PL185938B1 - Sposób i urządzenie do traktowania drobiu przed ubojem - Google Patents

Sposób i urządzenie do traktowania drobiu przed ubojem

Info

Publication number
PL185938B1
PL185938B1 PL97334768A PL33476897A PL185938B1 PL 185938 B1 PL185938 B1 PL 185938B1 PL 97334768 A PL97334768 A PL 97334768A PL 33476897 A PL33476897 A PL 33476897A PL 185938 B1 PL185938 B1 PL 185938B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gas
concentration
carbon dioxide
poultry
chamber
Prior art date
Application number
PL97334768A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334768A1 (en
Inventor
Aage Grimsland
Bent K. Andreasen
Original Assignee
Norsk Hydro As
Norsk Hydro Asa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro As, Norsk Hydro Asa filed Critical Norsk Hydro As
Publication of PL334768A1 publication Critical patent/PL334768A1/xx
Publication of PL185938B1 publication Critical patent/PL185938B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B3/00Slaughtering or stunning
    • A22B3/005Slaughtering or stunning by means of gas
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B3/00Slaughtering or stunning

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Storage Of Fruits Or Vegetables (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób traktowania drobiu gazem przed ubojem dla znieczulenia lub usmiercenia drobiu, w którym stosuje sie gaz zawierajacy tlen i dwutlenek wegla, znamienny tym, ze drób podczas traktowania poddaje sie dzialaniu gazu o wzrastajacym w sposób ciagly lub nie- ciagly stezeniu dwutlenku wegla w kilku fazach i utrzymuje sie zasadniczo stale stezenie tlenu przez czas traktowania gazem w zakresie od- powiadajacym stezeniu tlenu w naturalnym powietrzu, to znaczy od 18% do 22% objeto- sciowych. 6. Urzadzenie do traktowania drobiu ga- zem przed ubojem dla znieczulenia lub usmier- cenia drobiu z zastosowaniem gazu zawieraja- cego tlen i dwutlenek wegla, znamienne tym, ze sklada sie z pierwszej komory (1), wyposa- zonej w srodki do utrzymywania zasadniczo stalego stezenia tlenu w zakresie od 18%do 22% objetosciowych, oraz srodki do traktowa- nia drobiu gazowym dwutlenkiem wegla o okreslonym stezeniu. F ig 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku są sposób i urządzenie do traktowania drobiu przed, ubojem poprzez znieczulanie lub uśmiercanie drobiu z użyciem gazu zawierającego tlen i dwutlenek węgla.
Spożycie mięsa drobiowego stale wzrasta i rośnie zainteresowanie etycznymi aspektami związanymi z jego produkcją. Zwierzęta zazwyczaj znieczula się bezpośrednio przed ubojem z szeregu przyczyn, przede wszystkim po to, aby zwierzęta zachowywały się spokojnie i nie odczuwały bólu ani dyskomfortu podczas procesu uboju. Obecnie znieczulenie prowadzi się przede wszystkim elektrycznie, lecz z tym sposobem wiąże się wiele problemów. Wzrastające zainteresowanie tymi problemami skłoniło producentów drobiu do poszukiwania nowych, lepszych sposobów znieczulania/uboju.
Tradycyjnie znieczulenie prowadzi się poprzez unoszenie drobiu ze skrzyni transportowej i zawieszanie zwierząt pojedynczo na klamrze. Zwierzęta zostają zawieszone łbem w dół za nogi. Jest to samo w sobie silnym czynnikiem stresującym, niepokojącym zwierzęta. Zwierzęta pozostają zawieszone w takiej pozycji, często przez kilka minut, podczas przenoszenia do urządzenia do elektrycznego znieczulenia. Samo znieczulenie polega na przeprowadzeniu każdego zwierzęcia przez roztwór soli pod napięciem. Łeb zwierzęcia opuszcza się do roztworu, a ciało służy jako żywy przewodnik pomiędzy solą pod napięciem a klamrą Prowadzi to często do wystąpienia krwotoku w mięśniach ud i piersi, złamań nóg z powodu silnych drgawek, a w konsekwencji do uzyskania mięsa o niskiej jakości.
Po znieczuleniu elektrycznym zwierzęta uśmierca się indywidualnie poprzez obcięcie łbów. Jest to ważne również dla uzyskania natychmiastowego wykrwawienia. Dzięki znieczuleniu zwierzęta mają nie odczuwać bólu podczas obcinania łbów.
W US 4107818 ujawniono urządzenie do uboju małych zwierząt z użyciem gazowego dwutlenku węgla. Urządzenie to składa się z dwu komór, przy czym pierwsza komora zawierająca gazowy dwutlenek węgla i tlen jest przeznaczona do łagodnego znieczulenia zwierząt. Stężenie dwutlenku węgla w pierwszej komorze powinno wynosić ponad 40%, a stężenie tlenu nie powinno być niższe niż 50%. Tak duże stężenie tlenu potrzebne jest dla uniknięcia stresu i dyskomfortu odczuwanego przez zwierzęta. Korzystne jest równoczesne stosowanie wysokiego stężenia dwutlenku węgla celem wywołania szybkiego znieczulenia zwierząt, którymi mogą być dorosłe koty. W drugiej komorze stosuje się przede wszystkim czysty gazowy dwutlenek węgla i zwierzęta po umieszczeniu w tej komorze zostają uśmiercone.
W WO 94/15469 ujawniono sposób i urządzenie do znieczulania drobiu z użyciem gazu znieczulającego w dwóch etapach lub komorach. Pierwszy etap obejmuje, podobnie jak w poprzednim opisie, działanie gazem znieczulającym zawierającym tlen. Stężenie tlenu musi wynosić co najmniej 15%, a jako gazy znieczulające można stosować dwutlenek węgla, tlenki azotu, eter itp. Korzystne stężenie gazu w pierwszym etapie stanowi 60% objętościowych dwutlenku węgla i 30% objętościowych tlenu. Podobnie jak w poprzednim opisie, w drugim etapie trzeba również stosować gaz znieczulający. Do przenoszenia drobiu z jednej komory do drugiej można użyć mechanicznego układu przenośnikowego zawierającego klamry lub klatki.
Inne sposoby znieczulania polegają na stosowaniu gazu z niską zawartością tlenu (znieczulenie beztlenowe), w których gaz znieczulający może również zawierać mieszaninę azotu lub argonu i dwutlenku węgla. Przykład takiego sposobu przedstawiono w US 5152714.
Zazwyczaj w powyższych sposobach na początku działa się bezpośrednio dwutlenkiem węgla o dużym stężeniu, bez brania pod uwagę reakcji zwierząt. Takie działania mogą powodować wystąpienie następujących problemów:
185 938
- zwierzęta odczuwają ból w obszarze jamy gębowej i gardła z powodu wysokiego stężenia dwutlenku węgla;
- podczas uboju np. indyków, okres wymagany do znieczulenia może być różny dla różnych osobników, ponieważ niektóre indyki mogą przestać oddychać w takiej atmosferze. Przed nabraniem do płuc gazu oszałamiającego niektóre zwierzęta zużywają tlen zawarty w workach powietrznych.
Istnieje zatem zapotrzebowanie na opracowanie sposobu bardziej humanitarnego uśmiercania zwierząt niż w sposobach znanych, przy równoczesnym uzyskaniu lepszej jakości mięsa po uboju.
Zgodny z wynalazkiem sposób traktowania drobiu gazem przed ubojem dla znieczulenia lub uśmiercenia drobiu, w którym stosuje się gaz zawierający tlen i dwutlenek węgla, charakteryzuje się tym, że drób podczas traktowania poddaje się działaniu gazu o wzrastającym w sposób ciągły lub nieciągły stężeniu dwutlenku węgla w kilku fazach i utrzymuje się zasadniczo stałe stężenie tlenu przez czas traktowania gazem w zakresie odpowiadającym stężeniu tlenu w naturalnym powietrzu, to znaczy od 18% do 22% objętościowych.
Korzystnie na początku traktowania utrzymuje się stężenie dwutlenku węgla w zakresie od 0% do 25% objętościowych, a pod koniec traktowania w zakresie od 40% do 80% objętościowych.
Traktowanie można prowadzić w trzech fazach, przy czym w pierwszej fazie utrzymuje się stężenie dwutlenku węgla w zakresie od 18% do 22% objętościowych, w drugiej fazie w zakresie od 35% do 40% objętościowych, a w trzeciej fazie około 50% objętościowych.
Korzystnie drób traktuje się przez około 30 sekund w pierwszej fazie, około 50 sekund w drugiej fazie i około 30 sekund w trzeciej fazie.
Podczas traktowania stężenie dwutlenku węgla można zwiększać w sposób ciągły.
Zgodne z wynalazkiem urządzenie do traktowania drobiu gazem przed ubojem dla znieczulenia lub uśmiercenia drobiu z zastosowaniem gazu zawierającego tlen i dwutlenek węgla, charakteryzuje się tym, że składa się z pierwszej komory, wyposażonej w środki do utrzymywania zasadniczo stałego stężenia tlenu w zakresie od 18% do 22% objętościowych, oraz środki do traktowania drobiu gazowym dwutlenkiem węgla o określonym stężeniu.
Korzystnie ta pierwsza komora rozciąga się wzdłuż i jest wyposażona we wlot i wylot oraz zawiera środki transportu, korzystnie przenośnik taśmowy, do transportu drobiu poprzez tę komorę.
Korzystnie urządzenie zawiera jako środki do traktowania drobiu gazowym dwutlenkiem węgla o określonym stężeniu programowalną jednostkę kontrolną, czujnik(-i) stężenia gazu oraz zasobnik gazowego dwutlenku węgla połączony z komorą poprzez jeden lub większą liczbę nastawnych zaworów.
Pierwsza komora jest podzielona na co najmniej trzy strefy wyposażone w środki dostarczające tlen i gazowy dwutlenek węgla i oddzielone od siebie, korzystnie przy pomocy zasłon żaluzjowych, przy czym stężenie dwutlenku węgla jest zwiększone w każdej kolejnej strefie w kierunku wylotu.
Korzystnie podstawa pierwszej komory przebiega ukośnie w dół od wlotu w kierunku wylotu, a wznosi się przy wylocie.
Pierwsza komora korzystnie zawiera dzwonowate zamknięcie do przykrycia drobiu, które w stanie opuszczonym styka się z dnem, przy czym zamknięcie wraz z dnem są wyposażone w doprowadzenie gazu zawierającego tlen i dwutlenek węgla, a ponadto w środki do usuwania gazu.
Korzystnie doprowadzenie gazu jest połączone z mieszalnikiem gazu do mieszania gazu do traktowania drobiu przy stałym stężeniu tlenu i stopniowo rosnącym stężeniu dwutlenku węgla, wyposażonym w środki do pomiaru stężenia tlenu i dwutlenku węgla oraz doprowadzenia tych gazów.
To doprowadzenie gazu jest korzystnie połączone z mieszalnikiem gazów składającym się z szeregu komór mieszających zawierających gazy o tym samym stężeniu tlenu i różnym stężeniu dwutlenku węgla, przy czym doprowadzenie gazu do komór jest przyłączalne kolej
185 938 no do każdej z komór z dostarczeniem do komór gazu o stałym stężeniu tlenu i wzrastającym stężeniu dwutlenku węgla.
Korzystnie komory tworzące szereg komór, mające dno i ściany boczne, są otwarte od góry i są umieszczone poniżej przenośnika do transportu drobiu przez urządzenie, przy czym komory usytuowane są jedna za drugą zgodnie z kierunkiem transportu przez urządzenie.
Sposób i urządzenie według wynalazku pozwalają na uniknięcie stresu zwierząt na skutek zawieszania ich na klamrach oraz uniknięcie bólu powodowanego stosowaniem tradycyjnych sposobów, związanego z zetknięciem czubków skrzydeł z roztworem soli pod napięciem. Innym celem jest zmniejszenie liczby tuszek z efektami krwotoku i złamanymi nogami, będących konsekwencją drgawek spowodowanych znieczuleniem elektrycznym lub beztlenowym.
Sposób według wynalazku w istotny sposób różni się od innych sposobów traktowania drobiu, w których jedynym aktywnym gazem jest dwutlenek węgla. Traktowane przed ubojem zwierzęta mają bowiem wrażenie, że przez cały czas oddychają zwykłym powietrzem, a w związku z tym oddychają normalnie. Osiąga się to poprzez utrzymywanie stężenia tlenu około 20%. Znieczulenie w sposobie według wynalazku osiągane jest zatem poprzez zmiany składu gazów w atmosferze otaczającej drób. Stężenie dwutlenku węgla zwiększa się stopniowo, aż do uzyskania zadowalającego stopnia znieczulenia. Bardzo ważne jest, aby rozpoczynać od niskiego stężenia dwutlenku węgla, aby nie dopuścić, by zwierzęta weszły w stadium, w którym odczuwają dyskomfort. W ten sposób zwierzęta poniekąd „przyzwyczajają” się do atmosfery znieczulającej. Ponadto zwierzęta są znieczulane w pozycji siedzącej lub stojącej, tak więc naturalne czynności organizmu są podtrzymywane aż do momentu, w którym znieczulenie zadziała.
Zwierzęta, które są bezpośrednio eksponowane na dwutlenek węgla o dużym stężeniu odczuwają ból w obszarze jamy gębowej i gardła na skutek pieczenia spowodowanego tworzeniem się kwasu. Zgodnie z wynalazkiem wstępne znieczulenie u zwierząt osiąga się poprzez ich ekspozycję na dwutlenek węgla o niskim stężeniu z jednoczesnym utrzymaniem stałego stężenia tlenu, równoważnego stężeniu zawartemu w normalnym powietrzu.
Celem pierwszej fazy, w której stężenie dwutlenku węgla może wynosić od 18% do 22% objętościowych, a czas ekspozycji około 30 sekund, jest uzyskanie u zwierząt pewnego poziomu znieczulenia i tolerancji dwutlenku węgla. Ten etap znieczulania powoduje, że zwierzęta zachowują się spokojniej w dalszych etapach traktowania.
Po wstępnym znieczuleniu zwierzęta znieczula się tak, aby były w pełni rozluźnione i zapadły w drzemkę. Doświadczenia i dane literaturowe sugerują że można to osiągnąć poprzez ekspozycję zwierząt na wyższe stężenia dwutlenku węgla. W tym punkcie sposób według wynalazku różni się od sposobów beztlenowych, ponieważ sam dwutlenek węgla jest tutaj skutecznym środkiem znieczulającym, bez konieczności usuwania tlenu lub ani zmniejszania jego stężenia. Dla podtrzymania czynności życiowych oraz zapobieżenią aby zwierzęta nie przestawały odruchowo oddychać, tlen dodaje się w sposób zapewniający stałe stężenie tego gazu na normalnym poziomie, to znaczy w zakresie od 18% do 22% objętościowych. Powoduje to, że zwierzęta pozostają spokojne aż do utraty przytomności.
Stężenie dwutlenku węgla w tej fazie może wynosić od 35% do 40% objętościowych, a czas ekspozycji przy tym stężeniu może wynosić około 50 sekund.
Celem tej drugiej fazy jest zatem lekkie znieczulenie zwierząt tak, aby nie były pobudzone w następnych etapach.
Znieczulenie, jakie otrzymują zwierzęta w drugiej fazie nie jest szczególnie głębokie i nie trwałoby przez wiele sekund. Zgodnie z wynalazkiem potrzebna jest zatem trzecia faza, powodująca głębsze znieczulenie, trwająca przez odpowiednio długi okres czasu tak, aby zwierzę było wciąż znieczulone podczas uboju, to znaczy przez około minutę.
Można to osiągnąć poprzez ekspozycję zwierząt na stężenie dwutlenku węgla wynoszące około 50% objętościowych przez około 30 sekund. Ponieważ, jak zaznaczono powyżej, pożądane jest podtrzymywanie funkcji życiowych stężenie tlenu musi być utrzymywane na normalnym poziomie, około 20% objętościowych.
185 938
Po tej fazie zwierzęta są przenoszone na zewnątrz urządzenia do znieczulenia. Następnie zwierzęta zostają zawieszone na klamrach i transportowane celem dokonania uboju poprzez obcięcie łbów. Procedura uboju powinna nastąpić jak najszybciej po znieczuleniu, aby zwierzęta nie obudziły się przed obcięciem łbów. Znieczulenie powinno korzystnie trwać nieco dłużej niż minutę.
Alternatywnie zwierzęta mogą być uśmiercane w trzeciej fazie. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie stężenia dwutlenku węgla oraz pewne wydłużenie czasu ekspozycji. Stężenie dwutlenku węgla w stadium początkowym powinno pozostawać w zakresie od 0% do 25% objętościowych, a w zakresie od 40% do 80% objętościowych pod koniec procedury.
Wyżej opisana procedura znieczulania dzieli się na trzy fazy, jednak jest to tylko jeden z praktycznych wariantów realizacji sposobu według niniejszego wynalazku. Zatem stopniowe zwiększanie stężenia dwutlenku węgla, wykonywane w sposób ciągły lub nieciągły z zastosowaniem wielu faz lub etapów, z utrzymywaniem w tym czasie stałego stężenia tlenu, jest również objęte zakresem wynalazku.
Sposób według wynalazku można realizować w różnych urządzeniach, których wybór będzie zależał między innymi od tego, czy znieczulenie ma być wykonane z użyciem różnych faz stężenia dwutlenku węgla, czy poprzez stałe zwiększanie stężenia dwutlenku węgla.
Przedmiot wynalazku jest zilustrowany poniższymi przykładami i uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z boku urządzenie według wynalazku do znieczulania drobiu, fig. 2 (a, b) przedstawia w widoku perspektywicznym inny przykład wykonania urządzenia, do znieczulania drobiu w klatkach, w których drób był transportowany, umieszczonych w komorze w kształcie dzwonu, a fig. 3 przedstawia inny przykład wykonania urządzenia, zawierającego klatki do transportu oraz zagłębienia, do których opuszcza się te klatki lub które unosi się tak, aby obejmowały klatki.
Na fig. 1 przedstawiono urządzenie według wynalazku przeznaczone do realizacji wyżej opisanych trzech faz znieczulania. Urządzenie składa się z komory 1 lub tunelu do znieczulania z wlotem 7, trzema strefami 2, 3 i 4 znieczulania, w których można stosować wyżej omówione mieszaniny gazów, oraz wylotem 8. Każda ze stref znieczulania może mieć inny system doprowadzenia gazowego dwutlenku węgla i gazowego tlenu, a ponadto może zawierać środki do ciągłego pomiaru stężenia gazów wraz ze środkami regulującymi dostarczanie każdego z gazowych składników. Takie wyposażenie jest znane fachowcom, a zatem jego bliższe opisywanie byłoby zbędne.
Zwierzęta są transportowane w pozycji siedzącej/stojącej przez tunel z użyciem przenośnika taśmowego 5. Czas spędzany w tunelu (czas ekspozycji) może być zmieniany poprzez zmianę prędkości przesuwu taśmy. Czas spędzany w każdej ze stref (czas ekspozycji) będzie zależał nie tylko od prędkości przesuwu taśmy, lecz również od długości każdej strefy. Długość tę można regulować poprzez ograniczanie stref, np. przy pomocy zasłon żaluzjowych 6, 6', które można przesuwać po szynach biegnących wzdłuż tunelu. Jak widać na fig. 1, podstawa komory 1 przebiega ukośnie w dół od wlotu 7 w kierunku wylotu 8, a następnie wznosi się przy wylocie 8. Ma to na celu wykorzystanie różnicy gęstości pomiędzy powietrzem a dwutlenkiem węgla tak, aby uzyskać wyższe stężenie dwutlenku węgla w końcowej fazie traktowania. Nachylenie tunelu oraz stosowanie zasłon żaluzjowych umożliwiają utrzymanie pożądanego stężenia gazów w każdej strefie.
Możliwe jest, aby dana ilość gazu w danym stężeniu cyrkulowała pomiędzy strefami a komorą mieszającą/regulującą (nie pokazaną na figurze). Drób może być transportowany przez tunel w klatce transportowej lub po prostu zwierzęta mogą siedzieć na taśmie.
Alternatywnie sprzęt do znieczulania może składać się z ciągłej komory odpowiadającej tunelowi do znieczulania opisanemu powyżej, ale nie podzielonej na strefy, to znaczy pominięte zostają zasłony żaluzjowe (nie pokazane). Komora jest wyposażona w opisane powyżej środki do dostarczania gazowego dwutlenku węgla, a stężenie tlenu utrzymywane jest na stałym poziomie (około 20% objętościowych), podczas gdy stężenie gazowego dwutlenku węgla wzrasta stopniowo w czasie. Urządzenie doprowadzające dwutlenek węgla będzie w tym przypadku umieszczone w pobliżu wylotu 8. Podobnie jak w opisanym powyżej przykładzie, zwierzęta, np. kilka zwierząt umieszczonych w małych klatkach, można przenosić na przeno
185 938 śniku taśmowym przez komorę 1. Również w tym przypadku szybkość przesuwu przenośnika taśmowego ma znaczenie dla czasu traktowania.
Na fig. 2a przedstawiono alternatywne urządzenie, w którym drób znieczula się w klatkach 102 transportowych przed rozpoczęciem procesu uboju. W tej korzystnej postaci wynalazku zwierzęta podczas znieczulania nie są przemieszczane. Klatki transportowe są przesuwane ku stacji 110 znieczulania i od niej za pomocą przenośnika taśmowego 101. W stacji 110 znieczulania każda klatka 102 spoczywa'nieruchomo na perforowanej powierzchni lub płycie 103, a zawieszone dzwono watę zaniknięcie 104 jest opuszczane tak, aby zamknąć klatkę 102. Zamknięcie może być zawieszone przy pomocy wyciągu (nie pokazanego). Stężenie gazu przy opuszczonym zamknięciu zmienia się zgodnie z opisanym powyżej sposobem. Gaz może być doprowadzony do zamknięcia na różne sposoby.
Można go wprowadzać bezpośrednio ze zbiorników gazu lub mieszalnika 113, przy czym stężenie dwutlenku węgla stopniowo zwiększa się, a stężenie tlenu pozostaje na stałym poziomie. Drenaż lub wylot gazu 105 w górnej części zamknięcia 104 zrównoważą tendencję do wzrostu ciśnienia wewnątrz zamknięcia.
Gaz lub mieszaninę gazów wprowadza się do zamknięcia w jego górnej części poprzez dysze wlotowe 106, a usuwa się poprzez perforowaną płytę 103 za pomocą pompy 107. Perforowana płyta 103 ma pokrywę 111, szczelnie umocowaną na brzegu perforowanej płyty i wyposażoną w przewód wylotowy 112 połączony z tą pompą. Gaz opuszcza pompę i dostaje się do komory mieszającej 108 w mieszalniku 113 gazu, w którym ustala się stężenie gazu. Jeżeli jest to konieczne, w punkcie 109, znajdującym się powyżej komory mieszającej 108, dodaje się dwutlenek węgla lub tlen do obiegu, w którym krąży gaz. Czas ekspozycji oraz stężenia gazów reguluje się z użyciem programowanej jednostki kontrolnej (nie pokazanej). Wyżej opisana technika znieczulania oparta jest na użyciu stale wzrastającego stężenia dwutlenku węgla.
Alternatywnie, jak to pokazano na fig. 2b, gaz może krążyć pomiędzy zamknięciem a trzema różnymi komorami mieszającymi I, II, III, zawierającymi gaz w różnych stężeniach, zgodnie z opisanym sposobem. Urządzenie może być takie, jak opisano w powyższym przykładzie, ale w tym przypadku mieszalnik gazów jest zastąpiony przez trzy komory mieszające, ustawione równolegle względem obwodu, w którym krąży gaz. W pierwszej fazie gaz dostarcza się z komory I, w drugiej fazie gaz dostarcza się z komory Π, a w trzeciej fazie gaz dostarcza się z komory ΠΙ. Wszystkie trzy komory są wyposażone w przewody dostarczające dwutlenek węgla i tlen, wraz z czujnikami stężenia gazów oraz środkami do kontroli stężenia gazów (nie pokazanymi). Należy zrozumieć, że urządzenie może być ponadto wyposażone w środki do odzyskiwania nadmiaru gazu (nie pokazane), dla zmniejszenia ilości zużywanego gazu.
Ponadto, urządzenia dostarczające gaz mogą zawierać przyrządy, takie jak czujniki mierzące stężenie tlenu i dwutlenku węgla, połączone z programowalną jednostką kontrolną, regulującą dopływ tlenu w taki sposób, że stężenie utrzymuje się na stałym poziomie, a ponadto regulującą stężenie gazowego dwutlenku węgla zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Ponadto, urządzenie zawiera środki dostarczające dwutlenek węgla oraz tlen, połączone z komorą poprzez zawory kontrolowane przez jednostkę kontrolną.
Alternatywnie można stosować równocześnie kilka takich zamknięć dla zwiększenia pojemności w takim urządzeniu, aby przez cały czas móc doprowadzać do linii uboju odpowiednią liczbę zwierząt.
W opisanych tu przykładach gaz doprowadza się do górnej części zamknięcia, a odprowadza przez perforowane dno. Alternatywnie gaz można doprowadzać do zamknięcia poprzez dno lub boki, a odprowadzać przez wyloty umieszczone w górnej jego części.
Na fig. 3 przedstawiono alternatywne urządzenie, w którym można realizować sposób według wynalazku. Klatki 201 z drobiem są przenoszone z użyciem przenośnika taśmowego 202 do stacji 210 znieczulania, składającej się z zagłębień lub komór 203, 204, 205 umieszczonych poniżej poziomu przenośnika taśmowego. Komory mają dno i boczne ściany i są one otwarte od góry. Podczas znieczulania drobiu z użyciem tego urządzenia, drób umieszczony w pierwszej klatce jest opuszczany do komory 203, gdzie jest poddawany działaniu mieszaniny gazów zgodnie z niniejszym wynalazkiem. Po określonym czasie ekspozycji klatkę unosi
185 938 się z komory, a następnie opuszcza do następnej komory 204, zawierającej drugą mieszaninę gazów. Równocześnie z opuszczaniem klatki do drugiej komory, następną klatkę można opuszczać do pierwszej komory 203. Po określonym czasie ekspozycji pierwszą klatkę wyjmuje się z drugiej komory, a następnie opuszcza do ostatniej komory 205, zawierającej trzecią mieszaninę gazów. Każda komora ma doprowadzenie tlenu i dwutlenku węgla, a ponadto ma środki do pomiaru stężenia gazów wraz z odpowiednimi urządzeniami regulującokontrolującymi (nie pokazanymi). Klatki można przemieszczać z użyciem układu przenoszącego składającego się z urządzeń podnoszących, takich jak podnośniki lub temu podobne, potrzebne do przemieszczania klatek pomiędzy komorami 203, 204 i 205. Takie wyposażenie jest znane fachowcom i nie ma potrzeby bliżej go opisywać.
Alternatywnie klatki można przesuwać na tym samym poziomie, a unosić komory 203, 204 i 205 tak, aby obejmowały klatki. Klatki mogą być wtedy umieszczane pomiędzy końcem jednej sekcji przenośnika taśmowego a początkiem następnej sekcji przenośnika taśmowego przy pomocy urządzenia zawieszającego, takiego jak mechanizm podnoszący itp., a komory są przemieszczane w pionie przy pomocy urządzenia unoszącego, jak na przykład siłownik pneumatyczny (nie pokazany).
Stosowanie otwartych od góry komór może być bardzo korzystne pod względem ilości zużywanego gazu. Ponieważ mieszanina gazów jest cięższa niż otaczające powietrze, wyciek gazu do otoczenia powinien być znikomy, szczególnie wtedy, gdy komory mają odpowiednią głębokość.
Test 1.
indyków poddawano działaniu CO2 w stężeniu od 20% objętościowych do 40% objętościowych przez 120 sekund. Jedynie najwyższe stężenie CO2 wywołało niewielkie działanie znieczulające, ale u badanych zwierząt obserwowano pewne cechy drgawek. Wszystkie zwierzęta traktowano w pozycji siedzącej.
Test 2.
indyków poddano działaniu CO2 o znacznie wyższym stężeniu, w zakresie od 40% do 50% objętościowych, przez czas do 120 sekund. Częściej obserwowano znieczulenie, ale dwa zwierzęta traktowane CO2 w stężeniu 50% objętościowych przez ponad minutę, padło. Zwierzęta były w pozycji siedzącej.
Test 3.
indyków poddawano działaniu CO2 w stężeniu w zakresie od 50% do 70% objętościowych przez krótki okres czasu. Spowodowało to wystąpienie drgawek i śmierć, zatem sposób należy uznać za nieodpowiedni. Zwierzęta były w pozycji siedzącej.
Test 4.
indyków poddawano działaniu CO2 w stężeniu w zakresie od 50% do 70% objętościowych przez minutę. Stężenie tlenu utrzymywano w zakresie od 20% do 30% objętościowych. W tym teście o wiele więcej indyków zostało znieczulonych, a znieczulenie trwało dłużej niż poprzednio. Było oczywiste, że indyki znacznie lepiej tolerują wyższe stężenia CO2 jeżeli stężenie tlenu utrzymywane jest na normalnym poziomie. Jednakże połączenie wysokiego stężenia CO2 i długiego czasu ekspozycji łatwo prowadzi do drgawek i uśmiercenia. W tym teście badano zwierzęta w pozycji siedzącej.
Test 5.
indyków poddawano działaniu CO2 w stężeniu w zakresie od 30% do 60% objętościowych przez około minutę, a stężenie tlenu utrzymywano na poziomie około 25% objętościowych. Wiele indyków padło w najwyższym stężeniu CO2, a znieczulenie nie było zadowalające. Zwierzęta były w pozycji siedzącej.
Test 6.
W tym teście badano zwierzęta zawieszone. Stężenie CO2 wynosiło w przypadku każdego zwierzęcia od około 20% objętościowych do około 45% objętościowych, stopniowo wzrastając. Cztery indyki zostały pomyślnie znieczulone na czas około jednej minuty, podczas gdy trzy padły. To, które zwierzęta przeżyły, a które padły, wydaje się być przypadkowe. W tym teście indyki dużo trzepotały skrzydłami w fazie początkowej.
185 938
Test 7.
indyków poddawano działaniu CO2 o wzrastającym stężeniu, rozpoczynając od stężenia około 20% objętościowych i stopniowo zwiększając je do około 50 - 55% objętościowych. Niektóre zwierzęta były zawieszone, inne traktowano w pozycji siedzącej. W niektórych testach stężenie tlenu utrzymywano na stałym poziomie około 20% objętościowych. Zaobserwowano, że indyki traktowane w pozycji siedzącej były spokojniejsze niż te, które były zawieszone. Zwierzęta traktowane tlenem o stężeniu odpowiadającemu normalnemu poziomowi były również spokojniejsze niż te, które traktowano w inny sposób. To, które indyki zostaną w satysfakcjonujący sposób znieczulone wydaje się być w pewnym stopniu przypadkowe.
Test 8.
Na podstawie obserwacji poczynionych w poprzednich testach, następujące testy prowadzono z użyciem tlenu w normalnym stężeniu, to znaczy około 20% objętościowych, podczas gdy stężenie CO2 było różne. W tych testach zaobserwowano, że indyki są znacznie spokojniejsze w obecności tlenu i oddychają nawet przy wysokim stężeniu CO2. W tym teście 12 indyków traktowano CO2, którego stężenie wzrastało od około 20% objętościowych do około 55% objętościowych w ciągu 2 minut. Stężenie tlenu utrzymywano na stałym poziomie około 20% objętościowych. Wszystkie indyki pozostawały w pozycji siedzącej. Spośród 12 indyków jedno zwierzę padło z powodu nadmiernie wysokiego stężenia CO2. Dziewięć zwierząt zostało znieczulonych na czas ponad 1 minuty. Dwa zwierzęta zostały lekko znieczulone.
Test 9.
Celem potwierdzenia wyników uzyskanych w teście 8 taką samą procedurę przeprowadzono u dodatkowych 14 indyków. Dwa zwierzęta padły, jedno z powodu zbyt wysokiego stężenia CO2, a drugie z powodu braku tlenu. Reszta zwierząt została znieczulona na czas średnio około 1 minuty.
Test 10.
indyków traktowano w taki sam sposób jak w testach 8 i 9 i wszystkie zwierzęta zostały znieczulone. Bezpośrednio po tym obcięto im łby i podczas tej procedury nie obserwowano żadnych reakcji. Krwawienie było odpowiednie.
Opisane testy wykazały, że jest możliwe odwracalne znieczulenie indyków z zastosowaniem gazowego CO2, gdy stężenie tlenu jest utrzymywane na stałym poziomie, a stężenie CO2 jest zmienne.
Celem weryfikacji skuteczności tego sposobu, oraz oceny stopnia jakości uzyskiwanego mięsa, przeprowadzono dodatkowe testy. Testy te wykazały, że znieczulenie przeprowadzone zgodnie z wynalazkiem daje zadowalające wyniki. Przeprowadzono testy na łącznej liczbie 750 indyków.
185 938
185 938
oo ι\·

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób traktowania drobiu gazem przed ubojem dla znieczulenia lub uśmiercenia drobiu, w którym stosuje się gaz zawierający tlen i dwutlenek węgla, znamienny tym, że drób podczas traktowania poddaje się działaniu gazu o wzrastającym w sposób ciągły lub nieciągły stężeniu dwutlenku węgla w kilku fazach i utrzymuje się zasadniczo stałe stężenie tlenu przez czas traktowania gazem w zakresie odpowiadającym stężeniu tlenu w naturalnym powietrzu, to znaczy od 18% do 22% objętościowych.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na początku traktowania utrzymuje się stężenie dwutlenku węgla w zakresie od 0% do 25% objętościowych, a pod koniec traktowania w zakresie od 40% do 80% objętościowych.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że traktowanie prowadzi się w trzech fazach, przy czym w pierwszej fazie utrzymuje się stężenie dwutlenku węgla w zakresie od 18% do 22% objętościowych, w drugiej fazie w zakresie od 35% do 40% objętościowych, a w trzeciej fazie około 50% objętościowych
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że drób traktuje się przez około 30 sekund w pierwszej fazie, około 50 sekund w drugiej fazie i około 30 sekund w trzeciej fazie.
  5. 5. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że podczas traktowania stężenie dwutlenku węgla zwiększa się w sposób ciągły.
  6. 6. Urządzenie do traktowania drobiu gazem przed ubojem dla znieczulenia lub uśmiercenia drobiu z zastosowaniem gazu zawierającego tlen i dwutlenek węgla, znamienne tym, że składa się z pierwszej komory (1), wyposażonej w środki do utrzymywania zasadniczo stałego stężenia tlenu w zakresie od 18%do 22% objętościowych, oraz środki do traktowania drobiu gazowym dwutlenkiem węgla o określonym stężeniu.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że komora (1) rozciąga się wzdłuż i jest wyposażona we wlot (7) i wylot (8) oraz zawiera środki transportu, korzystnie przenośnik taśmowy (5), do transportu drobiu poprzez komorę (1).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że jako środki do traktowania drobiu gazowym dwutlenkiem węgla o określonym stężeniu zawiera programowalną jednostkę kontrolną czujnik (-i) stężenia gazu oraz zasobnik gazowego dwutlenku węgla połączony z komorą poprzez jeden lub większą liczbę nastawnych zaworów.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że komora (1) jest podzielona na co najmniej trzy strefy (2, 3, 4) wyposażone w środki dostarczające tlen i gazowy dwutlenek węgla i oddzielone od siebie, korzystnie przy pomocy zasłon żaluzjowych (6, 6’), przy czym stężenie dwutlenku węgla jest zwiększone w każdej kolejnej strefie w kierunku wylotu (8).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 7 albo 9, znamienne tym, że podstawa komory (1) przebiega ukośnie w dół od wlotu (7) w kierunku wylotu (8), a wznosi się przy wylocie (8).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że komora zawiera dzwonowate zamknięcie (104) do przykrywania drobiu, które w stanie opuszczonym styka się z dnem (103), przy czym zamknięcie wraz z dnem są wyposażone w doprowadzenie (106) gazu zawierającego tlen i dwutlenek węgla, a ponadto w środki (105,111,112) do usuwania gazu.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że doprowadzenie (106) gazu jest połączone z mieszalnikiem (113) gazu do mieszania gazu do traktowania drobiu przy stałym stężeniu tlenu i stopniowo rosnącym stężeniu dwutlenku węgla, wyposażonym w środki do pomiaru stężenia tlenu i dwutlenku węgla oraz doprowadzenia (109) tych gazów.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że doprowadzenie (106) gazu jest połączone z mieszalnikiem gazów składającym się z szeregu komór mieszających (I, II, III), zawierających gazy o tym samym stężeniu tlenu i różnym stężeniu dwutlenku węgla, przy czym doprowadzenie gazu do komory (104,103) jest przyłączalne kolejno do każdej z komór
    185 938 (I, Π, III) z dostarczeniem do komory (104,103) gazu o stałym stężeniu tlenu i wzrastającym stężeniu dwutlenku węgla.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że tworzące szereg komór komory (203, 204, 206), mające dno i ściany boczne, są otwarte od góry i są umieszczone poniżej przenośnika (202) do transportu drobiu przez urządzenie, przy czym komory usytuowane są jedna za drugą zgodnie z kierunkiem transportu przez urządzenie.
    * * *
PL97334768A 1997-01-17 1997-12-10 Sposób i urządzenie do traktowania drobiu przed ubojem PL185938B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO970229A NO970229D0 (no) 1997-01-17 1997-01-17 Fremgangsmåte og utstyr for behandling av fjærkre för slakting
PCT/NO1997/000331 WO1998031231A1 (en) 1997-01-17 1997-12-10 A procedure and equipment for treating poultry before slaughter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334768A1 PL334768A1 (en) 2000-03-13
PL185938B1 true PL185938B1 (pl) 2003-09-30

Family

ID=19900277

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97334768A PL185938B1 (pl) 1997-01-17 1997-12-10 Sposób i urządzenie do traktowania drobiu przed ubojem

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6174228B1 (pl)
EP (1) EP0961550B1 (pl)
AT (1) ATE214879T1 (pl)
AU (1) AU5350098A (pl)
BR (1) BR9714209A (pl)
CA (1) CA2278469C (pl)
DE (1) DE69711448T2 (pl)
DK (1) DK0961550T3 (pl)
ES (1) ES2174320T3 (pl)
NO (1) NO970229D0 (pl)
PL (1) PL185938B1 (pl)
WO (1) WO1998031231A1 (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO308402B1 (no) * 1998-05-27 2000-09-11 Norsk Hydro As Fremgangsmate og utstyr for tildannelse og opprettholdelse av en gassblanding
NL1011044C1 (nl) * 1999-01-15 2000-07-18 Stork Pmt Werkwijze en inrichting voor het verwerken van een slachtdier.
PT1405564E (pt) 2002-10-01 2015-09-17 Linco Food Systems As Método e sistema de atordoamento com gás de aves para abate
US7331848B2 (en) * 2003-01-22 2008-02-19 Linco Food Systems A/S Method and system for gas stunning of poultry for slaughter
FR2854542B1 (fr) * 2003-05-07 2008-07-25 Envt Toulouse Procede et installation pour assurer l'etourdissement des animaux a l'aide d'un gaz de narcose
EP1495678B1 (de) * 2003-07-07 2008-02-20 Messer Group GmbH Schlachtgas
FR2863453B1 (fr) * 2003-12-10 2006-06-23 Agronomique Inst Nat Rech Procede d'etourdissement des palmipedes par exposition au protoxyde d'azote
ITBS20040075A1 (it) * 2004-06-25 2004-09-25 Cattaruzzi Internat S R L Impianto e metodo per lo stordimento e/o l'abbattimento di animali da macellazione mediante asfissia
NL1026513C2 (nl) * 2004-06-29 2005-12-30 Lely Entpr Ag Inrichting voor het automatisch uitvoeren van een diergerelateerde handeling en werkwijze voor het uitvoeren van een diergerelateerde handeling.
US20060135933A1 (en) * 2004-12-21 2006-06-22 Newlin Seth M Stretchable absorbent article featuring a stretchable segmented absorbent
US7535247B2 (en) * 2005-01-31 2009-05-19 Cascade Microtech, Inc. Interface for testing semiconductors
US7794310B2 (en) 2005-07-08 2010-09-14 Praxair Technology, Inc. Stunning animals such as poultry with gas
US20070026779A1 (en) * 2005-07-08 2007-02-01 Lang Gary D Poultry stunning
US8597089B2 (en) * 2005-07-08 2013-12-03 Praxair Technology, Inc. System and method for treating live cargo such as poultry with gas
US8272926B2 (en) * 2006-08-23 2012-09-25 Praxair Technology, Inc. System and method for stunning poultry with gas
US7448943B1 (en) * 2007-01-09 2008-11-11 Dakota Turkey Growers, Llc Poultry stunning system
US8323080B2 (en) * 2007-04-11 2012-12-04 Praxair Technology, Inc. System and method for stunning poultry with gas
CA2591101A1 (en) * 2007-06-05 2008-12-05 Brian's Poultry Services Ltd. Poultry cart and method and apparatus for killing poultry
US7662030B2 (en) * 2007-11-05 2010-02-16 Hollis Cheek Method for humanely stunning and slaughtering poultry using controlled low atmospheric pressure
US8070564B1 (en) * 2010-05-12 2011-12-06 Mattco Industrial Products Apparatus and method for stunning poultry with minimum damage to the poultry products
JP6019237B2 (ja) * 2012-09-10 2016-11-02 リンコ フード システム アグシャセルスガーッブ 鳥のガス失神処理を監視する方法および監視システム
ITTO20130393A1 (it) * 2013-05-16 2014-11-17 Massimo Zanotti Metodo e apparecchiatura per lo stordimento di pollame
US9192170B2 (en) 2013-08-19 2015-11-24 Naturally Recycled Proteins Systems and methods for conveying, anesthetizing, and killing poultry
US20170013847A1 (en) * 2015-07-15 2017-01-19 Matthew HW van den Bos System and method for stunning of poultry and other animals
CN110519990B (zh) * 2017-04-10 2022-02-01 林科食品系统公司 在屠宰之前气体致晕动物的设备和方法
CN108782692A (zh) * 2017-05-05 2018-11-13 青岛农业大学 一种家禽气体致晕装置及方法
WO2018211231A1 (en) * 2017-05-16 2018-11-22 Gallus Solutions Ltd System and method for stunning animals
CN108991402A (zh) * 2018-08-10 2018-12-14 孟俊 一种促进伤口愈合的鸽产品的制备方法
DE102018128205A1 (de) * 2018-11-12 2020-05-14 Air Liquide Deutschland Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Betäubung oder Tötung eines Tieres
CA3121979A1 (en) * 2018-12-05 2020-06-11 Marel Meat A/S A method of reducing stress level in animals
WO2021165279A1 (en) * 2020-02-19 2021-08-26 Marel Meat A/S Method and system for pre-stunning and/or stunning animals
DE102021122996A1 (de) 2021-09-06 2023-03-09 Bernd-Tönnies-Stiftung Betäubungsanlage und Verfahren zum tierfreundlichen und kostengünstigen Betäuben eines Schlachttieres
CN114375982B (zh) * 2022-01-14 2023-01-06 中科定洋农业集团有限公司 一种肉羊自动放血装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2526037A (en) * 1948-12-17 1950-10-17 Hormel & Co Geo A Process for immobilizing livestock prior to slaughtering
GB1521700A (en) * 1975-12-11 1978-08-16 Universities Federation For An Euthanasia of animals
GB8928934D0 (en) 1989-12-21 1990-02-28 Boc Group Plc Treatment of birds
GB8928935D0 (en) 1989-12-21 1990-02-28 Boc Group Plc Treatment of poultry
NL9300254A (nl) 1992-12-30 1994-07-18 Stork Pmt Werkwijze en inrichting voor het bedwelmen van slachtdieren.
US5435776A (en) 1994-07-21 1995-07-25 Liquid Carbonic Corporation Poultry stunning with carbon dioxide

Also Published As

Publication number Publication date
EP0961550B1 (en) 2002-03-27
ATE214879T1 (de) 2002-04-15
DK0961550T3 (da) 2002-07-29
DE69711448T2 (de) 2002-10-31
CA2278469A1 (en) 1998-07-23
WO1998031231A1 (en) 1998-07-23
EP0961550A1 (en) 1999-12-08
NO970229D0 (no) 1997-01-17
CA2278469C (en) 2005-10-25
AU5350098A (en) 1998-08-07
DE69711448D1 (de) 2002-05-02
PL334768A1 (en) 2000-03-13
BR9714209A (pt) 2000-03-28
US6174228B1 (en) 2001-01-16
ES2174320T3 (es) 2002-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185938B1 (pl) Sposób i urządzenie do traktowania drobiu przed ubojem
US7448943B1 (en) Poultry stunning system
JP3414401B2 (ja) 家禽を気絶させるための装置
US4107818A (en) Animal euthanasia
US4941431A (en) System for handling laboratory animals
JP3976348B2 (ja) 屠殺する動物をガスで麻酔するための方法および装置の改善
KR20180031637A (ko) 공기(산소) 및 이산화탄소 및/또는 아산화질소의 조합물로 동물을 예비-기절 또는 기절시키는 방법
KR102608869B1 (ko) 동물의 기절 및/또는 도살을 포함하는 동물에 대한 절차를 수행하는 방법
US6623347B1 (en) Method and equipment for the production of a gas mixture
CA3231308A1 (en) Method for using carbon dioxide in poultry egg incubation to improve characteristics of poultry
JP2620121B2 (ja) 食鳥の麻酔処理装置
MXPA99006582A (en) A procedure and equipment for treating poultry before slaughter
GB2362083A (en) Apparatus for the euthanasia of young poultry
NO327948B1 (no) Fremgangsmate og utstyr for behandling av fjaerkre for slakting
US20240189344A1 (en) Methods using carbon dioxide and oxygen to improve characteristics of poultry
JP2004016005A (ja) 食用魚の処理方法