PL190815B1 - Maszyna pakująca - Google Patents

Maszyna pakująca

Info

Publication number
PL190815B1
PL190815B1 PL337733A PL33773398A PL190815B1 PL 190815 B1 PL190815 B1 PL 190815B1 PL 337733 A PL337733 A PL 337733A PL 33773398 A PL33773398 A PL 33773398A PL 190815 B1 PL190815 B1 PL 190815B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
toothed ring
bearing
ring
additional
boxes
Prior art date
Application number
PL337733A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337733A1 (en
Inventor
Lennart Larsson
Göran Ström
Original Assignee
A & R Carton Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by A & R Carton Ab filed Critical A & R Carton Ab
Publication of PL337733A1 publication Critical patent/PL337733A1/xx
Publication of PL190815B1 publication Critical patent/PL190815B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B43/00Forming, feeding, opening or setting-up containers or receptacles in association with packaging
    • B65B43/42Feeding or positioning bags, boxes, or cartons in the distended, opened, or set-up state; Feeding preformed rigid containers, e.g. tins, capsules, glass tubes, glasses, to the packaging position; Locating containers or receptacles at the filling position; Supporting containers or receptacles during the filling operation
    • B65B43/50Feeding or positioning bags, boxes, or cartons in the distended, opened, or set-up state; Feeding preformed rigid containers, e.g. tins, capsules, glass tubes, glasses, to the packaging position; Locating containers or receptacles at the filling position; Supporting containers or receptacles during the filling operation using rotary tables or turrets
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B59/00Arrangements to enable machines to handle articles of different sizes, to produce packages of different sizes, to vary the contents of packages, to handle different types of packaging material, or to give access for cleaning or maintenance purposes
    • B65B59/003Arrangements to enable adjustments related to the packaging material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B59/00Arrangements to enable machines to handle articles of different sizes, to produce packages of different sizes, to vary the contents of packages, to handle different types of packaging material, or to give access for cleaning or maintenance purposes
    • B65B59/005Adjustable conveying means

Abstract

1. Maszyna pakujaca zawierajaca rame ma- szyny do podtrzymywania kolowego elementu wyznaczajacego droge przenosnika bez konca i który jest osadzony w lozyskach w pewnej odleglosci promieniowej od srodka kolowego elementu, uchwyty do pudelek opakowanio- wych rozmieszczonych na kolowym elemencie, zespól do napedzania kolowego elementu, zespól do dostarczania wykrojów pudelek i formowania z nich opakowan, stanowiska rozmieszczone wzdluz drogi ruchu kolowego elementu, które to stanowiska sa wyposazone w narzedzia robo- cze do realizacji prac do uzyskania gotowych pudelek wypelnionych produktem, oraz zespól do dostarczania napelnionych pudelek, w któ- rym kolowy element stanowi jeden pierscien lozyska, znamienna tym, ze pierscien (15) jest wyposazony w pierscien zebaty (16), a zespól napedowy zawiera element (22) do napedowe- go sprzegania sie z pierscieniem zebatym (16). PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest maszyna pakująca. Wynalazek dotyczy maszyny pakującej takiego typu, w którym pudełka opakowaniowe (pudełka składane) z kartonu lub odpowiedniego materiału pobiera się z magazynu, formuje się pudełka i umieszcza w uchwytach na torowisku przenośnika bez końca, wzdłuż którego to torowiska znajdują się stanowiska robocze do realizacji niezbędnych czynności technologicznych na pudełkach, w tym napełniania ich w celu zapewnienia na końcowym stanowisku maszyny pakującej gotowych pudełek napełnionych produktem.
Maszyny tego typu znajdują się już na rynku od dłuższego czasu, przy czym jeden z typów takich maszyn produkuje od lat 1950-tych i wprowadza na rynek wnioskodawca niniejszego wynalazku. Ten typ maszyn jest sprzedawany na rynku pod znakiem handlowym „EXPRESSO” i jest dobrze znany w obiegu handlowym.
Pudełka opakowaniowe dostarczane przez tę maszynę są pudełkami bez jakichkolwiek torebek wewnętrznych, natomiast same są uszczelnione przed proszkami za pomocą dna z zamknięciem przeponowym i odpowiednio zamkniętej części górnej, przy czym pudełka te znajdują szerokie zastosowanie do pakowania nie tylko produktów proszkowych, ale również mrożonek, np. soków owocowych.
Ten typ pudełek cieszy się bardzo dużym powodzeniem, zarówno z ekologicznego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia przetwarzania (recykling) oraz daje znakomite możliwości zaspokojenia zarówno obecnych, jak i przyszłych wymagań ekologicznych.
Niestety, opakowania tego typu wymagają stosowania maszyny specyficznej do danego celu, która oczywiście została skonstruowana i znajduje się już na rynku od wielu lat. W czasie produkcji pierwszych takich maszyn widziano już potrzebę nadawania im dużej trwałości, niezawodności funkcjonalnej oraz dostosowania do wszystkich rodzajów trudnych środowisk i klimatów. Zatem maszyny te są wykonane z trwałych części oraz zawierają silne wały, skrzynie przekładniowe, wałki rozrządu, itp.
Maszyny tego typu pracują poziomo, a pudełka transportuje się do różnych stanowisk technologicznych za pomocą metalowej taśmy bez końca, łańcucha lub podobnego zespołu, biegnącego po dwóch kołach łańcuchowych, z których jedno jest napędzane silnikiem. Torowisko przenośnika dzieli się na dwie przeciwległe prostoliniowe części, przy czym, w zasadzie, obróbka dna pudełka jest realizowana wzdłuż jednej z tych części, napełnianie pudełek jest realizowane w częściowo kołowej części łączącej, a na następnej prostoliniowej części przenośnika dołączane są górne elementy pudełek, po czym pudełka są doprowadzane do stanowiska dostaw na końcu tej prostoliniowej części przenośnika.
W celu realizacji przetwarzania na dwóch prostoliniowych częściach torowiska przenośnika, w ramie maszyny znajdują się wałki krzywkowe połączone za pomocą przekładni z silnikiem napędowym. Są to dolny poziomy wałek krzywkowy i górny poziomy wałek krzywkowy. Na wałkach tych znajdują się tarcze krzywkowe sterujące narzędziami obróbkowymi w różnych stanowiskach technologicznych.
Koszty znanych maszyn są stosunkowo wysokie i dotychczas nie było możliwe ich zmniejszenie poprzez znaczącą rezygnację ze stosunkowo złożonych, ale niezawodnych funkcjonalnie konstrukcji.
Jako przykład maszyny takiego typu, o jakim mowa we wstępie można wymienić maszynę ujawnioną w niemieckim zgłoszeniu patentowym DE-A-1586155. Maszyna ta zawiera ramę maszyny do podtrzymywania kołowego elementu wyznaczającego drogę przenośnika bez końca i który jest osadzony w łożyskach w pewnej odległości promieniowej od środka kołowego elementu, uchwyty do pudełek opakowaniowych rozmieszczonych na kołowym elemencie, zespół do napędzania kołowego elementu, zespół do dostarczania wykrojów pudełek i formowania z nich opakowań, stanowiska rozmieszczone wzdłuż drogi ruchu kołowego elementu, które to stanowiska są wyposażone w narzędzia robocze do realizacji prac do uzyskania gotowych pudełek wypełnionych produktem, oraz zespół do dostarczania napełnionych pudełek, w którym kołowy element stanowi jeden pierścień łożyska.
Należy również wspomnieć maszynę według szwedzkiego otwartego zgłoszenia nr 390 154. Maszyna według tej publikacji jest kolejną wersją rozwojową koncepcji pierwotnej i ma zadanie umożliwienia realizacji również działania w trybie ciągłym. Jednakże maszyna ta jest wyposażona w tradycyjny przenośnik do uchwytów do pudełek i ma konwencjonalny układ wałów napędowych i wałków rozrządu. Problem z tymi znanymi przenośnikami polega na tym, że w pewnych środowiskach wymagają starannej obsługi technicznej, np. w postaci smarowania i czyszczenia, a w pewnych przypadkach mogą one pęknąć nawet do zniszczenia.
PL 190 815 B1
Inny typ napędu uchwytów do pojemników opakowaniowych ujawniono w szwedzkim otwartym zgłoszeniu patentowym 430 407, w którym napęd uchwytów jest realizowany za pomocą pośredniego kółka zębatego sprzężonego z kołem napędowym z obwodowymi zębami, które z kolei koło jest osadzone na łożyskach na wale centralnym w sposób tradycyjny. Taka podpora oznacza, że w przenośniku i w maszynie znajdą się duże masy, którymi trzeba manipulować, co, oprócz innych rzeczy, wymaga odpowiedniego zwymiarowania innych części maszyny, albo powoduje silne zużycie materiału.
Na kole napędowym tego typu znajduje się dodatkowe koło pasowe, na którym jest osadzony pierścień zębaty z zadaniem napędzania mimośrodu do celów specjalnych w powiązaniu z podłużnym uszczelnieniem opakowań.
W opisie GB 1233818 ujawniono kołowy „tor przenośnika”, w skład którego wchodzi bęben centralny osadzony poziomo na łożyskach. Na wale bębna znajduje się tarcza krzywkowa (płytka) realizująca funkcje krzywkowe w kierunku promieniowym od środka. Maszyna ta również ma dużą masę, którą trzeba obracać, i w celu rozwiązania tej sytuacji, w miarę możliwości, w kierunku tworzącym umieszczono większą liczbę stanowisk roboczych.
Celem wynalazku jest przezwyciężenie wspomnianych powyżej problemów występujących w znanych maszynach pakujących i zapewnienie nowego typu przenośnika z towarzyszącymi mu stanowiskami roboczymi w maszynie pakującej, która nadaje się zwłaszcza do wytwarzania pudełek opakowaniowych wspomnianego powyżej typu.
Maszyna pakująca zawierająca ramę maszyny do podtrzymywania kołowego elementu wyznaczającego drogę przenośnika bez końca i który jest osadzony w łożyskach w pewnej odległości promieniowej od środka kołowego elementu, uchwyty do pudełek opakowaniowych rozmieszczonych na kołowym elemencie, zespół do napędzania kołowego elementu, zespół do dostarczania wykrojów pudełek i formowania z nich opakowań, stanowiska rozmieszczone wzdłuż drogi ruchu kołowego elementu, które to stanowiska są wyposażone w narzędzia robocze do realizacji prac do uzyskania gotowych pudełek wypełnionych produktem, oraz zespół do dostarczania napełnionych pudełek, w którym kołowy element stanowi jeden pierścień łożyska, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pierścień jest wyposażony w pierścień zębaty, a zespół napędowy zawiera element do napędowego sprzęgania się z pierścieniem zębatym.
Korzystnie zespół krzywkowy, do sterowania i/lub napędzania narzędzi roboczych w co najmniej jednym ze stanowisk roboczych, zawiera wał krzywkowy umieszczony w środku pierścienia.
Korzystnie zespół krzywkowy, do sterowania i/lub napędzania narzędzi roboczych w co najmniej jednym ze stanowisk roboczych, zawiera jeden pierścień zębaty w dodatkowym łożysku pierścienia zębatego z tą samą osią centralną co łożysko pierścienia zębatego wyznaczające drogę przenośnika bez końca oraz element do napędowego sprzęgania się z pierścieniem zębatym dodatkowego łożyska pierścienia zębatego.
Korzystnie pierścień zębaty dodatkowego łożyska pierścienia zębatego ma dodatkowy pierścień zębaty, a w co najmniej jednym stanowisku roboczym jest umieszczone kółko zębate trzpieniowe zazębiające się z dodatkowym pierścieniem zębatym, zaś z kółkiem zębatym trzpieniowym jest sprzężony zespół do przenoszenia ruchu, napędzający narzędzie robocze w wymienionym stanowisku.
Korzystnie łożysko pierścienia zębatego wyznaczające drogę przenośnika i dodatkowe łożysko pierścienia zębatego wyznaczają nieruchomą płaszczyznę poziomą w ramie maszyny.
Korzystnie dodatkowa para łożysk, którą stanowi łożysko pierścienia zębatego wyznaczające drogę przenośnika i dodatkowe łożysko pierścienia zębatego są umieszczone w pewnej odległości pionowej od pierwszej pary łożysk oraz maszyna zawiera element ustalający położenie dodatkowej pary łożysk w kierunku pionowym.
Korzystnie pierścień zębaty łożyska pierścienia zębatego wyznaczającego drogę przenośnika jest umieszczony na wewnętrznym pierścieniu łożyska pierścienia zębatego, a element do napędowego sprzęgania zawiera koło zębate trzpieniowe osadzone na wałku, osadzonym w ramie maszyny wewnątrz pierścienia zębatego łożyska pierścienia zębatego wyznaczającego drogę przenośnika.
Korzystnie element do napędowego sprzęgania z pierścieniem zębatym dodatkowego łożyska pierścienia zębatego zawiera napędowe koło zębate trzpieniowe usytuowane na dodatkowym wałku wewnątrz pierścienia zębatego łożyska pierścienia zębatego.
Korzystnie maszyna zawiera oddzielny silnik napędzający każdy z pierścieni dodatkowych łożysk pierścieni zębatych.
Korzystnie co najmniej jedno ze wspomnianych stanowisk roboczych jest sterowane i/lub napędzane przez serwomotor lub podobne urządzenie.
PL 190 815 B1
Korzystnie wspomniane stanowiska są wyposażone w zespoły napędowe dla odpowiednich narzędzi roboczych, a do sterowania tymi zespołami napędowymi służy pojedynczy programowany serwomotor lub podobne urządzenie.
Nowa koncepcja zwiększa niezawodność eksploatacyjną i umożliwia większą uniwersalność konstrukcyjną, a także zapewnia warunki optymalnych kosztów wytwarzania i eksploatacji.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku na którym fig. 1 przedstawia schematycznie zasadę napędzania przenośnika i znajdujących się na nim uchwytów do pudełek, fig. 2 - schematycznie zasadę napędzania zespołu krzywkowego z podzespołami do przekazywania napędu narzędziom roboczym, fig. 3 - schematycznie podzespoły przenośnika podwójnego z ich napędem, fig. 4 - schematycznie konstrukcję z dwoma krzywkami wraz z napędem do nich w postaci serwosterowania elektronicznego, schematycznie, fig. 5 - serwosterowanie zespołem krzywkowym i wałem napędowym do przenośnika w jednym przykładzie wykonania według wynalazku, fig. 6 - schematycznie alternatywny przykład wykonania napędu dla podzespołów krzywkowych, fig. 7 - kolejny przykład wykonania podwójnego przenośnika i zespołu krzywkowego z napędem mechanicznym, fig. 8 - układ do odbioru napędu i przenoszenia ruchu na narzędzia robocze, na przykład w rozwiązaniu pokazanym na fig. 5, a fig. 9 przedstawia rozwiązanie, w którym wał krzywkowy wyposażony w krzywki jest umieszczony centralnie na torze przenośnika.
Na figurze 1 pokazano schematycznie zasadę budowy przenośnika w jednym przykładzie wykonania według wynalazku.
Pomost 11 jest osadzony na stójkach 10, a zewnętrzny pierścień 13 kołowego łożyska 14 jest zamocowany do pomostu 11 za pomocą połączeń śrubowych 12. Łożysko 14 jest takiego typu, jaki zazwyczaj występuje w, na przykład, elektrowniach wiatrowych, koparkach albo pojazdach pancernych z obrotową wieżyczką, zatem jest to produkt standardowy, który można zakupić ponosząc rozsądne koszty.
Kołowe łożysko 14 może mieć średnicę rzędu 1-1,5 m. Wewnętrzny pierścień 15 łożyska 14 ma obwodowy pierścień zębaty 16 i jest sprzężony z zewnętrznym pierścieniem 13 za pomocą elementów tocznych 17.
W ramie maszyny jest również osadzony silnik napędowy 18, którym może być, na przykład, serwomotor, i który jest zaopatrzony w zespół kół zębatych, na przykład przekładnię planetarną 19 i przekładnię pasową 20 na wałku wyjściowym z przekładni zębatej, która to przekładnia zębata jest skonstruowana tak, żeby napędzała wałek 21. Na wałku 21 znajduje się napędowe koło zębate trzpieniowe 22 zazębione z pierścieniem zębatym 16 wewnętrznego pierścienia 15. Wałek 21 jest osadzony w łożyskach na swoim górnym końcu w pomoście 11 oraz jest podtrzymywany przez ramę 10 maszyny w sposób, którego tu nie pokazano.
Na wewnętrznym pierścieniu 15 jest osadzonych wiele uchwytów 23 na pudełka, które to uchwyty podtrzymują wykroje 24 pudełek.
Wykroje 24 pudełek są pobierane w stanie płaskim z magazynu (nie pokazanego) znajdującego się w stanowisku dostaw wzdłuż przenośnika maszyny pakującej, który jest utworzony przez układ pierścieni 13, 15. Wzdłuż toru przenośnika znajduje się wiele stanowisk roboczych, na przykład stanowisko do rozkładania dolnych klapek końcowych pudełek, stanowisko do uszczelniania zamknięcia przeponowego na rozłożonych klapkach, stanowisko do składania klapek dolnych, stanowisko do rozkładania klapek górnych pudełek, stanowisko do napełniania pudełek przez otwartą część górną, stanowisko do uszczelniania zamknięcia przeponowego na górnych klapkach, stanowisko do składania klapek górnych i stanowisko do odprowadzania napełnionych i gotowych pudełek.
Te stanowiska robocze znajdują się w pewnych odstępach od siebie w z góry określonych odległościach wzdłuż obwodu kołowego przenośnika. W celu uzyskania niezbędnego przetwarzania, w stanowiskach znajdują się narzędzia robocze. W dalszej części opisu mówi się o tych narzędziach i o ich napędzie.
Należy zauważyć, że na fig. 1 przedstawiono tylko zasadę konstrukcji przenośnika, i oczywiste jest, że, na przykład, uchwyty do pudełek nie muszą być uchwytami, które obejmują pudełka dookoła, ale mogą być również uchwytami typu palcowego, które przemieszczają pudełka wzdłuż toru ślizgowego na kołowym torze przenośnika.
Do napędu narzędzi do obróbki na stanowiskach roboczych wzdłuż toru przenośnika potrzebny jest pewien typ zespołu napędowego i urządzenie do określania prędkości roboczej.
Na figurze 2 pokazano przykład wykonania odpowiedni do wspomnianego celu. W ramie 10 maszyny jest osadzony nieruchomy pomost 25 składający się z panela dolnego 26, górnego 27
PL 190 815 B1 i bocznych 28. Łożysko 29, będące w zasadzie takiego samego typu jak na fig. 1 i zaopatrzone w zębaty pierścień, jest przymocowane za pomocą złączy gwintowych 30 do dna 26 pomostu 25.
Silnik napędowy 31 jest sprzężony za pośrednictwem ślimaka 32 z wałkiem 33, na którym jest osadzone obrotowo-nieruchomo małe koło zębate trzpieniowe 34 do napędu wewnętrznego pierścienia 35 łożyska 29 za pomocą jego obwodowego pierścienia zębatego 36. Wałek 33 jest osadzony na łożyskach w pomoście 25 i w ramie maszyny (nie pokazanej). Nad wewnętrznym pierścieniem 35 w pewnej odległości pionowej od zewnętrznej bieżni łożyska 29 jest przykręcony śrubami pierścień zębaty 37 obracający się w ten sposób łącznie z wewnętrznym pierścieniem 35. Pierścień zębaty 37 jest zazębiony z kółkiem zębatym trzpieniowym 38 podpartym przez panel górny 27 i umieszczonym w odpowiednich położeniach w stanowiskach roboczych wzdłuż toru przenośnika. Przenośnik i odpowiednio ścieżkę przenośnika do pudełek pokazano na fig. 2 wyłącznie schematycznie za pomocą kropkowej linii łańcuchowej 39.
Części maszyny pakującej według wynalazku widoczne na fig. 1 i 2 i opisane do tego miejsca, reprezentują, odpowiednio, podstawową zasadę konstrukcji zespołu przenośnika i jednego przykładu wykonania zespołu krzywkowego do sterowania i napędzania narzędzi roboczych w stanowiskach roboczych wzdłuż toru przenośnika.
Na figurze 3 przedstawiono kolejny etap rozwoju przenośnika do pudełek z fig. 1. Pomost 11 podtrzymujący łożysko 14 uzupełniono dolnym pomostem 40, do którego przykręcono śrubami złącza gwintowego 41 zewnętrzny pierścień 13' łożyska 14', identycznego z łożyskiem 14. W tym celu na wałku 21 znajduje się dodatkowe zamocowane obrotowo koło zębate trzpieniowe 22' zazębione z pierścieniem zębatym 16' wewnętrznego pierścienia 15'. W tym celu, wałek 21 jest wykonany jako wałek wielowypustowy, co umożliwia regulację pozycyjną pomostu 40 w kierunku pionowym, aż do położenia końcowego, które pokazano na figurze liniami kreskowymi. Na wałku 21 znajduje się zespół uchwytowy (nie pokazany) do mocowania pomostu w wymaganym położeniu.
Na figurze 3 kołowy przenośnik składa się zatem z dwóch identycznych łożysk 14, 14' osadzonych współosiowo jedno nad drugim, gdzie napędzany wewnętrzny pierścień 15 łożyska 14 podtrzymuje górny uchwyt 23 dla pudełek, a wewnętrzny pierścień 15' łożyska 14' podtrzymuje dolny uchwyt 23'.
Z figury 3 wyraźnie wynika, że łożysko 14' i jego pomost 40 stanowią w zasadzie zwierciadlany obraz łożyska 14 i pomostu 11.
Na figurze 4 pokazano zespół krzywkowy złożony z pomostu górnego i dolnego i przeznaczony do przenośnika do pudełek widocznego na fig. 3. Pomost 25 na fig. 4 odpowiada pomostowi 25 na fig. 2, a podwójne pierścienie łożyskowe zawierające zespół przenośnika pokazano kropkową linią łańcuchową 39. Na tym samym wałku 33 co na fig. 2 jest osadzony dodatkowy pomost 42 w taki sposób, że można go przemieszczać w pionie, jak pokazano liniami kreskowymi. Na pomoście 42 jest przykręcony za pomocą zespołu śrubowego 30' zewnętrzny pierścień łożyska 29' identycznego z łożyskiem 29, natomiast wewnętrzny pierścień 35 łożyska jest napędzany kółkiem zębatym trzpieniowym 34', przymocowanym obrotowo trwale na wałku 33. W podobny sposób jak w przypadku pomostu 25, pierścień zębaty 37' jest nieruchomo przykręcony śrubami do zdolnego do obracania się pierścienia wewnętrznego, który to pierścień zębaty 37' podąża za obrotowym ruchem kołowym pierścienia wewnętrznego 35 łożyska. Z kółkiem zębatym 37' są zazębione na obwodzie ścieżki ruchu kołowego dodatkowe kółka zębate trzpieniowe 38' usytuowane w odpowiednich położeniach w stanowiskach roboczych, które to kółka zębate trzpieniowe 38', podobnie jak kółka zębate trzpieniowe 38, służą do sterowania i/lub napędzania narzędzi roboczych.
Z figury 4 wyraźnie wynika, że pomost 42 i jego zawartość stanowią zwierciadlany obraz pomostu 25.
Na figurze 5 pokazano kompletny zespół dwóch łożysk 14, 14' pierścieni zębatych przenośnika (łożyska ścieżki rolek) oraz, odpowiednio, dwóch łożysk 29, 29' pierścieni zębatych krzywki. Z figury tej wyraźnie wynika, że górne łożysko 29 krzywki i górne łożysko 14 przenośnika mają zewnętrzne pierścienie przykręcone do siebie za pomocą złączy śrubowych 43 poprzez dno 26 pomostu 25. W podobny sposób, dolne łożysko 14' przenośnika jest przykręcone śrubami do zewnętrznego pierścienia dolnego łożyska 29' krzywki.
W pokazanym przykładzie wykonania, para wewnętrznych pierścieni w górnej parze łożysk 14, 29 służy do przemieszczania, i odpowiedniego przyczyniania się do obróbki górnych części pudełek, natomiast para dolnych pierścieni przenośnika i krzywki są przeznaczone do obróbki dna pudełek.
PL 190 815 B1
Ponieważ dolna para pierścieni jest regulowana w kierunku pionowym, więc do manipulowania pudełkami o różnych wysokościach potrzebna jest minimalna Ilość operacji.
W przykładzie wykonania z fig. 5, napęd wałka 33 ze stałą prędkością jest realizowany za pomocą silnika 31 i przekładni zębatej 32, przy czym czujnik 44 położenia bezwzględnego (fig. 4) przekazuje aktualne położenie pierścienia krzywki do serwomotoru 44', który wykonuje niezbędne czynności, na przykład przerywa przemieszczanie tych uchwytów 23 do pudełek po drodze w ruchu kołowym za pomocą przekładni planetarnej 44''.
Jako rozwiązanie alternatywne do napędu pierścieni wału krzywkowego pokazanych na fig. 5, na fig. 6 pokazano przykład wykonania, w którym każdy z zewnętrznych pierścieni 45, 45' łożysk krzywkowych jest napędzany własnym serwomotorem, odpowiednio 46 i 47. Napęd obu bieżni wewnętrznych łożysk 14, 14' przenośnika jest realizowany za pomocą dodatkowego oddzielnego serwomotoru 48. Dla uzyskania funkcji przenoszenia napędu na narzędzia robocze w stanowiskach roboczych w przykładzie wykonania z fig. 6, nie ma potrzeby stosowania pierścienia zębatego na napędzanym pierścieniu wewnętrznym, natomiast zamiast tego bezpośrednio napędzany pierścień zewnętrzny realizuje funkcję przenoszenia napędu na narzędzia robocze za pomocą sterowanych programowanych serwomotorów 46, 47. Podobnie, nie jest potrzebne żadne mechaniczne sprzężenie pomiędzy zespołem krzywkowym a wałkiem napędowym dla przenośnika, ponieważ silniki te można wstępnie zaprogramować do zadanych czynności i synchronizacji czynności roboczych w stanowiskach roboczych.
Zespół z fig. 6 zapewnia duży stopień swobody i, w razie potrzeby, można przestawić maszynę pakującą na pracę ciągłą.
Przykład wykonania z fig. 7 odpowiada zasadzie z przykładu wykonania z fig. 5 z wyjątkiem napędu dla zespołu krzywkowego i wałka napędowego dla pierścieni przenośnika. Zamiast silnika z czujnikiem bezwzględnym zastosowano silnik 49 z regulacją prędkości obrotowej, który napędza wałek 33 za pomocą przekładni kątowej 50 i który napędza, za pośrednictwem przekładni kątowej 51 i skrzynki podziałowej 52, pierścienie przenośnika tak, żeby pracowały one w sposób przerywany synchronicznie z regulacją zespołu krzywkowego i/lub napędem narzędzi roboczych. Zamiast skrzynki podziałowej można zastosować inną przekładnię zębatą, na przykład takąktóra umożliwia pracę ciągłą.
W przykładach wykonania z kółkami zębatymi lub pierścieniami zębatymi na napędzanym wewnętrznym pierścieniu krzywkowym, w stanowiskach roboczych znajdują się odpowiednio urządzenia do odbierania zasilania według fig. 8.
Kółko zębate trzpieniowe 46 jest przeznaczone do zazębiania się z odpowiednimi kółkami zębatymi trzpieniowymi 38 wzdłuż kołowej drogi ruchu pierścienia krzywkowego i, za pośrednictwem napędu kątowego 47, do napędu wałka wyjściowego 48. Z kolei ten wałek 48 napędza narzędzia robocze bezpośrednio albo za pośrednictwem mechanizmu przenoszenia napędu.
Jak wyraźnie widać z powyższego opisu przykładów wykonania, wynalazek umożliwia różnorodne odmiany w ramach głównej koncepcji kołowego elementu wyznaczającego drogę ruchu przenośnika w maszynie pakującej. W przeciwieństwie do znanych rozwiązań, element przenośnika nie jest osadzony na łożyskach w środku, ale w pewnej odległości promieniowej od środka, co w kategoriach kosztów daje wiele możliwości zmiany szczegółów konstrukcyjnych, a mimo to umożliwia uzyskanie maszyny łatwej do kierowania nią z serwisowego punktu widzenia.
Pokazane rozwiązanie zespołu krzywkowego można, na przykład, zastąpić zespołem krzywkowym posiadającym wał krzywkowy umieszczony w środku toru przenośnika, który ma wiele tarcz krzywkowych i krzywoliniowych tarcz do przenoszenia ruchu na narzędzia robocze w stanowiskach roboczych.
Rozwiązanie takie pokazano na fig. 9. Nieruchomy pomost 11 jest osadzony w ramie 10 maszyny za pomocą zespołu prowadnic 10' i uchwytów 10''. W tym pomoście, zewnętrzny pierścień 13 łożyska 14 pierścienia zębatego jest zawieszony za pomocą skręcanego śrubami złącza 12. Do wewnętrznego pierścienia 15 jest przymocowana płytka 23' z uchwytami 23'' nośnymi na pudełka 24.
Wewnętrzny pierścień 25 jest zazębiony z napędowym kółkiem zębatym trzpieniowym 22 na wałku wyjściowym sprzęgła gwiazdowego 52. Sprzęgło gwiazdowe 52 jest napędzane za pośrednictwem wałka 21 z przekładni kątowej 51 za pomocą dodatkowej przekładni 50 z silnika napędowego 49.
Dolny pomost 53 jest osadzony w łożyskach umożliwiających mu ruch w pionie na wspomnianych prowadnicach 10', natomiast urządzenie suwakowe 10'' działa na dolny pomost 53 i na górny pomost 54. Suwaki są rozmieszczone w taki sposób, żeby podczas regulacji pionowej pomosty 53, 54
PL 190 815 B1 przemieszczały się na równe odległości od poziomej płaszczyzny maszyny określonej przez uchwyty 23” do pudełek.
W środku łożyska 14 pierścienia zębatego znajduje się pionowy wałek krzywkowy 33', który jest napędzany przez silnik 49 za pośrednictwem przekładni kątowej 50. Wałek krzywkowy 33' jest podzielony tuleją 55 nałożoną na niego tak, żeby był nieruchomy względem niej obrotowo, przy czym wspomniana tuleja 55 umożliwia pionowe przemieszczanie obu części wałka 33'.
Na wspomnianych częściach wałka 33' znajdują się, nieruchome obrotowo względem niego, tarcze krzywkowe 56, 57, urządzenia przekazujące ruch (nie pokazane), które współpracują z tym tarczami w celu przenoszenia niezbędnych ruchów na różne narzędzia robocze na stanowiskach wzdłuż drogi przenośnika na pudełka na bieżni przenośnika.
Zatem te tarcze krzywkowe 56, 57 podążają za przemieszczaniem się pomostów 53, 54, zajmując dzięki temu położenia w równych odległościach od płaszczyzny centralnej 23'', co umożliwia prostą regulację maszyny w odniesieniu do pudełek o różnych wysokościach.
Powyżej przedstawiono wiele różnorodnych przykładów wykonania według wynalazku, ale przykłady te należy traktować wyłącznie jako przykładowe rozwiązania konstrukcyjne, nie ograniczające w żaden sposób wynalazku określonego w załączonych zastrzeżeniach patentowych.

Claims (11)

1. Maszyna pakująca zawierająca ramę maszyny do podtrzymywania kołowego elementu wyznaczającego drogę przenośnika bez końca i który jest osadzony w łożyskach w pewnej odległości promieniowej od środka kołowego elementu, uchwyty do pudełek opakowaniowych rozmieszczonych na kołowym elemencie, zespół do napędzania kołowego elementu, zespół do dostarczania wykrojów pudełek i formowania z nich opakowań, stanowiska rozmieszczone wzdłuż drogi ruchu kołowego elementu, które to stanowiska są wyposażone w narzędzia robocze do realizacji prac do uzyskania gotowych pudełek wypełnionych produktem, oraz zespół do dostarczania napełnionych pudełek, w którym kołowy element stanowi jeden pierścień łożyska, znamienna tym, że pierścień (15) jest wyposażony w pierścień zębaty (16), a zespół napędowy zawiera element (22) do napędowego sprzęgania się z pierścieniem zębatym (16).
2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół krzywkowy (33', 56, 57) do sterowania i/lub napędzania narzędzi roboczych w co najmniej jednym ze stanowisk roboczych zawiera wał krzywkowy (33') umieszczony w środku pierścienia (15).
3. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół krzywkowy (33, 34, 35, 37, 38, 45, 46, 47, 45') do sterowania i/lub napędzania narzędzi roboczych w co najmniej jednym ze stanowisk roboczych zawiera jeden pierścień zębaty (35) w dodatkowym łożysku (29) pierścienia zębatego z tą samą osią centralną co łożysko (14) pierścienia zębatego wyznaczające drogę przenośnika bez końca oraz element (34) do napędowego sprzęgania się z pierścieniem zębatym (35) dodatkowego łożyska (29) pierścienia zębatego.
4. Maszyna według zastrz. 3, znamienna tym, że pierścień zębaty (35) dodatkowego łożyska (29) pierścienia zębatego ma dodatkowy pierścień zębaty (37), a w co najmniej jednym stanowisku roboczym jest umieszczone kółko zębate trzpieniowe (38) zazębiające się z dodatkowym pierścieniem zębatym (37), zaś z kółkiem zębatym trzpieniowym (38) jest sprzężony zespół (46, 47, 48) do przenoszenia ruchu, napędzający narzędzie robocze w wymienionym stanowisku.
5. Maszyna według zastrz. 4, znamienna tym, że łożysko (14) pierścienia zębatego wyznaczające drogę przenośnika i dodatkowe łożysko (29) pierścienia zębatego wyznaczają nieruchomą płaszczyznę poziomą w ramie (10) maszyny.
6. Maszyna według zastrz. 5, znamienna tym, że dodatkowa para łożysk, którą stanowi łożysko (14') pierścienia zębatego wyznaczające drogę przenośnika i dodatkowe łożysko (29') pierścienia zębatego są umieszczone w pewnej odległości pionowej od pierwszej pary łożysk (14, 29) oraz maszyna zawiera element (21) ustalający położenie dodatkowej pary łożysk (14', 29') w kierunku pionowym.
7. Maszyna według zastrz. 6, znamienna tym, że pierścień zębaty (16) łożyska (14) pierścienia zębatego wyznaczającego drogę przenośnika jest umieszczony na wewnętrznym pierścieniu (15) łożyska (14) pierścienia zębatego, a element 22 do napędowego sprzęgania zawiera koło zębate
PL 190 815 B1 trzpieniowe osadzone na wałku (21), osadzonym w ramie maszyny wewnątrz pierścienia zębatego łożyska (14) pierścienia zębatego wyznaczającego drogę przenośnika.
8. Maszyna według zasttz. 3, znamienna tym, że el^im^r^t do napędowego sprzęgania z pierścieniem zębatym (35) dodatkowego łożyska (29) pierścienia zębatego zawiera napędowe koło zębate trzpieniowe (34) usytuowane na dodatkowym wałku (33) wewnątrz pierścienia zębatego łożyska (29) pierścienia zębatego.
9. Massyna wedługzzsstz. 3, znamienna tym, że zzwieraodddielny zilnik(44,44) naaęddzjący każdy z pierścieni (35, 35') dodatkowych łożysk (29, 29') pierścieni zębatych.
10. Maszyna według zastrz. 1, naaminaaa tym, że co najmniej jedno ze wspomnianych stanowisk roboczych jest sterowane i/lub napędzane przez serwomotor lub podobne urządzenie.
11. Maszyna według zastrz. 10, naaminana tym, że wspomniane stanowiska są wyposażone w zespoły napędowe dla odpowiednich narzędzi roboczych, a do sterowania tymi zespołami napędowymi służy pojedynczy programowany serwomotor lub podobne urządzenie.
PL337733A 1997-07-01 1998-06-30 Maszyna pakująca PL190815B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9702530A SE509815C2 (sv) 1997-07-01 1997-07-01 Förpackningsmaskin
PCT/SE1998/001285 WO1999001346A1 (en) 1997-07-01 1998-06-30 Packaging machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337733A1 PL337733A1 (en) 2000-08-28
PL190815B1 true PL190815B1 (pl) 2006-02-28

Family

ID=20407592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337733A PL190815B1 (pl) 1997-07-01 1998-06-30 Maszyna pakująca

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP1047600B1 (pl)
AT (1) ATE276142T1 (pl)
AU (1) AU8136998A (pl)
CZ (1) CZ297636B6 (pl)
DE (1) DE69826321T2 (pl)
DK (1) DK1047600T3 (pl)
ES (1) ES2227851T3 (pl)
HU (1) HU227146B1 (pl)
NO (1) NO315363B1 (pl)
PL (1) PL190815B1 (pl)
RU (1) RU2203203C2 (pl)
SE (1) SE509815C2 (pl)
WO (1) WO1999001346A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10003748A1 (de) 2000-01-28 2001-08-30 Bosch Gmbh Robert Kraftstoffversorgungssystem für Brennkraftmaschinen mit verbesserter Befüllung der Kraftstoffleitung
WO2004013057A1 (fr) * 2002-08-05 2004-02-12 Shiqing Li Procede de moulage en une etape pour la formation de produits en verre presentant des surfaces incurvees et son systeme de production
WO2007084261A2 (en) * 2005-12-16 2007-07-26 Meadwestvaco Packaging Systems Llc Transversely-adjustable carton hopper
CN103935566A (zh) * 2014-04-24 2014-07-23 泰兴市博越众科自动化设备有限公司 一种装盒机用可升降纸盒输送结构

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1555360A (en) * 1925-03-16 1925-09-29 A Derome Soc Fils De Sack-filling apparatus
US2206157A (en) * 1937-05-28 1940-07-02 Patent & Licensing Corp Process and apparatus for bagging asphalt
DE1586155A1 (de) * 1967-11-16 1970-06-25 Kopp Willi Vorrichtung zum Fuellen und Verschliessen einer Faltschachtel
CH524503A (fr) * 1968-08-27 1972-06-30 Kustner Freres Et Cie S A Machine à empaqueter des corps mous, pâteux, semi-pâteux ou liquides épais
CH610258A5 (pl) * 1976-01-27 1979-04-12 Tetra Pak Dev
DE2711549A1 (de) * 1977-03-17 1978-09-21 Pohlig Heckel Bleichert Vorgefertigte vorrichtung zum transport von sackgut

Also Published As

Publication number Publication date
CZ297636B6 (cs) 2007-02-21
DK1047600T3 (da) 2005-01-31
CZ9904562A3 (cs) 2000-12-13
SE509815C2 (sv) 1999-03-08
HUP0003091A3 (en) 2004-04-28
HU227146B1 (en) 2010-08-30
AU8136998A (en) 1999-01-25
ES2227851T3 (es) 2005-04-01
DE69826321D1 (de) 2004-10-21
SE9702530L (sv) 1999-01-02
WO1999001346A1 (en) 1999-01-14
NO315363B1 (no) 2003-08-25
DE69826321T2 (de) 2005-11-03
RU2203203C2 (ru) 2003-04-27
HUP0003091A2 (hu) 2001-01-29
PL337733A1 (en) 2000-08-28
EP1047600B1 (en) 2004-09-15
SE9702530D0 (sv) 1997-07-01
EP1047600A1 (en) 2000-11-02
ATE276142T1 (de) 2004-10-15
NO996570D0 (no) 1999-12-30
NO996570L (no) 2000-02-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH04279416A (ja) 容器の箱詰め又は箱出し装置
US3519108A (en) Machine for filling bottles
JP7385587B2 (ja) パッケージング機械における連続循環容器コンベア装置
CN107074380B (zh) 具有圆盘传送器的包装机
CN102616392A (zh) 一种固体物料自动称重装罐机
CN105710870A (zh) 一种四自由度水平关节机器人
CN109159971A (zh) 调节装置及装箱设备
PL190815B1 (pl) Maszyna pakująca
CN106184942A (zh) 旋转吸取组件
EP2528847B1 (en) Modular element for a container processing machine
CN113401610A (zh) 一种可自由组合的分布式传送动力单元
JP6320686B2 (ja) 物品搬送装置および充填装置
CN103204356A (zh) 一种拉力升降皮带输送机
EP0787667B1 (en) Product manipulating unit
CN205932333U (zh) 一种生产线用翻面传送装置
EP3012234B1 (en) A dispenser for gobs of molten glass for hollow-glass forming machines
JP4280895B2 (ja) 円筒状物品への塗布剤塗布方法及びその装置
CN107826174A (zh) 一种园林绿化用行走机器人
US1096310A (en) Carton-feeding device.
EP4121358A1 (en) Device for rotating articles of a loose article group, packaging machine with such a device, and method for rotating articles of a loose article group with the aid of such a device
CN213196120U (zh) 一种激光打标用产品输送装置
EP2071956B1 (en) Machine and line for processing dough
RU2000102343A (ru) Упаковочная машина
CN117360885A (zh) 一种横封包装装置
CN111731756B (zh) 一种智能物流移位调节设备及其工作方法