PL187920B1 - Przejrzysta folia wielowarstwowa i sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej - Google Patents

Przejrzysta folia wielowarstwowa i sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej

Info

Publication number
PL187920B1
PL187920B1 PL32893996A PL32893996A PL187920B1 PL 187920 B1 PL187920 B1 PL 187920B1 PL 32893996 A PL32893996 A PL 32893996A PL 32893996 A PL32893996 A PL 32893996A PL 187920 B1 PL187920 B1 PL 187920B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
oezz
polypropylene
layer
film according
polyamide
Prior art date
Application number
PL32893996A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328939A1 (en
Inventor
Winfried Lange
Original Assignee
Kobusch Sengewald Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19640038A external-priority patent/DE19640038C2/de
Application filed by Kobusch Sengewald Gmbh & Co Kg filed Critical Kobusch Sengewald Gmbh & Co Kg
Priority claimed from PCT/DE1996/002012 external-priority patent/WO1997034951A1/de
Publication of PL328939A1 publication Critical patent/PL328939A1/xx
Publication of PL187920B1 publication Critical patent/PL187920B1/pl

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

1. Przejrzysta folia wielowarsbvowa, zawierająca polimer/crną warsrivę zewnętratą ftcz dzlrze wzertwy, znamienna tym, że zcwletc co najmniej jedną, nzdzjącą rllną pezyczepność z rąriednlmi wcertwcml wzertwę połączeniową z mlerzznki homopolimeeu pollptfpylenfwegf l/lub kopollmeeu pollpeopylenowego z co najmnlej jednym elzstomejem teemoplzrtycznym l/lub polllzobutylenem l zmlękczcczem oezz zcwletc wzertwę wewnętrzną z mlerzznkl homopollmeeu pollpeopylenowego l/lub kopollmeeu pfllpeopzeenfwego z co nzemniee jednym elzrtomejem teemoplzrtzcznym, pezy czym wzjrtwz wewnęteznz wykluje nlżrzą tempeeztueę tfpnieniz nlż wzertwz zewnęteznz. 18. Sporób wztwzezznic pjzejjzzrtej folll wlelowzertwowej, zzwlejceącej polimeezczną wzertwę zewnętrzną oezz dzlrze wzertwy, mzjącej co nzemniee jedną, ncdzjącą rllną pezyczepność z rjslednimi wzertwzml wzertwę połączeniową z mlerzznkl homopollmeeu pollpeopylenowego l/lub kopollmeeu pollpeopylenowego z co nzjmnięj jednym elcstomeeem teemoperstzcznzm l/lub polllzobutylenem l zmlękczcczem oezz mzjącej wzertwę wewnętrzną z mlerzcnki homopollmeeu pollpeopzlenfwegf l/lub kopollmeeu pollpeopylenowego z co najmnlee jednym elzstfmeeem teemoplzrSzcznzm, pezy czym wzertwc wewnęteznz wzkczuje nlżrzą tempeeztueę topnlenlz mż wzertwz zew^tem^ znamienny tym, że wrpółwytłzczc rlę co nzjmnlej dwle wctrtwz folll wlelowcerSwowej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przejrzysta folia wielowarstwowa, zawierająca polimeryczną warstwę zewnętrzną oraz dalsze warstwy, i sposób wytwarzania tej folii.
Tego rodzaju folie wielowarstwowe, które korzystnie są termozgrzewalne, stosuje się już od dawna do wytwarzania worków szczelnych dla cieczy, zwłaszcza szczelnych dla pary wodnej. W szczególności stosuje się je na worki jako pierwsze opakowania cieczy i roztworów medycznych. Można je również stosować jako worki do sączkowania. Przy tym przeważnie jest wystarczające, że są one szczelne dla cieczy.
W specjalnych przypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się je jako pierwsze opakowanie materiałów wrażliwych na tlen, może potrzebną być odpowiednia właściwość barierowa dla gazu. Ma to miejsce w przypadku przykładowo stosowania jako opakowań roztworów aminokwasów, bądź wtedy, gdy dostęp lub uwalnianie CO2 może prowadzić do niepożądanych zmian wartości pH bądź gdy zawartość w przypadku dostępu tlenu utlenia się i zmienia się wskutek tego.
Dotychczas dla medycznych cieczy i roztworów obok butelek szklanych, które są ciężkie i nieporęczne, stosuje się często worki z miękkiego PCW. Są one pod względem elastyczności i zgrzewalności zadowalające, mają jednak tę wadę, że w nich zawarte zmiękczacze łatwo wskutek migracji w PCW dyfundują do wnętrza worka i tak mogłyby prowadzić do w najwyższym stopniu niepożądanego zanieczyszczenia tej zawartości. W szczególności w przypadku roztworów infuzyjnych jest nadzwyczaj niepożądanym, żeby te zmiękczacze z roztworem trafiały do pacjenta.
Dalsza wada tych znanych woreczków z miękkiego PCW polega na tym, że one z uwagi na występujące podczas spalania związki chlorowe i dioksyny powodują trudności podczas usuwania odpadków. Proponowano już stosowanie woreczków polietylenowych zamiast PCW (polichlorku winylu). Jednakże materia! ten w przypadku większosci typów ma tę wadę, że jest on zdatny do autoklawowania co najwyżej w temperaturze 121 °C (sterylizacja parą wodną). Ponadto alternatywie polietylenowej często brakuje żądanej przejrzystości i elastyczności.
Z opisu DE-A-44 10 876 znana już jest współwytłoczona folia wielowarstwowa z mieszanką polipropylen-TPS jako termozgrzewalną w temperaturze 115-150°C warstwą wewnętrzną, z warstwą homopolimeru polipropylenowego jako warstwą zewnętrzną oraz z warstwą polipropylen/YLDPE jako warstwą połączeniową. Ta znana folia wielowarstwowa jed4
187 920 nak zarówno pod względem swej przejrzystości jak i swej elastyczności i pod względem przyczepności wzajemnej warstw tworzących tę folię wielowarstwową wymaga polepszenia.
Podstawowe wymagania, stawiane foliom wielowarstwowym dla stosowania na opakowania roztworów wodnych, zwłaszcza roztworów infuzyjnych itp., są więc takie, żeby one wykazywały:
- wysoką elastyczność,
- bardzo dobrą przejrzystość,
- niską przepuszczalność pary wodnej,
- nie nasuwającą obaw przydatność fizjologiczną i mechaniczną stabilność, żeby one były
- zgrzewalne za pomocą ciągle ogrzewanych narzędzi lub zgrzewalne impulsowo, i żeby
- dla szczególnych środków spożywczych lub cieczy i roztworów medycznych mogło też występować dodatkowe działanie barierowe wobec tlenu i/lub dwutlenku węgla.
Zadaniem wynalazku jest przeto opracowanie zgrzewalnej, tj. zgrzewalnej impulsowo lub termozgrzewalnej folii wielowarstwowej, która byłaby łatwa do usuwania w postaci odpadów i byłaby materiałową alternatywą dla dotychczas stosowanego miękkiego PCW a także mogłaby dzięki swym specjalnym właściwościom być przewidziana dla innych dziedzin użytkowych poza rozpowszechnionymi dla miękkiego PCW.
Zadanie to rozwiązuje się dzięki folii wielowarstwowej, zawierającej polimeryczną warstwę zewnętrzną oraz dalsze warstwy, wyróżniającej się według wynalazku tym, że zawiera ona co najmniej jedną, nadającą silną przyczepność z sąsiednimi warstwami warstwę połączeniową z mieszanki homopolimeru polipropylenowego i/lub kopolimeru polipropylenowego z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym i/lub poliizobutylenem i zmiękczaczem oraz zawiera ona warstwę wewnętrzną z mieszanki homopolimeru polipropylenowego i/lub kopolimeru polipropylenowego z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym, przy czym warstwa wewnętrzna wykazuje niższą temperaturę topnienia niż warstwa zewnętrzna.
Ponieważ warstwa wewnętrzna wykazuje niższą temperaturę topnienia niż warstwa zewnętrzna, to możliwe jest wówczas termozgrzewanie narzędziami ogrzewanymi ciągle.
Korzystnym jest co najmniej jeden termoplastyczny elastomer wybrany z grupy blokowych kopolimerów styrenu (TPE-S; np. SEPS, SIS, SEBS, SBS), polieteroestrów (TPE-E), poliuretanów (TPE-U), polieteroamidów (TPE-A) lub z grupy zestawów EPDM/PP lub z grupy zestawów kauczuk butylowy/PP.
TPE jest tu ogólnie rozpowszechnionym skrótem dla elastomeru termoplastycznego.
Pod określeniem SEBS rozumie się trójblokowy polimer styren-etylen/propylen-styren, pod określeniem SBS dwublokowy polimer styren-butylen-styren, pod określeniem SEPS trójblokowy polimer styren-etylen/propylen-styren, a pod określeniem SIS polimer styrenizopren-styren.
Pod określeniem EPDM rozumie się terpolimer z etylenu, propylenu i niesprzężonego dienu (EPDM) i/lub kopolimer etylen-a-olefina.
Pod określeniem kauczuk butylowy rozumie się kopolimer izobutylenu i izoprenu.
Do zmieszania z polipropylenem można obok omówionego elastomeru termoplastycznego stosować dodatkowo albo sam poliizobutylen (zmieszany lub też następczo domieszany), który wykazuje wysoką elastyczność i niską temperaturę topnienia.
Opis US-A-4 778 697 dotyczy folii wielowarstwowych, w których nie są ważne przezroczystość i przejrzystość, lecz tylko trwałość wobec obciążeń uderzeniowych. Opis US-A-4 778 697 zakłada, że granicząca z warstwą wewnętrzną folia połączeniowa/warstwa środkowa wykazuje zasadniczo polietylen, zwłaszcza HD-polietylen/SEBS albo polietylen z EBC. Opis ten ujawnia zatem kombinację warstwy polipropylenowej z warstwą polietylenową w celu wytworzenia „retortowalnych pakunków”, które wykazują bardzo dobrą wytrzymałość na obciążenie fizyczne. Przypadek ten nie ma miejsca według wynalazku, gdyż tu wytwarzane mają być przejrzyste folie wielowarstwowe dla celów opakowaniowych, które są odporne na wyjaławianie i wykazują wysoką elastyczność.
Zgodne z wynalazkiem zastosowanie polipropylenu przynajmniej w warstwie połączeniowej i warstwie wewnętrznej folii wielowarstwowej zapewnia natomiast znakomitą zdol187 920 ność przyczepnościową tych warstw ze sobą i prowadzi do bardzo przejrzystych folii odpornych na wyjaławianie. Dzięki zgodnemu z wynalazkiem zastosowaniu układu polipropylen/polimeryczne elastomery termoplastyczne warstwa zawierająca polipropylen nie jest już krucha, lecz miękka i przejrzysta. Podczas opakowywania i manipulacji zgodnymi z wynalazkiem polipropylenowymi foliami wielowarstwowymi nie powstają żadne zagniecenia, toteż folie te pozostają szczelne również wobec obciążeń mechanicznych i zachowują swój wygląd, natomiast ich temperatura topnienia jest relatywnie wysoka - czyli przewyższa temperatury autoklawowe. W przeciwieństwie do tego opis US-A-4 778 697 zawsze stosuje polietylen jako poliolefinę w warstwie połączeniowej, gdyż zdaniem specjalistów z opisu US-A-4 778 697 polipropylen jako warstwa środkowa jest niekorzystny (porównaj też opis US-A-4 778 697, szpalta 1, wiersze 21-35). Tym samym jest w opisie US-A-4 778 697 zawarta dla specjalistów doktryna unikania kombinacji folii o przeważającym udziale polipropylenu i zamiast tego wybierania kombinacji warstw polipropylen/polietylen.
Zgodnie z wynalazkiem jednak dzięki zastosowanej kombinacji materiałowej na osnowie polipropylen/termoplastyczny elastomer nieoczekiwanie unika się wad stanu techniki (takich jak zła odporność na wyjaławianie, mała przejrzystość, migracja zmiękczaczy, itd.) i obala się uprzedzenie pochodzące z opisu US-A-4 778 697.
Opis EP 7397113 należy rozpatrywać tylko względem nowości. Dotyczy on temperaturowego profilu mięknienia folii, który nie odpowiada profilowi według wynalazku; i tak folia tutaj jest bardzo nisko topniejącą folią wielowarstwową, co w następstwie prowadzi do tego, że folia ta po wyjałowieniu już nie jest przejrzysta. Zaletą folii według wynalazku jest jednak właśnie to, że ona nawet po wyjaławianiu na gorąco pozostaje przejrzysta, tak jak tego sobie życzy i jak tego potrzebuje użytkownik.
Opis EP 704482 dotyczy folii wielowarstwowych do mebli, które mogą i powinny wchłaniać pigmenty barwne. Folie te nie są wyjaławialne na gorąco, również nie są przejrzyste lub odpowiednie dla celów medycznych.
W opisie EP 437856 omawia się zdzieralne opakowania na osnowie polistyrenu. „Zdzieralny” oznacza, że folie jako takie można rozdzielać mechanicznie. Zgodnie z wynalazkiem jednak należy właśnie tego unikać, gdyż folia jako taka ma istnieć w postaci zespołu, który się nie rozwarstwia.
Publikacja WO 9526177 dotyczy przejrzystej, wyjaławialnej folii, która jednak nie wykazuje żadnego termoplastycznego elastomeru w warstwie łączącej, który to elastomer prowadzi do dobrego wyglądu, dobrej przyczepności wzajemnej oraz do lepszej elastyczności w przypadku produktu według wynalazku.
Szczególnie korzystnym jest, żeby przynajmniej warstwa pośrednia wykazywała wyższy udział elastomeru termoplastycznego, gdyż dzięki temu osiąga się wyższą elastyczność. Sensowne może jednak być też stosowanie jako warstwy pośredniej dodatkowo lub alternatywnie poliizobutylenu.
Potrzebne może być też, żeby warstwa zewnętrzna była barierą wobec tlenu i/lub dwutlenku węgla.
Można to przykładowo osiągnąć dzięki temu, że warstwa zewnętrzna jest wybrana z grupy obejmującej poliamid 6, poliamid 66, poliamid 610, poliamid 6/66, poliamid 66/610, poliamid aromatyczny lub mieszankę tych materiałów.
Korzystna warstwa zewnętrzna składa się z mieszaniny 65-95% wagowych poliamidu aromatycznego z poliamidem 66. Przykładowo nadaje się poliamid 66 o lepkości zredukowanej co najmniej 20θ (według normy DIN 53727/kwas siarkowy).
Tego rodzaju warstwy zaporowe muszą jednak do połączenia warstwowego być zamocowane za pomocą środka zwiększającego przyczepność i mogą być przewidziane jako trzecia, czwarta lub dalsza warstwa zewnętrzna.
Folia wielowarstwowa według wynalazku ma korzystnie warstwę graniczącą z warstwą zewnętrzną, wybraną z grupy środków zwiększających przyczepność dla układu polipropylen/poliamid.
187 920
Korzystnie warstwa połączeniowa i zgrzewalna warstwa wewnętrzna składają się z mieszanki kopolimeru polipropylenowego i termoplastycznego elastomeru styrenu (korzystnie o 10-50% wagowych trójblokowego polimeru styren-etylen/propylen-styren w danej warstwie).
Mieszanka warstwy połączeniowej może nadto wykazywać zmiękczacz i/lub środek wspomagający przetwarzanie.
Także homopolimer polipropylenowy ewentualnie może dodatkowo zawierać środek nukleinujący.
W przypadku niepotrzebnych żadnych właściwości barierowych wobec gazu może sensowne być też to, że warstwa zewnętrzna jest homopolimerem polipropylenowym lub także kopolimerem polipropylenowym. Warstwa ta nadaje się zwłaszcza w zespole z warstwą połączeniową, składającą się z mieszanki polipropylenowej z homopolimerem polipropylenowym, TPS i z plastyfikatora, i z termozgrzewalną warstwą wewnętrzną z mieszanki polipropylenowej, składającej się z homopolimeru polipropylenowego i TPE-S.
Korzystną dla sposobu termozgrzewania jest warstwa zewnętrzna z homopolimeru polipropylenowego.
Jako warstwę zewnętrzną można obok kopolimeru polipropylenowego stosować też zestaw poliizobuten/polipropylen - w tych przypadkach folia wielowarstwowa jest z uwagi na właściwości topnienia warstwy zewnętrznej zdolna do związania w warstwę zgrzewną za pomocą zgrzewania impulsowego.
Przynajmniej jedna warstwa połączeniowa w zespole foliowym zabiega nie tylko o przyczepność wzajemną warstwy zewnętrznej i wewnętrznej lecz także o elastyczność folii wielowarstwowej. Tym samym materiał warstwy połączeniowej wybiera się według tego, czy jest on wysokoelastyczny i ma też dobrą przyczepność do sąsiednich warstw. Do tego dochodzi jeszcze korzystnie bardzo dobra przejrzystość stykowa tej warstwy połączeniowej w folii wielowarstwowej, aby nie wywierać negatywnego wpływu na łączną przejrzystość folii.
Taki zespół foliowy można przykładowo wytwarzać drogą współwytłaczania, przy czym warstwy te z uwagi na współwytłaczanie bezproblemowo wiążą się ze sobą i zapewniają jeszcze dobrą zgrzewalność folii wewnętrznej dzięki spadkowi temperatury topnienia warstw z zewnątrz do wewnątrz.
Folia według wynalazku wykazuje zdolność do sterylizowania na gorąco.
Typowa łączna grubość folii mieści się przykładowo w zakresie 100-350 pm.
Folia według wynalazku korzystnie wykazuje taki temperaturowy gradient temperatur topnienia warstw folii od warstwy zewnętrznej do warstwy wewnętrznej, iż w warunkach działania ciepła warstwa wewnętrzna topi się przed warstwą zewnętrzną.
Korzystnie folia według wynalazku jest opakowaniem materiałów, zwłaszcza opakowaniem dla środków spożywczych, takich jak wino, zamrożony ekstrakt kawy, zupy, marmolada, mrożonki spożywcze, albo w szczególności opakowaniem dla cieczy bądź roztworów medycznych, takich jak roztwory chlorku sodowego, roztwory aminokwasów, roztwory do dializy, roztwory krwiozastępcze, krew. Także folia ta może być składnikiem worków dla innych produktów ciekłych lub pastowatych.
Sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej o wyżej omówionej budowie polega według wynalazku na tym, że współwytłacza się co najmniej dwie warstwy folii wielowarstwowej.
Warstwę zewnętrzną można też nanosić drogą laminowania.
Dzięki temu, że warstwy są współwytłaczane, można uniknąć stosowania środków polepszających przyczepność, a wytwarzanie może następować w jednym jedynym etapie wytwórczym. Ewentualnie można też warstwy zewnętrzne laminować znaną drogą.
Szczególnie korzystnie współwytłaczanie zachodzi z góry na dół wobec szybkiego chłodzenia. Szybkie chłodzenie następuje drogą współwytłaczania do kąpieli wodnej. Dzięki temu ze stopu otrzymuje się amorficzny stan polimeru i poważnie polepsza się elastyczność oraz przejrzystość polimeru w porównaniu z foliami nie chłodzonymi szybko.
Współwytłaczane warstwy korzystnie wytłacza się w postaci węża lub płaskiej wstęgi.
Szczególnie dla zastosowania folii wielowarstwowej do wytwarzania worków jest korzystne, gdy materiał wytłacza się w postaci węża, przy czym szerokość płasko ułożonego
187 920 węża jest zwłaszcza równa późniejszej szerokości worka. Dzięki temu unika się skażenia stron wewnętrznych worka przez zarazki, zwłaszcza gdy do rozdmuchiwania węża foliowego wykorzystuje się gaz obojętny (np. azot) zamiast powietrza z otoczenia.
Szczególnie korzystne jest stosowanie zgodnej z wynalazkiem folii wielowarstwowej do wytwarzania woreczków dla celów spożywczych i medycznych cieczy i roztworów.
Jako konkretne przykłady stosowania należałoby wspomnieć tylko niektóre:
a) dla celów spożywczych:
wino, zamrożony ekstrakt kawy i marmolada,
b) dla medycznych cieczy i roztworów:
roztwory chlorku sodowego, krew, roztwory krwiozastępcze, roztwory do dializy, roztwory aminokwasów - można jednak opakowywać też inne pastowate lub ciekłe lub suche materiały, zwłaszcza takie, które ewentualnie mają być sterylizowane lub napełniane na gorąco.
Dla określonych żądań może też nie być potrzebne chłodzenie szybkie przez kąpiel wodną folii o postaci współwytłoczonego węża, mającego szerokości woreczka. Wówczas folię współwytłacza się na urządzeniu do folii wytłaczanej z rozdmuchem lub do folii lanej i poddaje dalszemu przetwarzaniu jako wąż bądź płaska wstęga bez chłodzenia wodnego.
Może to zachodzić np. w takiej postaci, że w następnym etapie przetwórczym jedną lub więcej warstw foliowych laminuje się na współwytłoczonej folii. Takie folie można dobrać według określonych właściwości zaporowych (np. wobec tlenu) lub też w celu wyraźnego zwiększenia spadku temperatury topnienia.
Dalsze przetwarzanie takiej współwytłoczonej folii w postaci podwójnie płasko złożonej wstęgi następuje korzystnie na dostępnych w handlu urządzeniach konfekcyjnych o trzykrawędziowym zgrzewaniu.
Tak wytworzone woreczki często stosuje się dla medycznych odpadowych cieczy i roztworów (jak przykładowo ciecze z sączkowania).
Niżej podane przykłady wykonania objaśniają bliżej wynalazek. Jako plastyfikator (zmiękczacz) w przykładach stosuje się olej biały.
Przykład 1:
Folia wielowarstwowa na osnowie polipropylenu:
- warstwa zewnętrzna: 15 pm
- 100% homopolimeru polipropylenu
- warstwa połączeniowa: 95 pm
- 55% homopolimeru polipropylenowego + 25% SEBS (elastomeru termoplastycznego) + 20% oleju białego (zmiękczacza),
- warstwa wewnętrzna: 40 pm
- 90% homopolimeru polipropylenowego + 10% SEBS (elastomeru termoplastycznego).
Łączna grubość wytłoczonego do kąpieli wodnej, wielowarstwowego zespołu foliowego wynosiła około 150 pm.
Otrzymano klarowną, łatwo zgrzewalną folię.
Przykład 2:
Folia wielowarstwowa na osnowie polipropylenu:
- warstwa zewnętrzna: 20 pm
- 100% homopolimeru polipropylenu
- warstwa połączeniowa: 125 pm
- 55% homopolimeru polipropylenowego + 25% SEBS + 20% oleju białego
- warstwa wewnętrzna: 55 pm
- 90% homopolimeru polipropylenowego + 10% SEBS.
Łączna grubość wytłoczonego do kąpieli wodnej, wielowarstwowego zespołu foliowego wynosiła około 200 pm.
Przykład 3:
Folia wielowarstwowa na osnowie polipropylenu:
- warstwa zewnętrzna: 25 pm
- 100% homopolimeru polipropylenu
187 920
- warstwa połączeniowa: 155 pm
- 55% homopolimeru polipropylenowego + 25% SEBS + 20% zmiękczacza,
- warstwa wewnętrzna: 70 pm
- 60% homopolimeru polipropylenowego +40% SEBS jako TPE-S.
Łączna grubość wytłoczonego do kąpieli wodnej, wielowarstwowego zespołu foliowego wynosiła około 250 pm.
Przykład 4:
Folia wielowarstwowa o działaniu zaporowym wobec tlenu:
- warstwa zewnętrzna: 20 (im
- 90% aromatycznego poliamidu (o nazwie Nylon MXD 6; produktu firmy Mitsubishi Int./Dusseldorf, RFN) + 10% poliamidu-6, 6 (o nazwie AKULON S 240 C; produktu firmy DSM/Dusseldorf, RFN)
- warstwa połączeniowa 1 : 4 pm
- środek zwiększający przyczepność PA-PP, czyli kleju do wiązania poliamidu i polipropylenu (o nazwie ADMER NF QB 540 E; produktu 25 firmy Mitsui/Dusseldorf, RFN)
- warstwa połączeniowa 2 : l20 pm
- 55% homopolimeru polipropylenowego + 25% SEBS + 20 zmiękczacza
- warstwa wewnętrzna: 55 pm
- 90% homopolimeru polipropylenowego + 10% SEBS jako TPE-S.
Łączna grubość wytłoczonego do kąpieli wodnej, wielowarstwowego zespołu foliowego wynosiła około 200 pm. Folia ta była łatwo termozgrzewalna i gazoszczelna względem tlenu w normalnych warunkach otoczenia.
Przykład 5:
Folia wielowarstwowa:
- warstwa zewnętrzna: 60 pm
- 100% homopolimeru polipropylenu
- warstwa połączeniowa: 100 pm
- 100% homopolimeru polipropylenowego + 40% SEBS + 35% oleju parafinowego,
- warstwa wewnętrzna: 40 (im
- 60% homopolimeru polipropylenowego + 40% SEBS.
Łączna grubość wytłoczonego do kąpieli wodnej, wielowarstwowego zespołu foliowego wynosiła około 200 pm.
Te folie wielowarstwowe bądź z nich wytworzone woreczki są zwłaszcza dla celów medycznych zdolne do sterylizacji na gorąco i nie uwalniają żadnych substancji zawartych w tych foliach, takich jak zmiękczacze/plastyfikatory itp., do wodnych materiałów, które znajdują się we wnętrzu woreczka.
Chociaż wynalazek bliżej objaśniony został za pomocą korzystnych przykładów wykonania, to dla specjalisty jest zrozumiałe, że możliwe są wielorakie modyfikacje, objęte zakresem ochrony w zastrzeżeniach patentowych.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przejrzysta folia wielowarstwowa, zawierająca polimeryczną warstwę zewnętrzną oraz dalsze warstwy, znamienna tym, że zawiera co najmniej jedną, nadającą silną przyczepność z sąsiednimi warstwami warstwę połączeniową z mieszanki homopolimeru polipropylenowego i/lub kopolimeru polipropylenowego z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym i/lub poliizobutylenem i zmiękczaczem oraz zawiera warstwę wewnętrzną z mieszanki homopolimeru polipropylenowego i/lub kopolimeru polipropylenowego z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym, przy czym warstwa wewnętrzna wykazuje niższą temperaturę topnienia niż warstwa zewnętrzna.
  2. 2. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jeden elastomer termoplastyczny jest wybrany z grupy blokowych kopolimerów styrenu, polieteroamidów, mieszanki etylen/propylen i mieszanki niesprzężony dien/terpolimer z polipropylenem i mieszanki kauczuk butylowy/polipropylen.
  3. 3. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa zewnętrzna jest wybrana z grupy obejmującej poliamid 6, poliamid 66, poliamid 610, poliamid 6/66, poliamid 66/610, poliamid aromatyczny lub mieszaniny tych materiałów oraz homopolimerów polipropylenowych.
  4. 4. Folia według zastrz. 3, znamienna tym, że warstwa zewnętrzna składa się z mieszaniny 65-95% wagowych poliamidu aromatycznego z poliamidem 66.
  5. 5. Folia według zastrz. 4, znamienna tym, że poliamid 66 jest poliamidem o lepkości zredukowanej co najmniej 200 (według normy DIN 53727/kwas siarkowy).
  6. 6. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jedna warstwa zewnętrzna wykazuje działanie barierowe wobec tlenu i/lub dwutlenku węgla.
  7. 7. Folia wielowarstwowa według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa granicząca z warstwą zewnętrzną jest wybrana z grupy środków zwiększających przyczepność dla układu polipropylen/poliamid.
  8. 8. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa połączeniowa i zgrzewalna warstwa wewnętrzna składają się z mieszanki kopolimeru polipropylenowego i termoplastycznego elastomeru styrenu (korzystnie o 10-50% wagowych trój blokowego polimeru styren-etylen/propylen-styren w danej warstwie).
  9. 9. Folia według zastrz. 7, znamienna tym, że mieszanka warstwy połączeniowej nadto wykazuje zmiękczacz i/lub środek wspomagający przetwarzanie.
  10. 10. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że homopolimer polipropylenowy ewentualnie dodatkowo zawiera środek nukleinujący.
  11. 11. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że wykazuje zdolność do sterylizowania na gorąco.
  12. 12. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że ma grubość 100-350 pm.
  13. 13. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że wykazuje taki temperaturowy gradient temperatur topnienia warstw folii od warstwy zewnętrznej do warstwy wewnętrznej, iż w warunkach działania ciepła warstwa wewnętrzna topi się przed warstwą zewnętrzną.
  14. 14. Folia według zastrz. 1, znamienna tym, że jest ona opakowaniem materiałów.
  15. 15. Folia według zastrz. 14, znamienna tym, że opakowanie to jest opakowaniem dla środków spożywczych, takich jak wino, zamrożony ekstrakt kawy, zupy, marmolada, mrożonki spożywcze.
  16. 16. Folia według zastrz. 14, znamienna tym, że opakowanie to jest opakowaniem dla cieczy bądź roztworów medycznych, takich jak roztwory chlorku sodowego, roztwory aminokwasów, roztwory do dializy, roztwory krwiozastępcze, krew.
  17. 17. Folia według zastrz. 14, znamienna tym, że jest ona składnikiem worków dla innych produktów ciekłych lub pastowatych.
    187 920
  18. 18. Sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej, zawierającej polimeryczną warstwę zewnętrzną oraz dalsze warstwy, mającej co najmniej jedną, nadającą silną przyczepność z sąsiednimi warstwami warstwę połączeniową z mieszanki homopolimeru polipropylenowego i/lub kopolimeru polipropylenowego z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym i/lub poliizobutylenem i zmiękczaczem oraz mającej warstwę wewnętrzną z mieszanki homopolimeru polipropylenowego i/lub kopolimeru polipropylenowego z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym, przy czym warstwa wewnętrzna wykazuje niższą temperaturę topnienia niż warstwa zewnętrzna, znamienny tym, że współwytłacza się co najmniej dwie warstwy folii wielowarstwowej.
  19. 19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że współwytłaczanie zachodzi z góry na dół wobec szybkiego chłodzenia.
  20. 20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że szybkie chłodzenie następuje drogą współwytłaczania do kąpieli wodnej.
  21. 21. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że współwytłaczane warstwy wytłacza się w postaci węża lub płaskiej wstęgi.
  22. 22. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że materiał wytłacza się w postaci węża, przy czym korzystnie szerokość płasko ułożonego węża jest równa późniejszej szerokości worka.
  23. 23. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że warstwę zewnętrzną nanosi się drogą laminowania.
PL32893996A 1996-09-29 1996-10-23 Przejrzysta folia wielowarstwowa i sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej PL187920B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19640038A DE19640038C2 (de) 1996-03-21 1996-09-29 Mehrlagenfolie auf Polypropylen-Basis, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
PCT/DE1996/002012 WO1997034951A1 (de) 1996-03-21 1996-10-23 Mehrlagenfolie, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328939A1 PL328939A1 (en) 1999-03-01
PL187920B1 true PL187920B1 (pl) 2004-11-30

Family

ID=33521632

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL32893996A PL187920B1 (pl) 1996-09-29 1996-10-23 Przejrzysta folia wielowarstwowa i sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL187920B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL328939A1 (en) 1999-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6127043A (en) Multilayered sheet, process for the production thereof and use thereof
KR100412958B1 (ko) 비-pvc-다층필름,그제조방법,및비-pvc-다층필름으로제조되는의료용백
US4210686A (en) Multi-layered plastic sheeting having high clarity, strength, and resistance to water vapor transmission
CA2040064C (en) Barrier film with improved extensibility for cheese packaging
EP2303570B1 (en) Evoh barrier film with reduced autoclave shock
JP5722538B2 (ja) レトルト処理可能な組成物
JPH10314275A (ja) 不透過性の軟質な多区画バツク
US8133560B2 (en) Multilayer heat sealant structures, packages and methods of making the same
KR20110131303A (ko) 인성 코어층을 갖는 비-pvc 필름
PL201650B1 (pl) Struktura wielowarstwowa oparta na polimerach termoplastycznych oraz sposób jej wytwarzania
JP2003521396A (ja) 医療グレードの製品のための多層ポリマーに基づく水分障壁構造物
TW202112557A (zh) 包裝體
WO2003018312A1 (en) A steam-sterilizable multilayer film and containers made thereof
PT686092E (pt) Pelicula co-extrudida em camadas multiplas para sacos de solucoes parentericas
US6713137B1 (en) Medical containers
RU2193973C2 (ru) Прозрачная многослойная пленка и способ ее изготовления
JP3573091B2 (ja) 易剥離性フィルムおよびこれを用いた医療用包装容器
PL187920B1 (pl) Przejrzysta folia wielowarstwowa i sposób wytwarzania przejrzystej folii wielowarstwowej
EP0435789A2 (en) Sealant blends for flexible packaging
KR20190010714A (ko) 필름 층 및 그의 형성 방법
EP1140494A1 (en) Improvements related to medical containers
EP0658421A1 (en) Coextruded multilayer film for containers of sterilizable fluids
EP1493559A1 (en) Multilayer film
EP0965443B1 (en) Polymer composite tubular film with barrier structures
JP2024509304A (ja) 医療用パッケージ用の高い低温衝撃強度を有する柔軟性多層フィルム

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20141023