PL240126B1 - Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego - Google Patents
Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego Download PDFInfo
- Publication number
- PL240126B1 PL240126B1 PL429768A PL42976819A PL240126B1 PL 240126 B1 PL240126 B1 PL 240126B1 PL 429768 A PL429768 A PL 429768A PL 42976819 A PL42976819 A PL 42976819A PL 240126 B1 PL240126 B1 PL 240126B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- footrest
- backrest
- trolley
- frame
- drive
- Prior art date
Links
Landscapes
- Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego do stosowania w branży meblarskiej.
Znany jest z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku PL421998 zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego, który posiada mechanizm do mocowania podnóżka oraz mechanizmu do mocowania oparcia charakteryzuje się tym, że mechanizm mocowania podnóżka ma dwa mechanizmy pantografowe, każdy w postaci dźwigni dolnej i dźwigni górnej, do których, w ich przednich skrajach zamocowane są obrotowo podstawy podnóżka, zaś dźwignia dolna w przeciwległym krańcu mocowana jest obrotowo do łącznika przedniego, który w swej środkowej strefie zamocowany jest obrotowo do dźwigni górnej, a w swej skrajnej strefie do osadzonego w stelażu mebla wypoczynkowego: wspornika do którego, zamocowany jest również tylny łącznik (6), połączony obrotowo w strefie środkowej z krańcem dźwigni dolnej, natomiast w skrajnej strefie łącznik tylny ma obrotowo osadzoną dźwignię tylną do połączenia z łącznikiem drugiego pantografu, przy czym dźwignie dolne obu pantografów połączone są w swych strefach środkowych dźwignią przednią (8), ponadto dźwignia tylna połączona jest cięgłem zamocowanym obrotowo do skraju dźwigni zamocowanej obrotowo w przybliżeniu środkowej strefie na wsporniku płytki podstawy, natomiast z drugiego skraju - do ośki osadzonej we wspornikach płyty osadzenia oparcia mechanizmu mocowania oparcia, przy czym wsporniki mają na ośce osadzone ramię, połączone z ośką wsporników.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL 220540 mechanizm rozkładania elementu mebla, zbudowany z dźwigni i ramienia sterującego zamocowanych obrotowo z jednej strony do płyty mocującej mechanizm do stałej części mebla, a z drugiej strony połączonych z ramieniem mocującym przeznaczonym do zamocowania podłokietnika, przy czym w dolnej części ramienia sterującego znajdują się ząbki tworzące zębatkę, które zazębiają się z zapadką zamocowaną do płyty mocującej.
Znany jest z polskiego opisu ochronnego PL 068490 mechanizm rozkładania oparcia i podłokietników mebla, który zawiera dwie pionowe dolne listwy ceowe, które są połączone wałkiem, którego jeden koniec jest trwale połączony z listwą, a drugi koniec połączony jest rozłącznie za pomocą śruby, na obu końcach wałka nałożone są metalowe tulejki, na które nałożone są tulejki z tworzywa sztucznego, oraz tulejka z kołnierzem, na których obrotowo zamocowana jest rurka zewnętrzna środkowa z naciętymi dwoma wrębami oraz krótka rurka z zębem na powierzchni czołowej przytwierdzona do listwy ceowej, pomiędzy tulejką z kołnierzem i listwą ceową zamocowana jest sprężyna śrubowa, a do rurki zewnętrznej przytwierdzone są listwy kątowe.
Znany jest z amerykańskiego opisu patentowego US 5374101 fotel rozkładany mający nieruchomą podstawę i stosunkowo ruchome siedzisko, oparcie i podnóżek, z zespołem łączącym zamontowanym po każdej stronie fotela z regulowanym oparciem, z połączeniem siedziska, łącznikiem oparcia i podnóżkiem. Mechanizm zatrzymujący znajdujący się w co najmniej jednym z łączników oparcia zapobiega przesuwaniu się siedzenia bezpośrednio z normalnej pozycji siedzącej do pozycji odchylonej, podczas gdy podnóżek znajduje się w pozycji całkowicie zamkniętej. Mechanizm zatrzymujący zapobiega również przemieszczaniu się oparcia z pozycji pionowej, podczas gdy podnóżek znajduje się w całkowicie zamkniętej pozycji i powraca oparcie do wyprostowanej pozycji siedzącej, jeśli podnóżek jest przesuwany z całkowicie wysuniętej pozycji otwartej do całkowicie schowanej pozycji zamkniętej kiedy oparcie jest odchylone. Sprężyna napinająca łączy podnóżek i układ zawieszenia fotela, aby pozytywnie odchylić podnóżek, aby pozostać w całkowicie schowanym położeniu zamkniętym i całkowicie wysuniętym położeniu otwartym. Siła sprężyny może być zwiększona, dopóki podnóżek nie zostanie pozytywnie odchylony z wystarczającą siłą, aby pozostać w całkowicie schowanym położeniu zamkniętym, gdy krzesło jest poruszane przez pociągnięcie do tyłu na oparciu. Sprężyna może być również zorientowana tak, aby zapewniała dodatnie odchylenie, aby pomóc w przemieszczaniu podnóżka z pozycji częściowo wysuniętej do pozycji całkowicie otwartej. Ponieważ mechanizm zatrzymujący znajduje się w łączniku oparcia, sekcja siedziska obecnego trójdrożnego fotela rozkładanego może być cieńsza niż poprzednie trójdrożne krzesła rozkładane.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji zespołu do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego, która nie zajmuje dużej przestrzeni mebla, a jednocześnie jego elementy nie wystają poza jego obrys zewnętrzny spodu.
Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego według wynalazku, zawierający mechanizm przesuwu oparcia połączony ruchowo z mechanizmem podnoszenia podnóżka
PL 240 126 B1 i posiadający wspólny napęd, charakteryzuje się tym, że posiada ramę mocującą złożoną z ramy głównej w kształcie prostokąta i ramy dodatkowej w kształcie trapezu o wspólnym boku, którym jest dłuższy bok ramy głównej. Obie ramy są połączone ze sobą poprzecznym wspornikiem do zamocowania napędu, usytuowanym w ich części środkowej. Mechanizm przesuwu oparcia, od strony napędu, tworzy wózek oparcia zamocowany w prowadnikach ramy mocującej, do którego od góry zamocowany jest wydłużony wspornik z podstawką mocującą do połączenia z oparciem, a od dołu jest połączony z długim cięgłem, zaopatrzonym w wydłużony otwór, w którym umieszczony jest sworzeń wózka oparcia. Mechanizm podnoszenia podnóżka tworzy wózek wysuwu podnóżka zamocowany przesuwnie w prowadnikach ramy mocującej, usytuowany po przeciwnej stronie zamocowanego wózka oparcia, którego wzdłużne boki, zamocowane w prowadnikach ramy mocującej są przedłużone przez połączone z nimi obrotowo, ramiona podnoszenia podnóżka, usytuowane symetrycznie względem siebie i zakończone podstawkami mocującymi do połączenia z podnóżkiem. Układ połączenia ruchowego pomiędzy mechanizmami tworzy dźwignia krótka zamocowana obrotowo jednym końcem z środkiem poprzecznego boku wózka wysuwu podnóżka, usytuowanego od strony poprzecznego wspornika do zamocowania napędu, a drugim końcem połączona jest obrotowo z dźwignią pośrednią zamocowaną obrotowo do boku ramy dodatkowej, który stanowi mniejszą jej podstawę, zaś jej koniec połączony jest obrotowo z końcem długiego cięgła mechanizmu przesuwu oparcia. Bok ramy dodatkowej od strony ramion podnoszenia podnóżka oraz koniec dźwigni pośredniej układu połączenia ruchowego obu mechanizmów zaopatrzone są w zewnętrzne, płytkowe występy mocujące do zamocowania elementu sprężynowego.
Zespół według wynalazku charakteryzuje się prostą konstrukcją, gdzie mechanizm przesuwu oparcia połączony ruchowo z mechanizmem podnoszenia jednoczęściowego podnóżka i posiadający wspólny napęd, zamocowane na wspólnej ramie, po zamocowaniu w meblu wypoczynkowym, nie wymaga zwiększonej przestrzeni dla jego rozłożenia, a pomiędzy podłogą i spodem mebla jest wolna przestrzeń, co ułatwia sprzątanie i wpływa na estetykę mebla.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego w widoku aksonometrycznym, fig. 2 - zespół w widoku z dołu, fig. 3 - zespół w widoku z boku - mebel w pozycji złożonej, a fig. 4 - zespół w widoku z boku - mebel w pozycji rozłożonej.
Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego zawierający mechanizm przesuwu oparcia 1 połączony ruchowo z mechanizmem podnoszenia podnóżka 2 i po siadający wspólny napęd 3, które zamocowane są do ramy mocującej 4. Z kolei rama mocująca 4 składa się z ramy głównej 5 w kształcie prostokąta i ramy dodatkowej 6 w kształcie trapezu o wspólnym boku, którym jest dłuższy bok ramy głównej 5, przy czym obie ramy 5 i 6 są połączone ze sobą poprzecznym wspornikiem 7 do zamocowania napędu, usytuowanym w ich części środkowej. Mechanizm przesuwu oparcia 1, od strony napędu, tworzy wózek oparcia 8 zamocowany w prowadnikach 9 ramy głównej 5, do którego od góry zamocowany jest wydłużony wspornik 10 z podstawką mocującą 11 do połączenia z oparciem, a od dołu jest połączony z długim cięgłem 12, zaopatrzonym w wydłużony otwór 13, w którym umieszczony jest sworzeń 14 wózka oparcia 8. Z kolei mechanizm podnoszenia podnóżka 2 tworzy wózek wysuwu 15 podnóżka zamocow any przesuwnie w prowadnikach 9' ramy głównej 5, usytuowany po przeciwnej stronie wózka oparcia 8, którego wzdłużne boki 16, zamocowane w jej prowadnikach 9' są przedłużone przez, połączone z nimi obrotowo, ramiona podnoszenia 17 podnóżka, usytuowane symetrycznie względem siebie i zakończone podstawkami mocującymi 18 do połączenia z podnóżkiem. Wzdłużne boki 16, w miejscu ich obrotowego połączenia z ramionami podnoszenia 17, posiadają od spodu płytki oporowe 19 do zabezpieczenia przed ich opadaniem. Układ połączenia ruchowego pomiędzy dwoma mechanizmami 1 i 2 tworzy dźwignia krótka 20 zamocowana obrotowo jednym końcem z środkiem poprzecznego boku 21 wózka wysuwu 15 podnóżka, usytuowanego od strony poprzecznego wspornika 7 do zamocowania napędu, a drugim końcem połączona jest obrotowo z dźwignią pośrednią 22 zamocowaną obrotowo do boku 23 ramy dodatkowej 6, który stanowi mniejszą jej podstawę, zaś jej koniec połączony jest obrotowo z końcem długiego cięgła 12 mechanizmu przesuwu oparcia 1. Bok 24 ramy dodatkowej 6 od strony ramion podnoszenia 17 podnóżka oraz koniec dźwigni pośredniej 22 układu połączenia ruchowego obu mechanizmów 1 i 2 zaopatrzone są w zewnętrzne, płytkowe występy mocujące 25 do zamocowania elementu sprężynowego 25 w postaci sprężyny, która służy do domykania podnóżka mebla w pozycji złożonej.
Claims (1)
1. Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego zawierający mechanizm przesuwu oparcia połączony ruchowo z mechanizmem podnoszenia podnóżka zaopatrzonym w sprężynę do domykania podnóżka i posiadający wspólny napęd, znamienny tym, że ma ramę mocującą /4/ złożoną z ramy głównej /5/ w kształcie prostokąta i ramy dodatkowej /6/ w kształcie trapezu o wspólnym boku, którym jest dłuższy bok ramy głównej /5/, przy czym obie ramy /5 i 6/ są połączone ze sobą poprzecznym wspornikiem /7/ do zamocowania napędu /3/, usytuowanym w ich części środkowej, a mechanizm przesuwu oparcia /1/, od strony napędu /3/, tworzy wózek oparcia /8/ zamocowany w prowadnikach /9/ ramy głównej /5/, do którego od góry zamocowany jest wydłużony wspornik /10/ z podstawką mocującą /11/ do połączenia z oparciem, a od dołu jest połączony z długim cięgłem /12/, zaopatrzonym w wydłużony otwór /13/, w którym umieszczony jest sworzeń /14/ wózka oparcia /8/, natomiast mechanizm podnoszenia podnóżka /2/ tworzy wózek wysuwu /15/ podnóżka zamocowany przesuwnie w prowadnikach /9'/ ramy głównej /5/, usytuowany po przeciwnej stronie zamocowanego wózka oparcia /8/, którego wzdłużne boki /16/ zamocowane w prowadnikach /9'/ są przedłużone przez, połączone z nimi obrotowo, ramiona podnoszenia /17/ podnóżka, usytuowane symetrycznie względem siebie i zakończone podstawkami mocującymi /18/ do połączenia z podnóżkiem, przy czym układ połączenia ruchowego pomiędzy dwoma mechanizmami /1 i 2/ tworzy dźwignia krótka /20/ zamocowana obrotowo jednym końcem z środkiem poprzecznego boku /21/ wózka wysuwu /15/ podnóżka, usytuowanego od strony poprzecznego wspornika /7/ do zamocowania napędu, a drugim końcem połączona jest obrotowo z dźwignią pośrednią /22/ zamocowaną obrotowo do boku /23/ ramy dodatkowej /6/, który stanowi mniejszą jej podstawę, zaś jej koniec połączony jest obrotowo z końcem długiego cięgła /12/ mechanizmu przesuwu oparcia /1/, przy czym bok /24/ ramy dodatkowej /6/ od strony ramion podnoszenia /17/ podnóżka oraz koniec dźwigni pośredniej /22/ układu połączenia ruchowego obu mechanizmów /1 i 2/ zaopatrzone są w zewnętrzne, płytkowe występy mocujące /25/ do zamocowania elementu sprężynowego /26/.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL429768A PL240126B1 (pl) | 2019-04-27 | 2019-04-27 | Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL429768A PL240126B1 (pl) | 2019-04-27 | 2019-04-27 | Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL429768A1 PL429768A1 (pl) | 2020-11-02 |
PL240126B1 true PL240126B1 (pl) | 2022-02-21 |
Family
ID=73025111
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL429768A PL240126B1 (pl) | 2019-04-27 | 2019-04-27 | Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL240126B1 (pl) |
-
2019
- 2019-04-27 PL PL429768A patent/PL240126B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL429768A1 (pl) | 2020-11-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP6214767B2 (ja) | 航空機座席用の独立的に関節運動するシートパン | |
US8997273B2 (en) | Seating unit convertible to bed | |
US7918496B2 (en) | Armchair with leg rest that is unseen in a retracted position | |
EP0509823B1 (en) | Chaise longue reclining chair | |
US5015031A (en) | Reclining chair | |
CA2740958C (en) | Lumbar support system for furniture member | |
WO2007124067A2 (en) | Seating furniture with lift mechanism | |
IL99937A (en) | Mounting device for a modular sofa | |
JP6865477B2 (ja) | チェアー | |
US3001816A (en) | Folding chair | |
CA2231701A1 (en) | Rocking gliding chair | |
US1879724A (en) | Seat | |
CS202002B2 (en) | Sitting furniture transformable to the bedstead | |
US942818A (en) | Reclining-chair. | |
PL240126B1 (pl) | Zespół do zmiany położenia oparcia i podnóżka mebla wypoczynkowego | |
US20070126267A1 (en) | Reclining seating unit with backrest support frame and cloth backrest support deck | |
US2964097A (en) | Crank-rod for an article of foldable furniture | |
US2781823A (en) | Reclining chair | |
US1846797A (en) | Chair | |
US1896048A (en) | Reclining chair | |
US3495870A (en) | Reclining chair mechanism | |
US2783824A (en) | Lounging chair with adjustable back rest | |
WO2011072350A1 (pt) | Aperfeiçoamento em estrutura de apoio para as pernas e pés aplicada a poltronas reclináveis | |
US795535A (en) | Reclining-chair. | |
US2048147A (en) | Folding rocking chair |