PL184309B1 - Urządzenie do ochrony papierów wartościowych - Google Patents

Urządzenie do ochrony papierów wartościowych

Info

Publication number
PL184309B1
PL184309B1 PL97331826A PL33182697A PL184309B1 PL 184309 B1 PL184309 B1 PL 184309B1 PL 97331826 A PL97331826 A PL 97331826A PL 33182697 A PL33182697 A PL 33182697A PL 184309 B1 PL184309 B1 PL 184309B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
compartment
plate
capsules
tray
documents
Prior art date
Application number
PL97331826A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331826A1 (en
Inventor
Guy Appeltans
Luc Mellebeek
Original Assignee
Fn Herstal Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fn Herstal Sa filed Critical Fn Herstal Sa
Publication of PL331826A1 publication Critical patent/PL331826A1/xx
Publication of PL184309B1 publication Critical patent/PL184309B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05GSAFES OR STRONG-ROOMS FOR VALUABLES; BANK PROTECTION DEVICES; SAFETY TRANSACTION PARTITIONS
    • E05G1/00Safes or strong-rooms for valuables
    • E05G1/14Safes or strong-rooms for valuables with means for masking or destroying the valuables, e.g. in case of theft

Landscapes

  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Financial Or Insurance-Related Operations Such As Payment And Settlement (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Inspection Of Paper Currency And Valuable Securities (AREA)
  • Credit Cards Or The Like (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)
  • Discharge Heating (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Cold Cathode And The Manufacture (AREA)
  • Protection Of Static Devices (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Facsimile Transmission Control (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)

Abstract

1 . Urzadzenie do ochrony papierów wartosciowych, które stanowi zamykany pojemnik, podzielony na co najmniej dwie przegródki, przy czym pierwsza przegródka przeznaczona jest do przechowywania chronionych dokumentów, zas w drugiej przegródce znajduja sie srodki pirotech- niczne, niszczace chronione dokumenty w przypadku niepozadanej manipulacji przy urzadzeniu, znamienne tym, ze srodki pirotechniczne znajdujace sie w drugiej przegródce (9) sa kapsulami (14) zawiera- jacymi mieszanke pirotechniczna, przy czym druga przegródka (9) jest oddzielona od pierwszej przegródki (7) na dokumenty (8) scianka lub plytka (12) z otworami (13), a kazda z kapsul (14) jest umieszczona na- przeciwko co najmniej jednego z tych otworów (13). F ig.2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do ochrony papierów wartościowych takich, jak udziały, obligacje, banknoty i temu podobne.
Prezentowany wynalazek w szczególności dotyczy urządzenia przenośnego, lub montowanego na stałe w budynkach prywatnych i publicznych, w bankach, środkach transportu i podobnych.
Znane są już urządzenia, które, w przypadku niewłaściwego posługiwania się nimi, na przykład w wypadku włamania, lub otwierania w sposób niedozwolony, zawartość ich wystawiana jest na działanie tuszu, dymu lub innego materiału mającego uszkodzić lub zniszczyć owe papiery wartościowe.
Stwierdzono jednak, że dokumenty chronione w owych znanych urządzeniach nie ulegają całkowitemu uszkodzeniu lub zniszczeniu po tym jak ktoś usiłuje otworzyć urządzenie w niedozwolony sposób, albo po tym jak ktoś wprowadza niewłaściwy kod w wypadku zamków szyfrowych lub podobnych.
Stwierdzono ponadto, że w takich przypadkach stosunkowo duża liczba papierów wartościowych pozostaje nie zniszczona, przez co nadal warto jest próbować przełamać ochronę tych urządzeń.
Inny typ urządzeń służących do ochrony papierów wartościowych jest znany z dokumentu US-A-4.236.463. To znane urządzenie składa się z kasetki podzielonej na przynajmniej dwie przegródki, przy czym w pierwszej przegródce można przechowywać dokumenty mające podlegać ochronie, podczas gdy druga przegródka jest całkowicie wypełniona niewybuchowym ładunkiem termicznym zamykającym pierwszą przegródkę, który, w wypadku kiedy ktoś obchodzi się z urządzeniem w niewłaściwy sposób, w wyniku reakcji chemicznej rozgrzewa się do temperatury 1.649°C, w wyniku czego dokumenty znajdujące się w pierwszej przegródce ulegają zwęgleniu.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do ochrony papierów wartościowych, które stanowi zamykany pojemnik podzielony co najmniej na dwie przegródki, przy czym pierwsza przegródka przeznaczona jest do przechowywania chronionych dokumentów, zaś w drugiej przegródce znajdują się środki pirotechniczne niszczące chroniące dokumenty w przypadku niepożądanej manipulacji przy urządzeniu, charakteryzujące się tym, że środki pirotechniczne znajdujące się w drugiej przegródce są kapsułami zawierającymi mieszankę pirotechniczną, przy czym druga przegródka jest oddzielona od pierwszej przegródki na dokumenty ścianką lub płytką z otworami, a każda z kapsuł jest umieszczona naprzeciwko co najmniej jednego niewielkiego otworu w płytce. Metalowa płytka ma kształt tacki, w której znajduje się przegródka na chronione dokumenty i zaopatrzona jest w wylot w bocznej ściance, przy czym tacka przykryta jest klapą przymocowaną do podstawy otaczającej tackę, a między tacką, a podstawą znajduje się przegródka na kapsuły.
184 309
Ponadto urządzenie posiada trzecią przegródkę, w której znajduje się co najmniej jeden labirynt podłączony do boku na pliki dokumentów skierowany w stronę kapsuł z jednej strony i połączony z otoczeniem z drugiej.
Trzecia przegródka jest oddzielona od pierwszej przegródki metalową płytką z otworem w miejscu gdzie wkładany jest każdy z plików dokumentów.
Otwory w jednej płytce są umieszczone współosiowo do otworów w drugiej płytce. Na każdy plik dokumentów przypada jeden labirynt. Przegródka, w której znajduje się co najmniej jeden labirynt, składa się z obrotowej przesłony, której każda dwuścienna listwa ma otwór z jednej strony i jest podzielona na pół wzdłuż dłuższej osi przegrodą, która jest przymocowana do odległego końca przegrody, tam gdzie umieszczone są otwory, a która na przeciwnym końcu pozostawia prześwit z jednej na drugą stronę przegrody.
Obrotowa przesłona jest zamocowana w pobliżu klapy w tacce utworzonej przez płytkę, i która kiedy jest zamknięta, uszczelnia pierwszą przegródkę poza tacką.
Kapsuły stanowią metalowe pojemniki wypełnione mieszanką pirotechniczną, które z jednego końca są oddzielone małą płytką z materiału niepalnego, a z drugiego połączone z mechanizmem zapłonowym.
Przynajmniej część kapsuł wyposażona jest w urządzenie opóźniające, znajdujące się między mechanizmem zapłonowym a mieszanką pirotechniczną.
Mieszanka pirotechniczna składa się z ładunku zapłonowego i jednego lub kilku ładunków palnych.
Ładunek zapłonowy zawiera 20-30% magnezu i/lub glinu jako materiału palnego, 60-80% czynnika zapłonowego złożonego z jednej lub kilku substancji z grupy, do której zalicza się nadtlenek baru, azotan baru, nadtlenek strontu i azotan strontu, 5-10% materiału wiążącego składającego się z syntetycznej żywicy fenolowej, żywicy szelakowej lub gumy arabskiej, oraz 1-3% smaru, który stanowi grafit i/lub stearynian cynku i że destrukcyjny ładunek palny, zawiera 15-35% materiału palnego czyli magnezu i/lub glinu i/lub Mg/Al 50/50 do 80% czynnika zapłonowego złożonego z jednej lub kilku substancji z grupy, do której zalicza się azotan baru, nadchloran potasu i tlenek żelaza, 5-10% materiału wiążącego składającego się z syntetycznej żywicy fenolowej, żywicy szelakowej lub gumy arabskiej oraz 1-3% smaru, który stanowi grafit i/lub stearynian cynku.
Każda kapsuła jest podłączona elektrycznie do elektronicznego systemu zabezpieczającego. System zabezpieczający zawiera wyłącznik rewersyjny połączony z ruchomą częścią urządzenia.
Celem prezentowanego wynalazku jest urządzenie do ochrony papierów wartościowych, w szczególności urządzenie czyniące owe walory kompletnie bezwartościowymi, kiedy ktoś obchodzi się z urządzeniem w niewłaściwy sposób, albo kiedy dostanie się w ręce osoby nie znającej kodu, ale w taki sposób, żeby dane znajdujące się w chronionych dokumentach, takie jak ich numery identyfikacyjne lub podobne pozostały nietknięte.
W tym celu zgodnie z prezentowanym wynalazkiem środki pirotechniczne, które są umieszczane w drugiej przegródce mają formę kapsuł, z których każda zawiera mieszankę pirotechniczną, która, w przypadku niewłaściwego posługiwania się urządzeniem jak to opisano powyżej, zapala się dając płomień przenikający na wylot dokumenty zamknięte w pierwszej przegródce.
W wypadku więc niepożądanej manipulacji przy urządzeniu, papiery wartościowe nie ulegają zwęgleniu jak w wypadku znanego, wyżej wspomnianego urządzenia, ale są na wylot przepalone przez płomień.
Zgodnie z preferowanym wykonaniem urządzenie skonstruowane zgodnie z prezentowanym wynalazkiem jest wyposażone w co najmniej jeden labirynt, przez który mogą wydostawać się gazy powstające podczas procesu, dzięki czemu ani płomień, ani gorące gazy pod wysokim ciśnieniem nie mogą się w żaden sposób wydostać z urządzenia, którego system zabezpieczający został uaktywniony.
W podobny sposób zainstalować można urządzenie opóźniające działanie środka niszczącego papiery wartościowe, dzięki czemu są one niszczone w krótkich odstępach czasu,
184 309 a proces niszczenia nie ma zbyt gwałtownego przebiegu w danym momencie, przez co z urządzenia nie mogą się wydostać ani płomienie, ani gazy pod wysokim ciśnieniem.
Przedmiot wynalazku zostanie objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny urządzenia skonstruowanego zgodnie z założeniami niniejszego wynalazku i mającego kształt przenośnej walizeczki, fig. 2 - przekrój wzdłuż osi
II - II z fig. 1 w powiększeniu, fig. 3, 4, 5 i 6 przedstawiają przekroje wzdłuż odpowiednio osi
III - III, IV - IV, V - V i VI - VI z fig. 2, fig. 7 przedstawia schemat elektryczny urządzenia zapłonowego skonstruowanego zgodnie z wynalazkiem, fig. 8 pokazuje taki sam schemat jak w fig. 7, ale w innym wykonaniu, fig. 9 prezentuje przekrój kapsuły zapalającej jaka używana jest w urządzeniu skonstruowanym zgodnie z wynalazkiem, fig. 10 ukazuje tabelę możliwych do zastosowania mieszanek pirotechnicznych, fig. 11 zaś widok z przodu urządzenia skonstruowanego zgodnie z wynalazkiem, ale innego jego wykonania, a mianowicie mającego formę kasetki zabezpieczającej, fig. 12 pokazuje przekrój wzdłuż osi XII - XII wykonania pokazanego w fig. 11, fig. 13 i 14 prezentują przekroje wzdłuż osi XIII - XIII i XIV - XIV z fig. 12, natomiast fig. 15 demonstruje w powiększonej skali część oznaczoną jako F15 w fig. 13, przy czym owe przykładowe wykonania nie mają charakteru ograniczającego.
Mimo że w opisach zamieszczonych poniżej przez urządzenie rozumie się walizeczkę lub kasetkę zabezpieczającą, jest jasnym, że prezentowany wynalazek może odnosić się także do zainstalowanych na stałe bądź przenośnych urządzeń takich na przykład jak sejfy i temu podobne.
Na fig. 1 do 6 prezentowana jest przenośna walizeczka, składająca się w zasadzie z obudowy 2 i pokrywy 3, która jest przytwierdzona do obudowy 2 przy pomocy odpowiednich zawiasów i zamków 4- ii, które nie są tu przedstawione, przy czym obudowa wyposażona jest w uchwyt 6.
Ta przenośna walizeczka 1 może być wykonana z zupełnie dowolnego materiału.
Ogólnie rzecz biorąc wnętrze przenośnej walizeczki 1 jest podzielone na trzy oddzielne przegródki, a mianowicie przegródkę 7, w której przechowywane są papiery wartościowe 8, takie na przykład jak banknoty, przegródkę 9, w której zainstalowane jest urządzenie zapalające i ogniowy mechanizm niszczący 10 i przegródkę 11, w której zamontowany jest jeden lub kilka labiryntów, w których przed opuszczeniem urządzenia neutralizowane są płomienie i gazy uwalniane podczas zapłonu i niszczenia ogniem zainicjowanym przez zapalnik i ogniowy mechanizm niszczący 10.
Wspomniane wyżej przegródki 7 i 9 są oddzielone od siebie metalową płytką 12, wykonaną na przykład z aluminium, w której jest zrobiony niewielki otwór 13 w miejscu nad którym umieszczony jest plik papierów wartościowych, na przykład banknotów, podczas gdy po drugiej stronie owego niewielkiego otworu 13, w przegródce 9 umieszczana jest kapsuła 14 wypełniona mieszanką pirotechniczną.
Wszystkie kapsuły 14 są podłączone elektrycznie do elektronicznego systemu zabezpieczającego, który, jak to przedstawiono w fig. 7, może być zbudowany na przykład w następujący sposób.
Każda z kapsuł 14 jest podłączona do masy, którą w tym wypadku jest płytka 12, i do elektronicznego mechanizmu wyłączającego 15, który jest z kolei podłączony do obwodu elektrycznego z baterią 16 umieszczoną między mechanizmem wyłączającym 15 a płytką 12. We wzmiankowanym obwodzie umieszczony jest także wyłącznik rewersyjny 17, co umożliwia dołączenie, urządzenia zabezpieczającego do napięcia.
Przegródka 11 przenośnej walizeczki 1 jest w tym wypadku ograniczona płytką 18 oddzielającą przegródkę 11 i przegródkę 7, wykonaną z metalu, na przykład aluminium, przy czym w owej płytce 18 zrobione są stosunkowo duże otwory 19, po przeciwnej stronie których znajdują się pliki dokumentów 8, w tym szczególnym przypadku współosiowo do otworów 13 w płytce 12. Ponadto przegródka 11 jest podzielona na jeden lub kilka labiryntów 20, w tym wypadku jeden labirynt 20 przypada na jedną kapsułę 14, przy czym te labirynty 20 mają wyprowadzenie do atmosfery poprzez wylot 21 umieszczony w tym celu w zewnętrznej ścianie przegródki 11 i łączących się tutaj ściankach obudowy 2 i pokrywy 3.
184 309
Figura 8 demonstruje wariant obwodu widocznego w fig. 7, przy czym w tym wypadku pewne kapsuły 14 są wyposażone w to co określane jest jako urządzenie opóźniające 22, które tworzy barierę między mechanizmem zapłonowym 23 i mieszanką pirotechniczną kapsuły 14, a to w celu uzyskania opóźnionego zapłonu mieszanki pirotechnicznej. Te urządzenia opóźniające mogą być identyczne, albo mogą być podzielone na grupy, albo każde z nich może się różnić od pozostałych tak, żeby dochodziło do zapłonu w różnych momentach.
Możliwe są oczywiście także inne konstrukcje elektronicznych systemów zabezpieczających.
I tak fig. 9 prezentuje kapsułę 14 wykonaną ze stali, przy czym owa kapsuła 14 jest połączona z mechanizmem opóźniającym 22 za pośrednictwem wylotu 24 i odpowiednio z mechanizmem zapłonowym 23, przy czym mieszanka pirotechniczna umieszczona w kapsule 14 składa się z tak zwanych ładunków pirotechnicznych - w tym wypadku z ładunku zapłonowego 25 i trzech ładunków palnych 26, 27 i 28, które powinny mieć właściwy skład, przy czym całość jest zamknięta małą płytką 29 wykonaną z materiału niepalnego.
Mieszanka pirotechniczna może mieć zupełnie dowolny skład więc jedynie dla przykładu w fig. 10 zestawione zostały materiały mogące być użyte w różnych kompozycjach do stworzenia ładunku zapłonowego 25 i ładunków palnych 26, 27 i 28.
Ładunek zapłonowy może się składać z nadtlenku magnezu, nadtlenku strontu oraz materiałów wiążących, podczas gdy mieszanka pirotechniczna może się składać z tlenków żelaza, magnezu, glinu, azotanu baru, grafitu i syntetycznej żywicy fenolowej.
Używanie i działanie urządzenia skonstruowanego według wynalazku jest bardzo proste i przebiega jak to zostanie opisane poniżej.
Kiedy pewna ilość papierów wartościowych 8, na przykład banknotów, jest wkładana do przenośnej walizeczki 1 skonstruowanej według wynalazku, na przykład w celu ich przewiezienia, te dokumenty są umieszczane dokładnie nad otworem 13 w płycie 12, w przegródce 7, której wymiary powinny korespondować z wymiarami dokumentów.
Wtedy urządzenie 1 jest zamykane, dzięki czemu dokumenty 8 są doskonale chronione, przy czym podczas zamykania walizeczki w odpowiedni sposób wyłączany jest wyłącznik rewersyjny 17.
Wyłącznik rewersyjny 17 może być umieszczony w zupełnie dowolnym miejscu, na przykład między obudową walizeczki 2, a pokrywą 3, w każdym z zamków 4 - 5, w połączeniu z zamkiem szyfrowym lub klawiaturą do wprowadzenia kodu, albo klawiaturą, przez którą należy' wprowadzić kod w regularnych odstępach czasu w celu wyłączenia wyłącznika rewersyjnego 17.
Wyłącznik rewersyjny 17 lub elektroniczny system zabezpieczający mogą być zdalnie sterowane, w którym to przypadku wyłączanie systemu zabezpieczającego nie musi się zbiegać z faktem zamknięcia przenośnej walizeczki 1. Przy próbie włamania do przenośnej walizeczki 1 tego typu, albo przez odginanie pokrywy 3, albo przez wyłamanie zamków 4 lub 5, albo w wypadku klawiatury przez jej zniszczenie, albo przez wprowadzenie niewłaściwego kodu, wyłącznik rewersyjny 17 zostanie włączony we właściwy sposób i za pośrednictwem elektronicznego mechanizmu wyłączającego 15 prześle informację do kapsuł 14 rozkazując mechanizmowi zapłonowemu 23 zapalenie ładunku zapłonowego 25 w czego konsekwencji uruchomione zostaną ładunki palne 26, 27 i 28 i ich płomień przechodzący przez otwory 13 w płytce 12 przepali na wylot pliki dokumentów 8, przy czym płomień i powstające gazy zostaną poprowadzone poprzez labirynt 20, gdzie zostaną one stłumione przed opuszczeniem przenośnej walizeczki 1, tak że ani płomienie, ani gazy pod ciśnieniem nie będą w żaden sposób mogły opuścić przenośnej walizeczki.
W ten sposób zachodzące przepalanie dokumentów może powodować powstanie w pliku dokumentów 8, stożkowych, spłaszczonych, wypalonych otworów mających średnicę 3-4 cm u podstawy i około 1 cm u szczytu oraz wysokość przynajmniej 5 cm.
W ten sposób dokumenty stają się bezwartościowe, ale zostają zachowane, dzięki czemu można je poddać badaniu w taki, czy inny sposób.
Figura 8 demonstruje inny schemat połączeń, w którym w niektórych kapsułach 14 zastosowane jest urządzenie opóźniające 22, przez co jak w przykładzie prezentowanym w fig. 8
184 309 trzy kapsuły 14 zostaną zapalone jednocześnie, powodując zapłon drugiej serii trzech kapsuł 14 z opóźnieniem rzędu kilku sekund, a w końcu powodując zapłon trzeciej serii kapsuł 14 w kilka sekund po drugiej, dzięki czemu siła zapłonu jest rozłożona w czasie.
Figury 11 do 15 pokazują inny wariant wykonania w którym urządzeniu nadano kształt kasetki zabezpieczającej 30.
Jej konstrukcja jest analogiczna do konstrukcji przenośnej walizeczki 1, ale pokrywa 3 została zastąpiona klapą 31 w wąskim boku kasetki zabezpieczającej 30, podczas gdy przegródce 11, w której znajduje się jeden lub kilka labiryntów 20, nadano kształt obrotowej przesłony 32.
Figury 11 do 15 pokazują identyczne, lub analogiczne elementy i przegródki mające te same oznaczenia cyfrowe jakie nadane im zostały na fig. 1 do 6.
W tym wykonaniu płytka 12 ma kształt tacki, przez co przegródka 9, w której instalowany jest mechanizm zapłonowy i niszczący 10 ze wszystkich stron otacza przegródkę 7 za wyjątkiem jedynie strony przedniej, w której zainstalowana jest klapa 31.
Klapa 31 ryglowana jest za pomocą zanika 5 na klucz elektroniczny.
Przegroda 11, w której znajduje się jeden lub kilka labiryntów 20, nie znajduje się bezpośrednio za klapą 31, ale jest umieszczana w pewnej od niej odległości w obrotowej przesłonie 32, która może przesuwać się po prowadnicach 33 w przegródce 9.
Listwy przesłony obrotowej 32 są dwuścienne i wykonane z metalu i każda z nich ma otwór 34 w pobliżu jednego brzegu. Wspomniane listwy są podzielone na pół wzdłuż ich długości przegrodą 35, która jednym końcem jest przymocowana do podstawy owej płyty, w miejscu w pobliżu którego wykonane są otwory 34, podczas gdy jej drugi koniec pozostaje w niewielkim oddaleniu od drugiej podstawy listwy.
W ten sposób w każdej listwie powstaje labirynt 20, poprzez który gazy spalinowe opuszczające urządzenie otworem 34 muszą pokonać długą, drogę do otworu 34 znajdującego się w zewnętrznej części listwy w przestrzeni pomiędzy płytą obrotową 32, a klapą 31. Z tego miejsca gazy mogą ulecieć do atmosfery poprzez prześwit w klapie 31.
Kolejne listwy obrotowej przesłony 32 są tak ułożone, że otwory są umieszczane naprzemiennie na przeciwległych końcach obrotowej przesłony 32.
Przez zamknięcie klapy 31, albo po tym jak zostanie ona zamknięta zdalnie, wyłącza się wyłącznik rewersyjny 17, albo w jeden lub drugi sposób uaktywniany jest system zabezpieczający.
W wypadku zagrożenia kasetka zabezpieczająca 30 działa w taki sam sposób jaki opisano w odniesieniu do przenośnej walizeczki 1.
Dzięki wyżej opisanej konstrukcji przesłony obrotowej 32 ani płomienie, ani gazy pod ciśnieniem nie mogą się wydostać z kasetki zabezpieczającej 30.
184 309
184 309
184 309
ο
184 309
184 309
184 309
X 19 2°S ® F 74 8 79 20 .11 ' X,—-\—L—CTSD
Ί2Γ jr
7<2> 74- /5 70 2 7x7 73 72
74
7θ:
75'
74--y\ r~74a
XX x
74773 rpT/3 T&-74 .J
7/-73 ^7 4 /ig
('. 5
4' u
lJ3 ?+ za ±73
X
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do ochrony papierów wartościowych, które stanowi zamykany pojemnik, podzielony na co najmniej dwie przegródki, przy czym pierwsza przegródka przeznaczona jest do przechowywania chronionych dokumentów, zaś w drugiej przegródce znajdują się środki pirotechniczne, niszczące chronione dokumenty w przypadku niepożądanej manipulacji przy urządzeniu, znamienne tym, że środki pirotechniczne znajdujące się w drugiej przegródce (9) są kapsułami (14) zawierającymi mieszankę pirotechniczną, przy czym druga przegródka (9) jest oddzielona od pierwszej przegródki (7) na dokumenty (8) ścianką lub płytką (12) z otworami (13), a każda z kapsuł (14) jest umieszczona naprzeciwko co najmniej jednego z tych otworów (13).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ścianką jest metalowa płytka (12) i każda kapsuła (14) jest umieszczona naprzeciwko jednego niewielkiego otworu (13) w płytce (12).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że metalowa płytka (12) ma kształt tacki, w której znajduje się przegródka (7) na chronione dokumenty (8), i zaopatrzona jest w wylot w bocznej ściance, przy czym tacka przykryta jest klapą (31), przymocowaną do podstawy (2) otaczającej tackę, zaś między tacką, a podstawą (2) znajduje się przegródka (9) na kapsuły (14).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że posiada trzecią przegródkę (11), w której znajduje się co najmniej jeden labirynt (20), podłączony do boku na pliki dokumentów (8) skierowany w stronę kapsuł (14) z jednej strony i jest połączony z otaczającym powietrzem z drugiej strony.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że trzecia przegródka (11) jest oddzielona od pierwszej przegródki (7) metalową płytką (18), z otworem (19) w miejscu, gdzie wkładany jest każdy z plików dokumentów (8).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 2 albo 5, znamienne tym, że otwory (19) w płytce (18) są umieszczone współosiowo do otworów (13) w płytce (12).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że na każdy plik dokumentów (8) przypada jeden labirynt (20).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że przegródka (11), w której znajduje się co najmniej jeden labirynt (20), składa się z obrotowej przesłony (32), której każda dwuścienna listwa ma otwór (34) z jednej strony i jest podzielona na pół wzdłuż dłuższej osi przegrodą (35), która jest przymocowana do odległego końca przegrody (35) tam, gdzie umieszczone są otwory (34), a która na drugim końcu pozostawia prześwit z jednej na drugą stronę owej przegrody (35).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 3 albo 8, znamienne tym, że obrotowa przesłona (32) jest zamocowana w pobliżu klapy (31) w tacce utworzonej przez płytkę (12), i która, kiedy jest zamknięta, uszczelnia pierwszą przegródkę (7) poza tacką.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że kapsuły (14) stanowią metalowe pojemniki wypełnione mieszanką pirotechniczną, które z jednego końca są oddzielone małą płytką (29), z materiału niepalnego, a z drugiego podłączone z mechanizmem zapłonowym (23).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że przynajmniej część kapsuł (14) wyposażona jest w urządzenie opóźniające (22), znajdujące się między mechanizmem zapłonowym (23), a mieszanką pirotechniczną (25 do 28).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1 albo 11, znamienne tym, że mieszanka pirotechniczna składa się z ładunku zapłonowego (25) i jednego lub kilku ładunków palnych (26, 27, 28).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że ładunek zapłonowy (25) zawiera 20-30% magnezu i/lub glinu jako materiału palnego, 60-80% czynnika zapłonowego złożonego z jednej lub kilku substancji z grupy, do której zalicza się nadtlenek baru, azotan baru,
    184 309 nadtlenek strontu i azotan strontu, 5-10% materiału wiążącego składającego się z syntetycznej żywicy fenolowej, żywicy szelakowej lub gumy arabskiej oraz 1-3% smaru, który stanowi grafit i/lub stearynian cynku i tym, że destrukcyjny ładunek palny (26, 27, 28) zawiera 15-35% materiału palnego czyli magnezu i/lub glinu i/lub Mg/Al 50/50, 50 do 80% czynnika zapłonowego złożonego z jednej lub kilku substancji z grupy, do której zalicza się azotan baru, nadchloran potasu i tlenek żelaza, 5-10% materiału wiążącego składającego się z syntetycznej żywicy fenolowej, żywicy szelakowej lub gumy arabskiej oraz 1-3% smaru, który stanowi grafit i/lub stearynian cynku.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 11, znamienne tym, że każda kapsuła (14) jest podłączona elektrycznie do elektronicznego systemu zabezpieczającego.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że system zabezpieczający zawiera wyłącznik rewersyjny (17), połączony z ruchomą częścią urządzenia.
PL97331826A 1996-09-02 1997-08-26 Urządzenie do ochrony papierów wartościowych PL184309B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9600737A BE1010596A3 (fr) 1996-09-02 1996-09-02 Dispositif pour la protection de documents de valeur.
PCT/BE1997/000095 WO1998010163A1 (fr) 1996-09-02 1997-08-26 Dispositif pour la protection de documents de valeur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331826A1 PL331826A1 (en) 1999-08-02
PL184309B1 true PL184309B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=3889941

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97331826A PL184309B1 (pl) 1996-09-02 1997-08-26 Urządzenie do ochrony papierów wartościowych

Country Status (21)

Country Link
US (2) US6178897B1 (pl)
EP (1) EP0925418B1 (pl)
JP (1) JP2000517390A (pl)
AT (1) ATE197979T1 (pl)
AU (1) AU720043B2 (pl)
BE (1) BE1010596A3 (pl)
CA (1) CA2264676C (pl)
CZ (1) CZ296827B6 (pl)
DE (1) DE69703662T2 (pl)
DK (1) DK0925418T3 (pl)
ES (1) ES2154469T3 (pl)
GR (1) GR3035466T3 (pl)
HK (1) HK1022182A1 (pl)
HU (1) HU222680B1 (pl)
MA (1) MA24310A1 (pl)
NO (1) NO312850B1 (pl)
PL (1) PL184309B1 (pl)
PT (1) PT925418E (pl)
SK (1) SK284867B6 (pl)
TR (1) TR199900457T2 (pl)
WO (1) WO1998010163A1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1005597C2 (nl) * 1997-03-21 1998-09-22 Iq Sec N V S A Inrichting voor het beveiligen van waardevolle documenten.
NL1008033C2 (nl) * 1998-01-15 1999-07-16 I Q Sec N V S A Draagbare inrichting voor het beveiligen van waardevolle zaken.
FR2827903B1 (fr) * 2001-07-25 2004-04-23 Alain Richard Dispositif de maculage de haute pression
BR0200292A (pt) * 2002-02-01 2003-10-07 Paulo Coelho Vieira Dispositivo pirotécnico para a destruição de documentos de valor
US7194879B2 (en) * 2003-02-21 2007-03-27 Alpha Security Products, Inc. Security container with linked primary and secondary security features
ITMI20031861A1 (it) * 2003-09-29 2005-03-30 M I B S P A Dispositivo e procedimento per invalidare banconote in una macchina per la custodia di denaro.
US7255240B2 (en) * 2003-10-29 2007-08-14 Scott Mullaly Locking magazine holder
FR2872613B1 (fr) * 2004-06-30 2007-03-30 Axytrans Sa Procede de transport securise de documents ou d'objets de valeurs et caissette utilisable lors de la mise en oeuvre dudit procede
WO2006084853A1 (de) * 2005-02-14 2006-08-17 Peter Villiger Einbau-kit zum ausstatten eines koffers als multifunktionales, tragbares sicherheitssystem und mit einem solchen einbau-kit ausgestattete koffer
JP2006283427A (ja) * 2005-04-01 2006-10-19 Asahi Kasei Chemicals Corp 施錠部材あるいは施錠部周辺に設置する装置
US20070205115A1 (en) * 2006-03-03 2007-09-06 Lee Peter F Container for storing a parameter settings report for an implantable medical device and a method for using the container
DE102010060379A1 (de) * 2010-11-05 2012-05-10 Wincor Nixdorf International Gmbh Geldkassette mit Mitteln zur Detektion von Manipulationsversuchen
BRPI1105321B1 (pt) * 2011-12-19 2020-03-10 Tecnologia Bancária S.A. Dispositivo de segurança intra-cassete de equipamentos bancários
FR3050754B1 (fr) 2016-05-02 2022-01-14 Oberthur Cash Prot Dispositif d'attaque thermique
TWM556771U (zh) * 2017-10-26 2018-03-11 International Currency Tech Corporation 具噴墨保鈔功能之安全錢箱
GB2614040A (en) * 2021-11-10 2023-06-28 Hussain Shahid USB flash drive secure storage, recovery and desctruction case

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1606516A (en) * 1926-11-09 Valise
US1266353A (en) * 1917-06-06 1918-05-14 Clyde A Trantham Film-fire extinguisher.
FR669772A (fr) * 1929-02-18 1929-11-20 Coffret de sécurité pour le transport des valeurs
US2035498A (en) * 1934-12-18 1936-03-31 Navis Means for marking burglarized papers
GB1112934A (en) * 1964-11-06 1968-05-08 Georges Olivier A device for transporting bank notes
GB1138104A (en) * 1967-05-31 1968-12-27 Keith Stanley Warren Improved security container
US3489107A (en) * 1968-12-31 1970-01-13 Us Air Force Mechanical self-destruct explosive device
US3650226A (en) * 1970-11-12 1972-03-21 Mosler Safe Co Document destruct file
US3732830A (en) * 1971-11-26 1973-05-15 Us Army Security method and device
DE2355820A1 (de) * 1973-11-08 1975-05-15 Helmut Dipl Ing Alt Druckgasgeschuetzter behaelter fuer banknoten und wertpapiere
US4236463A (en) * 1979-05-14 1980-12-02 Westcott Randy L Tamper proof case for the protection of sensitive papers
DK147325C (da) * 1982-02-18 1984-12-10 Eddie Lai Stenild Apparat til spredning af farvestof over vaerdipapirer i et lukket rum ved forsoeg paa tyveri
FR2595491B1 (fr) * 1986-03-05 1988-06-17 Boutroy Marc Dispositif de securite pour le transport de documents de valeur
BE1002842A6 (nl) * 1989-02-16 1991-06-25 Bitcom Europ Nv Elektronisch beveiligde houder voor waardepapieren.
EP0527725A1 (en) * 1990-05-11 1993-02-24 Gte Sylvania N.V. Apparatus for destroying the contents of a closed and preferably portable safety container upon any abusive handling thereof

Also Published As

Publication number Publication date
CZ296827B6 (cs) 2006-06-14
AU720043B2 (en) 2000-05-25
CZ69099A3 (cs) 1999-07-14
NO990977L (no) 1999-03-01
MA24310A1 (fr) 1998-04-01
EP0925418B1 (fr) 2000-12-06
JP2000517390A (ja) 2000-12-26
HK1022182A1 (en) 2000-07-28
ES2154469T3 (es) 2001-04-01
NO312850B1 (no) 2002-07-08
WO1998010163A1 (fr) 1998-03-12
DE69703662T2 (de) 2001-06-07
DK0925418T3 (da) 2001-04-02
CA2264676C (fr) 2002-10-15
US6247415B1 (en) 2001-06-19
DE69703662D1 (de) 2001-01-11
CA2264676A1 (fr) 1998-03-12
PL331826A1 (en) 1999-08-02
BE1010596A3 (fr) 1998-11-03
AU4106797A (en) 1998-03-26
HUP9903795A2 (hu) 2000-03-28
TR199900457T2 (xx) 1999-06-21
ATE197979T1 (de) 2000-12-15
US6178897B1 (en) 2001-01-30
SK284867B6 (sk) 2006-01-05
EP0925418A1 (fr) 1999-06-30
NO990977D0 (no) 1999-03-01
GR3035466T3 (en) 2001-05-31
PT925418E (pt) 2001-05-31
SK23699A3 (en) 2000-04-10
US20010000384A1 (en) 2001-04-26
HU222680B1 (hu) 2003-09-29
HUP9903795A3 (en) 2000-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184309B1 (pl) Urządzenie do ochrony papierów wartościowych
US4884507A (en) Security container
US3643609A (en) Security container having destruct means
EP1659360B1 (en) An explosionproof container for the storage and transport of in particular pyrotechnic material
NO142538B (no) Baerbar anordning beregnet for verdisaker
US4875948A (en) Combustible delay barriers
CN102812196A (zh) 防爆保险箱
US3650226A (en) Document destruct file
US4824495A (en) Combustible coatings as protective delay barriers
EP0569025A2 (de) Feuerlösch-Vorrichtung und automatisches Feuerlösch-System
EP0866202A1 (en) Device for securing valuable documents
RU172500U1 (ru) Устройство оперативного уничтожения носителей информации ограниченного доступа
GB2129868A (en) Fire proof letter box
Hici et al. Research on the Environmental Conditions of Storage and Handling of Explosive Materials for Civil Use and of Pyrotechnic Articles with Respect to the Safety and Health of Personal and Human Personnel
KR20200034562A (ko) 방폭판넬
RU2711263C1 (ru) Спецхранилище с возможностью экстренного уничтожения
Morrissey et al. Police Officer Combats the Fifth Columnist, The
US1901959A (en) System for protecting banks, stores, and the like, against robbery, by gas and smoke
DE10040427A1 (de) Sicherheitsschrank zur Lagerung explosionsgefährlicher Stoffe
JPS6339817Y2 (pl)
EP3993121A1 (en) Container for the transport and/or storage of batteries and the use of such a container
Allen et al. Air Enrichment Destruction of Documents
JPH05248797A (ja) 耐爆用重層覆蓋シート体
Sekar et al. Explosion Resistant Buildings for Fireworks and Match Works Industries—Issues and Challenges Ahead
CZ8072U1 (cs) Zařízení pro destrukci cenin v uzavřeném prostoru

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070826