publication of PL192146B1 publication Critical patent/PL192146B1/pl

Links

Landscapes

  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych, mające postać szczękowego mechanizmu składającego się z platformy, na której umieszcza się złomowaną karoserię oraz ze znajdującej się nad nią prasującej płyty, z której górną częścią są połączone przegubowo dwa siłowniki, zamocowane przegubowo w poprzecznym dźwigarze między dwoma kolumnami spoczywającymi na platformie, znamienne tym, że ma obrotowo-przesuwną płytę (19) o jednym końcu połączonym przegubowo z pierwszymi ramionami dwóch dwuramiennych dźwigni (20), których drugie ramiona są połączone przegubowo z dwoma dodatkowymi siłownikami (15), zamocowanymi przegubowo do platformy między kolumnami (10), przy czym dwuramienne dźwignie (20) są osadzone na wale (21), podpartym łożyskami (22) pod poprzecznym dźwigarem (11) wieńczącym wspomniane kolumny (10).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych, mające postać szczękowego mechanizmu składającego się z platformy, na której umieszcza się złomowaną karoserię oraz ze znajdującej się nad nią prasującej płyty, z której górną częścią są połączone przegubowo dwa siłowniki, zamocowane przegubowo w poprzecznym dźwigarze między dwoma kolumnami spoczywającymi na platformie.
Znane jest, na przykład z europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP 0053929, przejezdne urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych, które stanowi konwencjonalny ciągnik gąsienicowy z wysięgnikiem zakończonym szczękowym mechanizmem. Szczękowy mechanizm składa się z platformy, na której umieszcza się złomowaną karoserię oraz ze znajdującej się nad nią prasującej płyty. Jeden koniec prasującej płyty jest połączony przegubowo ze wspornikami przy burtach platformy, a do jej górnej części są dołączone przegubowo dwa siłowniki, do obracania tej płyty w dwóch kierunkach. Siłowniki są połączone przegubowo z poprzecznym dźwigarem między dwoma kolumnami spoczywającymi na platformie.
Szczękowy mechanizm może być unoszony i wychylany wysięgnikiem ciągnika gąsienicowego dla manipulowania złomowaną karoserią przed i po jej zgnieceniu. Budowa urządzenia pozwala na jego doraźne stosowanie do zgniatania karoserii o małych wymiarach.
Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych, mające postać szczękowego mechanizmu składającego się z platformy, na której umieszcza się złomowaną karoserię oraz ze znajdującej się nad nią prasującej płyty, z której górną częścią są połączone przegubowo dwa siłowniki, zamocowane przegubowo w poprzecznym dźwigarze między dwoma kolumnami spoczywającymi na platformie, według wynalazku, ma obrotowo-przesuwną prasującą płytę o jednym końcu połączonym przegubowo z pierwszymi ramionami dwóch dwuramiennych dźwigni, których drugie ramiona są połączone z dwoma dodatkowymi siłownikami, zamocowanymi przegubowo do platformy między kolumnami. Dwuramienne dźwignie są osadzone na wale, podpartym łożyskami pod poprzecznym dźwigarem wieńczącym wspomniane kolumny. Platforma korzystnie składa się z powtarzalnych koryt i poszerzonego koryta z kolumnami, powiązanych ze sobą śrubowymi ściągaczami i śrubowymi łącznikami oraz przytwierdzonych poprzecznie do podstawy utworzonej z dwuteowników i zwornic. Każde powtarzalne koryto może być wykonane z dwóch przeciętych stropnic górniczych zespawanych końcami, których odcięte części tworzą burty tych koryt.
Stacjonarne urządzenie według wynalazku ma stabilną budowę umożliwiającą ciągłe zgniatanie dużej liczby karoserii samochodowych, w tym również większych wymiarowo karoserii furgonetek, minibusów i tym podobnych modeli, w wyspecjalizowanych zakładach recyklingu samochodów. Przez zastosowanie w urządzeniu czterech siłowników, z których dwa są powiązane bezpośrednio z prasującą płytą, a dwa z układem dźwigniowym, uzyskuje się zgniot i przesuw zgniatanego materiału wzdłuż platformy szczękowego mechanizmu. Blokowa konstrukcja urządzenia umożliwia jego demontaż i przewożenie na dowolną odległość, a wykorzystanie do jego budowy stropnic obudowy górniczej i ewentualnie zregenerowanych siłowników hydraulicznych wycofanych z eksploatacji w kopalniach węgla kamiennego, znacznie zmniejsza koszty wykonania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z boku, fig. 2 -jego widok z przodu, a fig. 3 - widok urządzenia z góry.
Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych ma podstawę utworzoną z układu trzech dwuteowników 1 powiązanych na końcach wewnętrznymi zwornicami 2. Do podstawy są przytwierdzone poprzecznie powtarzalne koryta 3, 4 oraz poszerzone koryto 5, tworzące platformę urządzenia, na której umieszcza się złomowaną karoserię. Koryta 3, 4, 5,są powiązane ze sobą śrubowymi ściągaczami 6 i śrubowymi łącznikami 7, 8, 9. Poszerzone koryto 5 ma dwie boczne kolumny 10, spoczywające na platformie i zwieńczone poprzecznym dźwigarem 11. Powtarzalne koryta 3, 4 są wykonane z dwóch przeciętych stropnic górniczych 12, 13, zespawanych końcami. Odcięte części 14 stropnic tworzą burty tych koryt, ograniczające poszerzanie się spłaszczanej karoserii i chroniące przed odpryskami zgniatanego materiału. Poszerzone koryto 5 jest wykonane podobnie jak powtarzalne koryta 3, 4 z tym, że burty tego koryta są zastąpione przez kolumny 10o takiej wysokości, która odpowiada długości stropnicy. Odległość między kolumnami 10 poszerzonego koryta 5jest większa od odległości między burtami powtarzalnych koryt 3, 4 dla umożliwienia przegubowego zamocowania na platformie przy kolumnach 10 dwóch dodatkowych siłowników 15, osłoniętych blachami 16, zabezpieczającymi je przed przesuwającym się wzdłuż platformy zgniatanym materiałem. Poszerzone koryto 5 z kolumPL 192 146 B1 nami 10i poprzecznym dźwigarem 11 oraz zewnętrznymi zwornicami 17 połączonymi z dwuteownikami 1 podstawy, tworzą ramę. Rama przenosi obciążenia wywierane przez dodatkowe siłowniki 15 oraz siłowniki 18, połączone przegubowo z górną częścią obrotowo-przesuwnej prasującej płyty 19 i zamocowane przegubowo w poprzecznym dźwigarze 11 między kolumnami 10. Jeden koniec prasującej płyty 19 jest połączony przegubowo z pierwszymi ramionami dwóch dwuramiennych dźwigni 20, których drugie ramiona są połączone przegubowo z dodatkowymi siłownikami 15. Dwuramienne dźwignie 20są osadzone na wale 21, podpartym łożyskami 22 pod poprzecznym dźwigarem 11. Prasująca płyta 19 ma na dolnej powierzchni ostre stożkowe zaczepy 23, które zagłębiają się w zgniataną karoserię i powodują jej przesuw wzdłuż platformy tworzącej z płytą 19 szczękowy mechanizm urządzenia. Obie pary siłowników 15, 18 są wyposażone w osprzęt hydrauliczny w postaci wysokociśnieniowej pompy i sterującego nimi niezależnie układu oraz instalacji przewodzącej płyn hydrauliczny.
Działanie urządzenia według wynalazku polega na wykonywaniu przez prasującą płytę 19 kilku rodzajów ruchu, a mianowicie ruchu obrotowego o pewien kąt w obu kierunkach oraz ruchu posuwistego, który jest złożony z ruchu pionowego i poziomego, przy poziomym ustawieniu urządzenia. Dla ułatwienia przesuwania zgniatanych karoserii wzdłuż urządzenia, można ustawić je pod pewnym kątem, który określa się przez dokonanie odpowiednich prób. Ruch obrotowy prasującej płyty 19 odbywa się wokół osi przechodzącej przez przeguby łączące ją z dwuramiennymi dźwigniami 20, a wywoływany jest siłownikami 18, natomiast jej ruch pionowy i poziomy wywoływany jest obrotem dźwigni 20 przez dodatkowe siłowniki 15. Obie pary siłowników 15, 18 mogą pracować jednocześnie lub przemiennie, zależnie od przebiegu procesu zgniatania. Proces zgniatania rozpoczyna się od ustawienia prasującej płyty 19 w górnym położeniu, przy którym siłowniki 15,18 są zsunięte do swojej minimalnej długości. Następną czynnością jest ustawienie na platformie urządzenia zgniatanej karoserii, którą zależnie od gabarytów przesuwa się jak najbliżej prasującej płyty 19. Możliwa jest wówczas konieczność opuszczenia i obrotu prasującej płyty 19, tak aby karoseria oparła się o nią i nie przesunęła za daleko po platformie urządzenia, co zdarza się przy jego pochyłym posadowieniu pod znacznym kątem. W dalszej fazie operując przemiennie siłownikami 15, 18 najpierw zaczepia się karoserię zaczepami 23 i przez obrót prasującej płyty 19 powoduje jej częściowy zgniot, a następnie wyłączając siłowniki 18 włącza się siłowniki 15, które powodują opadanie dwuramiennych dźwigni 20, a zatem i płyty 19 oraz wciąganie karoserii w głąb urządzenia. Postępując w ten sposób doprowadza się układ dźwigni 20 do zajęcia pozycji końcowej, a operując dodatkowo siłownikami 18 ustawia się prasującą płytę 19 równolegle do platformy na ustaloną wysokość, która odpowiada grubości sprasowanej karoserii. Kolejny cykl zgniatania zaczyna się od ruchu do góry prasującej płyty 19 przez jej obrót siłownikami 18co powoduje, że podczas ruchu dwuramiennych dźwigni 20 do góry, materiał nie jest wycofywany i zajmuje pozycję taką, jaką miał przy końcu poprzedniego cyklu zgniatania. Proces zgniatania rozłożony jest więc na kilka taktów, których ilość zależy od gabarytów zgniatanej karoserii.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych, mające postać szczękowego mechanizmu składającego się z platformy, na której umieszcza się złomowaną karoserię oraz ze znajdującej się nad nią prasującej płyty, z której górną częścią są połączone przegubowo dwa siłowniki, zamocowane przegubowo w poprzecznym dźwigarze między dwoma kolumnami spoczywającymi na platformie, znamienne tym, że ma obrotowo-przesuwną płytę (19) o jednym końcu połączonym przegubowo z pierwszymi ramionami dwóch dwuramiennych dźwigni (20), których drugie ramiona są połączone przegubowo z dwoma dodatkowymi siłownikami (15), zamocowanymi przegubowo do platformy między kolumnami (10), przy czym dwuramienne dźwignie (20) są osadzone na wale (21), podpartym łożyskami (22) pod poprzecznym dźwigarem (11) wieńczącym wspomniane kolumny (10).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że platforma składa się z powtarzalnych koryt (3, 4) i poszerzonego koryta (5) z kolumnami (10), powiązanych ze sobą śrubowymi ściągaczami (6) i śrubowymi łącznikami (7, 8, 9) oraz przytwierdzonych poprzecznie do podstawy utworzonej z dwuteowników (1) i zwornic (2, 17).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że każde powtarzalne koryto (3, 4) jest wykonane z dwóch przeciętych stropnic górniczych (12, 13) zespawanych końcami, których odcięte części (14) tworzą burty tych koryt (3, 4).
PL343330A 2000-10-18 2000-10-18 Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych PL192146B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL343330A PL192146B1 (pl) 2000-10-18 2000-10-18 Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL343330A PL192146B1 (pl) 2000-10-18 2000-10-18 Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343330A1 PL343330A1 (en) 2002-04-22
PL192146B1 true PL192146B1 (pl) 2006-09-29

Family

ID=20077593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343330A PL192146B1 (pl) 2000-10-18 2000-10-18 Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL192146B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2703096A2 (en) 2012-08-28 2014-03-05 Polcopper Sp. z o.o. Process line for automotive scrap processing

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2703096A2 (en) 2012-08-28 2014-03-05 Polcopper Sp. z o.o. Process line for automotive scrap processing

Also Published As

Publication number Publication date
PL343330A1 (en) 2002-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2004087324A1 (de) Zerkleinerungsvorrichtung
EP2066870B1 (de) Mobile einhausung mit vortriebsaggregaten
PL192146B1 (pl) Urządzenie do zgniatania karoserii samochodowych
CN108385529B (zh) 盖梁钢筋骨架拼装台
DE102006044977B3 (de) Seitenhochkipper zum Entleeren von Waggons
WO2018024297A1 (de) Brückenstützeinrichtung zum abstützen eines brückensegments und verfahren zum betrieb von brückenstützeinrichtungen
CH627232A5 (en) Heading machine
EP4209656A1 (de) Modulare tunnelschalungsvorrichtung
DE4028596A1 (de) Schachtabteufverfahren und einrichtung zu dessen durchfuehrung
NL8304230A (nl) Rijdbare inrichting voor het vormen van een bodemlaag.
DE10190972B4 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Reparatur einer Auskleidung eines Feuerraums
DE19737936B4 (de) Abbaueinrichtung für den Untertagebergbau, insbesondere für die Kohlegewinnung in Strebbetrieben
EP0793765A1 (de) Ankerbohr- und -setzeinrichtung
DE202017100296U1 (de) Vorrichtung zum Lösen eines Profilträgers mit einer Kulisse
AT525972B1 (de) Prozessiervorrichtung
DE2614238C2 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Aufhalden von Schüttgütern, insbesondere von Fabrikationsrückständen der Gewinnung von Kalidüngesalzen
EP4049765B1 (de) Mobile maschine zur schüttgutbehandlung mit beweglichem komponententräger über einer förderstrecke
KR102335549B1 (ko) 워터젯과 숏크리트를 이용하여 교량의 캔틸레버부의 단면 하부를 복구하는 장치와 공법
US4415295A (en) Mineral mining installations
DE3612210A1 (de) Abraumanlage zum freilegen eines mineralfloezes
AT522042B1 (de) Lawinenrückhalteeinrichtung
PL110479B1 (en) Machine for laying railway track,used for compacting breakstone under track sleepers
AT518483B1 (de) Mobile Spannvorrichtung
DE2224814C3 (de) Kippbare Halterung für metallurgische Gefäße und ein hierzu vorgesehenes Verfahren zum Ein- bzw. Ausbauen
DE112010000024B4 (de) Landwirtschaftliches Räumgerät

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Effective date: 20091007