PL186276B1 - Sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej - Google Patents

Sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej

Info

Publication number
PL186276B1
PL186276B1 PL98325895A PL32589598A PL186276B1 PL 186276 B1 PL186276 B1 PL 186276B1 PL 98325895 A PL98325895 A PL 98325895A PL 32589598 A PL32589598 A PL 32589598A PL 186276 B1 PL186276 B1 PL 186276B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
diaphragm
line
opening
quick
Prior art date
Application number
PL98325895A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325895A1 (en
Inventor
Wolfgang Melchior
Karl-Heinz Stürtzer
Stephan Schöttler
Original Assignee
Total Feuerschutz Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Total Feuerschutz Gmbh filed Critical Total Feuerschutz Gmbh
Publication of PL325895A1 publication Critical patent/PL325895A1/xx
Publication of PL186276B1 publication Critical patent/PL186276B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/58Pipe-line systems
    • A62C35/62Pipe-line systems dry, i.e. empty of extinguishing material when not in use
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/58Pipe-line systems
    • A62C35/64Pipe-line systems pressurised
    • A62C35/66Accelerators

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)

Abstract

1. Sposób eksploatacji instalacji przeciwpo- zarowej, tryskaczowej, suchej, której uklad przewo- dów rurowych od suchego zaworu alarmowego do tryskaczy napelnia sie sprezonym powietrzem, za- wór alarmowy utrzymuje sie w stanie zamknietym wskutek wyrównania cisnienia po stronie powietrza i po stronie wody gasniczej i otwiera sie w razie spadku cisnienia po stronie powietrza, znamienny tym, ze uklad przewodów rurowych odpowietrza sie szybko przez urzadzenie pneumatyczne, a suchy zawór alarmowy otwiera sie szybko za pomoca specjalnego urzadzenia pneumatycznego, przy czym szybkie otwarcie dla odpowietrzenia ukladu prze- wodów rurowych nastepuje przed szybkim otwar- ciem suchego zaworu alarmowego. 5. Urzadzenie do eksploatacji instalacji przeciwpozarowej, tryskaczowej, suchej, z napel- nionym sprezonym powietrzem ukladem przewodów rurowych, który wychodzi od suchego zaworu alar- mowego i poprzez przewód doplywowy tryskaczy jest polaczony z przewodem rozdzielczym, do które- go podlaczone sa przewody tryskaczowe z tryskaczami, znamienne tym, ze do przewodu rozdzielczego (5) jest podlaczony przewód rurowy (10), który......................... PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej.
Znane są instalacje tryskaczowe suche. Stosuje się je często w pomieszczeniach zamarzających, aby . uniknąć zamarzania napełnianej wodą gaśniczą sieci tryskaczowej.
Sieć tryskaczową napełnia się za pomocą sprężarki powietrzem korzystnie pod ciśnieniem 2,5 bar. Między siecią tryskaczową i przewodem wody gaśniczej jest włączony suchy zawór alarmowy, którego grzybek jest zamknięty w wyniku wyrównania ciśnienia powietrza i ciśnienia wody. W przypadku otwarcia tryskacza w razie pożaru sprężone powietrze uchodzi z sieci tryskaczowej i z komory powietrznej suchego zaworu alarmowego. Pod wyższym ciśnieniem wody gaśniczej otwiera się grzybek zaworu alarmowego, a więc układ przewodów rurowych aż do tryskaczy napełnia się wodą gaśniczą, która wypływa z tryskaczy celem ugaszenia pożaru. Do chwili wypływu wody z tryskaczy upływa czas, w którym pożar może się rozprzestrzeniać.
. U podstaw wynalazku leży zadanie stworzenia sposobu i urządzenia, za pomocą którego następuje szybsze odpowietrzenie sieci tryskaczy i na tryskaczach występuje szybciej pełne natężenie przepływu wody gaśniczej.
Zadanie to w zakresie sposobu eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej, której układ przewodów rurowych od suchego zaworu alarmowego do tryskaczy napełnia się sprężonym powietrzem, zawór alarmowy utrzymuje się w stanie zamkniętym wskutek wyrównania ciśnienia po stronie powietrza i po stronie wody gaśniczej i otwiera się w razie spadku ciśnienia po stronie powietrza, zgodnie z wynalazkiem rozwiązano przez to, że układ przewodów rurowych odpowietrza się szybko przez urządzenie pneumatyczne
186 276 a suchy zawór alarmowy otwiera się szybko za pomocą specjalnego urządzenia pneumatycznego, przy czym szybkie otwarcie dla odpowietrzenia układu przewodów rurowych następuje przed szybkim otwarciem suchego zaworu alarmowego.
Korzystnie, szybkie otwarcie realizuje się poprzez specjalne odcinki dławiące, przy czym dławienie odpowietrzania jest większe niż dławienie dla otwarcia zaworu alarmowego.
Korzystnie, odpowietrzaniem układu rurowego i otwieraniem zaworu alarmowego steruje się za pomocą zaworów przeponowych.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, przy zalaniu układu rur tryskaczowych wodą gaśniczą dla uniknięcia wypływu wody gaśniczej, za pneumatycznym układem szybkiego otwierania dla odpowietrzenia znajduje się środek zaporowy.
Urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej, z napełnionym sprężonym powietrzem układem przewodów rurowych, który wychodzi od suchego zaworu alarmowego i poprzez przewód dopływowy tryskaczy jest połączony z przewodem rozdzielczym, do którego podłączone są przewody tryskaczowe z tryskaczami, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że do przewodu rozdzielczego jest podłączony przewód rurowy, który jest połączony z zaworem dławiącym przy szybkim otwieraczu pneumatycznym przeponowym, przy czym nad przeponą znajduje się króciec przyłączeniowy i że poniżej przepony znajduje się zawór szybkootwierający, i że suchy zawór alarmowy jest połączony za pomocą zaworu dławiącego przy szybkim otwieraczu pneumatycznym przeponowym z dolnym zaworem szybkootwierającym.
Korzystnie, szybki otwieracz pneumatyczny przeponowy jest połączony z jednej strony z kulowym zaworem zamykającym i z drugiej strony z zaworem przeponowym.
Korzystnie, zawór przeponowy jest osadzony w przewodzie odgałęźnym, który jest połączony obustronnie z przewodem rurowym.
Zgodnie z wynalazkiem, do kulowego zaworu zamykającego jest podłączony przewód odpływowy a do zaworu przeponowego jest podłączony przewód odpływowy.
Zgodnie z dalszą cechą wynalazku, w przewodzie rurowym aż do króćca przyłączeniowego szybkiego· otwieracza pneumatycznego przeponowego zamontowane są: zawór odcinający, łapacz zanieczyszczeń, zawór dławiący i kulowy zawór zwrotny.
Korzystnie, do przewodu rurowego, przed zaworem dławiącym jest przyłączony przewód kontrolny z zaworem odcinającym i manometrem.
Korzystnie również, z przewodem odgałęźnym połączony jest przewód opróżniający z zaworem opróżniającym.
Zgodnie z kolejną cechą wynalazku, w suchym zaworze alarmowym, w którego obudowie znajduje się gniazdo z grzybkiem zaworowym oraz urządzenie zaporowe tworzące część atmosferyczną, przy czym część powietrzna jest połączona króćcem z przewodem powietrznym a część wodna jest podłączona króćcem do przewodu otwierającego, a do przewodu dopływowego jest podłączony przewód napełniający ze sprężarką przewód powietrzny jest połączony za pośrednictwem zaworu dławiącego z króćcem nad przeponą szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego, a poniżej przepony znajduje się zawór szybkootwierający, do którego jest podłączony przewód otwierający z zaworem odcinającym.
Korzystnie, zawór szybkootwierający jest połączony przewodem łącznikowym z przewodem powietrznym.
W przewodzie powietrznym przed przewodem łącznikowym jest zamontowany zawór odcinający i regulator stałego ciśnienia, a za przewodem łącznikowym przed zaworem dławiącym jest zamontowany kulowy zawór zwrotny.
W przewodzie otwierającym między króćcem i zaworem odcinającym znajduje się przewód alarmowy z zaworem sterującym, do którego jest podłączony przewód z generatorem alarmu.
Korzystnie, pneumatyczny szybki otwieracz przeponowy składa się z zbiornika, który wyposażony jest w dolnej części między kołnierzami w przeponę, do której jest przyłączony zawór szybkootwierający.
Z przeponą jest połączony kubek zaworu szybkootwierającego a z nim współpracuje sprężynujący grzybek zaworowy umieszczony w obudowie z króćcami przyłączeniowymi.
186 276
Przekroje zaworów dławiących są różne a korzystnie, zawór dławiący ma przekrój 0,40, zawór dławiący ma przekrój 6,0 i zawór dławiący ma przekrój 0,30.
Dzięki zastosowaniu powyższych środków woda gaśnicza szybciej wypływa z tryskacza i poza tym można zwiększyć objętościowo poszczególne grupy tryskaczy z suchym zaworem alarmowym. Dzięki opóźnieniu otwierania układu rurowego i zaworu alarmowego woda gaśnicza napływająca pod zwiększonym ciśnieniem blokuje otwarcie układu szybkiego odpowietrzania.
Dotychczasowe wytyczne ustalały, że w przypadku układu rur tryskaczowych o objętości maksimum 4 m3 powietrza woda gaśnicza po otwarciu tryskacza musi pojawić się w nim przynajmniej w ciągu dwóch minut. Ostatnio zmieniono te wytyczne w taki sposób, że woda musi wystąpić na tryskaczu już w ciągu sześćdziesięciu sekund przy takiej samej objętości powietrza w układzie rur.
Jeżeli nie uzyskuje się sześćdziesięciu sekund, to należy podzielić grupę tryskaczy i każdej grupie, o zmniejszonej pojemności, przyporządkowuje się oddzielny zawór alarmowy suchy.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się szybsze odpowietrzenie układu przewodów rurowych i szybsze otwarcie suchego zaworu alarmowego, co pozwala zwiększyć objętościowo grupę zaworów, a tym samym zainstalować mniej tych zaworów alarmowych. Sposób według wynalazku umożliwia też zmniejszenie nakładów inwestycyjnych.
Wynalazek w przykładzie wykonania został objaśniony na podstawie rysunku, na którym przedstawiono instalację tryskaczową suchą z urządzeniem według wynalazku do jej eksploatacji.
Instalacja tryskaczowa sucha 1 składa się z układu przewodów rurowych 2, które poprowadzone są od suchego zaworu alarmowego 3 przez przewód dopływowy tryskaczy 4 i przewód rozdzielczy 5 do przewodów 6 do 8 z tryskaczami 9. Stąd przewód rurowy 10 prowadzi do urządzenia szybkoodpowietrzającego. Między zaworem alarmowym 3 i przewodem wody gaśniczej 12 znajduje się zasuwa odcinająca 11. Układ przewodów rurowych 2 napełniany jest przez przewód 15 sprężonym powietrzem czerpanym przez sprężarkę 13 z króćca ssawnego 14. W obudowie 16 suchego zaworu alarmowego 3 znajduje się gniazdo 17 z grzybkiem zaworowym 18, który jest przytrzymywany w położeniu zamknięcia ciśnieniem powietrza z przewodu dopływowego 4. Tak więc komora 20 suchego zaworu alarmowego 3 jest napełniona sprężonym powietrzem. Poniżej grzybka zaworowego 18 znajduje się jeszcze urządzenie zaporowe 19, które tworzy część atmosferyczną 22 i komorę wodną 21. Poniżej urządzenia zaporowego 19 i części atmosferycznej 22 suchy zawór alarmowy przy otwartej zasuwie 11 jest napełniony wodą gaśniczą. Ciśnienie wody gaśniczej i ciśnienie powietrza w układzie przewodów rurowych zaprojektowano tak, że grzybek zaworowy w stanie gotowości do pracy jest zamknięty. W strefie części powietrznej 20 znajduje się króciec 33, który jest połączony przewodem powietrznym 36 z króćcem 32 pneumatycznego szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 23. Przewód powietrzny 36 jest wyposażony w regulator stałego ciśnienia 41, zawór odcinający 40, kulowy zawór zwrotny 39 i zawór dławiący 38 o przekroju dławienia 0,40. Zbiornik 24 szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 23 jest wyposażony w części górnej w manometr 25 i w części dolnej w przeponę 26 zamocowaną między dwoma kołnierzami. Z przeponą 26 jest połączony kubek przeponowy 29, z którym współpracuje sprężynujący grzybek zaworowy 28 w obudowie zaworu szybkootwierającego 27. Grzybkiem zaworowym 28 może być zamykany dolny otwór kubka przeponowego 29. Zawór szybkootwierający 27 jest wyposażony w dwa króćce przyłączeniowe 30 i 31, przy czym króciec 30 jest połączony przewodem łącznikowym 37 z przewodem powietrznym 36, a na króćcu 31 znajduje się wyposażony w zawór odcinający 43 przewód otwierający 42, który jest podłączony do króćca 34 części atmosferycznej 22 suchego zaworu alarmowego 3. Od przewodu 42 odchodzi przewód alarmowy 44 z zaworem sterującym 45 i manometrem 46, od którego prowadzi przewód 48 do generatora alarmu 47. Część powietrzna 20 suchego zaworu alarmowego 3 jest ponadto wyposażona w króciec 35 do podłączenia przewodu kontrolnego 86, który łączy zawór odcinający 87 i manometr 88. Do przewodu tryskaczowego 6 jest podłączony przewód testowy 83 z zaworem testowym 84 i zaworem dławiącym 85, które służą do prze6
186 276 prowadzania testów. Przewód rurowy 10 prowadzi do króćca 58 pneumatycznego szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 49. Również tu znajduje się przed króćcem 58 zawór dławiący 65. Również szybki otwieracz pneumatyczny przeponowy 49 składa się z obudowy 50 z manometrem 51 i zamocowanej między kołnierzami przepony 52, na której zamocowany jest kubek przeponowy 55, z którym z kolei współpracuje sprężynujący grzybek 54 zaworu szybkootwierąjącego 53, przy czym również ten ostatni jest wyposażony w króćce przyłączeniowe 56 i 57. Od króćca 56 odgałęzia się przewód łącznikowy 76 połączony z przewodem rurowym 10. W tej części przewód 10 jest wyposażony w zawór odcinający 59, łapacz zanieczyszczeń 60, następny zawór odcinający 61, następny łapacz zanieczyszczeń 62 i zawór dławiący 65 o przekroju dławienia 6,0. Między przyłączem przewodu odgałęźnego 76 i zaworem dławiącym 65 znajduje się kulowy zawór zwrotny 64. Poza tym do przewodu 10 jest podłączony przewód odgałęźny 66, który z jednej strony jest podłączony między łapaczem 60 i zaworem odcinającym 61 i z drugiej strony jest podłączony przed zaworem kulowym 64 do przewodu rurowego 10. W obrębie przewodu odgałęźnego 66 znajduje się zawór odcinający 67 i zawór przeponowy 68, od którego prowadzi przewód odpływowy 69 do odbieralnika 70. Poza tym włączony jest tu przewód opróżniający 71 i zawór opróżniający 72. Przed zaworem dławiącym 65 o przekroju dławienia 0,30, przewód kontrolny 73 jest połączony z przewodem 10, który jest wyposażony w zawór odcinający 74 i manometr 75. Od króćca 57 zaworu szybkootwierąjącego 53 odchodzi przewód łącznikowy 77 do kulowego zaworu zamykającego 78, do którego jest podłączony przewód odpływowy 79 prowadzący do odbieralnika 80. Poza tym zawór kulowy 78 jest wyposażony w przewód opróżniający 81 i zawór opróżniający 82.
Aby przestawić instalację tryskaczową suchą 1 w stan gotowości do pracy, napełnia się sprężonym powietrzem układ przewodów rurowych 2 za pomocą sprężarki 13. Przy napełnianiu powietrzem zamknięte są: suchy zawór alarmowy 3, zasuwa odcinająca 11 oraz zawory 59, 61, 67, 40, 43, 84, 72 i 82. Układ przewodów rurowych 2 napełniany jest powietrzem poprzez przewody 4 do 10 aż do zamkniętego zaworu 59 i przez króciec 33 aż do zamkniętego zaworu 40. Teraz otwierane są zawory 59 i 61, tak, że powietrze napływa do zbiornika 50 szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 49 oraz przewodem 76 i króćcem 56 do zaworu szybkootwierąjącego 53 powodując wyrównanie ciśnienia na przeponie 52 otwieracza 49. Dławik 65 ogranicza prędkość powietrza, tak, że kula zaworu zwrotnego 64 utrzymuje się w stanie zawieszenia, co umożliwia przepływ powietrza i napełnianie zbiornika 50. Teraz następuje otwarcie zaworu odcinającego 67, w efekcie czego następuje wyrównanie ciśnienia na zaworze przeponowym 68 i utrzymuje się on w stanie zamknięcia. Wychodząc od króćca 57 poszczególne części 77 do 82 są odprężone. Jednocześnie z zaworami odcinającymi 59 i 61 następuje otwarcie zaworu 40, tak, że zbiornik 24 szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 23 z zaworem szybkootwierąjącym 27 napełnia się powietrzem i następuje wyrównanie ciśnienia na przeponie 26. Przewód otwierający 42 z otwartym zaworem 43 jest odprężony aż do części 44 do 48. Teraz otwiera się zasuwa odcinająca 11. Woda gaśnicza napływa do strefy poniżej części atmosferycznej 22, co zapewnia wyrównanie ciśnienia na grzybku zaworowym 18. 3-drogowy zawór sterujący 45 przestawia się wstań „aktywny”, tak, że instalacja tryskaczowa znajduje się teraz w stanie gotowości do działania.
W razie pożaru otwiera się jeden albo kilka tryskaczy 9 i instalacja przechodzi w stan roboczy. Przez otwarte tryskacze o dużym przekroju, w porównaniu z zaworami dławiącymi, wypływa powietrze z przewodów 4 do 10. Z powodu dławika 65 i przekroju dławienia 0,30 powietrze wypływa ze zbiornika 50 wolniej niż z otwartych przekrojów tryskaczy 9. Tak więc ciśnienie w zbiorniku 50 jest wyższe niż w przewodach 4 do 10. To wyższe ciśnienie otwiera poprzez przeponę 52 zawór szybkootwierający 53, tak, że powietrze może szybko odpływać przewodami 76, 77 i 79, co powoduje odciążenie przepony zaworu 68. Zawór przeponowy 68 otwiera się i powietrze odpływa szybko z przewodów 4 do 10 przez przewód odpływowy 69. Ze względu na różnicę przekrojów dławików 65 i 68, szybki otwieracz pneumatyczny przeponowy 23 otwiera się z kilkusekundowym opóźnieniem wobec szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 49. Ciśnienie w zbiorniku 50 spada powoli ze względu na mniejszy dławik 65, tak, że utrzymujące się ciśnienie 2,3 bar w szybkim otwieraczu pneumatycznym
186 276 przeponowym 49 powoduje szybkie otwarcie zaworu szybkootwierającego 53. Ciśnienie w zbiorniku 24 szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego 23 z uwagi na większy dławik 38 opada szybciej niż w zbiorniku 50, tak że ciśnienie 2,2 bar na przeponie 26 otwiera zawór 27 o kilka sekund później niż zawór 53. Przy otwartym zaworze szybkootwierającym 27 powietrze płynie przewodami 37 i 42 do części atmosferycznej 22 zaworu suchego alarmowego 3 i otwiera grzybek zaworowy 18, tak że woda gaśnicza może wpływać do układu przewodów rurowych 2 i poprzez tryskacze 9 wypływa celem gaszenia pożaru. Woda napływa najpierw do kulowego zaworu zwrotnego 64. Pod szybkim napływem wody o dużym ciśnieniu kula zaczyna pływać i zamyka zawór 64. Jednocześnie wypływa także kula w zaworze zwrotnym 78 i zamyka również ten zawór. Woda gaśnicza płynie nadal powyżej i poniżej przepony zaworu przeponowego 68 zamykając także ten zawór poprzez wyrównanie ciśnienia, a więc woda może wypływać jeszcze tylko przez tryskacze 9.
Po ugaszeniu pożaru i wstawieniu nowych tryskaczy można przywrócić instalację do stanu gotowości do pracy, jak to opisano wyżej.
186 276
7 5 8
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej, której układ przewodów rurowych od suchego zaworu alarmowego do tryskaczy napełnia się sprężonym powietrzem, zawór alarmowy utrzymuje się w stanie zamkniętym wskutek wyrównania ciśnienia po stronie powietrza i po stronie wody gaśniczej i otwiera się w razie spadku ciśnienia po stronie powietrza, znamienny tym, że układ przewodów rurowych odpowietrza się szybko przez urządzenie pneumatyczne, a suchy zawór alarmowy otwiera się szybko za pomocą specjalnego urządzenia pneumatycznego, przy czym szybkie otwarcie dla odpowietrzenia układu przewodów rurowych następuje przed szybkim otwarciem suchego zaworu alarmowego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że szybkie otwarcie realizuje się poprzez specjalne odcinki dławiące, przy czym dławienie odpowietrzania jest większe niż dławienie dla otwarcia zaworu alarmowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że odpowietrzaniem układu rurowego i otwieraniem zaworu alarmowego steruje się za pomocą zaworów przeponowych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy zalaniu układu rur tryskaczowych wodą gaśniczą dla uniknięcia wypływu wody gaśniczej, za pneumatycznym układem szybkiego otwierania dla odpowietrzenia znajduje się środek zaporowy.
  5. 5. Urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej, z napełnionym sprężonym powietrzem układem przewodów rurowych, który wychodzi od suchego zaworu alarmowego i poprzez przewód dopływowy tryskaczy jest połączony z przewodem rozdzielczym, do którego podłączone są przewody tryskaczowe z tryskaczami, znamienne tym, że do przewodu rozdzielczego (5) jest podłączony przewód rurowy (10), który jest połączony z zaworem dławiącym (65) przy szybkim otwieraczu pneumatycznym przeponowym (49), przy czym nad przeponą (52) znajduje się króciec przyłączeniowy (58) i że poniżej przepony (52) znajduje się zawór szybkootwierający (53), i że suchy zawór alarmowy (3) jest połączony za pomocą zaworu dławiącego (38) przy szybkim otwieraczu pneumatycznym przeponowym (23) z dolnym zaworem szybkootwierającym (27).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że szybki otwieracz pneumatyczny przeponowy (49) jest połączony z jednej strony z kulowym zaworem zamykającym (78) i z drugiej strony z zaworem przeponowym (68).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że zawór przeponowy (68) jest osadzony w przewodzie odgałęźnym (66), który jest połączony obustronnie z przewodem rurowym (10).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że do kulowego zaworu zamykającego (78) jest podłączony przewód odpływowy (79), a do zaworu przeponowego (68) jest podłączony przewód odpływowy (69).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że w przewodzie rurowym (10) aż do króćca przyłączeniowego (58) szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego (49) zamontowane są: zawór odcinający (59), łapacz zanieczyszczeń (60), zawór dławiący (63) i kulowy zawór zwrotny (64).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że do przewodu rurowego (10), przed zaworem dławiącym (65) jest przyłączony przewód kontrolny (73) z zaworem odcinającym (74) i manometrem (75).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że z przewodem odgałęźnym (66) połączony jest przewód opróżniający (71) z zaworem opróżniającym (72).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że w suchym zaworze alarmowym (3), w którego obudowie (16) znajduje się gniazdo (17) z grzybkiem zaworowym (18) oraz urządzenie zaporowe (19) tworzące część atmosferyczną (22), przy czym część powietrzna (20)
    186 276 jest połączona króćcem (33) z przewodem powietrznym (36), a część wodna (21) jest podłączona króćcem (34) do przewodu otwierającego (42), a do przewodu dopływowego (4) jest podłączony przewód napełniający (15) ze sprężarką (13), przewód powietrzny (36) jest połączony za pośrednictwem zaworu dławiącego (38) z króćcem (32) nad przeponą. (26) szybkiego otwieracza pneumatycznego przeponowego (23), i że poniżej przepony (26) znajduje się zawór szybkootwierający (27), do którego jest podłączony przewód otwierający (42) z zaworem odcinającym (43).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że zawór szybkootwierający (27) jest połączony przewodem łącznikowym (37) z przewodem powietrznym (36).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że w przewodzie powietrznym (36) przed przewodem łącznikowym (37) jest zamontowany zawór odcinający (40) i regulator stałego ciśnienia (41), a za przewodem łącznikowym (37) przed zaworem dławiącym (38) jest zamontowany kulowy zawór zwrotny (39).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że w przewodzie otwierającym (42) między króćcem (34) i zaworem odcinającym (43) znajduje się przewód alarmowy (44) z zaworem sterującym (45), do którego jest podłączony przewód (48) z generatorem alarmu (47).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 5 albo 12, znamienne tym, że pneumatyczny szybki otwieracz przeponowy (23, 49) składa się ze zbiornika (24, 50), który wyposażony jest w dolnej części między kołnierzami w przeponę (26, 52), do której jest przyłączony zawór szybkootwierający (27, 53).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że z przeponą (26, 52) jest połączony kubek (29, 55) zaworu szybkootwierającego (27, 53) a z nim współpracuje sprężynujący grzybek zaworowy (28, 54) umieszczony w obudowie z króćcami przyłączeniowymi (30, 31; 56, 57).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 5 albo 9, znamienne tym, że przekroje zaworów dławiących (38, 63, 65) są różne.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że zawór dławiący (38) ma przekrój 0,40, zawór dławiący (63) ma przekrój 6,0 i zawór dławiący (65) ma przekrój 0,30.
PL98325895A 1997-04-21 1998-04-20 Sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej PL186276B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19716589A DE19716589B4 (de) 1997-04-21 1997-04-21 Verfahren und Vorrichtung zum Betreiben einer Feuerlösch-Trockensprinkleranlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325895A1 PL325895A1 (en) 1998-10-26
PL186276B1 true PL186276B1 (pl) 2003-12-31

Family

ID=7827142

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325895A PL186276B1 (pl) 1997-04-21 1998-04-20 Sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0873766B1 (pl)
AT (1) ATE268194T1 (pl)
CZ (1) CZ118198A3 (pl)
DE (2) DE19716589B4 (pl)
HU (1) HUP9800609A3 (pl)
PL (1) PL186276B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19962940A1 (de) * 1999-12-24 2001-07-19 Total Feuerschutz Gmbh Feuerlöschanlage
DE20000365U1 (de) * 2000-01-11 2001-05-23 TOTAL WALTHER GmbH, Feuerschutz und Sicherheit, 51069 Köln Gas-Hochdruck-Feuerlöschanlage
DE10101490A1 (de) * 2001-01-12 2002-08-01 Fogtec Brandschutz Gmbh & Co Vorrichtung zur Brandbekämpfung
FI111522B (fi) * 2001-05-07 2003-08-15 Marioff Corp Oy Palontorjuntalaitteisto ja palontorjuntalaitteiston käyttölähde

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2611653C2 (de) * 1976-03-19 1985-09-26 Bauknecht Feuerschutz Gmbh, 7550 Rastatt Sprinkleranlage
DE4133410A1 (de) * 1991-10-09 1993-04-15 Total Feuerschutz Gmbh Feuerschutzanlage
DE4209326C2 (de) * 1992-03-23 1995-03-16 Gebaeudewirtschaft Cottbus Gmb Verfahren und Einrichtung zur Überprüfung von Trockensteigeleitungen
DE4320442C2 (de) * 1993-06-21 1996-09-26 Total Feuerschutz Gmbh Vorrichtung für eine stationäre Feuerlöschanlage und Verfahren zum Betreiben der Feuerlöschanlage
DE29512521U1 (de) * 1995-06-16 1995-10-05 Minimax Gmbh, 23843 Bad Oldesloe Schnellentlüfterstation

Also Published As

Publication number Publication date
EP0873766A3 (de) 2000-04-12
HUP9800609A3 (en) 1999-08-30
DE59811493D1 (de) 2004-07-08
HUP9800609A2 (hu) 1998-12-28
ATE268194T1 (de) 2004-06-15
EP0873766B1 (de) 2004-06-02
HU9800609D0 (en) 1998-05-28
PL325895A1 (en) 1998-10-26
CZ118198A3 (cs) 1998-11-11
EP0873766A2 (de) 1998-10-28
DE19716589B4 (de) 2004-07-22
DE19716589A1 (de) 1998-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5099925A (en) Dry sprinkler system
AU2018229719B2 (en) Integrated fluid control valve and valve actuator assembly
US11612776B2 (en) Integrated fluid control valve and valve actuator assembly
GB2457397A (en) Fire suppression sprinkler system
GB2195241A (en) Sprinkler or fire-extinguishing nozzle
US1900632A (en) Fire extinguishing sprinkler valve
PL186276B1 (pl) Sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej
US6102066A (en) Condensate drain for an automatic sprinkler system of the dry-pipe type
US6705339B2 (en) Surge check unit for a liquid distribution system
PL186007B1 (pl) Sposób i urządzenie do eksploatacji instalacji przeciwpożarowej, tryskaczowej, suchej
US2003884A (en) Control valve for automatic sprinkler systems
CN108561600B (zh) 警报阀总成
US2756762A (en) Pressure tank air charger assembly
US1359327A (en) Automatic dry-pipe valve
JP5707469B1 (ja) 流水検知装置
JPH09173817A (ja) ガス圧式加圧送水装置
US746393A (en) Automatic valve.
JP3016039B2 (ja) スプリンクラ消火設備
JPH07178193A (ja) スプリンクラー消火設備の遅延機構
US558259A (en) Yalve foe fiee extinguisher systems
US2212562A (en) Automatic sprinkler system
US911705A (en) Automatic sprinkler system.
SU1501001A1 (ru) Устройство дл примешивани и дозировки пенообразовател к потоку воды пожарного трубопровода
RU2041722C1 (ru) Устройство управления спринклерной установкой пожаротушения
JP3013107B2 (ja) スプリンクラ消火設備

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060420