PL184876B1 - Okno - Google Patents

Okno

Info

Publication number
PL184876B1
PL184876B1 PL97333656A PL33365697A PL184876B1 PL 184876 B1 PL184876 B1 PL 184876B1 PL 97333656 A PL97333656 A PL 97333656A PL 33365697 A PL33365697 A PL 33365697A PL 184876 B1 PL184876 B1 PL 184876B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
profiles
sash
window
wooden
Prior art date
Application number
PL97333656A
Other languages
English (en)
Inventor
Lindgren┴Claes
Original Assignee
Vkr Holding As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vkr Holding As filed Critical Vkr Holding As
Publication of PL184876B1 publication Critical patent/PL184876B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage; Sky-lights
    • E04D13/03Sky-lights; Domes; Ventilating sky-lights
    • E04D13/0305Supports or connecting means for sky-lights of flat or domed shape
    • E04D13/031Supports or connecting means for sky-lights of flat or domed shape characterised by a frame for connection to an inclined roof

Abstract

1. Okno, w szczególnosci do montazu w po- chylej powierzchni dachu, skladajace sie z oscieznicy z elementami, dolnym, górnym i bocznymi, które sa wykonane z materialu bedacego izolatorem cieplnym, oraz zwiazanego z oscieznica, otwieralnego i zawie- szonego na górnej krawedzi skrzydla okiennego z szyba izolujaca wprawiona pomiedzy elementami górnym, dolnym i bocznymi, z profili metalowych albo z tworzywa sztucznego, znamienne tym, ze szy- ba ma wymiary odpowiadajace wymiarom zewnetrz- nym oscieznicy, i jest bezposrednio oparta o uszczelke (11, 12, 13) zamocowana do zewnetrznych powierz- chni (17, 18, 19) brzegowych elementu górnego (1) oscieznicy, elementu dolnego (3) oscieznicy i elemen- tów bocznych (2) oscieznicy, a na powierzchni wewne- trznej zwróconej w kierunku obszaru przepuszczajacego swiatlo sa pokryte blaszanymi profilami (31). FIG. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest okno, w szczególności do montażu w pochyłej powierzchni dachu, składającego się z ościeżnicy z elementami, dolnym, górnym i bocznymi, oraz związanego z ościeżnicą, otwieralnego i zawieszonego na górnej krawędzi skrzydła okiennego z szybą izolującąwprawionąpomiędzy elementami, górnym, dolnym i bocznymi, z profili metalowych albo z tworzywa sztucznego, mającą wymiary odpowiadające wymiarom zewnętrznym ościeżnicy, w celu bezpośredniego opierania się o uszczelkę zamocowaną do zewnętrznych powierzchni brzegowych elementów ościeżnicy, górnego, dolnego i bocznych.
W odniesieniu do okien tego typu, które są znane między innymi z patentu duńskiego nr 74858, powszechnym problemem jest uzyskanie dostatecznej szczelności oraz izolacji w odniesieniu do wnętrza pomieszczenia, jeżeli nie można użyć tradycyjnych materiałów budowlanych, w szczególności z powodów związanych z wyglądem, gdy okna mająbyć zastosowane np. w budynkach chronionych.
Okna tej prostej konstrukcji są więc przede wszystkim i najbardziej odpowiednie do stosowania w mniej lub bardziej niezamieszkałych obszarach budynków, np. w sufitach albo w przybudówkach. W pomieszczeniach mieszkalnych jednak będzie łatwo występować kondensacja na wewnętrznej stronie szyby izolującej, gdy chłodne powietrze z zewnątrz zetknie się z ciepłym i wilgotnym powietrzem wewnątrz pomieszczenia. Kondensacja jest dobrze znanym problemem w tej dziedzinie, a problem ten rozwiązywano na wiele sposobów zadowalających jako takie, lecz kosztownych i skomplikowanych.
Celem wynalazku jest dostarczenie okna typu omówionego na wstępie, które jest zarówno łatwe jak i tanie w produkcji, lecz które wciąż jeszcze spełnia wymagania odnośnie właściwości izolacyjnych oraz zapobiegania kondensacji, mając na względzie wymagania stawiane oknom przeznaczonym do pomieszczeń mieszkalnych.
Według wynalazku cel ten osiągnięto dzięki takiemu oknu, które składa się z ościeżnicy z elementami, dolnym, górnym i bocznymi, wykonanymi z materiału będącego izolatorem cieplnym, oraz związanego z ościeżnicą, otwieralnego i zawieszonego na górnej krawędzi skrzydła okiennego z szybą izolującąwprawionąpomiędzy elementami górnym, dolnym i bocznymi, z profili metalowych albo z tworzywa sztucznego, charakteryzującemu się tym, że szyba ma wymiary odpowiadające wymiarom zewnętrznym ościeżnicy, i jest bezpośrednio oparta o uszczelkę zamocowaną do zewnętrznych powierzchni brzegowych elementów ościeżnicy, górnego, dolnego i bocznych, a na powierzchni wewnętrznej zwróconej w kierunku obszaru przepuszczającego światło sąpokryte blaszanymi profilami.
Przy takim sposobie uszczelnienia pomiędzy skrzydłem okiennym a ościeżnicą, zamiast tradycyjnego sposobu polegającego na umieszczeniu taśmy uszczelniającej w rowku ościeżnicy bądź skrzydła okiennego, wymagania odnośnie wykonania skrzydła okiennego są łagodniejsze oraz unika się tworzenia mostków cieplnych. W połączeniu z dobrze izolowanąościeżn icąi profilami przekazującymi ciepło, w przypadku takiego okna w normalnych warunkach zasadniczo nie wystąpi zjawisko kondensacji.
Korzystnie element górny, element dolny i elementy boczne ościeżnicy stanowią profile drewniane połączone za pomocą kształtowych połączeń uciosowych.
W postaci zapewniającej oszczędność materiału profile drewniane majązasadniczo przekroje poprzeczne w kształcie równoległoboku, przy czym zewnętrzne powierzchnie brzegowe sąusytuowane we wspólnej płaszczyźnie, w której sąsiadujące przeciwległe powierzchnie przekroju poprzecznego profilu tworzą kąt 95° - 140°.
Korzystna postać według wynalazku charakteryzuje się tym, że grubość profili drewnianych jest porównywalnie mała oraz tym, że dodatkowe elementy z materiału dobrze izolującego pod
184 876 względem termicznym są zamocowane do boku przekroju poprzecznego profilu tworzącego wewnętrzną stronę elementów ościeżnicy, górnego, dolnego i bocznych.
W postaci, którą opracowano mając w szczególności na uwadze możliwość powtórnego wykorzystania materiału okna, profile drewniane w elementach ościeżnicy, górnym, dolnym i bocznych są połączone w sposób rozłączalny z tymi profilami blaszanymi, przekazującymi ciepło oraz z dodatkowymi elementami izolacyjnymi, jeżeli takie zastosowano, dzięki czemu takie okno można łatwo rozebrać po wymontowaniu.
Korzystnie dodatkowe elementy izolujące rozciągają się na części szerokości profili drewnianych i sąpodtrzymywane listwami oporowymi z drewna, połączonymi z profilami drewnianymi.
Ponadto, korzystnie listwy oporowe na stronie brzegowej profili drewnianych zwróconej do wewnątrz tworzą część noskową przytrzymującą element z zawiniętą krawędzią blaszanych profili przekazujących ciepło, przy czym część noskowa jest usytuowana w pewnej odległości od przyległej wewnętrznej strony profili drewnianych.
W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku profile drewniane w elementach ościeżnicy, górnym, dolnym i bocznych, sąpołączone w sposób rozłączny z tymi profilami blaszanymi oraz ewentualnie z dodatkowym elementem izolującym.
Także jest korzystnie, gdy zwrócone na zewnątrz powierzchnie boczne elementu górnego ościeżnicy, elementu dolnego ościeżnicy i elementów bocznych ościeżnicy są pokryte profilami blaszanymi.
Korzystnie z profilem blaszanym górnego elementu ościeżnicyjest połączony element okucia, przy czym ten element okucia ma wystającą część ścianki, która to część poprzez zazębienie z elementem hakowym zasadniczo w kształcie litery “V”, stanowiącym jedną całość z elementem górnym skrzydła okiennego, tworzy zawiasę łączącą skrzydło okienne z ościeżnicą.
Korzystnie środki przytrzymujące są zamocowane do co najmniej jednej przyległej pary elementów bocznych ościeżnicy i skrzydła okiennego, które to środki przytrzymujące, w granicach ustalonego zakresu kąta otwarcia skrzydła okiennego i obliczanego od położenia zamkniętego, utrzymują, element hakowy w kształcie “V” i wystającą część ścianki we wzajemnym zazębieniu, przy czym w stanie otwarcia skrzydła okiennego o kąt większy od ustalonego maksymalnego kąta, skrzydło okienne jest wyjmowalne z ościeżnicy'.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia, w widoku perspektywicznym, okno zawieszone na górnej krawędzi, do montażu w pochyłej powierzchni dachu, fig. 2,3 i 4 - elementy ościeżnicy i skrzydła okiennego, w przekroju poprzecznym, przy czym przekroje poprowadzono wzdłuż linii II-II, III-III i IV-IV na fig. 1, fig. 5 - górną zawiasę okna oraz fragment skrzydła okiennego, w widoku bocznym i częściowo w przekroju, fig. 6 - konstrukcję połączeń narożnych pomiędzy elementami ościeżnicy.
W postaci pokazanej na rysunku, okno zawieszone na górnej krawędzi albo świetlik, według wynalazku ma ościeżnicę zawierającą element górny 1, elementy boczne 2 i element dolny 3 oraz zawieszone na górnej krawędzi skrzydło okienne, otwierane względem ościeżnicy, w którym szyba izolująca 4 jest wprawiona pomiędzy górnym elementem 5, bocznymi elementami 6 i dolnym elementem 7.
Jak pokazano na fig. 2-4, szyba izolująca 4 jest wykonana w wymiarach zasadniczo odpowiadających zewnętrznym wymiarom ościeżnicy, przy czym powierzchnie krawędzi 8,9,10 szyby 4 zasadniczo pokrywają się z zewnętrznymi stronami elementu górnego 1 ościeżnicy, elementu dolnego 3 ościeżnicy i elementów bocznych 2 ościeżnicy, a szyba izolująca 4 w położeniu zamkniętym okna bezpośrednio opiera się o sprężyste profile uszczelniające 11,12,13, które są zamocowane w rowkach 14,15,16w zewnętrznej powierzchni krawędzi 17,18,19elementu górnego 1 ościeżnicy, elementu dolnego 3 ościeżnicy i elementów bocznych 2 ościeżnicy.
W pokazanej postaci profile 5,6,7 skrzydła okiennego są skonstruowanejako profile blaszane, zasadniczo o przekroju poprzecznym w kształcie litery “L“ o małej grubości ścianek i połączone wzajemnie za pomocąpołączeń narożnych 20, które jak pokazano na fig. 1, mogąbyć wykonane w postaci połączeń kątowych 45°.
184 876
W tej bardzo prostej i bardzo lekkiej konstrukcji skrzydła okiennego, szyba 4 jest zamocowana za pomocą uszczelki samoprzylepnej, np. j ak pokazano za pomocą silikonowych uszczelek samoprzylepnych 21 i 22.
Ścianka 5a, 6a, 7a przekroju poprzecznego w kształcie litery “L” profili 5,6,7 ramy skrzydła okiennego, która opiera się o powierzchnie krawędzi 8,9,10 szyby izolacyjnej 4 jest, jak pokazano, wykonana o takiej szerokości, że w położeniu zamkniętym zachodzi na zewnętrzną stronę leżącego za nią elementu ościeżnicy i jest na swej wewnętrznej krawędzi zawinięta w celu uzyskania łagodnie zaokrąglonej krawędzi.
Mając na uwadze uzyskanie dobrej izolacji termicznej, element górny 1 ościeżnicy, element dolny 3 ościeżnicy i elementy boczne 2 ościeżnicy, są wykonane z profili drewnianych 23, które, jak pokazano na fig. 6, sąpołączone w narożach za pomocą kształtowych połączeń uciosowych 24, np. z falistymi powierzchniami styku 25. Ten sposób połączenia ma tę zaletę, że częściowo zapewnia wzajemne bezpieczne połączenie elementu górnego 1, elementu dolnego 3 i elementów bocznych 2, częściowo zaś zapewnia optymalne właściwości izolacyjne, przy czym końcowe powierzchnie profili drewnianych usunięto od zewnętrznych stron elementów ościeżnicy.
W pokazanej postaci, drewniane profile 23 ościeżnicy są wykonane jako elementy o przekroju zasadniczo w kształcie równoległoboku, w którym wspomniane wyżej zewnętrzne powierzchnie krawędzi 17-19 leżą we wspólnej płaszczyźnie, z którą sąsiadujące przeciwległe powierzchnie boczne 26,27 przekroju poprzecznego tworzą kąt v równy np. 95° -140°, w pokazanej postaci 96°. Przy takim przekroju poprzecznym profilu, który nadaje konstrukcji kształt niskiego wycinka ostrosłupa, uzyskuje się korzystną możliwość obróbki ościeżnicy z ukośnymi powierzchniami wewnętrznymi, co jest pożądane z punktu widzenia montażu osprzętu w różnorodnej postaci, jak np. żaluzji albo siatki przeciwko owadom, jak również minimalnego zużycia materiału, ponieważ profile 23 są, jak pokazano, mają względnie małą grubość ścianek.
W pokazanej postaci, właściwości izolacji termicznej ościeżnicy ulegają poprawie przez to, że do boku profili 23, którego zadaniem jest utworzenie wewnętrznych powierzchni bocznych ościeżnicy, zamocowano dodatkowe prętowe elementy izolacyjne 28, które mogąbyć wykonane z odpowiedniego, dobrze izolującego materiału.
Jak uwidoczniono na fig. 2-4, elementy izolujące 28 rozciągająsię przez część szerokości drewnianych profili 23 i są przytrzymywane przez listwy oporowe 29 połączone z profilami drewnianymi 23 za pomocą połączeń 30 na pióro i wpust.
Na wewnętrznych stronach 26 element górny 1 ościeżnicy, element dolny 3 ościeżnicy i elementy boczne 2 ościeżnicy, kończą się w osłonie profili blaszanych 31, które pokrywają całą stronę wewnętrznąi rozciągająsię w kierunku obszaru brzegowego szyby izolującej 4. Dzięki tej osłonie blaszanej uzyskuje się takie przekazywanie ciepła do szyby izolacyjnej, że w praktyce okazało się, iż możliwe jest całkowite zapobieganie kondensacji, które to zjawisko często występuje na obszarach obrzeża okien dachowych albo świetlików. Przekazywanie ciepła zwykle daje to, że przy temperaturze pomieszczenia 20°C i temperaturze zewnętrznej 0°C, na wewnętrznej stronie szyby izolacyjnej 4 uzyskuje się temperaturę ok. 14°C.
Fakt, że listwy oporowe 29, jak pokazano, są skonstruowane w taki sposób, że tworzą część noskową 32 w pewnej odległości od profili drewnianych 23, można wykorzystać do przytrzymywania profilu osłonowego 31 poprzez wykonanie go z zawiniętą częścią brzegową 33.
Taka konstrukcja ościeżnicy pozwala na rozłączne połączenie profili drewnianych 23 i połączonych z nimi listew oporowych 29 z elementami izolującymi 28 i profilami osłonowymi 31, które można łatwo wymieniać w celu malowania / zmiany koloru albo w celu zamontowania okuć do osprzętu i co pociąga za sobą prostą i korzystnąz punktu widzenia ochrony środowiska konstrukcję, która umożbwia podczas kolejnych demontaży łatwe rozdzielenie ościeżnicy na profile drewniane, elementy izolujące i profile metalowe, mając na względzie wysoki stopień powtórnego wykorzystania materiałów.
Na zewnętrznych stronach element górny 1 ościeżnicy, element dolny 3 ościeżnicy i elementy boczne 2 ościeżnicy, są pokryte w znany sposób blaszanymi profilami 34, 35, 36.
184 876
Do zamocowania okna do leżącej pod nim konstrukcji dachu, w elementach bocznych 2 ościeżnicy wykonano rowki 35a, jak pokazano na fig. 3, w celu przyjęcia kątowników lub taśm mocujących, które następnie mocuje się do konstrukcji dachu.
Pokazane konstrukcje ościeżnicy i skrzydła okiennego umożliwiają w korzystny sposób wykonanie górnej zawiasy jako jednej całości z górnymi elementami 1 i 5 odpowiednio ościeżnicy i skrzydła okiennego.
W tym celu element okucia 37 ze sworzniem zawiasowym, tworzący element w postaci wystającej części 38 ścianki, może być połączony z blaszanym profilem 34 górnego elementu 1 ościeżnicy, podczas gdy element hakowy 39 zasadniczo w kształcie litery “V” jest wykonany jako jedna całość z częścią 5a ścianki profilu blaszanego o kształcie “L” dla górnego elementu 5 skrzydła okiennego, przy czym ten element hakowy 39 jest zaczepiony zawiasowo na górnej części 38 ścianki i ma kąt rozwarcia w zakresie 20° - 30°.
Dla utrzymania elementu hakowego 39 i wystającej części 38 ścianki we wzajemnym zazębieniu, oraz umożliwienia obrotu skrzydła okiennego do położenia wentylacji, do przyległych par elementów bocznych 2 i 6 ościeżnicy i skrzydła okiennego przymocowano środki zabezpieczające, co pokazano na fig. 5, przy czym te środki zabezpieczające stanowią, w pokazanej postaci, środki przytrzymujące 40 i 41, np. w postaci bloczków z tworzywa sztucznego odpornego na ścieranie, z częściowo walcowymi powierzchniami prowadzącymi 42 i 43 o osi leżącej w jednej linii z osią obrotu zawiasy 44. W zakresie kąta otwarcia, który jest mniejszy od kąta rozwarcia elementu hakowego 39 w kształcie „V”, środki przytrzymujące 40 i 41 będą utrzymywać elementy 38 i 39 zawiasy we wzajemnym zazębieniu, podczas gdy te elementy, po obróceniu skrzydła okiennego poza zakres tego kąta otwarcia do położenia pokazanego liniąprzerywanąna fig. 5, rozłączą się, umożliwiając tym samym łatwy demontaż skrzydła okiennego względem ościeżnicy.
W celu otwarcia skrzydła okiennego względem ościeżnicy do położenia wentylacji w zakresie kąta otwarcia, element poruszający okno może w miany sposób być zamontowany w połączeniu z dolnymi elementami 3 i 7 ościeżnicy oraz skrzydła okiennego, np. element łańcuchowy z napędem elektrycznym, z obudową 45 elementu poruszającego umieszczoną we wgłębieniu w profilu drewnianym 23 i elemencie izolującym 28, oraz łańcuch napędowy 46, który może być w sposób rozłączalny połączony z okuciem 47 skrzydła okiennego, zamocowanym np. do wspornika 48 w kształcie litery “L“, połączonym z profilem 7a skrzydła, np. przymocowanym do jego zawiniętej krawędzi.
184 876
184 876 <\J> O,
184 876
184 876
32
L L·
^27
184 876
/76.6
184 876
F1G.I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Okno, w szczególności do montażu w pochyłej powierzchni dachu, składające się z ościeżnicy z elementami, dolnym, górnym i bocznymi, które są wykonane z materiału będącego izolatorem cieplnym, oraz związanego z ościeżnicą, otwieralnego i zawieszonego na górnej krawędzi skrzydła okiennego z szybą izolującą wprawionąpomiędzy elementami górnym, dolnym i bocznymi, z profili metalowych albo z tworzywa sztucznego, znamienne tym, że szyba ma wymiary odpowiadające wymiarom zewnętrznym ościeżnicy, i jest bezpośrednio oparta o uszczelkę (11, 12,13) zamocowaną do zewnętrznych powierzchni (17,18.19) brzegowych elementu górnego (1) ościeżnicy, elementu dolnego (3) ościeżnicy i elementów bocznych (2)ościeżnicy, a na po wierzchni wewnętrznej zwróconej w kierunku obszaru przepuszczającego światło są pokryte blaszanymi profilami (31).
  2. 2. Okno według zastrz. 1, znamienne tym, że element górny (1) ościeżnicy, element dolny (3) ościeżnicy i elementy boczne (2) ościeżnicy stanowią profile drewniane (23) połączone za pomocą kształtowych połączeń uciosowych (24).
  3. 3. Okno według zastrz. 2, znamienne tym, że profile drewniane (23) mają przekrój poprzeczny zasadniczo w kształcie równoległoboku, przy czym zewnętrzne powierzchnie brzegowe (17,18,19) sąusytuowane we wspólnej płaszczyźnie, z którą sąsiadujące przeciwległe powierzchnie boczne (26, 27) przekroju poprzecznego profilu tworzą kąt (v) od 95° do 140°.
  4. 4. Okno według zastrz. 3, znamienne tym, że grubość profili drewnianych (23) jest względnie mała, przy czym dodatkowe elementy (28) z materiału będącego dobrym izolatorem cieplnym są zamocowane do boku przekroju poprzecznego profilu tworzącego wewnętrzną stronę elementu górnego (1) ościeżnicy, elementu dolnego (3) ościeżnicy i elementów bocznych (2) ościeżnicy.
  5. 5. Okno według zastrz. 4, znamienne tym, że dodatkowe elementy izolujące (28) rozciągają się na części szerokości profili drewnianych (23) i sąpodtrzymywane listwami oporowymi (29) z drewna, połączonymi z profilami drewnianymi.
  6. 6. Okno według zastrz. 5, znamienne tym, że listwy oporowe (29) na stronie brzegowej profili drewnianych (23) zwróconej do wewnątrz tworzą część noskową (32) przytrzymującą element (33) z zawiniętą krawędzią blaszanych profili (31) przekazujących ciepło, przy czym część noskowa jest usytuowana w pewnej odległości od przyległej wewnętrznej strony profili drewnianych.
  7. 7. Okno według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienne tym, że profile drewniane (23) w elemencie górnym (1) ościeżnicy, elemencie dolnym (3) ościeżnicy i elementach bocznych (2) ościeżnicy, sąpołączone w sposób rozłączny z tymi profilami blaszanymi (31) oraz ewentualnie z dodatkowym elementem izolującym (28).
  8. 8. Okno według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienne tym, że zwrócone na zewnątrz powierzchnie boczne elementu górnego (1) ościeżnicy, elementu dolnego (3) ościeżnicy i elementów bocznych (2) ościeżnicy są pokryte profilami blaszanymi (34, 35, 36).
  9. 9. Okno według zastrz. 8, znamienne tym, że z profilem blaszanym (34) górnego elementu (1) ościeżnicy jest połączony element okucia (37), przy czym ten element okucia (37) ma wystającą część (38) ścianki, która to część poprzez zazębienie z elementem hakowym (39) zasadniczo w kształcie litery “V”, stanowiącym jedną całość z elementem górnym (5) skrzydła okiennego, tworzy zawiasę łączącą skrzydło okienne z ościeżnicą.
  10. 10. Okno według zastrz. 9, znamienne tym, że środki przytrzymujące (40,41) są zamocowane do co najmniej jednej przyległej pary utworzonej z elementu bocznego (2) ościeżnicy i elementu bocznego (6) skrzydła okiennego, które to środki przytrzymujące, w granicach ustalonego zakresu kąta otwarcia skrzydła okiennego i obliczanego od położenia zamkniętego, utrzymują element hakowy (39) w kształcie ,,V” i wystającą część (38) ścianki we wzajemnym zazębieniu,
    184 876 przy czym w stanie otwarcia skrzydła okiennego o kąt większy od ustalonego maksymalnego kąta, skrzydło okienne jest wyjmowalne z ościeżnicy.
PL97333656A 1996-11-19 1997-11-13 Okno PL184876B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK199601316A DK173830B1 (da) 1996-11-19 1996-11-19 Vindue med forbedret karmkonstruktion
PCT/DK1997/000516 WO1998022681A1 (en) 1996-11-19 1997-11-13 A window having an improved window frame structure

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL184876B1 true PL184876B1 (pl) 2003-01-31

Family

ID=8103486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333656A PL184876B1 (pl) 1996-11-19 1997-11-13 Okno

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6164025A (pl)
EP (1) EP0948692B1 (pl)
JP (1) JP3990461B2 (pl)
AT (1) ATE211798T1 (pl)
AU (1) AU5047898A (pl)
CA (1) CA2270535A1 (pl)
DE (1) DE69709954T2 (pl)
DK (1) DK173830B1 (pl)
EA (1) EA000670B1 (pl)
HU (1) HU222074B1 (pl)
PL (1) PL184876B1 (pl)
WO (1) WO1998022681A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2002952574A0 (en) * 2002-11-08 2002-11-21 Rodric Lindsay Fooks Skylight system
US20050000173A1 (en) * 2003-07-02 2005-01-06 Vkr Holding A/S Skylight with sealing gasket
US8359795B2 (en) * 2007-11-09 2013-01-29 Dallaire Industries Ltd. Window cladding
CA2705085A1 (en) * 2009-08-17 2011-02-17 David D. Piney Automated window enclosure
US8701362B2 (en) 2011-01-14 2014-04-22 Extech Building Materials Skylight with thermal break
US11592197B2 (en) 2018-09-28 2023-02-28 Solatube International, Inc. Bottom-mounted whole house fan assembly
RU192874U1 (ru) * 2019-08-21 2019-10-03 Общество с ограниченной ответственностью "Летний сад" (ООО "Летний сад") Мансардное окно
US11540519B2 (en) * 2020-10-13 2023-01-03 Gary Carella Method, device, and system of mold, moss, and algae mitigation for asphalt roofing
USD1014792S1 (en) 2021-09-07 2024-02-13 Vkr Holding A/S Skylight inner frame

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE169232C1 (pl) *
US2947267A (en) * 1956-11-15 1960-08-02 Owens Illinois Glass Co Skylight mounting
GB1105712A (en) * 1966-07-20 1968-03-13 William J Cox Sales Ltd Improvements in domed rooflights
SE348792B (pl) * 1967-07-24 1972-09-11 Ji Te Ab
US3461625A (en) * 1967-12-29 1969-08-19 Plasteco Inc Self-flashing skylight curb construction
IT1042050B (it) * 1975-01-23 1980-01-30 Braas & Co Gmbh Struttura di porta e finestra con intelaiatura e telaio del battente di profilati a camera cava in par ticolare di plastica
US4757655A (en) * 1981-03-30 1988-07-19 Wasco Products, Inc. Skylight construction
US4750302A (en) * 1986-11-26 1988-06-14 Bechtold Stephen K Insulated glass skylight assembly
US4776141A (en) * 1987-03-02 1988-10-11 Powell J William Skylights
US4986039A (en) * 1988-11-23 1991-01-22 Sne Enterprises, Inc. Operating-vent glass-glazed standing-seam skylight
US5103603A (en) * 1990-05-18 1992-04-14 Thermo-Vu Sunlite Industries, Inc. Continuously hinged skylight assembly
US5148643A (en) * 1990-06-28 1992-09-22 Wasco Products, Inc. Skylight construction
DK94193D0 (da) * 1993-08-17 1993-08-17 Deko Loft & Vaeg As Doerkarm eller emne til en saadan, navnlig til brug med lette vaegge
US5669186A (en) * 1995-09-29 1997-09-23 Thermo-Vu Sunlite Industries, Inc. Openable hatch apparatus for a skylight

Also Published As

Publication number Publication date
DE69709954T2 (de) 2002-08-29
HUP0000087A2 (en) 2000-07-28
EP0948692A1 (en) 1999-10-13
HU222074B1 (hu) 2003-04-28
WO1998022681A1 (en) 1998-05-28
DK131696A (da) 1998-05-20
EA199900476A1 (ru) 2000-02-28
EP0948692B1 (en) 2002-01-09
DK173830B1 (da) 2001-12-03
EA000670B1 (ru) 2000-02-28
JP3990461B2 (ja) 2007-10-10
US6164025A (en) 2000-12-26
HUP0000087A3 (en) 2000-12-28
ATE211798T1 (de) 2002-01-15
DE69709954D1 (de) 2002-02-28
AU5047898A (en) 1998-06-10
CA2270535A1 (en) 1998-05-28
JP2001504183A (ja) 2001-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4663885A (en) Security window cover
PL205293B1 (pl) Okno dachowe
CZ298436B6 (cs) Protipožární stena
PL184876B1 (pl) Okno
PL185390B1 (pl) Okno z ościeżnicą
PL229602B1 (pl) Okno dachowe nakładkowe
PL184597B1 (pl) Okno składające się z ościeżnicy i skrzydła ze środkami do przymusowej wentylacji w stanie zamkniętym
US6286267B1 (en) Window having an improved sash structure
CA2271119A1 (en) A window, in particular for mounting in an inclined roof surface
US6202373B1 (en) Top-hung window
WO1991019877A1 (en) Frame for windows or doors and window casement
US4727797A (en) Secondary window ventilators
WO2022235171A1 (en) Improvements to building elements, and methods of manufacture and installation of building elements
PL236144B1 (pl) System zabudowy okna w dachu
RU76058U1 (ru) Интегрированное окно
GB2216580A (en) A composite section frame element
JP3390372B2 (ja) 建 具
RU107258U1 (ru) Система алюминиево-деревянных оконных профилей и профили этой системы
CZ9901773A3 (cs) Okno
RU2208108C2 (ru) Мансардное окно
KR200156761Y1 (ko) 단일창호
RU9242U1 (ru) Оконный переплет с внутренними ставнями
NZ790154A (en) Improvements to building elements, and methods of manufacture and installation of building elements
JP3118507B2 (ja) ドア、引戸等の建具
CZ9901775A3 (cs) Okno

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111113