PL183433B1 - Mebel do siedzenia - Google Patents

Mebel do siedzenia

Info

Publication number
PL183433B1
PL183433B1 PL97320719A PL32071997A PL183433B1 PL 183433 B1 PL183433 B1 PL 183433B1 PL 97320719 A PL97320719 A PL 97320719A PL 32071997 A PL32071997 A PL 32071997A PL 183433 B1 PL183433 B1 PL 183433B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pull
furniture
rollers
floor
sliding elements
Prior art date
Application number
PL97320719A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320719A1 (en
Inventor
Karl H. Pletzing
Original Assignee
Hasag Beteiligungen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hasag Beteiligungen Gmbh filed Critical Hasag Beteiligungen Gmbh
Publication of PL320719A1 publication Critical patent/PL320719A1/xx
Publication of PL183433B1 publication Critical patent/PL183433B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C17/00Sofas; Couches; Beds
    • A47C17/04Seating furniture, e.g. sofas, couches, settees, or the like, with movable parts changeable to beds; Chair beds
    • A47C17/16Seating furniture changeable to beds by tilting or pivoting the back-rest
    • A47C17/20Seating furniture changeable to beds by tilting or pivoting the back-rest thereby uncovering one or more auxiliary parts previously hidden
    • A47C17/213Seating furniture changeable to beds by tilting or pivoting the back-rest thereby uncovering one or more auxiliary parts previously hidden the surface, when used for lying down in a bed position, consisting of one side of the seating furniture seat frame and the back-rest frame

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nursing (AREA)
  • Special Chairs (AREA)
  • Drawers Of Furniture (AREA)
  • Combinations Of Kitchen Furniture (AREA)

Abstract

1. Mebel do siedzenia, dajacy sie przeksztal- cac w lózko, którego powierzchnie do lezenia two- rza trzy elementy wyscielane, mianowicie czesc podglówkowa, czesc srodkowa i czesc podstopowa, skladajacy sie z czesci podstawowej, która jest za- opatrzona po bokach w szyny prowadzace, po któ- rych jest prowadzony za pomoca elementów slizgo- wych tylny koniec czesci wysuwnej, majacej czesc przednia, pozioma czesc laczaca i czesc tylna, i której przedni koniec jest zaopatrzony w rolki tocza- ce sie po podlodze, przy czym czesc podstopowa jest ulozyskowana wychylnie i/lub przesuwnie w czesci wysuwnej, znamienny tym, ze dolna kra- wedz (21) czesci przedniej (5) czesci wysuwnej (2) znajduje sie co najmniej na wysokosci (h) wynosza- cej 7 cm ponad podloga (6), a rolki (4) na czesci wysuwnej (2) sa umieszczone w kierunku wysuwu cofniete do tylu co najmniej na odleglosc odpowia- dajaca podwójnej wysokosci (h) przeswitu miedzy podloga (6) i czescia przednia (5). Fig . 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mebel do siedzenia dający się przekształcać w łóżko, którego powierzchnię do leżenia tworzą trzy elementy wyściełane, mianowicie część podgłówkowa, część środkowa i część podstopowa, składający się z części podstawowej, która jest zaopatrzona po bokach w szyny prowadzące, po których jest prowadzony za pomocą elementów ślizgowych tylny koniec części wysuwnej, mającej część przednią poziomą część łączącą i część tylną i której przedni koniec jest zaopatrzony w rolki toczące się po podłodze, przy czym część podstopowa jest osadzona wychylnie i/lub przesuwnie w części wysuwnej.
Taki przekształcalny mebel powinien spełniać obie ftinkcje, do których jest przewidziany, i to w możliwie idealny sposób. Mebel do siedzenia, który może zostać przekształcony w łóżko, musi więc z jednej strony stanowić pełnowartościowy wygodny i optycznie estetyczny
183 433 mebel do pokoju mieszkalnego, a z drugiej strony, stanowić również wygodny, ergonomiczny i spełniający określone wymagania estetyczne, mebel do leżenia.
W europejskim opisie patentowym nr EP 0 050 107A zaproponowano konstrukcję, która w aspekcie funkcjonalnym, pod względem właściwości stanowi, zarówno jako mebel do siedzenia, jak i mebel do leżenia, dobre rozwiązanie. Podczas spełniania funkcji kanapy powierzchnia do siedzenia jest nieznacznie pochylona do tyłu, tak aby zapewniona była optymalna pozycja dla siedzącego. W stanie rozciągniętym powierzchnia łóżka jest pozioma, przy czym w obszarze części podgłówkowej może być również wykonana jako lekko wznosząca się i znajdować się na tej samej wysokości, jak w poprzednim wypadku powierzchnia do siedzenia. Osiąga się to poprzez zastosowanie części wysuwnej, wysuwanej z części podstawowej na podobieństwo szuflady, która składa się z części przedniej, części tylnej i poziomej części łączącej oraz ma rozkładane elementy wyściełane. Część wysuwna jest swym tylnym zakończeniem prowadzona w części podstawowej na prowadnicach szynowych, a na swym przednim końcu jest oparta na rolkach, na których toczy się po podłodze. Rolki te są umieszczone na poziomej części łączącej części wysuwnej, bezpośrednio za jej przednią dolną krawędzią.
Aby zadość uczynić wymaganiom wizualnym przy zastosowaniu mebla jako stanowiącego część kompletnego zestawu mebli do siedzenia, musi się on prezentować jako możliwie pełnowartościowy mebel do siedzenia. A więc przy oglądaniu takiego mebla w żadnym wypadku nie może być zauważalne, że część wysuwna jest oparta na rolkach. Część przednia części wysuwnej, musi więc z konieczności, przy tej znanej konstrukcji, schodzić w dół, niemal do samej podłogi, tak aby rolki przednie, na których wspiera się część wysuwna były niewidoczne dla obserwatora, stojącego lub siedzącego w pewnej odległości.
Ta przednia dolna krawędź, przebiegająca zaledwie kilka centymetrów nad podłogą ma jednak znaczną wadę, polegającą na tym, że nie można sięgnąć za pomocą odkurzacza lub miotełki pod mebel. Oznacza to, że kurz gromadzący się na, podłodze w obszarze części podstawowej, zwłaszcza zaś w obszarze bezpośrednio za przednią krawędzią części wysuwnej, da się usunąć tylko po przesunięciu całego mebla, co przy meblu tej wielkości i odpowiednim jego ciężarze wymaga znacznego wysiłku.
Ponadto przy tego rodzaju meblach rozsuwanych, charakterystyczna, nisko w dół schodząca część przednia jest łatwo zauważalna, jako że w kanapach przeznaczonych tylko do siedzenia, dolna krawędź części przedniej, w większości wypadków przebiega znacznie wyżej, ponieważ sprawia to optycznie lepsze wrażenie. Z estetycznego punktu widzenia powyższe rozwiązanie nie jest więc zadawalające.
Celem wynalazku jest usunięcie tych wad i zaproponowanie przekształcalnego mebla do siedzenia, pod którym jest możliwe w sposób prosty czyszczenie podłogi, i który przy jego zastosowaniu do siedzenia, przedstawia się również optycznie jako pełnowartościowa kanapa, a przez obserwatora nie jest natychmiast rozpoznawany jako mebel rozsuwany.
Mebel do siedzenia, dający się przekształcać w łóżko, którego powierzchnię do leżenia tworzą trzy elementy wyściełane, mianowicie część podgłówkowa, część środkowa i część podstopowa, składający się z części podstawowej, która jest zaopatrzona po bokach w szyny prowadzące, po których jest prowadzony za pomocą elementów ślizgowych tylny koniec części wysuwnej, mającej część przednią, poziomą część łączącą i część tylną, i której przedni koniec jest zaopatrzony w rolki toczące się po podłodze, przy czym część podstopowa jest ułożyskowana wychylnie i/lub przesuwnie w części wysuwnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dolna krawędź części przedniej części wysuwnej znajduje się co najmniej na wysokości h wynoszącej 7 cm ponad podłogą, a rolki na części wysuwnej są umieszczone w kierunku wysuwu cofńięte do tyłu co najmniej na odległość odpowiadającą podwójnej wysokości h prześwitu między podłogą i częścią przednią.
Korzystnie część przednia części wysuwnej jest połączona z jej częścią łączącą za pomocą co najmniej dwóch płaskich profilów wygiętych pod kątem około 90°.
Korzystnie rolki oraz elementy ślizgowe są umieszczone na belkach wzdłużnych znajdujących się na części łączącej części wysuwnej i rozciągających się w kierunku wysuwu.
183 433
Korzystnie belki wzdłużne są na swej stronie dolnej zukosowane poczynając od części przedniej kU tyłowi i swój największy wymiar pionowy maję w obszarze przednich rolek.
Korzystnie część przednia i pozioma część łącząca części wysuwnej są połączone profilami płaskimi, na których przednich, końcach są zamocowane zawiasy, które łączą przegubowo część wysuwną z częścią stopową przy czym każdy z tych płaskich profilów, w obszarze jego zamocowania na poziomej części łączącej, jest połączony sztywno wzdłuż swej krawędzi wzdłużnej z usytuowanym pod kątem prostym dalszym profilem płaskim, który jest połączony z belkami wzdłużnymi oraz z korpusami nośnymi rolek.
Korzystnie elementy ślizgowe części wysuwnej w pozycji wysuniętej mebla są prowadzone także na ich stronie górnej.
Korzystnie w obszarze miejsc zatrzymywania tylnych elementów ślizgowych części wysuwnej, w pozycji wysuniętej, na szynach prowadzących jest umieszczona blacha sprężysta zgięta zasadniczo w kształcie litery U stanowiącej prowadzenia elementów ślizgowych.
Zarówno praktyczny, jak i optyczny efekt wynalazku są tym większe, im wyżej ponad podłogą znajduje się dolna krawędź części przedniej części wysuwnej. Odpowiednio do tej wysokości muszą rolki, na których wspiera się część wysuwna być przesunięte do tyłu, takaby pozostały niewidoczne dla obserwatora.
Ponieważ pozioma część łącząca części wysuwnej mebla według wynalazku, którą może stanowić płyta denna, lub podłużnica, znajduje się na pewnej wysokości nad podłogą więc między poziomą częścią łączącą i korpusami nośnymi rolek potrzebny jest jeszcze element dystansowy, do którego mogą zostać przymocowane zespoły nośne rolek. Do tego celu służę umieszczone u dołu na poziomej części łączącej części wysuwnej co najmniej dwie, przebiegające w kierunku wysuwania, belki wzdłużne, które od strony przedniej, ku tyłowi, są u spodu zukosowane, na których to belkach w sposób szczególnie korzystny zamocowane są rolki, jak również tylne elementy ślizgowe, na których część wysuwna jest ułożyskowana w części podstawowej.
Ponieważ do górnej krawędzi części przedniej części wysuwnej przylega część środkowa, a także część podstopowa może zostać odchylona, więc na połączenie tej części przedniej z poziomą częścią łączącą mogą działać, zwłaszcza przy obciążeniu mebla w jego wysuniętej pozycji, znaczne siły dźwigniowe. Przez samo sklejenie i/lub połączenie śrubami części przedniej z podłużnicami lub wzdłuż powierzchni przecięcia płyty dennej nie dałoby się uzyskać wystarczająco trwałego połączenia. Dzięki połączeniu części przedniej części wysuwnej z jej poziomą częścią łączącą za pomocą płaskiego profilu zagiętego pod kątem około 90°, określanego często jako kątownik stalowy, uzyskuje się wysoką trwałość konstrukcji. Wystarczy w tym wypadku jeszcze tylko skleić część przednią z poziomą częścią łączącą aby zapewnić połączenie kształtowe, natomiast siły są przejmowane przez kątownik stalowy.
Dzięki umieszczeniu na opisanych powyżej kątownikach stalowych, w obszarze ich przedniego górnego końca zawiasów, które łączą przegubowo część stopową z częścią wysuwną, i dzięki sztywnemu zamocowaniu wzdłuż opisanych powyżej belek wzdłużnych, na tych kątownikach stalowych w ich tylnej części pod kątem prostym dodatkowego płaskiego profilu, na przykład przez przyspawanie, oraz połączeniu śrubami tego dodatkowego profilu płaskiego z sąsiednią belką wzdłużną, a także z zespołem nośnym każdej rolki, zapewnia się szczególnie mocne połączenie wszystkich wymienionych zespołów części wysuwnej. W szczególności w taki sposób siły, którymi użytkownik mebla obciąża swoim ciężarem ciała jego część podstopowa i część środkową są przenoszone poprzez elementy metalowe bezpośrednio na rolki i z nich na podłogę, bez specjalnego obciążania części drewnianych mebla.
W ramach wynalazku możliwe jest też zastosowanie samych opisanych powyżej belek wzdłużnych jako poziomej części łączącej części wysuwnej. Ponadto pozioma część łącząca może zostać utworzona również tylko przez płytę denną przez podłużnice lub przez podłużnice w połączeniu z płytą denną
Wskutek cofnięcia rolek istnieje niebezpieczeństwo w meblu według wynalazku, że część wysuwna przechyli się względem osi rolek, jeżeli w obszarze przednim części środkowej zostanie przyłożona siła. Dzięki temu, że elementy ślizgowe części wysuwnej, w stanie
183 433 wysuniętym mebla, są na szynach prowadzących prowadzone również od góry, zapobiega się pionowemu wychylaniu się elementów ślizgowych.
W szczególnie korzystny sposób uzyskuje się to za pomocą blachy sprężystej, wygiętej zasadniczo w kształcie litery U, która jest w ten sposób umieszczona na szynie prowadzącej, że element ślizgowy, przy swym ruchu na szynie prowadzącej w kierunku wysuwu, może zostać wprowadzony w ten kształt U. Blacha sprężysta stanowi dla elementu ślizgowego zarówno zabezpieczenie przed pionowym wychylaniem się, jak i zderzak, i dodatkowo działa jako zatrzask ustalający, który zapobiega cofnięciu się części wysuwnej z jej położenia wysuniętego. Funkcję tę uzyskuje się w ten sposób, że górne ramię blachy sprężystej wygiętej w kształcie litery U jest zagięte o niewielki kąt w dół, i/lub że blacha sprężysta w obszarze ramion litery U, ma w odniesieniu do szerokości litery U co najmniej pewne zwężenie, tak że element ślizgowy, w położeniu wysuniętym mebla, jest utrzymywany w stanie zatrzaśniętym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia mebel według wynalazku, w widoku z przodu, fig. 2 - mebel według fig. 1 wraz ze schematycznie przedstawionym obserwatorem i jego linią widzenia z wysokości oczu na dolną krawędź przedniej strony mebla, w widoku z boku, fig. 3 - schematyczny przekrój przez mebel według fig. 1 w położeniu przewidzianym do siedzenia, przy czym położone za płaszczyzną przekroju kontury ścian bocznych mebla, ze względu na lepszą przejrzystość rysunku, nie zostały przedstawione, fig. 4 - schematyczny przekrój przez mebel według fig. 1 w położeniu przewidzianym do leżenia, przy czym położone za płaszczyzną przekroju kontury ścian bocznych mebla, ze względu na lepszą przejrzystość rysunku, nie zostały przedstawione, fig. 5 - szczegół widoku bocznego mebla według fig. 1, fig. 6 - korzystną postać wykonania części wysuwnej, w widoku z boku, a fig. 7 - korzystną postać wykonania części wysuwnej według fig. 6, w widoku z przodu.
W przedstawionym na fig. 1 przykładzie wykonania mebla według wynalazku, przednie zakończenia krawędzi dolnych ścian bocznych 23, są podniesione aż do wysokości h, na której przebiega krawędź dolna części przedniej 5 części wysuwnej 2. W obszarze tym, między podłogą 6 i dolną krawędzią ściany bocznej 23, umieszczony jest, jako noga, zwężający się odpowiednio ku dołowi stożek ścięty 22. Stanowi on jednak jedynie element należący do stylu i nie stanowi części wynalazku.
Na figurze 2, w celu wyjaśnienia wynalazku, został naszkicowany siedzący naprzeciw mebla obserwator i jego linia widzenia z wysokości oczu do dolnej krawędzi przedniej strony mebla. Widać przy tym, że stosunek wysokości prześwitu h między częścią przednią 5 i podłogą 6, do odległości x, o którą rolki 4 są cofnięte do tyłu, względem części przedniej 5 części wysuwnej 2 jest taki sam, jak stosunek wysokości oczu H obserwatora do sumy odległości x i odległości D od mebla do obserwatora. z tego stosunku geometrycznego można wyprowadzić następującą zależność między wielkościami x, h, H i D : H/h = H/ (x + D).
Jeżeli przyjąć dla siedzącego obserwatora wysokość oczu H = 120 cm i założyć, że zgodnie z wynalazkiem h = 7 cm, i x = 14 cm, to odległość D, od której rolka 4 staje się widoczna dla obserwatora, wynosi 226 cm. Po przesunięciu rolek 4 o dalsze 7 cm do tyłu, a więc razem o 21 cm, mogą one stać się widoczne dopiero przy odległości D między siedzącym obserwatorem i przodem mebla wynoszącej 339 cm.
Stojący obserwator o wysokości oczu H = 160 cm, może rolkę 4 zobaczyć dopiero przy odległości 306 cm, względnie 459 cm dla x = 14 cm lub x = 21 cm.
Mebel dający się przekształcać w łóżko ma według fig. 3 i 4 część podstawową 1 o zarysie zasadniczo w formie litery U, która z przodu jest otwarta, a jej ramiona są utworzone przez ściany boczne 23 (nie przedstawione). Ta część podstawowa 1 jest zaopatrzona w szyny prowadzące 3. Na szynach prowadzących 3 jest tylny koniec części wysuwnej 2 prowadzony za pomocą elementów ślizgowych 9, na przykład w postaci rolek lub nawet zwykłych kołków prowadzących.
Cześć wysuwna ma, w przedstawionej postaci wykonania, część tylną 24, poziomą część łączącą w postaci płyty dennej 7 i część przednią 5, przy czym część przednia 5 może być również płytą lub może być wykonana na przykład jako wałek albo jako rama.
183 433
Na płycie dennej 7 części wysuwnej 2, w przedstawionej postaci wykonania, jest u dołu po obu stronach umocowana belka wzdłużna 10 biegnąca w kierunku wysuwu, która jest na swej dolnej stronie zukosowana poczynając od części przedniej 5 ku tyłowi. W obszarze przednim części wysuwnej 2 są na belkach wzdłużnych 10 umieszczone rolki 4, na których część wysuwna 2 toczy się po podłodze 6.
Część wysuwna 2 ma na obu końcach swej części górnej osie przechyłu 11, 22, które co najmniej w przybliżeniu leżą w tej samej płaszczyźnie i na których jest odchylana część środkowa 17 oraz część podstopowa 18. Przy tym część środkowa 17, która w obu pozycjach zastosowań mebla przylega do strony górnej części wysuwnej 2, odchyla się na osi przechyłu 22 położonej bliżej ścianki tylnej 15 części podstawowej 1, zaś część podstopowa 18 odchyla się na osi przechyłu 11 oddalonej od ścianki tylnej 15. Gdy mebel pełni funkcję mebla do siedzenia, wówczas część podstopowa 18, skierowana stroną tylną ku górze, znajduje się w części wysuwnej 2 mającej kształt szuflady. W wysuniętej pozycji do leżenia, odchylona o 180° część podstopowa 18, wspiera się za pomocą składanego kabłąka wsporczego 20 na podłodze 6. Część podstopowa 18 może jednak zostać zamocowana odchylnie na części wysuwnej 2 również za pomocą innej konstrukcji, na przykład ramion odchylnych, lub elementów ślizgowych prowadzonych w szynie.
Na przednich zakończeniach szyn prowadzących 3 elementy ślizgowe 9 są, na wypadek większego obciążenia działającego w obszarze środkowym 17 zabezpieczone przed pionowym wychyleniem za pomocą blachy sprężystej 14 wygiętej w kształcie litery U. Blacha sprężysta 14 działa zarazem jako zderzak i jako zatrzask ustalający dla elementów ślizgowych 9.
Część podgłówkowa 16 jest w przedstawionej postaci wykonania zamocowana odchylnie w części podstawowej 1 i spoczywa w pozycji wyciągniętej mebla na elastycznym pasie 19 z tkaniny lub podobnego materiału, który przy rozsuwaniu mebla napręża się między ścianką tylną 15 części podstawowej 1 i częścią środkową 17. Możliwe są także liczne inne konstrukcje części podgłówkowej 16.
Połączenie między płytę denną 7 i mającą postać płyty częścią przednią 5 części wysuwnej 2 następuje, jak to widać na fig. 6 w sposób szczególnie mocny i prosty, za pomocą kątowników stalowych 8. Kątowniki stalowe 8 mają w obszarze ich górnych zakończeń, na których zamocowane są zawiasy 11 dla odchylnego połączenia części podstopowej 18 z częścią wysuwną 2, po jednym przeciwnie skierowanym zagięciu na wysokości górnej krawędzi przedniej płyty 5. To przeciwnie skierowane zagięcie nie jest jednak niezbędnie konieczne. Ponadto, w obszarze zamocowania kątownika stalowego 8 na płycie dennej 7 jest przyspawany do kątownika 8 dalszy płaski profil 12, odstający od jego krawędzi wzdłużnej pod kątem 90°. Tym płaskim profilem 12 są dla zapewnienia szczególnie mocnej konstrukcji, połączone belki wzdłużne 10 z korpusami nośnymi 13 rolek 4, na przykład za pomocą połączenia śrubowego.
183 433
Fig. 4
183 433
18 7 3 14 4
Fig.3 z
/
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mebel do siedzenia, dający się przekształcać w łóżko, którego powierzchnię do leżenia tworzą trzy elementy wyściełane, mianowicie część podgłówkowa, część środkowa i część podstopowa, składający się z części podstawowej, która jest zaopatrzona po bokach w szyny prowadzące, po których jest prowadzony za pomocą elementów ślizgowych tylny koniec części wysuwnej, mającej część przednią, poziomą część łączącą i część tylną i której przedni koniec jest zaopatrzony w rolki toczące się po podłodze, przy czym część podstopowa jest ułożyskowana wychylnie i/lub przesuwnie w części wysuwnej, znamienny tym, że dolna krawędź (21) części przedniej (5) części wysuwnej (2) znajduje się co najmniej na wysokości (h) wynoszącej 7 cm ponad podłogą (6), a rolki (4) na części wysuwnej (2) są umieszczone w kierunku wysuwu cofnięte do tyłu co najmniej na odległość odpowiadającą podwójnej wysokości (h) prześwitu między podłogą (6) i częścią przednią (5).
  2. 2. Mebel według zastrz. 1, znamienny tym, że część przednia (5) części wysuwnej (2) jest połączona z jej częścią łączącą (7) za pomocą co najmniej dwóch płaskich profilów (8) wygiętych pod kątem około 90°.
  3. 3. Mebel według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że rolki (4) oraz elementy ślizgowe (9) są umieszczone na belkach wzdłużnych (10) znajdujących się na części łączącej (7) części wysuwnej (2) i rozciągających się w kierunku wysuwu.
  4. 4. Mebel według zastrz. 3, znamienny tym, że belki wzdłużne (10) są na swej stronie dolnej zukosowane poczynając od części przedniej (5) ku tyłowi i swój największy wymiar pionowy mają w obszarze przednich rolek (4).
  5. 5. Mebel według zastrz. 2 albo 4, znamienny tym, że część przednia (5) i pozioma część łącząca (7) części wysuwnej (2) są połączone profilami płaskimi (8), na których przednich końcach są zamocowane zawiasy (11), które łączą przegubowo część wysuwną (2) z częścią stopową (18), przy czym każdy z tych płaskich profilów (8), w obszarze jego zamocowania na poziomej części łączącej (7) jest połączony sztywno wzdłuż swej krawędzi wzdłużnej z usytuowanym pod kątem prostym dalszym profilem płaskim (12), który jest połączony z belkami wzdłużnymi (10) oraz z korpusami nośnymi (13) rolek (4).
  6. 6. Mebel według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że elementy ślizgowe (9) części wysuwnej (2) w pozycji wysuniętej mebla są prowadzone także na ich stronie górnej.
  7. 7. Mebel według zastrz. 6, znamienny tym, że w obszarze miejsc zatrzymywania tylnych elementów ślizgowych (9) części wysuwnej (2), w pozycji wysuniętej, na szynach prowadzących (3) jest umieszczona blacha sprężysta (14) wygięta zasadniczo w kształcie litery U stanowiąca prowadzenie elementów ślizgowych (9).
PL97320719A 1996-08-01 1997-06-23 Mebel do siedzenia PL183433B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0138596A AT404787B (de) 1996-08-01 1996-08-01 Sitzmöbel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320719A1 PL320719A1 (en) 1998-02-02
PL183433B1 true PL183433B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=3512740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97320719A PL183433B1 (pl) 1996-08-01 1997-06-23 Mebel do siedzenia

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT404787B (pl)
CZ (1) CZ289385B6 (pl)
DE (1) DE19724459B4 (pl)
PL (1) PL183433B1 (pl)
SK (1) SK284638B6 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7634633U1 (de) * 1976-10-30 1977-03-03 Himolla Polstermoebelwerk Gmbh, 8252 Taufkirchen In ein liegemoebel umwandelbares sitzmoebel
AT370963B (de) * 1980-10-15 1983-05-25 Messner Gerhard In ein bett umwandelbares sitzmoebel

Also Published As

Publication number Publication date
DE19724459B4 (de) 2007-04-19
DE19724459A1 (de) 1998-02-05
AT404787B (de) 1999-02-25
CZ199797A3 (cs) 1999-02-17
ATA138596A (de) 1998-07-15
CZ289385B6 (cs) 2002-01-16
SK284638B6 (sk) 2005-08-04
SK92397A3 (en) 1998-05-06
PL320719A1 (en) 1998-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9468304B2 (en) Sleeper sofa
US5947559A (en) Seating unit with movable seat
EP0509823B1 (en) Chaise longue reclining chair
EP2467044B1 (en) Adjustable furniture
US7918496B2 (en) Armchair with leg rest that is unseen in a retracted position
US6398306B1 (en) Seat cushion adjustment apparatus
US6142558A (en) Recliner with primary and secondary ottomans
CA2160513A1 (en) Sofa bridge
WO1992022232A1 (en) Sofa-platform bed
US4803742A (en) Convertible bed
PL166321B1 (pl) Mebel do siedzenia, rozkladany PL
US4601074A (en) Furniture, particularly upholstered furniture, for transferring from a sitting position to a lying position
PL183433B1 (pl) Mebel do siedzenia
US4513460A (en) Sofa sleeper seat support system
PL168211B1 (pl) Mebel do siedzenia przemieniany w lózko PL
CN211911063U (zh) 一种带搁脚的椅座结构
WO2006043843A1 (en) Multifunctional furniture
RU2613741C1 (ru) Диван-кровать по типу "еврокнижка"
PL240126B1 (pl) Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego
PL188242B1 (pl) Mebel do siedzenia i leżenia
RU2254045C2 (ru) Диван-кровать и кресло-кровать
PL188212B1 (pl) Mebel do siedzenia przekształcalny w leżankę
WO2016171612A1 (en) Sofa bed and associated frame construction
PL63898Y1 (pl) Kanapa z funkcj a rozk ladania

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050623