PL190446B1 - Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego - Google Patents

Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego

Info

Publication number
PL190446B1
PL190446B1 PL98325183A PL32518398A PL190446B1 PL 190446 B1 PL190446 B1 PL 190446B1 PL 98325183 A PL98325183 A PL 98325183A PL 32518398 A PL32518398 A PL 32518398A PL 190446 B1 PL190446 B1 PL 190446B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filler
light
construction
reinforced
product
Prior art date
Application number
PL98325183A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325183A1 (en
Inventor
Michał Bołtryk
Dorota Dworzańczyk
Original Assignee
Politechnika Bialostocka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Bialostocka filed Critical Politechnika Bialostocka
Priority to PL98325183A priority Critical patent/PL190446B1/pl
Publication of PL325183A1 publication Critical patent/PL325183A1/xx
Publication of PL190446B1 publication Critical patent/PL190446B1/pl

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Porous Artificial Stone Or Porous Ceramic Products (AREA)

Abstract

1 . Lekki m aterial budow lany zaw ierajacy spoiw o m ine- ralne, wode zarobow a, dodatki ulepszajace i w ypelniacz sztuczny, znamienny tym, ze m atryca (1) skladajaca sie ze spoiw a m ineralnego i w ody zarobow ej, zbrojona rozproszo- nym w lóknem polipropylenow ym w ilosci 1% objetosciow o, posiada jak o w ypelniacz lekki w ypelniacz granulow any (2), ze styropianu w zm ocnionego pow ierzchniow o zyw ica epok- sydow a o frakcji = 8 m m i korzystnie w stosunku objetoscio- wym zbrojonej m atrycy do w ypelniacza jak 1 do 1.1. 4 Sposób w ytw arzania w yrobu budow lanego z lekkiego m aterialu budow lanego zlo z ony z operacji przygotow ania lekkiego m aterialu budow lanego, form ow ania w yrobu bu- dow lanego, zageszczania m aterialu i pielegnacji uform ow a- nego w yrobu budow lanego, znamienny tym, ze m iesza sie spoiw o m ineralne z rozproszonym w lóknem polipropyleno- wym w ilosci 1% objetosciow o, a nastepnie m ieszanke zara- bia sie w oda z a ro b o w a po czym dodaje sie lekki w ypelniacz granulow any, ze styropianu w zm ocnionego pow ierzchniow o zyw ica epoksydow a o frakcji = 8 mm, korzystnie w stosunku objetosciow ym zbrojonej m atrycy do w ypelniacza ja k 1 do 1,1 i krótko m iesza sie, a nastepnie w arstw e lekkiego m ate- rialu budow lanego o grubosci 5-10 m uklada sie w formie i poddaje zageszczaniu na w strzasarkach o czestotliw osci 1 Hz w czasie ~30 sek , po czym operacje ukladania kolej- nych warstw m aterialu i ich zageszczanie pow tarza sie, az do osiagniecia w ym aganej grubosci w yrobu, a nastepnie ufor- m ow any wyrób budow lany poddaw any jest dojrzew aniu, a po uzyskaniu przez w yrób w ytrzym alosci na sciskanie 1-2 MPa rozform ow any. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest lekki materiał budowlany, zwłaszcza do wytwarzania wyrobów budowlanych o właściwościach izolacyjno-konstrukcyjnych oraz sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z tego materiału. Wyroby z lekkiego materiału budowlanego o właściwościach izolacyjno-konstrukcyjnych znajdą powszechne zastosowanie w budownictwie ogólnym, komunikacyjnym i przemysłowym.
Znane są materiały budowlane (betony lekkie) stosowane do wytwarzania wyrobów budowlanych, produkowane na bazie mineralnego spoiwa wiążącego, takiego jak cement, gips z dodatkiem wypełniacza w postaci kruszywa sztucznego, na przykład granulatu styropianowego.
Znane betony lekkie zawierające wypełniacz w postaci granulatu styropianowego, takie jak styrobeton, w którym zaczyn cementowy lub zaprawa cementowa zmieszana jest z granulkami styropianowymi, lub styropianobeton, w którym zaczyn cementowy zmieszany jest z granulkami styropianowymi i pianą na przykład z kleju kostnego lub mydła kalafoniowego, produkowane są metodą tradycyjną, to znaczy przygotowaną masę betonową, którą wypełniane są formy, zagęszcza się na stołach wibracyjnych, a następnie uformowane wyroby poddaje się pielęgnacji zgodnie z wytycznymi Polskich Norm.
190 446
Pomimo bardzo dobrych własności izolacyjnych styropianu, wpływających na obniżenie współczynnika przewodności cicplncj X, wyroby ze styrobetonu i styropianobetonu nie znalazły szerszego zastosowania w przemyśle budowlanym.
Istotną wadą powyższych betonów jest to, że granulat styropianowy zastosowany jako kruszywo lekkie nie wykazuje żadnej przyczepności do matrycy cementowej, co powoduje znaczne pogorszenie właściwości fizyko-technicznych betonów lekkich. Ponadto słabe ziarna spienionego polistyrenu, z uwagi na bardzo małą gęstość pozorną w porównaniu z gęstością zaczynu cementowego, wypływają ku górze w trakcie formowania wyrobu, pogarszając tym samym jednorodność cech izolacyjnych i wytrzymałościowych betonu.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest lekki materiał budowlany, którego matryca składająca się ze spoiwa mineralnego i wody zarobowej, zbrojona rozproszonym włóknem polipropylenowym w ilości 1% objętościowo, posiada jako wypełniacz lekki wypełniacz granulowany, ze styropianu wzmocnionego powierzchniowo żywicą epoksydową o frakcji < 8 mm 'i korzystnie w stosunku objętościowym zbrojonej matrycy do wypełniacza jak 1 do 1,1. Lekki materiał budowlany może zawierać dodatki mineralne takie, jak piasek, popiół lotny, a także domieszki chemiczne typu napowietrzająco-uplastyczniającego.
Sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego według wynalazku, charakteryzuje się tym, że miesza się spoiwo mineralne z rozproszonym włóknem polipropylenowym w ilości 1%o objętościowo, a następnie mieszankę zarabia się wodą zarobową, po czym dodaje się lekki wypełniacz granulowany, ze styropianu wzmocnionego powierzchniowo żywicą epoksydową o frakcji < 8 mm, korzystnie w stosunku objętościowym zbrojonej matrycy do wypełniacza jak 1 do 1,1 i krótko miesza się. Następnie warstwę materiału budowlanego o grubości 5-10 cm układa się w formie i poddaje zagęszczaniu na wstrząsarkach o częstotliwości 1 Hz w czasie ~30 sek., po czym operacje układania kolejnych warstw materiału i ich zagęszczanie powtarza się, aż do osiągnięcia wymaganej grubości wyrobu. Następnie uformowany wyrób budowlany poddawany jest dojrzewaniu, a po uzyskaniu przez wyrób wytrzymałości na ściskanie 1-2 MPa rozformowany. Warstwy materiału budowlanego układane są w szalunkach, a zagęszczanie każdej z warstw prowadzone jest poprzez sztychowanie lub przy pomocy wibratorów pogrążalnych o częstotliwości minimum 100 Hz.
Lekki materiał budowlany według wynalazku odznacza się jednorodną budową wpływającą na uzyskanie bardzo dobrych właściwości izolacyjnych i konstrukcyjnych.
Dobre właściwości techniczne i użytkowe wyrobu budowlanego wykonanego z lekkiego materiału budowlanego otrzymuje się w wyniku właściwego doboru składników materiału oraz sposobu jego formowania.
Przedmiot wynalazku zostanie przedstawiony w przykładzie wykonania wyrobu budowlanego, którego strukturę zobrazowano na rysunku.
Lekki materiał budowlany składa się z matrycy 1 wykonanej z zarobionego wodą spoiwa mineralnego w postaci cementu i zbrojonej rozproszonym włóknem polipropylenowym oraz wypełniacza. Włókno polipropylenowe zapobiega powstawaniu rys skurczowych powstających w pierwszym okresie wiązania betonu. Zastosowano przezroczyste włókno polipropylenowe o długości 20 mm i grubości 1,7 denicra. Włókno dodane jest do betonu w ilości 15 objętościowo, to znaczy 600-900 g/m3. Wypełniaczem jest lekki wypełniacz granulowany, wykonany ze styropianu wzmocnionego powierzchniowo żywicą epoksydową, o frakcji < 8 mm. Stosunek objętości uzbrojonej matrycy 1 do objętości wypełniacza 2 wynosi jak 1:1,1.
W celu poprawienia urabialności mieszanki materiału i późniejszej izolacyjności wyrobu wprowadzono domieszkę chemiczną typu napowietrzająco-uplastyczniającego, która powoduje powstawanie pęcherzy powietrznych, przez co dodatkowo zmniejsza się współczynnik przenikalności cieplnej wyrobu budowlanego i jego ciężar.
Przedmiot wynalazku w zakresie sposobu wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego jest bliżej wyjaśniony w przykładach jego wykonania.
Przykład I. Wytwarzanie wyrobu z lekkiego materiału budowlanego dokonuje się w ten sposób, że miesza się 480 kg cementu z 0,60 kg rozproszonego włókna polipropylenowego, a następnie zarabia się 206,00 litrami wody zarobowej. Do tak przygotowanego zaczynu cementowego dodaje się 1060 litrów lekkiego wypełniacza granulowanego (granulat styro4
190 446 pianowy w utwardzonej otoczce) o frakcji 0-8 mm i krótko miesza się. Do wymieszania składników mieszanki wykorzystuje się betoniarkę wolnospadową.
Uzyskaną w powyższy sposób mieszankę układa się na dnie formy warstwą o grubości 5 cm. Następnie poddawana jest ona zagęszczaniu na wstrząsarce o częstotliwości 1 Hz w czasie ~30 sek. Na tak przygotowaną warstwę betonu układa się kolejną porcję betonu i poddaje zagęszczaniu w czasie kolejnych 30 sek. Czynności powtarzane są na przemian do momentu osiągnięcia w formie wymaganej grubości wyrobu. Po stwardnieniu betonu i uzyskaniu przez wyrób wytrzymałości na ściskanie 1-2 MPa wyrób wyjmuje się z formy i poddawany jest on pielęgnacji podobnie jak wyroby budowlane wykonane na przykład ze styrobetonu.
Otrzymany w powyższy sposób wyrób odznacza się dobrymi właściwościami fizykotechnicznymi i może być wykorzystany jako element konstrukcyjno-izolacyjny zbrojony na przykład w budownictwie mieszkaniowym.
Poniższa tabela przedstawia podstawowe parametry fizyko-techniczne wyrobu budowlanego wykonanego z lekkiego materiału budowlanego w sposób opisany powyżej oraz wyrobu wykonanego w znany sposób ze styrobetonu o składzie: 480,00 kg cementu, 200 litrów wody zarobowej, 1005 litrów granulatu styropianowego.
Właściwości Lekki materiał budowlany Styrobeton
Wytrzymałość na ściskanie wypełniacza (MPa) 1,79 0,20
Nasiąkliwość betonu (%) 12,00 16,50
Gęstość pozorna (kg/m3) 720 645
Wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach (MPa) 6,50 2,30
Moduł sprężystości (MPa) 3500 2400
Współczynnik λ (W/mK) 0,26 0,24
ΟΧ).
Przykład II. Mieszankę przygotowaną jak w przykładzie I układa się w kolejnych warstwach w drewnianych szalunkach, przy czym każdą warstwę materiału poddaje się zaęszczaniu wibratorami pogrążalnymi o częstotliwości 100 Hz. Po związaniu betonu i zdjęciu szalunku otrzymany monolityczny wyrób budowlany poddaje się pielęgnacji znanymi sposobami.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Lekki materiał budowlany zawierający spoiwo mineralne, wodę zarobową, dodatki ulepszające i wypełniacz sztuczny, znamienny tym, że matryca (1) składająca się ze spoiwa mineralnego i wody zarobowej, zbrojona rozproszonym włóknem polipropylenowym w ilości 1% objętościowo, posiada jako wypełniacz lekki wypełniacz granulowany (2), ze styropianu wzmocnionego powierzchniowo żywicą epoksydową o frakcji < 8 mm i korzystnie w stosunku objętościowym zbrojonej matrycy do wypełniacza jak 1 do 1,1.
  2. 2. Lekki materiał według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera dodatki mineralne takie jak na przykład piasek, popiół lotny.
  3. 3. Lekki materiał według zastrz. 3 albo 2, znamienny tym, że zawiera domieszki chemiczne typu napowietrzająco-uplastyczniającego.
  4. 4. Sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego złożony z operacji przygotowania lekkiego materiału budowlanego, formowania wyrobu budowlanego, zagęszczania materiału i pielęgnacji uformowanego wyrobu budowlanego, znamienny tym, że miesza się spoiwo mineralne z rozproszonym włóknem polipropylenowym w ilości 1% objętościowo, a następnie mieszankę zarabia się wodą zarobową, po czym dodaje się lekki wypełniacz granulowany, ze styropianu wzmocnionego powierzchniowo żywicą epoksydową o frakcji < 8 mm, korzystnie w stosunku objętościowym zbrojonej matrycy do wypełniacza jak 1 do 1,1 i krótko miesza się, a następnie warstwę lekkiego materiału budowlanego o grubości 5-10 m układa się w formie i poddaje zagęszczaniu na wstrząsarkach o częstotliwości 1 Hz w czasie -30 sek., po czym operacje układania kolejnych warstw materiału i ich zagęszczanie powtarza się, aż do osiągnięcia wymaganej grubości wyrobu, a następnie uformowany wyrób budowlany poddawany jest dojrzewaniu, a po uzyskaniu przez wyrób wytrzymałości na ściskanie 1-2 MPa rozformowany.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że warstwy materiału budowlanego układane są w szalunkach, a zagęszczanie każdej z warstw prowadzone jest poprzez sztychowanie lub przy pomocy wibratorów pogrążalnych o częstotliwości minimum 10θ Hz.
PL98325183A 1998-03-05 1998-03-05 Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego PL190446B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325183A PL190446B1 (pl) 1998-03-05 1998-03-05 Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325183A PL190446B1 (pl) 1998-03-05 1998-03-05 Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325183A1 PL325183A1 (en) 1999-09-13
PL190446B1 true PL190446B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=20071689

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325183A PL190446B1 (pl) 1998-03-05 1998-03-05 Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL190446B1 (pl)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7658794B2 (en) 2000-03-14 2010-02-09 James Hardie Technology Limited Fiber cement building materials with low density additives
US7993570B2 (en) 2002-10-07 2011-08-09 James Hardie Technology Limited Durable medium-density fibre cement composite
US7998571B2 (en) 2004-07-09 2011-08-16 James Hardie Technology Limited Composite cement article incorporating a powder coating and methods of making same
US8993462B2 (en) 2006-04-12 2015-03-31 James Hardie Technology Limited Surface sealed reinforced building element

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111018405B (zh) * 2019-12-12 2023-01-06 中原工学院 添加泡沫颗粒的钢-聚丙烯纤维人造花岗岩复合材料及其制备方法

Cited By (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7658794B2 (en) 2000-03-14 2010-02-09 James Hardie Technology Limited Fiber cement building materials with low density additives
US7727329B2 (en) 2000-03-14 2010-06-01 James Hardie Technology Limited Fiber cement building materials with low density additives
US8182606B2 (en) 2000-03-14 2012-05-22 James Hardie Technology Limited Fiber cement building materials with low density additives
US8603239B2 (en) 2000-03-14 2013-12-10 James Hardie Technology Limited Fiber cement building materials with low density additives
US7993570B2 (en) 2002-10-07 2011-08-09 James Hardie Technology Limited Durable medium-density fibre cement composite
US7998571B2 (en) 2004-07-09 2011-08-16 James Hardie Technology Limited Composite cement article incorporating a powder coating and methods of making same
US8993462B2 (en) 2006-04-12 2015-03-31 James Hardie Technology Limited Surface sealed reinforced building element

Also Published As

Publication number Publication date
PL325183A1 (en) 1999-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4351670A (en) Lightweight concrete and method of making same
EP0990628B1 (de) Leichtmauermörtel
Hunyak et al. The effect of natural pozzolans on properties of vibropressed interlocking concrete blocks in different curing conditions
CS203045B2 (en) Thermal and sound insulating concretes
JPH06506177A (ja) 複合セメントブロック
PL190446B1 (pl) Lekki materiał budowlany i sposób wytwarzania wyrobu budowlanego z lekkiego materiału budowlanego
US6797370B1 (en) Thin-walled component made from hydraulically hardened cement paste material and method for the production thereof
US4465719A (en) Lightweight concrete and structural element incorporating same
JPH07502722A (ja) 切断可能なコンクリート並びにその製造及び成形方法
JPH07233587A (ja) 軽量コンクリート、その製造方法及びそれを用いた建築用パネル
KR20030070251A (ko) 섬유보강 투수성 콘크리트 블록 및 그의 제조 방법
KR0135578B1 (ko) 흡음콘크리트의 제조방법
Sahmenko et al. Effect of various additives and aeration on the properties of lightweight concrete
KR930009896B1 (ko) 콘크리트용 다공성 경량골재와 그 제조방법 및 이를 이용해 제조된 경량 콘크리트유니트
US3362837A (en) Dense heat insulating and nonabsorbent concrete
SU1787974A1 (en) Raw mixture for producing heat insulation
US7402205B2 (en) Composition comprising water- and air-hardenable binders and its use notably to the preparation of a product having the aspect of a natural stone
RU2810385C1 (ru) Нефтестойкий композиционный строительный материал на основе неорганического вяжущего и отходов сшитого полиэтилена
RU2188175C2 (ru) Бетонная смесь
JPH0816020B2 (ja) 無機質押出成形体の製造方法
RU2796804C1 (ru) Состав для изготовления стеновых гипсовых панелей
RU2678286C2 (ru) Сырьевая смесь для изготовления пенобетона
SU1204602A1 (ru) Сырьева смесь дл изготовлени пенобетона
RU2135435C1 (ru) Способ изготовления пористого керамзитобетона
SI9210002A (en) Constructive material