PL184198B1 - Sposób wytwarzania roztworów celulozy oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy - Google Patents
Sposób wytwarzania roztworów celulozy oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozyInfo
- Publication number
- PL184198B1 PL184198B1 PL96315437A PL31543796A PL184198B1 PL 184198 B1 PL184198 B1 PL 184198B1 PL 96315437 A PL96315437 A PL 96315437A PL 31543796 A PL31543796 A PL 31543796A PL 184198 B1 PL184198 B1 PL 184198B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- cellulose
- suspension
- shaft
- tank
- tertiary amine
- Prior art date
Links
Landscapes
- Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
Abstract
1 Sposob wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych
trzeciorzędowych aminotlenkach, z zawiesiny celulozy w roztworze
wodnym trzeciorzędowego aminotlenku, przez doprowadzenie
ciepła przy obniżonym ciśnieniem, znamienny tym, że wstępnie
ogrzaną zawiesinę celulozy poddaje się wpierw rozdrobnieniu w
wyniku ścinającego współdziałania łap mieszających ją mieszadeł,
w podwyższonej temperaturze i pod obniżonym ciśnieniem,
w celu rozwinięcia powierzchni wewnętrznej celulozy, po czym
rozdrobnioną zawiesinę, wypełniająca przestrzeń między powierzchnią
grzeiną a wałem mieszadła, ogrzewa się do temperatury
wyższej od temperatury, w której prowadzono wstępne ogrzewanie
zawiesiny, przy obniżonym ciśnieniu, w wyniku czego
następuje odparowanie wody 1 przejście celulozy z zawiesiny do
roztworu, który wytłacza się w sposób ciągły, w trakcie mieszania,
w podwyższonej temperaturze, do urządzenia formującego
włókno, żyłkę lub taśmę
2 Urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych
trzeciorzędowych aminotlenkach. z zawiesiny celulozy w
roztworze wodnym trzeciorzędowego aminotlenku, który stanowi
usytuowany poziomo zbiornik w przeważającej części o kształcie
cylindrycznym, którego końcowa częśc ma kształt stożka ściętego
przechodzącego następnie w odcinek przewodu rurowego, otoczony
płaszczem grzejnymi wyposażony w krociec do doprowadzania
zawiesiny krociec do odprowadzania roztworu celulozy 1
króciec do odprowadzania pary wodnej oraz wytwarzania podciśnienia
wewnątrz zbiornika, wewnątrz którego jest umieszczony
centrycznie wał mieszadła którego łapy tworzą z osią wału kąt o
regulowanej wielkości znamienny tym że na wale (3), w części
cylindrycznej zbiornika (1) są osadzone tuleje (5,6), do których
są przymocowane łapy (7) mieszadła, do ścianek wewnętrznych
cylindrycznej części zbiornika (1) są przymocowane rozmieszczone
wzdłuż linii śrubowej łapy (9) mieszadła ...
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach.
Z polskiego opisu patentowego nr 163715 jest znany sposób wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach, z zawiesiny celulozy w wodnym roztworze trzeciorzędowego aminotlenku, polegający na tym, że wstępnie ogrzanej zawiesinie celulozy nadaje się postać powłoki lub warstwy o dwóch powierzchniach, z których jedną powierzchnię podgrzewa się przez mechaniczne przemieszczanie jej po powierzchni grzejnej, zaś drugą powierzchnię warstwy lub powłoki poddaje się w tym czasie działaniu obniżonego ciśnienia, przy którym następuje odparowanie wody az do przejścia celulozy z zawiesiny do roztworu. Odparowanie wody przeprowadza się w kierunku przeciwnym do kierunku przemieszczania warstwy lub powłoki zawiesiny. Dający się formować roztwór celulozy odprowadza się w sposób ciągły. Sposób ten realizuje się w urządzeniu, które stanowi usytuowany pionowo, cylindryczny zbiornik, który na dolnym końcu zwęża się w kształcie stożka ściętego z wylotem dla roztworu celulozy, zaopatrzony w płaszcz grzejny. Wewnątrz zbiornika jest umieszczony centrycznie wał mieszadła z łopatami nachylonymi względem osi wału pod kątem o regulowanej wielkości. Na wałku mieszadła, nad łopatami, jest osadzony pierścień dozujący do warstwowego lub powłokowego rozprowadzania zawiesiny na ściance wewnętrznej
184 198 zbiornika. Zbiornik jest nadto zaopatrzony we wlot zawiesiny, oraz w króciec do odprowadzania pary i wytworzenia próżni wewnątrz zbiornika, usytuowany nad pierścieniem dozującym.
Wymieniony sposób oraz urządzenie umożliwiają otrzymanie roztworu o stężeniu celulozy równym co najwyżej 15% wagowych, z zawiesiny celulozy w wodnym roztworze trzeciorzędowego aminotlenku zawierającym co najwyżej 40% wagowych wody. Pierścień dozujący urządzenia oddziela strefę rozpuszczania zawiesiny od strefy, w której zachodzi odparowanie z niej wody, co wpływa hamująco na proces odparowania. Jedynym elementem mieszającym w tym urządzeniu są łopaty mieszadła osadzone na wale, które dość szybko ulegają oblepieniu roztworem celulozy, a to uniemożliwia dalsze mieszanie.
Sposób wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach, z zawiesiny celulozy w wodnym roztworze trzeciorzędowego aminotlenku, według wynalazku polega na tym, że wstępnie ogrzaną zawiesinę celulozy poddaje się wpierw rozdrobnieniu w wyniku ścinającego współdziałania łap mieszających ją mieszadeł, w podwyższonej temperaturze i pod obniżonym ciśnieniem w celu rozwinięcia jej powierzchni, po czym rozdrobnioną zawiesinę wypełniającą przestrzeń między powierzchnią grzejną a wałem mieszadła, ogrzewa się przy pomocy powierzchni grzejnej do temperatury wyższej od temperatury, w której prowadzono wstępne ogrzewanie zawiesiny, przy obniżonym ciśnieniu, w wyniku czego następuje odparowanie wody i przejście celulozy do roztworu, który wytłacza się w sposób ciągły, w trakcie mieszania w podwyższonej temperaturze, do urządzenia formującego włókno, żyłkę lub taśmę.
Urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach, z zawiesiny celulozy w wodnym roztworze trzeciorzędowego aminotlenku, według wynalazku, stanowi usytuowany poziomo zbiornik w przeważającej części o kształcie cylindrycznym, który w końcowej swej części ma kształt stożka ściętego przechodzącego następnie w odcinek przewodu rurowego, otoczony płaszczem grzejnym. Wewnątrz zbiornika jest umieszczony centrycznie wał mieszadła, złączony z urządzeniem napędzającym. Na wale mieszadła, w części cylindrycznej zbiornika, są osadzone tuleje, do których są przymocowane łapy mieszadła, które tworzą z osią wału kąt o regulowanej wielkości. W końcowej części zbiornika wał jest zaopatrzony w ślimak. Do ścianek wewnętrznych cylindrycznej części zbiornika są przymocowane, rozmieszczone wzdłuż linii śrubowej, łapy mieszadła kotwicowego, usytuowane między łapami przymocowanymi do tulei. Łapy mieszadła kotwicowego tworzą z osią wału kąt o regulowanej wielkości. Zbiornik jest wyposażony nadto w króciec do doprowadzania zawiesiny celulozy, króciec do odprowadzania roztworu celulozy do urządzenia wytwarzającego włókno, żyłkę lub taśmę oraz w króciec do odprowadzania pary wodnej i wytwarzania podciśnienia wewnątrz zbiornika.
Sposób i urządzenie według wynalazku umożliwiają otrzymanie w sposób ciągły roztworów celulozy o stężeniu równym do 25% wagowych, z zawiesin celulozy w wodnych roztworach trzeciorzędowego aminotlenku zawierających nawet do 60% wagowych wody, w czasie 30-90 minut, uzależnionym od stężenia celulozy w zawiesinie. Zastosowanie w urządzeniu według wynalazku łap mieszadła kotwicowego eliminuje powstawanie „martwych” przestrzeni w części roboczej urządzenia. Łapy mieszadła kotwicowego współpracując z łapami przymocowanymi do tulei osadzonych na wale rozdrabniają zarówno zawiesinę jak i roztwór celulozy zwiększając w ten sposób ich powierzchnię wypamą, co ułatwia i przyśpiesza odparowanie wody. Łapy przymocowane do tulei osadzonych na wale stanowią elementy, które dają się łatwo wymienić w przypadku awarii lub zmiany stężenia celulozy w roztworze.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym urządzenie w przekroju wzdłużnym.
Urządzenie stanowi usytuowany poziomo zbiornik 1, w przeważającej części o kształcie cylindrycznym, zaś w końcowej części w kształcie stożka ściętego przechodzącego w odcinek przewodu rurowego, otoczony płaszczem grzejnym 2. Wewnątrz zbiornika 1 jest umieszczony centrycznie wał 3 złączony z motoreduktorem 4, Na wale 3, w części cylindrycznej zbiornika 1, są osadzone, jedna za drugią tuleje 5 i 6, do których są przymocowane łapy 7 mieszadła, które tworzą z osią wału 3 kąt o regulowanej wielkości.
184 198
W końcowej części zbiornika 1 wał 3 jest wyposażony w ślimak 8. Do ścianki wewnętrznej cylindrycznej części zbiornika 1 są przymocowane, rozmieszczone wzdłuż linii śrubowej, łapy 9 mieszadła kotwicowego, usytuowane między łapami 7. Łapy 9 mieszadła kotwicowego tworzą z osią wału 3 kąt o regulowanej wielkości. Część końcowa zbiornika 1 jest połączona króćcem 10 z urządzeniem formującym włókno, żyłkę lub taśmę. Nadto zbiornik 1 jest zaopatrzony w króciec 11 do doprowadzania zawiesiny celulozy oraz w króciec 12 do odprowadzania pary wodnej i wytwarzania podciśnienia wewnątrz zbiornika 1.
Zawiesinę celulozy świerkowej o stopniu polimeryzacji 600 w wodnym roztworze Ntlenku N-metylomorfoliny, zawierającym 60% wagowych wody, podgrzano wstępnie do temperatury 60°C. Równocześnie przygotowano do pracy urządzenie. W tym celu łapy 7 przymocowane do tulei 5 oraz łapy 9 mieszadła kotwicowego, w początkowej części zbiornika 1 czyli w strefie A, ustawiono pod kątem 15° względem osi wału 3. Łapy 7 przymocowane do tulei 6 oraz łapy 9 mieszadła kotwicowego, w części środkowej zbiornika 1 czyli w strefie B zbiornika 1 ustawiono także pod kątem 15° względem osi wału 3. Uruchomiono motoreduktor 4 napędzający wał 3, przy czym szybkość obrotów mieszadła ustalono na 150 min'1. Równocześnie uruchomiono ogrzewanie zbiornika 1 za pomocą płaszcza grzejnego 2 zasilanego olejem silikonowym, przy czym temperaturę w sekcji A zbiornika 1 ustalono na 140°C, w sekcji B - na 130°C, zaś ciśnienie wewnątrz zbiornika 1 obniżono do wartości 9 · 104 Pa. Króćcem 11 wprowadzono do strefy A zbiornika 1 przygotowaną uprzednio zawiesinę celulozy, która w tej strefie została poddana rozdrobnieniu w wyniku ścinającego współdziałania łap 7 i łap 9 mieszadła kotwicowego i równocześnie była przemieszczana w kierunku strefy B zbiornika 1, w której następowało odparowanie wody odprowadzanej króćcem 12 i przejście celulozy do roztworu przy równoczesnym rozdrabnianiu roztworu w wyniku współdziałania łap 7 i łap 9 mieszadła kotwicowego oraz przemieszczanie roztworu do strefy końcowej zbiornika 1 czyli do strefy C. W strefie C roztwór celulozy był mieszany i równocześnie transportowany, za pomocą mieszadła ślimakowego 8, w kierunku króćca 10 odprowadzającego roztwór celulozy do urządzenia formującego włókno.
Otrzymano roztwór celulozy świerkowej w N-tlenku N-metylomorfoliny o stężeniu celulozy równym 20% wagowych, w czasie 90 minut. Otrzymany roztwór był przezroczysty, jednorodny, o barwie jasno słomkowej, nie zawierał pęcherzyków powietrza, a jego lepkość dynamiczna była równa 8700 Pa · s.
184 198
184 198
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (2)
1. Sposób wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach, z zawiesiny celulozy w roztworze wodnym trzeciorzędowego aminotlenku, przez doprowadzenie ciepła przy obniżonym ciśnieniem, znamienny tym, że wstępnie ogrzaną zawiesinę celulozy poddaje się wpierw rozdrobnieniu w wyniku ścinającego współdziałania łap mieszających ją mieszadeł, w podwyższonej temperaturze i pod obniżonym ciśnieniem, w celu rozwinięcia powierzchni wewnętrznej celulozy, po czym rozdrobnioną zawiesinę, wypełniającą przestrzeń między powierzchnią grzejną a wałem mieszadła, ogrzewa się do temperatury wyższej od temperatury, w której prowadzono wstępne ogrzewanie zawiesiny, przy obniżonym ciśnieniu, w wyniku czego następuje odparowanie wody i przejście celulozy z zawiesiny do roztworu, który wytłacza się w sposób ciągły, w trakcie mieszania, w podwyższonej temperaturze, do urządzenia formującego włókno, żyłkę lub taśmę.
2. Urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy w uwodnionych trzeciorzędowych aminotlenkach, z zawiesiny celulozy w roztworze wodnym trzeciorzędowego aminotlenku, który stanowi usytuowany poziomo zbiornik w przeważającej części o kształcie cylindrycznym, którego końcowa część ma kształt stożka ściętego przechodzącego następnie w odcinek przewodu rurowego, otoczony płaszczem grzejnym, wyposażony w króciec do doprowadzania zawiesiny, króciec do odprowadzania roztworu celulozy i króciec do odprowadzania pary wodnej oraz wytwarzania podciśnienia wewnątrz zbiornika, wewnątrz którego jest umieszczony centrycznie wal mieszadła, którego łapy tworzą z osią wału kąt o regulowanej wielkości, znamienny tym, że na wale (3), w części cylindrycznej zbiornika (1), są osadzone tuleje (5 i 6), do których są przymocowane łapy (7) mieszadła, do ścianek wewnętrznych cylindrycznej części zbiornika (1) są przymocowane, rozmieszczone wzdłuż linii śrubowej, łapy (9) mieszadła kotwicowego, usytuowane między łapami (7) przymocowanymi do tulei (5 i 6) i tworzące z osią wału (3) kąt o regulowanej wielkości, zaś w końcowej części zbiornika (1) wał (3) jest wyposażony w ślimak (8).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96315437A PL184198B1 (pl) | 1996-07-26 | 1996-07-26 | Sposób wytwarzania roztworów celulozy oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96315437A PL184198B1 (pl) | 1996-07-26 | 1996-07-26 | Sposób wytwarzania roztworów celulozy oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL315437A1 PL315437A1 (en) | 1998-02-02 |
PL184198B1 true PL184198B1 (pl) | 2002-09-30 |
Family
ID=20068043
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96315437A PL184198B1 (pl) | 1996-07-26 | 1996-07-26 | Sposób wytwarzania roztworów celulozy oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL184198B1 (pl) |
-
1996
- 1996-07-26 PL PL96315437A patent/PL184198B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL315437A1 (en) | 1998-02-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4205919A (en) | Mixer for and method for mixing particulate constituents | |
CZ285564B6 (cs) | Kontinuálně a automaticky pracující zařízení k odvodňování kalu, zejména po čiření | |
JPH08510515A (ja) | セルロース系プレミックスの形成 | |
CN101239244B (zh) | 一种刮板式物料混合蒸发器 | |
NO144949B (no) | Blandeapparat for fluider. | |
PL184198B1 (pl) | Sposób wytwarzania roztworów celulozy oraz urządzenie do wytwarzania roztworów celulozy | |
DE69108690T2 (de) | Verfahren zum Lösen von Stärke. | |
EP0168991A2 (en) | Apparatus for making cement composite materials | |
CN112387184A (zh) | 一种水性涂料生产设备 | |
CN104888633B (zh) | lyocell纤维立式溶解机 | |
JPS6127206A (ja) | セメント複合材料の製造方法 | |
JP6469207B2 (ja) | 固形化処理装置 | |
WO2022066105A1 (en) | Machine for preparing rubber masterbatch from rubber latex and fillers and a process thereof | |
CN106436413B (zh) | 一种用于酶解法制造纸浆的制浆机 | |
CN221580346U (zh) | 液体乳化沥青均质机 | |
CN206143519U (zh) | 打浆系统 | |
US2339453A (en) | Method of treating fibrous pulp | |
DE10210511B4 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Behandeln eines Schlammes, insbesondere eines Klärschlammes | |
CN1038071A (zh) | 氨碱厂废液与卤水制造纤维硫酸钙的方法 | |
US2300184A (en) | Method and apparatus for producing pulp | |
TWI534102B (zh) | Pipeline sludge drying equipment | |
US1787339A (en) | Apparatus for producing aqueous dispersions | |
KR20060131079A (ko) | 중질유와 수분 및 폐유를 이용한 연료유 처리장치 | |
US1166599A (en) | Mash and strainer tank machine. | |
US334972A (en) | Dissolving and straining sugar |