PL184395B1 - Urządzenie do młócenia tytoniu - Google Patents

Urządzenie do młócenia tytoniu

Info

Publication number
PL184395B1
PL184395B1 PL97333924A PL33392497A PL184395B1 PL 184395 B1 PL184395 B1 PL 184395B1 PL 97333924 A PL97333924 A PL 97333924A PL 33392497 A PL33392497 A PL 33392497A PL 184395 B1 PL184395 B1 PL 184395B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
unit
arms
rotating
tobacco
Prior art date
Application number
PL97333924A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333924A1 (en
Inventor
William Cunningham
Original Assignee
Imp Tobacco Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Imp Tobacco Ltd filed Critical Imp Tobacco Ltd
Publication of PL333924A1 publication Critical patent/PL333924A1/xx
Publication of PL184395B1 publication Critical patent/PL184395B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B5/00Stripping tobacco; Treatment of stems or ribs
    • A24B5/06Stripping tobacco; Treatment of stems or ribs by stripping leaf-parts from the stem
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B5/00Stripping tobacco; Treatment of stems or ribs
    • A24B5/10Stripping tobacco; Treatment of stems or ribs by crushing the leaves with subsequent separating

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do mlócenia tytoniu, zawierajace obrotowy zespól obrywajacy przeznaczony do mlóce- nia lisci, do którego jest przylaczony podajnik lisci, znam ienne tym , ze podajnik lisci zawiera pare wspóldzialajacych, przeciwnie obracajacych sie ele- mentów dostawczych (1, 2), um ieszczonych przy wlocie do obrotowego zespolu obryw ajacego (3), przy czym podajnik i zespól obrywajacy (3) sa tak ustawione wzgledem siebie, ze podczas pracy liscie tytoniu doznaja oddzialywania sil rwacych w trakcie przechodzenia spomiedzy przeciwnie obracajacych sie elementów dostawczych (1, 2) do obrotowego ze- spolu obrywajacego (3), które to sily przynajmniej czesciowo obrywaja blaszki z lodyg. FIG. 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do młócenia tytoniu.
W przemyśle tytoniowym dobrze wiadomo, iż w celu obróbki tytoniu do dogodnej postaci do zastosowania w wytwarzaniu produktów, liść tytoniu musi mieć środkowożyłkową łodygę usuniętą od reszty liścia (określanej tu dalej jako blaszka). Oddzielanie to czasami dokonuje się ręcznie, ale częściej przeprowadza się przy użyciu maszyny młócącej.
Maszyny młócące do tytoniu, obecnie używane, różnią się niewiele od tej opisanej przez Du Brul w amerykańskim opisie patentowym US 209,801 z 12 listopada 1878, zaprojektowanej do młócenia tytoniu do użycia jako wypełniacz do cygar.
184 395
W bieżącym stanie techniki, najpopularniejszy proces młócenia liści składa się z:
1. Podawania liści tytoniu na szczyt młocarki. Liście rozpad ająsię dzięki działaniu elementu obrotowego, z promieniowo wystającymi zębami, aż staną się wystarczająco małe, by przejść przez umocowany ekran przy dnie młocarki.
2. Zmłócone liście podlegają następnie klasyfikacji przy użyciu strumienia powietrza w wieży pionowej. Lżejszy, pozbawiony łodyg materiał, unosi się wraz ze strumieniem powietrza i podlega usuwaniu z procesu młócenia. Cięższy, zawierający łodygi materiał opada, pod wpływem grawitacji, w dół wieży, przez powietrze.
3. Ten ciężki, zawierający łodygi materiał przechodzi do drugiej młocami i proces powtarza się.
Ogólny proces ma pomiędzy 4 a 6 etapów młócenia i klasyfikacji zanim wszystkie blaszki zostaną usunięte ze środkowożyłkowej łodygi.
Najpopularniejsza postać młocarni do tytoniu opisana jest przez Allena w amerykańskim opisie patentowym US 2,760,490 i Bonnera i wsp. W amerykańskim opisie patentowym US 3,141,485.
Amerykański opis patentowy US 2,962,029 (McCashena) przedstawia maszynę do mielenia tytoniu, mającą pojedynczy obrotowy element młócący, zamontowany wewnątrz obrotowego bębna.
Różne dokumenty opisują maszyny, które zawieraaądwa albo więcej obrotowych elementów młócących wewnątrz pojedynczej maszyny z różnymi zastrzeżeniami co do poprawek nad istniejącymi młocarkami o jednym wirniku. Bonner i wsp. w amerykańskich opisach patentowychUS 3,126,014 i 3,696,817 przedstawia młocarkę, zawierającą dwa bądź więcej obrotowych elementów w kaskadzie, ustawionych w konwencjonalnych, zamocowanych koszach. Smith w amerykańskim opisie patentowym US 3,706,314 przedstawia maszynę z dwoma elementami obrotowymi z promieniowymi zębami zachodzącymi na elementy obrotowe składające się z krążków. Żadna z tych trzech maszyn nie jest w powszechnym użyciu.
Wochnowski w brytyjskim opisie patentowym GB 1,077,410 i Johansson i wsp. w amerykańskim opisie patentowym US 3,229,698 przedstawiają młocarki, zawierające dwa bądź więcej młynów z zamocowanymi koszami zawarte wewnątrz wieży rozdzielania powietrznego. W pierwszej z nich, młocarki mąjąpostać konwencjonalną. W drugiej, oś młocarki zamontowana jest pionowo, a nie poziomo. Maszyny drugiej postaci są stosowane w handlu, ale wydają się być ogólnie mniej wydajne niż typ konwencjonalny i są stosowane głównie tam, gdzie najcenniejsza jest powierzchnia podłogowa.
Phillips w brytyjskim opisie patentowym GB 301,239 przedstawia maszynę do obrywania liści tytoniu, w której blaszki oddziela się od łodygi przez przepuszczenie liści pomiędzy parami przeciwnie obracających się szczotek i wałków, które obracają się z różnymi prędkościami. Liście te poddane są siłom naprężeniowym, które oddzielają blaszkę od łodygi.
Dahlstrom i wsp. w amerykańskich opisach patentowych US 2150493 i US 2152791 przedstawiają urządzenie do dezintegracji liści tytoniu, które zawiera parę przeciwnie obracających się wałków do podawania liści tytoniu do obrotowego cylindra, mającego serię wystających zębów. Jednakże, całe oddzielanie blaszek od łodyg zachodzi z dala od wałków w punkcie, gdzie zęby na cylindrze przechodząprzez serię zachodzących między siebie krążków.
Amerykańskie opisy patentowe US 2,789,564 (Hunter) i US 4805643 (Tetaka) przedstawiają urządzenie, w którym tytoń podaje się do stosunkowo dużego zębatego wirnika poprzez otwór umieszczony ponad wirnikiem. Hunter wykorzystuje ponadto niniejsze zębate wirniki, które zachodzą pomiędzy wirnik duży w celu zmłócenia liści tytoniu.
Europejski opis patentowym EP-A-0135048 przedstawia układ do zastosowania w maszynie młócącej tytoń w celu kontrolowania rozmiarów blaszek.
W przemyśle żywnościowo-rolniczym, młócenie tradycyjnie stosuje się do uzyskania wolnych nasion albo owoców ze zbiorów z partii materiału roślinnego. Zwykle jest to przeprowadzane jako część żniwa.
184 395
Młocarki stosowane do zbiorów warzywnych wykorzystują układ młócący o przepływie osiowym, jak opisano przez Lookera i wsp. w brytyjskich opisach patentowych GB 1,396,931 i 1,396,932. Tutaj masę zbiorów przenosi się do dużego bębna obrotowego zbudowanego z paneli sitowych. Wewnątrz bębna znajduje się wiele elementów bitnych. Według Lookera i wsp., działaj ą one przez wyznaczenie toru przepływu masy zbiorów tak, że dochodzi do kilku zderzeń. Zderzenia te wystarczają dla rozerwania strąków warzywnych i uwolnienia zawartych wewnątrz nasion.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest urządzenie do młócenia tytoniu, który ma znaczące zalety w porównaniu ze znanymi technikami.
Zgodnie z tym, urządzenie do młócenia tytoniu, zawierające obrotowy zespół obrywający oraz podajnik, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera parę współdziałających przeciwnie obracających się elementów do dostarczania liści tytoniu do zespołu obrywającego, przy czym podajnik i zespół obrywający umieszczone są tak, że w trakcie użytkowania, liście tytoniu doznają sił rwących w miarę przechodzenia spomiędzy przeciwnie obracających się elementów do obrotowego zespołu obrywającego, które to siły przynajmniej częściowo obrywają blaszki z łodygi.
Zaleca się, by zespół obrywający zawierał promieniowo przebiegające ramiona. Ramiona te mogą mieć postać ciągłych płyt albo oddzielonych zębów (które mogą być proste, zagięte albo zakrzywione) i mogązawierać części, które zdolne są do cięcia liści tytoniu albo zdolne są do przekłuwania liścia i rozrywania liścia.
Elementy te zawierają również korzystnie promieniowo przebiegające ramiona, które mogą również mieć postać prostych, zakrzywionych albo wygiętych ciągłych płyt albo oddzielonych zębów, opcjonalnie części, które są zdolne do cięcia liści tytoniu. Alternatywnie, elementy podajnika mogązawierać parę wałków albo mogą składać się z giętkiej błony zawiniętej wokół ramy, o pozwala na podawanie zmiennych ilości liści.
Ramiona te mogąbyć giętkie, niegiętkie albo mieszaniną umocowanych i giętkich elementów.
Elementy obrotowe i zespół obrywający mogą przybierać tę samą postać i mogąbyć tego samego kształtu i rozmiaru, różniąc się jedynie ich funkcją, która dyktowana jest przez ich położenie w urządzeniu.
Zespół obrywający i podajnik umieszczone są w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie w celu poddania tytoniu siłom rwącym, które przynajmniej częściowo obrywają blaszki z łodygi. Zaleca się, by odległość pomiędzy najbardziej zewnętrznymi częściami dwóch elementów w podajniku była mniejsza niż 100 mm a odległość pomiędzy najbardziej zewnętrznymi częściami każdego z tych elementów a najbardziej zewnętrznymi częściami zespołu obrywającego była mniejsza niż 100 mm. Siły rwące doświadczane sąprzez liście tytoniu, gdy kierowane sąone z podajnika do obrotowego zespołu obrywającego. Liście tytoniu są korzystnie dostarczane do obrotowego zespołu obrywającego zasadniczo wzdłuż promienia osi obrotu zespołu obrywającego. Blaszki oderwane od łodygi w regionie, gdzie liście przechodzą od poruszania się pod wpływem podajnika do poruszania się przez zespół obrywający i, jak zauważy osoba biegła w stanie techniki, dokładne położenie tego regiony będą się zmieniać zależnie od szczególnej konfiguracji urządzenia i prędkości obrotu jego różnych składników obrotowych. Siłę rwącą można uważać, przynajmniej w pewnych warunkach, za powstającą w wyniku działania zespołu obrywającego na część liścia, podczas gdy podajnik trzyma inną część liścia.
Zaleca się, by tam, gdzie ramiona zespołu obrywającego i ramiona elementów składająsię z oddzielonych zębów, zęby te zachodziły pomiędzy siebie. Przy takim układzie dokonuje się odrywanie blaszki od łodygi, do pewnego stopnia dzięki interakcji zespołu obrywającego i podajnika. Gdy zęby zachodzą pomiędzy siebie, odległość pomiędzy zębami w czasie, gdy przechodzą koło siebie wynosi typowo mniej niz 100 mm.
Zaleca się, by urządzenie zawierało obrotowy bęben, w którym umieszczone są zespół obrywający i podajnik. Bęben ten może być ogólnie walcowaty ajego ściany mogąbyć sztywne. Jednakże, zaleca się, by bęben zawierał ekran (np. w swych ścianach), który pozwala na wyjście
184 395 przynajmniej części oderwanego tytoniu z bębna. Ekran może stanowić całość albo tylko część ścian bocznych bębna.
Zaleca się, by w skład bębna wchodziły wystające do wewnątrz łapy dla kierowania liści tytoniu do elementów podajnika. W czasie, gdy bęben obraca się, łapy zbierają liście tytoniu tak, że liście krążą wokół wnętrza bębna, aż wpadną (korzystnie wyłącznie pod wpływem grawitacji) do podajnika. Umiejscowienie podajnika wewnątrz bębna i/ lub prędkość obrotu bębna reguluje się tak, by zapewnić to, że odpowiednia ilość liści tytoniu dostarczanajest do podajnika w trakcie obracania się bębna.
W celu ułatwienia przenoszenia przez bęben, dodatkowy element umocowany albo obrotowy, biegnący w dół bębna równolegle do zespołu obrywającego, może być zastosowany w celu spowolnienia tytoniu opuszczającego zespół obrywający. Tytoń spowolniony w ten sposób będzie następnie w stanie opaść pod wpływem grawitacji na dolną część powierzchni bębna. Zaleca się, by prędkość obwodowa dodatkowego elementu obrotowego była podobna do prędkości bębna (tj. ± 50% prędkości bębna) i zaleca się również, by dodatkowy element obrotowy miał kierunek obrotu przeciwny do kierunku bębna.
Zespół obrywający i elementy korzystnie obracająsię wokół osi, które sąrównoległe do osi obrotu bębna. Zaleca się, by osie obrotu były albo zasadniczo poziome albo nachylone pod kątem od 0° do 10° (korzystniej 2° do 6°) do poziomu.
Zespół obrywający i elementy mogą się zbiegać w miarę, jak zbliżają się do wyjściowego końca bębna tak, by wziąć pod uwagę zmniejszone obciążenie wynikające z odsiania małych cząstek z głównego przepływu. Pozwala to również na zwiększenie się ilości młócenia, które zachodzi w kierunku wyjściowego końca bębna. Zbieżność ta może być uzyskana przez zmianę średnicy zespołu obrywającego i/lub elementów wzdłuż ich długości. Dzięki przyjęciu tej metody, dodatkowym efektem będzie zwiększenie obwodowej prędkości końców ramion w miarę, jak średnica zwiększa się i wpłynie to na charakterystykę młócenia.
Średnica bębna będzie typowo w zakresie od 300 do 2500 mm, korzystnie od 900 do 1800 mm.
Średnice zespołu obrywającego i elementów (wyznaczone przez koniec wszelkich promieniowo wystających ramion) typowo wynoszą od 5 do 50% średnicy bębna.
Obwodowa prędkość bębna jest korzystnie w zakresie od 0,04 do 0,5 m/s z obwodowąprędkościązespołu obrywającego i elementów wynoszącą3 do 250 razy (korzystnie 10 do 100 razy) więcej niż prędkość bębna.
Składniki obracające się urządzenia (inne niż bęben) mogą pracować przy zsynchronizowanych prędkościach w celu uzyskania prawdziwego zachodzenia między siebie zespołu obrywającego i elementów obracających się. Alternatywnie, składniki obracające się mogąpracować tak, że mają różne prędkości obwodowe, tym samym wywołując siły rwące pomiędzy różnymi składnikami obracającymi się. Wybór prędkości obwodowej i trybu pracy zależy od projektu składnika obracającego się i zastosowanych występów bębna a to z kolei zależy od natury liści młóconych i od wymaganej specyfikacji zmłóconego materiału.
Przenośnik stosowany do podawania materiału liściowego do bębna może być zbudowany tak, że będzie przesuwał punkt podawania liści do bębna. Można to wykorzystywać do kontrolowania ilości młócenia, któremu poddawane są liście.
Otwarte od góry urządzenie przenoszące może być również zawarte w celu usunięcia dużych kawałków wolnych blaszek z reszty materiału liściowego. Działanie obrotowych składników urządzenia może być ustawione tak by, wyrzucać materiał liściowy przez powietrze. Lżejsze wolne od łodyg blaszki spowalniają się szybciej i lądują na przenośniku, zaś cięższe części zawierające łodygi wrzucane są ponad szczyt przenośnika i kontynuują wokół bębna dla dalszego młócenia. Unika się w ten sposób niepotrzebnego uszkodzenia większych kawałków wolnych od łodyg blaszek.
Skierowane prądy powietrzne wewnątrz bębna można by zastosować w celu ułatwienia tego oddzielania.
W innym przykładowym wykonaniu, przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób młócenia tytoniu, który obejmuje podawanie liści tytoniu do podajnika, zawierającego parę
184 395 współdziałających przeciwnie obracających się elementów oraz podawanie liści z podajnika do obrotowego zespołu obrywającego tak, że liście doznająsił rwących w miarę, jak przechodzą spomiędzy przeciwnie obracających się elementów do zespołu obrywającego, które to siły przynajmniej częściowo obrywają blaszki z łodygi. Proces dogodnie przeprowadza się przy użyciu urządzenia według wynalazku.
Liście tytoniu, które młócone są w urządzeniu i sposobie według wynalazku korzystnie majązawartość wilgoci pomiędzy 5 a 35% wagowo i mogły ulec kondycjonowaniu przed zmłóceniem.
Urządzenie według wynalazku może zawierać więcej niż jeden (np. dwa) zespół obrywający a dodatkowy zespół obrywający może być wyposażony w jeden bądź wiele dodatkowych elementów obrotowych. Te dodatkowe elementy mogą przeprowadzić pewien stopień młócenia i/lub cięcia liści tytoniu i mogąuczestniczyć w dostarczaniu częściowo zmielonych albo niezmielonych liści do podajnika i/lub do zespołu obrywającego. Urządzenie może również zawierać dodatkowe elementy obrotowe, które działają wyłącznie w celu skierowania materiału liściowego do zespołu obrywającego.
Wynalazek zostanie obecnie opisany, jedynie w charakterze przykładu, w odniesieniu do towarzyszących rysunków, na których:
Figura 1 przedstawia przekrój poprzeczny przez urządzenie według jednego z przykładowych wykonań wynalazku;
Figura 2 przedstawia przekrój poprzeczny przez urządzenie według innego przykładowego wykonania wynalazku;
Figura 3 przedstawia przekrój poprzeczny przez urządzenie według jeszcze innego przykładowego wykonania wynalazku;
Figury 4 i 5 przedstawiają rzuty perspektywiczne zespołu obrywającego nadającego się do zastosowania w urządzeniu według wynalazku;
Figura 6 przedstawia rzuty perspektywiczne trzech typów ramienia (albo zębów) do zastosowania w urządzeniu według wynalazku;
Figura 7 przedstawia płaski rzut innego ramienia do zastosowania w zespole obrywającym według wynalazku;
Figura 8 przedstawia rzut boczny jeszcze innego zespołu obrywającego nadającego się do użytku w urządzeniu według wynalazku; a
Figura 9 przedstawia schemat przepływowy zalecanego sposobu młócenia tytoniu przy użyciu wynalazku.
Odnosząc się do fig. 1, bęben 6 obraca się wokół zasadniczo poziomej osi w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Seria trzpieni unoszących (albo łap) 7 przymocowanych jest do wewnętrznej powierzchni bębna 6. Funkcćątrzpieni 7 jest przesunięcie liści tytoniu w górę boku bębna 6. Liście zbierane są następnie przez współdziałające, przeciwnie obracające się elementy 1 i 2, które tworzą podajnik dla liści. Elementy 1,2 zawierają promieniowo przebiegające ramiona 1a, 2a, które biegnąprzez całą długość bębna. W przykładowym wykonaniu wynalazku przedstawionym na fig. 1, ramiona 1a, 2a zobrazowane są na fig. 5. Liście wciskane są pomiędzy elementy 12, gdzie może zachodzić część rwania i cięcia liści. Liście dostarczane są spomiędzy elementów 1,2 do zespołu obrywającego 3, który ma ramiona 3 a. Zespół obrywający 3 obraca się w tym samym kierunku co bęben na rysunku, tj. przeciwnie do wskazówek zegara, choć może tez obracać się w przeciwnym kierunku. W regionie dostarczania liści z elementów 1,2 do ramion 3 a zespołu obrywającego 3 zachodzi większa część młócenia, jako iż liście które są wciąż częściowo utrzymywane przez elementy 1,2 rozrywane są przez działanie rwące zespołu obrywającego 3. Zespół obrywający 3 może również działać tak, by przeciąć liście w pewnym stopniu. Liście zmłócone przez zespół obrywający 3, wyłączając wszelkie części zmłóconych liści, które mogły wpaść na dno bębna 6, zbierają się pomiędzy zespołem obrywającym 3, a elementem 4, który umieszczony jest dalej wokół bębna 6 (w kierunku jego obrotu) i są wciskane w kierunku drugiego zespołu obrywającego 5, wytwarzającego drugą, strefę rwania wewnątrz bębna. Kierunek obroto184 395 wy elementów obrotowych 1, 2,4, zespołów obrywających 3, 5 i bębna 6 wskazano strzałkami przerywanymi.
Inne przykładowe wykonanie wynalazku przedstawiono na fig. 2. Tutaj, liście przenosi się w górę boku bębna 10 na łapach 11 dzięki obrotowemu ruchowi bębna 10 (wbrew wskazówkom zegara na rysunku). Liście wciągane są następnie do szczeliny pomiędzy przeciwnie obracającymi się elementami 12 i 13, które biegną wzdłuż długości bębna 10 i współdziałają tak, by działać jako podajnik, który kieruje liście do zespołu obrywającego 14. Główną funkcją zespołu obrywającego 14 jest rozerwanie albo oderwanie blaszki od łodyg liści. Zespół obrywający 14 i elementy 12,13 mająwygięte ramiona 14a, 12a, 13a i mająogólny projekt przedstawiony na fig. 4. Alternatywny projekt dla ramion 14a, 12a, 13a przedstawiono na fig. 7.
Na figurze 3, bęben 20 obraca się przeciwnie do wskazówek zegara i, w trakcie użytkowania, łapy 21 przenoszą liście tytoniu do przeciwnie obracających się elementów 22 i 23. Różnie zaprojektowane ramiona 22a i 23a elementów 22 i 23, odpowiednio, podająliście do zespołu obrywającego 24, który ma ramiona 24a. Ramiona 24a zachodzą pomiędzy ramiona 23a. Umocowany element 25 przechwytuje zmłócony tytoń, gdy opuszcza on zespół obrywający 24 i pozwala na jego opadnięcie w dół na powierzchnię wewnętrzną bębna 20.
Odnosząc się do fig. 6, ramiona 1a, 2a, podajnika i/lub zespołu obrywającego mogą mieć płaską krawędź. Alternatywnie, jak przedstawiono dla ramion 23a, 24a, najbardziej zewnętrzna krawędź ramion może być zwężona do punktu i może zwężać się od jednego końca do węższego drugiego końca wzdłuż kierunku bębna w celu ułatwienia rwania liści.
Sposób według wynalazku może przebiegać w sposób ciągły albo jako proces partiowy. Dla działania ciągłego, liście tytoniu podawane są do jednego końca bębna, liście młócone są przez długość bębna a zmłócone liście, które nie wyszły już z bębna (np. przez ekrany w jego ścianach) wychodząz bębna przy drugim końcu. Przechodzenie liści od jednego końca bębna do drugiego końca można uzyskać przez nachylenie bębna i, opcjonalnie, również obracających się składników urządzenia pod kątem od poziomu albo przez włączenie śrubowego wkrętu 15 w urządzenie, jak przedstawiono na fig. 8. Śrubowy wkręt może stanowić zespół obrywający i/lub elementy obrotowe urządzenia.
Alternatywnie, przenoszenie materiału liściowego w dół bębna może się dokonywać przez ułożenie łap śrubowo na wewnętrznej stronie bębna albo też przenoszenie to może być spowodowane przez prądy powietrza działające na materiał liściowy.
Zalecany sposób do wykorzystania w wynalazku obejmuje zawracanie zmłóconego tytoniu jak przedstawiono na wykresie przepływowym z fig. 9. Tam, gdzie bęben zbudowany jest z odcinków ekranów, całe urządzenie działa jako młocarka i sito w jednej maszynie. W ten sposób może być włączone w ogólny sposób jak przedstawiono na fig. 9 albo może być stosowane jako część konwencjonalnej linii obróbczej. W odniesieniu do fig. 9, liście tytoniu najpierw poddaje się kondycjonowaniu, a następnie młóceniu przy użyciu sposobu i urządzenia według wynalazku. Po zmłóceniu uzyskuje się dwie frakcje: (i) przesiany tytoń, który stanowią mniejsze kawałki zmłóconego tytoniu, które przeszły przez ekran (korzystnie w ścianie bocznej bębna urządzenia) i (ii) gruby tytoń, który stanowią grubsze kawałki tytoniu zatrzymane w urządzeniu. Przesiany tytoń, złożony z mniejszych cząstek zmłóconych liści, poddany jest konwencjonalnemu rozdzielaniu powietrznemu a frakcje „ciężka” i „lekka” przechodzą do suszenia albo dalszej obróbki w konwencjonalny sposób. Większe kawałki tytoniu poddawane są również oddzielaniu powietrznemu i lekkie odsyłane są do suszenia albo dalszej obróbki. Jednakże, ciężkie kierowane sąz powrotem do etapu młócenia sposobu w celu oddzielenia więcej blaszek od łodyg. Ten typ sposobu opisano szczegółowo w naszym skojarzonym europejskim opisie patentowym nr 96309188.9, który został złożony tego samego dnia co to zgłoszenie i ma tytuł „Sposób i Urządzenie do Obróbki Tytoniu”.
Jak wspomniano powyżej, powierzchnia bębna wykorzystywanego w urządzeniu według wynalazku, którąjest korzystnie walcowata, może być albo sztywna, albo może zawierać ekrany.
Tam, gdzie powierzchnia bębna składa się z ekranów, mniejsze zmłócone cząstki liści wychodzą z bębna nie musząc pokonywać pełnej długości bębna. Oznacza to, że mniejsze cząstki
184 395 unikną dalszych niepotrzebnych zderzeń i doznają w rezultacie mniejszych uszkodzeń po ich zmlóceniu. Większe cząstki, niezdolne do przejścia przez ekrany pokonają całą długość bębna i wychodzą z końca bębna. Ekrany mając wymiar sita dostosowany do wymagań pożądanego produktu ostatecznego.
Tam, gdzie proces wymaga polepszonej wydajności przesiewania, długość elementów i zespołu obrywającego może być mniejsza od pełnej długości bębna. Pozwala to na przeprowadzenie dodatkowego odsiewania przed, po albo przed i po strefie młócenia dzięki dogodnemu umieszczeniu elementów i zespołu obrywającego wewnątrz bębna. Wolne od łodyg blaszki mogą zatem zostać usunięte przed zmłóceniem, eliminując ich niepotrzebne uszkodzenie a ilość czystych łodyg usuwanych przez ekrany po zmłóceniu może zostać zwiększona.
Urządzenie, tam gdzie powierzchnia bębna składa się z ekranów, może być wykorzystane do młócenia wypełnienia do zastosowania w cygarach. Wypełnienie, które jest wystarczająco małe do zastosowania w wytwarzaniu pałeczek cygar będzie przechodzić przez ekran bębna. Materiał o nadmiernych wymiarach będzie zawracany z powrotem do końca podającego bębna, jak przedstawiono na fig. 9 i ponownie młócony, aż będzie wystarczająco mały dla przejścia przez ekrany.
Poniższe nieograniczające przykłady dalej obrazują wynalazek.
Przykład 1
Próbka splątanych liści tytoniu, o zawartości wilgoci 27,8% wagowo, młócono przez 80 sekund w porcji w maszynie o konfiguracji jak przedstawiono na fig. 2. Prędkość obwodowa bębna wynosiła 0,18 m/s. Elementy obrywające, z ramionami jak przedstawiono na fig. 7, obracały się z prędkością obwodową 1,5 m/s a elementy podajnikowe z ramionami jak przedstawiono na fig. 4 obracały się z prędkością obwodową 1,0 m/s.
Maszyna miała bęben o średnicy 1524 mm, średnica zespołu obrywającego (włączając ramiona) wynosiła 455 mm a każdego z elementów podajnika (włączając ramiona) wynosiła 305 mm. Szczelina pomiędzy ramionami elementów podajnika wynosiła około 100 mm a krawędzie ramion zespołu obrywającego były umieszczone około 20 mm od ramion elementów podajnikowych. 60,3% całkowitego wsadu blaszki usunięto jako blaszki wolne od łodyg, a blaszki zawierały 83% większych niż 12,7 mm (1/2”) i 6% mniejszych od 6,35 mm (1/4).
Przykład 2
Próbkę splątanych liści tytoniu, o zawartości wilgoci 27,2% wagowo młócono przez 30 sekund w partii w maszynie opisanej w przykładzie 1. Prędkość obwodowa bębna wynosiła 0,17 m/s. Elementy obrywające, z ramionami jak przedstawiono na fig. 7, obracały się z prędkością obwodową 3,0 m/s a elementy podajnikowe z ramionami jak przedstawiono na fig. 4 obracały się z prędkościąobwodową2,0 m/s. 73,6% całkowitego wsadu blaszki usunięto jako blaszki wolne od łodyg, a blaszki zawierały 88,2% większych niż 12,7 mm (1/2”) i 3,3% mniejszych od 6,35 mm (1/4).
Przykład 3
Próbkę splątanych liści tytoniu, o zawartości wilgoci 20,7% wagowo młócono przez 20 sekund w partii w maszynie opisanej w przykładzie 1. Prędkość obwodowa bębna wynosiła 0,17 m/s. Elementy obrywające, z ramionami jak przedstawiono na fig. 4, obracały się z prędkością obwodową 2,95 m/s ci elementy podajnikowe z ramionami jak przedstawiono na fig. 1 obracały się z prędkością obwodową 1,97 m/s. 75,9% całkowitego wsadu blaszki usunięto jako blaszki wolne od łodyg, a blaszki zawierały 87,5% większych niż 12,7 mm (1/2”) i 3,9% mniejszych od 6,35 mm (1/4).
Przykład 4
Próbkę splątanych liści tytoniu, o zawartości wilgoci 25,2% wagowo młócono przez 20 sekund w partii w maszynie opisanej w przykładzie 1. Prędkość obwodowa bębna wynosiła 0,18 m/s. Elementy obrywające, z ramionami jak przedstawiono na fig. 7, obracały się z prędkością obwodową 3,94 m/s a elementy podajnikowe z ramionami jak przedstawiono na fig. 4 obracały się z prędkością obwodową 1,53 m/s. 64,4% całkowitego wsadu blaszki usunięto jako
184 395 blaszki wolne od łodyg, a blaszki zawierały 88,5% większych niż 12,7 mm (1/2”) i 3,4% mniejszych od 6,35 mm (1/4).
Zalety urządzenia według wynalazku nad konwencjonalnymi młocarkami można podsumować jak następuje:
(a) Można wytworzyć większe kawałki wolnych blaszek, ponieważ nie trzeba zmniejszać ich wymiarów, by przeszły przez kosz młocarki.
(b) Z liści wytwarza się mniej pyłu, jako iż nie zachodzi żadne mielenie liści pomiędzy wirnikiem młocarki a powierzchniami maszyny.
(c) Całość instalacji do ukończenia młócenia liści jest zmniejszona, ponieważ do 90% blaszek może uwolnić się od łodyg w pojedynczym przejściu, w porównaniu z mniej niż 70% dla konwencjonalnej młocarki.
184 395
ΓΞ
HEAY1ES LIGHTS
To DRYING
Το DRYING
FIG. 9
Opis rysunków Fig· 9
LEAF CONDITIONING = Kondycjonowanie liści THRESHING = Młócenie
SCREENED TOBACCO = Tytoń przesiany LARGE TOBACCO = Tytoń gruby CLASSIFICATION = Klasyfikacja HEAVIES = Ciężkie
LIGHTS = Lekkie
TO DRYING = Do suszenia
RECYCLE = Zawracanie
184 395
FIG. 8
184 395
FIG. 3
184 395
FIG. 2
184 395
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do młócenia tytoniu, zawierające obrotowy zespół obrywający przeznaczony do młócenia liści, do którego jest przyłączony podajnik liści, znamienne tym, że podajnik liści zawiera parę współdziałających, przeciwnie obracających się elementów dostawczych (1,2), umieszczonych przy wlocie do obrotowego zespołu obrywającego (3), przy czym podajnik i ze'spół obrywający (3) są tak ustawione względem siebie, ze podczas pracy liście tytoniu doznają. oddziaływania sil rwących w trakcie przechodzenia spomiędzy przeciwnie obracających się elementów dostawczych (1, 2) do obrotowego zespołu obrywającego (3), które to siły przynajmniej częściowo obrywają blaszki z łodyg.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół obrywający (3) zawiera promieniowe ramiona (3a).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy dostawcze (1,2) zawierają promieniowe ramiona (la, 2a).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że ramiona (1a, 2a, 3a) mają postać płyt względnie zębów.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że ramiona (1a, 2a, 3 a) są giętkie.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że ramiona (3a) zespołu obrywającego (3) i ramiona (1a, 2a) przynajmniej jednego z elementów dostawczych (1,2) zachodzą pomiędzy siebie.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół obrywający (3) i podajnik umieszczone są wewnątrz obrotowego bębna (6).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że bęben (6) zawiera ekran.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7 albo 8, znamienne tym, że bęben (6) zawiera wystające do wewnątrz łapy (7).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że obrotowy zespół obrywający (3) i elementy dostawcze (1,2) sąumieszczone obrotowo wokół osi równoległych do osi obrotu bębna (6).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że osie obrotu zespołu obrywającego (3), elementów dostawczych (1, 2) i bębna (6) są usytuowane poziomo.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obok obrotowego zespołu obrywającego (3) znajduje się dodatkowy zespół obrywający (5).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1 albo 12, znamienne tym, że obrotowy zespół obrywający (3, 5) zawiera podzespół hamujący.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że podzespół hamujący jest przymocowany do obrotowego zespołu obrywającego (3, 5).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że podzespół hamujący jest umieszczony obrotowo wokół osi obrotu, równoległej do osi obrotu zespołu obrywającego (3, 5).
    * * *
PL97333924A 1996-12-17 1997-12-12 Urządzenie do młócenia tytoniu PL184395B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP96309198A EP0848914A1 (en) 1996-12-17 1996-12-17 Apparatus and process for threshing tobacco
PCT/GB1997/003432 WO1998026677A1 (en) 1996-12-17 1997-12-12 Apparatus and process for threshing tobacco

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333924A1 PL333924A1 (en) 2000-01-31
PL184395B1 true PL184395B1 (pl) 2002-10-31

Family

ID=8225195

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333924A PL184395B1 (pl) 1996-12-17 1997-12-12 Urządzenie do młócenia tytoniu

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6481441B1 (pl)
EP (2) EP0848914A1 (pl)
JP (1) JP2001506853A (pl)
KR (1) KR20000069512A (pl)
AP (1) AP9901570A0 (pl)
AR (1) AR013885A1 (pl)
AT (1) ATE217762T1 (pl)
AU (1) AU718783B2 (pl)
BG (1) BG103492A (pl)
BR (1) BR9713958A (pl)
CA (1) CA2275628A1 (pl)
CO (1) CO4750780A1 (pl)
DE (1) DE69712796T2 (pl)
EA (1) EA000866B1 (pl)
ES (1) ES2175493T3 (pl)
ID (1) ID22423A (pl)
PL (1) PL184395B1 (pl)
TR (1) TR199901757T2 (pl)
TW (1) TW365520B (pl)
WO (1) WO1998026677A1 (pl)
ZA (1) ZA9711088B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU5047499A (en) * 1998-06-15 2000-01-05 Imperial Tobacco Limited Apparatus and process for reducing the size of leaf material
AR027300A1 (es) * 2000-01-28 2003-03-19 Imp Tobacco Ltd Aparato y proceso para trillar tabaco
GB0013326D0 (en) 2000-06-02 2000-07-26 Imp Tobacco Co Ltd Apparatus and process for threshing tobacco
US6950499B2 (en) 2002-10-23 2005-09-27 Sbc Properties, L.P. Method of providing 911 service to a private branch exchange
NL1022300C2 (nl) * 2003-01-03 2004-07-07 Ploeger Agro B V Dorsinrichting voor peulvruchten.
CZ294208B6 (cs) * 2003-03-05 2004-10-13 Rieteráczáa@S Zařízení k drcení výrobků a@nebo polotovarů z plastuŹ zejména za účelem jejich recyklace
CN102370241A (zh) * 2011-11-22 2012-03-14 云南烟叶复烤有限责任公司 一种打叶机弧形打刀
CN103148811B (zh) * 2013-03-05 2015-04-15 南京文采科技有限责任公司 基于高速气流离散的叶中含梗及打叶参数检测剔除方法
CN103126055B (zh) * 2013-03-06 2014-12-24 湖北中烟工业有限责任公司 一种多级滚筒式筛分打叶机
CN103263075B (zh) * 2013-06-11 2015-08-12 红塔烟草(集团)有限责任公司 高效节能打叶风分新工艺及设备
AU2015327893A1 (en) 2014-10-02 2017-05-18 Best Rider Global Limited Disposable tank electronic cigarette, method of manufacture and method of use
US10624384B2 (en) 2015-05-12 2020-04-21 Altria Client Services Llc Cured leaf separator
CN111345493B (zh) * 2020-03-05 2023-04-25 云南中烟工业有限责任公司 一种差速式打辊装置及其使用方法
WO2021205528A1 (ja) * 2020-04-07 2021-10-14 日本たばこ産業株式会社 たばこ製品解体装置、たばこ製品解体システム、及び、たばこ製品解体方法
CN113281114B (zh) * 2021-04-09 2023-09-15 河南中烟工业有限责任公司 一种异形烟叶智能剪切系统

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US209801A (en) 1878-11-12 Improvement in tobacco-granulating machines
US3126014A (en) 1964-03-24 Tobacco threshing machine
GB301239A (en) 1928-01-27 1928-11-29 Morris Godfrey Philip Phillips An improved machine for stripping tobacco leaves, or removing "flags" and other adhering leaf from the stalks of tobacco leaves
US2152791A (en) 1935-10-25 1939-04-04 Formator Ab Device for disintegrating tobacco leaves
US2150493A (en) 1935-10-25 1939-03-14 Formator Ab Device for disintegrating tobacco leaves
US2760492A (en) 1953-05-14 1956-08-28 Cardwell Machine Company Inc Stationary tooth mounting for a rotary type thresher
US2789564A (en) * 1955-01-27 1957-04-23 Brown & Williamson Tobacco Tobacco leaf deveining machine
US2962029A (en) * 1958-09-29 1960-11-29 James F Mccashen Method of stripping leaves from tobacco stalks
US3141485A (en) 1962-12-04 1964-07-21 Cardwell Machine Company Tobacco shredder
GB1003506A (en) 1963-05-16 1965-09-02 Arenco Ab Improvements in or relating to machines for threshing tobacco and separating the threshed tobacco
GB1077410A (en) 1964-12-24 1967-07-26 Kurt Koerber Apparatus for stripping and separating tobacco or other foliate materials
US3706314A (en) 1970-07-02 1972-12-19 Superior Tobacco Machinery & S Tobacco threshing apparatus and method
US3709231A (en) 1971-05-10 1973-01-09 Fmc Corp Multi-beater thresher
US3696817A (en) 1971-06-04 1972-10-10 Cardwell Mach Co Tobacco threshing machine
JPS6024174A (ja) * 1983-07-21 1985-02-06 日本たばこ産業株式会社 たばこの原料処理装置
JPS63219366A (ja) 1987-03-09 1988-09-13 日本たばこ産業株式会社 スリツト部品の間隙調整装置及びこの間隙調整装置を組込んだ除骨機

Also Published As

Publication number Publication date
AR013885A1 (es) 2001-01-31
US6481441B1 (en) 2002-11-19
BG103492A (en) 2000-02-29
EP1006818B1 (en) 2002-05-22
CA2275628A1 (en) 1998-06-25
EP0848914A1 (en) 1998-06-24
AP9901570A0 (en) 1999-06-30
ES2175493T3 (es) 2002-11-16
KR20000069512A (ko) 2000-11-25
PL333924A1 (en) 2000-01-31
TW365520B (en) 1999-08-01
DE69712796T2 (de) 2002-10-10
CO4750780A1 (es) 1999-03-31
ID22423A (id) 1999-10-14
AU7734598A (en) 1998-07-15
ATE217762T1 (de) 2002-06-15
EA199900563A1 (ru) 1999-12-29
TR199901757T2 (xx) 1999-09-21
JP2001506853A (ja) 2001-05-29
BR9713958A (pt) 2000-03-21
AU718783B2 (en) 2000-04-20
EP1006818A1 (en) 2000-06-14
EA000866B1 (ru) 2000-06-26
DE69712796D1 (de) 2002-06-27
ZA9711088B (en) 1999-02-08
WO1998026677A1 (en) 1998-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2022204619B2 (en) System and method for destroying seeds in crop residue prior to discharge from agricultural harvester
US4646757A (en) Harvester-thresher
PL184395B1 (pl) Urządzenie do młócenia tytoniu
US3794047A (en) Crop feeding means for an axial flow combine having side by side threshing units
AU733871B2 (en) Method and apparatus for processing tobacco
US4696151A (en) Separator system for peanut combine
US3376873A (en) Threshing mechanism
US6019105A (en) Tobacco processing method and apparatus
US2808056A (en) Rotary convex huller for easily damaged crops
MXPA99005549A (en) Apparatus and process for threshing tobacco
US2145330A (en) Threshing apparatus
CN1240335A (zh) 烟叶打叶设备及工艺
WO1999065320A1 (en) Apparatus and process for reducing the size of leaf material
US2742045A (en) Combined harvesting and threshing machine
US724793A (en) Pea-threshing machine.
MXPA99005546A (en) Method and apparatus for processing tobacco
JPS59216513A (ja) 収穫機
JPS59216512A (ja) 収穫機
BE499368A (pl)