PL189185B1 - Gnilnik o budowie piętrowej - Google Patents

Gnilnik o budowie piętrowej

Info

Publication number
PL189185B1
PL189185B1 PL99332364A PL33236499A PL189185B1 PL 189185 B1 PL189185 B1 PL 189185B1 PL 99332364 A PL99332364 A PL 99332364A PL 33236499 A PL33236499 A PL 33236499A PL 189185 B1 PL189185 B1 PL 189185B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
filter
collecting
basket
filter basket
Prior art date
Application number
PL99332364A
Other languages
English (en)
Other versions
PL332364A1 (en
Inventor
Ewald Harrer
Original Assignee
Mut Maschinen Umwelttechnik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mut Maschinen Umwelttechnik filed Critical Mut Maschinen Umwelttechnik
Publication of PL332364A1 publication Critical patent/PL332364A1/xx
Publication of PL189185B1 publication Critical patent/PL189185B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
    • B01D53/84Biological processes
    • B01D53/85Biological processes with gas-solid contact
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/20Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Ventilation (AREA)

Abstract

1. Gnilnik o budowie pietrowej, zawiera- jacy obudowe ramowa dla wsuwanych filtrów i szyby prowadzace powietrze we wnetrzu korpusu podobnego do skrzyni, nieprzepusz- czalnego dla zapachów i przeplywu i majace- go co najmniej jedne drzwi dla kontroli i wy- miany wsuwanych filtrów, co najmniej jedno przylacze dla doprowadzenia powietrza suro- wego oraz co najmniej jeden wylot dla od- plywu powietrza, znam ienny tym, ze wsuwa- ne do obudowy ramowej (6 ) filtry sa uksztal- towane jako kosze filtracyjne (1, 2, 3, 4) z prze- puszczajacym powietrze, zwlaszcza perforo- wanym dnem (5), a kazde dno (5) jest bezpo- srednio polaczone, przykladowo przez wspólny szyb rozdzielczy (9) z króccem wlotowym (10) powietrza surowego, a kazda powierzchnia kosza filtracyjnego (1 do 4) jest polaczona przez szyb zbiorczy (11) z króccem wyloto- wym ( 1 2 ) powietrza odprowadzanego. Fi g. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest gnilnik o budowie piętrowej.
Znany jest filtr piętrowy, mający siatkowe dna umieszczone jeden na drugim w stos i rozdzielone przez materiał filtracyjny. Pojedyncze piętra filtra mogą być łatwo zdejmowane przez stertownik, a materiał filtracyjny jest łatwo wymieniany tak, że na każdym piętrze osiąga się nowy rozdział powietrza tak, że przeciwdziała się tworzeniu kanalików i unika się sprasowania materiału filtracyjnego pod własnym ciężarem.
Okazało się także, że skuteczne działanie uzyskuje się przy wypełnieniu każdego piętra materiałem o grubości około 20 cm, a seryjna praca każdego piętra prowadzi, w odniesieniu do skuteczności bakterii, do uzyskiwania całkowicie różnych warunków pracy tak, że filtr piętrowy nie ma najlepszej sprawności.
Zadaniem wynalazku jest uniknięcie tych niedogodności.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że wsuwane do obudowy ramowej filtry są ukształtowane jako kosze filtracyjne z przepuszczającym powietrze, zwłaszcza perforowanym dnem, a każde dno jest bezpośrednio połączone, przykładowo przez wspólny szyb rozdzielczy z króćcem wlotowym dla powietrza surowego, a każda powierzchnia kosza filtracyjnego jest połączona przez szyb zbiorczy z króćcem wylotowym dla powietrza odprowadzanego.
Jest celowe, gdy obudowa ramowa ma ściany działowe, które razem z otaczającym korpusem tworzą pionowy szyb rozdzielczy, z którego wychodzą poziome kanały do każdego dna kosza filtracyjnego i pionowy szyb zbiorczy, usytuowany naprzeciwległe szybu rozdzielczego i w oddaleniu od niego, do którego uchodzą kanały, które prowadzą do powierzchni kosza filtracyjnego.
189 185
Rozwinięcie wynalazku charakteryzuje się tym, że na każdym piętrze dno i powierzchnia kosza filtracyjnego znajdują się w odstępie od ściany działowej sąsiadującego piętra tak, że utworzona wolna przestrzeń od strony dna stanowi komorę powietrzną dla powietrza surowego, a od strony powierzchni kosza filtracyjnego stanowi komorę zbiorczą dla powietrza odlotowego z tym, że komory powietrzne i komory zbiorcze są usytuowane równolegle, a komory powietrzne są połączone z króćcem wlotowym powietrza surowego, a komory zbiorcze z króćcem wylotowym dla oczyszczonego powietrza.
Wychodząc od znanej budowy piętrowej wsuwane filtry według wynalazku nie są przeznaczone do przepływu kolejnego, lecz są usytuowane równolegle, dzięki czemu na powierzchniach pięter osiąga się filtr płaski, przez który równolegle przepływa powietrze surowe. Każde piętro stanowi więc kompletny filtr, który nie jest dołączony do żadnego innego filtra. Dlatego powietrze surowe w swoim pierwotnym stanie dochodzi do każdego wsuwanego filtra tak, że na wszystkich piętrach występują jednakowe warunki. Można zatem taki gnilnik jednolicie regulować i utrzymywać w nim jednakową wilgotność, aby utrzymać sorpcję i biologiczny rozkład na optymalnym poziomie.
Gnilnik zawiera zatem obszar środkowy z obudową ramową i zewnętrzne pionowe szyby, utworzone przez ściany działowe i zewnętrzny korpus, mianowicie z jednej strony szyb pionowy, a z drugiej strony szyb zbiorczy. Wsuwane filtry mogą być wyciągane za pomocą sztaplarki, opróżniane, świeżo napełniane i ponownie osadzane.
Tak więc jest osiągnięta nie tylko uproszczona budowa gnilnika, o nieznacznym zapotrzebowaniu miejsca, ale także bezproblemowe prowadzenie procesu z całkowicie jednakowym regulowaniem, w odniesieniu do temperatury i wilgotności substratu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój we dług linii I-I na fig. 2, a fig. 2 - przekrój według linii II-II na fig. 1.
Gnilnik według fig. 1 i 2 zawiera cztery kosze filtracyjne 1, 2, 3, 4 z perforowanym dnem 5, które są wypełnione materiałem filtracyjnym na wysokość na przykład 50 cm. One jako wsuwany panel są umieszczone w obudowie ramowej 6, która zawiera pojedyncze kosze filtracyjne 1 do 4, usytuowane w pionowym kierunku w odstępie od siebie, a więc równolegle. Dzięki temu pomiędzy koszami filtracyjnymi 1 do 4 powstają przestrzenie powietrzne, które pomiędzy koszami filtracyjnymi 1 do 4 są utworzone przez ściany działowe 6a, 6b w sposób nieprzepuszczający zapachów i powietrza tak, że kosze filtracyjne 1 do 4 są odgrodzone od siebie Te przestrzenie powietrzne tworzą poniżej każdego perforowanego dna 5 komorę powietrzną 7, a powyżej każdego kosza filtracyjnego 1 do 4 nad powierzchnią ich wypełnienia biomasą komorę zbiorczą 8 dla powietrza.
Pomiędzy ścianami otaczającego obudowę ramową 6 skrzynkowego korpusu 15 a pionowymi ścianami działowymi 6a jest utworzony wspólny szyb rozdzielczy 9, który łączy wszystkie komory powietrzne 7 tak, że powietrze do filtracji jest równomiernie doprowadzane od króćca wlotowego 10 przez szyb rozdzielczy 9 i komory powietrzne 7 do każdego perforowanego dna 5 kosza filtracyjnego 1 do 4. Również wszystkie komory zbiorcze 8 powyżej każdego kosza filtracyjnego 1 do 4, zamknięte przez poziome ścianki działowe 6b, są otwarte w kierunku do wspólnego szybu zbiorczego 11. Szyb zbiorczy 11 kończy się króćcem wylotowym 12, przez który przefiltrowane, a więc nie szkodliwe dla środowiska powietrza opuszcza gnilnik.
Obudowa ramowa 6, zawierająca piętrowe kosze filtracyjne 1 do 4 jest osłonięta korpusem 15, podobnym do skrzyni. Drzwi 13 (fig. 2) są utworzone przez czołową osłonę obudowy ramowej 6.
Pojedyncze kosze filtracyjne 1 do 4 są umieszczone na uszczelkach 14, które uniemożliwiają boczny przepływ powietrza z komory powietrznej 7 poprzez obejście materiału filtracyjnego w koszu filtracyjnym 1 do 4. Pojedyncze kosze filtracyjne 1 do 4, umieszczone kolejno na piętrach są połączone równolegle przez wspólny szyb rozdzielczy 9 i wspólny szyb zbiorczy 11. A więc wpływające przez króciec wlotowy 10 powietrze surowe na swojej drodze przepływu do króćca wylotowego 20 przepływa zawsze tylko przez jedno piętro, a więc przez kosz filtracyjny 1 lub 2 lub 3 lub 4, tak, że we wszystkich masach filtracyjnych, względnie koszach filtracyjnych 1 do 4 panują jednakowe warunki mikrobiologiczne. Masy filtracyjne są wspólnie regulowane i mają jednakową wilgotność tak, ze jest osiągnięta optymalna sprawność gnilnika piętrowego.
189 185
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Gnilnik o budowie piętrowej, zawierający obudowę ramową dla wsuwanych filtrów i szyby prowadzące powietrze we wnętrzu korpusu podobnego do skrzyni, nieprzepuszczalnego dla zapachów i przepływu i mającego co najmniej jedne drzwi dla kontroli i wymiany wsuwanych filtrów, co najmniej jedno przyłącze dla doprowadzenia powietrza surowego oraz co najmniej jeden wylot dla odpływu powietrza, znamienny tym, że wsuwane do obudowy ramowej (6) filtry są ukształtowane jako kosze filtracyjne (1, 2, 3, 4) z przepuszczającym powietrze, zwłaszcza perforowanym dnem (5), a każde dno (5) jest bezpośrednio po łączone, przykładowo przez wspólny szyb rozdzielczy (9) z króćcem wlotowym (10) powietrza surowego, a każda powierzchnia kosza filtracyjnego (1 do 4) jest połączona przez szyb zbiorczy (11) z króćcem wylotowym (12) powietrza odprowadzanego.
2. Gnilnik według zastrz. 1, znamienny tym, że obudowa ramowa (6) ma ściany działowe (6a, 6b), które razem z otaczającym korpusem (15) tworzą pionowy szyb rozdzielczy (9), z którego wychodzą poziome kanały do każdego dna (5) kosza filtracyjnego (1 do 4) i pionowy szyb zbiorczy (11), usytuowany naprzeciwległe do szybu rozdzielczego (8) i w oddaleniu od niego, do którego uchodzą kanały, które prowadzą do powierzchni kosza filtracyjnego (1 do 4) na każdym piętrze.
3. Gnilnik według zastrz. 2, znamienny tym, że na każdym piętrze dno (5) i powierzchnia kosza filtracyjnego (1 do 4) znajdują się w odstępie od ściany działowej (6b) sąsiadującego piętra tak, że utworzona wolna przestrzeń od strony dna (5) stanowi komorę powietrzną (7) dla powietrza surowego a od strony powierzchni kosza filtracyjnego (1 do 4) stanowi komorę zbiorczą (8) dla powietrza odlotowego z tym, że komory powietrzne (7) i komory zbiorcze (8) są usytuowane równolegle, a komory powietrzne (7) są połączone z króćcem wlotowym (10), a komory zbiorcze (8) z króćcem wylotowym (12).
PL99332364A 1998-04-07 1999-04-02 Gnilnik o budowie piętrowej PL189185B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0023498U AT2513U1 (de) 1998-04-07 1998-04-07 Geschlossenes biofilter in etagenbauweise

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL332364A1 PL332364A1 (en) 1999-10-11
PL189185B1 true PL189185B1 (pl) 2005-07-29

Family

ID=3485127

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99332364A PL189185B1 (pl) 1998-04-07 1999-04-02 Gnilnik o budowie piętrowej

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0948992A3 (pl)
AT (1) AT2513U1 (pl)
HU (1) HUP9900892A3 (pl)
PL (1) PL189185B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2321404A1 (en) * 2000-09-29 2002-03-29 Bernhard Van Dyk Air filter system
JP3706544B2 (ja) * 2001-02-21 2005-10-12 三協工業株式会社 箱枠状ユニット組立型生物脱臭装置
EP2150326B1 (en) * 2007-05-30 2013-10-30 Klas Jakobsson Air cleaning system for one or several rooms and a filtration unit forming part of the air cleaning system
DE102012004632B4 (de) * 2012-03-06 2017-09-14 Ulrich Finger KUP-Reaktor für die Vergasung von Biomasse, zur Strom- und Wärmeerzeugung
CN104888579B (zh) * 2015-05-04 2017-09-12 深圳新宙邦科技股份有限公司 一种有机废气处理装置及使用该装置的废气处理方法
CN110180342B (zh) * 2019-07-08 2024-08-27 浙江中威安全科技有限公司 一种用于处理医化废气的生物过滤装置
CN110681257A (zh) * 2019-10-28 2020-01-14 北京城市排水集团有限责任公司 一种用于处理恶臭气体的生物除臭反应器及其使用方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2813691A1 (de) * 1978-03-30 1979-10-11 Schlenker Arvid Dipl Chem Verfahren und vorrichtung zum abscheiden von fluessigen bestandteilen in form von troepfchen, aerosolen und/oder festen bestandteilen in form von staub-, russ-, teer- oder klebrigen stoffteilchen aus einem gasstrom
DE3423285A1 (de) * 1984-06-23 1986-01-02 Uwe 8000 München Fuchs Verfahren und vorrichtung zum entfernen von stickoxiden aus abgasen
DE3709269C2 (de) * 1987-03-20 1994-06-09 Schuette Reiner Vorrichtung zum Entfernen organischer Stoffe aus Abluft
AT390017B (de) * 1988-05-10 1990-03-12 Fleischhacker Gerhard Einrichtung zum abscheiden von schad- oder geruchsstoffen aus gasfoermigen medien durch biologische filterung
DE4111183A1 (de) * 1990-04-27 1991-11-14 Duerener Sargfabrik Jacobs Kli Aus vorgefertigten teilen am ort der verwendung zusammenbaubarer sarg
DE4025343A1 (de) * 1990-08-10 1992-02-13 Bayer Ag Verfahren zur biologischen reinigung von abluftstroemen
AU4925393A (en) * 1992-09-16 1994-04-12 Rotron Incorporated Biofilter with modular trays
US5518920A (en) * 1994-03-14 1996-05-21 Bio-Reaction Industries, Inc. Biological treatment of hazardous waste

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9900892A3 (en) 2000-05-29
HUP9900892A2 (hu) 2000-04-28
HU9900892D0 (en) 1999-06-28
AT2513U1 (de) 1998-12-28
EP0948992A2 (de) 1999-10-13
PL332364A1 (en) 1999-10-11
EP0948992A3 (de) 2000-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0484896B1 (en) Aquarium filter
CA2049929A1 (en) Air conditioning unit for laboratory animals
EP1301441B1 (en) Process using an oriented structure for treating waste water
CN106517698A (zh) 一种污水处理装置
PL189185B1 (pl) Gnilnik o budowie piętrowej
CN115336725A (zh) 撬装式酸菜腌制装置
GB2042494A (en) Apparatus and method for the treatment of foul liquid waste
CN217065259U (zh) 一种自动窨花生产线
JPS608786B2 (ja) 通気バンド形葉たばこ乾燥装置
RU2343122C1 (ru) Комплектно-блочная модульная очистная станция
DE102007055445A1 (de) Trocknungsanlage-Trommelmischer mit Vortrocknung (Schnecken-Trocknung) und Nachtrocknung (Container-Trocknung) für Klärschlamm
CN206437999U (zh) 一种环保型水处理系统
CN113831162A (zh) 家庭用餐厨垃圾好氧发酵设备
CN211896478U (zh) 一种用于甲醇生产的油水分离器
AU2015388682A1 (en) Wastewater treatment plant and method for treating wastewater
CN210193647U (zh) 一种家畜粪便收集烘干设备
CN209334135U (zh) 一种有机肥料生产用多级分离过滤装置
CN1515343B (zh) 一种用煤炭作为滤料的污水处理装置
CN115259604B (zh) 一种固液分离处理的资源节约型畜牧粪便处理装置
CN110755975A (zh) 一种双层过滤式布袋除尘器
CN216191960U (zh) 一种有机湿垃圾的发酵装置
JPH0239191Y2 (pl)
CN220674759U (zh) 一种猫屋
CN215796093U (zh) 肿瘤介入治疗后病人恶心呕吐症状护理装置
JPH044871Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060402