PL185860B1 - Kompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorKompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorącego capuccinoącego capuccino - Google Patents

Kompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorKompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorącego capuccinoącego capuccino

Info

Publication number
PL185860B1
PL185860B1 PL97319009A PL31900997A PL185860B1 PL 185860 B1 PL185860 B1 PL 185860B1 PL 97319009 A PL97319009 A PL 97319009A PL 31900997 A PL31900997 A PL 31900997A PL 185860 B1 PL185860 B1 PL 185860B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
cream
amount
bicarbonate
foaming
Prior art date
Application number
PL97319009A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319009A1 (en
Inventor
Bary L.Zeller Bary L. Zeller
Original Assignee
Kraft Foods
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kraft Foods filed Critical Kraft Foods
Publication of PL319009A1 publication Critical patent/PL319009A1/xx
Publication of PL185860B1 publication Critical patent/PL185860B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23FCOFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
    • A23F5/00Coffee; Coffee substitutes; Preparations thereof
    • A23F5/24Extraction of coffee; Coffee extracts; Making instant coffee
    • A23F5/36Further treatment of dried coffee extract; Preparations produced thereby, e.g. instant coffee
    • A23F5/40Further treatment of dried coffee extract; Preparations produced thereby, e.g. instant coffee using organic additives, e.g. milk, sugar
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C11/00Milk substitutes, e.g. coffee whitener compositions

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Grain Derivatives (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

1. Kompozycja smietanki pieniacej w postaci suchej mieszanki zawierajaca smietanke i skladnik tworzacy pianke, znamienna tym, ze jako skladnik tworzacy pianke zawiera glukonolakton w kombinacji z weglanem lub wodoroweglan metalu alkalicznego, przy czym glukonolakton jest w ilosci od 1-35% wagowo, a weglan lub wodoroweglan me- talu alkalicznego jest w ilosci od 1-10% wagowych, w odniesieniu do ciezaru smietanki, a jako smietanke zawiera korzystnie smietanke mleczna pieniaca lub nie pieniaca. 4. Kompozycja goracego cappuccino instant w postaci suchej mieszanki stalych czastek zawierajaca kawe rozpuszczalna w wodzie oraz skladnik tworzacy pianke i ewentualnie inne do datki, znamienna tym, ze jako skladnik tworzacy pianke zawiera glukonolakton w kombinacji z weglanem lub wodoroweglanem metalu alkalicznego, przy czy glukono- lakton jest w ilosci od 0,035 do 3,5 czesci wagowych a weglan lub wodoroweglan jest w ilosci od 0,01 do 1 czesci wagowej, w przeliczeniu na czesci wagowe kawy i jako doda- tek zawiera ewentualnie srodek slodzacy i/lub ewentualnie smietanke i ewentualnie typowe dodatki a korzystnie zawiera od 0,75 do 5 g kawy, od 0,15 do 2,5 g kwasu spozywczego oraz od 0.05 do 0.7 g weglanu lub wodoroweglanu metalu alkalicznego. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorącego capuccino w postaci suchych mieszanek używanych do wytwarzania gorących napojów typu capuccino, śmietanek pieniących do kawy.
Typowe kompozycje suchych mieszanek gorących napojów typu cappuccino obejmują składnik - kawę, składnik - śmietankę pieniącą ewentualny składnik słodzący, wraz z innymi ewentualnymi składnikami, takimi jak środek smakowy, barwnik oraz stabilizator piany.
W normalnym przypadku kompozycje występują jako proszek złożony z cząstek stałych lub kompozycja granulatowa. Gorący napój capuccino jest wytwarzany przez rozpuszczenie kompozycji capuccino do natychmiastowego przyrządzenia („instant”) w gorącej cieczy, takiej
185 860 jak gorąca woda lub gorące mleko. Środek słodzący, o ile nie jest zawarty w kompozycji, jest w normalnym przypadku dodawany podczas przyrządzania napoju. Gorące napoje cappuccino mają istotną i charakterystyczną piankę na górnej powierzchni napoju. W przypadku cappuccino parzonego, piankę zwykle dodaje się za pomocą gotowanego mleka. W cappuccino typu instant, piankę tworzy się za pomocą śmietanki pieniącej w postaci suchej mieszanki cząstek stałych, która może być typu mlecznego lub nie. Typowe śmietanki pieniące ujawniono w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr nr 4438147, 4746527 oraz 4748040. Śmietanki pieniące zawierają gaz w matrycy włączonej do śmietanki podczas jej wytwarzania. W wyniku tego gęstość śmietanki jest zmniejszona w typowym przypadku występuje gęstość nasypowa około 0,10-0,4 g/cm3. Ilość pianki wytworzonej przez śmietankę zależy od ilości gazu, który jest włączony do śmietanki. Istnieje skończona granica ilości gazu, który można włączyć do nasycanej gazem śmietanki. Ponadto, gdy ilość włączonego gazu wzrasta, cząstki śmietanki .stają się bardziej kruche i tracą pewną zdolność do pienienia, jeśli kruche cząstki zostaną połamane. Ponadto istnieje granica ilości śmietanki, którą można użyć do przyrządzenia akceptowalnego gorącego napoju cappuccino. Zatem, istnieją określone granice ilości pianki, którą można dostarczyć przez włączenie śmietanki pieniącej do gorącego napoju cappuccino.
W niemieckim Offenlegungschrift nr 4407361 Al opublikowanym 7 września 1995 zaproponowano nasycanie środka pieniącego dwutlenkiem węgla, takim jak wodorowęglan sodu, w suchej mieszance cappuccino instant. Dla wzmożenia rozkładu wodorowęglanu i tworzenia pianki można użyć kwasu. Aby zapobiec ścinaniu się białka w mleku, proponuje się użycie białka roślinnego, takiego jak białko sojowe lub białka zwierzęcego, takiego jak hydrolizowana żelatyna. Składnik kwaśny jest korzystnie w otoczce tłuszczu.
Celem wynalazku jest dostarczenie śmietanki pieniącej w postaci suchej mieszanki cząstek stałych, która nie wymaga włączenia gazu dla tworzenia charakterystycznej pianki cappuccino.
Dalszym celem wynalazku jest dostarczenie śmietanki pieniącej w postaci suchej mieszanki cząstek stałych typu mlecznego, która nie wymaga włączenia gazu dla tworzenia charakterystycznej pianki cappuccino i która nie powoduje tworzenia pływających białych agregatów na powierzchni napoju wytworzonego ze śmietanki.
Dalszym celem wynalazku jest dostarczenie kompozycji do wytwarzania gorącego cappuccino w postaci suchej mieszanki, która nie wymaga włączenia gazu dla tworzenia charakterystycznej pianki cappuccino i która nie wymaga nasyconej gazem śmietanki pieniącej dla tworzenia charakterystycznej pianki cappuccino.
Śmietanka pieniąca w postaci suchej mieszanki cząstek stałych zgodnie z niniejszym wynalazkiem obejmuje składnik - śmietankę, korzystnie składnik - śmietankę mleczną oraz składnik tworzący piankę obejmujący glukonolakton oraz węglan lub wodorowęglan metalu alkalicznego. Glukonolakton jest także znany jako glukono-delta-lakton („GDL”) oraz deltaglukonolakton. Patrz Merck Index, 9 wyd., nr 4288.
Kompozycja gorącego cappuccino instant w postaci suchej mieszanki zgodnie z wynalazkiem obejmuje składnik - kawę rozpuszczalną w wodzie, składnik tworzący piankę obejmujący glukonolakton oraz węglan lub wodorowęglan metalu alkalicznego, ewentualny składnik - śmietankę, korzystnie ewentualny składnik - śmietankę mleczną ewentualny środek słodzący i ewentualnie inne pomniejsze składniki, takie jak stabilizatory pianki, barwnik, środek smakowy itp.
Korzystny sposób wytwarzania gorącego napoju cappuccino zgodnie z wynalazkiem obejmuje mieszanie składnika w postaci suchej mieszanki obejmującego składnik - kawę rozpuszczalną w wodzie i składnik tworzący piankę obejmujący glukonolakton oraz węglan lub wodorowęglan z ciekłym składnikiem, którym jest odpowiednio mleko lub woda, przy czym składnik w postaci suchej mieszanki obejmuje ponadto śmietankę mleczną, gdy składnikiem ciekłym jest woda, oraz ogrzewanie mieszaniny, by spowodować, by składnik pieniący utworzył piankę. Ogrzewanie dokonuje się korzystnie przez ogrzewanie mieszaniny w piecu mikrofalowym. lecz można tez tego dokonać przez wstępne ogrzewanie składnika ciekłego.
Wszystkie ilości podane w niniejszym zgłoszeniu w procentach są procentami wagowymi, o ile nie podano inaczej. Składnik - kawa w suchej mieszance cappuccino instant obejmuje kawę - rozpuszczalną substancję stałą. Korzystna jest typowa suszona rozpryskowo kawa instant, lecz można użyć jakikolwiek typ stałej sproszkowanej lub granulowanej suchej
185 860 kawy rozpuszczalnej. Kompozycja może również obejmować czekoladę lub inne składniki smakowe, które są zamierzone jako modyfikacja smaku kawy w napoju cappuccino. Ilość składnika - kawy w kompozycji będzie się znacznie zmieniać w zależności od żądanego smaku. Dla indywidualnego podawania, ilość składnika - kawy będzie w ogólnym przypadku się zmieniać od 0,75 do 5 g, korzystnie 1-4 g.
Węglan lub wodorowęglan w składniku tworzącym piankę jest rozpuszczalny w gorącej wodzie, jest ciałem stałym w temperaturach do co najmniej około 150°F i korzystnie jest dostarczony w postaci cząstek stałych, korzystnie wodorowęglan, a zwłaszcza wodorowęglan potasu. Można także użyć sól sodową, lecz sól potasową można stosować w większej ilości bez ujemnego wpływu na smak napoju.
Składnik - węglan lub wodorowęglan jest odpowiednio obecny w ilości od 0,01 do 1,0 części wagowych, korzystnie od 0,025 do 0,33 części wagowych, na część wagową składnika - rozpuszczalnej kawy. Dla podawania indywidualnego zawierającego od 0,75 do 5 g kawy rozpuszczalnej, odpowiednie jest 0,05 do 0,7 g węglanu lub wodorowęglanu.
Ilość glukonolaktonu w śmietance pieniącej lub w cappuccino instant jest zasadniczo ilością wystarczającą do zobojętnienia węglanu lub wodorowęglanu i która spowoduje pH od 5,5 do 7 w napoju cappuccino wytworzonym z kompozycji. Żądana ilość glukonolaktonu zależy oczywiście od ilości wodorowęglanu, pH układu w nieobecności środka zakwaszającego, mocy glukonolaktonu itp. Odpowiednia jest ilość od około 0,035 do 3,5 części, korzystnie 0,075 do 1 części, wagowych glukonolaktonu na część wagową składnika - rozpuszczalnej kawy. Dla podawania indywidualnego zawierającego od 0,75 do 5 g kawy rozpuszczalnej, odpowiednia jest ilość glukonolaktonu od 0,15 do 2,5 g. Korzystną cechą wynalazku jest to, że glukonolakton nie wymaga, by znajdował się w otoczce.
Składnik - śmietanka będąca śmietanką pieniącą według wynalazku może być jakąkolwiek typową śmietanką w postaci cząstek stałych odpowiednią dla napojów kawowych itp. Składnik - śmietanka może być typu pieniącego lub niepieniącego, i może być kombinacją tych typów. Składnik - śmietanka może także obejmować śmietankę niemleczną. Jednak wynalazek ma szczególną użyteczność w minimalizowaniu tworzenia białych agregatów, które tworzą się na powierzchni napoju cappuccino, gdy próbuje się zastosować kwas i węglan lub wodorowęglan, by wytworzyć piankę typu cappuccino ze śmietanki mlecznej. Zgodnie z tym, wynalazek ma szczególną użyteczność, gdy składnik - śmietanka zawiera niewiele śmietanki niemlecznej lub wcale jej nie zawiera. Zgodnie z tym, gdy stosuje się śmietankę niemleczną jest ona użyta korzystnie w ilości mniejszej niż 50%, korzystnie mniej niż 25%, a zwłaszcza mniej niż 10% wagowo, odnosząc się do ciężaru składnika - śmietanki. Np. składnik - śmietankę można wykonać z niepieniącej śmietanki mlecznej wraz z pieniącą śmietanką mleczną, pieniącą lub niepieniącą śmietanką mleczną wraz z nie więcej niż 50% wag. pieniącej lub niepieniącej śmietanki niemlecznej itp. Wyrażenie „śmietanka mleczna” stosowane w niniejszym zgłoszeniu oznacza śmietankę, która zawiera substancje stałe mleka pełnego lub substancje stałe mleka pełnego o zmniejszonej zawartości tłuszczu w mleku. Wyrażenie „śmietanka niemleczną” stosowane w niniejszym zgłoszeniu oznacza śmietankę, która nie zawiera znaczącej ilości składników pochodzących z mleka.
Ewentualnym składnikiem śmietanki w kompozycji cappuccino instant w postaci suchej mieszanki według wynalazku, o ile jest on obecny, jest korzystnie śmietanka mleczna i jest korzystnie obecna w ilości od 1 do 20 części wagowych, zwłaszcza od 1-10 części wagowych, na część wagową składnika - kawy w kompozycji.
Składnik pieniący według wynalazku obejmuje składnik - śmietankę, korzystnie śmietankę mleczną jak opisano powyżej wraz ze składnikiem tworzącym piankę, jak opisano powyżej, obejmującym glukonolakton i węglan lub wodorowęglan. Te składniki pieniące można stosować z rozpuszczalnymi produktami kawowymi w postaci suchej mieszanki lub z napojami ciekłymi, takimi jak kawa parzona.
Ilość glukonolaktonu w śmietance pieniącej według wynalazku wynosi zasadniczo 3,5-35% w odniesieniu do ciężaru śmietanki.
Ilość wodorowęglanu lub węglanu w śmietance pieniącej według wynalazku wynosi zasadniczo 1-10% w odniesieniu do ciężaru śmietanki. Gdy składnik - śmietanka jest typu niepieniącego, ilość wodorowęglanu lub węglanu wynosi korzystnie od 4-10%, w odniesieniu do ciężaru
185 860 śmietanki Gdy składnik - śmietanka jest typu pieniącego, ilość wodorowęglanu lub węglanu wynosi korzystnie 1-6%, w odniesieniu do ciężaru śmietanki.
Produkt ze śmietanką pieniącą według wynalazku można pakować do celów indywidualnego podawania napoju lub do wielokrotnego podawania napoju. Do indywidualnego podawania, ilość śmietanki korzystnie wynosi około 3-20 g, a zwłaszcza 5-15 g. Składnik środek słodzący jest opcjonalny w niniejszej recepturze gorącego cappuccino instant. Jeśli jest obecny, występuje w ilości wystarczającej dla dostarczenia słodkości odpowiedniej dla gorącego napoju cappuccino Korzystne są naturalne cukrowe środki słodzące, takie jak granulowana sacharoza. Mogą być jednak użyte inne cukry, same lub w połączeniu z sacharozą. Można również zastosować sztuczny środek słodzący w ilości, która zależy od równoważności sacharozie, pod warunkiem, ze będzie skuteczny w gorącym napoju cappuccino. Gdy sacharozę stosuje się jako wyłączny środek słodzący w kompozycji gorącego cappuccino, odpowiednia jest ilość od 1 do 20 części wagowych na część wagową składnika - kawy, a korzystna jest ilość od 1do 8 części wagowych na część wagową składnika - kawy. Gdy stosuje się inny środek słodzący sam lub w połączeniu z sacharozą jest on użyty korzystnie w ilości, takiej, ze słodkość składnika - środka słodzącego jest równoważna ilości sacharozy podanej wyżej. Zatem korzystne jest, by napój wytworzony ze słodzonej kompozycji dla gorącego cappuccino według wynalazku miał słodkość w zakresie słodkości, która wynikałaby z użycia w kompozycji samej sacharozy w ilości wyżej podanej.
Można również włączyć stabilizator pianki w ilości wystarczającej do zmniejszenia straty pianki w funkcji czasu. Zasadniczo, odpowiednia jest ilość stabilizatora od 0,1 do 5% w odniesieniu do ciężaru składnika - kawy. Szereg stabilizatorów pianki odpowiednich do stosowania w niniejszym wynalazku znanych jest w związku z typowymi nasycanymi gazem śmietankami pieniącymi, takimi jak opisane w wyżej przytaczanych patentach USA. Stabilizatory te obejmują kazeinian sodu, emulgatory oraz hydrokoloidy, same lub w kombinacji.
Kompozycja może również obejmować inne składniki normalnie stosowane w kompozycjach gorącego cappuccino instant, takich jak substancje smakowe, substancje barwiące, dwutlenek krzemu, bufory, takie jak cytrynian trójsodowy itp. Korzystne jest niedodawanie składników włóknistych lub innych normalnie nie stosowanych w kompozycjach gorącego cappuccino instant. Napoje cappuccino wytwarza się z kompozycji w postaci suchej mieszanki na szereg sposobów. Gdy kompozycja cappuccino nie obejmuje składnika - śmietanki, można zastosować oddzielny składnik - śmietankę, korzystnie śmietankę mleczną i przyrządzić napój przez dodanie składnika - śmietanki oraz gorącej wody lub przez dodanie składnika - śmietanki oraz wody, a następnie ogrzewanie, korzystnie w piecu mikrofalowym, lub przez kombinację tych metod. Alternatywnie, napój cappuccino można wytworzyć bez składnika - śmietanki przez dodanie gorącego mleka lub przez dodanie mleka i ogrzewanie, korzystnie w piecu mikrofalowym. Można również zastosować kombinacje tych technik, taką jak użycie zmniejszonej ilości składnika śmietanki oraz użycie wody i mleka. Mleko może być mlekiem pełnym lub mlekiem o zmniejszonej zawartości tłuszczu, takim jak mleko chude lub mleko zawierające 1 % lub 2% tłuszczu mleka. Korzystną techniką wytwarzania napoju jest dodanie mleka, korzystnie w temperaturze chłodzenia, w typowym przypadku w zakresie 35-50°F, do kompozycji cappuccino w postaci suchej mieszanki mieszając i bez użycia składnika - śmietanki oraz ogrzanie napoju do temperatury około 140-190°F, korzystnie przez ogrzewanie w piecu mikrofalowym w warunkach takich, ze temperaturę docelową osiąga się w ciągu trzech minut, korzystnie w ciągu dwóch minut, aby utworzyć dobrą piankę napoju cappuccino. Typowe domowe piece mikrofalowe działające przy 400 do 800 watach i długości fali 2450 MHz są odpowiednie. Mleko ma korzystnie zawartość tłuszczu mleka, która nie przekracza 2% Podawana wielkość składnika - kawy w tym korzystnym wykonaniu wynosi od 0,75 do 5 gram rozpuszczalnej kawy na podanie napoju (4 do 8 ciekłych uncji napoju). Gdy kompozycja w postaci suchej mieszanki obejmuje wystarczającą ilość śmietanki, gorący napój cappuccino można wytworzyć przez dodanie wody i ogrzewanie. Ogrzewanie można wykonać przed lub po dodaniu wody i takie ogrzewanie korzystnie wykonuje się w piecu mikrofalowym.
185 860
Korzystne kompozycje cappuccino mają wielkość pojedynczego podawania, zawierając od 0,75 do 5 gram rozpuszczalnej kawy, i korzystnie są trzech typów: kompozycji nie zawierających ani śmietanki ani środka słodzącego; kompozycji zawierających środek słodzący lecz nie zawierających śmietanki; oraz kompozycji zawierających zarówno śmietankę jak i środek słodzący. Każda z tych korzystnych kompozycji do indywidualnego podawania zawiera ilość glukonolaktonu wystarczającą do zobojętnienia węglanu lub wodorowęglanu i do otrzymania pH napoju 5,5 do 7. Jeśli stosuje się środek słodzący w postaci sacharozy, stosuje się go korzystnie w ilości od 1-20 części wagowych, korzystnie od 1-10 części wagowych, na część wagową kawy rozpuszczalnej. Gdy stosuje się inne środki słodzące, ilość środka słodzącego jest korzystnie równoważna słodkości, którą osiągniętoby przez użycie sacharozy jako jedynego środka słodzącego w zakresie ciężaru podanym wyżej. Gdy stosuje się śmietankę, jest ona korzystnie stosowana w ilości od 1-20 części wagowych, korzystnie od 1-8 części wagowych na część wagową kawy rozpuszczalnej.
Przykłady
Gorące napoje cappuccino wytwarzano z paczuszek handlowego produktu cappuccino instant zawierającego śmietankę pieniącą typu mlecznego i o niskiej gęstości. Zawartość paczuszki (12 gram) mieszano na sucho z 0,21 gram wodorowęglanu potasu i szeregiem różnych dodatków zakwaszających w ilościach podanych w tabeli 1. Mieszaninę umieszczano w filiżance cappuccino o niskim profilu i mieszając dodawano wodę w 190°F. W pierwszej próbie kontrolnej nie mieszano z produktem handlowym żadnych dodatków, a w drugiej próbie kontrolnej dodano jedynie wodorowęglan. W innych próbach, dodano szereg różnych dodatków zakwaszających, w tym glukonolakton, w różnych ilościach jak podano w tabeli 1. W tabeli 1 podano objętość piany, pH napoju, zmianę smaku względem pierwszej próby kontrolnej oraz obecność lub nieobecność białego agregatu pływającego na powierzchni napoju. W tabeli 2 zestawiono wyniki. Można zauważyć, że wszystkie dodatki inne niż glukonolakton powodują tworzenie pływających agregatów lub mają jedną lub więcej następujących ujemnych cech: niepełna rozpuszczalność i w konsekwencji wytrącanie; słoność lub inna widoczna zmiana smaku lub faktury; niewystarczająca kwaśność dla zajścia reakcji z wodorowęglanem, by wytworzyć odpowiednią piankę; lub niewystarczająca kwaśność, by zachować oryginalne pH napoju.
185 860 ι-ι (β
U
Ή r—1
Λ
Λ
Ε->
Smak/ Zmiana smaku 1 nieświeży/ alkaliczny mała zmiana ! mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana 1 1
pH napoju 5,8 o 00 i—1 X U) <λ in io cn LO 6,0 5,8 CM LO U) Z'9 5,6 o r--
Objętość piany rt rM rt 6 umiarkowana bardzo duża bardzo duża bardzo duża rt c rt S 0 A! h rt rł duża duża umiarkowana duża duża bardzo duża mała
Ilość pływających agregatów brak brak duża I duża duża brak brak brak umiarkowana r-1 rt rM rt e mała(2) duża (3) mała
Dodatek Ciężar (g) 1 1 1 1 0,12 «'o 0,34+0,10 0,27 0,34 0,42 1 0,20 0,22 0,30 o LO o 0,50
brak (próbka kon- trolna) brak + wodorowęglan kwas cytrynowy kwas askorbinowy kwas askorbinowy + kwas cytrynowy GDL GDL I GDL dwuwinian potasu wodorofosforan wapnia wodorofosforan wapnia wodorofosforan wapnia metafosforan potasu
Badanie nr i-i CM <n LG V0 ω σ> 10 1 11 12 13
185 860
bardzo słony słony kwaśny/ kre- dowy kwaśny/ kre- dowy słony bardzo słony słony bardzo słony kwaśny bardzo kwaśny mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana mała zmiana
i—1 6,8 5,3 5,8 Ol m i—1 <0 md <0 <n o- i—1 MD i—1 MD Ol p'9 Ol m σι in 5,8
umiarkowana umiarkowana duża duża umiarkowana umiarkowana umiarkowana duża bardzo duża bardzo duża bardzo duża duża bardzo duża bardzo duża bardzo duża
Λ! (0 P 43 brak duża (4) umiarkowana (5) umiarkowana mała brak brak duża umiarkowana i duża mała mała mała brak
0,31 0,16 1 1 0,42 0,20 0,28 o r- o 0,18 0,65 0,09 OJ o o 0,44 OJ OJ o 0,22+0,22 0,20+0,25 0,10+0,35
wodoropirofosforan sodu wodoropi rof os f oran sodu fumaran jednowap- niowy fumaran j ednowap- mowy cytrynian jednoso- dowy cytrynian dwusodowy fosforan jednosodo- wy fosforan jednosodo- wy ?kwas fumarowy kwas fumarowy (rozpuszczalny na zimno) kwas fumarowy kwas fumarowy kwas fumarowy+GDL kwas fumarowy+GDL kwas fumarowy+GDL
14 15 16 r* rH 18 Ch r-1 20 21 22 23 24 25 26 27 28
185 860
słony gorzkiO stę- chły ! organiczny ! trocho nie- świeży trocho nie- świeży trocho nie- świeży mała zmiana mało zmiana maiło zmiana bardoo kwaśny bardoo kwaśny mało zmiana ma^ zmiana
co m 00 LO 00 lO cn in r» kO Γ- ΙΟ CM kO 5,8 6,0 cn w cn m Γ- ΙΟ 5,8 6,0
bardoo duża bardzo duża bardoo duża duża duża duża duża umiarkowana duża duża bardoo duża bardoo duża duża bardoo duża bardoo duża
duża umiarkowana duża brak bardoo duża brak brak brak L brak duża duża mała mała umiarkowana duża
0,25+0,15 o tn o m i-l o 0,50 0,20+0,15 0,50 _ 0,50+0,42 0,50+0,20 1 CN >5? O + o rd O i—ł o 0,50 0,10 0,12 CN i-1 O IO i—1 O
kwao fumarowy+fimnarno jednowapniowy kwao cynamonowy kwao adypinowy wysoko- metoksypektyna karagenina+kwao cytrynowy estao alginianowy Kelcoloid-O (4) Kelcoloid--+GDL Kelcoloid--+GDL i _ Kelcoloid--+GDL fumarao jednopota- sowy kwao poligalakturo- nowy kwao bursztynowy bezwodnio bursztynowy kwao jabłkowy kwao jabłkowy ........ — _________________________J
29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
185 860 nt c
nt
S
O f4 nt •rl ε
□ nt •N
TJ
O
N
Έ nt
Λ nt
U nt c
ni £
O
M nt
H α
nt s
+ nl ta
Λ nt
a]
al rt
nt ns nt
£ ε ε
p 3 3
Ol Di Οι
>
c o
rM ®
Φ* £
o o
(4 nt
M
Λ >1 c
o
Ή c
Φ· n
O
Λ
O
N
Cn <* h o nt m nt c
ni •rl ε
N nt rM nt ε
co ot •N rs o
N
Ό (4 rt
Λ £ ® c ni O
4J -rl
O C ft tt
Φ· •o C O rt 43 •rl O
C N H
O> dp »—I O rt tn nl c
rt •rl ε
N al •N
TJ ni
M
Λ rt c
£
Φ
I
O <0 •H
C cn m
r o
t4 rt •N rs o
N
TJ rt rt (4
Λ rt c
a* i m O 44 44 O ® 4->
Η φ C g •rl
N
M
O
Ol
I
O •o o
m
O c
TJ
Φ
C
Ot (4
O <W ®
O tu >
c o
M ®
Φ·
4=
O o
p
I
O s
o c
•H r—1
Ol c
rt Ł o Ś? tu O m TJ O O <u η
nt rt
c c
r-1 i—1
rt (0
N N
0 O
N N
CO (0
c 3 3
t—1 & fi
rt N N
N 0 0
0 (4 f4
N Φ Φ
CO •H •H
3 c c
fi
N 0 0
0 N N
(4 TJ Tt
Φ (4 f4
•H rt (0
c 43 43
rt rt cfl
m m m
0 o o
c c c
rt (0 nt
•U 44 44
oa CO ®
43 43 43
3 3 3
tn cn cn
CN cn
*-*
(4) Ester alginianowy glikolu propylenowego
185 860
Zestawienie wpływu dodatków
Λ (0
Uwagi rozległe pływa- jące agregaty brak agregatów nie do przyję- cia wskutek agregatów nie można u- trzymać orygi- nalnego pH napoju bez nadania słoności
Ilość agregatów duża 1 44 a Λ duża mała 44 44 A A h W Λ Λ
Rozpuszczalność duża duża duża duża Λ 5 W •0 c
Wpływ na smak mały wpływ mały wpływ mały wpływ słony & £ 0 0 Λΐ «Μ
Wysokość pianki I bardzo duża 1 1 duża umiarkowana mała umiarkowana umiarkowana
Klasyfikacja dodatków -Tradycyjne kwasy spożywcze: cytrynowy, fumarowy, jabłkowy, adypinowy, winowy, mlekowy, askorbinowy c o -u 44 (0 i—1 0 c — O ϊ 44 O Q rH U O ł -Częściowe sole wielofunkcyjnych kwasów organicznych: cytrynian jednosodowy, dwuwinian pota- su, furaaran jednopotasowy cytrynian disodowy -Częściowe sole wielofunkcyjnych kwasów nieorganicznych: wodorofosforan sodu, wodoropirofosforan sodu fosforan glinowo- sodowy
185 860
Η
Cn
η)
5t
D (β
Ό <0 rM
Φ
Ή c
π)
Φ α:
c <β
I
Ν '0 Ο Ά 0 Ο 0
Λ >μ ϊ (β Ο Ν η
Ν α
- BC
Ο 0. Ά ο c
Α·
I
0, I φ Α rM 0
Λ1 ™ Ο. ΟΝ μ '® w
Φ· 3
Β 8 » U
Φ Η Μ 44 Π η > φ Ν -Η η c s e
Ν •Ν Α γΜ -Ν Η
Ν
Α
Ν
Α '0 C1 φ· Ά ? ·Η 0 ί Λ! Ν
Ο
Ο.
Ό Ά Ο
0, ζ! ο 5 Λ μ -Μ φ· η -J ® S
4J ® © > ®
C ε η 'W
0-5
Ν
Α
Ο •Η α:
c
Α ł
Ό +J
Α θ'
Φ
Cn
Α
Ό
Ά
Ή (Μ
44 A A 44 44 44
A rM •N A A A
0 A 3 0 0 0
Λ ε •o Λ Λ Λ
Ό
Ά
C
Ή
Λ
Ν
Ν
Α
0.
Ν
S
Α ε
Α
Α rM £
•Η
Α •Η α
Ό
Ά
Ο
Ο
Α £
s
Ό α:
Α
Ό
Ό
Α •ΓΊ
Α α:
•Η <0 >1 Α Α ·—1 tt
Λ X Α 0 2 3 (Η m Ο φ
Ή ł
Ό
Λ •Ν
Ό
Α
Μ
Α •Η
A A A Α •Ν -Ν -Ν -Ν
0 3 3
Ό Ό Ό Ό
rM rM rM
0 p. p.
Ά 5c
A
S >1 > >1
44 rM rM rM
A A A
ε ε ε
>1 γΜ ©
Α
Α
Ο
Λ!
Α •Μ ε
Α
Α
Ο λ:
Λ •Η
Α ο
Α
Ο
Ν
Ό
Α
Λ
Α ο
Α γΜ
A Α 0 0 A Α > £
Ο 44
S. Μ ę1 Λ ε 3
Ο
Α
-Η ε
ϊ° ° g
Λ Λ g A S S Ο
Ο
Ό
Φ γί ι
ft
Α
Φ
Ο •Η £
•Ν
Α
Α
Α!
£ - Ο r§ 0 0 0 3 •Μ 44 Ο> 44
Α 0 >
Α!
Φ Φ 0. α S >ι Α Α 44 Α Ο 44 -0 Α Φ Λ
Ο
0 © .. 0 Φ rM © Φ ε ©
•H A .0 0 © ł »· A rM ε 0
0 2 0 A 0 0 Φ A o ©
44 >1 0 0 © N O> 0 44
Φ- 0 A <0 A 0 A M 44 o A
N © Π e © S © rH © © e
o rl 3 0 tt S 0 rl >1 3
0 0 ή <0 ? 1 •N 44 0, 0 o>
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja śmietanki pieniącej w postaci suchej mieszanki zawierająca śmietankę i składnik tworzący piankę, znamienna tym, że jako składnik tworzący piankę zawiera glukonolakton w kombinacji z węglanem lub wodorowęglan metalu alkalicznego, przy czym glukonolakton jest w ilości od 1-35% wagowo, a węglan lub wodorowęglan metalu alkalicznego jest w ilości od 1-10% wagowych, w odniesieniu do ciężaru śmietanki, a jako śmietankę zawiera korzystnie śmietankę mleczną pieniącą lub niepieniącą.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że gdy śmietanką jest śmietanka mleczna pieniąca glukonolakton jest obecny w ilości 3,5-35% a węglan lub wodorowęglan metalu alkalicznego jest w ilości 1-10%, korzystnie 1-6% w odniesieniu do ciężaru śmietanki.
  3. 3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że gdy śmietanką jest śmietanka mleczna niepieniącą węglan lub wodorowęglan metalu alkalicznego jest korzystnie w ilości 4-10% w odniesieniu do ciężaru śmietanki.
  4. 4. Kompozycja gorącego cappuccino instant w postaci suchej mieszanki stałych cząstek zawierająca kawę rozpuszczalną w wodzie oraz składnik tworzący piankę i ewentualnie inne do datki, znamienna tym, ze jako składnik tworzący piankę zawiera glukonolakton w kombinacji z węglanem lub wodorowęglanem metalu alkalicznego, przy czy glukonolakton jest w ilości od 0,035 do 3,5 części wagowych a węglan lub wodorowęglan jest w ilości od 0,01 do 1 części wagowej, w przeliczeniu na części wagowe kawy i jako dodatek zawiera ewentualnie środek słodzący i/lub ewentualnie śmietankę i ewentualnie typowe dodatki a korzystnie zawiera od 0,75 do 5 g kawy, od 0,15 do 2,5 g kwasu spozywczego oraz od 0,05 do 0,7 g węglanu lub wodorowęglanu metalu alkalicznego.
  5. 5. Kompozycja według zastrz.4, znamienna tym, że zawiera glukonolakton w ilości wystarczającej do zobojętnienia węglanu lub wodorowęglanu w kompozycji i utrzymania pH kompozycji w zakresie od 5,5 do 7.
  6. 6. Kompozycja według zastrz. 4, znamienna tym, że kompozycja zawiera śmietankę.
  7. 7. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że śmietanką jest śmietanka mleczna i jest ona w ilości od 1 do 20 części wagowych, korzystnie w ilości od 1 do 8, w przeliczeniu na części wagowe kawy.
  8. 8. Kompozycja według zastrz.7, znamienna tym, ze śmietanka mleczna jest śmietanką mleczną pieniącą.
  9. 9. Kompozycja według zastrz.7, znamienna tym, ze śmietanka mleczna jest śmietanką mleczną niepieniącą..
  10. 10. Kompozycja według zastrz. 4, znamienna tym, że zawiera środek słodzący w ilości równoważnej od 1 do 20 części wagowych sacharozy, korzystnie w ilości równoważnej od 1 do 10, w przeliczeniu na części wagowe kawy.
PL97319009A 1996-03-18 1997-03-17 Kompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorKompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorącego capuccinoącego capuccino PL185860B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/617,340 US5721003A (en) 1996-03-18 1996-03-18 Foaming coffee creamer and instant hot cappuccino

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319009A1 PL319009A1 (en) 1997-09-29
PL185860B1 true PL185860B1 (pl) 2003-08-29

Family

ID=24473263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319009A PL185860B1 (pl) 1996-03-18 1997-03-17 Kompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorKompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorącego capuccinoącego capuccino

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5721003A (pl)
EP (1) EP0796562B1 (pl)
JP (1) JPH104878A (pl)
CN (1) CN1085051C (pl)
AT (1) ATE219333T1 (pl)
CA (1) CA2198994C (pl)
DE (1) DE69713421T2 (pl)
DK (1) DK0796562T3 (pl)
ES (1) ES2179271T3 (pl)
HU (1) HUP9700599A3 (pl)
PL (1) PL185860B1 (pl)
PT (1) PT796562E (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6207203B1 (en) 1998-07-30 2001-03-27 Abbott Laboratories Fortified coffee drink
US6706309B1 (en) 1998-11-25 2004-03-16 William F. Aftoora Liquefied water soluble acidity-reducing formulation for food and beverage products
US6174557B1 (en) 1999-01-15 2001-01-16 Kraft Foods, Inc. Instant particulate dry mix composition for producing a cappuccino beverage having a marbled foam
PT1021957E (pt) 1999-01-21 2004-11-30 Illycaffe Spa Fraccao de cafe altamente espumante e processo para o seu fabrico
US6168819B1 (en) * 1999-04-06 2001-01-02 Kraft Foods, Inc. Cappuccino creamer with improved foaming characteristics
US6129943A (en) * 1999-06-22 2000-10-10 Kraft Foods, Inc. Foaming cappuccino creamer containing gasified carbohydrate
EP1074181A1 (en) * 1999-08-03 2001-02-07 Societe Des Produits Nestle S.A. Foaming creamer ingredient and powders containing it
US6458403B1 (en) * 2000-04-10 2002-10-01 Josefa Binker Coffee foaming sweetener
US6713114B2 (en) 2001-02-14 2004-03-30 The Board Of Trustees Of The University Of Illinois Frozen beverage topping
SE0103613D0 (sv) * 2001-10-30 2001-10-30 Astrazeneca Ab Novel formulation
US6838110B2 (en) * 2002-05-22 2005-01-04 Kraft Foods Holdings, Inc. Instant dry mix composition for providing a beverage having a two-toned foam on its surface
US20050163904A1 (en) * 2004-01-22 2005-07-28 Durafizz, Llc Foam forming particles and methods
WO2006002025A1 (en) * 2004-06-15 2006-01-05 Nestec S.A. Aerated creamers and processes
US7534461B2 (en) * 2004-08-17 2009-05-19 Kraft Foods Holdings, Inc. Non-protein foaming compositions and methods of making the same
US7713565B2 (en) * 2004-08-17 2010-05-11 Kraft Foods Holdings, Inc. Method of preparing a foaming soluble coffee powder
US7736683B2 (en) * 2004-08-17 2010-06-15 Kraft Food Global Brands Llc Method to increase the foaming capacity of spray-dried powders
US20060040033A1 (en) 2004-08-17 2006-02-23 Zeller Bary L Non-carbohydrate foaming compositions and methods of making the same
EP1726536B1 (en) * 2005-05-24 2008-10-22 Nestec S.A. Kit for and method of preparing a coffee beverage
ES2318411T3 (es) * 2005-12-13 2009-05-01 Nestec S.A. Productos auxiliares culinarios liquidos autoformadores de espuma y procesos.
US20080032025A1 (en) * 2006-05-22 2008-02-07 Amerilab Technologies, Inc. Effervescent creamer composition
EP1917864A1 (en) 2006-11-01 2008-05-07 Nestec S.A. Soluble foaming beverage powder
GB2452953B (en) * 2007-09-20 2010-03-10 Kraft Foods R & D Inc Coffee Composition
CA2700582C (en) * 2007-09-28 2016-02-23 Nestec S.A. Instant drink powder
US20110135802A1 (en) * 2008-07-09 2011-06-09 Starbucks Corporation D/B/A Starbucks Coffee Company Dairy containing beverages with enhanced flavors and method of making same
US20110135803A1 (en) * 2008-07-09 2011-06-09 Starbucks Corporation D/B/A Starbucks Coffee Company Dairy containing beverages with enhanced flavors and method of making same
US8043645B2 (en) 2008-07-09 2011-10-25 Starbucks Corporation Method of making beverages with enhanced flavors and aromas
GB0920500D0 (en) 2009-11-23 2010-01-06 Kraft Foods R & D Inc A beverage composition
RU2013126930A (ru) 2010-11-17 2014-12-27 Интерконтинентал Грейт Брэндс ЛЛС Способ и система для захватывания сжатого газа в порошкообразные пищевые продукты или напитки
WO2012143515A1 (en) * 2011-04-21 2012-10-26 Nestec S.A. Creamers and methods of making same
NL2007033C2 (en) 2011-07-01 2013-01-07 Friesland Brands Bv Acid-stable creamer or whitener composition.
WO2013167452A1 (en) 2012-05-08 2013-11-14 Nestec S.A. Composition for preparation of a food or beverage product
US20180116236A1 (en) * 2016-11-01 2018-05-03 The WhiteWave Foods Company Non-dairy creamer delivery system
WO2022254449A1 (en) * 2021-06-04 2022-12-08 Itc Limited A stable beverage ready-to-mix composition and implementations thereof

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3241977A (en) * 1962-01-02 1966-03-22 Gen Foods Corp Effervescent beverage powders
GB971295A (en) * 1963-01-14 1964-09-30 Packaged Products Corp Instant puddings
US3677770A (en) * 1970-10-07 1972-07-18 Beech Nut Carbonated candy
US3888998A (en) * 1971-11-22 1975-06-10 Procter & Gamble Beverage carbonation
JPS5264447A (en) * 1975-08-12 1977-05-27 Jiyaado Kk Heat treating method of cereal powders
US4046926A (en) * 1976-07-30 1977-09-06 General Foods Ltd. Non-dairy creamer compositions
US4092438A (en) * 1977-04-29 1978-05-30 Carnation Company Non-dairy coffee whitener containing acetate salt
CH625399A5 (pl) * 1978-01-20 1981-09-30 Nestle Sa
JPS5739742A (en) * 1980-08-20 1982-03-05 Morinaga & Co Ltd Preparation of readily soluble granular food
US4374155A (en) * 1981-03-02 1983-02-15 Merck & Co. Inc. Yogurt milk shake
US4414198A (en) * 1982-04-23 1983-11-08 Joseph Michaelson Rapidly disintegrable tablet composition and method
US4438147A (en) * 1982-06-25 1984-03-20 Societe D'assistance Technique Pour Produits Nestle S.A. Foaming creamer and method of making same
US4450182A (en) * 1982-12-30 1984-05-22 General Foods Corporation Process for modifying a dairy media for use as a foaming agent
IE55934B1 (en) * 1984-02-20 1991-02-27 Nestle Sa Method for the manufacture of a beverage composition
US4760138A (en) * 1984-12-13 1988-07-26 Nestec S. A. Carbonating agents and their preparation
US4752465A (en) * 1985-09-20 1988-06-21 Product Resources International, Inc. Aerosol foam
NL8700955A (nl) * 1987-04-22 1988-11-16 Paulus Hendricus Johannes Mari Alcohol-, vet- en eiwithoudend opschuimbaar produkt alsmede werkwijze ter bereiding daarvan.
AU619332B2 (en) * 1988-08-19 1992-01-23 Mitsubishi-Tokyo Pharmaceuticals, Inc. Gourd powder composition
DE4032537A1 (de) * 1990-05-25 1991-11-28 Jacobs Suchard Ag Schaeumender kaffeeweisser, verfahren und vorrichtung zu dessen herstellung sowie pulverfoermiges gemisch zum herstellen von kaffeegetraenken
DE4103209C1 (de) * 1991-02-02 1992-12-03 J J Darboven Aufbrühbares Kaffee-Extrakt-Pulver für die Zubereitung eines Kaffee-Getränks mit Cappuccino-Geschmack
US5350591A (en) * 1992-09-11 1994-09-27 Guantanamo Bay, Inc. Additive for foaming coffee
US5521293A (en) * 1992-11-25 1996-05-28 Lever Brothers Company, Division Of Conopco, Inc. Heteroatom containing alkyl aldonamide compounds as superior foaming, more soluble nonionic surfactants and a process for their manufacture
DE4407361A1 (de) * 1994-03-05 1995-09-07 Schock & Co Nachf Gmbh Dr Mischung zur Herstellung eines Getränkes mit Schaumkrone
CA2198364C (en) * 1994-09-16 2005-02-22 Francis Agbo Foaming coffee creamer and instant hot cappuccino
GB2301015B (en) * 1996-03-12 1997-04-23 Nestle Sa Soluble coffee beverage product

Also Published As

Publication number Publication date
CA2198994C (en) 2002-11-26
DE69713421T2 (de) 2003-01-09
ES2179271T3 (es) 2003-01-16
HU9700599D0 (en) 1997-05-28
PT796562E (pt) 2002-11-29
PL319009A1 (en) 1997-09-29
US5721003A (en) 1998-02-24
EP0796562B1 (en) 2002-06-19
CN1164340A (zh) 1997-11-12
JPH104878A (ja) 1998-01-13
CA2198994A1 (en) 1997-09-18
ATE219333T1 (de) 2002-07-15
EP0796562A2 (en) 1997-09-24
CN1085051C (zh) 2002-05-22
HUP9700599A2 (en) 1997-12-29
DK0796562T3 (da) 2002-07-15
HUP9700599A3 (en) 1999-01-28
DE69713421D1 (de) 2002-07-25
EP0796562A3 (en) 1997-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185860B1 (pl) Kompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorKompozycja śmietanki pieniącej oraz kompozycja gorącego capuccinoącego capuccino
US5780092A (en) Foaming coffee creamer and instant hot cappuccino
JP3649988B2 (ja) 改良された発泡性をもつカプチーノクリーマー
JP3495690B2 (ja) ガス化炭水化物を含む発泡カプチーノクリーマ
EP1791438B2 (en) Powdered, cold-water soluble/dispersible, foamable composition
EP0813815B1 (en) Creamy, thick, hot beverage foam
EP2323495B1 (en) Foaming composition
JP4714773B2 (ja) ディスペンサーを介して泡の生成及び質を向上させるための方法及びシステム
US4882181A (en) Cocoa based composition for the preparation of drinks by dissolution in water
WO1994014337A1 (en) Food defoamer and food material containing the same
JP3390259B2 (ja) 発泡性クリーミングパウダー
CN104270954B (zh) 包含碳酸(氢)盐的热饮料发泡系统
US4056566A (en) Acidic edible pectin hydrogel containing colloidally dispersed protein and metaphosphate ions for preventing coagulation of the protein
MXPA00003312A (en) Cappuccino creamer with improved foaming characteristics
MXPA98004939A (en) Soluble cream product for beb

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070317