PL191433B1 - Środek do czyszczenia zębów zawierający połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego - Google Patents

Środek do czyszczenia zębów zawierający połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego

Info

Publication number
PL191433B1
PL191433B1 PL339450A PL33945098A PL191433B1 PL 191433 B1 PL191433 B1 PL 191433B1 PL 339450 A PL339450 A PL 339450A PL 33945098 A PL33945098 A PL 33945098A PL 191433 B1 PL191433 B1 PL 191433B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
silicic acid
alumina
group
acid
Prior art date
Application number
PL339450A
Other languages
English (en)
Other versions
PL339450A1 (en
Inventor
Hans-Theo Leinen
Peter Wuelknitz
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of PL339450A1 publication Critical patent/PL339450A1/xx
Publication of PL191433B1 publication Critical patent/PL191433B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/19Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing inorganic ingredients
    • A61K8/25Silicon; Compounds thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/19Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing inorganic ingredients
    • A61K8/26Aluminium; Compounds thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/19Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing inorganic ingredients
    • A61K8/24Phosphorous; Compounds thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q11/00Preparations for care of the teeth, of the oral cavity or of dentures; Dentifrices, e.g. toothpastes; Mouth rinses

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)

Abstract

1. Srodek do czyszczenia zebów w postaci dyspersji wodnej, w postaci pasty albo cieklej, zawierajacy od 10 do 30% wagowo polaczenia srodków polerujacych na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego w stosunku wagowym 10:(0,2-2) oraz od 20 do 50% wagowo srodka zatrzymu- jacego wilgoc z grupy obejmujacej sorbit, gliceryne, glikol propylenowy, poliglikol etylenowy i ich mieszaniny, znamienny tym, ze zawiera skondensowany fosforan z grupy obejmujacej trójpolifos- foran, pirofosforan albo trójmetafosforan w postaci soli z metalem alkalicznym albo soli amonowej w ilosci od 2 do 12% wagowo, jako srodek zwiekszajacy dzialanie czyszczace. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest środek do czyszczenia zębów w postaci dyspersji wodnej, w postaci pasty albo ciekłej, zawierający od 10 do 30% wagowo połączenia środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego w stosunku wagowym od 10:(0,2-2) oraz od 20 do 50% wagowo środka zatrzymującego wilgoć, który polepszano dalej pod względem skuteczności czyszczenia przez dodatek skondensowanych fosforanów.
Pasty do zębów stosuje się przy codziennym czyszczeniu zębów przez szczotkowanie za pomocą szczoteczki do zębów. Pasta do zębów powinna przede wszystkim wspomagać oczyszczanie powierzchni zębów od resztek jedzenia, zabarwienia na przykład tytoniem albo herbatą oraz od mocno związanego bakteryjnego kamienia zębowego, tak zwanego osadu nazębnego. Odbywa się to głównie przez zawarte w paście środki polerujące, a w mniejszym stopniu także przez zawarte w niej środki powierzchniowo czynne. W celu rozwinięcia swojego działania czyszczącego i polerującego środki polerujące muszą mieć pewną zdolność do ścierania powierzchni zębów. Jednak jest bardzo ważne, aby zdolność ścierania szkliwa i zębiny utrzymywać na niskim poziomie w celu uniknięcia uszkodzenia powierzchni zębów przy codziennym stosowaniu pasty do zębów. Stosowane środki polerujące nie mogą przede wszystkim powodować żadnych głębokich zadrapań na powierzchni zębów, a raczej wyrównywać ewentualnie istniejące nierówności powierzchni zębów.
Z licznych dokumentów są znane skondensowane fosforany jako substancje czynne przeciw osadowi nazębnemu oraz jako inhibitory demineralizacji w środkach do pielęgnacji zębów.
Z amerykańskiego opisu patentowego US 4.822.599 znane już było czyszczące działanie rozpuszczalnych w wodzie soli pirofosforanowych na zęby zabarwione herbatą albo kawą.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 27 58 548 C2 były znane środki do pielęgnacji zębów zawierające mieszaninę substancji czyszczących ze środka polerującego na bazie kwasu krzemowego i kalcynowanego tlenku glinowego jako szczególnie skuteczne środki do czyszczenia zębów. Wcelu zmniejszenia ścierania się szkliwa zalecano w nim dodatek określonych nieorganicznych soli elektrolitów. Pomimo tego uzyskiwano nadzwyczaj wysokie wartości zużycia ściernego zębiny (RDA) i szkliwa (REA) w zakresie od 300 do 500.
Przez zmniejszenie albo pominięcie środka polerującego na bazie tlenku glinowego daje się jednak zmniejszyć wartości ścierania, przy czym jednak pogarsza się wyraźnie skuteczność czyszczenia. Stąd istnieje zadanie opracowania środka do czyszczenia zębów, który ma bardzo niskie właściwości ścierne, przy wartościach RDAi REA poniżej 100, a pomimo tego ma bardzo dobrą skuteczność czyszczenia, z wartościami RCS około 100.
Z niemieckiego opisu patentowego DE 3425152 jest znane połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i słabo kalcynowanego tlenku glinowego, za pomocą którego daje się znacznie obniżyć ścieralność przy dobrej skuteczności czyszczenia.
Aktualnie ustalono, że nadają się do tego w idealny sposób skondensowane fosforany, które tak bardzo zwiększają skuteczność past do zębów zawierających połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego, że postawione zadanie zostaje wykonane bez istotnego zwiększania wartości ścierania.
Przedmiotem wynalazku są zatem środki do czyszczenia zębów w postaci dyspersji wodnych, w postaci pasty albo ciekłych, o zawartości od 10 do 30% wagowo połączenia środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego w stosunku wagowym 10:(0,2-2) i od 20 do 50% wagowo środka zatrzymującego wilgoć z grupy obejmującej sorbit, glicerynę, glikol propylenowy albo ich mieszaniny, które jako środek zwiększający działanie czyszczące zawierają skondensowany fosforan z grupy obejmującej trójpolifosforan, pirofosforan, trójmetafosforan albo ich mieszaniny w postaci soli metali alkalicznych albo amonowych w ilości od 2 do 12% wagowo.
Odpowiednimi środkami polerującymi na bazie kwasu krzemowego są żelowe kwasy krzemowe, które wytwarza się drogą przemiany roztworów krzemianu sodowego z silnymi wodnymi kwasami mineralnymi z wytworzeniem hydrozolu, dojrzewaniem do hydrożelu, przemywaniem i suszeniem. Jeżeli suszenie odbywa się w warunkach oszczędzających do zawartości wody od 15 do 35% wagowo, to otrzymuje się tak zwane hydrożelowe kwasy krzemowe, które są znane z amerykańskiego opisu patentowego nr US 4153680.
Przez wysuszenie do zawartości wody poniżej 15% wagowo ma miejsce nieodwracalna skurczliwość poprzednio luźnej struktury hydrożelu do ścisłej struktury tak zwanego kserożelu. Takie kserożelowe kwasy krzemowe są znane na przykład z amerykańskiego opisu patentowego nr US 3528230.
PL 191 433 B1
Drugą szczególnie przydatną grupą środków polerujących na bazie kwasu krzemowego są strącone kwasy krzemowe. Takie kwasy otrzymuje się przez strącanie kwasu krzemowego z rozcieńczonych roztworów krzemianów metali alkalicznych przez dodawanie silnych kwasów w takich warunkach, w których nie może wystąpić agregacja do zolu i żelu. Odpowiednie sposoby wytwarzania takich kwasów krzemowych są znane z opisów patentowych nr DE-OS 25 22 486 i DE-OS 31 14 493.
Szczególnie nadają się kwasy krzemowe wytwarzane przez strącanie, które mają średnią wielkość cząstek od 5 do 20 μm, pozostałość na sicie 45 μm mniej niż 1% wagowo i powierzchnię właściwą (BET) od 100 do 300 m2/g.
Środki do pielęgnacji zębów według wynalazku mają dzięki specjalnemu połączeniu środków polerujących doskonałą skuteczność czyszczenia także względem zabarwienia zębów przez herbatę inikotynę. Jednocześnie uzyskuje się tylko przy umiarkowanym starciu zębiny i szkliwa wysokie działanie polerujące (wyrównanie chropowatości). Pomimo zawartości stosunkowo twardego składnika na bazie środków polerujących, tlenku glinowego, środki do czyszczenia zębów według wynalazku nie wykazują praktycznie żadnego działania zarysowującego.
Jako środek polerujący na bazie tlenku glinowego nadaje się zwłaszcza słabo kalcynowany tlenek glinowy o zawartości conajmniej 10% wagowo alfa-tlenku glinowego.
Odpowiednie słabo kalcynowane tlenki glinowe otrzymuje się drogą kalcynowania tlenku glinowego. Tlenek glinowy przechodzi przez kalcynowanie w a-Al2O3, termodynamicznie trwały w temperaturach powyżej 1200°C. Termodynamicznie nietrwałe odmiany Al2O3, występujące w temperaturach od 400 do 1000°C oznacza się jako odmiany gamma (porównaj Ullmann, Enzyklopadie der technischen Chemie, 4 wydanie (1974), tom 7, strona 298). Przez dobór temperatury i czasu trwania kalcynowania można nastawiać stopień kalcynacji, to jest przemianę w termodynamicznie trwały a-Al2O3, na odpowiednim poziomie. Przez słabąkalcynację otrzymuje się tlenek glinowy o zawartości g-Al2O3, która jest tym niższa, im wyższa jest temperatura kalcynacji i im dłuższy jest czas trwania kalcynacji. Słabo kalcynowane tlenki glinowe różnią się od czystego a-Al2O3 niższą twardością aglomeratów, większą powierzchnią właściwą i większą objętością porów.
Ścieranie zębiny (RDA) przez stosowane słabo kalcynowane tlenki glinowe według wynalazku o zawartości od 10 do 50% wagowo g-Al2O3 wynosi tylko od 30 do 60% ścierania zębiny przez słabo kalcynowany, czysty a-Al2O3 (zmierzone w standardowej paście zawierającej 20% wagowo tlenku glinowego jako jedynego środka polerującego).
W przeciwieństwie do a-Al2O3 g-Al2O3 daje się zabarwiać na czerwono za pomocą wodno-amoniakalnego roztworu alizaryny S (kwas 1,2-dwuhydroksy-9,10-antrachinono-4-sulfonowy). Stopień zabarwieniajako miarę stopnia kalcynacji względnie zawartości d-Al2O3 w kalcynowanym tlenku glinowym można dobierać:
Około 1g Al2O3, 10 ml roztworu 2 g/l Alizaryny S w wodzie i 3 krople wodnego, 10% roztworu NH3 umieszcza się w szklanym naczyniu reakcyjnym i krótko utrzymuje w stanie wrzenia. Na koniec Al2O3 odfiltrowuje się, dodatkowo przemywa, suszy i ocenia pod mikroskopem albo analizuje kolorymetrycznie.
Według tego sposobu odpowiednie, słabo kalcynowane tlenki glinowe o zawartości od 10 do 50% wagowo g-Al2O3 dają się zabarwiać na kolor od słabego do ciemnego różu.
Środki polerujące na bazie tlenku glinowego o różnym stopniu kalcynacji, stopniu zmielenia i ciężarze nasypowym są dostępne w handlu, na przykład „Politonerden”firmy Giulini-Chemie względnie ALCOA.
Korzystnie nadający się jakościowy „Politonerde P10 feinst”ma wielkość aglomeratów poniżej 20 mm, średnią wielkość kryształów pierwotnych od 0,5 do 1,5 mm i ciężar nasypowy od 500 do 600 g/l.
Jako środek zatrzymujący wilgoć środek może zawierać sorbit, ksylit, glicerynę, glikol propylenowy albo mieszaniny tych polioli. Częściowo jako składniki środków zatrzymujących wilgoć mogą być zawarte także poliglikole etylenowe o ciężarach cząsteczkowych od 400 do 2000. Jako środek zatrzymujący wilgoć korzystny jest sorbit w ilości od 25 do 40% wagowo.
Skondensowane fosforany występują w postaci soli z metalami alkalicznymi, korzystnie w postaci soli sodowych albo potasowych. Dzięki efektom hydrolitycznym wodne roztwory tych fosforanów reagują alkalicznie. Przez dodatek kwasu wartość pH środków do pielęgnacji zębów według wynalazku nastawia się na wartości 7,5-9. Jako kwasy można przy tym stosować na przykład kwas cytrynowy, kwas fosforowy albo kwaśne sole, na przykład NaH2PO4. W celu nastawienia pożądanej wartości pH środka do pielęgnacji zębów można jednak razem stosować także częściowo kwaśne sole skondensowanych fosforanów, zatem na przykład K2H2P2O7.
PL 191 433 B1
Stosować można także mieszaniny różnych skondensowanych fosforanów albo także uwodnione sole skondensowanych fosforanów. Podane ilości od 2 do 12% wagowo odnoszą się jednak do soli bezwodnych. Jako skondensowany fosforan środek zawiera korzystnie trójpolifosforan sodowy albo potasowy w ilości od 5 do 10% wagowo kompozycji.
Dalsze polepszenie działania czyszczącego środków do pielęgnacji zębów według wynalazku można uzyskać przez dodatek odpowiedniego środka powierzchniowo czynnego. Dodatek środka powierzchniowo czynnego może być pożądany także do wytwarzania piany przy szczotkowaniu zębów, do stabilizowania dyspersji środków polerujących oraz do emulgowania albo solubililizacji olejków aromatycznych. Odpowiednimi środkami powierzchniowo czynnymi, które wykazują pewne działanie pieniące, są anionowe środki powierzchniowo czynne, na przykład alkilosiarczany sodowe zawierające od 12 do 18 atomów węgla w grupie alkilowej. Te środki powierzchniowo czynne wykazują także pewne działanie hamujące enzymy i bakteryjną przemianę materii osadu nazębnego. Dalszymi odpowiednimi środkami powierzchniowo czynnymi są sole z metalami alkalicznymi, korzystnie sole sodowe eterosiarczanu alkilopoliglikolu zawierającego od 12 do 16 atomów węgla w liniowej grupie alkilowej i od 2 do 6 grup glikoloeterowych w cząsteczce, liniowego alkano-(C12-C18)-sulfonianu, estrów jedno-(C12-C18)alkilowych kwasu sulfobursztynowego, siarczanowanych jednoglicerydów kwasów tłuszczowych, siarczanowanych alkanoloamidów kwasów tłuszczowych, estrów (C12-C16)-alkilowych kwasu sulfooctowego, acylosarkozyn, acylotaurydów i acyloizetionianów zawierających od 8 do 18 atomów węgla w grupie acylowej.
Stosować można także obojnacze i amfolityczne środki powierzchniowo czynne, korzystnie w połączeniu z anionowymi środkami powierzchniowo czynnymi. Szczególnie korzystne przy zwiększaniu działania czyszczącego jest jednak zastosowanie niejonogennych środków powierzchniowo czynnych. Odpowiednimi niejonowymi środkami powierzchniowo czynnymi są na przykład produkty przyłączenia tlenku etylenu do alkoholi tłuszczowych, do kwasów tłuszczowych, do jednoglicerydów kwasów tłuszczowych, do jednoestrów kwasów tłuszczowych z sorbitanem albo do jednoestru kwasów tłuszczowych z metyloglikozydem. Przyłączona ilość tlenku etylenu powinna być przy tym na tyle wysoka, aby środki powierzchniowo czynne były rozpuszczalne w wodzie, to jest rozpuszczalność w wodzie powinna wynosić co najmniej 1g/l w temperaturze 20°C. Do dalszej grupy odpowiednich środków powierzchniowo czynnych należą alkilo-(oligo)-glikozydy zawierające od 8 do 16 atomów węgla w grupie alkilowej i stopniem oligomeryzacji reszty glikozydowej od 1 do 4. Alkilo-(oligo)-glikozydy, ich wytwarzanie i zastosowanie jako substancji powierzchniowo czynnych jest znane na przykład z opisów patentowych nr US-A-3839318, DE-A-20 36 472, EP-A-77 167 albo WO-A-93/10132.
Co się tyczy reszty glikozydowej, to nadają się zarówno monoglikozydy (x = 1), w których reszta monosacharydowa jest związana glikozydowo z alkoholem tłuszczowym zawierającym od 10 do 16 atomów węgla, jak i oligomeryczne glikozydy o stopniu oligomeryzacji x do 10. Stopień oligomeryzacji jest przy tym średnią wartością statystyczną, u której podstaw leży zwykły dla takich technicznych produktów rozkład homologiczny.
Jako alkilo-(oligo)-glukozyd nadaje się zwłaszcza alkilo-(oligo)-glukozyd o wzorze RO(C6H10O)X-H, w którym R oznacza grupę alkilową zawierającą od 12 do 14 atomów węgla, a x jest średnią wartością od 1do 4.
Do solubilizacji przeważnie nierozpuszczalnych w wodzie olejków aromatycznych może być zwłaszcza konieczny niejonogenny środek zwiększający rozpuszczalność z grupy związków powierzchniowo czynnych. Do tego celu szczególnie przydatne są na przykład oksyetylowane glicerydy kwasów tłuszczowych, oksyetylowane estry częściowe sorbitanu i kwasów tłuszczowych albo częściowe estry kwasów tłuszczowych z oksyetylanami gliceryny albo sorbitanu. Do środków zwiększających rozpuszczalność z grupy oksyetylowanych glicerydów kwasów tłuszczowych należą przede wszystkim produkty przyłączenia od 20 do 60 moli tlenku etylenu do jedno- i dwuglicerydów liniowych kwasów tłuszczowych zawierających od 12 do 18 atomów węgla albo do trójglicerydów kwasów hydroksytłuszczowych, takich jak kwas hydroksystearynowy albo kwas rycynolowy. Do dalszych odpowiednich środków zwiększających rozpuszczalność należą oksyetylowane częściowe estry sorbitanu i kwasów tłuszczowych. Są to korzystnie produkty przyłączenia od 20 do 60 moli tlenku etylenu do monoestru sorbitanu i dwuestru sorbitanu z kwasami tłuszczowymi zawierającymi od 12 do 18 atomów węgla. Odpowiednimi środkami zwiększającymi rozpuszczalność są również częściowe estry kwasów tłuszczowych i oksyetylanów gliceryny albo sorbitanu. Są to korzystnie jedno- i dwuestry C12-C18-kwasów tłuszczowych i produktów przyłączenia od 20 do 60 moli tlenku etylenu do 1 mola gliceryny albo do jednego mola sorbitu.
PL 191 433 B1
Środki do czyszczenia zębów według wynalazku zawierają korzystnie jako środki zwiększające rozpuszczalność ewentualnie zawartych olejków aromatycznych produkty przyłączenia od 20 do 60 moli tlenku etylenu do utwardzonego albo nieutwardzonego oleju rącznikowego (to jest trójglicerydu kwasu hydroksystearynowego albo kwasu rycynolowego), do jedno- i ewentualnie dwustearynianu gliceryny albo do jedno- i ewentualnie dwustearynianu sorbitanu.
Jako substancje smakowe środek zawiera na przykład środki słodzące i ewentualnie olejki aromatyczne. Jako olejki aromatyczne brane są pod uwagę wszystkie naturalne i syntetyczne substancje zapachowe stosowane w środkach do pielęgnacji ust i zębów. Naturalne substancje zapachowe można stosować zarówno w postaci olejków eterycznych wydzielonych z wysuszonego materiału, jak i wydzielone z nich poszczególne składniki. Środek powinien korzystnie zawierać co najmniej jeden olejek aromatyczny z grupy obejmującej olejek mięty pieprzowej, olejek mięty kędzierzawej, olejek anyżowy, olejek anyżku gwiaździstego, olejek kminkowy, olejek eukaliptusowy, olejek koprowy, olejek cynamonowy, olejek goździkowy, olejek geraniowy, olejek szałwiowy, olejek pimentowy, olejek tymiankowy, olejek majerankowy, olejek bazyliowy, olejek cytrusowy, olejek wintergrinowy albo jeden albo więcej wydzielonych z nich syntetycznie wytworzonych składników tych olejków. Do najważniejszych składników wymienionych olejków należy na przykład mentol, karwon, anetol, cyneol, eugenol, aldehyd cynamonowy, kariofile, geraniol, cytronelol, linalol, salwen, tymol, terpinen, terpineol, metylochawikol i salicylan metylu. Do dalszych odpowiednich substancji aromatycznych należy na przykład octan mentylu, wanilina, jonon, octan linalilu, rodinol i piperyton.
Środki do czyszczenia zębów według wynalazku mogą zawierać ponadto terapeutyczną substancję czynną do zwalczania próchnicy, kamienia nazębnego, zapalenia tkanki przyzębia albo innych schorzeń ust i zębów. Korzystnie zawartą substancją czynną jest hamujący próchnicę związek fluorowy, korzystnie z grupy fluorków albo jednofluorofosforanów w ilości od 0,1 do 0,5% wagowo fluoru. Do odpowiednich związków fluoru należy na przykład fluorek sodowy, fluorek potasowy, fluorek cyny, jednofluorofosforan sodowy (N2PO3F), jednofluorofosforan potasowy albo fluorek organicznego związku aminowego.
Dalszymi odpowiednimi terapeutycznymi substancjami czynnymi są na przykład organofosfoniany, takie jak kwas 1-azacykloheptano-2,2-dwufosfonowy (sól sodowa) albo kwas 1-hydroksyetanol, 1-dwufosfonowy (sól sodowa) albo przeciwdrobnoustrojowe inhibitory plamek próchnicowych, takie jak na przykład sześciochlorofen, chloroheksydyna, Triclosan, bromochlorofen, ester fenylowy kwasu salicylowego. Pasty do zębów według wynalazku mogą zawierać także substancje, które mają działanie sprzyjające remineralizacji i zamykaniu urazów zębiny, takie jak dwuwodzian fosforanu dwuwapniowego, korzystnie w połączeniu z jonami magnezowymi.
W korzystnym rozwiązaniu pasty do zębów według wynalazku zawierają na przykład dodatkowo od 1 do 10% wagowo dwuwodzianu fosforanu dwuwapniowego (brushyt) i od 0,1 do 0,5% wagowo jonów magnezowych, korzystnie w postaci rozpuszczalnej w wodzie soli magnezowej, na przykład siarczanu magnezowego, fluorku magnezowego albo jedno-fluorofosforanu magnezowego.
Wreszcie pasty według wynalazku mogą zawierać jeszcze dalsze składniki, które są zwykle zawarte w środkach do pielęgnacji zębów i nie obniżają efektów według wynalazku. Do takich zwykłych dodatków w pastach do zębów należą na przykład:
- dalsze środki polerujące w mniejszych ilościach od 0,1 do 10% wagowo na przykład węglanu wapniowego (kredy), nierozpuszczalnego metafosforanu sodowego, pirofosforanu sodowego, hydroksyloapatytu, wodorotlenku glinowego, glinokrzemianu sodowego (zeolit A) i organicznych polimerów w postaci cząstek, na przykład polimetakrylanu,
- pigmenty, na przykład dwutlenek tytanu albo tlenek cynku,
- barwniki,
- środki do nastawiania pH i substancje buforowe, na przykład cytrynian sodowy albo wodorowęglan sodowy, benzoesan sodowy,
- substancje leczące rany i hamujące zapalenie, takie jak na przykład alantoina, mocznik, Panthenol, azulen albo wyciąg z rumianku,
- substancje konserwujące, takie jak na przykład sól kwasu sorbinowego, ester kwasu p-hydroksybenzoesowego.
Następujące przykłady powinny bliżej wyjaśnić przedmiot wynalazku.
PL 191 433 B1
Przykład y
Przygotowano następujące pasty do zębów:
Skład 1 2 3 4 5
Sident 8 (1) 14,0 - - - -
Sorbosil AC 39 (2) - 14,0 - - 14,0
Zeodent 113 (3) - - 14,0 - -
Zeodent 623 (4) - - - 14,0 -
Poliertonerd P10 feinst (5) 1,0 1,0 1,0 1,0 0,5
Na5P3O-i0 (trójpolifosforan sodowy) 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0
Na2PO3F ( jednofluorofosforan Na) - 0,8 - - -
NaF 0,24 - 0,24 0,24 0,24
Sacharynian Na 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Dwutlenek tytanu 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Ester metylowy kwasu PHB 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Karboksymetyloceluloza 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25
Sorbit (70%) 32,0 32,0 32,0 32,0 32,0
Glikol propylenowy 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0
Cremophor RH 60 (7) 1,0 - 1,0 1,0 1,0
Arlatone 289 (8) - 1,0 - - -
Olejek zapachowy 0,0 0,8 0,8 0,8 0,8
Woda do 100 do 100 do 100 do 100 do 100
Skład 6 V1 V2 V3
Sorbosil AC 39 (2) 14 14 14 14
Poliertonerde P10 feinst (5) 1 - - -
Precarb 100 (6) - 2 2 2
NasP3O-i0 10 10 5 0
Na2PO3F 0,8 0,8 0,8 0,8
NaF - - - -
Sacharynian Na 0,1 0,1 0,1 0,1
Dwutlenek tytanu 0,5 0,5 0,5 0,5
Ester metylowy kwasu PHB 0,1 0,1 0,1 0,1
Karboksymetyloceluloza 1,25 1,25 1,25 1,25
Sorbit (70%) 32,0 32,0 32,0 32,0
Glikol propylenowy 5,0 5,0 5,0 5,0
Arlatone 289 (8) 1,0 1,0 1,0 1,0
Olejek zapachowy 0,8 0,8 0,8 0,8
Woda do 100 do 100 do 100 do 100
Stosowano następujące produkty handlowe:
(1) Sident®8 (DEGUSSA): środek polerujący na bazie kwasu krzemowego, średnia wielkość cząstek 10,0 μιτι, pozostałość na sicie 45 μτ < 0,3%, gęstość upakowania 300 g/l, (2) Sorbosil AC 39 (Crosfield Ltd.): środek polerujący na bazie kwasu krzemowego, wielkość cząstek 9-13 μτ, (3) Zeodent 113 (Huber Chemicals): środek polerujący na bazie kwasu krzemowego, średnia wielkość cząstek 12 μτ, pozostałość na sicie 45 μτ 1,0% maksymalnie, powierzchnia właściwa (BET) 150 m2/g, (4) Zeodent 623 (Huber Chemicals): środek polerujący na bazie kwasu krzemowego, średnia wielkość cząstek 10 mm, pozostałość na sicie 45 μm 0,5% maksymalnie, (5) Poliertonerde P10 feinst (Giulini Chemie): środek polerski na bazietlenku glinowego, średnia wielkość cząstek < 20 μm (min. 99%), wielkość cząstek pierwotnych około 1 μΐΓ stopień kalcynacji niski, (6) Precarb 100: węglan wapniowy (kreda), gęstość upakowania 0,5 g/ml, powierzchnia właściwa 9,0 m2/g, (7) Cremophor RH 60: uwodorniony olej rącznikowy + 60 moli EO, (8) Arlatone 289: uwodorniony olej rącznikowy + 54 mole EO, temperatura topnienia 39°C, wartość HLB 14,4.
PL 191 433 B1
Określenie działania czyszczącego
Metoda badania:
Powierzchnię zębów bydlęcych kondycjonowano, barwiono w określonych warunkach herbatą i czyszczono w określonych warunkach za pomocą badanej pasty do zębów. Uzyskane przy tym rozjaśnienie badano fotometrycznie i porównywano z rozjaśnieniem, które uzyskano za pomocą standardowej pasty do zębów.
Przygotowanie próbek:
Siekacze bydlęce pocięto w bloczki 7x7 mm, które montowano za pomocą wosku na prostopadłościanie ze szkła plexi (1 x 2,5 x 2,5 cm) w taki sposób, że pozostawała wolna tylko powierzchnia szkliwa. Powierzchnię szkliwa polerowano aż do ukazania się jednolitej gładkiej powierzchni.
Kondycjonowanie próbek:
Zamontowane bloczki zębowe zanurzano kolejno w 0,12N kwasie solnym (60 sekund), nasyconym roztworze Na2CO3 (120 sekund) i w 1% roztworze kwasu fitynowego (60 sekund). Po każdym potraktowaniu próbki płukano odmineralizowaną wodą i suszono delikatnie bibułą chłonną. Próbki zębowe zawieszano następnie w urządzeniu brudzącym i w ciągu 5 dni przeprowadzano je przez roztwór czarnej herbaty o temperaturze 20°C. Roztwór herbaty przygotowywano drogą ekstrakcji 1,5 g torebki herbaty za pomocą 100 g wrzącej wody (10 minut) i odnawiano dwa razy dziennie.
Próby czyszczenia:
Zamontowane bloczki zębowe umieszczano następnie w urządzeniu szczotkującym Grabenstetter V-8-Bijrstmaschine i szczotkowano z naciskiem 150 g w zawiesinie pasty do zębów złożonej z 20 g pasty i 40 g odmineralizowanej wody za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów Oral-B-Zahnbϋrste. Jako standard czyszczenia stosowano zawiesinę 10 g pirofosforanu wapniowego w 50 g spęczniałej karboksymetylocelulozy (0,5% CMC, 10% gliceryny, 89,5% wody). Działanie czyszczące tego wzorca przyjmowano jako wartość 100%.
Pomiar działania czyszczącego:
Pomiary rozjaśnienia prowadzono za pomocą przyrządu pomiarowego różnicy barw Dr. Lange (typ Micro Color (DC 8334)) według niemieckiej normy przemysłowej DIN 5033. Stosowano lampę ksenonową, która dawała normalne światło D 65 odpowiadające światłu dziennemu. Jako wzorzec barwy służył siarczan barowy.
Prowadzono dwukrotne pomiary kołowego obszaru o średnicy 7 mm na powierzchni próbki. W przypadku każdej próbki pasty do zębów stosowano 8 zabarwionych próbek zębów i ustalano wartości średnie. Jako parametr kontrolny wykorzystywano wartość barwy według normy Y ustaloną według DIN 50 33, która służy jako miara jasności barwy.
Pomiar jasności prowadzono w danym przypadku po 1000 pociągnięciach szczoteczką. Działanie czyszczące CRS (cleaning ratio soft) wynika z zależności
CRS [%] = średnia wartość barwy według normy Y - przyrost dla badanej pasty średnia wartość barwy według normy Y - przyrost dla standardu czyszczenia x 100 [%]
Oznaczanie ścieralności (RDA):
Do określania ścieralności stosowano metodykę RDA (radioactive dentin abrasion) według sposobu Grabenstetter Missouri Analytical Laboratories, St. Louis, MO (porównaj J. Dent. Res. 17, 1060-1068 (1968).
Wynik:
Przykład 1 2 3 4 5 6 V1 V2 V3
CRS % 90 88 103 98 73 97 80 64 31
RDA % n. b. 66 55 95 69 n. b. n. b. 57 n. b.
* (n.b. = nie oznaczono)
Wyniki wskazują, że bez tlenku glinowego (V1 - V3), pomimo wysokich zawartości trójpolifosforanu sodowego (V1) uzyskuje się mniejszy stopień oczyszczenia niż przy pastach według wynalazku (1 - 4) oraz że starcie zębiny pomimo wysokiej skuteczności czyszczenia jest niewiele wyższe w porównaniu z pastami porównawczymi.

Claims (6)

1. Środek do czyszczenia zębów w postaci dyspersji wodnej, w postaci pasty albo ciekłej, zawierający od 10 do 30% wagowo połączenia środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego w stosunku wagowym 10:(0,2-2) oraz od 20 do 50% wagowo środka zatrzymującego wilgoć z grupy obejmującej sorbit, glicerynę, glikol propylenowy, poliglikol etylenowy i ich mieszaniny, znamienny tym, że zawiera skondensowany fosforan z grupy obejmującej trójpolifosforan, pirofosforan albo trójmetafosforan w postaci soli z metalem alkalicznym albo soli amonowej w ilości od 2 do 12% wagowo, jako środek zwiększający działanie czyszczące.
2. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że jako tlenek glinowy środek zawiera słabo kalcynowany tlenek glinowy o zawartości co najmniej 10% wagowo alfa-tlenku glinowego.
3. Środek według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako środek zatrzymujący wilgoć środek zawiera sorbit w ilości od 25 do 40% wagowo.
4. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że jako skondensowany fosforan środek zawiera od 5 do 10% wagowo trójpolifosforanu sodowego albo potasowego.
5. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że jako środek polerujący na bazie kwasu krzemowego środek zawiera strącony kwas krzemowy o wielkości cząstek od 5 do 20 μm i powierzchni właściwej (BET) od 100 do 300 g/l.
6. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że środek zawiera związek fluorowy, korzystnie z grupy fluorków albo monofluorofosforanów w ilości od 0,1 do 0,5% fluoru.
PL339450A 1997-09-15 1998-09-05 Środek do czyszczenia zębów zawierający połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego PL191433B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19740453A DE19740453A1 (de) 1997-09-15 1997-09-15 Zahnreinigungsmittel
PCT/EP1998/005632 WO1999013851A1 (de) 1997-09-15 1998-09-05 Zahnreinigungsmittel mit einer poliermittelkombination aus kieselsäure-poliermitteln und aluminiumoxid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL339450A1 PL339450A1 (en) 2000-12-18
PL191433B1 true PL191433B1 (pl) 2006-05-31

Family

ID=7842351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL339450A PL191433B1 (pl) 1997-09-15 1998-09-05 Środek do czyszczenia zębów zawierający połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6517815B1 (pl)
EP (1) EP1009370B1 (pl)
JP (1) JP2001516708A (pl)
KR (1) KR100526663B1 (pl)
CN (1) CN1132568C (pl)
AT (1) ATE213617T1 (pl)
AU (1) AU731798B2 (pl)
CA (1) CA2303427C (pl)
CZ (1) CZ290192B6 (pl)
DE (2) DE19740453A1 (pl)
DK (1) DK1009370T3 (pl)
ES (1) ES2173618T3 (pl)
HK (1) HK1030162A1 (pl)
HU (1) HUP0003460A3 (pl)
NO (1) NO326056B1 (pl)
PL (1) PL191433B1 (pl)
PT (1) PT1009370E (pl)
SK (1) SK3682000A3 (pl)
WO (1) WO1999013851A1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19916155A1 (de) * 1999-04-11 2000-11-16 Orochemie Duerr & Pflug Gmbh & Suspension zur Behandlung natürlichen Hartgewebes
DE19937294C2 (de) * 1999-08-06 2003-04-10 Cognis Deutschland Gmbh Mund und Zahnpflegemittel und Verwendung von alkoxylierten Carbonsäureestern
DE10204526A1 (de) * 2002-02-05 2003-08-07 Beiersdorf Ag Kosmetische und dermatologische Zubereitungen mit Eucalyptusöl in Kombination mit weiteren Wirk- und Inhaltsstoffen
DE20212652U1 (de) * 2002-08-17 2003-12-24 Jörgens, Marin, Dr. Mundpflegemittel zur Entfernung von Raucherplaque, insbesondere Nikotin und Nikotinabbauprodukten, von Zahnoberflächen
CN100531703C (zh) * 2002-10-04 2009-08-26 宝洁公司 口腔组合物及其应用
US20040131560A1 (en) 2002-10-04 2004-07-08 The Procter & Gamble Company Oral compositions and use thereof
CN100336881C (zh) * 2002-10-31 2007-09-12 长兴开发科技股份有限公司 化学机械研磨浆液组合物及其使用方法
DE10340543A1 (de) * 2003-09-01 2005-03-24 Henkel Kgaa Mund- und Zahnpflegemittel
US20050281758A1 (en) * 2004-06-18 2005-12-22 Dodd Kenneth T Oral care compositions
IT1390956B1 (it) * 2008-07-03 2011-10-27 Giuseppe Sanzogni Composizione cosmetica esfoliante a base di un prodotto secondario di procedimenti di recupero di alluminio e allumina attiva
DE202009007704U1 (de) * 2009-06-02 2009-08-20 Hurtig, Sven Zahnreinigungsmittel
GB201005508D0 (en) 2010-03-31 2010-05-19 Glaxo Group Ltd Novel composition
CA2818302A1 (en) * 2010-12-07 2012-06-14 Colgate-Palmolive Company Apparatus for conducting oral care experiments and method of forming and using the same
KR101074880B1 (ko) 2011-01-07 2011-10-19 주식회사 나은생활 치아 세정용 분말 조성물 및 이의 제조방법
DE102013226426A1 (de) * 2013-12-18 2015-06-18 Henkel Ag & Co. Kgaa Konservierungsmittelsystem für Waschmittel
RU2670443C2 (ru) 2014-07-21 2018-10-23 Колгейт-Палмолив Компани Абразивная композиция для ухода за полостью рта
JP7331182B2 (ja) 2017-10-12 2023-08-22 サンスター株式会社 シリカ含有口腔用組成物

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3003919A (en) * 1956-06-22 1961-10-10 Procter & Gamble Alumina abrasive materials
US3060098A (en) * 1957-11-18 1962-10-23 Lever Brothers Ltd Dentifrice
US3538230A (en) 1966-12-05 1970-11-03 Lever Brothers Ltd Oral compositions containing silica xerogels as cleaning and polishing agents
US3772269A (en) 1969-07-24 1973-11-13 Ici America Inc Glycoside compositions and process for the preparation thereof
US3670076A (en) * 1970-03-31 1972-06-13 Indiana University Foundation Dental prophylaxis composition comprising alumina of particular particle size
US3839318A (en) 1970-09-27 1974-10-01 Rohm & Haas Process for preparation of alkyl glucosides and alkyl oligosaccharides
GB1442396A (en) * 1973-04-11 1976-07-14 Unilever Ltd Dentifrice
AU497891B2 (en) 1974-05-22 1979-01-18 J.M. Huber Corp. Siliceous pigments & their production
US4144322A (en) 1975-01-28 1979-03-13 Colgate Palmolive Company Reduction of abrasiveness in dentrifices
JPS52102440A (en) 1976-02-05 1977-08-27 Grace W R & Co Mouth and tooth cleaning compound
AU521549B2 (en) 1976-12-27 1982-04-08 Colgate-Palmolive Company, The Reduction of abrasiveness in dentifrices
DE3114493A1 (de) 1981-04-10 1982-10-28 Degussa Ag, 6000 Frankfurt "faellungskieselsaeuren und verfahren zu ihrer herstellung"
EP0077167B1 (en) 1981-10-08 1985-09-11 Rohm And Haas France, S.A. A process for preparing surface-active glycosides and the use of the glycosides in cosmetic, pharmaceutical and household products
US4515772A (en) * 1982-06-22 1985-05-07 The Procter & Gamble Company Oral compositions
DE3345781A1 (de) * 1983-12-17 1985-06-27 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Mund- und zahnpflegemittel
DE3425152A1 (de) * 1984-07-07 1986-01-16 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zahnpasta
DE3439094A1 (de) * 1984-10-25 1986-05-07 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Mund- und zahnpflegemittel
JPH0791177B2 (ja) * 1986-07-24 1995-10-04 ライオン株式会社 歯石予防用口腔用組成物
US5180578A (en) 1987-01-30 1993-01-19 Colgate-Palmolive Company Antibacterial antiplaque anticalculus oral composition
IN168400B (pl) 1987-01-30 1991-03-23 Colgate Palmolive Co
US4822599A (en) * 1987-08-26 1989-04-18 The Procter & Gamble Company Oral compositions
DE3841775A1 (de) * 1988-12-12 1990-06-13 Henkel Kgaa Zahnpaste
GB9007074D0 (en) * 1990-03-29 1990-05-30 Beecham Inc Novel compositions
US5094844A (en) * 1990-12-20 1992-03-10 Colgate-Palmolive Company Anticalculus oral composition
DE4137636A1 (de) 1991-11-15 1993-05-19 Henkel Kgaa Verfahren zur herstellung von alkyl- und/oder alkenyloligoglycosiden
DE4237500A1 (de) * 1992-11-06 1994-05-11 Henkel Kgaa Remineralisierendes Zahnpflegemittel
US5599527A (en) 1994-11-14 1997-02-04 Colgate-Palmolive Company Dentifrice compositions having improved anticalculus properties

Also Published As

Publication number Publication date
ATE213617T1 (de) 2002-03-15
CA2303427C (en) 2009-01-20
AU9266498A (en) 1999-04-05
CZ290192B6 (cs) 2002-06-12
CN1132568C (zh) 2003-12-31
EP1009370B1 (de) 2002-02-27
HUP0003460A2 (hu) 2001-02-28
CN1270507A (zh) 2000-10-18
NO326056B1 (no) 2008-09-08
DE19740453A1 (de) 1999-03-18
JP2001516708A (ja) 2001-10-02
PL339450A1 (en) 2000-12-18
KR100526663B1 (ko) 2005-11-08
HK1030162A1 (en) 2001-04-27
DE59803216D1 (de) 2002-04-04
HUP0003460A3 (en) 2002-11-28
US6517815B1 (en) 2003-02-11
ES2173618T3 (es) 2002-10-16
CA2303427A1 (en) 1999-03-25
SK3682000A3 (en) 2000-09-12
NO20001320L (no) 2000-03-14
AU731798B2 (en) 2001-04-05
KR20010024010A (ko) 2001-03-26
EP1009370A1 (de) 2000-06-21
DK1009370T3 (da) 2002-06-17
WO1999013851A8 (de) 1999-05-06
NO20001320D0 (no) 2000-03-14
WO1999013851A1 (de) 1999-03-25
CZ2000935A3 (cs) 2000-09-13
PT1009370E (pt) 2002-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL191433B1 (pl) Środek do czyszczenia zębów zawierający połączenie środków polerujących na bazie kwasu krzemowego i tlenku glinowego
US20060222602A1 (en) Oral and dental hygiene product
US20060088482A1 (en) Oral and dental care agent
PL172151B1 (pl) Pasta do zebów PL PL PL PL
JP2007504187A (ja) 口腔および歯ケア製剤
TW201609156A (zh) 新穎組合物
JP5926238B2 (ja) 新規組成物
CA1170187A (en) Synthetic zeolite-containing dentifrice
SE449563B (sv) Tandkremkomposition
US6174515B1 (en) Toothpaste composition
NZ213162A (en) Abrasive dentifrice
US3266996A (en) Oral compositions for caries prophylaxis containing stannous fluorozirconate
JPH03151319A (ja) 新規歯磨組成物
EP1239821B1 (de) Zahnreinigungsmittel
ES2263516T3 (es) Agente para la limpieza dental.
EP3621575A1 (de) Zahncreme enthalten bbambusbasierte cellulose und fällungskieselsäure,

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140905