PL185404B1 - Sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą - Google Patents

Sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą

Info

Publication number
PL185404B1
PL185404B1 PL98335440A PL33544098A PL185404B1 PL 185404 B1 PL185404 B1 PL 185404B1 PL 98335440 A PL98335440 A PL 98335440A PL 33544098 A PL33544098 A PL 33544098A PL 185404 B1 PL185404 B1 PL 185404B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
welding
arc voltage
arc
wire feed
feed rate
Prior art date
Application number
PL98335440A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335440A1 (en
Inventor
Tor Soting
Per Aberg
Original Assignee
Esab Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Esab Ab filed Critical Esab Ab
Publication of PL335440A1 publication Critical patent/PL335440A1/xx
Publication of PL185404B1 publication Critical patent/PL185404B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/12Automatic feeding or moving of electrodes or work for spot or seam welding or cutting
    • B23K9/124Circuits or methods for feeding welding wire
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/06Arrangements or circuits for starting the arc, e.g. by generating ignition voltage, or for stabilising the arc
    • B23K9/073Stabilising the arc
    • B23K9/0731Stabilising of the arc tension

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Arc Welding Control (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Resistance Welding (AREA)

Abstract

1. Sposób spawania lukow ego z topliw a elek- troda, w którym w ypelnia sie krater na koncu ope- racji spawania poprzez regulacje zródla zasilania spawania 1 dostarczania drutu do spawania luko- wego z topliw a elektroda, doprowadzajac do zani- kania odpowiednio napiecia luku i zm niejszania szybkosci dostarczania drutu, znam ienny tym, ze przed koncem operacji spaw ania dokonuje sie poczatkowego zm niejszenia napiecia luku przez czas, który jest znacznie krótszy niz calkow ity czas zanikania napiecia, i zm niejsza sie w tym czasie napiecie luku ponizej wartosci, przy której prow a- dzi sie ciagle spawanie i tw orzy sie dalej zlacze przy niezmiennych innych parametrach spawania, po czym dalej zm niejsza sie napiecie luku do kon- cowej wartosci i jednoczesnie z powodowaniem zanikania napiecia luku zm niejsza sie szybkosc dostarczania drutu do koncowej wartosci szybko- sci dostarczania drutu. Fig. 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą. Obecny wynalazek odnosi się do sposobu ręcznego lub automatycznego spawania z regulowanym końcem procesu spawania dla zapewnienia zminimalizowania krateru ukształtowanego w operacji spawania.
W spawaniu łukowym, od ciśnienia łuku i materiału przenoszonego przez łuk z elektrody do części obrabianej tworzy się w stopionym jeziorku wgłębienie. To wgłębienie jest często nazywane kraterem. Na końcu operacji spawania, krater pozostaje tworząc krater końcowy. Kiedy dostarczana energia zanika gwałtownie na końcu operacji spawania, stopiony materiał krzepnie z jednoczesnym kurczeniem się. Krzepnięcie zaczyna się na krawędziach spoiny i postępuję do środka. Szczególnie, w przypadku spawania wysokoenergetycznego, z konsekwentnie dużym stopionym jeziorkiem, występuje brak materiału w środku stopionego jeziorka przy krzepnięciu stopionego materiału. Wskutek tego, tworzy się tak zwany pęcherz kanalikowy, to jest otwór rozciągający się pionowo przez końcowy krater. Często, ten pęcherz kanalikowy powoduje powstanie szczelin i pęknięć w kierunku wzdłużnym szwu spawalniczego. Defekty spawalnicze tego typu pogarszają wytrzymałość spoiny i z tego powodu testuje się różne sposoby w celu wyeliminowania krateru.
Znane są operacje spawania ręcznego, w których spawacz często wypełnia końcowy krater poprzez zwiększanie szybkości przesuwania bezpośrednio przed końcem operacji spawania, po czym cofa on pistolet do stopionego jeziorka w celu wytworzenia w ten sposób wypełnienia krateru. Sposób wymaga znacznych umiejętności spawacza i ma małą powtarzalność.
Znany jest sposób automatycznego spawania łukowego, w którym wygasza się łuk w zaprogramowanym okresie chłodzenia i następnie ponownie zapala się go w warunkach zmniejszonych parametrów spawania w celu wytworzenia wypełnienia kratera w zaprogramowanym okre185 404 sie wypełniania (US 4,578,562). Sposób jest czasochłonny i występuje rozprysk spawalniczy w związku z ponownym zapalaniem.
Z opisu zgłoszenia patentowego JP 56-102380 znany jest sposób, w którym zapobiega się tworzeniu się krateru poprzez regulację prądu spawania. Prąd spawania jest zapewniany aż do zakończenia spawania, a następnie jest on zmieniany na prąd wypełniania krateru, który jest mniejszy niż wartość krytyczna prądu.
Z opisu patentowego US 3253118 znany jest sposób spawania, w którym krater na końcu spawania jest zmniejszany poprzez zmniejszanie prądu spawania najpierw wskutek nagłego spadku, a następnie poprzez stopniowe jego obniżanie.
Znany jest sposób, w którym kolejno zmniejsza się wielkość stopionego jeziorka poprzez ciągłe, lub w etapach o zasadniczo równej wielkości, zmniejszanie odpowiednio napięcia spawanie i szybkości dostarczania drutu. W szczególności, kiedy spawanie prowadzi się przy wysokoenergetycznym zasilaniu w zakresie przenoszenia natryskowego, takiego jak spawanie metodą MIG/MAG (spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu czynnego, spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego), parametry spawania, w stopniu zanikającym, przechodzą przez zakres, w którym powstaje znacznie rozpryskujący i nierównomierny hak.
Według wynalazku, sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą polega na tym, że wypełnia się krater na końcu operacji spawania poprzez regulację źródła zasilania spawania i dostarczania drutu do spawania łukowego z topliwą elektrodą, doprowadzając do zanikania odpowiednio napięcia łuku i zmniejszania szybkości dostarczania drutu.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że przed końcem operacji spawania dokonuje się początkowego zmniejszenia napięcia łuku przez czas, który jest znacznie krótszy niż całkowity czas zanikania napięcia, i zmniejsza się w tym czasie napięcie łuku poniżej wartości, przy której prowadzi się ciągłe spawanie i tworzy się dalej złącze przy niezmiennych innych parametrach spawania. Następnie dalej zmniejsza się napięcie łuku do końcowej wartości i jednocześnie z powodowaniem zanikania napięcia łuku zmniejsza się szybkość dostarczania drutu do końcowej wartości szybkości dostarczania drutu.
Dokonuje się korzystnie początkowego zmniejszenia napięcia luku w czasie krótszym niż 150 milisekund. Początkowego zmniejszenia napięcia łuku dokonuje się do poziomu stanowiącego od 50 do 75% całkowitego jego zaniku. Prowadzi się ciągłe spawanie jako proces spawania łukowego w osłonie gazowej, zwłaszcza typu MIG/MAG.
Korzystnie, powoduje się zanikanie napięcia w czasie od 0,5 do 3 sekund. Reguluje się jedynie czas zanikania i wartości końcowe napięcia łuku i/lub szybkości dostarczania drutu.
W nowym sposobie ręcznej lub automatycznej operacji spawania stosuje się topliwą/zużywalną elektrodę i reguluje się źródło prądu spawania oraz związanego z nim układu dostarczania drutu zapewniając powtarzalność końcowej operacji spawania tak, że w minimalnym czasie wytwarza się satysfakcjonujące wypełnienie krateru bez powodowania zakłócającego spawanie rozpryskiwania.
W sposobie zmniejsza się gwałtownie dostarczanie ciepła przed końcem operacji spawania przy jednoczesnym dostarczaniu większej ilości materiału, co powoduje, że stopione jeziorko schładza się i zmniejsza się wielkość stopionego materiału bez wytwarzania zakłócającego spawanie rozpryskiwania, ponieważ zakres trudnej do spawania przemiany kulistej jest pokonywany w znacznie krótszym okresie. W ten sposób, koniec operacji spawania staje się bardzo krótki i wypełnienie krateru jest zadawalające.
Dzięki temu, że tylko czas zaniku i wartości końcowe napięcia łuku i/lub szybkość dostarczania drutu są parametrami regulowanymi, upraszcza się postępowanie i zmniejsza czasochłonność.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach realizacji sposobu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny wykres zaniku napięcia łuku i szybkości dostarczania drutu na końcu operacji spawania według wynalazku, a fig. 2 - schematyczny wykres zaniku napięcia łuku według innego przykładu realizacji wynalazku.
W celu uproszczenia, wynalazek zostanie opisany bardziej szczegółowo z odniesieniem do dołączonych rysunków.
185 404
Wynalazek dotyczy zwłaszcza końca operacji spawania, w którym napięcie łuku i szybkość dostarczania drutu są zmniejszane w końcowym okresie, to jest są redukowane do minimalnej wartości, przy której operacja spawania jest przerywana.
Według wynalazku, początkowo redukcja napięcia łuku jest prowadzona w etapie końca operacji spawania, w okresie, który jest znacznie krótszy niż całkowity czas zmniejszania napięcia, po czym, dalej dokonuje się zmniejszania napięcia łuku aż do uzyskania końcowej wartości napięcia łuku. Jednocześnie z powodowaniem zanikania napięcia łuku, zmniejsza się szybkość dostarczania drutu do końcowej szybkości. Zmniejszanie szybkości dostarczania drutu prowadzi się ciągle lub skokowo w równych krokach.
Według wynalazku, w pierwszym przykładzie realizacji sposobu, przedstawionym na fig. 1, zmniejszanie szybkości dostarczania drutu v, jak również napięcia łuku U są dokonywane skokowo. Koniec operacji spawania trwa przez okres zanikania Ta, który w tym przypadku jest podzielony na cztery etapy At. Następnie obniża się szybkość dostarczania drutu z vi do V3 w etapach o zasadniczo jednakowych wielkościach. Jednocześnie, napięcie łuku obniża się od U do U3, ale w tym przypadku początkowy etap od U1 do U2 jest znacznie większy niż następny etap.
W ten sposób początkowej redukcji napięcia łuku dokonuje się szybciej niż następnej redukcji, o ile średnia redukcja napięcia łuku podczas okresu pierwszego etapu przewyższa okres trwania następnego etapu.
Zgodnie z tym przykładem realizacji liczba etapów wynosi cztery, ale liczba etapów może być różna w zakresie wynalazku.
Specjalnym przypadkiem jest ten, kiedy liczba etapów zbliża się do nieskończoności, to jest kiedy At zbliża się do zera. W tym przypadku uzyskuje się zanikanie ciągłe. Ten szczególny przypadek jest pokazany na fig. 2. Szybkość dostarczania drutu zmniejsza się ciągle liniowo od vi do V3. W tym samym czasie, napięcie łuku podlega stromemu spadkowi od Ui do U2 w okresie początkowym Ti okresu zanikania Ta, po czym bardziej płaskiemu zanikowi od Ui do U3 w pozostałej części okresu zanikania Ta .
Początkowe zmniejszenie napięcia łuku ma taka wielkość, że jest ono obniżane do wartości poniżej wartości, przy której jest możliwe spawanie ciągłe i postęp w tworzeniu złącza bez zmiany innych parametrów spawania. W tym przypadku jednak, operacje spawania są ciągle możliwe również przy tym niskim napięciu łuku, ponieważ koniec operacji spawania powoduje spawanie już ogrzanego obszaru, co wymaga mniejszej energii niż w przypadku spawania zimnych powierzchni. Wskutek początkowej redukcji napięcia łuku osiąga się gwałtowne przejście od zakresu przenoszenia natryskowego do zakresu spawania łukiem krótkim (zakres przenoszenia głębokiego) przez zakres przenoszenia kulkowego, w którym łuk jest niestabilny. To oznacza, że wielkość stopionego jeziorka może być gwałtownie zmniejszona.
Początkową redukcję napięcia łuku korzystnie dokonuje się w krótszym czasie niż 150 milisekund, w którym zanik napięcia stanowi od 50 do 75% całkowitego zakresu zaniku. Całkowity czas wypełnienia krateru według wynalazku korzystnie jest pomiędzy 0,5 i 3 sekund.
Sposób według wynalazku korzystnie jest przeznaczony do zastosowania w spawaniu łukowym w osłonie gazowej, zwłaszcza typu MIG/MAG, ale sposób może także znaleźć zastosowanie w innych typach sposobów spawania łukowego, w których używa się elektrody topliwej /zużywalnej.
Według innego przykładu realizacji wynalazku, jedynymi regulowanymi parametrami jest czas zaniku i wartości końcowe napięcia łuku i/lub szybkości dostarczania drutu. Jest ponadto możliwe ustalenie zależności pomiędzy tymi parametrami do zastosowania w obszernym zakresie regulacji dotyczącym innych parametrów, na przykład w ekstensywnym zakresie prądu. W ten sposób operator ma możliwość wytworzenia doskonałego wypełnienia krateru przy jednoczesnej minimalizacji wymagań dotyczących precyzyjnej regulacji parametrów.
185 404
185 404
SZYBKOŚĆ DOSTARCZANIA DRUTU
Vi
Ul
U2 u3
NAPIĘCIE ŁUKU
V3 <->
At
TA
Fig. 1
Ti <->
' Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą, w którym wypełnia się krater na końcu operacji spawania poprzez regulację źródła zasilania spawania i dostarczania drutu do spawania łukowego z topliwą elektrodą, doprowadzając do zanikania odpowiednio napięcia łuku i zmniejszania szybkości dostarczania drutu, znamienny tym, że przed końcem operacji spawania dokonuje się początkowego zmniejszenia napięcia łuku przez czas, który jest znacznie krótszy niż całkowity czas zanikania napięcia, i zmniejsza się w tym czasie napięcie łuku poniżej wartości, przy której prowadzi się ciągłe spawanie i tworzy się dalej złącze przy niezmiennych innych parametrach spawania, po czym dalej zmniejsza się napięcie łuku do końcowej wartości i jednocześnie z powodowaniem zanikania napięcia łuku zmniejsza się szybkość dostarczania drutu do końcowej wartości szybkości dostarczania drutu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze dokonuje się początkowego zmniejszenia napięcia łuku w czasie krótszym niż 150 milisekund.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dokonuje się początkowego zmniejszenia napięcia łuku do poziomu stanowiącego od 50 do 75% całkowitego jego zaniku.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadzi się ciągłe spawanie jako proces spawania łukowego w osłonie gazowej, zwłaszcza typu MIG/MAG.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że powoduje się zanikanie napięcia w czasie od 0,5 do 3 sekund.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reguluje się jedynie czas zanikania i wartości końcowe napięcia łuku i/lub szybkości dostarczania drutu.
PL98335440A 1997-03-03 1998-03-03 Sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą PL185404B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9700744A SE511463C2 (sv) 1997-03-03 1997-03-03 Förfarande vid bågsvetsning med avsmältande elektrod
PCT/SE1998/000376 WO1998039130A1 (en) 1997-03-03 1998-03-03 Method for arc welding with melting electrode

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335440A1 PL335440A1 (en) 2000-04-25
PL185404B1 true PL185404B1 (pl) 2003-05-30

Family

ID=20405992

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98335440A PL185404B1 (pl) 1997-03-03 1998-03-03 Sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6313437B1 (pl)
EP (1) EP1068041B1 (pl)
AT (1) ATE251007T1 (pl)
AU (1) AU6643498A (pl)
DE (1) DE69818712T2 (pl)
DK (1) DK1068041T3 (pl)
PL (1) PL185404B1 (pl)
SE (1) SE511463C2 (pl)
WO (1) WO1998039130A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE513883C2 (sv) * 1998-11-19 2000-11-20 Esab Ab Förfarande och anordning vid gasmetallbågsvetsning
AUPS274002A0 (en) * 2002-06-03 2002-06-20 University Of Wollongong, The Control method and system for metal arc welding
US6969823B2 (en) * 2002-07-23 2005-11-29 Illinois Tool Works Inc. Method and apparatus for controlling a welding system
US7102099B2 (en) * 2002-07-23 2006-09-05 Illinois Tool Works Inc. Method and apparatus for feeding wire to a welding arc
US6963048B2 (en) * 2002-07-23 2005-11-08 Illinois Tool Works Inc. Method and apparatus for welding with mechanical arc control
US7165707B2 (en) * 2002-07-23 2007-01-23 Illinois Tool Works Inc. Method and apparatus for feeding wire to a welding arc
US6984806B2 (en) * 2002-07-23 2006-01-10 Illinois Tool Works Inc. Method and apparatus for retracting and advancing a welding wire
FR2883212B1 (fr) * 2005-03-15 2007-12-07 Serimer Dasa Soc Par Actions S Procede de gestion des parametres de soudage et dispositif pour sa mise en oeuvre
AU2012258581B2 (en) * 2011-05-26 2015-03-12 Thermal Dynamics Corporation Systems for and method of generating a weld with energy conservation and improved cooling in welding machines
JP6125932B2 (ja) * 2013-07-10 2017-05-10 株式会社ダイヘン アーク溶接用電源装置及びアーク溶接用電源装置の制御方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2817750A (en) 1955-02-23 1957-12-24 Raytheon Mfg Co Crater eliminators
US2897343A (en) * 1955-10-11 1959-07-28 Air Liquide Method and apparatus for automatic arc welding with a fusible electrode
US3253118A (en) 1964-04-07 1966-05-24 Westinghouse Electric Corp Welding apparatus and method of welding
US3639723A (en) 1970-06-04 1972-02-01 Messer Griesheim Gmbh Welding control
US3686465A (en) * 1971-03-25 1972-08-22 Aluminum Co Of America Automatic slope control arrangement for welding apparatus
GB1572847A (en) * 1977-03-18 1980-08-06 Rolls Royce Plasma arc welding
DE2742341C2 (de) 1977-09-20 1981-10-15 Reeh, Holger, 8034 Germering Lichtbogen-Schweißgerät
JPS56102380A (en) 1980-01-19 1981-08-15 Daihen Corp Welding method of mig arc
US4443687A (en) * 1982-02-12 1984-04-17 Union Carbide Corporation Method and system for automatically terminating a MIG welding operation
SE455387B (sv) 1983-04-08 1988-07-11 Asea Ab Sett och anordning for styrning av en svetsrobot med hjelp av ett flerfunktionsmanoverorgan (styrspak) samt anvendning av ett dylikt manoverorgan
AU635916B2 (en) * 1990-01-04 1993-04-08 Crc-Evans Pipeline International, Inc. Distributed processing control system for automatic welding operation

Also Published As

Publication number Publication date
EP1068041A1 (en) 2001-01-17
EP1068041B1 (en) 2003-10-01
SE511463C2 (sv) 1999-10-04
DE69818712D1 (de) 2003-11-06
SE9700744D0 (sv) 1997-03-03
US6313437B1 (en) 2001-11-06
DE69818712T2 (de) 2004-07-29
SE9700744L (sv) 1998-09-04
ATE251007T1 (de) 2003-10-15
AU6643498A (en) 1998-09-22
WO1998039130A1 (en) 1998-09-11
DK1068041T3 (da) 2004-02-02
PL335440A1 (en) 2000-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1004389B1 (en) Short circuit welder
US8124913B2 (en) Method for controlling and/or adjusting a welding process and welding device for carrying out a welding process
US7397015B2 (en) Metal cored electrode for open root pass welding
US4195216A (en) Plasma welding
US5961863A (en) Short circuit pipe welding
CN105008079A (zh) 正接脉冲焊接系统和方法
US10661371B2 (en) Short circuit welding method
PL185404B1 (pl) Sposób spawania łukowego z topliwą elektrodą
WO1994008747A1 (en) Drill pipe hardband removal and build up
MXPA96004219A (en) Method for joining metal components with improved perception and control of the voltage of a
KR102493386B1 (ko) 소모성 전극으로 용접 공정을 제어하기 위한 방법 및 이 유형의 제어기를 갖는 용접 장치
Holliday Gas-metal arc welding
JP2000141037A (ja) 肉盛り溶接の溶接方法
JP2704239B2 (ja) ガスシールドアーク溶接装置
JP2002361414A (ja) 消耗2電極アーク溶接終了方法及び溶接終了制御方法及び溶接ロボット
JP4113359B2 (ja) アルミニウム溶接部に形成された窪み部の処理方法
JPH0411309B2 (pl)
WO2015022569A2 (en) Method and system to start and use combination filler wire feed and high intensity energy source for welding aluminium to steel
WO1994015745A1 (en) Drill pipe hardband removal and build up
GB1594815A (en) Welding of end fixtures to tubes
JPS62134180A (ja) エレクトロガスア−ク溶接方法
JPH09206933A (ja) 溶接方法及び溶接装置
JPS6330110B2 (pl)
JPS61229472A (ja) 消耗電極式ア−ク溶接装置の制御方法及び制御装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110303