PL184989B1 - Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymiĆ wykorzystującymi energię słoneczną - Google Patents

Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymiĆ wykorzystującymi energię słoneczną

Info

Publication number
PL184989B1
PL184989B1 PL97319448A PL31944897A PL184989B1 PL 184989 B1 PL184989 B1 PL 184989B1 PL 97319448 A PL97319448 A PL 97319448A PL 31944897 A PL31944897 A PL 31944897A PL 184989 B1 PL184989 B1 PL 184989B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
building
building according
heat
heaters
Prior art date
Application number
PL97319448A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319448A1 (en
Inventor
SchulzHarald
Original Assignee
Norsk Hydro As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro As filed Critical Norsk Hydro As
Publication of PL319448A1 publication Critical patent/PL319448A1/xx
Publication of PL184989B1 publication Critical patent/PL184989B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/005Hot-water central heating systems combined with solar energy
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24SSOLAR HEAT COLLECTORS; SOLAR HEAT SYSTEMS
    • F24S20/00Solar heat collectors specially adapted for particular uses or environments
    • F24S20/60Solar heat collectors integrated in fixed constructions, e.g. in buildings
    • F24S20/61Passive solar heat collectors, e.g. operated without external energy source
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/08Hot-water central heating systems in combination with systems for domestic hot-water supply
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B10/00Integration of renewable energy sources in buildings
    • Y02B10/20Solar thermal
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/40Solar thermal energy, e.g. solar towers
    • Y02E10/46Conversion of thermal power into mechanical power, e.g. Rankine, Stirling or solar thermal engines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Sustainable Energy (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Abstract

1. Budynek z obszaram i podokiennym i i sciennym i, w ykorzystujacym i energie slo- neczna, w których pom iedzy w ew netrzna pow loka scienna i, przepuszczalna dla pro- m ieniow ania slonecznego, zew netrzna po - w loka scienna um ieszczona jest warstw a absorpcyjna, pochlaniajaca prom ieniow anie sloneczne, przy czym energia cieplna uzy- skiwana z promieniowania slonecznego w war- stwie absorpcyjnej m a postac strumienia ciepla, plynacego przez w ew netrzna p o - w loke scienna oraz w ew netrzna pow ierzch- nie sciany, znam ienny tym , ze w obsza- rach ( 1 ) podokiennych i sciennych od w e- w natrz budynku um ieszczony jest co naj- mniej jeden grzejnik ( 2 ) do ogrzew ania p o - m ieszczen, zaw ierajacy nosnik ciepla w p o - staci w ody grzewczej i polaczony z obie- giem wody, zwlaszcza grzejnik prom ienni- kowy lub konwekcyjny, polaczony cieplnie z w ew netrzna pow ierzchnia (3) sciany. F ig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest budynek z obszarami podokiennymi i ściennymi, wykorzystującymi energię słoneczną
Z międzynarodowego opisu patentowego nr WO 95/10 741 znany jest budynek ze ścianą zewnętrzną, zawierającą obszary podokienne i ścienne, w których pomiędzy powłoką ścienną położoną od wewnątrz budynku i, przepuszczalną dla promieniowania słonecznego, powłoką ścienną położoną od zewnątrz budynku umieszczona jest warstwa absorpcyjna, pochłaniająca promieniowanie słoneczne, przy czym energia cieplna uzyskiwana w warstwie absorpcyjnej z promieniowania słonecznego ma postać strumienia ciepła, płynącego przez powłokę ścienną położoną od wewnątrz budynku oraz wewnętrzną powierzchnię ściany.
Dla największego napromieniowania słonecznego, spodziewanego w miejscu postawienia budynku, stopień przepuszczalności energii całkowitej, opory przepływu ciepła obu powłok ściennych oraz stopień absorpcji na warstwie absorpcyjnej są tak dopasowane do siebie, że nie zostaje przekroczona ani maksymalna wartość temperatury na warstwie absorpcyjnej, ani też maksymalna wartość temperatury na wewnętrznej powierzchni ściany. W wyniku ograniczenia temperatury na warstwie absorpcyjnej zapobiega się przegrzaniu konstrukcji ściany, natomiast ograniczenie temperatury na wewnętrznej powierzchni ściany sprawia, że temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany, a także skok temperaturowy, występujący pomiędzy wewnętrzną powierzchnią ściany i wnętrzem budynku, nawet przy maksymalnym napromieniowaniu słonecznym leżą w przedziałach, które przez znajdujące się w pomieszczeniu osoby są nadal odczuwane jako przyjemne. Wzięto przy tym pod uwagę również spadek wykorzystania energii słonecznej w okresie zmniejszonego napromieniowania słonecznego.
Celem wynalazku jest takie udoskonalenie budynku ze ścianą zewnętrzną opisanego na wstępie rodzaju, aby nieunikniony spadek wykorzystania energii słonecznej był jak najmniejszy.
Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymi, wykorzystującymi energię słoneczną, w których pomiędzy wewnętrzną powłoką ścienną i, przepuszczalną dla promieniowania
184 989 słonecznego, zewnętrzną powłoką ścienną umieszczona jest warstwa absorpcyjna, pochłaniająca promieniowanie słoneczne, przy czym energia cieplna uzyskiwana z promieniowania słonecznego w warstwie absorpcyjnej ma postać strumienia ciepła, płynącego przez wewnętrzną powłokę ścienną oraz wewnętrzną powierzchnię ściany, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w obszarach podokiennych i ściennych od wewnątrz budynku umieszczony jest co najmniej jeden grzejnik do ogrzewania pomieszczeń, zawierający nośnik ciepła w postaci wody grzewczej i połączony z obiegiem wody, zwłaszcza grzejnik promiennikowy lub konwekcyjny, połączony cieplnie z wewnętrzną powierzchnią ściany.
Korzystnie grzejnik jest wbudowany w wewnętrzną powłokę ścienną, zaś jego wewnętrzna powierzchnia pokrywa się ze ścianą pomieszczenia.
Korzystnie obieg wody grzewczej zawiera grzejniki, znajdujące się w obszarach podokiennych i ściennych budynku o różnej podaży promieniowania słonecznego, oraz pompę obiegową do tłoczenia wody grzewczej pomiędzy tymi grzejnikami.
Korzystnie obieg wody grzewczej zawiera wymiennik ciepła i zbiornik wody użytkowej, będący odbiornikiem ciepła z wymiennika.
Korzystnie po wewnętrznej stronie budynku umieszczona jest okładzina, wyznaczająca przestrzeń konwekcyjną, w której umieszczone są nastawne urządzenia przepływowe do regulacji przepływu powietrza.
Korzystnie urządzenia przepływowe są zaopatrzone w elementy nastawcze, sterowane za pomocą zewnętrznych względnie wewnętrznych parametrów klimatycznych.
Korzystnie elementy nastawcze stanowią elementy sterowane temperaturą zewnętrzną, podażą energii słonecznej i temperaturą wewnątrz budynku oraz są zaopatrzone w czujniki tych parametrów.
Korzystnie okładzina ma, osłaniającą od góry przestrzeń konwekcyjną i połączoną z wewnętrzną powierzchnią ściany zewnętrznej, górną ściankę z otworami wylotowymi dla powietrza z przestrzeni konwekcyjnej, zaopatrzonymi w elementy zamykające w postaci nastawnych urządzeń przepływowych.
Korzystnie elementy zamykające mają postać suwaków lub klap.
Korzystnie okładzina ma, w przybliżeniu równoległą do wewnętrznej powierzchni ściany, ściankę przednią, która od góry połączona jest ze ścianką górną, zaś poniżej górnej ścianki oddziela przestrzeń konwekcyjną od wnętrza budynku.
Korzystnie grzejnik od strony wnętrza budynku jest osłonięty przednią ścianką i mieści się wewnątrz przestrzeni konwekcyjnej.
Korzystnie przednia ścianka okładziny zawiera wybranie z umieszczonym w nim grzejnikiem, którego zwrócona do wnętrza budynku ścianka leży w jednej płaszczyźnie z zewnętrzną powierzchnią przedniej ścianki, zaś górna krawędź oraz obie boczne krawędzie przylegają szczelnie do odpowiednich krawędzi wybrania.
Korzystnie przestrzeń konwekcyjna ma otwory wlotowe dla powietrza, usytuowane w przedniej ściance przy podłodze pomieszczenia.
Korzystnie przy kilku grzejnikach, umieszczonych obok siebie przed wewnętrzną powierzchnią ściany, co najmniej jedna ścianka okładziny ma długość odpowiadającą łącznej długości wszystkich grzejników, umieszczonych obok siebie przed wewnętrzną powierzchnią ściany.
Korzystnie okładzina ma na swej powierzchni wewnętrznej, zwróconej ku przestrzeni konwekcyjnej, warstwę termoizolacyjną.
Korzystnie grzejniki są odizolowane cieplnie od dodatkowych elementów konstrukcyjnych, umieszczonych pomiędzy powłokami ściennymi.
Korzystnie dodatkowe elementy konstrukcyjne mają postać słupków względnie rygli.
Korzystnie izolację termiczną pomiędzy grzejnikami i dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi stanowi pośrednia warstwa izolacyjna.
Korzystnie pomiędzy grzejnikami na dodatkowych elementach konstrukcyjnych znajduje się spoina, zakryta listwą.
Korzystnie listwa przylega do grzejników poprzez uszczelki i jest połączona z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi za pomocą śruby.
184 989
W budynku według wynalazku skierowany do wewnątrz budynku strumień ciepła jest pochłaniany przez grzejnik, który charakteryzuje się dużą bezwzględną pojemnością cieplną w związku z czym określona ilość ciepła powoduje stosunkowo nieznaczny wzrost temperatury grzejnika ponad temperaturę pokojową. Zatem do wewnętrznej powierzchni ściany można dostarczyć więcej ciepła, zanim wytworzy się temperatura, odczuwana jako nieprzyjemna. Zastosowanie grzejnika o dużej pojemności cieplnej oznacza z drugiej strony, że grzejnik może oddać wiele ciepła, zanim zostanie oziębiony do temperatury pokojowej.
Jeżeli grzejnik, stanowiący wewnętrzną ścianę pomieszczenia, jest wbudowany w powłokę ścienną położoną od wewnątrz budynku, wówczas nie powoduje on zmniejszenia użytkowego przekroju pomieszczenia i jest pod tym względem korzystny, podobnie jak ogrzewanie podłogowe. Poza tym wygląd takich grzejników jest bardziej estetyczny.
Rozwiązanie, w którym pomiędzy grzejnikami, przyporządkowanymi zorientowanym w różne strony świata elementom podokiennym i ściennym, woda grzewcza jest tłoczona przez pompę obiegową umożliwia po pierwsze uzyskanie równowagi pomiędzy grzejnikami, które podlegają zróżnicowanej podaży promieniowania słonecznego. Powoduje to dodatkowo relatywny wzrost, pojemności cieplnej, jaką dysponują grzejniki w pomieszczeniach położonych od strony południowej. Ponadto dzięki przetłaczaniu wody grzewczej grzejnik może służyć jako wymiennik ciepła i jako chłodnica wodna, która umożliwia większy przepływ ciepła przez ścianę zewnętrzną zanim temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany osiągnie wartość krytyczną. Z drugiej strony przetłaczanie wody grzewczej umożliwia, w celu ponownego zwiększenia pojemności cieplnej, utrzymywanie poza grzejnikami zbiornika ciepłej wody, który w połączeniu z wymiennikiem ciepła nadaje się również do dostarczania wody użytkowej.
Jeżeli po wewnętrznej stronie budynku umieszczona jest okładzina, ograniczająca przestrzeń konwekcyjną przez którą przepływa powietrze z wnętrza budynku, przy czym przepływ powietrza przez przestrzeń konwekcyjną jest regulowany za pomocą przestawnych urządzeń przepływowych, wówczas grzejniki i okładzina służą do tego, aby osłonić część wewnętrznej powierzchni ściany i w ten sposób zredukować wypromieniowywanie ciepła z tej części wewnętrznej powierzchni ściany do wnętrza budynku tak, aby dla maksymalnej temperatury na wewnętrznej powierzchni ściany dopuszczalna była odpowiednio wyższa wartość, nie pogarszająca zarazem samopoczucia osób, przebywających wewnątrz budynku. Ta dopuszczalna wyższa temperatura maksymalna na wewnętrznej powierzchni ściany oznacza lepsze wykorzystanie podaży energii słonecznej. Regulując przepływ powietrza przez przestrzeń konwekcyjną można przy tym dowolnie regulować przepływ ciepła z wewnętrznej powierzchni ściany w kierunku wnętrza budynku, zmniejszając przepływ ciepła poprzez dławienie strumienia powietrza. Latem przy odpowiednio wysokich temperaturach zewnętrznych i/lub wysokiej podaży promieniowania słonecznego strumień powietrza jest dławiony lub całkowicie odcinany, co zapobiega wystąpieniu zbyt wysokich temperatur wewnątrz budynku, natomiast w zimie przy niskich temperaturach zewnętrznych i/lub niskiej podaży promieniowania słonecznego silniejszy strumień powietrza może w większym stopniu pochłaniać na wewnętrznej powierzchni ściany ciepło, płynące przez wewnętrzną powłokę ścienną i przekazywać je do wnętrza budynku.
Regulacja urządzeń przepływowych, za pomocą których regulowany jest przepływ powietrza przez przestrzeń konwekcyjną odbywa się ogólnie w zależności od panujących aktualnie warunków termicznych na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz od podaży energii słonecznej. Regulacja ta może być w najprostszym i najmniej dokładnym przypadku dokonywana ręcznie w ten sposób, że latem przepływ powietrza przez przestrzeń konwekcyjną jest dławiony lub całkowicie odcinany, natomiast zimą strumień powietrza może płynąć bez przeszkód. Lepszy, a w związku z tym korzystny przykład wykonania wynalazku polega na tym, że urządzenia przepływowe są zaopatrzone w elementy regulacyjne, które zależnie od wybranych parametrów klimatyzacyjnych, są sterowane na zewnątrz i/lub wewnątrz budynku. Jako parametry klimatyzacyjne do sterowania elementami regulacyjnymi może służyć zwłaszcza temperatura zewnętrzna i podaż energii słonecznej z jednej strony oraz temperatura wewnątrz budynku z drugiej strony, przy czym do rejestrowania tych parametrów klimatyzacyjnych
184 989 stosuje się czujniki. Poza tym istnieje również możliwość sterowania przetłaczaniem wody grzewczej, odpowiednio do wartości, zarejestrowanych przez czujniki.
W jednym z korzystnych rozwiązań okładzina ma, osłaniającą od góry przestrzeń konwekcyjną, łączącą się z wewnętrzną powierzchnią ściany zewnętrznej, górną ściankę z otworami wylotowymi dla powietrza, przepływającego przez przestrzeń konwekcyjną, zaś regulowane urządzenia przepływowe stanowią elementy zamykające dla otworów wylotowych, zwłaszcza suwaki, klapy lub temu podobne. Okładzina może mieć również, w przybliżeniu równoległą do wewnętrznej powierzchni ściany, ściankę przednią, która łączy się od góry z górną ścianką, zaś poniżej górnej ścianki zamyka przestrzeń konwekcyjną względem wnętrza budynku. Przednia ścianka może przy tym całkowicie zakrywać grzejnik od strony pomieszczenia, w związku z czym grzejnik znajduje się w całości wewnątrz przestrzeni konwekcyjnej. Według wynalazku przednia ścianka może mieć również, mieszczące grzejnik, wybranie, w którym grzejnik leży swoją zwróconą ku pomieszczeniu ścianką w jednej płaszczyźnie z zewnętrzną powierzchnią przedniej ścianki, zaś swoją górną krawędzią oraz obiema bocznymi krawędziami przylega szczelnie do odpowiednich krawędzi wybrania. Okładzina nie przeszkadza wówczas w trakcie sezonu grzewczego w wypromieniowywaniu ciepła przez grzejnik do wewnątrz budynku, tak że ogrzewanie budynku odbywa się wówczas za pomocą kombinacji przewodnictwa cieplnego, konwekcji i promieniowania cieplnego, co w porównaniu z ogrzewaniem, opartym na pojedynczym mechanizmie transportu ciepła jest bardziej korzystne fizjologicznie i odczuwane jako wyjątkowo przyjemne.
Doprowadzanie powietrza do przestrzeni konwekcyjnej może odbywać się na różne sposoby. W najprostszym przypadku grzejnik może być zamocowany na wspornikach; istnieje jednak również taka możliwość, że przednia ścianka jest zaopatrzona przy podłodze pomieszczenia w otwory wlotowe dla dopływu powietrza do przestrzeni konwekcyjnej. Przepływ powietrza może przy tym wynikać wyłącznie z działania sił grawitacyjnych; możliwe jest jednak także zastosowanie tłoczące] powietrze dmuchawy.
Jeżeli przed wewnętrzną powierzchnią ściany rozmieszczonych jest obok siebie kilka grzejników, wówczas górna ścianka i/lub przednia ścianka okładziny rozciąga się korzystnie na wszystkie grzejniki, tak że przykładowo cały obszar podokienny ściany zewnętrznej jest osłonięty od wewnątrz budynku okładziną lub grzejnikami.
Okładzina może mieć na swej, zwróconej ku przestrzeni konwekcyjnej, powierzchni wewnętrznej warstwę termoizolacyjna, aby wysoka temperatura powietrza w przestrzeni konwekcyjnej, przy słabym przepływie powietrza lub jego braku, zwłaszcza przy wysokiej podaży energii słonecznej, nie powodowała występowania niekorzystnie wysokich temperatur na zwróconej do wewnątrz budynku powierzchni okładziny.
Jeżeli w budynku pomiędzy powłokami ściennymi umieszczone są dodatkowe elementy konstrukcyjne w postaci słupków ewentualnie rygli, wówczas elementy te muszą być odizolowane cieplnie od grzejników, do czego służy pośrednia warstwa izolacyjna. Spoina, która znajduje się pomiędzy grzejnikami na słupkach ewentualnie ryglach, jest wówczas zakryta listwą, która przylega do grzejników poprzez uszczelki i jest połączona ze słupkami ewentualnie ryglami za pomocą śruby.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fragment budynku, częściowo w przekroju, częściowo w widoku perspektywicznym od strony wnętrza budynku, fig. 2 - górną ściankę okładziny z fig. 1 w widoku z góry w kierunku naniesionej tam strzałki II, fig. 3 - część przekroju z fig. 1 w powiększeniu, fig. 4 - przedmiot fig. 3 w innym przykładzie wykonania, fig. 5 - dwie powłoki ścienne z umieszczonym pomiędzy nimi dodatkowym elementem konstrukcyjnym w postaci słupka względnie rygla w przekroju wzdłużnym, zaś fig. 6 - alternatywny przykład wykonania ze spoiną zakrytą listwą, w widoku odpowiadającym fig. 5.
Figura 1 ukazuje część budynku z obszarami 1 podokiennymi i ściennymi oraz, umieszczonymi po wewnętrznej stronie tych obszarów w celu ogrzewania pomieszczeń, napełnionymi wodą grzejnikami 2. Strop międzykondygnacyjny jest oznaczony odnośnikiem 4. Obszary 1 podokienne i ścienne mają, dostosowaną do wykorzystania energii słonecznej, konstrukcję, której szczegóły są przedstawione jedynie w środkowej części ukazanego fragmentu
184 989 obszarów 1 podokiennych i ściennych. Pomiędzy wykonaną w postaci warstwy termoizolacyjnej, wewnętrzną powłoką ścienną 6 i przepuszczalną dla promieniowania słonecznego, zewnętrzną powłoką ścienną 7, w której warstwę termoizolacyjną stanowi komora powietrzna 8, umieszczona jest warstwa absorpcyjna 9, pochłaniająca promieniowanie słoneczne z komory powietrznej 8. Energia cieplna, uzyskiwana z promieniowania słonecznego w warstwie absorpcyjnej 9, wytwarza z jednej strony strumień ciepła, skierowany na zewnątrz, z drugiej zaś strumień ciepła, płynący przez wewnętrzną powłokę ścienną 6 i wewnętrzną powierzchnię 3 ściany do wnętrza budynku (na rysunku z prawej strony ściany zewnętrznej).
Grzejniki 2 są połączone cieplnie z wewnętrzną powierzchnią 3 ściany. W przedstawionych na rysunku przykładach wykonania grzejniki 2 przylegają bezpośrednio do wewnętrznej powierzchni 3 ściany i są wsparte nóżkami 5 na stropie między kondygnacyjnym 4. Alternatywnie grzejniki 2 mogą również tworzyć ścianę zamykającą powłokę ścienną 6, położoną od wewnątrz budynku.
Grzejniki 2 są podłączone do, nie przedstawionego szczegółowo, obiegu wody grzewczej, w którym woda grzewcza jest przetłaczana z obszarów podokiennych i ściennych o silnym napromieniowaniu słonecznym do obszarów podokiennych i ściennych o niskiej podaży energii słonecznej. Grzejniki 2 mają postać promienników lub konwektorów. Woda grzewcza stanowi nośnik ciepła, który może pochłaniać ciepło bezpośrednio z, położonej od wewnątrz budynku, powłoki ściennej 6 z warstwą termoizolacyjną. Jeżeli ciepło to nie jest potrzebne do ogrzewania pomieszczenia, wówczas może być ono za pomocą wymiennika ciepła kierowane do zbiornika wody użytkowej.
Po wewnętrznej stronie budynku znajduje się okładzina 10, która tworzy, położoną między wewnętrzną powierzchnią 3 ściany i grzejnikiem 2 przestrzeń konwekcyjną 11, przez którą przepływa powietrze z wnętrza budynku. Przepływający przez przestrzeń konwekcyjną 11 strumień powietrza ma natężenie ustawiane za pomocą regulowanych urządzeń przepływowych. W szczególności okładzina 10 ma, osłaniającą od góry przestrzeń konwekcyjną 11 i łączącą się z wewnętrzną powierzchnią 3 ściany zewnętrznej, górną ściankę 10.1 z otworami wylotowymi 12 dla powietrza, przepływającego przez przestrzeń konwekcyjną 11. Regulujące strumień powietrza urządzenia przepływowe stanowią odpowiednie elementy zamykające 13 dla otworów wylotowych 12. Takimi elementami zamykającymi 13 mogą być regulowane suwaki, jak na fig. 1, 2 i 3, lub klapy, jak na fig. 4, przy czym elementy zamykające 13 w pozycji zamykającej otwory wylotowe 12 przedstawiono na rysunku linią ciągłą, zaś w pozycji 13', całkowicie otwierającej otwory wylotowe 13, przedstawiono linią przerywaną. Przestawianie elementów zamykających 13 odbywa się w kierunku strzałki 14. Ponadto okładzina 10 ma, w przybliżeniu równoległą do wewnętrznej powierzchni 3 ściany, ściankę przednią 10.2, która łączy się od góry z górną ścianką 10.1, zaś poniżej górnej ścianki 10.1 zamyka przestrzeń konwekcyjną 11 względem wnętrza budynku, poza znajdującymi się przy podłodze pomieszczenia otworami 15 dla wlotu powietrza do przestrzeni konwekcyjnej 11. Górna ścianka 10.1 i przednia ścianka 10.2 rozciągają się na wszystkie grzejniki 2. Przednia ścianka 10.2, jak pokazano na fig. 1 do 3, może przy tym mieć oddzielne wybrania 16, w których mieszczą się grzejniki 2 tak, że zwrócona ku pomieszczeniu ścianka 17 grzejnika leży w jednej płaszczyźnie z zewnętrzną powierzchnią przedniej ścianki 10.2, zaś jego górna krawędź oraz obie boczne krawędzie przylegają szczelnie do odpowiednich krawędzi wybrania 16. Istnieje również, pokazana na fig. 4, możliwość, że przednia ścianka 10.2 całkowicie zakrywa grzejnik 2 od strony pomieszczenia, w związku z czym grzejnik 2 znajduje się w całości wewnątrz przestrzeni konwekcyjnej 11. Elementy zamykające 13, stanowiące urządzenia przepływowe, są zaopatrzone w, służące do ich regulacji, elementy nastawcze, sterowane zależnie od wybranych parametrów klimatyzacyjnych na zewnątrz i/lub wewnątrz budynku. Tego typu parametry klimatyzacyjne może stanowić temperatura zewnętrzna i podaż energii słonecznej z jednej strony oraz temperatura wewnątrz budynku i/lub temperatura powierzchni wewnętrznych z drugiej strony. Do rejestrowania tych parametrów klimatyzacyjnych można zastosować czujniki, które również nie zostały przedstawione na rysunku. Pompa obiegowa może być również sterowana w zależności od wartości, zarejestrowanych przez czujniki.
184 989
Okładzina 10 może być na wewnętrznej powierzchni, zwróconej ku przestrzeni konwekcyjnej 11, zaopatrzona w warstwę termoizolacyjną 18, zaznaczoną na fig. 3 i 4 jedynie grubszą linią.
W budynkach, w których pomiędzy powłokami ściennymi 6, 7 umieszczone są dodatkowe elementy konstrukcyjne 19 w postaci słupków względnie rygli, następuje termiczne oddzielenie grzejników 2 i tych dodatkowych elementów konstrukcyjnych 19 za pomocą pośredniej warstwy izolacyjnej 20. Spoina 21 utworzona przez grzejniki 2 jest zakryta listwą 22, która przylega do grzejników 2 poprzez uszczelki 23 i jest połączona ze słupkami względnie ryglami, stanowiącymi dodatkowe elementy konstrukcyjne 19, za pomocą śruby 24.
184 989
184 989
Fig.5
II II II II
I I I I I I I I ι
II II II II
i i 1 i l i t I 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 I 1 1 1 l 1 i 1 1 I 1 l\ 1 Λ t I ł l
II II 11 11 II
11 II II 11 II
... IL II 11 II
184 989
Fig.6
184 989
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (21)

Zastrzeżenia patentowe
1. Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymi, wykorzystującymi energię słoneczną, w których pomiędzy wewnętrzną powłoką ścienną i, przepuszczalną dla promieniowania słonecznego, zewnętrzną powłoką ścienną umieszczona jest warstwa absorpcyjna, pochłaniająca promieniowanie słoneczne, przy czym energia cieplna uzyskiwana z promieniowania słonecznego w warstwie absorpcyjnej ma postać strumienia ciepła, płynącego przez wewnętrzną powłokę ścienną oraz wewnętrzną powierzchnię ściany, znamienny tym, że w obszarach (1) podokiennych i ściennych od wewnątrz budynku umieszczony jest co najmniej jeden grzejnik (2) do ogrzewania pomieszczeń, zawierający nośnik ciepła w postaci wody grzewczej i połączony z obiegiem wody, zwłaszcza grzejnik promiennikowy lub konwekcyjny, połączony cieplnie z wewnętrzną powierzchnią (3) ściany.
2. Budynek według zastrz. 1, znamienny tym, że grzejnik (2) jest wbudowany w wewnętrzną powłokę ścienną (6), zaś jego wewnętrzna powierzchnia pokrywa się ze ścianą pomieszczenia.
3. Budynek według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że obieg wody grzewczej zawiera grzejniki (2), znajdujące się w obszarach podokiennych i ściennych budynku o różnej podaży promieniowania słonecznego, oraz pompę obiegową do tłoczenia wody grzewczej pomiędzy tymi grzejnikami (2).
4. Budynek według zastrz. 3, znamienny tym, że obieg wody grzewczej zawiera wymiennik ciepła i zbiornik wody użytkowej, będący odbiornikiem ciepła z wymiennika.
5. Budynek według zastrz. 1, znamienny tym, że po wewnętrznej stronie budynku umieszczona jest okładzina (10), wyznaczająca przestrzeń konwekcyjną (11), w której umieszczone są nastawne urządzenia przepływowe do regulacji przepływu powietrza.
6. Budynek według zastrz. 5, znamienny tym, że urządzenia przepływowe są zaopatrzone w elementy nastawcze, sterowane za pomocą zewnętrznych względnie wewnętrznych parametrów klimatycznych.
7. Budynek według zastrz. 6, znamienny tym, że elementy nastawcze stanowią elementy sterowane temperaturą zewnętrzną, podażą energii słonecznej i temperaturą wewnątrz budynku oraz są zaopatrzone w czujniki tych parametrów.
8. Budynek według zastrz. 5, znamienny tym, że okładzina (10) ma, osłaniającą od góry przestrzeń konwekcyjną (11) i połączoną z wewnętrzną powierzchnią (3) ściany zewnętrznej (1), górną ściankę (10.1) z otworami wylotowymi (12) dla powietrza z przestrzeni konwekcyjnej (11), zaopatrzonymi w elementy zamykające (13) w postaci nastawnych urządzeń przepływowych.
9. Budynek według zastrz. 8, znamienny tym, że elementy zamykające (13) mają postać suwaków.
10. Budynek według zastrz. 8, znamienny tym, że elementy zamykające (13) mają postać klap.
11. Budynek według zastrz. 8, znamienny tym, że okładzina (10) ma, w przybliżeniu równoległą do wewnętrznej powierzchni (3) ściany, ściankę przednią (10.2), która od góry połączona jest ze ścianką górną (10.1), zaś poniżej górnej ścianki (10.1) oddziela przestrzeń konwekcyjną (11) od wnętrza budynku.
12. Budynek według zastrz. 11, znamienny tym, że grzejnik (2) od strony wnętrza budynku jest osłonięty przednią ścianką (10.2) i mieści się wewnątrz przestrzeni konwekcyjnej (11).
13. Budynek według zastrz. 11, znamienny tym, że przednia ścianka (10.2) okładziny zawiera wybranie (16) z umieszczonym w nim grzejnikiem (2), którego zwrócona do wnętrza budynku ścianka (17) leży w jednej płaszczyźnie z zewnętrzną powierzchnią przedniej ścianki (10.2),
184 989 zaś górna krawędź oraz obie boczne krawędzie przylegają szczelnie do odpowiednich krawędzi wybrania (16).
14. Budynek według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że przestrzeń konwekcyjna (11) ma otwory wlotowe (15) dla powietrza, usytuowane w przedniej ściance (10.2) przy podłodze pomieszczenia.
15. Budynek według zastrz. 8 albo 11, znamienny tym, że przy kilku grzejnikach (2), umieszczonych obok siebie przed wewnętrzną powierzchnią ściany, co najmniej jedna ścianka (10.1,10.2) okładziny (10) ma długość odpowiadającą łącznej długości wszystkich grzejników (2), umieszczonych obok siebie przed wewnętrzną powierzchnią (3) ściany.
16. Budynek według zastrz. 5, znamienny tym, że okładzina (10) ma na swej powierzchni wewnętrznej, zwróconej ku przestrzeni konwekcyjnej (11), warstwę termoizolacyjną (18).
17. Budynek według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że grzejniki (2) są odizolowane cieplnie od dodatkowych elementów konstrukcyjnych (19), umieszczonych pomiędzy powłokami ściennymi (6, 7).
18. Budynek według zastrz. 17, znamienny tym, że dodatkowe elementy konstrukcyjne (19) mają postać słupków względnie rygli.
19. Budynek według zastrz. 17 albo 18, znamienny tym, że izolację termiczną pomiędzy grzejnikami (2) i dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi (19) stanowi pośrednia warstwa izolacyjna (20).
20. Budynek według zastrz. 19, znamienny tym, że pomiędzy grzejnikami (2) na dodatkowych elementach konstrukcyjnych (19) znajduje się spoina (21), zakryta listwą (22).
21. Budynek według zastrz. 20, znamienny tym, że listwa (22) przylega do grzejników (2) poprzez uszczelki (23) i jest połączona z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi (19) za pomocą śruby (24).
PL97319448A 1996-04-12 1997-04-11 Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymiĆ wykorzystującymi energię słoneczną PL184989B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19614516A DE19614516C1 (de) 1996-04-12 1996-04-12 Anordnung zur Beeinflussung des zur Gebäudeinnenseite gerichteten Wärmetransports bei einem mit Solarenergie beheizbaren Gebäude

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319448A1 PL319448A1 (en) 1997-10-13
PL184989B1 true PL184989B1 (pl) 2003-01-31

Family

ID=7791109

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319448A PL184989B1 (pl) 1996-04-12 1997-04-11 Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymiĆ wykorzystującymi energię słoneczną

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0801276A3 (pl)
DE (1) DE19614516C1 (pl)
PL (1) PL184989B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19737944A1 (de) * 1997-08-30 1999-03-04 Wilfrid Balk Solarfassade
DE19805190A1 (de) * 1998-02-10 1999-08-12 Martin Merkler Speicherheizkörper für solare Beheizung
CN103697531A (zh) * 2013-12-17 2014-04-02 柳州市五环水暖器材经营部 一种挂壁多功能暖气片

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2708128A1 (de) * 1977-02-25 1978-08-31 Nipp & Co Ernst Fassadenelement fuer eine gebaeude- vorhangwand
US4237865A (en) * 1979-03-02 1980-12-09 Lorenz Peter J Solar heating siding panel
DE2932628C2 (de) * 1979-08-11 1985-04-11 Prof. Dr.-Ing. Friedrich 3000 Hannover Haferland Einrichtung zur Klimatisierung von Gebäuden
US4442826A (en) * 1980-11-04 1984-04-17 Pleasants Frank M Prefabricated panel for building construction and method of manufacturing
DE3230639A1 (de) * 1982-08-18 1984-02-23 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V., 8000 München Waermeschutz und klimatisierung mit fassadenkollektoren
DE3507876A1 (de) * 1985-03-06 1986-09-11 Didier-Werke Ag, 6200 Wiesbaden Verwendung von zementfreien vibriermassen auf basis von aluminiumoxid und/oder zirkoniumdioxid zur herstellung von verschleissteilen
DE3912095A1 (de) * 1989-04-13 1990-10-18 Johann B Pfeifer Grossflaechenwaermetauscher
DE9116975U1 (de) * 1990-04-28 1995-02-16 Rud. Otto Meyer-Umwelt-Stiftung, 22047 Hamburg Anlage zum Heizen und/oder Kühlen eines Gebäudes mit Solarenergie unter Verwendung von transparenter Wärmedämmung
DE9109213U1 (de) * 1991-07-25 1992-11-19 Bossert, Gerdi, 7730 Villingen-Schwenningen Plattenelement
JPH09503835A (ja) * 1993-10-13 1997-04-15 ノルスク ハイドロ アー.エス. 建築物用外壁構造、特に建築物壁の胸壁領域中の壁板

Also Published As

Publication number Publication date
PL319448A1 (en) 1997-10-13
EP0801276A2 (de) 1997-10-15
DE19614516C1 (de) 1997-10-09
EP0801276A3 (de) 1999-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2433359C2 (ru) Теплонасосная система
JP4485539B2 (ja) ソーラーシステムハウス
JP2001323577A (ja) 熱交換可能な建物壁面パネル
FI74207B (fi) Foerfarande foer att vaerma bastu och bastuugn.
JPH0670528B2 (ja) ソーラーシステムハウス
US4505259A (en) Heat regulation system and method for building structure
CS205051B2 (en) System of hot-air heating,partially recircirculating ventilation system and cooling of buildings
PL184989B1 (pl) Budynek z obszarami podokiennymi i ściennymiĆ wykorzystującymi energię słoneczną
US4484567A (en) Heat recovery glazing
US4069971A (en) Solar air conditioning system
JP2905417B2 (ja) 空気循環建物
PL184993B1 (pl) Budynek ze ścianą zewnętrznąĆ wykorzystującą energię słoneczną
JP4698204B2 (ja) 建物の室内空調システム
FI72779B (fi) Anordning vid innerpanel foer eliminering av en kallstraolande vaegg-, tak- eller golvyta.
EP0497774B1 (en) A method of and an arrangement for cooling a building
JPS646367B2 (pl)
JP3443762B2 (ja) 家屋への空気取入れ方法及び装置
JPH0638285Y2 (ja) ソーラーシステムハウス
JPS6125600A (ja) 家屋の押入内寝具乾燥システム
JP2510992Y2 (ja) エアサイクル住宅における内部空間暖房用建築構造
JP3134118B2 (ja) ソーラーシステムハウス
JPS5916728Y2 (ja) 温風兼用輻射暖房装置
EP3781877B1 (en) Control of the indoor climate in an inner space using an insulation assembly arranged under the floor
FI81493C (fi) Bastuugn.
WO2003008874A1 (en) Ventilating system

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050411