PL187946B1 - Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych - Google Patents

Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych

Info

Publication number
PL187946B1
PL187946B1 PL33468597A PL33468597A PL187946B1 PL 187946 B1 PL187946 B1 PL 187946B1 PL 33468597 A PL33468597 A PL 33468597A PL 33468597 A PL33468597 A PL 33468597A PL 187946 B1 PL187946 B1 PL 187946B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flame
flame stabilizer
stabilizers
tube
stabilizer
Prior art date
Application number
PL33468597A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334685A1 (en
Inventor
Joakim Berglund
Ronald Borg
Jens Dahlin
Peter Emvin
Stefan Hansson
Ola Isaksson
Peter Ivarsson
Henrik Johansson
Torbjörn Salomonson
Anders Sjunnesson
Original Assignee
Volvo Aero Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Volvo Aero Corp filed Critical Volvo Aero Corp
Priority to PL33468597A priority Critical patent/PL187946B1/pl
Publication of PL334685A1 publication Critical patent/PL334685A1/xx
Publication of PL187946B1 publication Critical patent/PL187946B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23RGENERATING COMBUSTION PRODUCTS OF HIGH PRESSURE OR HIGH VELOCITY, e.g. GAS-TURBINE COMBUSTION CHAMBERS
    • F23R3/00Continuous combustion chambers using liquid or gaseous fuel
    • F23R3/02Continuous combustion chambers using liquid or gaseous fuel characterised by the air-flow or gas-flow configuration
    • F23R3/16Continuous combustion chambers using liquid or gaseous fuel characterised by the air-flow or gas-flow configuration with devices inside the flame tube or the combustion chamber to influence the air or gas flow
    • F23R3/18Flame stabilising means, e.g. flame holders for after-burners of jet-propulsion plants
    • F23R3/20Flame stabilising means, e.g. flame holders for after-burners of jet-propulsion plants incorporating fuel injection means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion Of Fluid Fuel (AREA)
  • Spray-Type Burners (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Exhaust Gas After Treatment (AREA)
  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie stabilizujace plomien do dopalaczy turbinowych w gazowych silnikach turbinowych z wenty- latorem powietrza chlodzacego typu bocznikowego skla- dajace sie z wielu chlodzonych powietrzem promienio- wych stabilizatorów plomienia, których promieniowo zewnetrzne konce sa zamontowane do obudowy dopalacza i sa polaczone z kanalem bocznikowym powietrza chlo- dzacego oraz maja podluzny kanal powietrza, który kon- czy sie na promieniowo wewnetrznym koncu wspomnia- nych stabilizatorów plomienia, na którym to koncu znaj- duje sie usytuowana obwodowo lukowa rynna zblizona ksztaltem w przekroju poprzecznym do litery V, której otwarty koniec jest zwrócony w kierunku zgodnym z przeplywem, znamienne tym, ze zewnetrzne promienio- wo konce kazdego stabilizatora plomienia (1) sa przegu- bowo i rozlaczalnie osadzone w obudowie (2) dopalacza na stycznej osi sworznia (11), zas rynny (14) odpowied- nich stabilizatorów plomienia (1) sa utworzone jako wspólny, integralny, pierscieniowy element podtrzymuja- cy i nosny F i g . 1 a PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych. Urządzenie to jest montowane w silnikach samolotowych.
Głównie w gazowych silnikach turbinowych do samolotów wojskowych stosuje się często dopalacze zapewniające chwilowy dodatkowy ciąg. W takim dopalaczu spala się mieszankę paliwa, gorącego powietrza z głównego kanału silnika głównego i zimnego powietrza z kanału bocznikowego. Warunkiem uzyskania zapłonu i spalania jest istnienie stabilnej strefy o małej prędkości przepływu gazu, przy czym dotychczas stosowano w tym celu stabilizatory płomienia. Kiedy temperatura dopalacza jest bardzo wysoka, zwłaszcza podczas zapłonu, stabilizatory płomienia pracują w bardzo surowych warunkach. Pomimo tego dopalaczy na ogół nie chłodzi się i dlatego ich żywotność jest krótka. Zaproponowano chłodzenie dopalaczy, ale ponieważ różnica temperatur pomiędzy różnymi częściami stabilizatorów płomienia może być przyczyną zmęczenia materiału małą liczbą cykli, to ich żywotność jest znacznie zmniejszona.
Znane chłodzone powietrzem stabilizatory płomienia są ujawnione w patentach Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5,396,761 i 5,396,763 oraz we francuskim patencie nr 2 709 342.
Znane z tych rozwiązań stabilizatory płomienia montuje się na zewnętrznej obudowie silnika za pomocą śrub wymagających wzmacniania wspomnianej obudowy, co zwiększa jej wagę. Połączenia za pomocą śrub również przyczyniają się do zwiększenia czasu na konserwację i wymianę.
Znane z patentu Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5,396,761 stabilizatory płomienia podtrzymują na swoich promieniowo wewnętrznych końcach poprzeczną osłonę w kształcie rynny, która wraz z sąsiednim elementem tworzą obwodowy pomocniczy zespół osłonowy.
Znane ze stanu techniki urządzenie stabilizujące płomień składa się z wielu chłodzonych powietrzem promieniowych stabilizatorów płomienia, których promieniowo zewnętrzne końce są zamontowane do obudowy dopalacza i są połączone z kanałem bocznikowym powietrza chłodzącego. Ponadto mają one podłużny kanał powietrza, który kończy się na promieniowo wewnętrznym końcu wspomnianych stabilizatorów płomienia. Na tym końcu znajduje się usytuowana obwodowo łukowa rynna zbliżona kształtem w przekroju poprzecznym do litery V, której otwarty koniec jest zwrócony w kierunku zgodnym z przepływem.
Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych z wentylatorem powietrza chłodzącego typu bocznikowego składające się z wielu chłodzonych powietrzem promieniowych stabilizatorów płomienia, których promieniowo zewnętrzne końce są zamontowane do obudowy dopalacza i są połączone z kanałem bocznikowym powietrza chłodzącego oraz mają podłużny kanał powietrza, który kończy się na promieniowo wewnętrznym końcu wspomnianych stabilizatorów płomienia, na którym to końcu znajduje się usytuowana obwodowo łukowa rynna zbliżona kształtem w przekroju poprzecznym do litery V, której otwarty koniec jest zwrócony w kierunku zgodnym z przepływem, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zewnętrzne promieniowo końce każdego stabilizatora płomienia są przegubowo i rozłączalnie osadzone w obudowie dopalacza na stycznej osi sworznia, zaś rynny odpowiednich stabilizatorów płomienia są utworzone jako wspólny, integralny, pierścieniowy element podtrzymujący i nośny.
W stabilizatorze płomienia znajduje się podłużna rura wypama, której promieniowo wewnętrzny koniec jest umieszczony w pobliżu wewnętrznego końca stabilizatora płomienia, a jej promieniowo zewnętrzny koniec ze swoim otworem jest zwrócony w przybliżeniu ku napływającemu strumieniowi głównemu z turbiny gazowej, przed którym to, przepływowo, końcem rury wyparnej jest zamontowany rozpylacz paliwa do rozpylania paliwa do wspomnianego otworu rury, zaś ciśnienie wewnątrz przedniego końca stabilizatora płomienia dobiera się tak, żeby było większe niż ciśnienie wewnątrz rury wyparnej, natomiast w pewnej odległości do wewnątrz od tylnej ścianki stabilizatora płomienia, patrząc w kierunku głównego strumienia, znajduje się ścianka prowadząca, która ogranicza tylny kanał powietrza chłodzącego, w który jest kierowany, na promieniowo wewnętrznym końcu stabilizatora płomienia, strumień powietrza z wentylatora płynący wokół rury wyparnej i który to strumień rozpływa się szeroko na promieniowo zewnętrznym końcu stabilizatora płomienia.
187 946
Na promieniowo wewnętrznym końcu rury wypamej, po stronie wypływowej, jest uformowane wydłużenie w kształcie dziobka do stycznego rozprowadzania paliwa zapłonowego.
W rurze wyparnej, w jej obszarze przejściowym pomiędzy jej częściami wlotową a wylotową, jest zamontowany element prowadzący do utrzymywania w tym obszarze przepływu laminamego.
Na promieniowo wewnętrznym końcu odpowiednich stabilizatorów płomienia znajduje się przegubowe i rozłączalne połączenie do zamontowania wspólnego pierścieniowego elementu w kształcie rynny.
W promieniowo wewnętrznym końcu stabilizatora płomienia znajduje się otwór do kierowania określonego strumienia powietrza chłodzącego ku połączeniu stabilizatora płomienia ze wspólnym pierścieniowym elementem w kształcie rynny.
W jednym ze stabilizatorów płomienia jest zamontowana świeca zapłonowa, która jest wpuszczona w rurę wypamą.
Stabilizator płomienia składa się z elementów blaszanych, zaś tylna ścianka stabilizatora płomienia, patrząc w kierunku głównego przepływu, jest mocowana do reszty wspomnianych elementów za pomocą połączenia nitowego.
Dzięki wynalazkowi uzyskano to, że stabilizatory płomienia nie są już przymocowane swoimi promieniowo zewnętrznymi końcami do obudowy za pomocą sztywnych śrub łączących, ale za pomocą przegubowych sworzni. W ten sposób nie przenoszą momentu ani nie umożliwiają zwiększonej mobilności podczas rozszerzania się rury ogniowej silnika. Ponadto ulepszają rozprowadzanie przenoszenia obciążenia z całego stabilizatora płomienia na zewnętrzną obudowę silnika, ponieważ wspólny pierścieniowy element rozprowadza naprężenia na wszystkie stabilizatory płomienia, a stamtąd na obudowę silnika, co jest bardzo korzystne. Ponadto montaż stabilizatora płomienia na przegubowym sworzniu zapewnia podczas zabiegów konserwacyjnych i wymiany łatwość demontażu wspomnianych sworzni oraz demontaż całego stabilizatora płomienia bez konieczności demontażu całego silnika z samolotu. Zakładając również, że każdy ze stabilizatorów płomienia jest montowany na wspólnym pierścieniowym elemencie za pomocą podobnego złącza sworzniowego, wspomniane elementy można również, w razie potrzeby, łatwo wymieniać pojedynczo.
W stabilizatorze płomienia tego typu istnieje również problem niezawodnego uzyskiwania zapłonu dopalacza w pewnych częściach struktury płomienia, zwłaszcza podczas lotów samolotu na dużej wysokości.
Konstrukcja stabilizatora płomienia zapewnia niezawodny zapłon dopalacza we wszystkich warunkach pracy, nadal przy niskich kosztach produkcji. Ciśnienie wewnątrz przedniego końca stabilizatora płomienia dobiera się tak, żeby było wyższe od ciśnienia wewnątrz rury wyparnej. Ponieważ w pewnej odległości w kierunku wewnętrznym od tylnej ścianki stabilizatora płomienia, patrząc w kierunku głównego przepływu, znajduje się ścianka prowadząca, która ogranicza tylny kanał powietrza chłodzącego, do którego kieruje się, na promieniowo wewnętrznym końcu stabilizatora płomienia, powietrze z wentylatora płynące wokół rury wyparnej, to powietrze szeroko rozpływa się na promieniowo zewnętrznym końcu stabilizatora płomienia.
Dzięki tym właściwościom uzyskano teraz w bardzo prosty sposób ulepszony efekt chłodzenia stabilizatora płomienia bez żadnego ryzyka wystąpienia trudności podczas ponownego zapalania dopalacza, zwłaszcza na dużych wysokościach. Wynika to z rozdzielenia funkcji chłodzenia i odparowania w stabilizatorze płomienia.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia w przekroju podłużnym część dopalacza w gazowym silniku turbinowym, oraz stabilizator płomienia, według wynalazku, w którym znajduje się korpus świecy zapłonowej, fig. 1b - stabilizator płomienia, według wynalazku, w przekroju poprzecznym bez świecy zapłonowej, fig. 2 - stabilizator płomienia według wynalazku, częściowo w rzucie od czoła, na którym widać zwłaszcza jeden ze stabilizatorów usytuowany za rozpylaczem paliwa, oraz fig. 3 - stabilizator płomienia według wynalazku, wykonany z blachy, w rzucie perspektywicznym, w układzie rozłożonym.
187 946
Jak wynika z rysunku, na obwodzie zewnętrznej obudowy gazowego silnika turbinowego, którego nie pokazano dalej, jest w równomiernych odstępach zawieszona w znany sposób pewna liczba skierowanych promieniowo stabilizatorów płomienia 1. W kierunku podłużnym, kołowy rząd stabilizatorów płomienia 1 jest rozmieszczony, korzystnie, na poziomie tylnego stożka centralnego silnika. Liczbę palcowych stabilizatorów płomienia można wybrać pomiędzy 8 a 16, przy czym w niniejszym przypadku wynosi ona 12. Zazwyczaj stabilizatory płomienia wytwarza się zginając blachę z materiału żaroodpornego, przy czym, korzystnie, mają one trójkątny przekrój poprzeczny z jednym ze swoich naroży wygiętym ku górze. W jednym ze stabilizatorów płomienia 1 znajduje się świeca zapłonowa 31.
Każdy ze stabilizatorów płomienia 1 ma być omywany strumieniem powietrza chłodzącego pochodzącym z otaczającego kanału 6 powietrza wewnątrz obudowy 2 silnika i kierowanego do otworu 7 w przedniej ściance stabilizatora płomienia 1 na jego skrajnie zewnętrznym promieniowo końcu. Uzyskuje się to za pomocą fałdy 8 w mieszaczu w wewnętrznej ściance kanału 6 powietrza.
Każdy ze stabilizatorów płomienia 1 jest przegubowo zawieszony na swoim promieniowo zewnętrznym końcu w otaczającej obudowie 2 silnika za pomocą pośrednich elementów mocujących 10 z wychodzącym stycznie przegubowym sworzniem 11. Takie przegubowe zawieszenie za pomocą sworznia 11 powoduje eliminację sił rozciągających oraz możliwość swobodnego rozszerzania się rury płomieniowej 12 podczas ogrzewania.
W jednym lub we wszystkich stabilizatorach płomienia 1 jest zamontowana podłużna rura wyparna 21, która swoim promieniowo wewnętrznym końcem wychodzi w pobliżu wewnętrznego końca stabilizatora płomienia 1. Promieniowo zewnętrzny koniec rury wyparnej 21 jest zwrócony swoim otworem w przybliżeniu w kierunku napływającego strumienia głównego z turbiny gazowej, przy czym wspomniana rura wyparna 21 ma na ogół kształt krzywoliniowy. Korzystnie, ten koniec rury wyparnej 21, który jest skierowany ku napływającemu strumieniowi głównemu wystaje lekko z przedniej ścianki stabilizatora płomienia 1, jak pokazano na fig. 3.
W pewnym odstępie przed wspomnianym wlotowym końcem rury wyparnej 21 znajduje się rozpylacz paliwa 22, który kieruje strumień paliwa ku wlotowemu końcowi rury wyparnej 21. Korzystnie, ciśnienie w przedniej części stabilizatora płomienia 1 dobiera się w taki sposób, żeby było wyższe niż ciśnienie w rurze wyparnej 21 ze względu na to, żeby w razie pęknięcia uniknąć możliwości przenikania odparowanego paliwa na zewnątrz niego.
Ponadto, według wynalazku, w pewnym odstępie do środka tylnej ścianki 1b stabilizatora płomienia 1, jak widać w kierunku głównego przepływu, znajduje się podłużna ścianka prowadząca 23, która ogranicza tylny kanał 24 powietrza chłodzącego. Zatem powietrze z wentylatora, wprowadzone w otwór 7 z fałdy 8 mieszacza, płynie promieniowo do środka przez cały stabilizator płomienia 1, opływając rurę wyparną 21 wzdłuż jej powierzchni zewnętrznej, po czym, ze względu na to, że stabilizator płomienia 1 jest prawie całkowicie zamknięty na końcu wewnętrznym strumień powietrza jest prowadzony wokół dolnego końca ścianki prowadzącej 23 i dalej ku górze kanałem 24, a następnie wypływa ze stabilizatora płomienia 1 skierowanym ku tyłowi wylotem 25 umieszczonym na promieniowo zewnętrznym końcu stabilizatora płomienia 1. Odpowiednio, pole powierzchni kanału 24 powietrza chłodzącego dobiera się w zasadzie tak, żeby było mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pozostałej części stabilizatora płomienia 1, montując w nim rurę wypamą 21 w celu znaczącego zwiększenia prędkości przepływu powietrza chłodzącego, a tym samym zapewnienie bardziej intensywnego efektu chłodzenia.
Korzystnie, promieniowo wewnętrzne końce stabilizatorów płomienia 1 są połączone, w sposób rozłączalny, ze wspólnym integralnym podtrzymującym i nośnym pierścieniowym elementem w kształcie rynny 14 z otwartym końcem zwróconym ku tyłowi lub w dół, który to element tworzy osłonę. Korzystnie, zwrócona ku dołowi strona tego pierścieniowego elementu jest pokryta ceramiczną warstwą ochronną, tak zwaną warstwą TBC.
Korzystne jest jednak formowanie na promieniowo wewnętrznym końcu stabilizatora płomienia 1 małego kalibrowanego otworu dla powietrza chłodzącego, które następnie opływa punkt montażowy 30 i chłodzi go. Korzystne jest zaopatrzenie rury wypamej 21 w za6
187 946 krzywionym obszarze przejściowym pomiędzy jej częścią wlotową a wylotową w powierzchniowy element prowadzący 27 przystosowany do utrzymywania przepływu laminamego w tym obszarze, a tym samym do eliminacji turbulencji i samozapłonu odparowanego paliwa. Ponadto, rurę wypamą 21 można zaopatrzyć na jej promieniowo wewnętrznym końcu w podobne do dziobka wydłużenie 28 z zadaniem zapewnienia stycznego rozprowadzania zapalonego paliwa.
W przypadku, kiedy stabilizator płomienia 1, jak pokazano zwłaszcza na fig. 3, jest wykonany z blachy, jego tylna ścianka 1b, patrząc w kierunku głównego strumienia, może być przymocowana do pozostałego stabilizatora płomienia 1 za pomocą złącza nitowego umożliwiającego wyrównywanie naprężeń cieplnych.
Korzystnie, stabilizatory płomienia według wynalazku mają prostą konstrukcję z wygiętej blachy, dzięki czemu są tanie w produkcji. Łączenie części segmentowych przeprowadza się techniką wyginania, spawania i nitowania, w wyniku czego otrzymuje się konstrukcję, która może rozszerzać się i przemieszczać, nie pękając przy tym. Istnieje również możliwość wymiany stabilizatora płomienia i wszystkich jego części składowych bez konieczności demontażu silnika z samolotu. Podczas testów na silniku stwierdzono bardzo skuteczne chłodzenie promieniowych segmentów lub stabilizatora płomienia. Tylna ścianka lb segmentów, na którą działa ciepło konwekcyjne z płomienia, ma temperaturę na tyle niską, że są spełnione wymagania żywotności w warunkach eksploatacyjnych. Rury wypame, w których paliwo jest mieszane z powietrzem ze strumienia głównego, pod warunkiem takiego dobrania odległości parowania, żeby można było maksymalnie dużą ilość paliwa przeprowadzić w stan pary we wszystkich odpowiednich warunkach lotu.
187 946 r-f?
187 946
22ΧΖ
L
M z ======1 Π . . i
— Π o-' ρχ \ i 25 12
7^ \ \^Jb
2L
21'
27' .23
30'
187 946
ο, eParti
artiei
Pt W, ydawnUpPP h na2,oO2f^-Nakf.
Pdso,

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy turbinowych w gazowych silnikach turbinowych z wentylatorem powietrza chłodzącego typu bocznikowego składające się z wielu chłodzonych powietrzem promieniowych stabilizatorów płomienia, których promieniowo zewnętrzne końce są zamontowane do obudowy dopalacza i są połączone z kanałem bocznikowym powietrza chłodzącego oraz mają podłużny kanał powietrza, który kończy się na promieniowo wewnętrznym końcu wspomnianych stabilizatorów płomienia, na którym to końcu znajduje się usytuowana obwodowo łukowa rynna zbliżona kształtem w przekroju poprzecznym do litery V, której otwarty koniec jest zwrócony w kierunku zgodnym z przepływem, znamienne tym, że zewnętrzne promieniowo końce każdego stabilizatora płomienia (1) są przegubowo i rozłączalnie osadzone w obudowie (2) dopalacza na stycznej osi sworznia (11), zaś rynny (14) odpowiednich stabilizatorów płomienia (1) są utworzone jako wspólny, integralny, pierścieniowy element podtrzymujący i nośny.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w stabilizatorze płomienia (1) znajduje się podłużna rura wypama (21), której promieniowo wewnętrzny koniec jest umieszczony w pobliżu wewnętrznego końca stabilizatora płomienia (1), a jej promieniowo zewnętrzny koniec ze swoim otworem jest zwrócony w przybliżeniu ku napływającemu strumieniowi głównemu z turbiny gazowej, przed którym to, przepływowo, końcem rury wypamej (21) jest zamontowany rozpylacz paliwa (22) do rozpylania paliwa do wspomnianego otworu rury, zaś ciśnienie wewnątrz przedniego końca stabilizatora płomienia (1) dobiera się tak, żeby było większe niż ciśnienie wewnątrz rury wypamej (21), natomiast w pewnej odległości do wewnątrz od tylnej ścianki (1b) stabilizatora płomienia (1), patrząc w kierunku głównego strumienia, znajduje się ścianka prowadząca (23), która ogranicza tylny kanał (24) powietrza chłodzącego, w który jest kierowany, na promieniowo wewnętrznym końcu stabilizatora płomienia (1), strumień powietrza z wentylatora płynący wokół rury wypamej (21) i który to strumień rozpływa się szeroko na promieniowo zewnętrznym końcu stabilizatora płomienia (1).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że na promieniowo wewnętrznym końcu rury wyparnej (21), po stronie wypływowej, jest uformowane wydłużenie (28) w kształcie dziobka do stycznego rozprowadzania paliwa zapłonowego.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że w rurze wypamej (21), w jej obszarze przejściowym pomiędzy jej częściami wlotową a wylotową, jest zamontowany element prowadzący (27) do utrzymywania w tym obszarze przepływu laminamego.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że na promieniowo wewnętrznym końcu odpowiednich stabilizatorów płomienia (1) znajduje się przegubowe i rozłączalne połączenie (30) do zamontowania wspólnego pierścieniowego elementu w kształcie rynny (14).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że w promieniowo wewnętrznym końcu stabilizatora płomienia (1) znajduje się otwór do kierowania określonego strumienia powietrza chłodzącego ku połączeniu (30) stabilizatora płomienia (1) ze wspólnym pierścieniowym elementem w kształcie rynny (14).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że w jednym ze stabilizatorów płomienia (1) jest zamontowana świeca zapłonowa (31), która jest wpuszczona w rurę wypamą(21).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że stabilizator płomienia (1) składa się z elementów blaszanych, zaś tylna ścianka (1b) stabilizatora płomienia (1), patrząc w kierunku głównego przepływu, jest mocowana do reszty wspomnianych elementów za pomocą połączenia nitowego.
    187 946
PL33468597A 1997-12-08 1997-12-08 Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych PL187946B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL33468597A PL187946B1 (pl) 1997-12-08 1997-12-08 Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/SE1997/002044 WO1999030084A1 (en) 1997-12-08 1997-12-08 A flameholder device for afterburners in gas turbine engines
PL33468597A PL187946B1 (pl) 1997-12-08 1997-12-08 Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334685A1 PL334685A1 (en) 2000-03-13
PL187946B1 true PL187946B1 (pl) 2004-11-30

Family

ID=20407165

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL33468597A PL187946B1 (pl) 1997-12-08 1997-12-08 Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6334303B1 (pl)
EP (1) EP0963534B1 (pl)
JP (1) JP4128229B2 (pl)
AT (1) ATE233393T1 (pl)
BR (1) BR9714541A (pl)
CZ (1) CZ291464B6 (pl)
DE (1) DE69719376T2 (pl)
ES (1) ES2192279T3 (pl)
HU (1) HU222382B1 (pl)
PL (1) PL187946B1 (pl)
WO (1) WO1999030084A1 (pl)
ZA (1) ZA9810539B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6415609B1 (en) * 2001-03-15 2002-07-09 General Electric Company Replaceable afterburner heat shield
BR0315240A (pt) * 2002-10-10 2005-08-23 Volvo Aero Corp Injetor de combustìvel
US7121481B2 (en) * 2002-10-10 2006-10-17 Volvo Aero Corporation Fuel injector
US20070220892A1 (en) * 2006-03-22 2007-09-27 United Technologies Corporation Structural metering plate
US7581398B2 (en) 2006-06-29 2009-09-01 General Electric Company Purged flameholder fuel shield
US7568346B2 (en) * 2006-10-31 2009-08-04 General Electric Company Method and apparatus for assembling a flameholder for an augmenter
EP2101816B1 (en) 2006-12-07 2013-08-14 Novartis AG Antagonist antibodies against ephb3
FR2950416B1 (fr) * 2009-09-23 2012-04-20 Snecma Dispositif accroche-flammes comprenant un support de bras et un ecran de protection thermique monoblocs
CN103868098B (zh) * 2012-12-12 2017-02-08 中国人民解放军国防科学技术大学 一种膜冷却的火焰稳定器
US9470151B2 (en) 2012-12-21 2016-10-18 United Technologies Corporation Alignment system and methodology to account for variation in a gas turbine engine
US9879862B2 (en) 2013-03-08 2018-01-30 Rolls-Royce North American Technologies, Inc. Gas turbine engine afterburner
US9328663B2 (en) 2013-05-30 2016-05-03 General Electric Company Gas turbine engine and method of operating thereof
US9366184B2 (en) 2013-06-18 2016-06-14 General Electric Company Gas turbine engine and method of operating thereof
RU2682220C1 (ru) * 2018-03-01 2019-03-15 Публичное акционерное общество "ОДК-Уфимское моторостроительное производственное объединение" (ПАО "ОДК-УМПО") Форсажная камера сгорания турбореактивного двухконтурного двигателя
FR3097298B1 (fr) * 2019-06-12 2021-06-04 Safran Aircraft Engines Bougie intégrée au bras accroche-flamme
CN112503571B (zh) * 2020-12-04 2022-03-11 中国科学院工程热物理研究所 一种组合火焰稳定器加力燃烧室结构、控制方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3999378A (en) * 1974-01-02 1976-12-28 General Electric Company Bypass augmentation burner arrangement for a gas turbine engine
US4064691A (en) * 1975-11-04 1977-12-27 General Electric Company Cooling of fastener means for a removable flameholder
WO1992021872A1 (en) 1991-05-29 1992-12-10 Volvo Flygmotor Ab A flame holder device in afterburner tubes of turbojet engines having an air fan rotor of by-pass type
US5491974A (en) 1993-04-15 1996-02-20 General Electric Company Removable afterburner flameholder
US5396763A (en) 1994-04-25 1995-03-14 General Electric Company Cooled spraybar and flameholder assembly including a perforated hollow inner air baffle for impingement cooling an outer heat shield

Also Published As

Publication number Publication date
ZA9810539B (en) 2000-01-12
US6334303B1 (en) 2002-01-01
CZ9902673A3 (cs) 2001-01-17
EP0963534A1 (en) 1999-12-15
JP4128229B2 (ja) 2008-07-30
DE69719376T2 (de) 2003-09-11
HU222382B1 (hu) 2003-06-28
JP2001511244A (ja) 2001-08-07
DE69719376D1 (de) 2003-04-03
BR9714541A (pt) 2000-02-08
ATE233393T1 (de) 2003-03-15
HUP0102462A3 (en) 2002-03-28
PL334685A1 (en) 2000-03-13
CZ291464B6 (cs) 2003-03-12
ES2192279T3 (es) 2003-10-01
EP0963534B1 (en) 2003-02-26
WO1999030084A1 (en) 1999-06-17
HUP0102462A2 (hu) 2001-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL187946B1 (pl) Urządzenie stabilizujące płomień do dopalaczy w gazowych silnikach turbinowych
RU2376205C1 (ru) Турбовентиляторный двигатель с предохладителем
US5396761A (en) Gas turbine engine ignition flameholder with internal impingement cooling
EP1253380B1 (en) Methods and apparatus for cooling gas turbine engine combustors
EP1253379B1 (en) Methods and apparatus for cooling gas turbine engine combustors
US5461866A (en) Gas turbine engine combustion liner float wall cooling arrangement
EP2322857B1 (en) Heat shield panels
US5396763A (en) Cooled spraybar and flameholder assembly including a perforated hollow inner air baffle for impingement cooling an outer heat shield
US5813221A (en) Augmenter with integrated fueling and cooling
RU2406033C2 (ru) Форсажная камера двухконтурного турбореактивного двигателя, двухконтурный турбореактивный двигатель и кронштейн стабилизатора пламени для форсажной камеры
US4798048A (en) Augmentor pilot
EP0315486A2 (en) Aircraft engine frame construction
CA2383463C (en) Methods and apparatus for cooling gas turbine engine combustors
US2720080A (en) Combustion equipment for gas-turbine engines with support means for supporting the flame tube from an air casing
PL201838B1 (pl) Końcówka dyszy do paliw stałych
CN102192525A (zh) 在燃烧室流动套筒中的成角度的叶片
US20090151360A1 (en) Combustor
JPH01210721A (ja) 低乱流フレームホルダ取付装置
KR101378179B1 (ko) 터보팬 엔진용 재연소기
US3238718A (en) Gas turbine engine
US4098075A (en) Radial inflow combustor
US5133192A (en) Fuel vaporizer
US4259839A (en) Flame holder devices for combustion chambers of turbojet engine afterburner tubes
US5001898A (en) Fuel distributor/flameholder for a duct burner
US2720078A (en) Burner for use in high velocity ducts

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131208